Kosten van kinderen omhoog met inkomen erdeeld SER-advies er het huurbeleid Zondagsrijders worden streng aangepakt sten onderhoud ning opnieuw rekbaar maken |jj amro bank X IMKAMP VINDT: VAN DER STOEL MOET OPSTAPPEN Conclusie in studie over gezinssubsidie Een eigen huis kopen? Amro Woninghypotheek vooru! tl iPAG 17 NOVEMBER 1973 BINNENLAND jjlSTERD AM/ ROTTERDAM justitie gaat streing optreden pi de illegale zondagsrijders. ial het arrondissement Rotter- s niet meer automatisch de 's, die op zondag in beslag genomen maandag weer aan jgenaar teruggeven. De Am- fdamse politierechter mr. Kroo- legde gisteren overtreders het rijverbod een maximale e van 500 gulden op. zijn arrondissement relatief veel tegen het rijverbod is gezondigd. De eerste autoloze zondag leverde 37 processen-verbaal op en de tweede zelfs 38. „De mensen moe ten maar eens weten, dat de justi tie hen hard zal aanpakken", al dus mr. 't Hart. De officier vertelde, dat hij eventueel ook werkgevers van in overtreding zijnde chauffeurs zal vervolgen. „Bij ons is het vermoe den gerezen, dat sommige bazen hun chauffeurs wel echt licht vaardig op pad hebben gestuurd. Wij hebben bijvoorbeeld ontdekt dat sommige bedreven een truc uithaalden en auto's met een fotokopie van een zogenaamde al ternatieve ontheffing lieten rij den. Zo'n ontheffing geldt dan voor verscheidene auto's, met dien ver stande dat auto b de weg opmag als auto a stuk is. Maar soms liet men rustig alle op de ont heffing vermelde auto's rijden. De werkgevers, die dit gedaan heb ben, zullen vervolgd worden we gens uitlokking," zo verklaarde de openbare aanklager. Gistermiddag stonden in Rot terdam 24 mensen terecht, die op de eerste autoloze zondag waren aangehouden. Verreweg de mees ten werden veroordeeld tot de landelijk gebruikelijke straf van f.500.boete subsidiair 20 dagen hechtenis. Sommige beklaagden, die verzachtende omstandighe den konden aanvoeren, kregen mildere vonnissenvan f100. voor een man die op zijn motor fiets bij zyn schoonouders hulp was gaan zoeken voor zijn over spannen vrouw, tot f.400.— voor een kort na 0300 uur verdwaalde kantoorbediende. Een man werd ontslagen van rechtsvervolging. Dat was een Joegoslaviër, die op 4 november nietsvermoedend met de auto uit zijn vaderland was teruggekomen van vakantie bij de Belgisch-Nederlandse grens was hem niets gezegd en pas bij de Brieneroordbrug had de politie hem aangehouden. ADVERTENTIE graafwerkzaamheden gistermiddag bij de ingang van de vliegbasis Twente is een grote voor munitie gevonden. Arbeiders die een telefoonkabel wilden leggen, hebben tot dusver 30 jrgranaten gevonden. Personeel van de Explosieven-opruimingsdienst is begonnen het oor- uig te bergen. De kosten van kinderen stijgen niet alleen met de leeftijd maar ook met het inkomen van de ouders. De kosten per kind tussen de 0 en 18 jaar stijgen aanzienlijk. Een kind van 15 jaar kost ongeveer 2,5 maal zoveel als een baby. Vooral het budget van een gezin met opgroeiende kinderen tussen 12 en 16 jaar komt door deze kosten sterk onder druk te staan. Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van^ een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". J. Geertsema is gistermiddag in Arnhem geïnstalleerd missaris der koningin in Gelderland. Op de foto ont- ie heer Geertsema de voorzittershamer uit handen van Mend commissaris de heer H. J. A Verberk. Het kabinet le gisteravond bekend dat J. D. van Harten, lid van GS d-Brabant is benoemd tot commissaris der koningin provincie. De heer Van Harten is 55 jaar, lid van de oud-wethouder van Eindhoven. JR! De riegienimg maat de au van de eigen wo uw voor de belasting af eten. Daardoor kan de «>rg voor het onderhoud i woning bevorderen, het tussen woongenot en herstellen, belastingont- jCe if 8®gaan en beunhazerij °3it overlegorgaan van ondernemer sorgainisa- midden- en kleinbedrijf, Verbond van Onder- Nederlands Katholiek [srerbond en het Neder- Ondernemersver- een brief aan de losheid die de regering de aanpak van de fis- van de beunhazerij is vinden de organlsa- huiseigenaar die zijn ult- 7 -S^ yderhoudswerkzaamhe- fcken, de keus tus sen het nalaten van het onderhoud en het inschakelen van beunhazen die alleen al door het niet berekenen van de btw zestien pet goedkoper kunnen werken". Van de f 1146 mil joen die particulieren in 1970 voor onderhoud van eigen woningen heb- gen uitgegeven is naar schatting 15- 20 procent naar beunhazen gegaan. Dat betekent voor de overheid een omzet belastingveriies van ruim f 15.- miljoen, aldus het overlegor gaan. KVP-fractievoorzLtter Frans An- driessen vindt de concessies van de regering over het eigen woningfor- fait „niet genoeg". In een mie gis teravond in Hoogland toonde hij zich voor die concessies dankbaar, maar niet tevreden. Hij kondigde aan, dat de KVP-fraotie in de Tweede Kamer volgende week bij het debat over de dekkingsmaatregelen zal aandrin gen op verder© verlaging van de huurwaarde. DEIN HAAG (ANP) De Sociaal- Economische Raad heeft gisteren een verdeeld advies vastgesteld over het huur- en subsidiebeleid. Het ont- werp-advies was voorbereid door een commisssie die onder voorzitterschap stond van prof. F. de Roos. De raad was unaniem van oordeel dat het huidige systeem van bepa ling van de huurprijs en van de huursubsidie niet voldoet. Het stelsel moet sociaal aanvaard baar zijn. Ook lagere inkomens groepen moeten goed kunnen wor den gehuisvest tegen verantwoorde bestemming van een deel van het inkomen aan huur. Er mag geen verspilling van ge meenschapsgelden optreden. Het stel sel mag niet te ingewikkeld zijn, moet voldoende flexibel zijn. De budget taire gevolgen moeten aanvaardbaar zijn. Dr. J. Bartels, werkgeverswoord voerder in de raad, merkte o.m. op dat een systeem zoals de vakcen trales dat voorstaan wel zal leiden tot verspilling. Als gevolg zou wonden gegeven aan het losmaken van de huren van de kostprijs van de woning en van de exploitatiecijfers dan komt men nog verder in het moeras. Nog meer bezwaar hebben de werkgevers te gen het gevolg van het uitvoeren van het standpunt van de vakcen trales: een toekennen van een vol strekte monopoliepositie aan de wo ningbouwcorporaties. De beste methode, aldus de heer Bartels is de subsidie te bevriezen, het in een beperkt aantal Jaren af schaffen van subsidiëring van de wo ning (objectsubsidie) en gelijktijdig opvangen van de sociale effecten daarvan door middel van een vol doende mate van subsidiëring van de huurder (subjectsubsidie). Veel bud gettaire verlichting is daarvan ech ter niet te verwachten. Volgens de vakbeweging moet de huurprijs direct betaalbaar zijn voor het doorsnee werknemersgezin en het binnen betaalbare grenzen hou den van de huurprijzen van de be staande 2,5 miljoen woningen. Rekening houdende met de huidi ge inkomensverdeling en met redelijk te achten gedeelten van het inkomen voor huurbetaling komt de vakbe weging dan tot een aanvaardbaar huurprijsniveau voor een nieuwe woningwetwoning van ongeveer f220,- per maand. De vakbeweging wijst de twintig procent huurverhoging, die de toen malige minister Udink In zijn nota volkshuisvesting had genoemd, niet alleen af, maar bepleit zij zelfs, al dus de heer Kok, een huurverlaging van tien procent van de vraaghuur van nieuw te bouwen woningen. In beginsel geven de toekomstige stijgingen van het inkomen aan wel ke huurverhogingen sociaal aan vaardbaar zijn. De stijging van de stichtingskosten mag in geen geval uitsluitend bepalend zijn voor huur verhogingen. Jaarlijkse huurverhogingen die zelfs drie of vijf procent boven de stijging van die kosten uitgaan, zijn voor de vakbeweging volstrekt onaanvaard baar. Dit zijn enkele opmerkelijke conclu sies uit een vandaag gepresenteerde studie van de heer W. Verwey, voorzitter van de Raad van Arbeid in Rotterdam, over de samenhang tussen kinderbijslag- em kiniieraf- trekregelingen en studiefinanciering. De integratie van deze drie regelin gen kan een belangrijke bijdrage leveren bij de vereenvoudiging van het sociale verzekeringsstelsel. Al eerder in het voorjaar van 1972 heeft de heer Verwey zijn belangwekkende ideeën gelanceerd in het sociaal maandblad Arbeid. Vervang de kinderbijslagregeling door een volksverzekering voor stu die en vorming, die veel meer dan de kinderbijslag het kara- ter heeft van een sociale studiever zekering, betoogde hij toen. In zijn vandaag verschenen studie heeft hij zijn ideeën een nadere uitwerking gegeven en onderbouwd met „harde" gegevens van het voor lichtingsinstituut voor het gezins budget, geleid door de Wageningse hoogleraar mevrouw Visser. Onder haar leiding is ook in opdracht van de drie industriebonden en de indu striële werkgevers een onderzoek verricht naar de werking van het prijscompensatiemechanisme, waar van de resultaten half december kunnen worden verwacht. Die gegevens betreffen de „additio nele kosten" van kinderen: dat zijn de ui'tigavem, die een gezin na geein- uitbreiding aanvullend voor het kind zou moeten doen, terwijl de materiële welstand van geen van de gezinsleden een wijziging ondergaat. Zij blijken toe te nemen met de leeftijd en met het inkomen van de ouders. Naarmate het rangnummer van het kind in het gezin hoger is dalen de kosten. Enkele voorbeelden. Ouders met een bruto inkomen tussen de 15.000,- en 18.000,- moeten voor hun eer ste kind in het eerste levensjaar (gemiddeld) 1749 gulden neertellen aan kosten. Voor ouders met een bruto inkomen tussen de 24.000,- en 32.000,- is dit bedrag al opge lopen tot 2626,-. Voor een eerste kind van acht jaar zijn die bedra gen resp. 2870 gulden en 4311 gul den, voor een eerste kind van zes tien jaar resp. 4257 en 6394 gulden. Voor het tweede en het derde kind liggen deze kosten lager, maar de zelfde lijn blijft gehandhaafd. Zo kost het derde kind in het eerste levensjaar de ouders met een bruto Inkomen tussen de 15.000,- en f 18.000,- 976 gulden. Voor de ou ders met een inkomen tussen de 24.000,- en 32.000,- is dat bedrag 1347 gulden. Voor het derde kind van acht Jaar zijn die bedragen resp. 1595 gulden en 2201 gulden, voor het derde kind van zestien jaar 2392 en 3301 gulden. Tot de „additionele" kosten voor kinderen behoren uitgaven voor voeding, kleding, huisvesting, hygië ne en geneeskundige verzorging, ontwikkeling en ontspanning. Voor voeding is uitgegaan van een een voudig en van een wat meer luxueuze voeding. De artikelen van dat laatste pakket vormen overigens het in ons land meest gangbare le vensmiddelenpakket. De heer Verwey toont in zijn studie ook aan dat de kosten van kinderen een heel groot beslag leggen op de gezinsinkomens. Zo is berekend dat in een gezin met twee kinderen van 12 en 14 jaar en een brutosalaris van f25.000,- met inbegrip van de kinderbijslag en -aftrek) een bedrag van 9286,- nodig is voor de opvoe ding van de kinderen, dat is 42,7 procent van het netto-inkomen. Deze, in het rapport nog verder uitgewerkte gegevens leiden tot de volgende conclusies: voor inkomens rond de 25.000,- en lager zijn de aanvul lende kosten voor opvoeding en op leiding van de kinderen zo hoog dat ze onmogelijk uitsluitend door de ouders kunnen worden gedragen; De sterk verouderde kimderbij- slagregelingen moeten worden ver vangen door een subsidiëringssy steem, dat gerelateerd is aan het verloop van de aanvullende kosten voor opgroeiende kinderen. Daarbij zal ook rekening moeten worden gehouden met het feit dat een kind van twee jaar minder kost dan een kind van zestien. Het door de heer Verwey ontworpen systeem komt neer op een studie- en vormingstoelage, een regeling voor de gehele bevolking, zonder onderscheid dus tussen loontrekken- den en zelfstandigen. De uitkerings bedragen moeten oplopen naarmate het kind ouder wordt. Na het acht tiende jaar bestaat de mogelijkheid voor alle studerenden geld op te nemen uit het sociaal studiefonds, gefinancierd door een deel van de premie, die zal moeten worden be- taail'd voor d© studie- en vormings- stoelage, en het bedrag dat nu op de onderwijsbegroting wordt uitge trokken voor studiebeurzen. Vooral nu minister Boersma (socia le zaken) van plan is spoedig de SER om advies te vragen over wat er met de kinderbijslagregelingen moet gebeuren is het rapport van de heer Verwey een belangrijke bij drage tot de discussie, die hierover ongetwijfeld van de grond zal ko- Adres: Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam W II. DEN HAAG Ook na enige da gen bendenktijd blijft het tweede kamerlid Imkamp <D'66> bij zijn standpunt: minister Van der Stoel van Buitemlanilse Zaken moet op stappen. In een schriftelijke verkla ring heeft Imkamp gisteren uitge legd dat naar z'n mening regeóng en parlement hebben gefaald in de midden-oosten-crisis en dat het ge volg daarvan de olieboycot is ge weest. Minister Van der Stoel moet naar zijn mening opkrassen, omdat hij niet meer de geëigende man is de vastgelopen betrekkingen tus sen Nederland en de Arabische lan den vlot te trekken. Eerder heeft Imkamp deze me ning verkondigd in een vraagge sprek. Hij wekte toen de woede op van de overige leden van de tweede kamerfractie van D'66. Na zijn schriftelijke uiteenzetting heeft fractievoorzitter Terlouw vastge steld. dat het verschil van mening blijft bestaan. Er zou zondag een gesprek tussen Terlouw en Imkamp plaatsvinden. Meerderheid in SER voor plan vakbeweging ziektekosten DEN HAAG Een meerderheid van de Sociaal-Economische Raad heeft zich gisteren uitgesproken voor een algemene volksverzekering tegen ziektekosten naar het plan van de drie vakcentrales. Het advies van de SER is ver deeld: er komen vier standpunten in voor over een nieuwe opzet van de ziektekostenverzekeringen in ons land. De werkgevers (met uitzonde ring van de landbouw) staan achter het door de particuliere verzekeraars gelanceerde nationaal verzekerings systeem ziektekosten. Met behulp van de stemmen van een aantal Kroonleden (onafhankelijke des kundigen) kreeg het vakbewegings plan voor een volledige volksverzeke ring tegen ziektekosten echter een meerderheid. Chris Westra (boven) en zijn mede-ontwerpers bij de eigen bouw windgenerator aan de Spaarndammerdijk in Amsterdam. De kleine windmolen zorgt voor alternatieve energie. Het ver mogen is 200 watt. Tot de uitrusting behoren nog een span ningsregelaar en een accu. Het trio zal met deze installatie uit gebreide proeven nemen. „ROLLADE- JUTTERS" AMELAND Bewoners van Ameland hadden hun avondmaal gisteren maar voor het oprapen. Op het strand spoelde een container aan vol blikken margarine em In plastic verpakte vleesproduk- ten. Omdat de container openbrak raakte het strand bezaaid met rol lades, gerookte zalm en verscheide ne worstsoorten, die de Amelanders tot ijverig Jutten aanspoorden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7