apans bloemschikken kunst apart Schoelje torskwartier wil Iwembad bouwen GOD RUST TOCH OOK Mensen wikken te veel zers schrijven inne-Marie de Jong-Zaunbrecher uit Oegstgeest Financiële voordelen an-Noord: sociale geleidingscommissie UW en ming- ood OPENING HOUDEN ZO! Fietstocht [ERDAG 17 NOVEMBER 1973 LEIDEN 3e^j emielingen aangericht door leot Kleiende Jeugd zijn ontstel en Uleen al dn liet Morskwartier gering beloopt het in de dui- iedereen weet het maar id doet er iets aan. Ij eiendheid of onverschilligheid ouders laat de gemeente op- voor de schade, daarbij ver- OEGSTGEEST Op een herfst- P dag met regen, hagel en onweer zit - .i Anne-Marie de Jong-Zaunbrecher in de werkkamer van haar woning aan de Prinses Irenelaan. Ze is bezig met het maken van een herfststukje met chrysanten in Japanse stijl. Op wandplanken staan vazen, bakken en schalen van allerlei vormen, be stemd voor het schikken. Ook die heeft ze zelf ontworpen, gevormd, geglazuurd en gebakken. Uit alles blijkt dat ze een zeer creatieve vrouw is. Anne-Marie de Jong-Zaunbrecher, houdt zich al acht Jaar intensief be zig met Ikebana, de Japanse bloem schikkunst en zes jaar met het pot- Door Cees Combee tenbakken. Het begon allemaal tij dens een cursus van K. en O. in het Japans bloemschikken, gegeven door mevrouw H. H. C. Kienecker- van Herwerden uit AmsterdamOs dorp. Ze werd er zo door geboeid, dat de Oegstgeestse later privé-les- sen ging nemen bij mevrouw I. E. Knook-Teding van Berkhout In Heemstede, die de bevoegdheid heeft leraressen op te leiden en die Ikebana in ons land in beweging heeft gebracht. Later volgde me vrouw De Jong nog een cursus bij de Engelse mevrouw Georgie Da vidson. Zij komt eenmaal in de twee maanden naar Nederland om te do ceren. Het resultaat is, dat mevrouw De Jong nu bevoegd lerares is, en in het bezit is van vier Japanse cer tificaten en het teachersrdiploma. Helemaal weg Anne-Marie de Jong-Zaunbrecher, is helemaal weg van de Japanse bloemsierkunst. 'De ikebana is een volwaardige kunst. Ze vond haar oorsprong in India, waar priesters bloemen offerden aan Boeddha. Ike bana betekent "bloemen schikken", maar ook "een schikking moet le ven". In de zesde eeuw drong het bloemenofferen via het boeddhisme tot China door en van daaruit kwam het naar Japan. Het werd lang ge kenmerkt door religieuze achter gronden. Het eenvoudige bloemoffer in de tempel veranderde in de loop der Jaren in een bewerkelijke schik king, de Rikka-stijl. Door negen tot elf hoofdtakken werd daarin t heelal uitgebeeld. In de dertiende eeuw, toen het Zen-boeddhisme invloed kreeg en algemene versobering dic teerde, werd de Rikka teruggebracht tot drie hoofdtakken. Een nieuwe stijl dus, die de naam Shoka kreeg. Veel eenvoudiger was de Nageira- stijl, namelijk één enkele tak in een vaas. Deze drie stijlen handhaafden zich tot het Meiji-tijdperic, dat in 1868 begon. Toen kwamen de open bakken in gebruik. De nieuwe soort schikking, die op een prikker werd werd Moribana en genoot snel grote populariteit" Verschillen De Oegstgeestse bloemschikster. grijpt een boek van de plank en laat aan de hand van kleurige foto's de verschillende stijlen zien. Wil Je het goed doen dan moet Je Jaren bezig zijn. Er openbaren zich opvallende verschillen in het Japanse en 't wes terse bloemschikken. Dat is duide lijk te zien. Het grootste verschil is wel, dat de Japanse schikker ruimte schept en dat de westerse de ruimte vult. Japanse bloemstukken hebben punten van rust, maar vragen dui delijk om een achtergrond. Ikebena is een niet-commerciële kunst. Voor een bloemenzaak is het financieel niet haalbaar dergelijke stukken te maken. Het vergt veel en veel te veel tijd. Dus is het bij uitstek een vrijetijdsbesteding en een creatieve uiting. Mevrouw De Jong-Zaunbrecher weet na die meer dan acht Jaar stu die heel wat van het Japanse bloem schikken af. Mevrouw L. met B. de Regt-Engelblik uit Leiden is zij de enige, die in Leiden en omgeving de bevoegdheid van lerares heeft. Na 1868 is er op het gebied van 't schik ken veel veranderd. Japan kwam plotseling onder invloed van de zo lang buitengesloten westerse we reld. Nieuwe ideëen en uitingen dus op allerlei gebied. Ikebana ontkwam daar ook niet aan. Jonge, progressie ve meesters braken met de traditie, gaven de ikebana een nieuw, eigentijds gezicht. Er werd niet geschroomd ander materiaal te ver werken dan uitsluitend bloemen, en planten, zoals takken, rietpluimen lisdodden en zaaddozen. In 1960, werden de eerste activiteiten in ons iland op ikebama-gebied gestart, »door vijf leraressen. Nu zijn er al «neer dan 25 docenten aan de Soee- tsu-school verbonden met een Ja- ipans diploma, onder wie de dames iDe Regt en De Jong. Belangstelling Op een vraag of er in deze regio ook belangstelling bestaat voor het Ja panse bloemschikken antwoordt. An ne-Marie de Jong-Zaunbrecher en thousiast: "Jazeker, niet alleen in Leiden, maar ook in de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek. Het is een leuke hobby. Niet alleen voor dames, maar ook voor heren Een voudig om te leren zeker niet. Het is een creatieve uiting, die geliik aat aan schilderen en pottenbakken. Je moet eerst de grondbeginselen goed onder de knie hebben voor Je 1e creativiteit werkelijk kunt botvieren. Belangrijk is. dat ikebana de deel nemers terugbrengt naar de .latuur. Daarin is veel waardevols te vin den voor het maken van de stukken. Het hoeft echt niet zo kostbaar te worden. Enkele bloemen en takken, zijn al voldoende om een esthetisch stuk met ruimte te maken. Ik be oefen deze kunst graag". Opnemen van brieven ln De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de inhoud eens is. wel in te korten. Dat de olieboycot ook financiële voordelen heeft voor sommigen, il- lustreet het volgende verhaal. Ik haalde bij mijn leverancier 'n fles butaangas van 'n bekend merk. De prijs bleek te zijn gestegen van getend dat wij allen uiteindelijk de rekening krijgen gepresenteerd. Een paar recente voorbeelden: de pas gerepareerde klok hoek Mors- weg-Damlaan is weer vernield. Glas telefooncel tegenover Maranatha- kerk ingegooid, glazen wachthuisje bus 15 Vondellaan aan diggelen, ver lichtingarmaturen langs wandelpad pent ïijkcomité Plan-Noord wil uw elle inwerkingstelling van iale begeleidingscommissie in- it van zaterdag 10 novem- een stuk over wethouder Daarin zegt hij: "De BHW Ik niet, omdat 't een Mao- organisatie is, die vaak de mensen gebruikt voor doeleinden". zelf een slachtoffer van de iood. Ik heb bureau huisves- tógelopen. Daarom ben ik lid van de BHW, om tegen de ïood te vechten. En voor wel ft doeleinden ik gebruikt moet meneer Ham maar ïn leggen. De grote fememers en beleggings- aPPiJen maken misbruik Woningnood, omdat ze schan de huren durven vragen. Die niet vertrouwen, H. J. KRAMER Agaatlaan 453 W. J. LARDé Leemanstraat 32, Leiden ADVERTENTIE zake en renovatie en rehabilitatie omdat het de welzijnsbevordering der bewoners ten goede komt. De heer Zunderman vindt dat er bij de burgers nogal wat argwaan bestaat t.o.v. het gemeentelijk functioneren. Als dat zo is zijn wij van mening dat het college en de raadsleden als zodanig deze situatie zou moeten wegnemen. Door een snelle erken ning van een sociale begeleidings commissie inzake renovatie en re habilitatie. Het wijkcomité Plan-Noord wil daarin een duidelijke beslissing zien van het college en de gemeente raadsleden. Nou zegt de heer La- mers dat hij destijds zitting heeft gehad in de commissie sociale bege leiding inzake sanering. Wij zijn van mening dat renovatie en reha bilitatie als zodanig op een andere grondslag berust, omdat het pro bleem zich duidelijk op een andere wijze zich aanbiedt. Dat moet ook Lamers goed begrijpen, omdat het gaat om het algemeen belang. Namens het wijkcomité Plan- Noord maak ik de namen bekend die zich bereid hebben verklaard om zitting in de eventueel te benoemen sociale begeleidingscommissie Mevr. S. van de Zwam-Zandvliet, Hoogendorpstraat 24, Mevr. L. Briet Maresingel 32a, mevr. J. W. Raven- bergen-Van Dan, J. W. Frisostraat 5, mevr. Geuke-Van der Meer, J. W. Frisostraat 3, mevr. A. Warmerdam, Willemstraat 23, de heer H. H. Lan- gerak. Bronkhorststraat 20, de heer J. G. Los, Hogewoerd 108, de heer A. Verkuyl, Sophiastraat 68 en de heer J. Vervoorn, Prinsenstraat 20. Namens het wijk-comité Plan- Noord H. H. LANGERAK, Bronkhorststraat 20, Leiden. Vondel-laan vernield en jonge aan plant gebroken. U mag deze onvol ledige lijst aanvullen met waarne mingen uit uw eigen omgeving en tot de conclusie komen dat de gemeente de kosten van herstel wel voor bete re doeleinden zou kunnen gebrui ken. Wat meer oplettendheid en voor lichting door politie en ouders, zou heel wat schade kunnen voorkomen als tegenprestatie voor mindere ver nielingen zou het gemeentebestuur misschien te bewegen zijn meer recreatie in onze stiefmoederlijke be deelde buurt te brengen. De oorzaak van de baldadigheid is zeker voor een deel te wijten aan 't ontbreken van ontspanningsgelegen heid, en om die te verkrijgen, zou iedereen zich in de Mors en Juwe- lenkw-artier zich daarvoor moeten inzetten. Wat zou een zwembad een enorme aanwinst betekenen voor de buurt, hetzij in de Mors- of Juwelenkwar- tier. Niet alleen voor de Jongeren, maar ook voor de ouders, ook die hebben in deze buurt niets te zoeken, zelfs geen clubhuis of een gezellig buurt café. Wilt u de buurt beter leefbaar ma ken laten we dan gezamelijk iets doen, betuig uw adhesie door uw handtekening te plaatsen onder een petitie die we in deze buurt gaan houden voor de bouw van een zwem bad. De plm. 4500 gezinnen die hier nu wonen, vertegenwoordigen zo'n 15.000 personen, met dit aantal heb ben we een pressiemiddel om de autoriteiten te bewegen iets voor de ze buurt te doen. In andere gemeenten zijn acties als deze met succes bekroond, gaat u «naar eens kijken in Hoofddorp, w-aar met steun van de bevolking een openluchtJbad met speelweide is ge bouwd om van te watertanden. Zander steun van de gemeente be reiken we niets, vooral financieel, lijkt het een moeilijk haalbare kaart wij van onze kant kunnen echter veel doen om in de kosten bij te dra gen. Als de gemeente grond beschikbaar stelt mogen we het misschien zelf gaan doen, vaklui (zie de -3 eigen- bouwwaningen bij het Morsviaduct) en het doe-het-zelvers zijn vast te vin den. W. A. GEMERT Tesselschadestraat 11A, Leiden. Een arbeider verdient f180 in de week, een opzichter f 300 en de com missaris der Koningin, die het re sultaat van hun werk opent, pak weg bijna een ton per jaar. Maar de commissaris was niet bij dc opening van de sociale werkplaats in de Waard. Verder lof voor de opening en voor de rondleiding in deze werk plaats, waar mensen, die zich in de maatschappij niet kunnen waarma ken, een passende werkkring vin den. C. H. DISSEVELD, Celebesstraat 42, Oegstgeest. f 12.10 naar f 12.50, 'n verhoging vanwege de olieboycot" vertelde de (leverancier, "maar" vertelde hij verder, "van die 40 cent verhoging kïijg ik maar 3 cent". De olieboycot, die kosten met zich meebrengt, komt dus geheel ten laste van de consu ment, terwijl de tussenhandel, de middenstanders dus, er nog eens ex tra aan verdient. Hetzelfde is waarschijnlijk ook 't geval bij stookolie, zodat de grote oliemaatschappijen en de tussen handel alle onkosten afwentelen op de consument, die geen alternatief heeft. Er is immers 'n monopolie ontstaan op brandstoffen. De tijd zal leren, dat er maar één oplossing is, dat is nationalisatie van alle schaarse artikelen, energie in het bijzonder. Alleen dan kan prijsstij ging en verspilling tegengegaan worden, terwijl eventuele winst ten goede komt van de staat, dus het Nederlandse volk. HENK JAN SLOOS, w.s. "La Licorne", Hoofdstraat 99, Valkenburg Z.H. Naar aanleiding van het ingezon den stukje van H. J. Witkam (12/11) het volgende. Bedoelt de heer Witkam dat de heer Drees Jr. de heer Nixon en zijn tra wanten niet uit mag maken voor "schoelje" omdat de vader van de heer Drees Jr. zich destijds zou heb ben schuldig gemaakt aan ongeveer dezelfde feiten als waarvoor Ni xon zich nu moet verantwoorden? Als hij dat bedoelt, dan zou ik wil len vragen: is een zoon verantwoor delijk voor wat zijn vader doet en moet een zoon het au fond altijd eens zijn met wat zijn vader doet of hoe deze handelt? Alleen als de heer Drees Jr. zélf zo gehandeld had als zijn vader destijds (of het allemaal waar is wat de heer W. schrijft, kan ik niet beoordelen) zou hij niet het recht hebben een ander, die precies eender handelt als hijzelf gedaan heeft, te veroordelen. M. DE NIE Burggravenlaam 221 Leiden Men zou de autoloze zondag ook als een wekelijks "Staakt het vuren van het gaspedaal" kunnen zien, onze wekelijkse verkeersdoden verstild herdenkend. Waarom ook niet? Of zijn we soms niet christelijk genoeg? God rust toch ook op de zevende dag, z'n kosmisch wiel van de "Melk wegen" houdend. Waarlijk merkwaardig, die onthef- Volgens het ingezonden stukje van dr. A. Weiland in uw dagblad van 8 november jl. zijn de problemen de wereld nog niet uit zelfs als de Ne derlandse bevolking constant blijft op 13,5 miljoen mensen. In een vorige ingezonden stuk drong dr. Weiland (naar ik meen) er bij de regering ook al erg op aan om toch maatre gelen te nemen tegen overbevolking. Volgens mij blijft het hier dan niet bij. Want mocht dit er doorkomen, dan gaat men nog een stapje verder en wordt voordat men het weet euthanasie legaal. Er is dan nóg een gezegdeDe mens wikt maar God be schikt en daar wil ik mij graag aan houden. Woensdagavond 7 novem ber in een uitzending van het G.P.V. is het nog duidelijk gezegd. De heer Jongeling van het G.P.V. haalde nog aan dat 6 weken na het uitspreken van de troonrede (waar de bede uit weggelaten was) de He- re God een streep haalde door de welvaart en dat wij niet zonder Hem kunnen. (De tekst van de uitzending is overigens nog te verkrijgen bij G.P.V. te Amersfoort) Wanneer de regering en ons volk dat maar inzien wordt het leven hier gezonder en zullen ook voor moeilijke problemen wel oplossin gen gevonden worden. MEVR. T. GROENEWEGEN- V. DASSELAAR Kerklaan 79 Koudekerk aan den Rijn. fingsuitvluchten sen. De een moet persé naar de kerk, de ander b.v. met alle geweld naar het kerkhof. Alsof God handenwrij vend in kerk of kerkhof op z'n klanten wacht. Was ondergetekende God. hij "zette" zon en sterren zonder stroom, de planeten hun droom of nachtmerrie van man en paardekracht onthoudend. Wat die kilometervreters betreft, kan de techniek met haar vernuftig verstand die "wegwezens" niet op overtollige koelhuisboter laten rij den? Als een stom koebeest zomaar "melk uit gras" kan produceren, dan moet een geraffineerde olieba ron toch zeker brandstof uit bo ter kunnen creëren. Die vierwielige blikvangers zeg 10 kilometer op een ons grasboter laten stinken. Gaat u maar zitten. Politiecontrole? Geen nood. "Hier is mijn boterbriefje, waarde contro leur". Zo, wat let ons. Oliesjeiks? Of wij geen boterboeren, lees. boter- sjeiks, hebben. Wat een koe kan, boert de boeman der techniek be ter. M.a.w. een grapje per dag. Houdt de zenuwlijders van onze ze nuwen van ons af. Desondanks, God bemint ook al stinkt u. A VERHOOG Sionshof 14. Leiden. foeterwoude BEZOEK: lichtingsvergadering november in „ONS HUIS, Kosterpad 3. LEIDEN Dit is de maquette van het ziekenhuis dat het Me disch Comité Nederland-Vietnam wil gaan houwen in Zuid-Viet- nam. Het gebouw, dat compleet met instrumentarium anderhalf miljoen zal gaan kosten, is in Nederland ontworpen. Het Medisch Comité is boven dien bezig met het inzamelen van geld voor de inrichting van een provinciaal ziekenhuis in Noord- Vietnam. Daarmee is nog eens een miljoen gemoeid. In Leiden zal de komende week door straat- en huis-aan-huis- collectes geprobeerd ivorden een bijdrage in deze kosten bijeen te krijgen Vragen De heer Wiegel verklaarde in de Tweede Kamer, dat de V.V.D. ge heel achter Israël staat. V.V.D. - kamerlid Berkhouwer, zong in Amsterdam met Elizabeth Taylor samen een Joods lied om f 500.000 in te zamelen. De heer Berkhouwer, voorzitter van het Europese Parlement weet uit dien hoofde als politicus best wat hij daarmee verricht in E.G.verband. Vraag 1: wat wil de V.V.D. en wat zegt de heer Pompidou over deze samenzang? De heer Drees Jr. van DS'70 noem de de heer Nixon een schoelje. Vraag 2. Wordt de heer Drees Jr. nu vervolgd wegens belediging van een bevriend staatshoofd? T. VAN DEN BERG Kennedylaan 16, Leiden Mijnheer Rotteveel, hartelijk dank voor uw beschouwende artikelen op politiek en maatschappelijk gebied, waaruit een visie spreekt die mij uit het hart gegrepen is en waaruit blijkt, dat u tegen de stroom in durft te roeien. En dan zult u wel eens een abonnee verliezen, zoals ik laatst in een ingezonden stuk las. maar houd u overtuigd, dat er velen u dankbaar zijn. Houden zo! Minder ingenomen ben ik met uw t.v.-criticus. Dat hij een fan van de VPRO is, is zijn goed recht, maar om te doen alsof de avond pas be gint met die omroep, vind ik onjuist. Hij moet er wel rekening mee hou den dat niet alle mensen ervan ge diend zijn, dat hij sommige omroe pen doodzwijgt of er sneerend over spreekt. Ik meende dat uw blad voor iedereen is, dat wil zeggen neu traal. Als uit alle rubrieken een zodanige houding zou spreken, zou ik de banden met uw blad verbreken. D. GROENEVELD Prof. Einstelnlaan 34, Voorschoten. Wij willen een dankwoord nenten aan de werkgroep fiets, die de auto vrije fietsrit heeft uitgestippeld. Wij hebben hierdoor een fijne zondag middag gehad, vele plaatsen waren voor ons nog onbekend, maar door deze rit hebben wij heel wat gezien. RUUD GIJ BELS, DENNES NEED, RONALD NEED ADVERTENTIE KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes. Zaanse en Sallanders. Échte antieke Franse en 6omtoise klokken Uw specialist met vak-servic. v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Leiden

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3