Stevig kristal uit Leerdam Automatieken minder populair «Sf Ook Braziliaanse dringt langzaam door tot topfuncties Accent op draag bare kinder kleding wmwr Bruidjes in Volendam ATERDAG 17 NOVEMBER 1973 EXTRA PAGINA 23 lij ontwerpster Anne Molenaar LEIDEN Wie een mode-ont werpster in volle actie wil betrap pen moet een deur van het pand je aan de Nieuwe Rijn 26 opendu wen, zomaar op een morgen of middag midden in de week. Dan loop je veel kans de ontwerpster van kinderkleding Anne Molenaar daar achter haar grote tafel aan te treffen, net de laatste hand leggend aan een miniatuur Jackje of peuterige pantalon. Anne Molenaar, die na de kleer- makersvatkschool twee eesnhaüf jaar op de ateliers van Nina Ric- ci en Pierre Cardial werkte, heeft haar Amsterdamse kinderboetiek verplaatst naar Leiden (met een* verkooppunt in Noordwijk). Anne aan het werk. "De buurt waar in in Amster dam zat begon een beetje te ver lopen, je kent dat wel," zegt ze. "Bovendien ben ik nu getrouwd en woon buiten Amsterdam. Nu is Leiden vlakbij en toen ik hoorde dat ik dit pandje kon krijgen heb ik het onmiddellijk gedaan". Heeft Leiden nu wel het publiek om een exclusieve kinderboetiek te exploiteren? Anne: "Dat valt erg mee. Ik heb veel klanten van buiten de stad bijvoorbeeld uit Leiderdorp en Koudekerk maar ook Leide- naars. Jonge ouders, waar ze ook vandaan komen, zien hun kinde ren graag leuk gekleed gaan. En als je gaat vergelijken kasten mijn kleren niet zoveel meer dan die in de grote warenhuizen. Neem nu dit jasje (een grappig stoer ding van ribfluweel) gaat ongeveer f 69,- kosten. Natuurlijk heb je nogwel drempelvrees. Een boetiek is peperduur denken veel mensen nog altijd Bovendien denken ze dat ze als ze eenmaal binnen zijn iets moeten kopen. Nou. dat hoeft voor mij helemaal niet. Ik zal nooit proberen iemand iets aan te smeren. Een tevreden klant heb ik veel meer aan. „Zelf doen" Maar het zijn tegenwoordig niet meer de vaders enmoeders die be slissen wat de jeugd draagt. Het "zelf doen" zit er al vroeg in. Daarom maakt Anne Molenaar haar kleren van felle kleuren. In haar boetiekje zie je dan ook veel geel, rood en blauw, kleurtjes die direct aanspreken. Daarnaast ligt bij haar kleding vooral het ac cent op het draagbare van de kle ding. Veel ritsen en stevig mate riaal, want het moet het hele sei zoen kunnen meegaan en liefst nog wat langer. Dat "zelf doen" laten vaders en moeders weieens een beetje uit de hand lopen, vertelt Anne ."Je krijgt soms mensen die een kind (Foto Jan Holvast) van nauwelijks twee jaar zelf la ten beslissen. Dat zou mij een beetje te ver gaan. Misschien pak ken ze morgen naar het jasje dat ze de dag daarvoor niet wilde aantrekken." Wat wel opvalt is dat in Anne's boetiek meer meisjes dan jongens binnenkomen. Het vrouwelijk ge- slaoht is toch blijkbaar meer mo debewust of worden meer mode bewust opgevoed. En toch is er ge noeg stoere jongenskleddng bij Anne Molenaar te vinden want welke jongeman voelt zich nu niet thuis in zo'n fijne ribfluwelen tuinbroek met zijn favoriete beest voorop... Henriëtte v.d. Hoeven mofl INGEN Twee dagen lang vierden bijna duizend zigeuners even buiten de Westduitse univer- amer, kitsstad Tübingen de bruiloft van het jaar. Ter ere van het huwelijk van een beeldschone zi- 72.000,- 'merprinses, die de prins van haar dromen vond, schaarde twee complete zigeunerfamilies zich titer twintig meter lange taféls. De in kleurrijke met goud doorweven gewaden gehulde vrou- oen- f m' strikt gescheiden van de mannen, die sneeuwwitte kostuums droegen. Op de eerste dag van livu: festijn werden er al zeshonderd flessen wijn leeggeschonken en aanzienlijke hoeveelheden ikamei ^ens- en geitenvlees verorberd. Op de tweede lieten de gasten zich de feestmaaltijd evengoed ■wfcen. 55.000.- Leerdam Je zou haast denken dat er op het gebied van glazen niets nieuws meer valt te bedenken maar de ontwerpers van Royal Leerdam - Kristalunie staan voor niets. Speciaal voor de Katoen eten De democratische afgevaardigde uit Texas, George Mahon, verklaarde onlangs bij de opening van een nieu we katoenzaadmeelfabriek in Lub bock, dat een nieuwe mijlpaal was bereikt in de verdere toepassing van katoen. Hij doelde daarbij op de ont wikkeling van het "liquid cyclone" proces waardoor het mogelijk is ge worden om meel te vervaardigen uit katoenzaak, dat geschikt is voor menselijke konsumptie en een hoog proteïnegehalte heeft. De afgevaar- dige Mahon zei dat katoen door deze nieuwe ontwikkeling een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren aan de oplossing van de grote proteïne- schaarste in de wereld. (Wie wel eens de zijkant van een sar dineblikje heeft gelezen, weet dat veel ingeblikte sardines drijven in katoenzaadolie, een ander bijpro- dukt van de katoenplant, katoen blijft een veelzijdig produkt). Utrecht bracht de eeuwenoude glas fabriek een nieuwe serie drinkbekers uit geinspireerd op de Deense schip- persglazen. De nieuwe Leerdam-gla zen hebben vrijwel allemaal hetzelfde formaat. Alleen uit het wisselend hoogteverschil van de bodem valt op te maken of de glazen voor sherry, wijn, port of een borrel bestemd zijn. De zware, zuiver kristallen glazen zijn alleen nogal prijzig ze komen op f 15,50- tot f 20- per stuk. Training voor de politiek Amsterdam Evenals vorig Jaar zullen door de Nederlandse Vereni ging voor Vrouwenbelangen en vijf andere vrouwenorganisaties politieke scholingscursussen worden georgani seerd voor vrouwen die zich met het oog op de komende gemeenteraads verkiezingen in het politieke debat willen trainen. De cursussen bestaan uit vier of vijf bijeenkomsten. Informaties wor den verstrekt door het secretariaat van Vrouwenbelangen, Paramaribo- plein 18, Amsterdam telefoon: 020- 120508. Utrecht De Koningin hoeft niet bang te zijn dat zij haar gasten over een poosje alleen nog maar kan uit nodigen voor een automaten-diner zoals Seth Gaaikema haar tijdens de viering van het zilveren regeringsju bileum in het Amsterdamse RAI-ge- bouw wat prozaïsch voorspiegelde Niet alleen de belangstelling, maar ook het aantal kroket- en gehakt balautomaten loopt n.l. terug. Er zijn in ons land op het ogenblik onge veer honderd snacks en warme hap jes automaten minder dan het vorige Jaar. En uit het jaarlijks overzicht van het Voorlichtingsinstituut voor de Distributie door Automaten, blijk ook dac de markt met sigarettenau tomaten verzadigd is. En dat er eigenlijk alleen nog nieuwe appara ten ter vervanging van oude worden Nederland is duidelijk over het hoogtepunt van de automatenrage heen. Al blijven koffie- en frisdrank automaten het in grote bedrijven nog steeds geweldig doen. De toekomst droom van de autoatenfabrikanten die huisvrouwen na sluitingstijd van de winkels in de gelegenheid wilden stellen om in een automatiek bood schappen te doen zal voorlopig ook wel geen werkelijkheid worden De eigenaren van automaten weten n.L nu al nauwelijks hoe zij hun kostba re apparaten tegen de vernielzucht van de jeugd moeten beschermen Ook het aantal automaten met pan ties en nylon kousen liep terug. En er viel geen toename van bloemenauto- maten te bespeuren. gjJSS DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08°-II2 LEIDEN Er gaat bijna geen dag voorbij zonder dat aktiegroepen de straat op trekken om tegen de mi lieuverontreiniging te protesteren maar voor de Amerikanen is ons landje nog romantisch genoeg. „Modern Bride", het lijfblad van de Amerikaanse tienerbruidjes, stuurde een speciaal team naar Nederland om hier, geholpen door het Nationaal Bureau voor Tourisme, een exclusie ve bruidsreportage te maken. Vijf top-modellen uit de Verenigde Staten werden bij de molens van Kinderdijk, voor de Haagse Hofvijver en in de tuin van paleis Huis ten Bosch in wolken van tule vereeuwigd. Jacquita Wilson, de moderedactrice van Modem Bride, had maar liefst 72 koffers nodig om alle uit New- Yorkse warenhuizen afkomstige bruidsjurken mee te kunnen nemen, waarmee haar charmante fotomodel len ook nog voor het raadhuis van Gouda op de Delftse grachtjes en in de schoongeschrobte straatjes van Volendam poseerden. De foto's zullen begin volgend jaar in het Ameri kaanse blad worden gepubliceerd sa men met een artikel sche huwelijksreizen in Holland. RIO DE JANEIRO (AP) Steeds meer vrouwen in Brazilië kiezen voor de emancipatie en de leuke baantjes die vroeger alleen maar waren weggelegd voor mannen. Dit ondanks het feit dat dit Zuidamerikaanse land een bolwerk van mannen-overheersing blijft. Het is een harde strijd. Nieuwe wetten hebben de Braziliaanse vrouwen gelijke rechten als de mannen gegeven, ten minste op papier. De meeste Braziliaanse mannen vinden echter nog steeds dat het de taak is van de vrouw om thuis te blij ven en kinderen te krijgen. Volgens cijfers van de volkstelling ma ken de vrouwen bijna 51 procent van de totale bevolking van Brazilië uit, maar vormen slechts 17 procent van de beroeps bevolking (Brazilië heeft 100 miljoen in woners) In dit land zijn er geen militante vrouwenorganisaties. Niettemin is het te genwoordig voor een vastberaden Bra ziliaanse vrouw mogelijk om op basis van gelijkheid te wedijveren met de mannen en te slagen in een loopbaan. Fortaleza, de hoofdstad van de in 't noord-oosten gelegen Braziliaanse staat Ceara staat bekend als 'n plaats waar de typische Latijns-Amerikaanse heethoof dige man woont, die bereid is een mes te trekken als hij wordt beledigd. Je zou verwachten in het plaatselijke politiecorps een aantal harde Jongens aan te treffen. En dat is inderdaad zo, be halve op de post in het achtste district, daar heeft de 28-Jarige blonde Margarida Maria Borges de Carvalho de leiding. Zij is het eerste plaatselijke hoofd van de politie in de geschiedenis van Ceara. Juf frouw Carvalho heeft de leiding over 31 ervaren politiemannen en rechercheurs, allen mannen. „Ik geloof dat de vrouwen zich gelei delijk aan zullen laten gelden en zonder dat het noodzakelijk is hiervoor organi saties op te richten, zo vertelde zij een verslaggever. „Ik heb samen met 53 man nen naar deze baan gesolliciteerd en heb geen diskriminatie ondervonden, toen ik eenmaal geschikt was bevonden en aan de gouverneur werd voorgedragen voor goedkeuring heeft hij niets speciaals ge zegd over het feit dat ik een vrouw was". In de meeste Braziliaanse steden moet iemand, die in aanmerking wil komen voor de rang van „delegado" (hoofd van een plaatselijke politiepost) een graad in de rechten hebben behaald. Margarida Carvalho is na haar studie aan de juridi sche fakulteit aan de universiteit van Ceara naar de politieschool gegaan. Ze was daar één van de beste studenten en ontpopte zich als een kampioene in het schieten. „Haar ouders hebben altijd de nadruk gelegd op het belang van een goede op leiding, en dit gold zowel voor haar drie broers als haar twee zusters. Dit was een een beetje ongewoon omdat veel Brazi liaanse families volgens de traditie nog steeds geloven dat hun dochters zich meer zouden moeten gooien op het vinden van een echtgenoot dan op het leren van een vak. Directeur Mevrouw Dias (55) is direktrice van de afdeling marktonderzoek en industriële verhoudingen bij Sauer SA., één van de grootste apparatenfabrieken in Zuid-Ame- rika. Het is vier jaar geleden, toen haar vader en eigenaar van de fabriek over leed, dat zij de stoute schoenen aantrok om de traditie dat een vrouw thuis hoort, te doorbreken. „Ik was vastbesloten om een aktieve rol te gaan spelen" verklaarde zij. „Ik had mezelf voorgenomen me niet naar de achtergrond te laten schuiven, alleen om dat ik een vrouw was". Mevrouw Dias volgde een cursus marketing op universi teitsniveau en meldde zich toen bij de fa briek om de positie waarop zij recht had, in te nemen. „Het idee dat een vrouw een verant woordelijke baan zou hebben was een be lediging voor de ijdelheid van mijn broers. Toen ik mijn werk begon wilde niemand mij de kneepjes van het vak leren. Dus toen leerde ik het op de harde manier helemaal alleen". Rechter Maria Stella Lopes Rodrigues (41) is één van de 175 rechters in de Braziliaanse staat Guanabara. Slechts vier van haar collega's zijn vrouwen. „Veel mensen met goede bedoelingen hebben geprobeerd me te ontmoedigen zo dat ik van mijn carrière zou afzien", zei ze. „Ze zeiden dat ik nooit in staat zou zijn respect of autoriteit te krijgen, maar ik ben rechter sinds 1960 en er zijn tot dusver nog geen problemen geweest over het feit dat ik een vrouw was" Mevrouw Rodrigues heeft rechten ge studeerd en heeft een twee-delig leerboek geschreven dat op alle Braziliaanse uni versiteiten als standaardwerk wordt ge bruikt. Zy is de eerste vrouw die kinderrech ter is geworden. Ze heeft dit acht Jaar ge daan voordat ze by een gewone recht bank ging werken. Als kinderrechter maakte ze eens een einde aan een op stand op een school voor moeiiyke kin deren in Rio, dit tot grote verbazing van de bewakers die veronderstelden dal de situatie volledig uit ue hand was gelopen. „Ik ben er alleen naar toe gegaan en heb rustig met de Jongens gepraat over hun klachten. Ik deed slechts mijn werk". Mevrouw Rodrigues ontmoette haar echtgenoot toen zy als kinderrechter werkte. Hy was verbonden aan het parket. „Veel mensen vonden het schokk.-nd dat 'n vrouw met 'n man trouwde die op een lagere rang stond dan zy vertelde ze. „Maar voor ons was dat geen probleem".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 23