Zwart gat" door de aarde RIJDEN OP WATERSTOF Aarde „meten" via kunstmanen in observatorium op Veluwe Nieuwe theorie over Siberisch mysterie Grootste Russische g Zuidpool-expeditie rtfERDAG 17 NOVEMBER 1973 EXTRA PAOINA 21 hole nog betrekkelijk geruime tijd, in de nabijheid van de aarde ge weest en dan ook van andere hemel lichamen in het zonnestelsel. Door de enorme massa van het fenomeen (minstens enkele zonnemassa's en miljarden malen die van de aarde) zouden toch minstens waarneemba re veranderingen zijn opgetreden in de banen van de aarde en zon. zo niet van andere planeten. Deze zijn niet waargenomen, in hoe geringe mate dan ook. Zelfs wanneer zij op dat moment zelf betrekkelijk klein zouden zijn geweest, herstelt zich zo'n verandering niet maar werkt die door in verdere veranderingen. Ook al zou een minieme verande ringen indertijd met veel minder in tensieve waarnemingen niet zijn op gemerkt, dan zouden er nu toch al aantoonbare wjizigingen in de loop van de aarde en maan zijn ontstaan vergeleken bij de banen van voor 1908. Dat is niet het geval, afgezien van veranderingen die op grond van andere invloeden zijn geconstateerd. Maar dit bezwaar tegen de theo rie is niet doorslaggevend. Er zijn nieuwe theorieën ontwikkeld over black holes, die ook het bestaan van "mini-black-holes" veronderstellen. Dat wil zeggen dergelijke fenome nen met een massa die veel kleiner is dan die van de overigens nog altijd speculatieve "conventionele" black holes. Zelfs tot een massa, van slechts 0,00005 gram en een doorsnee, van slechts: 0,00000000000000000000000000 0000000 1 CENTIMETER! Wellicht is er dan 'n tussenvorm mogelijk, tussen deze, massieve en lichte black holes, die verantwoordelijk zou zijn geweest, voor het kosmische incident in Sibe rië waarbij tegenstrijdigheden tus sen theorie en waarneming verdwe nen zou zijn. De theorie van de mi- ni-black-holes stamt van Stephen Hawking en Jack Sarfatt van het internationale centrum voor theore tische fysica in Triest. Vooral Sar fatt meent in deze richting de oplos sing te moeten zoeken voor vele problemen van de sub-nucleaire fy sica, de natuurkunde van de "bouw stenen" van materie en heelal. Wetenschap en technologie door P. Bok Het plan om een automotor te laten lopen op waterstof In plaats van benzine als brandstof is ze ker al vijftig jaar oud. Het ia <=r nooit van gekomen omdat de benzinemotor nu eenmaal be stond en de gangbare motor was geworden, terwijl de brandstof tot voor kort betrekkelijk goedkoop was, de voorraden schijnbaar ge ruststellend groot en de aanvoer verzekerd leek. Dat is, eerst door verontrustende verhalen over slin kende voorraden, later door ac ties van milieugroepen en de laat ste tijd door de acute energiecri sis heel anders geworden. Op ve le plaatsen wordt thans gewerkt aan waterstof-motoren voor auto's. Dr. William van Vorst, verbon den aan de universiteit van Cali- fornie en Los Angeles heeft van t ministerie van verkeer in zijn staat opdracht gekregen na te gaan, hoe men waterstof als brandstof kan gebruiken, Hij heeft daarover onlangs enkele mededelingen gedaan Volgens hem is waterstof als brandstof (mits de Juiste voor zieningen zijn getroffen) beslist niet gevaarlijker dan benzine. Over het gevaar van benzine, maakt men zich weinig zorgen, "omdat men er al zolang mee werkt" en ermee vertrouwd is ge raakt. Waterstof brengt: andere gevaren mee, maar die zijn niet groter, zo niet kleiner. Het is al leen een kwestie van wennen. Waterstof heeft vele voordelen boven benzine. Het is nagenoeg niet vervuilend, het brandt scho ner (tot voordeel van motor en milieu) en kan worden gemaasi. uit zeewater of door vergassing van steenkolen. Dit betekent da: de potentiele voorraad grondstof, praktisch onbeperkt is. Het grootste probleem is de op slag van waterstof in de auto. Wil men de auto een flinke ac tieradius geven, dan moet hier voor veel meer waterstof worden meegenomen dan benzine. Maar in de vorm van vloeibare water stof wordt dit al veel minder ern stig. Een oplossing kan zijn epn tnetaal-hybride systeem. Zuiver waterstof kan dan in vloeibare vorm worden geabsorbeerd als 'n laagje op de oppervlakte van *n metaal als ijzer-titanium. magne sium of aluminium. Daar kan de waterstof uitgeperst worden als water uit een spons. Bij 'n tank station zou de automobilist in dit geval niet zijn tank laten bijvul len maar het hybride-element, kunnen laten vervangen door een "vol". Om op waterstof te lopen zou de luidige benzinemotor slechts weiinig veranderd moeten worden voornamelijk de carburator. De technische afdeling van het team van dr. Vorst heeft al drie jaar geleden zo'n automotor gemaakt, die het nog altijd doet. van honderdduizenden bomen. Ver der kloppen de temperatuur bere keningen met behulp van een com puter met betrekking tot de lucht en aarde direct bij de inslag heel redelijk met de verschroeiings- verschijnselen die men midden in 't Siberische rampgebied heeft aan getroffen. Het lijkt allemaal op het eerste ge zicht een aannemelijke theorie. Maar er is al op gewezen, dat er toch nog wel wat probleempjes zijn. Ook al heeft de passage van het zwarte gat door de aarde slechts en kele seconden of een fractie daar van geduurd, dan nog is de black Het onderzoekingsschip "Professor Vise", dat de voor eer is van een Russische Zuidpoolvloot van vijf schepen is »ikngs uit Leningrad vertrokken. Het schip zal op het Zuid- M-continent de eerste groep afzetten van leden van de Kgentiende Russische Zuidpool-expeditie. De leider van de foep is ir. Dmitry Maksoetow, die reeds zeven Zuidpool-ex- Mities heeft meegemaakt. Voor zijn vertrek vertelde Maksoetow, dat de nieuwe Rus- Jfcfte expeditie de grootste zal zijn in de geschiedenis van Russische Zuidpool-onderzoek. De expeditie omvat meer JR vierhonderd geleerden en deskundigen en ook vertegen en tf^fers van wetenschappelijke centra in Oost-Duitsland, f 3S Wen en de Verenigde Staten. strefc "Professor Vise, wordt begin december in het Zuidpool- wied verwacht. Tezelfder tijd komen ook de andere sche- *R van de expeditie aan, die dezer dagen uit Leningrad en miwostok zullen vertrekken. )p 30 juni 1908 vond er in Siberië bij Toengoeska een mysterieuze gebeurtenis plaats, t astronomen, natuurkundigen en geologen nog altijd voor raadsels stelt. Zolang niet en wetenschappelijk verantwoorde verklaring is gevonden, is het mysterie bovendien J en dankbaar onderwerp voor wat mystiek aangelegde schrijvers die naar bewijzen zoe- J gn, dat buitenlandse beschavingen in het verleden nu en dan, al of niet met onver- J karde rampzalige gevolgen, ons ondermaanse met een bezoek vereerden. ris thans een nieuwe maar zeer aanvechtbare serieuze wetenschappelijke theorie it« pgebouwd rond het Siberische fenomeen: de aarde is getroffen door een „zwart gat" of d* jals het in de wetenschappelijke terminologie heet een black hole". Op de genoemde dag werd de Wel onbevolkte streek van Toen- in Siberie getroffen door een explosie vaai onvoorstelba- uksjïracht. In een straal van dertig ©eter van het centrum van de ip waren alle honderdduizenden platgeslagen, alle naar bui- het centrum van het gebied Aanvankelijk trok de gebeurtenis aandacht. Er waren geen oog- op korte afstand geweest de roesting van 'n paar honderd B tante kilometer ontoeganke- de eindeloos lijkende bos- het uitgestrekte Siberië akte in een tijd zonder schaarste 11 materialen nauwelijks indruk, lie wetenschappelijke interesse dergelijke verschijnselen was dagen niet zo 'bijzonder groot, ater kwam die belangstelling wel. de eerste serieuze onderzoekin- lijvjlresulteerde het mysterie. bleek namelijk, dat er in het toijsmm van het rampgebied geen s gevormd. Aanvankelijk de theorie opgesteld, dat iarde getroffen zou zijn door een me meteoriet, zoals dat in de oenen jaren van haar geschiede- Jd dikwijls was geschied. De spo- in dergelijke treffers zijn over- aarde te vinden. Wij schreven eujrover op deze pagina nog op 7 JL en voordien herhaaldelijk aanleiding van het maanonder- l door astronauten. Een groot an de maankraters is veroor- door inslag van meteorieten, n door het zonnestelsel en fcht zelfs door de interstellairo hte zwervend puin. fcaar zo'n meteoriet in de bodem J t, ontstaat een krater, groter in I ing naarmate snelheid en mas- üJ Mde meteoriet groter zijn. Veel lie inslagkraters van meteo- nplin zijn op aarde door een erosie Ut irende miljoenen Jaren verdwe- in enkele tientallen Jaren kan krater van grote omvang niet de aardbodem zijn Twee Amerikaanse natuurkundigen hebben thans de veronderstelling geopperd, dat het litteken in het Si berische bosgebied is veroorzaakt, door een zogenaamd "zwart gat" dat dwars door de aarde is geslagen. Zij hebben hun theorie uiteengezet in het Amerikaanse wetenschappelijke tijdschrift Nature. Een "zwart gat" of "black hole" is het tegengestelde van wat de naam schijnt aan te duiden. Astronomen verstaan hieronder een tot zeer klei ne omvang ingeschrompelde rest, van een eens grote maar geleidelijk uitgebrande ster. Daarin ds de materie tot onvoorstel bare dichtheid samengeklonterd, geïmplodeerd door de gravitatie- krachten. Volgens de theorieën om trent de ^rwajrte gaten', i overigens nog nimmer mede doordat men nog geen zwarte gaben in het heelal met zekerheid heeft kunnen aantonen, hebben zij 'n massie die veelal miljarden malen die van de aarde is, maar hun om vang is veel, veel kleiner, zelfs tot 'n speideknop en kleiner toe. In de di rect naoyxiuiiü van zo ai DiacK houe is oe zwa^nuexracm zo groot, cao zedis eteau-omagneiusche a trailing met Kan oitLöiiaappcui. z,ij zyn aaaraoor langs aid nounaue umecue weg mtic te vinden op de rampplaats irië, terwijl de omvang van e aan het omringende bos 't maakt, dat het een zeer grote oriet moet zijn geweest, wan- het inderdaad om de inslag van stuk kosmisch puin ging. Wat hemelsnaam in Siberië urd zijn dat in zo grote kring bomen velde maar in de grond krater naliet? En dat in de bo- zelf geen spoor naliet van bv metaal-concentraties of opeen- van an<lere materialen, die met de oorspronkelijke natuur- samenstelling harmoniëren? bleef een raadsel, en is dat nu nog, hoewel er een nieuwe geopperd, de laatste Jaren zijn wel heel Imtasieën aan het gebeurde ge itgeen in de lijn der verwach- *as in een tijd dat vliegende Is en bezoeken van onaardse lenties aan de aarde in een nabij verleden en zelfs het he- Ivuldig de ronde doen. iu een onaards ruimteschip èze plek vertrokken zijn, aan- 5, Ren door geheimzinnige stra- wals anti-zwaartekrachtvelden. een uiterst geheim wapen «zoekers aan de aarde zijn ont- Enzovoort, enzovoort. Daarbij inet,J dan nooit verklaard hoe die ge- vreemde krachten wel hon- enden bomen hebben geveld Been spoor op de grond ach- iqj Uitvoeriger schreven wij over het fenomeen uer zwarte gaten op deze pagina ui ons Diaü van 2b mei ji. Wij wili5h tnans niet verder op ae details ingaan. De twee Amerikaanse natuurkundi gen van de nieuwe theorie zijn A. A. Jackson en Michael P. Ryan van Instituut voor de Relativiteitstheo rie van de universiteit van Texas. Zij veronderstellen, dat zo'n black hoie op 30 juni 1908 dwars door de aarde as geslagen. De inslag vond plaats in Siberië en de uittrede uit de aarde in de Atlantische Oceaan, ergens tussen de Azoren en New Foundland. waarschijnlijk slechts enkele seconden later. De snelheid, ten opzichte van de aarde moet enorm groot zijn geweest, vrijwel ze ker duizenden kilometers per secon de. In ieder geval aanzienlijk groter dan de ontsnappingssnelheid op de aarde, 40.000 km per uur. Alleen door die enorme snelheid zou de aarde niet zijn "geconsumeerd" tot aanvullend materiaal van de black hole. De gigantische gravita- tiekrachten zouden niet in staat ge weest zijn, de aardse materie op te slorpen in de korte duur van de pas sage. De inslag van een black hole met de omvang van wellicht nog geen speideknop zou geen waarneembare krater in de bodem nalaten en het gat door de aarde zou zich ogenblik kelijk weer hebben gedicht. Maar de passage door de damp kring zou volgens computer-bereke ningen bepaalde verschijnselen op-' geroepen hebben, die overeenstem men met hetgeen werd waargeno- Er moet een grote kolom blauwach tig Jicht ontstaan in de dampkring, eindigend op de plaats van inslag en weer beginnend op de plek van uit trede uit de oceaan. Dat laatste is niet waargenomen, maar dat zal wel toeval zijn, zelfs waarschijnlijk. Het eerste is echter inderdaad vol gens ooggetuigen op grote afstand het geval geweest. Bovendien zou de passage door de onderste lagen van de dampkring gigantische windstoten van het cen trum van inslag af veroorzaken. De ze windstoten zouden verantwoorde lijk zijn geweest voor het vellen Tegen het einde van dit jaar wordt in de verstilde eenzaam heid van de Veluwse bossen bij Kootwijk een wetenschappe lijk satelliet-waarnemingsstation betrokken door vooral land meetkundigen van de Technische Hogeschool in Delft. De werkgroep satelliet-geodesie zal deze post bezetten in plaats voor een al sinds 1966 bestaand observatorium op het vliegveld Ypenburg. Nauwkeurig werken in dit oude station is niet meer mogelijk als gevolg van de luchtvervuiling in het westen en het steeds intensiever langs daverende snelverkeer. Het satellietwaarnemingsstation in Kootwijk, dat een schakel gaat vormen in een internationale keten van observatoria. Het gebouw, ontworpen door de Haagse architect K. J. Roosen daal, en het eerste instrumentarium kosten tezamen tegen de drie miljoen gulden. In de plastic koepel op het rechter gebouw bevindt zich de waarnemings-apparatuur. Het is allang niet meer zo, dat landmeetkundigen lieden zijn, die met stokken, meetlinten en kijkertjes zo nauwkeurig mogelijk het opper vlak van onze aarde in kaart probe ren te brengen. De geodesie is een wetenschap geworden, die zich van de meest uiteenlopende moderne ap paratuur bedient om oppervlakte, vorm en ook veelal inwendige struc tuur van de aarde te onderzoeken, daarbij dikwijls ook komend op het terrein van de geologie. Een van de studieobjecten is het onderzoek naar de variaties in de zwaartekracht die de aarde uitoefent op verschillende punten op aarde. Een wereldberoemd Nederlands natuurkundige (die in dit opzicht eigenlijk ook landmeetkundi ge genoemd zou kunnen worden) die zich daarmee al met toen ver fijnde meetapparatuur bezig hield was prof. dr. F. A. Vemtag Medmesz, die voor de tweede wereldoorlog me tingen verrichtte op verschillende plaatsen in de wereldzeeën aan boord van Nederlandse duikboten. Hij was achtereenvolgens hoogleraar in Utrecht en Delft en hoofddirecteur van het KNMI in De Bilt. Ook bij de satelietwaarnemingen in het nieuwe Kootwijkse observato rium zal de zwaartekracht een be langrijk studieobject zijn. Sinds de komst van de kunstmati ge satelieten heeft de geodesie een grote vlucht genomen. Plaatsbepa lingen, die voorheen niet dan tot op enkele honderden meters nauwkeurig konden worden verricht waar het om grotere afstanden ging (bv. de af stand tussen continenten) ziijn met behulp van satellietwaarnemingen nu tot op vijf meter precies vast te leggen. Daarmee is het einde nog niet be reikt. De Delftse lector dr. L. Aard- oom durft zelfs te voorspellen dat binnen afzienbare tijd metingen met mogelijke afwijkingen tot slechts en kele decimeters mogelijk worden Deze verfijningen zijn mogelijk, doordat de satelieten zeer zeer con stante banen volgen, waarvan alle elementen nauwkeurig bekend zijn, ook wanneer door de laatste ijle resten van de atmosfeer kleine wij zigingen ondergaan. In principe hoeft men maar op hetzelfde ogenblik visueel of door middel van richtingbepalingen van radioseinen de plaats van de satelliet ten opzichte van verschillende waar nemingsposten te bepalen om de af stand tussen die stations op aarde nauwkeurig te kunnen berekenen. Het is in de praktijk echt wel wat gecompliceerder dan wij hier schrij ven, maar in wezen komt het er toch op neer. Op den duur zou door zo verfijnde metingen ook daadwerkelijk het uit eendrijven van de continenten direct kunnen worden aangetoond. Deze in direct al vrij betrouwbaar vastgestel de verschuiving is tegenwoordig vrij algemeen aanvaard. Wij schreven reeds, dat het in de praktijk iets gecompliceerder is dan het lijkt. Dat komt ondermeer door dat de banen van de satelieten niet zo zuiver constant zijn als aanvankelijk werd vermoed. Vening Meinesz had reeds variaties in de zwaartekracht gemeten. Dergelijke anomalieën in het zwaartekrachtveld van de aarde hebben een meetbare invloed op de banen van satellieten. Zij kunnen in alle richtingen kleine koersafwijkin gen veroorzaken. De afwijkingen worden veroorzaakt niet alleen door afwijkingen in de bolvorm van de aarde maar ook doordat de samen stelling, dus massa van de aarde van plaats tot plaats verschilt. Waar dit grote massaconcentraties zijn noemt men deze „mascons". Deze naam is in zwang gekomen door het maan- onderzoek door middel van de Ame rikaanse Orbiter-maansatellieten, die ook baanfouten vertoonden. Het bleek dat de maan verschillen van derge lijke „mascons" heeft van betrekke lijk grote omvang. Mogelijk zijn op deze plaatsen, die vaak samenvallen met grote meestal vrij cirkelvormige vlakke streken met bergachtige ran den, in de maan opgeslagen metaal- rijke meteorieten zijn. Eenstemmig zijn de meningen daarover echter niet. Maar de mogelijkheid bestaat, dat zulke resten kosmisch puin ook in de aarde zijn binnengedrongen in de miljarden Jaren van haar geschiede nis. De aardse mascons kunnen ech ter ook op vele andere manieren zijn ontstaan. Door zorgvuldige meting van de afwijking in satellietbanen kan men het zwaartekrachtveld van de aarde zeer nauwkeurig in kaart bren gen. En daardoor weer de kleine baanafwijkingen van satellieten pre cies voorstellen. Dat moet wel, wil men betrouwbare geodetische metin gen verrichten. Het werk van dergelijke geo detische waarnemingsstations heeft niet alleen wetenschappelijk waarde maar ook directe practische beteke nis. Voor de navigatie van schepen en vliegtuigen zijn kunstmanen van groot belang omdat zij, wanneer him banen precies bekend zijn voor een veel nauwkeuriger plaatsbepaling kunnen zorgen dan de vaak verduis terde sterrenhemel of dikwijls ver stoorde seinen van aardse radioba kens. Voorts kunnen versnelde ver schuivingen in de aardkorst die kun nen duiden op een op handen zijnde aardbeving worden geregis treerd. Metingen met betrekking tot het zeeoppervlak kunnen een tijdig alarm voor vloedgolven mogelijk ma ken. Voor de ruimtevaart in het al gemeen zijn de metingen van de aar de en haar zwaartekracht-pa troon van het grootste belang. Het is niet voor het eerst, dat waar nemers van de ruimte tenten op slaan in het rustige gebied van Koot wijk, waar het nieuw observatorium zo ligt afgezonderd, dat men op weg erheen welhaast verdwalen moet. Di rect na de tweede wereldoorlog ves tigde zich hier een studiegroep van o.a. Leidse astronomen, die een begin maakten met de Nederlandse radlo- astronimie, een gebied waarop ons land grote internationale faam heeft verworven. Dat geschiedde toen met een door de Duitsers achtergelaten radar-antenne. Rust en vooral afwe zigheid van elektromagnetische sto ringen waren voor dit onderzoek van het grootste belang. Uit deze eenza me waarnemingspost kwamen later de beroemde radioastronomische sta tions in Dwingelo en Westerbork voort.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21