So w|e t-U nie F ormulieren en museums Reizen in de Sowjet-Unie (I) warenhuis GOeM aan het Rode Plein, waar op drie verdie- alles loordt verkocht, van levensmiddelen tot kleding indien voorradig, natuurlijk. 10SKOU Er zijn mensen die niet veel voelen voor invoer van een Europese munteenheid: zij zijn van me- een uniform muntstelsel samen met de vereen- grensformaliteiten veel van de charmes van het jen wegneemt. Voor deze mensen zou het aardig zijn naar de Sowj et-Unie te gaan. Het staat vast dat zij hart kunnen ophalen aan de voorbereidingen van hun en de papierwarwinkel tijdens hun verblijf. Het wordt nekers aan de S.U. niet bepaald gemakkelijk gemaakt vooral degenen die niet aan een georganiseerde tour Inemen, kunnen er rekeningen mee houden dat zij bij een volle dag kwijt zijn met het vervullen van alle naliteiten en het wachten op de controlerende ambte- begint al lang voor het ver- Het doel in de Sowjet-Unie, irblljfplaats, de maaltijden, cursies en zelfs de theater ten dienen van te voren te besproken en betaald, iager ontvangt bij zijn be ngen met het officiële Sow- eisbureau, Intourist, een vol coupons die hij kan :n als betaalmiddel. Een tje voor iedere hotel-nacht, ontbijt, een bon voor de de bus, de museums en eater. De eigenlijke visum- sge is voor degeneö die als 'toerisme" opgeven oeilijk. Net als bij het aan landen moet er een kort Herworden ingevuld (naam beroep al eens eerder in geweest?) en dat formu- iat dan samen met drie het paspoort naar 't tbe consulaat. Deze for ten zijn maar gering ver met die van het staats- au Intourist. douane-controle wordt van anders verwacht dat zij gaan naar de vertegen- Intoifrist in de asthal. man controleert het lammer, de naam op de st verwachten passagiers formulier waar bezoeker moet invullen, hij wil invoeren, en wapens en gouden siera- zich heeft. Vervolgens de beambte welk hotel hem heeft toegedacht en bezoeker daar kan ko- -•r aet een groot aantal parafen wordt de be- ^rvolgens naar dat hotel waar hij alles nog eens 5 over kan doen. De bij "al donker kijkende Juf- Mhter de receptie-balie, de stempels, de para- doneert links en rechts, hulpeloos en als de bezoe- knslotte van overtuigd is 'reservering in de papier- is zoekgeraakt wordt hij D? door de portier in een kpt en naar zijn kamer waar hij wat kan uit- - maar niet voor hem nog bet hart is gedrukt de vol- er toch vooral aan te bezoek te brengen aan "uristbureau in het hotel katste formaliteiten, fctste formaliteiten nemen hog uren in beslag. Het korter kunnen duren, formaliteiten schijnen k vallen in taken die aan beambten zijn op- 51 en die beambten zijn bezienswaardigheden in Moskou en De Sowjet-Unie is geen va kantie-land bij uitstek. Het heeft het nooit willen zijn en het is er ook niet op berekend. Met uit zondering misschien van het Krim-schiereiland en omgeving in het zuiden is de S.U. geen luilekkerland zoals sommige streken rond de Middellandse Zee maar ieder jaar trekken er toch ruim een miljoen buiten landers naar Rusland en slechts weinigen komen teleurgesteld te rug, want er is veel te zien. Enkele tips voor belangstellen den: Ga niet alleen, maar scha kel een reisbureau in. Een retour tje Moskou kost toch altijd nog f1218 (KLM, Aeroflot, direct vanuit Amsterdam met een tus senlanding in Warschau). Voor veel minderf 498 biedt het in Oost-Europa gespecialiseerde reisbureau Vernu (Amsterdam Utrechtsestraat 48, telefoon 220073) niet alleen de reis, maar ook het verblijf van een week in uitstekende hotels, de maaltijden en iedere dag twee excursies plus een reis naar Leningrad. Verder hebben groepen allerlei voordelen in de S.U. waarvan heel belangrijk is dat het be ruchte wachten tot een mini mum kan worden beperkt. Neem een paar leuke boeken mee: reizen in de S.U. betekent ook vaak lang wachten: op vlieg velden, op de trein, in hotels, in theaters en dat wachten kan uren duren. In de Sowjet-Unie is in de winkels alleen heel stichte lijke lektuur te koop en het meeste daarvan is dan nog in 't Russisch. Neem een goede radio mee. Dat geldt vooral voor mensen die op de hoogte willen blijven van het nieuws. In de Sowjet- Unie is alleen heel soms een •niet-communistische westerse krant te krijgen. De Russische radio is alleen voor Slavisten be- grijpelij'k, dus mensen zon der radio die sterk genoeg ls om de BBC te on l angen blijven da gen lang verstoken van ieder Neem een handje vol ball points mee. en een voorraad kauwgom. Kleine kinderen op straat zijn er dolgelukkig mee. Een beetje ballpoint kost in Mos kou al gauw zes gulden en het is heel handig er een paar van op zak te hebben: 's avonds laat doet een taxi-chauffeur voor 'n paar roebel niet veel meer, maar voor een enkele ballpoint rijdt hij de hele stad nog door. Een reiswekker is ook erg handig. Het lukt niet in ieder hotel om de receptie of de "eta ge-dame" duidelijk te maken hoe laat je gewekt wil worden en wie van een goed ontbijt houdt moet er toch echt vroeg bij zijn Mensen die iets speciaals willen zien op theatergebied doen er goed aan er van te voren naar te informeren of er tijdens hun reis wel iets te beleven valt: de beroemde danseressen staan na tuurlijk niet iedere avond op de planken en het Bolsjoi-theater is ook wel eens gewoon dicht. In tourist en Vernu weten er alles natuurlijk niet altijd op hetzelfde moment aanwezig. Het blijkt noodzakelijk over 'n uur, of 's middags, nog eens te rug te komen en degene die denkt dat hij bij dat tweede be zoek zijn paspoort en zijn reisbil jet, die al gecontroleerd, waren, niet meer nodig heeft, is niet zo goed of hij moet ze weer gaan ha len om bij terugkomst in het In- tourist-kantoor te ontdekken dat de betrokken ambtenaar "net" weer even weg is. Zo gaat er weer een uur heen, met wachten en de vrolijke In- touristbureau's zijn dan ook vaak het toneel van briesende Ameri kaanse zakenmensen en wanho pige Indiase geleerden die voor de vierde maal hun vlucht naar huis komen bevestigen en nu wéér te horen krijgen dat zij de volgende dag nog maar eens te rug moeten komen omdat er iets nog niet in orde is. Mensen die in een groep reizen hebben daar allemaal geen last van, omdat In tourist in dat geval een speciale gids ter beschikking stelt die dit soort grapjes voor de hele groep tegelijk doet en dan gaat het opeens allemaal opvallend ge smeerd: de Russen zijn kennelijk gewend om in groepen te denken. Vrijheid" Na de formaliteiten geniet de bezoeker aan de Sowjet-Unie al le vrijheid. Hij kan zich tot veer tig kilometer buiten de stad vrij bewegen en er wordt hem geen strobreed in de weg gelegd. De diplomaat die 42 kilometer buiten de stad met zijn vrouw en kinde ren ging zitten picknicken werd echter prompt gestoord door de komst van een onopvallende melkauto, waar een agent uit kwam die vroeg naar de officië le vergunning voor een verblijf buiten de 40 kilometer zone. Toen bleek dat zij die papieren niet hadden werden zij gedwon gen snel door te eten en terug te rijden. Dit verhaal uit de eerste hand wordt bevestigd door bui tenlanders die met een officiëel Intourist reisplan in hun eigen auto door de S.U. rijden. Zij zien nooit politie: zodra zij echter even van de Intourist-route afwij ken worden zij onmiddellijk door een uit het niets verschijnende soldaat gewaarschuwd dat zij be zig zijn "te verdwalen". Binnen Moskou is alles veel makkelijker. Een groot voor deel is dat toeristen niet echt als buitenlanders te herkennen zijn. Tenzij bezoekers zich naar de laatste mode kleden dat valt nog wel op, in Moskou zullen zij herhaaldelijk in het Russisch worden aangesproken, bijvoor beeld voor het Bolsjoi-theater, waar 't laatste uur voor de voor Officieren van het Rode Leger op het Rode Plein. Op de achtergrond het grote warenhuis GOeM. Reportage van Jan van Wieringen stellingen een levendige zwarte handel in plaatsbewijzen bestaat, of zomaar, op straat of in de bus, voor een praatje. Russen zien er nu eenmaal vrijwel net zo uit als andere Europeanen; de meisjes dragein net als in Amsterdam, korte of lange rokken en de Jon gens hebben kort of lang haar, net zoals zij willen. Sommige Russen staken het ge sprek onmiddellijk als zij ontdek ken met een buitenlander te doen te hebben: zij spreken geen Engels of zij houden zich aan de nog steeds bestaande officiële regel dat kontakten met buiten landers ongewenst zijn. Kontak ten zijn niet echt verboden en veel Russen praten Juist wél graag met buitenlanders over het weer, over de stad, het bui tenland of de politiek. Zij zijn vaak nieuwsgierig, en in veel ge vallen uiterst behulpzaam. Het is mij persoonlijk overko men dat een Rus, die vertelde chemisch ingenieur te zijn, me van mijn hotel naar de bus bracht meereed en betaalde en me bracht tot in het museum waar ik zijn wilde. Een opbeurende ervaring na de ongeïnteresseerde, vaak ronduit lompe behandeling in café's en restaurants. Diner Het is in Moskou onmogelijk er gens vlug iets te eten: zelfs een eenvoudig diner duurt uren. Het is ook vrijwel onmogelijk op de avond van de voorstelling een plaats te krijgen voor een voor stelling in het Bolsjoi-theater of het Congrespaleis in het Krem lin. Het is verstandig dit van te voren, desnoods buiten Rusland, via Intourist, te regelen, want de beide theaters zijn een bezoek meer dan waard. De geboden programma's zijn van zeer hoge kwaliteit en de pauze is voor iemand die Rusland niet kent 'n belevenis. Men drinkt geen kof fie, maar vruchtesap of thee die uit een echte samovar wordt ge schonken. Net als in de Russische warenhuizen worden snoepjes per stuk te koop aangeboden. Die warenhuizen zijn een hoofd stuk apart. Het befaamde GOeM- warenhuds ds een groot, donker ge bouw dat 'het meeste lijkt op 'n gigantische overdekte passage met winkelgalerijen op drie ver diepingen. De artikelen worden verkocht in aparte winkeltjes, niet in stands en het is er vol, erg gezellig en altijd interessant, om dat men hier ook veel Sowjet- burgers ziet uit andere delen van de Unie. Uzbeken en Turkmenen en sterk Mongools aandoende mensen lopen zich hier te ver gapen aan de uitgestalde artike len waar de Russen soms lang voor in de rij staan. Het is in West-Europa op het ogenblik on denkbaar dat huisvrouwen in de rij gaan staan, maar als in Mos kou opeens dekens of W.C.-papier te krijgen zijn koopt men het maar, omdat het lang kan duren voor het weer in de winkels ligt. Het befaamde Rode Plein is in drukwekkend groot vooral op feestdagen, als het versierd is met portretten van Marx, Lenin en partijleiders. De Wassild-kathe- draal met de beroemde gekleurde en gedraaide ui-vormdge koepels, herinnert aan dat andere Rus land, aan de tijd van de tsaren en na een beetje zoeken en hier en daar vragen blijkt dat de stad vol staat met souvenirs uit die dagen. Aan het kathedraal-plein binnen het Kremlin staan de Aartsen gel-kathedraal, d'e Twaalf Aposte len en de Maria Hemelvaart ka thedralen, die druk door toeris ten worden bezocht. Er komen daar veel Amerikanen en Franse en Italiaanse communisten voor al omstreeks de hoogtijdagen als 1 mei en de oktoberfeesten. Het aantal Japanners is opvallend groot: sinds de JAL vla Siberië, naar Europa vliegt en de Japan se regering de reisrestricties heeft verminderd nemen vooral veel Jonge Japanners de korte route naar Europa via Moskou, en zij gedragen zich met al hun fo to-toestellen netals de Ameri kaanse karikatuur-toerist. Kunstwerken Ver uit het centrum zijn even mooie kathedralen te vinden zoals die in het nieuwe Maagden klooster. Wandelend door de oude stad (in de omgeving van de Arbat-straat, bijvoorbeeld), vindt men soms heel onverwacht kleine, fantastisch mooie kerkjes van bijna Oosterse schoonheid. Een bezoek aan Moskou is het geld en de moeite zeker waard. Er is een schat van kunstwer ken te zien, de theaters zijn mis schien weinig avant gardistisch, maar wel erg goed. Echt uit gaan is moeilijker. Men moet zelf avondjes organiseren of zich ver velen, iets anders is niet mogelijk. De theaters beginnen om zeven uur 's avonds en sluiten dan ook vroeg. Ergens iets eten is 'n op lossing, maar een ergernis om dat het zo lang duurt; de bars van alle hotels zien er uit als de Ne derlandse bibliotheken van 1930: saai, donker en kleurloos. Voor Russen is het nog veel moeilij ker. Als zij geen hoge partij- functie bekleden komen zij niet binnen de grote restaurants en de bars van hotels als Intourist, Rossia, Metropole en National, waar alleen met geliefde "foreign currency" kan worden betaald. Grote borden in de restaurantza len en de bars vestigen daar na drukkelijk de aandacht op. Veel Russen blijft dan ook werkelijk niets anders over dan zich op straat, in een park of een portiek te bedrinken en alleen in Zweden ziet men zoveel gevallen van openbare dronkenschap als in Moskou. Zelfs de officiële pers schrijft hier nu over. Spontane uitbarstingen van vreugde op na- taonale feestdagen is echter weer hartverwarmend om te zien een man met een accordeon is voldoende om een kring dansende mensen bijeen te krijgen en op de avond van 1 mei en tijdens de oktoberfeesten is het werkelijk gezellig in de stad. Prostitutie Prostitutie is niet onbekend, maar men moet de weg weten. Veel Russische meisjes werken samen met taxi-chauffeurs, om dat zij in het overbevolkte Mos kou (zeven miljoen inwoners), meestal geen eigen huis hebben en de buitenlanders durven de meisjes niet mee te nemen naar hun hotelkamer, omdat zij daar tot op hun eigen verdieping ge controleerd worden. Homofielen gedragen zich in sommige geval len vrij openlijk en gaan soms wel "vrouwelijk" gekleed. In het Bolsjoi-theater is op ballet-avon den het zelfde soort Jonge mannen te zien dat in New York, Am sterdam en Londen de foyers be volkt. Voor het Bolsjoi is een klein parkje waar de Moskovie- ten als het even kan van het weer genieten en net als in andere gro te steden lopen en zitten daar ook jongens die dubbelzinnig in 't rond kijken en, als ze bij buiten landers interessen menen te ont dekken, in hun beste Engels infor meren naar "Sodomy-life" in het land waar de bezoeker vandaan komt. Maar dat is 's avonds laat. In het parkje is het over dag met die bankjes vol Russen, die daar met hun gezin wat zitten te praten wel gezellig. De rest van de stad met de grote, brede auto-wegen doet niet bepaald op wekkend aan en zelfs de direkte omgeving van het nieuwe im mens grote hotel Rossia aan de Moskwa ls eigenlijk ln de eerste plaats griezelig. Aardedonker De schijnwerpers op het nabijge legen Kremlin versterken die In druk. De stad is 's nachts verla ten en aardedonker. De Metro, die prachtige ondergrondse, sluit ook al vrij vroeg het beste is zich na het diner met de werken van Lenin in de hotelkamer op te sluiten of uit te rusten van de vermoeienissen van overdag: de enorme afmetingen van de stad met die nieuwe Kalinin prospekt, de grote musea en het immense Kremlin dwingen de bezoekers veel tot lopen. Taxi's zijn niet duur, maar moeilijk te krijgen en veel chauffeurs spreken geen En gels of Frans. Dat is ook de re den waarom het raadzaam is al die Intourist-adviezen toch maar op te volgen. Een van de laatste adviezen is ruim van te voren het vertrek uit de Sowjet-Unie aan te kondigen. Intourist zorgt dan op dezelfde omslachtige wijze weer voor vervoer naar het verafgele gen vliegveld. Regelt men niets, dan ontstaat de grootst mogelij ke verwarring en het is mogelijk dat men zijn vliegtuig mist, alleen omdat nergens een taxi te krij gen is, nog voor geen tien Roe bel. Diplomaten en andere bui tenlanders proberen wel eens 'n taxi te krijgen door een aantal dollar biljetten in de lucht te hou den en het schijnt te werken maar het is zeker in een communis tisch land even afkeurenswaar dig als illegaal. Feestvierders, café-bezoekers en ongeduldige mensen zullen zich in de Sowjet-Unie niet erg thuis voelen en zich vermoedelijk zelfs gruwelijk ergeren maar voor iemand 1ie ook maar een beetje in geschiedenis, het betere mu seum-werk, sport en theater-be zoek is geïnteresseerd, zal zich in Moskou en Leningrad best thuis voelen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19