steenkooleconomie? Oliedorst vraagt elk jaar een Noordzee jtDAG 17 NOVEMBER 1973 PAGINA 13 ■der de aardkorst en onder de wereldzeeën liggen nog on stelbare energiereserves, vooral steenkool. Genoeg voor lerden jaren van groeiend energieverbruik, zelfs wanneer groei exponentieel blijft, d.w.z. net als bij rente-op-rente 'aar sneller toeneemt. In die zin is er dan ook helemaal i sprake van een energiecrisis. Zelfs niet op de allerlangste jjn, want daarvoor hoeft men slechts de blik hoopvol te en op schier oneindige reserves als de zonne-energie, van de weldaad eerst zal stoppen als de zon "uitgebrand" aarmee, zo mogen we wel aannemen, trouwens meteen aan leven op aarde een eind gekomen zal zijn. Toch is er nu Energiecrisis. Niet omdat de bodem in de wereld zichtbaar jt, maar omdat de bevoorrading stokt. Een bevoorradings- 5 dus. Die zat er de laatste jaren om die redenen steeds er in: ten eerste om dat de geïndustrialiseerde wereld is meer is gaan draaien op olie, ten tweede omdat meer 50 procent van de reserves die nu gewonnen worden, ge oreerd ligt in een politiek niet zo stabiel gebied, het ien-Oosten, en ten derde omdat aardgas en aardolie slechts [t vormen van alle voorraden fossiele brandstoffen. Het en wonder dat onderzoek en ontwikkeling sedert enkele i gericht zijn op dat ene grote doel: ontsnappen aan deze el eenzijdige afhankelijkheid; andere energiebronnen ont- elen. afhankelijkheid van aardolie en aardgas zal de komende tien, misschien wel twintig jaar eduidend groeien. Dat komt omdat voor die tijd nieuw ontwikkelde energiebronnen nog jewicht in de schaal kunnen leggen. Tot op vandaag heeft de wereld 270 miljard vaten olie (van 160 liter per vat) geproduceerd. Aan bewezen, conventioneel winbare reserves nog 630 miljard vaten gevonden. Samen is dat 900 miljard vaten. Optimistische schattin- ken tot een totale wereldvoorraad van 2000 miljard vaten, conservatieve schattingen ech oën met 1000 miljard vaten echter nauwelijks verder dan wat tot nu toe als bewezen re- geboekt staat. Bij de huidige gemiddelde groei van het verbruik in de wereld (laag in de kelingslanden die hun ontwikkeling door de steeds hogere prijzen meer en meer in ge bracht zien het hoogst in Japan) is dat laatste getal voldoende voor 20 jaar. DE AUTO ALS BROODWINNING ouden ons in het duistere nspel van cijfers steeds aan meer officiële ramingen, het feit dat een man als erdamse hoogleraar Peter jaren beweert dat die door eatschappijen uit eigen be- chaarste betekent: hogere opaettelijk laag worden Maar de oliewereld zegt: geen geoloog. Hij weet er r ka renigde Staten, zo verwacht 4e olie over 10 Jaar op. Dit zijn grootste energiever- hoofd van de bevolking, oralsnog steeds meer aan- op invoer uit het Midden tien keer zoveel als ÜjVoor West-Europa gaat het verdubbeling. Maar zijn olie voorname- Indonesië betrekt, richt het Igedwongen steeds meer op i-Oosten, waar een land ii-Arabië er van overtuigd is zoveel olie te bezitten als iciele ramingen wordt aan- En dat land brengt reeds ran alle olie in het Oosten naar boven. ip de gebieden elders in de ralt sinds geruime tijd het oog: Siberië, Alaska en de Ia de Westsiberische pro- (oemen, niet ver van de werd in 1960 voor het gevonden. Sinds de pro- 1965 van de grond kwam, der Jaar verdubbeld. Voor t een produktie verwacht iljoen vaten per dag, het- helft is van de huidige In Saoedi-Arabie. [oer nog ligt Samotlor ver werelds grootste Olie- et zo koud is dat het Door Jan Ottens staal bros wordt en de voormannen van de boorploegen 1000 dollar per maand verdienen. Hiervan wordt in 1985 een dagproduktie van 5 mil joen vaten verwacht. Alaska De eerste vondst in Alaska dateert pas van 1968, in de Prudhoe Baai boven de poolcirkel. Een tijdlig deden hierover de wildste geruchten de ronde: een reserve van miljar den en miljarden vaten, men houdt het nu op 10 miljard waarmee dit eertijds door Amerika van Rusland gekochte gebied op de wereldrang lijst ma Samotlor toch nog altijd de tweede plaats bezet, de VS kijken vol verwachting uit naar esn dag produktie in 1985 van 5 miljoen va ten, maar van de dan inmiddels sterk gestegen vraag zal Alaska niet meer dan 20 procent kunnen dekken. Eenzelfde percentage zal gelden voor de behoefte die West-Europa zal kunnen dekken uit de Noordzee, die met tientallen boorinstallaties voornamelijk in het Britse en Noor se deel op het ogenblik 's werelds grootste olie- (en gas-) rush mee maakt. Noordzee De bewezen en winbare oliereserve in de Noordzee bedraagt net als jn Alaska 10 miljard vaten maar er is althans een oliemaatschappij (Kon. Shell) die verwacht dat dit cijfer in 1980 zal zijn opgelopen tot 23 mil jard. Als daarvan in 1985 per dag 5 miljoen vaten gewonnen kunnen worden, te vergelijken met wat Aboe Dhabi dan zou kunnen produ ceren, is dat 20 procent van de West- europese oliebehoef te en 13 procent van de totale vraag naar energie. Zowel in Siberie, Alaska als in de Noordzee staan de oliemaatschap pijen voor gigantische imvesterimgs- en produktiefimancieringspr oblem en De produktiekosten in de diepe en stormachtige Noordzee liggen tien keer zo hoog als op het land. al moet gezegd worden dat de specta culaire prijsverhogingen in het Midden-Oosten dergelijke alterna tieven sneller concurrerend zouden kunnen maken. Sommetje Een door BP gemaakt sommetje kan dienen om onze (naar de toe komst doorgetrokken) oliedorst te illustreren: de huidige produktie is 57 miljoen vaten per dag of 21 mil jard per jaar; als de potentiële re serve van de Noordzee wordt ge steld op 40 miljard vaten (nog veel meer dan de Shellaanname van 23 miljard), dan zou er bij de huidige consumptie iedere twee jaar een nieuwe Noordzee moeten worden ontdekt, maar bij een voortzetting van de huidige groei van 7 per jaar ofwel een verdubbeling van de tota le consumptie in 10 Jaar, zou er vanaf 1983 minstens ieder jaar een nieuwe Noordzee ontdekt moeten worden. Ook aan aardgas is er op het eerste gezicht geen gebrek: een geschatte wereldreserve van 45 triljoen (mil joen maal miljoen) kubieke meter. Maar veel daarvan is economisch van weinig waarde, namelijk in die gevallen waarbij het ver van het consumptdegebied ligt. De proceskos ten zijn erg hoog, maar vooral het transport is duur. Slochteren Onze eigen Nederlandse gasreserve onder Slochteren is een van de grootste in de wereld. Van de 45 triljoen m3 totaal herbergt de Ne- AuLohandel, Garages pompstahons, benzinebedr. Wegenbouw bedrijven. Rijscholen De auto is er waarempel niet alleen voor het plezier. Als middel om zijn brood te verdienen is de auto onmisbaar voor een groot aantal Nederlanders. De Stichting Weg heeft (over 1971) berekend hoe groot ongeveer het aantal mensen in Nederland is dat direct voor hun verdiensten is aangewezen op de auto. Voor hen is de auto een "werkgever" en bijna letterlijk "broodheer". Het blijkt dat een aantal mensen als in de provincie Gro ningen woont (ca. 500.000) brodeloos zou worden wanneer de auto's eens tot stilstand zouden komen en er geen ver vangende werkgelegenheid voor in de plaats komt. De indi recte gevolgen zouden echter nog omvangrijker zijn want veel bedrijven zouden moeten inkrimpen, mogelijk zelfs slui ten, wanneer voldoende snelle transportmiddelen ontbreken. derlandse bodem 2400 miljard (2,4 triljoen). In een groot aantal klei nere winplaatsen ligt nog 120 mil jard m3 en onder het continentale plat 75 miljard m3. Voor de hele Noordzee inclusief Slochteren is het cijfer: 5800 mil jard im3, wat hetzelfde is als 34 miljard vaten olie. Meer gas dan olie dus. Het kan nog wel even du ren voordat het Noordzeegas in gro te hoeveelheden aan land wordt ge bracht en daarom is de Gasunie voor na 1975 ter opvang van de winterpieken bezig importcontracten af te sluiten met Algerije en waar schijnlijk ook met Rusland dat zich al verplicht heeft tot levering aan West-Duitsland, Oostenrijk, Italië en Frankrijk. Ook de Noordzee zal naar verwach ting overigens in 1985 nog slechts voor 15 procent in de totale West- europese energiebehoefte kunnen voorzien. In het Nederlandse deel zal de winning pas in 1980 goed op gang komen. De olie- en gaswinning in de Noordzee wordt tevens beschouwd als een leerschool voor de exploratie van die diepzee. Shell boorde met de Sedeo 445 al een diepte van 6 kilometer Moskou Behalve voor olie is het barre Sibe rië ook voor aardgas een uitermate belangrijk gebied, nu ondanks de enorme afstanden die het gas op weg naar de verbruiker moet afleg gen. Maar Rusland heeft er veel en voert de produktie bovendien snel op, terwijl het tekort elders in de wereld zo snel zichtbaar wordt, dat het Westen zich wel wenden moet tot Moskou. De bewezen reserve in Siberië be draagt 17,9 triljoen m3, met een verwachte produktie in 1975 van 320 miljard m3. In 1969 werd het groot ste gasveld ontdekt (6 triljoen m3 Is driekwart van de hele Ameri kaanse reserves), in Nadym dat niet zover van de reusachtige olievelden van Tjoemen en Samotlor ligt. Hiervandaan zal vanaf 1978 de le- verving van vloeibaar gas per pijp leiding naar West-Europa beginnen, vermoedelijk ook naar de oostkust van de VS, via een pijpleiding van 3000 kilometer dwars door de toen dra naa'r Moermansk en later in oostelijke richting (voor de westkust van de VS) via een even lange pijp naar Wladiwostok. Steenkool D Alaskaolieleiding is deze week onder druk van de huidige crisis zowel het Huis van Afgevaardigden als de Senaat gepasseerd, nadat mi lieu-actiegroepen de aanleg drie '9ar lang hebben kunnen op hou den. Zowel voor Siberië als Alaska gv.dt echter: een uiterst kwetsbaar gebied met subtiele evenwichten in het dierlijk en plantaardig leven wordt op nogal grove wijze door vnsenhanden aangepakt. In elk geval valt uit de beslissing over de Alaska-pijpleiding een ding al vast te leren: het op materialis me ingestelde rijke Westen be schouwt het milieu als een luxe-ar tikel dat men zodra het stoffelijk bezit in gevaar komt, meteen naar de lommerd moet. Omdat olie en gas uit de conventio nele bronnen toch binnenkort uitge put zullen raken vooral ook omdat er verschrikkelijk mee wordt ge morst, wordt de roep om nieuwe bronnen alsmaar luider. Maar eerst moeten we zuinig aan doen om een plotselinge, langdurige terugval in de energietoevoer te voorkomen. Er zfjn nog enorme voorraden aard olie en aardgas die langs syntheti sche weg uit ndet-conventionele bronnen als teerzand en leisteen kunnen worden gehaald. Vooral steenkool is er volop, naar schatting meer dan tien keer zoveel als olie en aardgas samen. „We gaan weer terug naar de steenkooleconomie." zei onlangs ie mand van de Shell. En terwijl een kolenwinningsbedrijf als DSM zich richt op olie- en gaswinning omdat de Limburgse mijnen sluiten en olie en gas dezelfde grondstoffen voor de chemische industrie leveren als het „zwarte goud", koopt de olie maatschappij Shell driftig grote ko lenvelden op: Noord-Amerika. Au- strali en Indonesië. Syncrude Het vergassen (van steenkool) is een in de oorlog in Duitsland ontwik keld procédé, dat evenals het vloei baar maken nog slechts op een plaats in de wereld commercieel ge beurt, in Zuid-Afrika dat Orote voorraden kolen bezit. De prijs is drie keer die van de ruwe olie uit het Midden-Oosten van voor de laatste opzienbare prijsverhoging, zodat „syncrude" (ruwe olie uit steenkool) en SNG (aardgas uit steenkool) binnenkort tot de econo mische mogelijkheden zouden kun nen behoren. De steenkool wordt in dagbouw (aan de oppervlakte) gewonnen, maar milieu-activisten protesteren hevig tegen een uitbreiding van dit soort „stripmining" vanwege de landschapsbedervende invloed over grote oppervlakten. De schattingen omtrent mogelijke hoeveelheden .syncrude" lopen uit een van 200 tot 800 miljard barrels. Ook voor olie uit leisteen en teer zand kan men nog slechts met de natte vinger ramen. Leisteen Leisteen bevindt zich hoofdzakelijk in de VS en Brazilië, teerzand in Canada en Venezuela, in welk laat ste land vaak op grote diepte. De Canadese Athabascateerzanden be vatten waarschijnlijk meer olie dan nu aan conventionele reserves be kend is, maar daarmee is wel zo ongeveer alles gezegd: het zand moet eerst worden ontdooid, terwijl er bij de produktie enorme hoeveel heden water verbruikt worden. Aan olie uit leisteen zou wel 5000 miljard vaten in reserve liggen, maar hier is behalve het financie ringsprobleem ook het ecologische bijzonder groot, in de vorm van reusachtige hoeveelheden uitgemijn- de leisteen. Conclusie: als het uit sluitend aan aardgas en aardolie ligt, kan het verbruik niet tot in de hemel doorgroeien. Over besparing gesproken: elke 1000 megawatt van een kerncentrale be tekent een besparing van 1,65 mil joen ton olie per jaar, of 2 miljoen ton steenkool per Jaar. De olie- en elektriciteitswereld dringt dan ook voortdurend aan op een versnelde uitvoering van het kernenergiepro gramma. Dat programma ligt intussen ver ten achter bij de doelstellingen. De EG streefde naar een geïnstalleerd vermogen voor 1985 van 100.000 MW. zo mogelijk 150.000 MW. Dat wordt het op geen stukken na. In de hele wereld is 35.000 MW geïn stalleerd en alleen in Europa 14.000. Daar is bovendien slechts een 20.000 MW iin aanbouw. De vertraging in het bouwprogram ma. die zich ook voordoet in de VS. is niet alleen het gevolg van tegen acties uit de bevolking en waar schijnlijk zelfs niet eens in de eer ste plaats. Er doen zich gewoon nog Oneindige reserves biedt de zonne-energie, al moeten voor een grootscheepse toepassing daarvan nog wel immense pro blemen worden opgelost. In de Pyreneeën staat de grootste zon necollector ter wereld. Hij produ ceert warmte voor industriële doeleinden, geen elektriciteit. altijd grote technische moeilijkhe den voor. Omdat ook de wereldvoorraden aan splijtbaar uranium niet onbeperkt zijn, wordt er (o.a. straks in Kalkar, met Nederlandse steun) geexperi- menteerd met kweekreactoren die uit plutonium continu nieuwe brandstof kunnen betrekken. Maar plutonium is zo ongeveer de gevaar lijkste stof op aarde. De Atomic Energy Commission rekende uit dat bij het voor 2020 geplande vermo gen aan kweekreactoren in de VS iedere dag 100 treinwagons met plu tonium tussen de opwerkingsfabrie ken en kerncentrales heen en weer zullen rijden. In de kennelijk weer toenemende angst voor kweekreactoren (zie ook de houding van PvdA en D'66 deze week in de kamer heeft president Nixon onlangs grote beroering in de energiewereld gewekt door te sugge- ren de kweekreactor maar over te slaan en de aandacht te richten op de kernfusiereactor, die energie moet ontlenen aan de binding van de zwaarwaterstofatomen deuterium en tritium aan helium. Tegenstanders van kernsplitsing wijzen vaak op de voordelen van fusie: beter in de hand te houden, vrijwel geen radio-actief afval en onbeperkte brandstof. Maar de bij zonder hoge temperatuur (tot een miljard graden Celsius), die voor de fusie nodig is. levert grote proble men op waarvan de oplossing eerst over enkele tientallen Jaren er- wacht wordt. De zon is een andere mogelijkheid. Jaarlijks levert ze aan energie 100.000 maal het huidige totale we reld verbniik. Maar net als bij Kern fusie moeten er om op grote schaal elektriciteit of warmte uit zonne- energie te maken nog Immense pro blemen worden opgelost, maar de toepassing van zonnewarmte In ge bouwen zou al op vrij korte termijn betekenis kunnen krijgen. Waterkracht, getijdenwerking, aard warmte en windkracht kunnen naar de huidige inzichten nooit een be slissende bijdrage aan energie leve ren al is in theorie een land vis Ethiopië door middel van geysc-- centrales in staat heel Afrika van elektriciteit te voorzien Meer perspectief ziet de weten schappelijke wereld in het gebruik van waterstof, te winnen uit het onbeperkt voorradige water en een stof die bij verbranding opnieuw water oplevert. Bovendien: alle voorgaande mogelijkheden leveren elektriciteit en geen brandstof voor bromfiets, auto, vliegtuig en schip.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13