Denkt u vanavond nog even aan uw gordijnen? Tennissers verspelen kans tegen Spanje: 0-2 Nog 4 manieren om minder aardgas te gebruiken HANOMAG efficiënt transport HENSCHEL Maria Gigova steelt de show in Ahoy KOERSEN IN NOOTDORP Zijl/LGB tegen HZC/De Robben Winst en verbes van De Meeuwen Publikatie van Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland en N.V. Nederlandse Gasunie Okker klopt Cox in Londen AMSTERDAM Op het meedoen van Nederland aan het toernooi om de Koning Gustaaf-beker rust geen zege. Vorig jaar wilden de spelers zo graag dat ze de bond een kort geding aandeden. Gisteren hadden ze in de Frans Ottenhal, waar de wedstrijd uiteindelijk terecht kwam na een poging om hem aan de gast kwijt te raken, de kans om tegen Spanje een vrij wel beslissende voorsprong te nemen, maar ditmaal was de animo daarvoor niet groot genoeg. Nlek Pleury verloor met ft-10, 4— technische bi 6 van Antonio Munoz, Jan Hordijk ratie vereist, met 61, 46, 46 van Jose Higue- steeds niet in. ras. Bij deze stand van 0—2 is met de twee singles en de afsluitende dubbel van vandaag in het vooruit zicht de kans uitgesloten dat Neder land een ronde verder komt. Niet on- ZATERDAG 17 NOVEMBER; ADVERTENTIE Thans met een vernieuwd en verder uitgebreid leveringsprogramma. Automobielbedrijf ADRI MULDER N.V. Rijnsburgerweg 86b, RIJNSBURG. Tel. 01718-13468 WK moderne ritmische gymnastiek Bart Lardé, de 29-jarige verdediger van UVS, is gistermiddag officieel gecontracteerd door de 20-jarige Pauline Kokshoorn.^Na het huwelijk vormden jeugdige UVS-spelers een erehaag voor (Foto Jan Holvast) het gemeentehuis in Sassenheim. technische beheersing ook transpi ratie vereist, wil er bij Hordijk nog verwacht eigenlijk, want bij 'n vol gende ronde (tegen de winnaar van ZuidslaviëPolen) zouden niet al leen zoals nu het geval was Fred Hemmes en Rolf Thung (op ten- nisavontuur in India) ontbreken, maar ook landskampioen Jan Hor dijk, die woensdag afreist naar Australië. De gedachten aan een overwinning op Spanje is blijkbaar bij weinig bondsbestuurders opgeko men. Per slot Spanje vorig jaar nog de eindzege. Maar Antonio Munoz LONDEN Tom Okker heeft giste ren in de halve finales van 't eind- toernooi om de Dewar-Cup gewon nen van de Brit Mark Cox. De set standen waren 60 en 76. In de halve finales van het dames enkelspel won Julie Heldman (VS) van Jill Cooper (GB) met 6—3, 6— Beslissing van Rusland is definitief DE BEKER Australië en Tsjechoslowakije heb ben de eerste dag van de wedstrijd voor de halve finales van het tennis- toernooi om de Davisbeker in Mei- rekening greep bourne onbeslist afgesloten: 11. ie eindzege. De 35_Jarige Rod Laver startte uit- jose Higue- stekend voor zijn land, dat voor het die inmiddels Andres Gimeno eerst na enkele Jaren de sterkste en Manuel Santana hebben afgelost, bleken nogal kwetsbaar op de snel le indoorbaan. Niek Fleury had na een doorbraak in de zesde game bij 5—3 een prachtige kans om tegen de blonde langharige Antonio Munoz, de eerste set in de wacht te slepen. Zijn volley op setpoint ging echter Hrebec de voorsprong op 20 enkele centimeters uit. Technisch gezien kon Fleury door de kracht van zijn service, het zekere volleren en de uitschietende forehand aardig par tij bieden. De teleurstelling over het gemiste setpoint knakte hem echter mentaal. Hij begon dubbele fouten te slaan. Eenmaal vier in een game. Toen hij er in de zeventiende game nog eens drie achter eikaar maakte was het met hem gedaan. Munoz greep de set en manoeuvreerde be hoedzaam door om zijn land een 1 0 voorsprong te bezorgen. Hordijk, miste eveneens de inspiratie voor een gevecht over langere duur. Met opzienbarend vuurwerk knalde hij door de eerste set, maar werd prompt uitgeteld toen de Jonge Spanjaard er in slaagde de ralley's te verlengen. Dat winnend tennis na KNVB achter suggestie van de Horeca DEN HAAG De KNVB staat achter de suggestie, die het bedrijf schap Horeca aan het ministerie van verkeer en waterstaat heeft gedaan een alternatieve mogelijkheid te scheppen voor het rijden per auto in het weekeinde. Het bedrijfschap stelt voor in de periode van zater dagmorgen 6 uur tot zondagavond 24 uur de volgende regeling te doen gelden De ene week mogen de auto's waar van het kenteken eindigt op een even cijfer zaterdag rijden en die met 'n kenteken dat op een oneven cijfer eindigt op zondag. De week daarop is de zaterdag voorbehouden aan de "oneven" auto's en de zondag aan de "even". De KNVB heeft gistermiddag aan het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk een te legram gestuurd van de volgende inhoud: "KNVB steunt volgaarne advies bedrijfschap Horeca aan mi nister van verkeer en waterstaat in zake facultief rijden per auto op za terdag en zondag. Stop. Onze ruim 5.000 clubs spelen per Jaar meer dan 350.000 wedstrijden komen door de huidige maatregelen ook in ernstige moeilijkheden, stop. H. A. Burgwal secretaris-penningmeester". In het bijzonder in het lagere voet bal worden de spelers veelal per (gratis» beschikbare wagens van particulieren naar de uitwedstrijden vervoerd. Na het invoeren van de autoloze zondag was dit niet meer mogelijk. LEIDEN Na een onderbreking van één weekend, dat voor bekerwedstrij den was gereserveerd, wordt van avond de waterpolocompetitie hervat. Hoofdklasser De Zijl/ LGB krijgt in het zwembad De Does in Lei derdorp HZC/ De Robben op bezoek. De Hilversummers voeren momen teel met de Meeuwen de ranglijst van de hoofdklasse aan en zijn in het duel met de Leidse ploeg dan ook favoriet. Aanvang van de wed strijd 20.15 uur. ZURICH Gisteren is tussen de in ternationale voetbalfederatie (FI FA) en de Russische voetbalbond, die eerder weigerde de laatste wed strijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap 1974 in Santiago te spelen, op nieuw overleg geweest. In een lang durig telefoongesprek is de kwestie, die leidde tot uitsluiting van Rus land van het verdere verloop van 't toernooi, aan de orde geweest. Dr. Helmut Kaeser, secretaris-generaal van de FIFA, verklaarde dat er geen sprake was van een nieuw ge zichtspunt, doch dat de Russen hem hadden doen weten dat de geno men beslissing .officieel en definitief, was. Volgens de Zwitser zou pas op Laver dachten 5 Januari 1974, de dag van de loting voor de groepen van het eindtoer- nooi, in Frankfort na overleg tus sen de FIFA en het organisatieco- brengen. De 23-Jarige Hrebec mité worden beslist of Chili al dan profs in de gelederen heeft. Laver, maakte korte metten met de 27-Ja- rige Wimbledonkampioen Jan Ko- des: 6—3, 7—5, 7—5. Na dit succes vz velen dat Australië in het tweede kelspel tussen John Newcombe dacht daar echter anders gevierde verrassend in vier sets: 4, 8—10, 6—4, 7—5. niet zonder het verder spelen wedstrijden aan die eindfase zou r gen deelnemen. NOOTDORP De uitslagen van die gisteravond in Nootdorp gehouden koersen zijn: Winkelprijs (le afd.) 2000 m: 1. Kean's Buitenzorg (J. van Dooye- weerd) 2.56.6, 1.28,3, 2. Korina Scott 3. Lester Kandia. Winn. 2,90, pl. 2,10, 2,70, kopp. 35,20, trio 136,90. Winsohotenprijs 2400 m: 1. Kathleen Permit (R. Tromper) 3.29.1, 1.27.1, 2. Lariee Quick, 3. Jarvis. Winn. 7,30 pl. 1,70, 1,30, 1,50, kopp. 10,50, trio 80,10. Winkelprijs (2e afd.) 2000 m: 1. Ko- ba M (J. Runhaar) 3.05.7, 1.39.2, 2. Karl Dear, 3. Kyros D. Winn. 18,-, pl. 3,40, 2,10, 3,50, kopp. 13,50. Wittemprijs 2400 m: 1. Iwan (A. Bos) 3.30.9, 1.27,9, 2. Lelie Bloemlust, Jebastiaan N. Winn. 15,10, pl. 4,50, 3,-, 4,-, kopp. 8,-, trio 827,20. Woensdrechtprijs 2000 m: 1. Isidore (W. Duivenvoorden) 2.50.7, 1.25.4, 2. litis Hollandda, 3. Hartin Gerda. Winn. 3,10, pl. 1,50, 1,90, 1,80, kopp. 5,50. Wognumprijs 2000 m: 1. Feny Hol- landia (A. Knijnenburg) 2.50.7, 1.25.4 2. Detra, 3. Don Camillo. Winn. 2,70, pl. 1,60, 2,40, 2,30, kopp. 4,30, trio 1.28.5, 2. Hero Marijke, 3. Israel Are- ta. Winn. 4.30. Wilnisprijs 2000 m: 1. Lotus Laguna (J. Hoejenbos) 3.01.6, 1.30.8, 2. Len te Boy J, 3. Lutske V. Hiddum. Winn. 3,40, pl. 1,40, 1.60, 1,40, kopp. 3,90. Totalisatoromzet f 149.568, BELGRADO De waterpoloploeg van De Meeuwen heeft gisteren in die halve finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioe nen in Belgrado gewonnen van het Griekse Ethikos (106) en verloren van de koploper het Russische MGU Moskou: 47. Ronnie Koster was met negen treffers (waarvan zes te gen Ethikos) de produktiefste Ne derlander. Schaken In het Reehorst-toer nooi in Ede heeft de Zuidslaaf Ku- rajica de leiding met twee punten vóór Ligterink, die één punt heeft. Uitslagen: Van BaarleKurajica 0 1, EnklaarLigterink 01. ROTTERDAM Maria Gigova, de tweevoudige Bulgaarse wereld kampioene, heeft gisteravond op de tweede dag van de wereldkampioen schappen moderne ritmische gym nastiek in Rotterdam, de grootste in druk gemaakt. De 26-jarige Oosteuro- pese, die in 1969 in Varna voor de eerste maal wereldkampioene werd en die titel twee Jaar later in Havan na prolongeerde, moest van de 4000 toeschouwers i<n het sportpaleis „Ahoy" na haar hoepeloefenimg te rugkomen. De Bulgaarse liet dan ook een Juweel van compositie en uitvoering zien. In hoog tempo met zeer gewaagde verbindingen, waarin de hoepel als het landse deelneemsters Grietlni lenbuur,1 de nationale Berthy van Midden en d ster bij de Jeugd Janny Ootf deeld. Het drietal, van Molenbuur en Janny dagavond deel uitmaakten ploeg, die een verrassende i plaats behaalde, viel bepaald ui de toon, al kon het uiteraard doordringen tot de finale. Die; sen waren uiteraard weggelegd turnsters uit de Oosteurope# den. t# Basketbal De wedstrljde de tweede ronde om de Europese beker voor do terugkeerde, bracht zij het publiek kampioenen tussery Levi' tot groot enthousiasme. De Jury be oordeelde het pronkstuk van bewe gingskunst met 9,65 punten. Maria Maccabi Tel Aviv zullen toch worden gespeeld vankelijk had de de Inta i him verplichtinga R Gigova legde daarmee een uitsteken- nale Basketbalfederatie de basis voor een eventuele prolonga- schreven Israëlische tie van de wereldtitel op de vier on derdelen. Bovendien staat die score waarschijnlijk borg voor een medail le in de finale van de hoepeloefe ning, die evenals alle andere eind strijden voor morgenmiddag op het programma staat. Een daverend applaus kreeg ook de enige Hongaarse deelneemster Maria Patocsska. In de eerste plaats, om dat zij als enige turnster aan alle zes de wereldkampioenschappen heeft deelgenomen en vervolgens omdat zij met de hoepel ook uitstekend over weg bleek te kunnen. Zij bleef met deze club tegen Leeds United haar 9,50 punten slechts vijftien honderdste punt achter op Gigova. Op de tweede avond stonden de oefeningen met knots en hoepel op het programma. In de tweede groep, die kort voor tienen begon, waren ook de Neder- ploegen 1 heven en de tegenstander I volgende ronde Autosport De Algemene] Automielclub (ADAC) heeft ii band met de olieschaarste t pa besloten die in 1973 nog zouden wordt houden af te gelasten. Het I hier vrijwel uitsluitend nog nale rally's. Voetbal De UEFA heeft protest van Hibernian naar i ding van de tweede wedstriji tweede ronde van het toernf1 c de UEFA-cup afgewezen, manager Don Revie zich bij het nemen vj op het veld bevond, strijd in het UEFA-Cup toerm schorst. la 11 ADVERTENTIE 's Avonds straalt door uw raam niet alleen licht, maar ook warmte naar buiten. Houd die warmte binnenl U kunt die zélf best gebruiken nu we extra zuinig moeten zijn met energie. Scherm dat koude glas dus af. Sluit uw gordijnen. Let u wel op, dat de gordijnen niet over de radiator hangen. In dat geval komt de stijgende warmte in de ruimte tussen het gordijn en het raam en verdwijnt voor een groot deel naar buiten. Bovendien mist u dan de stralings- warmte van uw radiator. Laat in dat geval liever uw zonwering neer met gesloten lamellen. Doe het iedere avond. Heus 't helpt. Stook een graadje lager Het binnenklimaat van uw woning is bestuurbaar. Of het met de knop aan de kachel is, de radiator kraan of de kamerthermostaat, u kunt de temperatuur in de hand houden. De meeste thermostaten staan te hoog. Stook liever bewust, pas de temperatuur aan de behoefte aan. Ongeveer 20°C kan voor velen een aanvaardbare woontemperatuur zijn. Toch staan veel thermostaten op 22°C, wat extra energie en geld kost. 2 Een uur warmte voor niks Voor u naar bed gaat, tempert u natuurlijk uw kachel of zet u de thermostaat een aantal graden (tenminste vijf) omlaag. Doet u dat voortaan een uurtje eerder, dan blijft uw huis echt nog wel warm genoeg totdat u gaat slapen. U bespaart er flink wat energie mee. 3 Kamers leeg? Verwarming af. Bewaar de warmte alleen voor de vertrekken die echt in gebruik zijn. Doe in de kamers waarin men niet verblijft de radiator geheel dicht. (Maar draai de radiator wel weer open bij vorst om bevriezing te voorkomen.) Hebt u een gevelkachel zet hem dan op de minimaalstand. e Zonnewarmte is kosteloos Wanneer u de zon in het stookseizoen volop naar binnen laat schijnen, kan zij een behoorlijke bijdrage aan uw woonwarmte leveren. Maar dan moet u de zon wel de kans geven binnen te komen: zonwering en gordijnen open. Zuinig met warmte in huis. Dat probleem is niet nieuw. Sinds september 1972 wordt dit onderzocht door een werkgroep, waarin deskundigen van het Instituut voor Milieuhygiëne en Gezondheidstechniek TNO, het Instituut TNO voor Bouwmaterialen en Bouwconstructies, de Nationale Woningraad en de Gasunie zijn vertegenwoordigd. Begin 1974 zal de studie in druk verschijnen. Met een reeks aanbevelingen voor bouwkundigen en andere vakmensen, maar óók voor de bewoners zelf. De huidige energiesituatie maakt het volgens de werkgroep en de gasindustrie gewenst van dit laatste deel een samenvatting te maken, die waarschijnlijk eind van dit jaar huis aan huis in Nederland zal worden bezorgd. i overleg met het Ministerie van Economische Zaken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10