S evangenen omen vrij RechterOntslag Cox was onwettig HONGER VERLAMT ETHIOPIE Anne en Mark naar Jamaica m AEL EN EGYPTE AKKOORD; WISSELING AL BEGONNEN Sint zoekt duivelsknopen in fluwelen zakje* ïsident Heinemann piiet herkiesbaar Nixon geeft materiaal vrij Wie onze kassabonnen weggooit zal nooit weten wat ie mist. Sint zoekt reukkussen met slaapkruiden* Leidse student zag verschrikkingen flPAG 15 NOVEMBER 1973 BUITENLAND O 3/TEL AVIV Israël en Egypte zijn vanmorgen met het uitwisselen van krijgsgevangenen. Dit gemaakt door de vertegenwoordiger van het In- onale Rode Kruis in Israël. De eerste 40 gewonde sche krijgsgevangenen zijn vanmorgen aan boord L Rode Kruis vliegtuig gegaan en vertrokken naar litalre opperbevel in Cairo bespreking tussen de Israëlische ge- bekend dat daar op het a Zwitserse DC-8 klaar Israëlische krijgsgevan- hun land terug te bren- ii3rissen de VN gavei neraal Aharon YarLv en zijn Egyp tisch tegenspeler lt.-generaal Mo hammed Gamazzy. Deze twee generaals, die zondag gevangenen hebben het historische bestandsakkoord tus sen Egypte en Israël ondertekenden, hebben sindsdien regelmatig contact onderhouden in dezelfde V.N.-tent by kilometerpaal 101 langs de hoofd as over het aantal krijgs- weg tussen Cairo en Suez, i, maar volgens berichten De doorbraak werd bereikt nadat lijsten zijn uitgewisseld de laatste dagen juist een verharding Egyptische en Israëlische stand- s opgetreden. De Is- premiar Golda MCir nam dinsdag in de Knesseth een on buigzaam standpunt in. Terugkeer naa'r de volgens haar fictieve Kijk es inde Bijenkory^t namen van 245 Israë- 400 Egyptenaren voorkwa- punten raëliscshe rdvoerder van de V.N. die !de bevestigen, zei wel dat deze lijs- ig waren. Verwacht wordt standslijnen van 22 oktober sloot haar man Mark Phillips stralend voor fotografen wisseling van de krijgsge- ongeveer zes tot acht da- nemen. Zodra deze 'he volledig uit. Ook zei ze dat Israël niet zou wijken van de weg Suez-Cairo, „geen gram voedsel of water zal ig begint zullen plannen worden doorgelaten voor Suez of het imaakt voor de evacuatie derde leger als Israël zijn krijgsge vangenen niet terug krijgt". Het Egyptische dagblad Al Achram waarschuwde woensdag dat Egypte troepen zich terugtrekken de oorlog zou hervatten als Israël :sposten op de weg niet wat toeschietelijker zou worden, naar Cairo, waardoor deze Enkele uren nog voor de bekendma- het vervoer naar king van de overeenstemming be schuldigde de Egyptische rege ringswoordvoerder Achmed Anis Is raël ervan dat het zijn verpüiohtin- aanvankelijk wankele gen inzake de bestandsovereenkomst erd genomen tijdens een niet nakwam. WASHINGTON Een Amerikaanse federale rechter heeft consumentenbelangen in de VS. uitgemaakt dat het ontslag van Archibald Cox als officier van President Nixon heeft inmiddels Justitie speciaal belast met het uitzoeken van het Watergate- verklaard hij de bandopnamen en ander materiaal van het Wlt.tP schandaal onwettig was. LONDEN Prinses Anne en haar man Mark Philips zijn vanmiddag in Jamaica aangekomen. Zij maken van daar uit een 18-daagsë cruise door de West-Indische eilanden aan boord van het koninklijke jacht Brittannia. In Jamaica is het paar de gast van de gouverneur-generaal. Het huwelijk van de prinses met haar kapitein werd gisteren naar schatting bekeken door 500 miljoen televisie-kijkers. Londen leek voor een dag de noodtoestand, waarin het land ver keert, te willen vergeten, hoewel dat moeilijk was voor hen, die per trein en metro naar het centrum van de stad waren gekomen. Want ook bij deze twee vitale openbare bedrijven begon het gisteren te rommelen. Het gevolg was dat vele belangstel lenden met grote vertraging arri veerden bij Buckingham Palace en de Abbey, waar het meest aan pracht en praal te zien was. Het populaire ochtendblad The Sun kon het niet laten een zuur prentje af te drukken, waarop Anne en Mark op het punt stonden te trouwen. Het onderschrift luidde: Anne: „Ik gehoorzaam mijn man zonder licht, centrale verwarming, benzine, trei nen, posterijen, onderwijzers, ambu lances Het weer werkte mee. Tijdens de rijtoer van Buckingham Palace naar de Abbey brak er zelfs een zonnetje door. dat het vele koper op de kleurige uniformen van de ruiters deed glinsteren. Er waren vele tienduizenden op de been. De enorme politiemacht had soms grote moeite het publiek achter de kilo meterslange dranghekken te hou den. Nergens kwamen echter onge regeldheden voor. En er was natuurlijk een klein schandaaltje. Prinses Gracla van Monaco zou uit wraak geheel in het wit zijn verschenen, terwijl onge schreven wetten stellen dat dit. slechts is voorbehouden aan de bruid. ZIJ zou dit gedaan hebben omdat prinses Anne de beroemde Franse schoonheidsspecialist Olivier Echaudemaison. die ook prinses Gracia onder zijn clientèle telt, op Buckingham Palace had uitgenodigd om haar voor het grote gebeuren op te maken. Daardoor kon prinses Gracia niet van zijn diensten ge- bduik maken. ADVERTENTIE Cox werd op 20 oktober op last kimg van zijn gerechtelijke actie van president Nixon door de waar nemend minister van Justitie Ro bert H. Bork ontslagen. Tevoren handen te krijgen, had de president de toenmalige mi- Nadat Richardson nistea* van Justitie, Elliot Richard- gaf Nixon diens plaatsvervanger, &e?l g en ander materiaal van het Witte Huis betreffende de Watergate-zaak openbaar zal maken als rechter John Sirica hiermee akkoord gaat. De president zed dit tegenover 75 republikeinse leden van het Hues flffvtrwiPTi van Afgevaardigden die hij had uit- Am iron n <- gedachten te wis- ygevraagd Cox naar huis te stu- William Ruokelhaus, bevel Cox ont- Richardson weigerde dit met het slag te geven. Toen Ruckelhaus ook onze correspondent) •Bondspresident dr. Gus- lann heeft aan alle onze- d geruchten een einde ge- ir radio en televisie heeft 1 zelf verklaard, dat hij ld Jaar niet meer herkies- Stellen voor het hoogste dsrepubliek. uitsluitend zyn leeftijd emann tot zijn besluit olgend jaar word ik, zo ik leef, 75 jaar oud. Bij ing legt de grondwet ':dent opnieuw 'n ambts vijf jaren op. Het is uit- ik tot mijn tachtigste le de zware eisen van iu kunnen voldoen", al- ïn. 1st hij zich ertegen een btstermijn be aanvaarden lorbehoud, dat hij te al- ii kunnen aftreden. "Dat rheden en vooral voort- pulaties tot gevolg heb- het ambt als zodanig allen moeilijk te verdra- houd het daarom voor (der wijsheid om mij niet sat te stellen", van alle partijen in hebben verklaard het argument dat hy het Congres be loofd had t uit- ger alleen 9elen over het Waitengaite-schawdaai. Rechter Sirica, die de bewuste doen. Regeringsleider hij schuldig weigerde werd hij door de president bandpnamen heeft opgeëist, zei i de speciale aanlkla- ontslagen. Tenslotte werd de waar- aanleiding van Nixons verklaring worden ontslagen als nemend minister Bork bereid ge- dat de president vrij was de inhoud Surprise Chequeboek in de Bijenkorf 1 het trouwens al gerui- worden bevonden vonden de opdracht tot buitensporig onbehoorlijk op- Cox uit te v tijd bekend, dat Heinemann de treden. President Nixon wilde Cox Districtsrechter Gerhard Gesell nieuwe zwa- ontslaan omdat deze geen gehoor gaf als zijn mening te kennen, dat h&d- 1 het genoemde materiaal bekend te maken zonder dat hij hiervoor gerechtelijke toestemming nodig Studentenrel in Z.-Korea wilde geven aan zijn bevel tot sta- ADVERTENTIE Surprise Cheque 025: Kinderen mogen graaien in de Surprise Grabbelzak 1911 t/m 2411. Kijkes inde Bijenkorf (JA Cox niet door de president, maar door de minister van Justitie was benoemd. Bijgevolg werkte hij meer onder verantwoordelijkheid van het Congres dan onder die van het staatshoofd. Zo had het Congres de bevoegdheid „de ossmtandigheden te beperken onder welke Cox zou kunnen worden ontslagen", aldus rechter Gesell. Voordat Gesell zijn uitspraak deed was duidelijk geworden dat Cox zijn speciale post niet terug wil hebben. Hij heeft intussen zijn werk als hoogleraar aan de universiteit van Harvard hervat. Het ontslag van Cox wordt op constitutionele gron den aangevochten door een organi satie die de steun heeft van Ralph Nader, de bekende voorvechter van ADVERTENTIE Kijk es in de BijenkorfTf SEOEL (AP) Ongeveer 2000 studenten van de universiteit van Ko rea zijn vandaag slaags geraakt met de oproerpolitie, die een luidruchtige demonstratie met traangas uiteen probeerde te drijven. De demon stratie van de studenten was ge richt tegen de Zuid-Koreaanse rege ring. Zij eisen politieke hervormin gen en de vrijlating van een aantal gearresteerde mede-studenten. Ongeveer tien studenten werden ge arresteerd. Aan de rel, die uren duurde, kwam een einde nadat uni- versiteits-autoriteiten hierom hadden gevraagd. voor ger "ng De Verenigde zijn weer een stuk de weg naar volledige betrekkingen. In een dat werd uitgegeven van het vierdaagse be- van de Amerikaanse Buitenlandse Za- zeiden belde 1 gezamenlijk communi- van beide zullen trach tte overheersen. 8de Staten erkenden in dqué „er is slechts een Taiwan maakt daarvan kze verklaring is blijk- Peking wat dit «treft. Culturele en zake ■etingen zullen worden de status van de liai- }n Washington en Pe- ilijk worden omhoog "Het ergste staat Ethiopië nog te wachten. De hongersnood heeft tot nu toe naar schatting 100.000 slachtoffers geëist. De afgelopen tijd is er een beetje regen gevallen en heeft men wat graan kunnen oogsten, maar als dat op is, binnen een maand, keert de honger in nog grotere omvang terug." Jaap Snellen voor een mis siepost in Ethiopië met op zijn arm een 12-jarig uit gemergeld jongetje. ADVERTENTIE Dit zegt Jaap Snellen, derdejaars student medicijnen in Leiden, die voor praktisch werk 4 maanden in Ethiopië heeft doorgebracht. De eerste drie maanden heeft hij ge werkt op een kliniek in Bonga, in het zuid-westen, waar hy via Memisa was terechtgekomen. Daar heeft hij veel praktische ervaring opgedaan, die hij de laatste maand In Wollo in Tigre, twee noordelijke provincies van Ethiopië, waar de hongersnood zich het meest heeft uitgestrekt, goed heeft kunnen gebruiken. „Het is moeilijk te bepalen hoe veel mensen nu werkelijk zijn gestor ven", aldus Jaap Snellen. „De enige weg in het Noorden, van Addis Abe ba naar Asmara, trekt veel men sen uit de bergen aan, die door de honger gedreven, naar de aan de weg gelegen stadjes trekken. Soms hebben ze al drie dagen gelo pen en komen dan uitgeput aan. Hoeveel mensen onderweg in de bergen al zijn gestorven, is dan niet meer na te gaan. Om de nood enigszins op be vangen zijn langs de weg shelters, een soort opvangcentra, ingericht. Op het ogenblik zijn er 13 in Wollo en 4 in Tigre. De mensen krijgen daar 2 keer per dag te eten en op sommige plaatsen medische verzor ging. In veel shelters kan men de toe vloed van mensen niet meer aan. Er wordt dan wat voedsel uitgedeeld, waarna ze weer de bergen ln wor den gestuurd. Binnen een paar we ken komen ze weer terug om nieuw voedsel te halen. In meterslange rij en zitten ze voor de shelters op eten te wachten of gaan de steden in om te bedelen". Volgens Jaap ls de toestand in de shelters verschrikkelijk. Op sommige plaatsen liggen op één vierkante me ter vier uitgemergelde mensen op elkaar gepakt. Veel mensen worden pas ln de shelter opgenomen in het kritieke stadium van uithongering, maar hebben geen kans meer om de onhygiënische toestanden daar te overleven. „Ook ziekten die hier welig tieren, zoals tyfus, mazelen, malaria, tbc en dysenibrtie verhogen de sterfte kans. Als er nog cholera zou uitbre ken, hetgeen zeker niet uitgesloten mag worden, ls een derde deel ten dode opgeschreven. In Wollo alleen al sterven weke lijks minstens 900 mensen. Van de 700.000 inwoners krijgen slechts 280.000 een beetje eten. Wat opvalt is dat de kinderen er het ergst aan toe zijn. Vaak zie Je ouders, die er nog ta melijk goed aan toe zijn, rondsjou wen met helemaal uitgeteerde kin deren. Omdat hun maag van streek is, kunnen ze geen vet voedsel ver dragen en wat ze binnenkrijgen spuwen ze weer uit. De melkpoeder is te vet aangemaakt. Het is moei lijk de Juiste vermenging met wa ter te krijgen. Omdat de kinderen niet meer willen eten, denken de ouders dait ze geen honger hebben en geven ze gewoon niets meer". De hulpverlening van regerings zijde komt maar langzaam op gang. Ethiopië is een van de armste lan den ter wereld, al wil de regering dat voor geen prijs toegeven. Addis Abeba ziet er vreselijk modern en luxe uit, alleen om het image van welvaart aan de toerist te geven. Geld om uitgebreide hulpacties op touw te zetten, ontbreekt echter. Bo vendien had men een dergelijk om vang van de ramp niet verwacht, men was niet op hulpverlening inge steld. Ook de onderlinge twisten tus sen de stammen in de provincies maken het er niet gemakkelijker op. Geld voor voedsel en medische verzorging wordt nu grotendeels bij eengebracht door organisaties als Unicef, Rode Kruis en Memisa. De moeilijkheid op langere termijn zal zijn de rehabilitate van de mensen. Alles hebben ze verkocht om aan voedsel te komen, hun ossen zijn opgegeten, er is niets meer. Ze heb ben nieit eens een dak boven hun hoofd, want ook het hout van hun hutjes hebben ze verkocht. Voorlopig zal de nadruk echter moeten liggen op onmiddellijke hulp in de vorm van voedsel en medica menten. Daar is geld voor nodig, meer dan er nu is opgebracht. Me misa in Rotterdam heeft een spe ciaal gironummer 188000 ge opend, waarop men een bijdrage voor de slachtoffers kan storten. ANNEMIEKE RUYGROK. Volkomen apathisch zit een jongen in het honger- gebied in Ethiopië te wach ten op wat voedseL

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9