an Agt: "Geen itspraak over bortuskwestie Huiver voor kernenergie idden- en kleinbedrijf zit in de knel OMZET VAN STAATSLOTEN VERDUBBELD met Kalkar-bijdrage betaaldgeen stroom >rstel: tekens Sint zoekt gekarteld deegrandjes wegh alert je. Speciaal Rijksbureau adviseert minister over olie-distributie plaats Sint zoekt wilgetenen gootsteenborsteL Staatscommissie wil demografische lessen Leids ho°gleraar op lagere scholen 1 Sint zoekt pijpedover aan kettinkje. J !RDAG 15 NOVEMBER 1973 BINNENLAND ADVERTENTIE BAAG - Opbeurende in de Tweede Ka- irofcen aan het adres van het en kleinbedrijf, dat als ge- de oliecrisis en het ver- prijsbeleid van de regering Rating dreigt te ondergaan. verwacht daden van mi- jbbers van economische za- soepeling van het prijsbeleid pvember, de datum waarop )te maatregelen aflopen, die ■voerd na de opwaardering ulden. VVD-woordvoerder Portheine be pleitte fiscale maatregelen om de in komenspositie van kleine zelfstandi gen en landbouwers te verbeteren. De christen-democratische fracties KVP, ARP en CHU willen op korte termijn meer compensatie voor de gevolgen van de duurdere gulden. Namens de PvdA erkende De Rui ter, dat de schaalvergroting en sane ring in het midden- en kleinbedrijf sinds 1950 wellicht economisch meer na- dan voordelen heeft opgeleverd. De Ruiter vond, dat een sterk mid den- en kleinbedrijf „een gezond te genwicht kan vormen tegen de machtssamenballing bij enkelen". De PvdA-er verwierp het stunt werk van grootwinkelbedrijven met enkele massa-artikelen, als suiker, melk of brood tegen lage prijzen. „Het kan de nekslag betekenen voor de kleine kruidenier, melkslij ter, broodbezorger". Volgens De Ruiter moet de overheid met het oog op de leefbaarheid kleine zelfstandigen fi- De KVP-er Krosse becijferde, dat zouden de grote toeleveringsbedrijven de broodprijs met ongeveer drie cent per 800 gram hoger zou zijn als er geen prijsmaatregel werkte. Sterk drong Krosse bij zijn partijgenoot Lubbers aan op compensatie voor klappen die de horeca-bedrijven heb ben op te vangen door de autoloze hij. producenten moeten doen, vond D'66-fractieleider Terlouw vond wetenschappelijke aandacht voor middelgrote en kleinere bedrij ven dringend gewenst. Hogere tech nische opleiding zijn in ons land erg de goed en fundamenteel," zei hij, vrijwel onbruikbaar voor de stop. Hij zag echter niet in, dat de middelgrote industrie". IAAG Minister Vam Agt, Justitie, heeft gisteravond geen antwoord willen ge- de vraag of hij het initiatief wetsontwerp over abortus van Roethof-Lamberts, in door beide Kamers komt, met zijn handtekening zal bekrachtigen. het voortgezette debat over [begroting, merkte hij hier- it hij daarover nog geen kan doen, omdat hij niet ke wijzigingen de Kamer zal brengen. Ook wil hij het advies van de Raad het abortusontwerp den van burgers, instellingen overheid zijn om dat gedrag te vo komen. Van Agt heeft Roethof beloofd dat het aannemen i de Kamer aangenomen, maar werd door de regering niet uitgevoerd. De minister ontraadde de Kamer KI L:r. rtusvraagstuk is één van lunten van formateur Bur- it. Zijn voorstel om ook uit epje lonele hoek met een initia- hcerp te komen, is toen Christen-democraten aan- ïee zou het wetsontwerp Agt komen te vervallen, rerpen zouden dan gelijk- Kamer kunnen worden De KVP-er Van Schaik i dat het confessionele loop van dit parlementai rorden ingediend." list Roethof heeft gister- motie ingetrokken. Hü lister gevraagd om een uit- la over de oorzaken van ongewenst gedrag, 5e ontwikkeling als 3 nd wor t beschouwd. Ook 42 kt hierin vastgesteld zou de verantwoordelijkhe- hij met andere ministers zou praten over de mogelijkheid hierover mate riaal te leveren, wat bruikbaar is voor het beleid. Het kamerlid Geurtsen (VVD) wil nu eindelijk ie toezegging dat er een commissie komt die schadeloosstel ling van gedupeerden van bestem mingsplannen bestudeerd. Een der deze motie. "De gelijke motie kring die voor schadeloosstelling ln aanmerking komt, is eindeloos groot." zei hij. "Het zou te duur worden, en het zou leiden tot het niet-uitvoeren van bedoelde plannen." In een tweede motie vroeg Geurt sen om meer geld voor prijsuitkering van partikuliere loterijen, zodat zij minder voor liefdadige doeleinden ter maart al door beschikking hoeven te stellen. ADVERTENTIE )INC KKEI :tor, I Iie) »rgf fEL Kijkes inde Bijenkorf Groep van 40 man houdt dagelijks voorraden bij Op het ministerie sche Zaken zit een groep van onge veer 40 man dagelijks "in de olie", en experts van oliemaatschappijen buigen zich over de problemen van de oliecrisis. Tezamen vormt de groep het Rijks bureau voor aardoliezaken, een bu reau dat in het kader van de Distri- butiewet 1939 (tijdelijk) in het le ven is geroepen. Om in- en uitvoer van olie te inventariseren. Om maat regelen uit te werken om het olie- verbruik te verminderen. En om de gevolgen van deze maatregelen te re gelen en te coördineren. Gisteren is het bureau officieel per Koninklijk Besluit in het leven geroepen. In werkelijkheid is men al weken ln ac tie. Tijdelijk hoofd van dit bureau is de heer K. Schouten, een gepensioneer de Shell-man, die de laatste Jaren, regelmatig is opgetreden als specia le olie-adviseur van de minister van economische zaken. Daarnaast is hij voorzitter van het contact-or gaan voor oliezaken, dat het contact tussen het ministerie en de oliemaat schappijen onderhoudt. De laatste keer dat Nederland een Rijksbureau voor aardoliezaken kende was in 1956 toen er na de Suez-crisis ook sprake was van 'n olietekort. Schouten en zijn medewerkers moeten zich eerst oriënteren op de nu nog aanwezige olievoorraden in ons land. Een der eerste maatrege len van het rijksbureau was dan ook het zenden van enquêteformulieren aan alle oliehandelaren en -maat schappijen waarop deze konden invul - Economi- len hoeveel olie zij nog in bezit heb- DEN HAAG voor staatsloten is sedert de reorga nisatie in augustus elf loterijen per Jaar in plaats van zes bijna verdubbeld, zo heeft staatssecretaris De Goede van Financiën in ant woord op vragen meegedeeld. Het aantal verkochte loten van de loterij in oktober was al 96 procent het aantal dat voorheen gemid- De samenwerkende winke liersverenigingen in de Amster damse binnenstad hebben beslo ten de traditionele feestverlich ting in de Kalverstraat, de Nieu- wendijk, de Heiligeweg, de Regu lier sbr eestraat, de Utrechtsestraat en de Damstraat dit jaar in ver band met de energieschaarste op een aanmerkelijk lager pitje te zetten. De verlichting, die gisteren door de Belgische consul-generaal, de heer D. L. Lenaerts, werd ontsto ken, zal nu in plaats van tot mid dernacht op normale dagen tot zeven uur 's avonds branden. Al leen op de koopavonden rond Sin terklaas en Kerstmis zullen de lichtjes tot tien uur blijven bran den. Op die manier is een bespa- AD VERTE NTIE Kijkes inde Bijenkorf ;eel zij gemiddeld ontvan gen en leveren. Met deze gegevens kan het Rijks bureau als de op de formulieren ingevulde cijfers Juist zijn vrij wel exact bepalen hoeveel "zwart goud" we nog bezitten. Een andere taak is het "gladstrij ken" van de grote en kleine pro bleempjes die door de crisis-situatie is ontstaan. Zo heeft de maatregel van de oliemaatschappijen om de handelaren 15 procent minder olie te leveren nogal wat problemen op geleverd en het bureau heeft hier vaak een bemiddelende rol in kun nen spelen. Op het Rijksbureau voor aardolie- zaken buigt men zich thans ook al het hoofd over verdergaande maat regelen als blijkt dart d? autoloze zen- dagen en de zuinigheid op vrijwillige basis niet voldoende blijken te zijn. Dit lijkt wat voorbarig omdat ei op dit moment nog vrijwel dagelijks een „normale" aanvoer van olie in Rotterdam is. En het ministerie van Economische Zaken ontkende giste ren met kracht dat er bnnen veer tien dag al sprake zou zijn van een distributie. Toch bestaan er bij het Rijksbu reau plannen voor distributie. Op ba sis van de ervaring direct na de Tweede Wereldoorlog zijn er schet sen die wel moeten worden bijge werkt. Een kant-en-klaar distributiepro gramma in elkaar zetten is echter niet mogelijk. „Het is wel bekend dat het kan. maar hoe het zal gaan weten we zelf nog niet. Dat is afhan kelijk van nu nog onbekende facto ren", meent men op het bureau. De beslissing over het al dan niet invoeren van een distributie wordt niet door het bureau genomen. Dat wordt overgelaten aan minister Lub bers, die dat wel in overleg met het voltallige kabinet zal doen. Inmiddels heeft minister-president Den Uyl verklaard dat de gegevens die de autoloze zondagen hebben op geleverd ook zullen worden gebruikt voor de reeds in de regerings verklaring genoemde plannen tot verbetering van welzijn en leef baarheid. Hij antwoordt dit op vra gen van de KVP-kamerleden Van der Doef, Van der Hek, Kolthoff en mevrouw Epema-Brugman. Volgens hen zouden de positief bevonden ef fecten ook na de oliecrisis moeten worden voortgezet. AG Onbekende belas hebben de vaste Ka- verkeer en wa- :esteld geheel nieuwe te voeren, die niet aan deld per loterij aan de r r aan de eigenaar ge- Bovendien zou de herkomst in het auto- vrijwel twee maal zoveel als rug te vinden moeten zijn. heen. den aan winnaars wordt uitgekeerd. Voor de schatkist is de toegeno men belangstelling een meevaller. Op basis van een verwachte deel neming aan de staatsloterijen nieu we-stijl van gemiddeld 75 procent, van de deelneming aan de oude zes loterijen per Jaar, begrootte finan- IQSsterdammers zou bijvoor- nieuwe nummer de let- srkt moeten worden, voor li ers de R en voor 's- M 1 de G. Die letters moe- Trolgd worden door een van zes cijfers, atsen moeten het doen letters (bijvoorbeeld .met NA en Spijkenis- de H gevolgd door een serie i werd ge- cien de netto-opbrengst staatsloterij op 66 miljoen in 1973 en 85 miljoen in 1974. Het ziet er naar uit, dat vooral de opbrengst van 1974 boven het begrote cijfer zal uit komen. Per loterij gaan er bijna twee mil- Ook Utrecht voert vandaag ver scheidene beperkingen in op energieverbruik: de sierverlich- ting van Domtoren, gemeente huis en bruggen zal niet meer branden. De straatverlichtingdie nu in het begin van de nacht op een zwakker pitje gaat, zal voort aan enkele uren eerder zwakker gaan branden. De gemeente zal verder het gebruik van dienst auto's beperken en het gébruik van gas en elektriciteit in ge- la&er onderwijs moet worden mge- In 1974 kunnen de bestedingen i de Nederlanders aan staatsloten wel Joen loten over de toonbank, wat 1 li eerste op lijst van aanbeveling Hoge Raad DEN HAAG (ANP) Reeds in gebeuren. de 400 miljoen gulden gaan overtreffen. Daar ongeveer zeven tig procent van de inzet weer naar ruwweg op neerkomt, dat twee gezinnen in ons land meespeelt in de staatsloterij. maken tot verplicht onderdeel van de schoolstof voor jongere en oude re leerlingen. Deze aanbeveling al- dus de staatscommissie is een liers gevraagd de feestverlichting staatscommissie bevolkingsvraagstuk blijk van het levende besef dat al- elke rond Sinterklaas, kerst en nieuw- ze6t dit in het vandaag verschenen leen verontrusting over de bevol- een jaar niet meer de héle avond te interim-rapport waarin wordt aan- kingsontwikkeling in ons land voor laten branden. bevolen demografische lessen te de oplossing van het bevolkingspro- briefschrijvers is dit keiijker voor de be en bovendien zou de DEN HAAG Kernenergie is /oor de Tweede Kamer niet de voor fc gediend zijn. Dit laat- hand liggende vervangende ener- tt bij opmerkingen van giebron als de olietoevoer stokt. Bij Lil?" j de behandeling van de begroting i--- van Economische Zaken zijn vanuit de bouw v de Kamer tal van bedenkingen ge- bij Kalkar De fracties van PvdA en leggen zich niet neer bij de al plande tweede kernenergiecentrale bij Borssele in Zeeland. Zij willen daar met de regering een vrije dis cussie Mevrouw Epema-Brugman (PvdA) op de mogelijkheid van ener gieopwekking door windkracht. Zij haalde ook een suggestie aan van prof. dr. J. Tinbergen over moge- dat de regering wat terugdoet als de energie geen bemoedigend vooruit- lijke energiebronnen onder de aard- Euro-partners haar alleen met de zicht is. Hij wilde, dat de regering commissie concludeert dat "de prijs ^^^^^Kamer korst. olieboycot laten zitten. Woordvoer- onderzoek steunt, ook internationaal, der Van der Hek opperde beperking naar nieuwe energiebronnen. De PvdA-fractie herhaalde tegen van de aardgasexport en bijvoor- Een oproep om kolen als energie- de snelle kweekreactor beeld de weigering om financiële bron niet te vergeten kwam onder iang bestaande opvatting on de Duitse grens te steun te geven voor de ontwikkeling meer van de VVD-er Portheine. Hij eigenwaarde van meisje of zijn. Er moet overleg met Duitsland PPR en België om het project stop te zet ten, vindt de grootste regeringsfrac- i zwakke regio's in Europa. zag kernenergie als een ander alter- uitsluitend te ontlenen aan haar natlef en sprak vertrouwen uit in moederschap uit de samenleving Namens de christen-democrati- het Nederlands vernuft "bij de moet worden weggenomen. Opge- sche fracties zei Van Houwelingen, ontwikkeling van nog In Europese verbarad wil de PvdA dat het aangewezen zijn op kern-bronnen'. DEN HAAG (ANP) De vroege re staatssecretaris van Justitie mr. K. Wiersma staat als eerste op de lijst van aanbeveling voor de vaca ture van een raadsheerplaats in de Hoge Raad der Nederlanden. Mr. Wiersma is thans hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Lelden en tevens raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Den Haag. De lijst van aanbeveling, waaruit moet opmaken, vermeldt voorts de volgende namen: 2. mr. L. J. M. Reynders, raadsheer in het ge rechtshof te Leeuwarden, 3. prof. mr. W. L. Haardt, hoogleraar te Leiden en tevens raadsheer-plaatsvervan ger Den Haag, 4. mr. S. C. Royer, raadsheer in het gerechtshof te Am- andere mërkt wordt"dat de overheid IrTdit st«rd"n; 5- mr- s- K Martens, ad- bleem niet toereikend is. Voor oplossing daarvan moeten, meent zij, spoedig zeer praktische stappen wor den gezet. De commissie meent dat met het nemen van een aantal maatregelen niet langer gewacht mag worden, want van voortgezette bevolkingsgroei zijn meer nadelen dan voordelen te verwachten". voortgezette bevolkingsgroei aanzienlijk is". De commissie meent dat de reeds GRONINÓEN De eerste Ne- derlander die van stroomvoorzie ning is afgesneden omdat hij wei gert de extra heffing van drie procent voor de snelle kweekreac tor in Kalkar te betalen, is de Groningse natuurkundige drs. W. A. Smit uit Ide. Het gezin Smit zit al veertien dagen in het don ker. De avonden worden doorge bracht bij het licht van kaarsen en een petroleumlampje. De heer Smit, die bij de Rijks universiteit in Groningen werkt heeft drie procent van zijn elek triciteitsrekening afgetrokken. Hij is volgaarne bereid een extra hef fing te betalen als die wordt be stemd voor bijvoorbeeld een onderzoek naar het gebruik van zonne-energie. Maar een contri butie in de kosten van de reactor in Kalkar weigert hij principieel, vanwege de onopgeloste afvalpro blemen die zullen optreden als de reactor gaat draaien. verband ook een belangrijke voor beeldfunctie kan vervullen door meer dan tot nu toe het geval is ge weest aan de (gehuwde vrouw amb telijke carrieremogelijkheden te bie den. vocaat bij de Hoge Raad en tevens raadsheerplaatsvervanger in het gerechtshof Den Haag en 6. mr. A. J. Roem, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. ADVERTENTIE Kijkes in de Bi jenkorf^T^

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7