Twee pond vlees en wat sigaren zijn liet 'loon' van dorpsomroeper v. Heijningen TOUWTREKKEN OM ANTIEKE KLINKBORD Zeebrugge wil haven Rotterdam vervangen Visie Plan-Noord op achtergebleven wijk DONDERDAG 15 NOVEMBER LEI MUI DEN Als een oude foto tevoorschijn wordt ge haald waarop het hoofd van dorpsomroeper Van Heijnin gen nog net zichtbaar is over enkele brede schouders, zucht de rasechte Leimuidenaair diep en zegt: „Dat was 'n mooie dag. Met alle dorpsomroepers uit Nederland (dat zijn er on geveer veertig) waren we in Egmond aan Zee. Werkelijk, het was een prachtige dag". Zoiets verdient de gepensioneerde gemeente-werkman ook wel. Want het "loon" van een dorpsomroeper je kunt er nauwelijks van spreken, is karig. Van de Nieuwveense slager, waarvoor hij zo'n tien keer per Jaar het dorp "rond klinkt" zoals dat heet, krijgt hij twee pond vlees. Doet hij voor anderen een rondje, dan moet Van Heijrwngeai maar afwach ten of er wat voor hem overschiet. "Meestal komen ze wel met een doosje sigaren. Maar als ik wat "rond klink" voor de gemeente, krijg ik niets. Dat is historisch zo ge groeid. Mijn vader heeft dit werk veertig jaar gedaan en ook hij heeft daarvoor nooit één cent gevraagd". Het vertrouwde beeld van de dorpsomroeper dreigt echter te ver dwijnen. Burgemeester Breen heeft namelijk beweerd, dat het koperen klinkbord, dat zo'n zeventig jaar ge leden in Burgerveen werd gemaakt, eigendom van de gemeente is. En die bewering wordt door Van Heij ningen sterk in twijfel getrokken. Niemand voelde wat Overtuigd "Ik ben ervan overtuigd, "stelt hij. na eerst een flinke trek aan zijn si garet te hebben genomen, "dat myn vader dit klionkbord heeft laten ma ken. Want toen ik een jaar of vijf tien was en mijn vader een keereen geblesseerd been had, ben ik hier mee het dorp ingegaan om de -an- dacht van de inwoners ergens op te vestigen. Als de gemeente zo zeker is van haar zaak, moet zij eerst maar eens zwart op wit aantonen, dat het klinkbord destijds voor haar- reke ning is gemaakt. Kan zij dit niet, da.n denk ik niet aan teruggeven Ik kan wel zeggen dat. wanneer ik het bord moet afstaan, ik er ook onmid dellijk mee stop. Dan moeten ze maar zien". Moeiiykheden komen er dan di rect om de hoek ikjken. Want het zal beslist niet meevallen om een ge schikte dorpsomroeper te vinden. Wie gaat er tenslotte voor niets de straat op om wat "rond te klinken"? In deze tijd zal het een moeilijke zaak worden een geschikt iemand te vinden. Dat blijkt ook als Van Heij ningen vervolgt: "Ik heb wel eens geprobeerd een dorpsbewoner te vin den die dit werk van me wilde over- Van Heijningen zit vol met anec dotes. De ene heeft hij Juist verteld of de ander brandt hem al weer op de lippen. En het zijn niet alleen za ken, de dorpsomroeper aangaande. Maar toch heeft hij wel enkele leu ke voorvalletjes meegemaakt. Dat was op een keer toen z'n va der ziek was. De slager wist niet hoe hij moest "rond-klinken" dat er 'n noodslachting was geweest en er de Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman andere dag vlees te koop was. "Nou", vertelt Van Heijningen la coniek, "toon heeft hij gevraagd of ik er misschien iets voor voelde. En dat vond ik wel wat. Ik was nog maar nauwelijks in het dorp of alle jongens en meisjes van myn leeftijd gilden het bericht luider rond dan ik. De slager had een goede dag, dat begrijp je". Luid wordt er even later op een buis van de verwarming getikt. "Oh", zegt Van Heijningen, "dat is m'n buurvrouw. Ze heeft groenten voor me gekookt want m'n vrouw ligt in het ziekenhuis". Na deze interruptie weet hij zioh nog een aardig voorval te herinne ren "Mijn vader", iaoht hij nu. "dolf vroeger ook graven. Toen hij een keer niet kon moest ik dit kar wei van hem overnemen. Ik hoefde niet zo diep te gaan, omdat er al iemand op die plaats was begraven. Maar ja, ik had totaal geen erva ring. En op een gegeven moment, toen i'k in het graf stond, zakte ik ineens dertig centimeter. Ik was door de deksel van de kist gegaan, die daar was begraven". En zo kan Van Heijningen uren doorgaan. Eén ding wil hij nog kwijt. "Ze hebben me eens gevraagd mee te doen aan het spel "Wie van de drie". Ik kijk er graag naar. Maar om er zelf aan mee te doen, nee, mij niet gezien". De één z'n dood BRUSSEL In de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers heeft het CVP-kamerlid Van Dam me gisteren gepleit voor het geschikt maken van de haven van Zeebrugge voor supertankers, nu de Rotter damse haven wordt getroffen door de olieboycot van Arabische landen. De minister van Economische Za ken Willy Claes deelde mee dat de mogelijkheden worden bekeken voor Griekse studenten demonstreren tegen regering ATHENE Ongeveer 2000 Griekse 6tudenten hielden vandaag het Poly technisch Instituut in Athene bezet. Terwyi de politie een oogje in het zeil hield schreeuwden z\j antl-rege- rings en anti-Amerikaanse leuzen. De studenten zUn in het bezit van een eigen radiozender en hebben de bevolking opgeroepen om te demon streren en de regering omver te wer pen. De studenten die het gebouw heb ben gebarricadeerd hebben dekens en voedsel gekregen. Spandoeken met "weg met Papadopoulos", "eruit met de Amerikanen" en "mensen kom in opstand", waren over de hele campus te zien. De lessen zijn gestaakt. past voor verkiezing MEERBURG SUCCESVOL ZOETERWOUDE De gya, tiekvereniging Meerburg uit Zo; woude heeft met vier groepen de nomen aan wedstrijden van df derlandse Katholieke Gymr tiekbond. Het werd een gesiaaj treden van Meerburg al ging öp ste groep zonder prijs naar huis De uitslag luidde -Meisjes aspiranten B t/m i f24 groepen) 1. Victorie (1) 2. Victorie f3) 174.9, 3. TeU 174.6. Meisjes junioren B t/m 15 ju groepen). 1. Teylingen 187.1,'2. oer Avanti Alkemade 183.2. 3. ingen 180.8. Meisjes Junioren A. t/m 15 aroepen), l. Selva 183.5, 2. Mee 181, 3. Sine Nomine 179.9. Meisjes aspiranten A. ia ar (7 groepen) 1. Sportlust 2. Groen Wit en Victorie 178.8. Dames 3e graad f6 groepen) Wit—Victorie. S.J.Z. 1.—2.-3 Meerburg. Zoeterwoudse aa genheid. 1. S.J.Z. (2; 175.4. 2. burg 172.8, 3. S.J.Z. (3) 169.8. Dames 2e graad f6 groepen) va 180.9, 2. Teylingen 174.2, 3 burg 167.3. Levenslang De 66-jarig( Sturmbannführer van de SS Proschinsky is gisteren in Har veroordeeld tot een gevangen van tweemaal levenslang moord op Poolse Joden in in de Tweede Wereldoorlog. Hei ces tegen Prosch/jnsky heeft jaar geduurd. De beklaagde 1$ tenlasteleggingen aJtijd ontker. werden honderd getuigen gehoo: Leiderdorp Uaau1 61 z. v. J. P. l,. Mourits e iSobel; Miranda A„ d. v. en T. J. van Rijswijk; z. v. J. W. Har ting en E. der Heijden; i'eunia K. Kuijvennoven en A. M. v; immink, Naima, d. v. üeijsener; Bianca E.. en J. G. G, Horsmeijer; Cindy, t Leest en J. Groeneveld; Auto: z, v. Broesterhuizen en P. C. C J. C. M. Groeneweget H A. M. d. v. F. Voorzaat randa N. M„ d. v. J Rie; Martij n X., la Mar; Petros Nieuwe Dressuur- wegwijzer Raad wedstrijd voor Jeugd een pijpleiding van Zeebrugge naar Luik, via Antwerpen. Volgens de di recteur van de Vlaamse Economische Raad, de heer O. van Neste, kan de haven van Zeebrugge, die nu bij laag tij een diepgang heeft van 9,50 nieter, binnen een half Jaar een diepgang van 10,5 meter krijgen. Dan zouden tankers van 250.000 ton met een lading van 140.000 ton van de ha ven gebruik kunnen maken. Op langere termijn is het volgens hem mogelijk in de haven van Zee brugge tankers van 250.000 ton te ontvangen met een lading van 200.000 ton. De heer Van Neste be pleitte uitbreiding van de kredieten voor de Zeebrugse havenwerken, in plaats van de halvering die voor vol gend jaar is voorzien. D'66 in Waddinxveen WASSENAAR De Wassenaarse Raad voor Jeugd en Jongeren heeft een nieuwe wegwijzer gepubliceerd, een boekwerkje met informatie over alle plaatselijke jeugdwerkinstellin gen en over het werk van de raad zelf, die zich bezig houdt met punten, betrekking hebbend op het welzijn van de Wassenaarse jeugd en fun geert als overlegorgaan met instan ties en personen. Voorzitter van de raad is drs. S. de Graaf, vice-voor- zitter mr. R. O. de Clercq en secre- taresse-penningmeesteresse mevrouw M. Jongedykvan der Voort Maar schalk (Van Montfoortlaan 20, tel. 5970). Het boekje geeft informaties over de Werkgroep Alternatieve Dienstverle ning, de Streekmuziekschool, de Wassenaarse Kinderwerkplaats, de zomervakantie-aktiviteiten, de pad vindersactiviteiten, het Jeugdwerk van de Nederlandse Protestanten bond, de activiteiten onder auspiciën van de Hervormde Jeugdraad, en van de C.J.V. Wassenaar. Zaterdag, 17 november organi seert de LRJC haar jaarlijkse wed strijden om de bronzen en zilveren Stoöxen-plaquettes in manege Ri ders' Paradise te Wassenaar (ach ter de dierentuin). Jury: voor het brons de Heer A. Treffers, kolonel der Generale Staf b.d. voor het zilver De Heer G. v. d. Marei en Mej. M. de Graaff. Gezien het groot aantal deel nemers wordt om 19.30 met de wed strijd om het brons begonnen. Prijs uitreiking plm. 21.30 uur. De zilve ren plaquette zal eerst na het mid dernachtelijk uur kunnen worden uit gereikt od de traditionele en feestelij ke manier. LISSE De uitslagen van de gis teren in de Lisser Ten Hagenhal ge speelde zaalvoetbalwedstrijden zijn: 3A: Caspers SRV Boys 5—2. Stand: 1 Caspers 4—8, 2 en 3 Oranje Groen en VNL 3—4, 4 en 5 SRV Boys en FC Modern 4—4, 6 en 7 Kickers en SVLV 3—2, 8 Houtwaren 4—0. 3B: Van Zeist UVS 4—0. Stand: 1 Leidse Boys 36. 2 Lisser Boys 46, 3 Dynamo 34, 4 Van Zeist Stars 5—4, 5 Padox 2—2, 6 en 7 SVOW en G en R 3—2, 8 UVS 3—0. 3C: Taveerne Boys Godyla 2—5. Stand: 1 Godyla 510, 2 Taveerne Boys 5—7, 3 VDON 4—4, 4 SDO 3—3. 5 en 6 RWH en Leiden 3—2, 7 Van Beveren 42, 8 ODO'72 30. 3D: Tien in één Katwijk 3—1, Van Gerven SportVTL 92. Stand: 1 Tien in één 510 ,2 Van Gerven 5—8, 3 Katwijk 5—6, 4 LOI 2—2, 5 en 6 Gebak Boys en LAF 3—2, 7 VTL 3—0, 8 Spel. Lisse 4—0. Programma dinsdag 20 november (Ten Hagen Hal Lisse): 19.30 u: Pa dox—SVOW, 20.25 u. VNL Kickers, 21.20 u: Fortuna '71 4 Lisser Boys 2, 22.15 u: Oranje Groen Caspers. Feestverlichting in Langstraat J. de Bolste J. J. Seelbach D„ z. v. W. H. M. Langezaal Jongejans; Claudia M„ d. 1 en C. C. M. Nleuwenhulzen; E., d. v. I. de FelJ en A. T. Leonard T„ z. v. J. A. M. v en K. E. J. J. Tak; Alplion z. v. G. G. P. van Dam e Lolj; Arno. z. v. Ruytenbeek berts; Joshua, z. v. F. Geilet C. van Rhenen; Willem A. tg der Linden; G. De Wassenaarse Langstraat krijgt dit jaar niet de traditionele feest verlichting in de decembermaand, dit in verband met de energiebezui niging, maar toch zal de drukke win kelstraat met Sint Nicolaas en Kerstmis op de koopavonden feeste lijk zijn verlicht. De vindingrijke winkeliers van het winkelcentrum hebben beslag we ten te leggen op een fraaie partij stallantarens. De lantarens zijn opgehangen aan het topje van de vlaggemast, die ieder perceel heeft, en worden ont stoken op de koopavonden. De eerste Sint Nicolaaskoopavond wordt gehouden op donderdag 29 november. Kolfoort; T. L. M. Vleerbos; E. Venne; C. P. va Jellema; J. M. W. G. Lucasse G. M. Vorst; F. C. Breedeveld; echtg. v. M. Blok; P. B. T. slng. 22 jr.. Lelden; T. Wijt 23 jr., Lelden; P. S. J. van de Rull, Visser; M. Vermlnd, 85 jr.. get P. van Egmond; M. Goudbeifjl e e. v. L. van Beek; 77 jr.. geh. gew. met WADDINXVEEN Het bestuur van D'66 in Waddinxveen (20.000 in woners) heeft besloten, dat deze par tij niet zal deelnemen aan de ge meenteraadsverkiezingen ln het ko mende voorjaar. D'66 heeft nu twee vertegenwoordigers in de raad, die 17 leden telt. Portheine ZOETERWOUDE Tijdens de oprichtingsvergadering van de afdeling Zoeterwoude van de WD zal het lid van de tweede kamer-fractie van de WD, mr. Portheine, een inleiding komen houden. In Ons Huis zal hij maandag 26 november om 20.00 uur beginnen met een inleiding over „De WD en de politieke si tuatie". Dat gebeurt voor de pauze, daarna zullen schrifte lijke en/of mondelinge vragen door mr. Portheine wor den beantwoord. Na de oprichtingsvergade ring zal op 11 december een le denvergadering worden gehou den, waarop de koers van de af deling zal worden bepaald (de WD als middengroepering of als tegenpool) en het program ma worden samengesteld. Tij dens die vergadering zal het da gelijks bestuur zich herkiesbaar stellen of kunnen er kandidaten uit de vergadering worden geko- LEIDEN In een door een com missie van het wijkkomitee Plan- Noord opgestelde reactie op de nota Plan Noord van de Welzijnsraad (de reactie is in concept verschenen en dient als praatotuk) wordt een aan beveling gedaan, die de gemeente raad kan gebruiken in zijn beschou wingen over het voorstel om geleide lijk te gaan in de richting van gede centraliseerd bestuur. De commissie wil, dat de functione le raden en andere diensten en instel lingen van de gemeente hun plannen in een vroeg stadium openbaar ma ken. Plannen moeten ter discussie worden gesteld in een wijk om te worden ingepast in wijkkollektief of wijkopbouwwerk. Gestreefd moet worden naar participatie van de wijk in stedelijke bestuursverbanden en commissies. De ideeën, die leven over de bestem ming van het "spoortje" nemen een belangrijk deel in beslag van deze re actie. In een ingezonden stuk in deze krant van morgen zet het wykkomi- tee zyn visie hierover uiteen in het kader van het plan het sportpark van Roodenburg uit te breiden. Het vertrek van de Olga-fabriek uit Groenoord biedt volgens de commis sie kansen om plannen te verwezen lijken. Het eerste wat er moet komen is een bestemmingsplan, waarbij een bedrijf van zo'n omvang zijn uitgang niet meer in het nauwe Groenoord mag hebben. Een totaal andere be stemming is nog beter ofschoon men de werkgelegenheid als factor zeker niet over het hoofd mag zien. Juist in dit deel van de wijk zal een industrie met veel mankracht een structuur versterkende invloed kunnen hebben Ook de aanwezigheid van het slachthuis zal als werkgelegenheids- factor bekeken moeten worden. Dit integrale aanpakken van Groenoord zal een hoge prioriteit moeten hebben bij het gehele wijk kollektief "Plan Noord", hoe moeilijk het ook zal zijn. Een achterblijven van Groenoord (inclusief de Willem de Zwijgerlaan zou op den duur een rem worden voor heel "Plan Noord". Het wijkkomitee is van mening, dat er voor de gehel wijk een bestem mingsplan moet komen, (globaal be stemmingsplan)dat er op gericht is: krachtigen. De gestelde limieten zijn zodanig, dat juist de minder draag- krachtigen reeds sterk zijn achter uitgegaan voor de subsidie voor hen gaat werken. De werking van de huurverhogingen in welke vorm ook, heeft voor de zwakke groepen tot gevolg, dat zij warden teruggedron gen tot het peil der bijstandsnormen. Het opkopen van panden door ex ploitanten van pensions ten behoe ve van buitenlandse werknemers is De gehele wijk als woongebied te behouden Te bevorderen, dat de reeds be gonnen verkrotting en verpakhuizing wordt gestopt. Te bevorderen, dat grond/en/of woningspeculatie geen kans krijgen. Het wijkkomitée is van mening, da. het overgrote deel van de wijk in aanmerking komt voor renovatie der woningen en rehabilitatie der woon omgeving. Om de renovatie- en rehabilita tieplannen mogelijk te maken en te begeleiden bepleit het wijkkomité dat nu snel de „commissie sociale aspecten bij renovatie", waartoe de gemeenteraad reeds lang geleden in principe besloot, nu ook officieel te eTkennen. De individuele huursubsidie biedt geen soelaas voor de minst draag- ook in „Plan Noord" begonnen, Reeds bij de eerste signalering hier van werd het wijkkomité geplaatst voor het feit, dat de huidige bewo ners met huisuitdrijving werden be dreigd. Ook de stichting Studenten huisvesting is met a-ankoopaktivitei- ten in de wyk begonnen. By dit alles is er geen enkele instantie, die de belangen van de huidige bewoners in de gaten houdt. Een aantal andere wensen: De overgangen naar de „Hoven - buurt" en Merenwijk over de Wil lem de Zwijgerlaan moeten in het kader van verkeersvoorzieningen de volle aandacht krijgen. Vanuit de scholen is het plan geboren om via een „Zesde klas voor ouders" dezen in de gelegenheid te stellen zichzelf nog eens bij te wer ken en/of kennis te nemen van de moderne leermethoden. Be» heid en vaardigheid bij het van zijn eigen kinderen hiermede bevorderen. Het mité heeft voor dit initiatief gevonden en wil ook mede de wegen te vinden dit mogelijk te maken. In de wijk zijn op één - ring na (café Prinsenstraat vrije ontmoetingsplaatsen wassenen. Een viertal - fungeert heel gebrekkig als Het pas geopende gebouw stichting Dienstencentrum dag „open huis" (vooral van dagen» en wordt 's enkele gerichte wijk activity bruikt. Van echte ontmoete sen, waar men gezellig bil komt, al of niet afgesproken, sprake. Ook een plek, de zomer even naar t eens even gezellig ga' beien, is er niet. De cl huizen voorzien ook hier nietl Het gezondheidscentrum Bernhardkade is de enige 1 Plan Noord ten behoeve va: zondheidszorg. Zijn dienst t tot de Jeugd en dan nog al! controle. Zo gauw er enige medische hulp moet plast zelfs overleg over bilzondf fg" dan moet men naar elders dan weet. dat ook slechts sen in de wijk spreekuur er geen één woont, is d elkaar een onprettige Want de gehele wijk heeft slechte verbindingen met dat men bij een calamiteit ge omvang al gauw totaal hulp verstoken is. Andere en instellingen, waar event paratuur en/ of bemanning dische scholing aanwezig is,« de gehele wijk niet. r 1 tea Ni In w< vanl nogei mr< PriJ ,w a :s at fï8 it- n he te - öerriE 3 ant ei hö geïm opeui

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4