ieuw gewest' aar gemeenten Maatkleding die niet past" MIJN HOND WILONTHEFFING WAT NU? Ruimte aftrekken van de economische groei 'Laat regering ons inschakelen radicale prijs verlaging Ruim 100 "snelbouw- huizeiv' in Merenwijk Weer raad [PERDAG 15 NOVEMBER 1973 Dit ziekenhuis is een efficient ziekenhuis. Hier is •ding geleverd. Maatkleding r t helemaal past, omdat we niet •veer deze bewoordingen il- de gynaecoloog C. H. Otto, van de medische staf, gis- een bijeenomst van het St. eth Ziekenhuis dat het pro- van de "overbedding" (te veel dit ziekenhuis kennelijk leeft. Otto drukte zich wat dat krachtiger uit dan mr. J. M. e, voorzitter van het bestuur, ende dat er al snel geruchten je doen wanneer men ziet dat ds de helft van het St. Elisa- ^liekenhuis in duisternis is ge- is,. gij benadrukte dat het zieken- 8 jchts voor de helft uit afdelin- et bedden bestaat en dat die jen best wel eens vol zouden zijn. fto jjeenkomst gisteren in de to- i de woonflat was georga- te markeren dat het St. i^lh Ziekenhuis bijna een jaar ingebruikneming vrijwel op fleren draait. tfficiële opening dus en geen ingebruikneming, eester M. C. van der Have tlderdorp bleek daar flinke moeite mee te hebben gehad. Hij ver telde dat hij naarstig in de boeken had nageplozen wat de datum van 1 november zou hebben kunnen bete kenen. Uiteindelijk zei hij te zijn aangeland bij koningin Elisabeth van Engeland, wier dochter zoals bekend gisteren in het huwelijk trad. "Elisa beth Leiderdorp", zo mijmerde Lei derdorps eerste burger voort, "dat is een harmonie, dat hoeft niet getoon zet te worden. Het zijn twee aparte eenheden die met elkaar verbonden zijn". Namens het gemeentebestuur bood Van der Have het bestuur van het ziekenhuis officieel het wand kleed aan dat al enige tijd in de hal van het ziekenjiuis prijkt. Mr. Bonnike noemde de 83 miljoen gulden die het nieuwe ziekenhuis heeft gekost een "enorme zorg die we tegenwoordig gelukkig kunnen delen". Hij zei verder: "Het gaat zeer goed met ons. Het ziekenhuis heeft meer patiënten dan vorig jaar. En de ge middelde verpleegduur is teruggelo pen". Overige geschenken kreeg het be stuur van het St. Elisabeth Zieken huis van de architect ir. Knibbeler (een kunstwerk voor in de achter wand van het restaurant), van bou wer Melchior (een reliëf aan weers zijden van de ingang), van de medi sche staf (een bronsplastiek) en van In de hal van het ziekenhuis prijkt het wandkleed dat giste ren officieel door burgemeester Van der Have werd aangeboden. De bijeenkomst, waarvoor een beperkt aantal vertegenwoordigers uit de be stuurlijke en medische sfeer waren uitgenodigd, werd besloten met een informeel samenzijn. N/RIJNSBURG Met 1 7-6 heeft <Je raad vain het huidige gewest Leiden van- in Rijnsburg de regeling voor een ge west-nieuwe-stijl om voorzitter Vis te ci- - aanvaard. Drie leden namen niet aan de stemming deel, één was op dat mo- Iweg. Slechts twee-derde van de raad nam deel aan de voortgezette discussie over t we regeling, waarin het dagelijks bestuur heeft geprobeerd het grootst mogelijke menwerking te leggen, dat de raden van de elf gemeenten hebben ingebracht. In «bijna tien uur gedaan over de behandeling van dit compromis, dat nu naa/r de be- - van de elf gemeenten gaat. ■A tuin MEDDENS 5% REVALUATIE KORTING Milieucursus Leidse universiteit (VIII) LEIDEN Ruimte behoort naast schone lucht en schoon wa ter tot de goederen die als gevolg vam de economische groei steeds schaarser worden. Voor een Juiste berekening van de welvaart is het daarom noodzakelijk de maatschappelijke kosten van de toenemende schaarste van deze goederen, af te trekken van de gebruikelijke meting van de eco- mische groei. Deze stelling poneerde gister- odhtend dr. W. Roest van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid te Amsterdam tij dens zijn college over „Econo mische groei en toenemend ruim tebeslag" in het kader van de mi lieucursus van de Leidse universi teit. Dr. Roest analyseerde in zijn college de groei in de woning bouw (van 1947 tot 1973 met meer dan honderd procent en becijfer de de woningbehoefte bij een con stante bevolking van 16 miljoen op 6,5 miljoen woningen. Volgens dr. Roest betekent dit dat de wo ningvoorraad met 50 procent zal toenemen of met andere woorden: dat er in de verdere toekomst net zoveel woningen zullen moeten worden gebouwd als in de laatste 25 jaar. Hij zei te geloven dat de „opzienbarende daling" in de ge- boortegroei van de laatste zeven jaar een structurele daling is die zal leiden tot een constante be- volki/ng. Volgens di-. Roest zal de groei van de verstedelijking zich in de toekomst m 'n aanmerkelijk min der snel tempo voltrekken dan in de afgelopen 25 Jaar. Dit opent tal van mogelijkheden om ongewenste ontwikkelingen, zoals een tweede huis, tegen te gaan en het rode potlood te hanteren in het ruim telijk beleid. Wat dit laatste be treft dacht dr. Roest o.m. aan de niet geringe uitbreiding van groeikernen (suburbanisatie) die in het verleden duidelijk heeft la ten zien het dichtslibben van de open ruimte in de hand te werken. Concreet stelde dr. Roest dat de overheid, om een grote toene ming van het beslag op de vrije ruimte tegen te gaan, de groei van het aanbod tweede woningen moet beperken, de behoefte van jongere ongehuwden (tot 25 Jaar) aan een zelfstandige woning niet moet stimuleren, de bebouwings dichtheid van de uitbreidingsplan nen niet verder moet laten afne men en de leefbaarheid van de steden moet vergroten. Ook ging dr. Roest in op de wegenbouw, die volgens hem in de toekomst in mindere mate moet worden afgestemd op de massa motoriseriag (in 1973 is het auto bestand twintig maal groter dan in 1950) en in toenemende mate een instrument moet worden in het ruimte-infrastructurel beleid. De bedrijven leggen, volgens dr. Roest, relatief weinig beslag op de vrije ruimte, al is de invloed er van niet gering. Ook daarom zal de overheid een grotere greep moeten krijgen op het vestieings- beleid van particuliere onderne mingen. Volgens dr. Roest is dit slechts mogelijk bij een grotere in ternationale samenwerking. De realisering van landschaps parken (uiteindelijk het thema van de milieucursus) in de na bijheid van steden zag dr. Roest niet alleen als een doel op zich zelf, maar ook als een middel om het recreatief verkeer te beperken. Ten slotte achtte hij het noodza kelijk dat de vrije ruimte in Ne derland naar biologische waarde wordt vertaald voor economen en planologen, opdat milieu) biolo gen een groter aandeel krijgen ln de besluitvorming rond het ruim telijk beleid. Na zijn college werd daar door één van de organisato ren een vraagteken achter gezet. Het zou, zo stelde deze, onmoge lijk zijn om de waarde van na tuurgebieden te vertalen naar het economisch groeiproces, omdat het hier een principiële zaak betreft. (Volgend college op 21 novem ber van 10.15 tot 11.00 uur in zaal II van het gebouw Stationsplein 234. H. W. de Vroome van Staats bosbeheer te Assen zal dan spre- kn over.„Natuurbeheer en beheer en ontwikkeling van het land schap") ingang van de jeling werd laat op de breekpunt voor Katwijk, de vertegenwoordigers, in- jirgemeester Vermeulen, lid 'e dagelijks bestuur van het tnli gev/est, af wilden. Ze wil- regeling wel aanvaarden an een datum van in- werd met 197 verwor- f0ji hetzelfde stemmental kreeg lel om die datum te bepa- stemming, omdat oktober van het volgend goedkeuring is van ge- 6 staten. Het Leidse raadslid Van Aken me de sprekend namens zijn politieke lees: socialistische vrienden, noemde het van Katwijk een spelle tje, dat eerst is aangedrongen, op een procedure om een samenwer kingsverband te krijgen alsvorens inhoudelijk moet worden gepraat, voordat men akkoord kan gaan met de regeling. Van Aken c.s. onthielden zich van de regeling i Juwelier BEGEER, VAN KEMPEN VOS Hoogstraat 6 - Leiden j*™ leurgesteld te zijn, ook over de breekijzers, die uit de regio zijn in gebracht om de regeling te torpede ren. Het zou hem niet verwonderen, als de Leidse raad zich in de tang genomen voelt. Diit vermoeden werd versterkt door stemverklaringen van KVP-er Dries- sen ("Deze regeling is geen verbe tering"), die tegen was, van mevr. Geelkerken en Houtman (prot. chr.) welijks een aanzet tot gewestvor- alsmede Elzenga (VVD), die met de ming vinden, waar ze hartstochte- regeling instemden, maar verklaar- lijfc vóór zijn. Het raadslid zei te- den het Leidse belang het zwaarst te laten wegen bij de behandeling in de gemeenteraad. Dat^ laatste gold ook voor de twee raadsleden van Oegstgeest. De ene aanwezige Leiderdorper stemde zon der meer tegen, evenals de Katwij- kers, die struikelden over de datum ingang. Van Mierlo wond zich op de opmerking "spelletje" van Van Aken. Hetzelfde gewestraadslid was het eerder op de avond wel eens met 't voorstel uit de Leidse portefeuille (eenstemmigheid van de Leidse raadsleden) om de voorzitter van de nieuwe gewestraad niet door de Kroon te laten benoemen, maar als gewestraad deze benoeming zelf in de hand te houden. Het voorstel werd met 1710 verworpen. Hetzelfde lot waren Leidse voorstel len beschoren, die de financiële bij drage van de elf gemeenten anders wilden regelen. Van KVP-er Driessen gesteund door Warmonds burge meester De Vreeze, was er het voor stel niet het inwonertal als kriterium te nemen, maar de uitkering uit het gemeentefonds, van de Leidse PvdA leden het voorstel om uit te gaan van het aantal in de nieuwe gewest raad vertegenwoordigde raadsleden per gemeente. Kcrdam Delfzijl Den Haag Rotterdam Tilburg Utrecht Zwolle zie t niet zitten Men verwijt mij weieens, dat ik strofen uit liedjes gebruik om iets aan te geven. Het ligt vaak voor de hand. Ook nu weer na de gewestraadsvergadering van gisteren. Voorzitter Vis, de bur gemeester van Leiden, zei op een gegeven moment het hier niet te zien zitten. De Leidse KVP-er Driessen zei zachtjes iets over opneming in een ge west Den Haag. Met een nuan cering van het door Rob de Nijs populair geworden liedje dacht ik toen "Ik zie het hier niet zitten, ik ga maar naar Den Haag". Ik zie het inderdaad niet meer zitten in een gewest Leiden. De meningen liggen gewoon te ver uit elkaar om vrijwillig tot een enigszins bevredigend kader van samenwerking te komen. Alleen al het feit, dat een aan tal bestuurders van de elf ge meenten in de Leidse regio, burgemeesters, wethouders en raadsleden dus, een honend boegeroep aanheft als iemand in zijn enthousiasme waar haalt hij het vandaan? spreekt over "van harte samen werken". Wie er nog in gelooft, leeft in Utopia en niet in Leiden. Hier mist men begrip voor de positie, die Leiden als verreweg de grootste en dé centrumgemeen te wil innemen. Op enkele uit zonderingen na voelt men in het gebied rond Leiden niets voor evenredige vertegenwoor diging en evenmin voor een evenredige verdeling van de fi nanciële lasten. Merkwaardig in dit licht is de po sitie van de burgemeester van Leiden. Hij vindt het bijv. niet onredelijk, dat Leiden wel het meest betaalt, maar in verhou ding het minst in de melk te brokkelen heeft. Over bezwaren van Leidse raadsleden, die de financiële noodtoestand van hun stad in aanmerking nemen, wandelt voorzitter Vis luchtig jes heen. Hij heeft er één reden voor: zijn poging een gewest van de grond te krijgen. Met het aanvaarden van deze mi nimale regeling heeft de ge westraad laten zien, dat men niet in staat is om zelf in het eigen gebied wezenlijk aan ge westvorming te doen. Misschien is het beter op de gewestwet te wachten, die aangeeft hoe het moet. HANS MELKERT LEIDEN Voorzitter Stikkelorum van ivoningbouiovereniging "Ons Doel" mocht gistermiddag zich de eerste Leidenaar noemen die een element plaatste, legde of stelde. Ongeveer hetzelfde als het slaan van een eerste paal, maar door de vergemakkelijkte bouw technieken is tegenwoordig ook deze manier van bouwen niet vreemd Het aanbrengen, om het maar erg officieel te noemen, van hei- eerste element van 104 woningwetwoningen betekent dat begonnen is met het één na laatste woningwetcomplex in de Leidse Merenwijk Tevens betekent het het "begin" van de 1500-ste woningwetwoning van "Ons Doel". Het complex woningen zal het goedkoopste zijn van de wijk. Voorlopig is de maandhuur geraamd op f 275 per maand. Het complex bestaat uit zogenaamde NG-75-huizen, een nieuw woningtype. De huizen worden gebomvd door Elementum uit Maas sluis en zijn ontwikkeld door Nationaal Grondbezit. Door de eenvoudige bouwmethode is het mogelijk dat reeds over 17 weken de eerste woning kan worden opgeleverd. Het gehele complex zal eind mei 1974 kant en klaar zijn. (Foto Jan Holvast) KVK-voorzitter Koningsveld ADVERTENTIE T>T> LEIDEN Voorzitter Konings veld van de Kamer van Koophandel voor Rijnland is van mening, dat de Kamers van Koophandel betrokken moeten worden bij het uitwerken van een vergunningenstelsel voor de selectieve investeringsregeling (SIR) Op een ledenvergadering van de Kamer liet Koningsveld er gisteren weinig twijfel over bestaan dat hij 't geen juiste gedachte van minister Lubbers van Economische Zaken vindt om bij het opstellen van maat staven voor dit vergunningenstelsel alleen de regionale raden voor de arbeidsmarkt in te schakelen. Wan neer dat gebeurt vreest hij dat het onderwerp te eenzijdig benaderd zal worden, "omdat de werkgelegenheid, hoe belangrijk ook, maar een facet is van het economisch gebeuren". Koningsveld toonde zich overigens tevreden over de aanpassingen, die de huidige minister Lubbers heeft aangebracht in het ontwerp van diens voorganger Langman voor de SIR. Met name was hij blij dat de rege ring nu meer van vergunningen, dan van heffingen gebruik wiil maken om een betere spreiding van ds werkgelegenheid te verkrijgen. De ledenvergadering ging gisteren akkoord met de begroting van de Kamer voor 1974. Deze vertoont 'n nadelig saldo van f208.500,-. Dat nadelige saldo zal voor f80.000 wor den gedekt uit het zg. egalisatiefonds LEIDEN De Leidse raad zal op 26 november bijeenkomen om 'n nieuwe agenda af te handelen. Op deze agenda staan o.m. voorstellen tot het verhogen van de gas tarieven, tot het aankopen van een stuk tuin dat hoort bij het perceel Oude Vest 41 ten behoeve van de schouwburg restauratie en tot het vaststellen van een gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan Leiden-Crone- steinpolder. ,een reserve-"pot" die de afgelopen vijf Jaar is gevormd. De rest van 't bedrag zal worden opgebracht door het heffingstarief met 12% te ver hogen. Drs. Van Keulen, die voor de Ka mer bezig is met het ontwikkelen, van een programma voor de regio naal economische planning, maakte gisteren bekend dat er gewerkt wordt aan een onderzoek dat tot doel heeft meer gegevens te verschaffen over winkelcentra. Eén van de zaken, waarin een duidelijk inzicht nodig is. is het voor en tegen van de komst van zg. superstores", aldus drs. Van Keulen. "Daarover bestaat op het moment geen harde, afweegbare in formatie". Overigens zullen de eer ste betrouwbare resultaten van het onderzoek pas over twee jaar be kend zijn. Ien plaidvocring. Kleuren: :amel cn donkerblauw. «oor 98.- LEIDEN Haarlemmerstraat ADVERTENTIE v W. te R., ook voor hem geldt op zondag de rand van het trottoir en niet de straat! Mocht u overigens ook wat willen weten overz'n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daér krijgt u trouwens de uitstekende Witte Molen EIWITBROKS, het nieuwe puur- natuur voedsel, bakvol met krachtstof. En daar is tenminste voorraad genoeg van! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3