Restauratie schouwburg nu in zicht verschil-dag Detailhandel gaat energie verbruik verminderen Om moedeloos te worden Zaak Mare duurt voort m M Geurtje Puur ir randstad uitzendbureau Fusie van Reuvens en de RK Bibliotheek BIJNA 1000 'GETROUWD' Osmonds winst of verlies Plukje Puur Pijpje Puur Puur Lekker Voortrekker jAG 13 NOVEMBER 1973 ituur Leiden J ichting van entralisatie Sj* f U. r,: Het bestuur is ver van de verwijderd, ook in een niet e stad als Leiden, die nog overzien is. Hoe verkleinen afstand en kunnen deskun- [of betrokken burgers beter janken en zelfs meebeslissen? Taag waarvoor de gemeente re hoogste orgaan Én de stad, esteld ziet. unissie uit de raad, de «commissie Organisatie On- t" aicen, intern in elk geval be- ''als BOO, heeft zich met dit stuk beziggehouden in het ka- hert structuur- en functiö- inderzoek van het bestuur- ambtelijk apparaat. Eerst vertegenwoordigers van beide 'exferceren", waarna de op 17 december een uitspraak slissing vormt de tweede wo ff prinoipe-uiitspraJken, diie ge moeten worden in deze roads- e om voor de toekomstige paid te effenen naar een re organisatie. De eerste JS«ng vormde het ja-woord te- ^Jeri geïntegreerde beleidsvoor- j5g, populair gezegd "met zijn m de tafel", waarbij de in- beter kan worden ingepast onin het huidige, meer gediffe- 4« nde systeem. ".e, waartoe BOO aJdvi- welke richting ook bur- n webhouders denken, ds gevolg van de eerste rock) gekozen is voor de richting 'f* atie. Het is geen "must", decentralisatie? Daarover Eerst antwoord op de vraag: decentralisatie? twee soorten: functionele iriale decentralisatie. Dat ingewikkeld, maar het is niet lijk. Functionele decentra- betekent de verantwoorde- leggen bij organen, die p.Joor in het leven zijn geroe- 1 ie z.g. functionele raden. Een 'au voorbeeld in Lelden is de lichting, die zich met aller - jetten van de sport bemoeit. Et beheer van de velden. De tö,^beslissingen liggen evenwel ■Naraad. Territoriale decentra- betekent verantwoordelijk- leggen bij wykorganen. Dat ngen, die we de laatste jaren lan leren kennen in Lelden, die totnogtoe weinig win doen dan adviseren i eren. Deskundige en geïnte- de burgers maken deel uit unctionele raden en wijkor- 4K decentralisatie? BOO In 't Veld. PAK-: stelt twee vragen en geeft het antwoord om deze pro- elling te benaderen: it het centrale bestuur over de informatie en andere jkheden om zijn beslissingen al te kunnen nemen? De Eden hebben slechts een deel tijd voor dit werk be en ze zijn politiek geko- bnder dat deskundigheid of Mj kenheid de doorslag heeft ge- i Men kan veronderstellen, dat iliteit van de besluitvorming nemen als de raad een klei- ntal, meer globale besldssin- hoofdpunten zal nemen. in de Leddse gemeenschap ideologische voorkeuren elisatie? De ontwikkeling rop, dat functionele groepen Hjke dat De schouwburg met de ge- betreft mee door kan. De raad ivil plande toneeltoren, die er zo hoog wél graag nog even de besteks- en zo breed wat de Leidse raad klare tekeningen bekijken. LEIDEN Blijdschap paste CRM-wethouder mevrouw Den Haan. Na ruim twee-en-een-half uur vergaderen bracht de Leidse raad gisteravond de heropening van een gerestaureerde schouwburg een heel stuk dichterbij. De raad stemde er una niem mee in, de restauratie te laten uitvoeren door de Utrecht se aannemingsmaatschappij Jurriens NV. Daarmee keurde de raad tëgelijk het schetsontwerp dat de architect Greiner voor de verbouwing heeft gemaakt, goed. De raad wil overigens wel een vinger in de pap houden: op voorstel van PvdA-fractie leider Van Aken besloot men dat de besteksklare tekeningen als die gereed zijn aan de betrokken raadscommissie moeten worden voorgelegd, voordat de werkzaamheden mogen begin- BOO zijn bot'de conclu- :ömen, dat het aanbeveling een geleidelijke ontwikke- rir-fc de richbing van een meer M ifralis eerde besluitvorming wieren. Met het oog op de situatie zou een zekere in tijd moeten worden id aan de functionele decen tie boven de territoriale. Jroces zal steeds een terug- Ung moeten plaatsvinden en -Rising op doelmatigheid mo noeten zijn. Het tempo hangt ,eE <n belangrijk deel af van de n orwaarden, waarvan een sluitvorming in een met be leden uitgerust decentraal de gemeenteraad de po- hoofdbeslissingen moet genomen. beeld. De Sportstichting zal kunnen beslissen hoe ksportpark er gaat uitzien, voetbalvelden en tennosba- zal hebben enz. Maar de in de stad, die het beleid iJjet gehele gebied bepaalt, .irp lan natuurlijk wel hebben be at -dat dit sportpark er komt lal Tom hier en niet ergens an- b i het eenvoudig voorgesteld, het is niet zo eenvoudig. Het tobleem met haken en ogen. eruit te halen of zoveel mo- elkaar te passen wordt er jöd overleg gepleegd, o.a. met 8- gemeentelijke instellingen de huidige wijkraden, wond gebeurt dat met deze ^in een informatieve raads- *ing in de stadsgehoorzaal ]BOO deze week met de be- instanties afzonderlijk fipraat. Dan volgt een voor- ll«M de raad, dat op 27 novem- de commissie algemene en u fhjke aangelegenheden en op ipiber in de raad wordt be- HANS MELKERT Zo kwam er een blij einde aan een discussie, die niet altijd van een zelfde blijdschap doortrokken was geweest. Van Aken zei het zo: "We zouden graag van harte "Ja" heb ben kunnen zeggen tegen dit plan. Ons enthousiasme wordt echter ge temperd door het bliksemtempo waarin we moeten beslissen. Ik zou wat meer tijd hebben gewenst om over het plan na te denken". PSP- er Amptmeijer en D'66-raadslid Oos terman kwamen tot uitspraken van ongeveer gelijke strekking, waarbij Oosterman aantekende dat ook de Adviesraad voor de Binnenstad naar zijn mening wel wat meer bedenk tijd had mogen krijgen. Alom heerste er echter begrip voor het feit, dat haast geboden was geweest bij de voorbereiding van 't raadsvoorstel. Dat de restauratie mogelijk is geworden is nl. mede te danken aan een subsidie die het ministerie van Sociale Zaken heeft beloond in het kader van de zg. aan vullende werkgelegenheid. Dat houdt in, dat de verbouwing van de schouwburg, en tegelijk van het voormalige Carmelitessenklooster dat als cultureel centrum zal gaan dienen, wordt aangegrepen om een aantal Leidse werklozen aan arbeid te helpen. Sociale Zaken wil echter wel, dat er voor 1 februari van het volgend Jaar met het werk is be gonnen. Vandaar ook, dat er geen tijd was voor een openbare aanbe steding. Leids aandeel Het aandeel van Leidse werkne mers in de verbouwing vormde ove rigens nog wel een punt van discus sie in de raad. Vooral KVP-er Cor- nelissens drong er op aan, dat er zoveel mogelijk Leidse onderaanne mers ingeschakeld zullen worden. Mevrouw Den Haan beloofde het hem. Zij beloofde ook aan PSP-er Amptmeijer dat ze een voortzet ting van het experiment dat heeft plaatsgevonden in het Carmelites senklooster zal steunen. Een aantal Leidenaars heeft het gebouw inder tijd gekraakt en het met toestem ming van B. en W. als woon- en ate lierruimte gebruikt. De wethouder van CRM wees ver wijten van Oosterman en Ampt meijer over het late inschakelen van de Adviesraad voor de binnen stad van de hand. "We hebben over de plannen voor de schouwburg nooit geheimzinnig gedaan. De zaak is in openbare commissies geweest en is in de pers aan de orde ge weest. De Adviesraad wist dus van het bestaan van de plannen af". De ze zelfde redenering gebruikte me vrouw Den Haan ook om bezwaren tegen de hoge toneeltoren die in het schetsontwerp is opgenomen te be strijden: "De geplande toren is slechts twee meter hoger dan de to ren die er nu staat, en bovendien hebben we het ding nooit verstopt". Het voorstel van PvdA-fractielei- der Van Aken om directeur Vos van de Dienst Gemeentewerken aan te stellen als rechtstreeks verantwoor delijke man bij de uitvoering van de restauratie werd door een groot aantal raadsleden gesteund. Me vrouw Den Haan begreep uit het voorstel dat de raad graag wilde zien vastgelegd dat Vos in de gaten zal houden dat de verbouwingskosten "niet de pan uit pruttelen", en nam het voorstel over. LEIDEN De „zaak-Lange Mare" zal in de commissies voor stadsontwikkeling en ver keer en voor volkshuisvesting en openbare werken opnieuw aan de orde komen. Dit voorstel van D'66-raadslid Oosterman werd gisteravond door de Leidse raad aangenomen. Gsteund door o.m. PSP-er Amptmijer en VVD-raadslid Wessels vond Oosterman dat de bewoners van de Lange Mare alsnog recht hebben op een ge sprek over de inmiddels ten be hoeve van 't openbaar vervoer voltooide asfaltering en her profilering van hun straat, die him een aantal parkeerplaatsen heeft gekost. Naar de mening van Oosterman ,zou het niet meer dan fatsoenlijk zijn ge weest om de bewoners te ho ren alvorens met de werkzaam heden te beginnen". De twee jaar geleden gehouden hoorzit ting over de zg. wandelnota waarbij deze kwestie ook aan de orde gesteld had kunnen wor den, achtte hij voor een redelijke inspraak van de bevolking on voldoende. Het D'66-raadslid betoogde, dat mogelijke gevolgen van as faltering en herprofilering in de binnenstad zorgvuldig dienen te worden afgewogen. Als moge lijk gevolg van asfaltering noemde hij, dat een stukje bin nenstad voor het (ssbsidiever- lenende) ministerie van CRM wel eens niet meer als be schermd-stadsgezicht zou gelden. Rij wees er voorts op, dat de herprofilering van de Lange Mare geen breder wegdek heeft opgeleverd. Alleen het trottoir is verbreed, ten koste van parkeer plaatsen. Hij pleitte, met name ten gerieve van de zakenlieden aan de Lange Mare, voor het terughalen van een aantal kort- parkeerplaatsen. Reactie van wethouder Kret (stadsontwikke ling en verkeer)„Nog maar heel kort geleden mocht ik van u geen kortparkeerplaatsen in De Camp maken. En nu wilt u ze, juist op zo'n cruciaal punt, wel. Over ad hoc-beleid gespro ken De wethouder deelde de raad overigens mee dat nog deze maand verlichting zal worden aangebracht in De Camp, waar automobilisten niet durven par keren uit angst voor vernielin gen aan him auto. Het omdraaien van de rij richting op de Lange Mare een suggestie van Oosterman achtte hij „uitgsloten. Dat zou gevolgen hebben tot in de verre omgeving". De Leidse raad heeft welgeteld, twee agendapunten kunnen afhande len. Midden in een fel debat over 't derde tussen wethouder Kret van stadsontwikkeling en verkeer en het PvdA-raadslid mevrouw Kerling, blies een geïrriteerde burgemeester Vis af. De raad wilde niet na el ven doorvergaderen, zoals hij had ge wild. Twee punten van een agenda van zesentwintig, het is om moede loos van te worden. Helemaal de schuld van de raad was het overigens niet dat men gis teravond niet opschoot. Het spreekt vanzelf dat de zaak-schouwburg die door tijdgebrek nauwelyks in com missies aan de orde was geweest, toch wel even grondig besproken moest worden. Dat gebeurde op 'n marnier die wat mij betreft vaker vertoond mag worden: geen eindelo ze debatten over details, wederzijds begrip tussen raad en college. Het resultaat is echter wel. dat een aantal punten dat al lang om behan deling schreeuwt, weer bleef liggen. Het meest duidelijke voorbeeld: de nota van B. en W. over eventuele steun van de gemeente aan hulpver lening aan Vietnam. Jammer, wan: maandag begint er een collecte, voor de bouw van een ziekenhuis in Zuid-Vletnam. waarvoor de gemeen te weliswaar geen financiële bijdra ge zal kunnen leveren, maar waar voor enige morelesteun van het ge meentebestuur weIHcht welkom zou zijn geweest. De nota ligt er al van af september, overigens. Er is tegen de trage voortgang van de raad al heel wat aangeschopt de laatste tijd. Een oplossing is er echter nog steeds niet. "Spreektijd- beperking", riep mej. Kappeyne v. d. Coppello (VVD) gisteren weer eens. Aardig idee natuurlijk, maar niet nieuw. De raad heeft al eens be sloten de spreektijd per maai in te perken, en, zoals burgemeester Vis vaststelde, veel geholpen heeft het niet. Veel kleine betoogjes maken samen toch nog altijd lange discus sies. "Beroepsraadsleden", hoor Je ook nog wel eens als suggestie. Mis schien nog niet zo gek. maar voor lopig zeker niet haalbaar. Voorlopig zal snelle behandeling, van de agenda nog tot stand moeten komen doordat de raad zichzelf be perkingen oplegt. Niet alleen kort praten, maar ook niet met meer mensen van dezelfde fractie. Niet uitgebreid ingaan op zaken wanneer anderen al helemaal of bijna hetzelf de hebben gezegd. Niet herhalen wat je in de commissie al hebt gezegd, omdat de mensen van publieke tri bune en pers er zitten, of omdat je hoopt dat de wethouder er nu wel gevoelig voor zal zijn als hij dat in de commissie niet was. Zelfdiscipline. Het is een oud ge zang. en dat zal het uog wel even blijven. Begrijpelijk, want als je je als raadslid druk hebt gemaakt met het lezen van veel ingewikkelde stukken, het denken over oplossin gen voor bezwaren die je hebt, het geven van een inbreng in commis sies, dan valt het niet mee om in de raad niks te zeggen. Demooratie is per slot van rekening een systeem waarin men al gauw denkt dat Je geen mening hebt als Je die niet luidruchtig ventileert. Maar het is niet leuk voor al die mensen die zitten te wachten tot "hun" voorstel nu eindelijk eens aan de beurt komt. BERT VAN DOMMELEN LEIDEN Het gemeentebestuur ontving gistermiddag het 150 jaar bestaande Nederlands Genootschap tot Reclassering, dat, zoals gemeld, in Leiden een buitengewone vergadering hield. Op de foto (van Jan Holvast) burgemeester Vis met twee van de inleiders, prof. Hoefnagels (midden) en staatssecretaris van Justitie Glastra van Loon. Deze hield een pleidooi voor het zinvol inschakelen van vrijwil ligers. De vrijivilliger is in het reclasseringswerk teruggedron gen door de beroeps-reclasseerder. Met professionalisering werd destijds een juist antwoord gegeven op de ingewikkelde problematiek rondom de justitie-klant. Volgens de staatssecre taris kan de vrijwilliger van onschatbare betekenis zijn in het werken met vaak ongemotiveerde cliënten. Hij dacht aan een nieuw type vrijwilliger in een bepaalde fase van de hulpverle ning, maar ook aan vrijwilligersgroepen, "afgestemd op het as piratieniveau van de cliënt". ADVERTENTIE LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden overweegt maatregelen, om het energieverbruik te beper ken. Incidenteel hebben winkels en bedrijven dat al gedaan. Drie over koepelende organisaties hebben zich over het vraagstuk gebogen en con tact gehad met de directeur van de Stedelijke Fabrieken voor gas en licht, die zich ook tot de gemeente besturen in het SLF-gebied heeft ge richt. De organisaties zijn het Leids Ci ty Centrum, waarin verenigd de de tailhandel uit het hart van Leiden, de Leidse Middenstandscentrale, waarin de verschillende winkeliers bonden zijn vertegenwoordigd, en de kring Leiden van de Raad voor 't Grootwinkelbedrijf. De opgestelde aanbevelingen, zijn ADVERTENTIE J pvers De correctionele in Antwerpen heeft gis- Duitsers, die op 29 sep- ftn opzienbarende kunst- in het Antwerpse 00 museum, ieder veroordeeld jaar gevangenisstraf en een van ruim 2000 gulden. Het ■^boet voorts de stad Antwer- whade van een kleine 400 ^goeden, een schade die bij de inbraak. Af dfe feestdagen zijn al duur genoeg, en daarom betaalt Randstad Je (vrije) feestdagen gewoon door. Na een verlovingstijd van tien jaar, waarin inzake hun filialen een nauwe samenwerking heeft bestaan, begint het er nu naar uit te zien dat de RE. Openbare Bibliotheek en de Openbare Bibliotheek Reuvens tot een fusie zullen overgaan. De beide bibliotheken ontvangen nu ieder apart een subsidie van het Rijk plus nog een extra subsidie voor hun gezamenlijke filialen. Om die subsidie te behouden zullen de bibliotheken opgaan in de Stichting Openbare Bibliotheken Leiden. Voor LEIDEN A.s. vrijdagmiddag om 2 uur zal ds. J. de Tombe voor de laatste maal optreden als ambtenaar van de burgerlijke stand "uitsluitend belast met het voltrekken van huwe lijken". Sinds zijn benoeming als zodanig (op 27 november 1961 door de ge meenteraad) heeft ds. De Tombe 915 bruidsparen in de echt verbonden. de R. K. Bibliotheek, die nu reeds een stichting is, brengt dat niet zoveel veranderingen mee als voor Reuvens. Deze laatste zal een gedaantever andering moeten ondergaan en vóór de fusie al de Stichting Openbare Bi bliotheek Reuvens worden. De behuizing van de nieuwe biblio theek "Waar weten we nog niet precies, in ieder geval in het cen trum van Leiden," aldus de heer Tee- baal, voorzitter van Reuvens zal zoveel mogelijk worden aangepast aan de normen van de Bibliotheek wet die in 1975/76 in werking zal treden. Door de fusie zal men de subsidie van overheidswege veel effi ciënter kunnen besteden. Ondanks de televisie, stijgt het aantal lezers gestaag. Ongeveer 16 pet. van de Leidse bevolking is bij een van de bibliotheken ingeschreven. Het geza menlijk boekenbezit is bijna 117.000 banden. Men hoopt door betere over heidssubsidies tot een uitbreiding van het boekenbezit te komen. De fusie zal geen consequenties voor het personeelsbestand met zich meebrengen. Al het personeel is ge vraagd „mee te gaan". deels gericht op de leden, maar door hun uitwerking ook interessant voor het publiek. Als ze worden op gevolgd betekent het nJ., dat de eta lages in Leiden veelal donker zul len zijn en dat de feestverlichting spaarzaam brandt. Anderdeels, zijn ze direct bestemd voor het publiek waarop de detailhandel een beroep gaat doen om zoveel mogelijk artike len zelf mee naar huis te nemen om benzine te sparen. Tenslotte wordt een verzoek gericht aan de plaatse lijke overheid. Dit zijn de aanbevelingen van de Leidse organisaties met het oog op de energiecrisis: Algehele zuinigheid. Vooral in tern geen lichten nodeloos laten branden. O Etalage verlichting niet vóór 's morgens 9 uur aan. 's Avonds om 21.00 uur alles uit, uitgezonderd waakverlichting. Minder spots laten branden. De feestverlichting zal branden op koopavonden van 18.00 tot 21.00 uur. Zaterdags van 16.00 tot 18.00 uur. Op andere dagen zal de feest verlichting NIET branden. Verwarmingstempera tuur voor de bedrijven maximaal 18 graden, voor kantoren 20 graden. Beroep op het publiek het ge kochte zoveel mogelijk zelf mee te nemen (benzine-besparing). Overheid wordt verzocht de open bare verlichting te beperken. LEIDEN Het PvdA-gemeente- raadslid J. van Baaren wil precies weten hoeveel het optreden van de Osmonds in de Leidse Groenoordhal de gemeente heeft opgeleverd of ge kost. In de commissie voor de bedrij ven vroeg hij wethoyder Lijten om een lijstje van bdten en kosten. Ver der wil hij in de eerstkomende ver gadering van de wethouder weten welke energiebesparende maatrege len er in Leiden zijn te verwachten. Voortrekker is een pure,natuur zuivere tabak, met een smaak helemaal van zichzelf. Heeft geen toevoegingen nodig en is niet te vochtig. Daarom trekt-ie licht en brandt-ie makkelijk. Geeft een geur en een smaak die nooit verveelt. Dat waardeert de ware pijproker. 1,60 VOORTREKKER

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3