.EIDSCH DAGBLAD SCHEPEN IN NOOD WITTE HUIS BELEMMERT ONDERZOEK Toestand visserij onhoudbaar" vandaag TT geeft ook ypotheek SCHAKEN VOOR 'T 5. "GOEDE DOEL" LEIDSCH DAGBLAD Van Roijen op bezoek bij Feisal f 900.- PAG 13 NOVEMBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34170 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN [ERDAM De Rijks- arbank van de PTT start week met het verstrekken jotheken. De rente zal 8 3/4 bedragen. Dij de banken en lekbanken is een rente van rocent en meer op dit ogen- ongebruikelijk. „Het publiek rermorgen op een vijftigtal itoren, o.a. in Leiden, terecht hypotheek", aldus mr H. J. sgeman. directeur van de etspaarbank in Amsterdam, niet noodzakelijk dat men al Kkening heeft". T kondigde al enige tijd gele- het dienstenpakket te willen len. Aan het feit dat het ver hypotheken thans be eft de PTT nauwelijks rucht- gegeven. De reden daar- zijn dat de postkantoren nog niet helemaal klaar deze nieuwe PTT-dienst. üjkspostspaarbank zal ook isoonlijke leningen komen, lat zal nog geruime tijd du- lus de heer Stegeman. de hypotheekrente van de tspaarbank lager ligt, dan de banken, ontkende de heer de markt te willen ver- De RPS wil de normale con- prijzen volgen, die voor de ken gelden", meent de heer i niet onmogelijk dat naast postspaarbank ook de Post- Girodienst hypotheken strekken. Reder N. Parlevliet jr. het kan niet meer „Het wordt een onhoudbare toestand voor de visserij nu de olieprijzen by vorig jaar om deze tijd het drievoudige bedragen. Toen betaalden we f 0,08 per liter en nu f 0,24. Het is niet meer te betalen". Dat zegt de Katwijkse reder N. Parlevliet Jr., vice-voor- zitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Op dit moment heeft de visserij nog niet te kampen met een gas- olietekort. Maar het hangt ook in de lucht. Parlevliet meent, dat de treil-visserjj met een dag kor ter vissen niets opschiet. Het heeft tot gevolg minder vistijd, wat weer zijn terugslag heeft op de exploitatiekosten. Veel erger noemt hij het, dat de gasolie straks niet meer te betalen is, want met die f 0,24 is naar zijn mening het einde nog niet geko men aan de verhogingen. Gasolie vormt een exploitatie- post in de bedrijfsvoering, die er stevig in hapt. Voor de treilers bedraagt deze tegen de tien pro cent van de besomming. Een schip met een motor van 1000 pk verbruikte vorig Jaar voor f 100.000,gasolie per Jaar. Dat bedrag is nu opgelopen tot f 300.000. Er wordt al minder hard gestoomd. De grote eenhe den, die by St. Kilda en de He- briden op haring vissen hebben alleen al voor de uit- en thuis vaart een week nodig. Parlevliet hoopt, dat de rege ring begrip zal opbrengen voor de moeilijkheden waarin de visserij door de drastische prijsverhogin gen van gasolie is geraakt. Een probleem is ook, dat al die prijs verhogende factoren niet in de pry's van de vis kunnen worden doorberekend, omdat het uitein delijk de handel is, die de prijs bepaalt. De reders kunnen daar op geen enkele invloed uitoefenen. Even somber gestemd is J. Ouwehand van de Katwijkse Ver eniging van Schippers-eigenaren. Ook hij spreekt van „een onhoud bare toestand". „Als dit zo door gaat betekent het de ondergang van de kottervissery. Een dag minder vissen door een olietekort is niet zo'n groot probleem. Veel erger is die prijsverhoging. In het verleden maakte de olierekening voor ons tien procent van de be somming uit, nu al vijfentwintig procent". Vooral zwaar getroffen zullen worden de schippers-eigenaren met nieuwe schepen. Zy staan voor zeer hoge hypotheeklasten. Het wordt voor hen zeer moeilijk de aflossingen te voldoen. Er zijn reders, die bij nieuwbouw niet de aanvankelijk gedachte motor van 2000 pk laten inbouwen, maar één van 1000 pk. Ook worden er al schepen te koop aangeboden, die pas volgend jaar gereed komen. De opdrachtgevers zien die in vestering niet meer zitten. Ouwehand hoopt net als Parle vliet op ingrijpende maatregelen van de regering. Gebeurt dat niet dan ziet het er zeer somber uit voor de visserij. „Alleen al aan die prijsverhogingen gaan wij kapot. Het is voor de kotter-eigenaars niet meer op te brengen. Er moet iets gebeuren. Vandaar het be roep van het Visserijschap op de regering", besluit Ouwehand zijn trieste relaas. Inmiddels hebben vrijwel alle Nederlandse organisaties op vis serij-gebied na een spoedvergade ring die gistermiddag in Scheve- ningen werd gehouden, besloten een onderhoud aan te vragen met de minister van Landbouw en Visserij. (Zie pagina 7) 18 PAGINA'S Minister Lubbers van Economi- Zaken wil geen enkele plaats in Nederland uitsluiten voor de bouw van een kerncentrale. HU Leeft geen bezwaar tegen zo'n centrale in het Zeeuwse plaatsje Borssele Die zit trouwens al „in het pro gramma". Dat is niet het geval met een kerncentrale op de Maas vlakte PAGINA 7 Er is weer een belangrijk bandje zoek in Amerika. Het knaagt asn de geloofwaardigheid van Nixon PAGINA 9 negen PAGINA 11 De landen van het Oostblok heb ben nog niet besloten tot een boy cot van de wereldkampioenschap pen voetbal. Hoewel het besluit van de FIFA "in strUd met elk moraal" wordt genoemd PAGINA 13 muit om ressieve nd in flat IN Tumult gisterochtend van het flatgebouw aan t ilein in Leiden, imoer werd veroorzaakt door die zich zeer agressief ge er een Duitse herder, viel in ii huisschilder aan, die er met een doos behang. De de doos vallen, toen de lem in zijn hand beet. De tef vervolgens bij de doos ang staan en duldde van tent af niemand meer in de de hal toch betrad moest Uijk de benen nemen, waarschuwde Leidse politie Storm, hagel en hier en daar ook onweer DEN HAAG Precies een jaar nadat Nederland door een van de zwaarste orkanen van deze eeuw werd geteisterd, trekken stormbuien over ons land met hagel, zware wind stoten van 90 tot 100 kilometer per uur en plaatselijk ook onweer. Het lichtschip Texel meldde vanochtend windkracht 10 en op drie kilometer boven ons land werd een windsnelheid gemeten van 125 kilometer per uur. Op diverse plaatsen werd een be perkte dijkbewaking ingesteld, werden veerboten uit de vaart genomen en raakten schepen in moeilijkheden. Tachtig mijl ten westen van Vlis- singen raakte het roer van het Cy priotische schip „Kappa Junior," on klaar. Het 2000 ton metende vracht schip dobberde daardoor stuurloos het agressieve dier tever- °P golven rond. De Shell-tanker vangen, waarop de hulp groepen van de Alphense Be met dit soort zaken nog- ervaring heeft en bovendien verdovingsgeweer beschikt, lettuig behoefde echter niet a gebruikt omdat het de tónen tenslotte toch nog de hond met behulp van leren werpriem te vangen. Ier raakte op dat moment Ksiviteit kwijt en liet zich naar het dierenasiel bren- „Kriptos," die in de buurt stoomde op om assistentie te verle nen. Ook de „Smitbank" van het bergingsbedrijf Smit in Rotter dam bleef in de buurt. De kleine kustvaarder Balka (300 ton) verkeerde vanochtend in nood op de Noordzee ten noord-oosten van de Waddeneilanden in de Duitse geïsoleerd. Zeven personen zitten vanochtend om kwart voor negen zou aanmeren aan de pier in Hol- werd, moest vanwege het hoge water en de storm onverrichterzake terug keren. De passagiers zullen voorlopig aan boord moeten blijven, omdat pas in de loop van de middag een nieu we poging zal worden gedaan om af te meren. De veerdiensten vanuit Harlingen naar Vlieland en Terschel ling zijn voorlopig gestaakt, evenals het veer Zijpe-Anna Jacoba- polder. Het restaurant „Land- en in het Friese Holward - - f p);£; - Ter gelegenheid van de verkoop van de eer ste Kinderpostzegels werd vanochtend op de Dam in de hoofdstad een levend schaakspel opgevoerd, waarbij kin deren de schaakstuk ken uitbeeldden. Spe lers waren burgemees ter Samkalden flinks nn schaakorootmeester Tan Hem Donner. Ge beten op een trap ga ven zij hun aanwijzin gen. mende wind i de kust tot bard i tussen west en noord- jUmunitemperaturen ongeveer i morgen rond 9 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur). 14 NOVEMBER 'te Katwijk 5.24 en 17.44 uur, te 1.16 en 13.35 uur. Zon op l onder 16.50 uur. Maan op onder 12.08 uur. bocht. Het schip maakt 50 tot 60 graden slagzij. Er bevinden zich zes mensen aan boord, die het vaartuig willen verlaten. Zij wachten op hulp. omdat de reddingsboot zoek is ge- vanmorgen raakt. De bemanning beschikt alleen over een rubberboot, die zij vanwege het ruwe weer alleen in uiterste nood wil gebruiken. De storm heeft vannacht ook de antenne van het zendschip Veronica omvergewaaid. Het had tot gevolg, dat de uitzendingen niet op het ge bruikelijke uur 6 uur 's ochtends —konden beginnen. Het heeft tot half tien geduurd, voordat de anten ne weer tussen de twee masten was gespannen. Toen kwam Veronica weer in de lucht. De veerboot van Ameland die hier opgesloten, omdat de weg i het restaurant onder water staat. Zowel voor LM district Harlingen als voor het district Delfzijl was beperkte dijkbewa- kracht. Verwacht wordt dat de wind morgen geleidelijk in kracht zal afnemen. Wel blijft het de ko mende dagen vrij guur. kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 28 nov. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 waken het Leldsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee. lam: dres: laats: l'onummer: 3.» ift ok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop u onder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, ttwoordnummer 214, Lelden. In Bodegraven 4000 kilo kaas gestolen BODEGRAVEN Uit 't pakhuis van een kaashandel in Bodegraven is vannacht 4000 kilo kaas gestolen ter waarde van rond f 20.000. De inbre kers hebben de kaas in een vrachtau to van het bedrijf, die buiten stond, geladen. De wagen is later in de buurt van Breda teruggevonden. BESCHONKEN ALPHENAAR BEROOFD ALPHEN AAN DEN RIJN Een 49- Jarige Alphenaar, die gisteravond omstreeks tien uur tn dronken toe stand de Alpha-bar aan de Prinses Irenelaan verliet, is vermoedelijk van zijn portefeuille beroofd waarin een bedrag van f. 225 was opgeborgen alsmede zijn paspoort en autopapie- Om twaalf uur werd hij door twee surveillerende agenten gevonden in de bosjes op de hoek van de Emmalaan en Tolstraat. De man klaagde over hevige pijn in z'n hoofd. HU ver moedde, dat die was ontstaan na een klap met een hard voorwerp waarna hij bewusteloos zou zijn geraakt. Ex-aanklager Cox over Watergate: NEW YORK De ontslagen spe ciale aanklager voor de Watergate- zaak, Archibald Cox, heeft gezegd dat hem in zijn functie van aan klager inzage is geweigerd in de do cumenten, waarin de gegevens staan over een bijdrage van de zuivelin dustrie aan de verkiezingscampagne van Nixon. Ook zou hem zijn verteld om zich niet te bemoeien met de inbraak in het kantoor van Daniel Ellbsberg's psychiater. Cox sprak over zijn po gingen om informatie over het Wa- tergate-schandaal te krijgen en an dere zaken tijden een rede voor zo'n 1500 toehoorders van de bond van advokaten in New York. Cox, die op last van president Nixon werd ontslagen, zei dat hij steeds obstakels op zijn weg vond wanneer hij naar informatie zocht die leidde naar andere gebieden dan naar de inbraak in het Democrati sche hoofdkwartier. Toen hij minister van Justitie Eliot Richardson vroeg om de documenten over de verkiezingsbijdrage van de zuivelindustrie zei hij dat Cox het Witte Huis kon bellen en moest ver tellen dat hij de dokumenten kon in zien. De volgende dag, zo zei Cox, liet Richardson hem weten dat de advo katen van de president gezegd had den dat Cox de dokumenten niet kreeg. Het geeft wel te denken als de zuivelindustrie anderhalf tot twee miljoen dollar bijdraagt en dat ver volgens de subsidie op de melk wordt verhoogd, zo zei Cox. Het bevel om het onderzoek naar de inbraak in het kantoor van Daniel Ellsberg's psychiater te staken zou volgens Cox van president Nixon zelf zijn gekomen. De president zou heb ben gezegd „blyf daar verdomme buiten". DEN HAAG De regering heeft besloten een topambtenaar van de buitenlandse dienst, dr. J. H. van Roijen, als ambassadeur in bijzon dere zending af te vaardigen naax iSaoedi-Arabië. Voorzien van een speciale geloofsbrief van de konin gin, gericht aan koning Feisal, is hij vanochtend vertrokken. Dr. Van Roijen, die in 1946 minis ter van Buitenlandse Zaken is ge weest en ook als ambassadeur in Washington en in Londen is opge treden, heeft vooral naam gemaakt, met de onderhandelingen met Indo nesië die indertijd leidden tot de Van Roijen-Roem akkoorden. Sint Nicolaas prijsvraag aan prijzen Om mee te doen hebt u de krant van morgen 14 november J en van overmorgen 15 november nodig. BEWAAR DUS DEZE KRANTEN. Er staat alles in wat u moet doen om de hoofdprijs te winnen. j| Los ln deze krant vindt u van daag een bijdrage, die het be waren waard is. Het is een plat tegrond van de welzijnsorgani saties in streekcentrum Leiden. Gegroepeerd staan hier de adressen en telefoonnummers van instellingen en organisaties, die u elke dag nodig kunt heb ben. Het motto "Wie helpt waarmee9" geeft duidelijk de strekking aan van deze service pagina. Bewaren en op het prikbord Niet alleen moederschap geeft vrouw eigenwaarde DEN HAAG We moeten af van het vastgeroeste idee dat moeder worden het enige zou zijn dat de vrouw eigenwaarde kan geven. De vrouw moet zich bewust worden dat er voor haar andere kansen liggen om tot ontplooiing te komen. Maar dan moet de overheid de vrouw ook meer kansen geven. Dit is een van de conclusies uit het tussentijdse rapport van de commis sie bevolkingsvraagstuk. De commis sie. onder leiding van prof. dr. P. Muntendam, zal dit rapport binnen kort aan het kabinet aanbieden. Het stuk is bedoeld als basisdocu ment voor een gedachtenwisseling over het bevolkingsvraagstuk. De eerstkomende decennia is een sterke groei van het aantal Jonge gezinnen in ons land te verwachten. Uit het rapport blijkt dat het besef om tot een verantwoorde bevolkings groei te komen wel aanwezig ls. De commissie vindt dat de over heid te weinig rekening houdt met het effect van bepaalde maatrege len op de groei van de bevolking. Als voorbeeld wordt de kinderbijslag ge noemd. Ook vraagt de commissie zich af wat het effect ls van de antl-conseptie op het geboortecijfer. Onderzoek hiernaar acht zij nodig. Een voortgezette bevolkingsgroei heeft meer nadelen dan voordelen: de welzijnstekorten zullen nog m*er toenemen. De commissie vindt dat er een adviesorgaan moet komen, dat de regering helpt ln het oplos sen van deze problemen VaticaanPolen De Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken Ols- zowskl ls gisteren door Paus Paulus VI in audiëntie ontvangen en heeft aan de paus de "goede wil" van zijn regering tot het aanknopen van di plomatieke betrekkingen met het Vaticaan ter kennis p^brnrht De paus heeft de ontwikkeling met te vredenheid begroet, aJdus de be kendmaking.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1