Midi-rok duikt weer op in Londen PALET PALET Nu ook een sherry van eigen bodem tbus voor -wegwerken vlekken „e muur - tfDAG 12 NOVEMBER 1973 EXTRA PAGINA 7 In Londen opende de halfjaarlijk se modebeurs, traditiegetrouw een paar dagen later dan de Pret-a- Porter beurs in Parijs. De officië le reden (vanuit Londen) om de beurzen tegelijkertijd te houden is, om inkopers uit verre landen de extra reiskosten te besparen. Inderdaad doet het geroezemoes op de beurs denken aan de toren van Babel en er worden het laat ste jaar ook hele groepen camera- dragende Japanners gesignaleerd. Hoewel de mogelijke economi sche voordelen van deze laatste groep een dubieuze zaak blijven. Zijn niet de Japanners meesters in het copieren en was het niet Japan, dat het begrip 'industriële spionage' uitvond? Geruchten zijn dat deze bezoekers niet alleen fotoos van de Tower en andere toeristische attracties uit Londen mee naar huis brengen. In dat geval kunnen we ook op modege bied een flinke concurrentie ver wachten van Japan. Ik hoop dat ik geen beroepsge heimen verklap, wanneer ik vertel dat je als Londens correspondent zeer afhankelijk bent van de En gelse pers. Iedere dag begint met het uitpluizen van minstens zes, meer of minder, serieuze ochtend bladen. Tot mijn grote verbazing heb ik deze week in hun eigen kranten ontdekt, dat voor de En gelsen zelf, hun modebeurs niet belangrijk is. Nemen de Engelsen hun mode niet 'au serieux'? Het is een vreemde zaak, want dat de Engelse kranten wel natio nalistisch zijn, is buiten kijf. Denk maar eens aan de dramatische kop in de 'kwaliteitskrant', de Guardian, toen het Engelse voet bal elftal verslagen werd door de Polen en was uitgeschakeld om verder mee te dingen naar de wereldtitel „Münohen zonder Engeland'. - Dat de Engelse kranten het mo de phenomeen wel een serieus on derwerp vinden, blijkt uit het feit, dat dezelfde Guardian hun poli tieke verslaggever, Terry Cole- man, naar Parijs stuurde om de Franse Pêrt-a-Porter te verslaan. Zijn stuk besloeg een hele pagina zonder advertenties en begon met 'Franse modebeurs minder sprookjesachtig dan mijn vorige reportage in Parijs over de vre desonderhandelingen met Viet nam'. De Guardian vond de Lon- dense modebeurs niet eens een fo tootje waard. Doodzwijgen Het doodzwijgen van de beurs blijft onbegrijpelijk, zolang Je Je niet verdiept in het karakter van de Engelsman. Engeland is waar schijnlijk het enige land, waar Je op de vraag; 'Wat doe Je eigen lijk?' als antwoord kunt krijgen, 'Postzegels verzamelen.' of 'Ik houd van antiek.'. Het is uiterst onbehoorlijk om aan een Engels man te vragen wat zijn baan is, d.w.z. waarmee hij zijn boterham verdient. Geld verdienen is een noodzakelijk kwaad en niet iets waar je prat op gaat. Een Lon dens modebeurs, dat ruikt naar geld verdienen, dus, redeneert de Engelsman, daar praat Je niet over. Wanneer het commerciële etiket er niet zo duidelijk opgeplakt zit, schrijven de Engelse kranten wel met nationale trots over hun mo de. Zoals, toen vorige maand de succesvolle Londense boetiek Bi- ba verhuisde naar een droompa- leis van een warenhuis. In een tijd dat alle warenhuizen moeten slui ten, omdat ze zo slecht gaan, kan dit geen commerciële zaak zijn. De kassas verdekt opgesteld ach ter potten met palmen, zijn even moeilijk te vinden als een ver koopster, die je wil helpen. Dwa lend tussen de krulkapstokken, langs de standjes met exotische luchtjes en frutsels voel Je, dat Je langzaam maar zeker dreigt op te lossen in het decor, dat doet den ken aan een Hollywood film uit de dertiger Jaren. Als nuchtere Hollander verzet Je je daartegen en ben Je geneigd te (ver)oorde len; 'Knap gedaan hoor, maar het is een grote toeristische grap. Een souvenirwinkel met allure. Na tuurlijk moet het commercieel verantwoord zijn. Een Engelse vriendin sprak mij tegen; "Biba is begonnen als een hobby, maar een serieuze hobby, waar we in zijn gaan geloven. Nu is Biba meer dan een hobby het is een 'way of life'." Maar Biba is niet 't enige, wat in Londen op modegebied te vin den is, maar misschien heb je de ondernemingslust van een hob byist nodig om het snel te ontdek ken. Van Prikkebeen weten we dat de eendags-vlinders vaak de mooiste zijn. Om de vergelijking door te zetten, zou Je kunnen zeg gen, dat de motten, de werkpaar den van het vlinder ras, door de confectie op de beurs worden ver tegenwoordigd. Zonder de mot als contrast zou de vlinder nauwe lijks opvallen. Het is een plezieri ge verrassing, een midi-rok te herkennen in de overvloed van broekcombinaties. Het is bijna on mogelijk, dat een modelijn, waar van we vijf jaar geleden niet wis ten, hoe snel we hem weer kwijt konden raken, er nu opeens zo goed uitziet. Want voor zover ik het mij herinner, heeft de midi het toppunt van tuttigheid het nooit goed gedaan. Tuttabankem Maar behalve de lengte en van daar de naam, heeft de rok van deze winter niets te maken met 't prototype. Katherine Hamnet, die ontwerpt voor Tuttabankem, knipt de rok uit 'n mosgroen bil jartlaken, soepel en slank vallend over de heupen waaiert hij uit tot een centimeter of tien onder de knie. Door Anke Brusse Later vind ik in de Way-In, een boetiek in het warenhuis Harrods, een zelfde soort rok van dunne corduroy in prachtige herfstkleuren. Helaas had de ontwerper vergeten zijn naam er in te zeggen. Het zijn rokken om lange wandelingen in te maken en paddestoelen te gaan zoeken. In de stralende herfstzon zijn ze goed te combineren met de nieuwe twin-sets. Crochetta is 'n goed Londens merk, zij vertel de op de Franse Pret-a-Porter beurs al veel aan Holland ver kocht te hebben. De truitjes zijn vaak in een dunnen kwaliteit ge breid tot net over de taille. De dikke vesten zijn bijna jasjes en een stuk langer maar leggen ook het accent op de taille met een grote knoop of een strikceintuur- tje. Ze hebben goede diepe zak ken om Je handen in te stoppen. Biba heeft al de Jassen in de winkel hangen om over je rok te dragen, wanneer het gaat vrie zen. Heel simpel van lijn, met het acoent op de schouders en een paar, hoog geplaatste, knopen zwieren de Jassen mee op de maat van de rok. Gemaakt van Ierse pukkeltjes-tweed uit Done gal, kun Je ze krijgen in twee kleuren, in een bruin van de win terse verschroeide aarde met mi nuscule felrode en grasgroene pluisjes en in een lichtere kleur, overgewaaid naar Ierland, die hier wordt beschreven als oat meal porridge, havermoutpap, 't klassieke ontbijt van de Schot se Hooglanden. Sieraden, die ik ideaal vind voor deze actieve mode, waarin een frisse wind waait, komen uit Twee plaatjes uit het beeldig boek van BIBA, dat er uitziet als een pikant kleurboek van jongeheren het „Wilde Westen". Sinds Sep tember is in Londen een klein winkeltje met de lyrische naam; „Bear Creek Generaal Store". Daar worden zware zilveren arm banden en kettingen verkocht, versierd met blauw groene half edelstenen. Ze zijn gemaakt door echte Indianen, van de Navajo- stam, die leven in een enorm reservaat in de staat Arizona in Noord-Amerika. Massief zilver wordt op de traditionele manier voorzichtig met de hand uitge klopt, of soms eerst verhit in vloeibare vorm gegoten in een vorm „uitgelijnd" in het woestijn zand. De Beat Creek Store, ver koop niet alleen sieraden maar ook andere Indiaanse volkskunst. Bijna alles, wat zij verkopen is zo'n twintig dertig jaar oud en het is gedragen of gebruikt door de Indianen zelf- niet gemaakt voor toeristen. De kunst van de Indianen is met de aandacht voor het lot van de Indianen en Wounded Knee, plotseling heel populair geworden in Engeland. De vooruitstrevende kunstgalerie, de I.C.A., hield deze zomer een tentoonstelling van Navajo de kens. Het kon niet uitblijven. Ook de mode werd beïnvloed. Een Jonge ontwerpster, die haar bron van inspiratie bij de Indianen heeft gevonden, is Pat Mariner. Haar ontwerpen zijn niet altijd even goed uitgedacht. Een grijs-blau we suede rok en hes, voorzien van „authentieke" abstracte don kerrode symbolen, lijkt meer op een wigwam dan op een kleding stuk. Maar een smalle zwarte, half-lange rok met bijpassend bolerootje, gemaakt van flinter dunne, zachte zeemleer met lan ge afhangende franje is een suc cesstuk, dat het veel beter zal doen op een Londense dinner party dan op het indianenpad. Dinnerparty Wanneer ik weer eens in Ne derland ben, valt mij altijd op dat wij het begrip „dinnerparty" in Holland eigenlijk niet kennen. Je wordt wel te eten gevraagd, maar bijna niemand neemt zich de moeite om zich daar speciaal, feestelijk voor te kleden. Terwijl hier in Engeland de gewoonte om Je voor de avond te verkleding steeds meer toeneemt en niet uit sluitend als Je gasten verwacht. „Kleine kinderen naar bed, spij kerbroek uit en een lange jurk aan", ook als Je thuis blijft en al leen samen met Je echtgenoot naar de televisie wilt kijken en rustig een slokje drinken. Zo'n jurk moet natuurlijk modieus zijn, maar hij moet vooral lekker zitten. Dit soort Jurken, die in Nederland zo dun gezaaid zijn, kun Je hier overal kopen en Je hoeft echt niet op zoek naar een exclusieve ontwerper. Op de Lon dense beurs zag ik een gebreide jurk van zachte cashmere (wol) in de collectie van Barrie Knit- i van wollen cashmere, gemaakt wear, het ontwerp is misschien niet revolutionair maar het is wel een droom. Deze Engelse ge woonte, om van de avonden wat te maken, vind ik een goed idee en het zou ongetwijfeld de don kere dagen voor Kestmis wat op vrolijken. Eind vorig jaar kwam Siebrand in Kampen met een Nederlandse rosé op de markt. Het was voor het eerst in de geschiedenis van de wijn, die toch een eerbied waardige traditie heeft, dat in een land dat zich niet kan verheugen op het bezit van malse wijngaar den een rosé op de markt kwam die niet van druiven maar van zuiver Nederlands fruit was be reid. Sinds enige tijd Is er ook een Ne derlandse sherry. Dlrekteur Jan W. Siebrand heeft één Jaar gewerkt aan het "sherry-projekt". Als inkoper van buitenlandse wijnen zag hij on der meer de prjizen van sherry uitermate snel stijgen. Dit betekent voor veel mensen een klap, vooral als men weet dat van alle West- Europese landen Juist in ons land 't meeste sherry wordt gedronken. Het leek aanvankelijk een onmoge lijke taak om van Nederlands fruit een goede sherry te maken. Na een Jaar van doorlopend uitproberen van verschillende coupages is men er in geslaagd een sherry te produceren, die volgens een van de direkteuren, van Siebrand beter is dan de sherry, die nu gemiddeld door de vele lief hebbers van deze drank in ons land wordt gekocht. Volgens de Warenwet moet op alle wijn die niet uit druiven is geperst, het woord "vruchtenwijn' worden vermeld, hetgeen in dit geval 'n pret tige bijkomstigheid is. In Spanje, heeft de sherry een alcoholpercenta ge van 15%, terwijl in ons land dat percentage volgens de wet op 18% moet worden gebracht. Dat laatste geldt niet voor "vruchtenwijn". Deze Nederlandse sherry heeft echter wel het Spaanse alcohol percentage. De Palos Creamix, zoals de "me- dium-dry"-sherry van Nederlandse bodem heet, wordt geïntroduceerd, tegen een prijs van f 2.95. Men verwacht dit jaar nog minstens een afzet van 500.000 fles sen te halen. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl.. BREESTR A AT I08a-lf2 LEIDEN De tijd van zoeken naar aardige cadeautjes is weer zo'n beetje begon nen. Zoals ieder Jaar zult u de ko mende weken weer tal van aardig verpakte make-up geschenkjes zien. Max Factor heeft gezorgd voor een heel assortiment leuke presentjes, te gen een redelijke p'rijs - vanaf f 6,95-. In de Californiaserie vinden we een setje met lipstick en nagellak en een kleur doosje met vijf kleurpot loden voor de ogen, lippen en wangen. De kleurpotloden zijn wat sommige kleuren betreft wel wat hard uitge vallen, wat het prettig opbrengen be slist niet ten goede komt. Daarnaast lanceert de Amerikaanse firma een nieuwe parfum Miss Factor die te krijgen is in een flesje naar Grieks model aan een goudkleurig kettink je. Ook andere geuren zijn in deze cadeau-verpakking te krijgen. De nieuwe California lipgloss-stick die is uitgekomen glanst niet allleen mooi, maar beschermt ook tegen uitdro gen. Ook Lancome lanceerde een hele serie nieuwe produkten. Aller eerst een aanvulling op de lijn O Lancome. Die bestaat uit bain de lait moussant (f 13,75), een fles poeder, dat ook op de badspons kan worden gestrooid en dus ook voor mensen met een douche; lait adoucissante pour les corps, een body-melk voor na het bad, een deodorant (f 12,50) en een stuk zeep verpak in een bruine doos (f 5,95). Ook komt men met een nieuw parfum "Climat", een naar bloemen, hout- en mos ruikt. Prijs vanaf f 15,50. In dezelfde geur is ook een eau de toilette v.a. f 11,25. Voor vochtarme huiden heeft Biotherm een nieuwe creme ontwik kelt de lalt corporel antiisechant. Het voordeel van deze creme op plank tonbasis is dat ze niet vet is en daar door niet vlekt, (f 19,75) Voor het ge zicht heeft men op dezelfde basis een creme gemaakt voor de droge of ge voelige huid (50 gram tube f 18,75). Germaine Monteil, een Frans make-uphuis maakte voor deze win ter een vochtvasthoudende vloeibare make, die een beetje transparant is f 24,-. Heel wat goedkoper is de "toning daycream van Wills, 80 cc f 5.95. De ze dagcreme en make-up voldoet uit stekend en brengt bijzender plezierig op. Wilt u toch niet meteen een hele tube er aan wagen, geen nood, voor f 1,95 koopt u een proef tube. Vochtvasthouden is vooral in de winter, als de centrale verwarming de hele dag brandt, niet gemakke lijk. Daarom komt bijna iedere fir ma met vodhtvasthouders. Harriet Hubbard Ay er ontwikkelde niet een creme maar een vloeistof, die deze eigenschap wordt toegeschreven en die onder de naam super moisturizing concentrate in de handel wordt ge bracht. 6 Van Estée Lauder is de vetloze vochtvasthoudende performance cre me, die chic is verpakt in een wit pot je met vergulde rand. Op basis van melk, Ja gewone melk is de nieuwe badserie van deze firma die bestaat uit een bad-sham- poo (douchefris) een bodylotion en een vloeibare handcreme. Ook het sportieve parfum Alliage- de samen stelling ervan heeft vier Jaar in be slag genomen, komt uit de keuken van Lauder. Van Guy Laroche is er de nieu we FidJi-parfum, die niet bepaald sportief is van geur maar veel meer sophixticates. Doordat er verschei dene Arabische balsem in zijn ge bruikt, blijft de geur wat langer bewaard. Prijs v.a. f 16.75. In een grappig ouderwetse ver pakking (zie foto) zit de verzorgende serie van Ed. Pinaud, die o.a. haarlo- tions, mondlotions en after-shave lo tion en snorrepomade omvat. Dus ook iets voor de mannen uit de cosmeti sche hoek. En nu we toch bij de mannen zijn aangeland. Ook zij hoe ven niet meer met hun lok in de ogen te zitten als het haar net is gewas sen. Verscheidene firma's brengen haarverzorgingsprodukten voor de man op de markt. Aramis heeft een serietje van drie produkten: shampoo, versteviger en hair-controler, een vertaling voor de man van de haar lak. Ook Kerastase heeft z'n herense rie met speciale produkten tegen haaruit val en een anti-roos behan deling. ray waarmee verfvlekken, in van viltpennen en ball- an geverfde oppervlakken worden verwijderd, zonder worden beschadigd of ver door een firma in Schot- sa rikkeld. Wanneer de schoon oppervlakte is 'bespoten', daarna eenvoudig met een schoongeveegd. Er is ook is ontwikkeld voor 't ver- van dergelijke vlekken en Al i van metselwerk, beton, te- P dere ongeverfde oppervlak- 2t geval wordt de cleaner kC; om enkele minuten te rken. Daarna wordt hij met straal verwijderd. hs Financial Times (30-8- HjiJft textielexpert Ken Gof- e Jeansmarkt in Europa se- viermaal zo groot is gewor den er dat Jaar 25 miljoen kocht, in 1973 zullen het er miljoen worden, zegt Ken °en is het prettig om te le- I r.5een pogingen tot vervan- deze natuurvezel echt blij- telling le v. d. Hoeven gp: Iravagant, was de naam mtwerper deze badmuts piy ontwierp voor de fir- wt. De fotografen had- r meer oog voor de Ha- schone, die naar Hyde 1 om zich in deze zo- ït-fit te laten kieken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7