G. GEZWICHT OOR CHANTAGE \N ARABIEREN Wapenwedloop kost miljarden EGYPTE REKENT VREDESPLAN VAN OP VS *alestijnen tevreden over Europa Israel verloor 1854 soldaten ueliers boos over klaring Midden-Oosten Geld van VN is op -"Nond rede Nixon verwacht vikanen moeten ook beperken Robert Vesco gearresteerd op Bahama's deren oop Cox's. Die smaakt. hAG 7 NOVEMBER 1973 BUITENLAND BEIROET De verklaring, i de Europese negen over het Idden-Oosten "betekent zonder hjfel een stap in de richting van ^rip voor de Palestijnse zaak" rijft de politieke commentator Palestijnse voorlich- igsbureau Wafa. "In plaats van over vluchtei-nl gen spreekt men nu over de rech ten van het Palestijnse volk, en erkent men dat een rechtvaardige en stabiele vrede niet tot stand kan komen zonder dat met die rechten rekening wordt gehou den". "Die erkenning berust niet op toeval of vriendelijkheid. Het is de strijd met de wapens van de Palestijnen die van de EG er toe heeft bewogen een dergelijke verklaring uit te geven, want er zijn EG-landen die achter het Zionisme staan. Hoe vastberade ner we zijn, hoe meer de wereld ons zal respecteren en zal probe ren ons te begrijpen", aldus Wa fa. Zo zeggen de negen, dat Israël de sinds 1967 gevoerde bezet- tingspolitiek moet opgeven. Daar- De negen lidstaten van de EG, tegenover staat dan weer dat van hebben duidelijker dan anderen dat tot nu toe gedaan hebben, zich uitgesproken over betwiste problemen, zo was de mening in Belgische diplomatieke kringen. alle betrokken staten soevereini teit en territoriale integriteit op geëist wordt, benevens onafhanke lijkheid binnen veilige en erken de grenzen. EL Europa heeft zijn gezicht verloren en heeft de deur wijd open gezet voor ver- bische en andere chantage. Dat was in Brussel het eerste commentaar uit Israëlische eke kring op de gemeenschappelijke verklaring van de EG-landen inzake het pro- n het Midden-Oosten. Een Israëlische diplomaat zei: dit is een pro-Arabische verkla- oeld om de Franse een mandaat te geven om met de Arabieren te onderhandelen ipheffen van de olieboycot. Aantal gewonden niet groot (Van onze correspondent) bevinden zich aan het front. De wei nige bussen die er zijn, rijden in de JERUZALEM Het aantal doden stad tot zes uur en buiten de stad tot dat Israël in de laatste oorlog be- zeven uur 's avonds. Treinverkeer is treurt is 1854. Een cijfer dat hoger is^i zeer weinig ontwikkeld is uitgevallen dan velen verwacht de bug jg voornaamste passagiersver- hadden, bijna driemaal zoveel als in voermiddel. de zesdaagse oorlog. Israël heeft 'n Joodse bevolking van 2,7 miljoen. In de Nederlandse verhoudingen zou dat betekenen dat 9000 mensen gesneu veld zouden zijn. Ruim 1800 families rouwen, in een klein land als Israël, bijzonder veel. Heel -veel -families hebben nu een zoon verloren in een van de oorlogen die Israël gevoerd heeft, in 1948, 1956, 1967 en nu 1973. Bij dit getal van 1854 moeten nog de vermisten worden opgeteld, die niet in krijgsgevangenschap zijn. CAIRO Het derde Egyptische Het aantal krijgsgevangenen be- leger in de Sin aï-woestijn heeft 'n draagt ongeveer 400. Egypte heeft tot nieuwe aanvoer van voedsel en wa- nu toe een lijst van 113 gepubliceerd ter toegezegd gekregen. De naar waarvan 15 namen niet te ontcijfe- schatting 20.000 Egyptische militai ren waren. Van Syrië is nog steeds ren op de oostelijke oever van het geen teken ontvangen. Suezkanaal werden afgesneden van Intussen bereidt Israël zich steeds de rest van de Egyptische strijd- meer op een lange oorlogseconomie krachten in de zuidelijke sector, tij- een dag in de week zal de Is- dens de strijd na het staakt-het-vu- ren op 22 oktober. De Israëli hebebn onder druk van Toch voedsel voor 3e leger Egyptenaren De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger is tijdens zijn bliksem bezoek aan vijf Arabische landen nu in Cairo aangekomen. Dat ivas midden in de nacht, maar zijn Egyptische ambtgenoot Ismail Fahmy was toch naar het vliegveld gekomen om hem de hand te schudden. De Egyptenaren rekenen er op dat Kissinger een vredesplan voor het conflict in het Midden-Oosten heeft opgesteld. raëli zijn auto thuis moeten laten. Welke dag, dat mag hij zelf kiezen. Door een letter op de ruit te plak- Washington toegestaan 125 vracht ken kan de politie controleren of de auto's met bevoorrading voor dit auto zich rechtmatig op de weg be- derde leger door te laten. Deze toe- vindt. Ook de snelheid wordt beperkt stemming werd tien dagen gelegen tot tussen de 70 en 90 km op de gro- gegeven, te weg. Voor Israël is de beperking van het verkeer ernstiger dan voor de meeste andere landen, omdat het openbaar vervoer ook al tot een mi nimum beperkt is. De meeste bus sen zijn door het leger gevorderd, en LDVERTENTIE De Nederlandse minister van Bui- ontkende dat. Er wordt gevraagd de tenlandse Zaken, mr. Max vain der bestandslijn van 22 oktober in acht Stoel, ontkende dat de EG door de te nemen en dat is de opvatting van knieen gegaan zou zijn voor Arabi- alle leden van de Veiligheidsraad, al- sche .chantage. De Nederlandse rege- d^s Van der Stoel. Van Israëlische ring is niet van standpunt veranderd. zyde was gezegd dat dit punt voor Alles wat ze al eerder heeft verklaard, Patent Sadat van Egypte de weg zit in deze gemeenschappelijke ver- °Pen^ z*Jn ideeën over die bestands- klaring verwerkt, aldus Van der bjn door te drijven. Stoel. De Nederlandse minister herinner - Van Israëlische zijde werd de ge- de er aan dat hij vorige week in het meenschappeldj ke verklaring van de Nederlandse parlement al betoogd Euromarkt-landen een eenzijdige heeft dat er een oplossing moet ko- tekst genoemd, die substantiële ver- men voor de Palestijnse Vluchtelin- anderingen heeft aangebracht aan gen. Onze gemeenschappelijke ver- resolutienummer 242 van de Verenig- klaring bevat alle elementen van re de Naties. De Nederlandse minister solutie 242 van de VN, die .altijd grond voor het Nederlandse beleid geweest is, zo zei Van der Stoel. Van Israëlische zijde zei men echter dat Europa met deze verklaring zijn ge zicht verloren heeft. NEW YORK (AP) De secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties Kurt Waldheim heeft verklaard dat de Verenigde Naties zonder geld zitten en dringend behoefte hebben aan voorschotten van ledenstaten om de vredesmacht in het Midden- Oosten te financieren. "Het beschikbare geld in het fonds voor algemeen node is reeds geheel op", zo zei Waldheim in een rapport over de financiering van de vredes macht in het Midden-Oosten. "Het is daarom absoluut noodza kelijk dat voorschotten vam leden staten zo snel mogelijk worden ont- j o vangen, van die staten die in staat UPI) De Amerikaanse minister ro aangekomen met een missie die in kaanse bewindsman kwam laat in z^n door de algemene vergadering Kissinger nu in Cairo CAIRO/TEL AVIV (Reuter, AFP, singer is dinsdagavond laat in Cai- desmacht tussen hen in. De Ameri van Buitenlandse Zaken Henry Kis- de Egyptische hoofdstad wordt be- de Egyptische hoofdstad aan, over de wijze waarop de kosten voor schouwd als maatgevend voor vre de in het Midden-Oosten. Vooraan staande Egyptische commentatoren, zou mogelijk nog een korte ontmoe- yTede^macht zuUen worden ver" Ril' 9G naar Cairo te gaan zei hij dat zijn besprekingen met premier Meir van Israël en minister van Buitenland se Zaken Fahmi van Egypte "con- hij zette niet nader uiteen hoe hij denkt de Israëli's en de Egyptenaren tot onderhandelingen te brengen over Ook in andere (vooral Britse) diplomatieke kringen in Brussel heeft jjjd J men de gisteren tot Stand gebrachte eerst sinds de onafhankelijkheid ge- OV1 OT1 TYl nOTOll gemeenschappelijke verklaring van troffen door een algemene staking, (Of f/Of V 11 l/l/O f/Of V de Euramarktlandan wel degelijk afgekondigd door vijf linkse vakbon- meer pro-arabisch dan pro-Israë- den en een rechtse politieke partij lisch uitgelegd.. Het Nederlandse uh protest tegen de snelstijgende standpunt werd daar als volgt beoor- prijzen en de schaarste aan levens- deeld: Nederland heeft, zonder al te behoeften. Het openbare leven kwam vertrok reel gezichtsverlies, zich, door deze nagenoeg tot stilstand. Bij verspreide j verklaring mede te onderschrijven, onlusten zijn honderden personen ge- rON President Nixon geling overweegt, zijn het weer invoe- toch wat „bewogen" van eijn oor- arresteerd. i vermoedelijk een aan- ren van de zomertijd (de wintertijd spronkelijk ingenomen standpunten v n len afkondigen om het is Juist eind oktober weer van kracht Dit "bewegen" zal wellicht voor de t structief" waren geweest. Maar JKE^n aan een dreigende geworden), het sluiten van schouw- Arabische landen aanleiding zijn om rf »-->«- Ie Verenigde Staten. De- burgen en bioscopen en de verminde- van standpunt te veranderen voor g stemmen haar vertrou- m kunnen inhouden dat ring van eisen voor de luohtvervui- wat betreft de olieboycot. ^e,n geschonken aan de vredespoli- ïCi eer moeten sluiiten, dat ling. Ook wordt gedacht aan het in- tiek van Premier Soevanna Phoema. nflnale snelheidslimiet van stellen van een mogelijke avondklok. Met haar gemeenschappelijke ver- Het vertrouwensvotum betrof het be- per uur wordt uitge- De oliecrisis heeft als gevolg dat klaring over de situatie in het Mid- standsakkoord met de Pathet Lao en dat olie uit de reserve- niet alleen de benzineprijzen ver- den-Oosten heeft de EG een eerste de daarna gesloten vredesovereen- m de marine op de markt hoogd zullen worden, maar ook dat bijdrage willen leveren tot een billij- komst, t. de elektrioiiteitstarieven drastisch om- ke oplossing van het probleem daar, energiecrisis, die niet hoog kunnen gaan. .Het elektriciteits- aldus luidde het commentaar in Bei- Jan is door de stopgezet- bedrijf voor New York heeft aange- gische diplomatieke kringen. De tijd -30 sr uit Arabische landen kondigd dat er tegen Januari een van vrome wensen was voorbij. De voor de oorlog in het verhoging van 5,4 procent verwacht negen regeringen hebben tijdens hun ;n dateert, leidde al op 1 mag worden van de huidige tarieven politiek overleg duidelijk him geza- van regeringswege op- voor de stad New York, en 26,1 pro- menlijk politiek standpunt bevestigd, rkingen. Het doel daar- cent voor de buitenwijken van de zo zei een Belgische woordvoerder, oliedistributie zo gelijk stad. Europa heeft er sterk op aange- het land te versprei- Veel Amerikanen hebben hun hoop drongen dat de twee partijen him 'olge daarvan kregen gevestigd op de ingebruikneming van strijdkrachten onmiddellijk terug- Poging tot ontvoering De Franse luchtvaartmaatschap- de omstreden olie-aanvoer uit Alas- trekken achter de bestandslijnen van politie zou 'n poging hebben verhin- ht hun vluchten te be- ka, maar John Love heeft al gewaar- 22 oktober. Die lijnen zijn konlkreet derd de voorzitter van de Franse Se- et aantal in de vergelij- schuwd dat tegen de tijd dat Alas- en niet vaag en onduidelijk, zoals naat. Alain Poher, te ontvoeren. Een ka-olie, vermoedelijk over enkele Ja- premier Golda Meïr van Israël wil aantal personen, afkomstig uit Irak, ren, op de markt kan komen, de ge- doen geloven. Ook de Verenigde Sta- zou Poher hebben willen ontvoeren stadige toenemende vraag naar olie ten hebben haar dat duidelijk ge- tijdens het weekeinde. Poher staat de maximumaanvoer uit Alaska ver- maakt, zo zei een Belgische diplo- bekend als een krachtig vriend van re zal overtreffen. maat. Israël. ting hebben met president Sadat of collega Fahmi. De werkelijke onder wie Mohamed Heykal van de sprekingen beginnen vanmor- invloedrijke krant Al Achram, gen, waarna Kissinger morgen zijn hebben gezegd dat de gevechten waarschijnlijk opnieuw zullen ont branden als Kissinger geen aan vaardbaar vredespakket bij zich heeft. Voordat Kissinger uit Washington De eerste taak van Kissinger is de verschillen tussen Israël en Egypte weg te nemen over de bestandslijn Marokko en Tunesië van 22 oktober en over de uitwisse ling van krijgsgevangenen. Israël staat op het standpunt dat vredes besprekingen afhangen van een be vredigende regeling voor de kwestie van de krijgsgevangenen en het op heffen van de Egyptische blokkade van de toegang tot de Rode Zee. De Egyptenaren willen met het uitwis- Protest De Zuidvdetnaanese dele gatie heeft gisteren laten weten niet te zullen verschijnen op de vergade ring met afgevaardigden van de voorlopige revolutionaire regering, die donderdag zou worden gehouden Hiermee wil Zuid-Vietnam proteste ren tegen de beschieting van de luchthaven Bien Hoa. waar beide partijen gespannen te genover elkaar staan met een dun ne, lichtblauwe lijn van de VN-vre- AD VERTEN TIE een Jaar g «maatregelen die c het bestand langs het Suezkanaal se'en van de gevangenen wachten tot Israël zich heeft teruggetrokken op de bestandslijn van 22 oktober. Ze zijn dan in staat voor een goe de bevoorrading te zorgen van hun derde leger op de oostelijke oever van het kanaal. Op dit moment krij gen deze troepen op beperkte schaal voorraden via VN-veneer door de Israëlische stellingen. Welingelichte kringen in Cairo be twijfelen dat Kissinger met een dui delijk omlijnd plan komt. maar er zijn enkele optimisten die menen dat de Amerikaan een soort van doorbraak kan bewerkstelligen of minstens een hervatting van de vijandelijkheden kan afwenden. Al Achram verklaarde dat veel zal af hangen van de bekwaamheid van Kissinger te bewijzen dat de Ameri- •O De 40-Jarige Bra- *ano de Adrade heeft eren voor 33 dollar per aangeboden, omdat hij id om de ziekenhuis rijn vrouw die op het ^van een volgende baby te kunnen betalen. Een gisteren door de politie NEW YORK (AP) De federa le openbare aanklager in New York heeft bekend gemaakt dat de voort waren en zijn van Israëlische be- AMERIKAANSE VERKOPEN VERDRIEVOUDIGD akt. werd gearresteerd toen deed de aandacht van s te trekken voor het zijn drie dochters en eeftijd van 2 tot 12 Jaar agC 'errechtbank heeft de per toezicht van hun aatst. Andrade is riaanfe voet gesteld met het naan t psychiater eens te II Zweerde 25 dollar voor van zijn vrouw te en, ondanks het feit I ik was, bleef zijn 35-ja- het ziekenhuis. erking De Deense re gisteren besloten een fking van 80 kilometer Invoeren op de buiten- en 'ter per uur op de bin- WASHINGTON (AP) Met aan het hoofd de Verenigde Staten stellen alle geïndustrialiseerde landen alles in het werk om steeds meer en meer wapens te verkopen in een soort wed loop die verscherpt wordt door het olietekort, de internationale machtspolitiek en de economische problemen. De Amerikaanse wapenverkoop is dit Jaar verdrievoudigd tot 4,5 mil jard Amerikaanse dollar sinds de regering Nixon bij de verkoop van Amerikaanse wapens zijn aandacht begon te richten op het buitenland. Deze verkopen zullen in het fiscale Jaar dat 1 Juli begint met nog eens 900 miljoen dollar stijgen. Als andere wapen-exporterende lan den bang zijn om te worden uitge maakt voor "verkopers van de dood" dan doen ze dit evenwel niet. De Sowjet-Unie verkoopt naar ge schat wordt voor ongeveer 2 miljard dollar aan wapentuig en militaire goederen per Jaar. Hoewel dat nog wel achterblijft bij de Amerikaanse omzet, is Frankrijk ln de Zuid-Amerikaanse landen toch een concurrent van de Verenigde Sta ten geworden en tot zekere hoogte ook in de Perzische Golf, tegenwoor dig een van de beste wapenafzetge bieden ter wereld. Andere wapenverkopers zijn Groot- Brittannië, Italië Canada, Zweden, Tsjechoslowakije, Polen, België en Nederland. Israël, dat zelf de fabri- katie van raketten en kleine wapens tr hand heeft genomen, zoekt klanten in het buitenland en heeft er al zeker een gevonden, Nationa listisch China (Formosa) Giganten Zelfs India, dat al lang de naam pa cifistisch te zijn heeft, blijkt bereid te zijn tanks te verkopen en ook oor- logsvliegtuigen' en andere wapens uit zijn fabrieken. Dit kwam aan 't licht tijdens een Internationale beurs in Nieuw Delhi. Twee industriële giganten, West- Duitsland en Japan, hebben zich en kel en alleen geconcentreerd op de wapen voorziening van hun eigen le gers en hebben tot nu toe niet deelge nomen aan het op grote schaal ver kopen van wapens aan het buiten land, hoewel West-Duitsland wel de NAVO-partners van wapens heeft voorzien. Zowel Japan als West-Duitsland, hebben tot nu toe een enigszins af wachtende houding aangenomen om te voorkomen dat de herinneringen, aan de Tweede Wereldoorlog weer worden wakker geroepen. Ongeveer 80 tot 90 landen, de mees te in de onderontwikkelde "derde we reld" in het Midden-Oosten, La- tiJns-Amerika, Azië en Afrika, kopen wapens aan. De olierijke staten aan de Perzische Golf zullen naar verwacht wordt de belangrijkste afnemers van oorlogs materiaal worden. Een Amerikaan se deskundige zei hierover: "zij heb ben het geld en willen de wapens". De energie crisis echter heeft de westerse landen, die met een oliete kort kampen, in een positie gema noeuvreerd waarbij zij vriend schappelijke banden moeten onder houden met Iran, Koeweit, Saoedi- Arabië en een groep van kleine emi raten. Tezamen met Irak, hebben deze landen langs de Perzische Golf de beschikking over ongeveer 70 pro- Iran is de grootste wapenafnemer van de Verenigde Staten. Het bestelt gevechtsvliegtuigen, helicopters, tanks en militair materieel ter waar de van meer dan 2 miljard dollar, hetgeen neerkomt op ongeveer de helft van alle buitenlandse wapen verkopen van de Verenigde StateD in het fiscale Jaar 1973. Bovendien verwachten Amerikaanse functiona rissen dat in het nieuwe fiscale Jaar Iran nog eens wapenaankopen zal doen ter waarde van 1 miljard dol lar. De Amerikaanse staatssecretaris van Defensie, William P. Clements jr, die openhartiger is dan vele an dere Amerikaanse functionarissen be- bevestigde onlangs dat ook andere Amerikaanse functionarissen, be vestigde onlangs dat ook andere be langrijke drijfveren meespelen bij de voorgestelde verkoop van 30 F4- Phantom gevechtsvliegtuigen aan Saoedië-Arabië. en misschien een paar F4's aan Koeweit. "Als we dit doen dan blijven de al oude en goede betrekkingen met Saoedi-Arabië en Koeweit gewaar- kaanse beslissingen onafhankelijk vluchtige financier Robert Vesco is - gearresteerd op de Bahamas op ver zoek van de Amerikaans regering, die tracht hem naar de Verenigde Staten te laten uitwijzen. Vesco is samen met de voormalige minister van Justitie John Mitchell en de voormalige minister van Han del Maurice Stans beklaagde in een proces waarin de drie worden be schuldigd van samenzwering. De 37-jarige Vesco heeft nooit ge antwoord op de acte van beschuldi ging en heeft kans gezien te belet ten dat hij werd uitgewezen om in de V.S. voor de rechter te verschijnen. De federale openbare aanklager Paul Curran zei dat Vesco na zijn arrestatie op vrije voeten kan wor den gesteld tegen een borgsom van 75.000 dollar. Zijn paspoort is in be slag genomen. De rijke financier wordt ook in Amerika gezocht, omdat hij een il legale bijdrage van 200 000 dol lar zou hebben gestort in het fonds tot herverkiezing van president Ni xon. borgd, deze landen zijn ons erg dier baar, en mede door de voortduren de olie- en energieproblemen zijn beide partijen bij een verkoop ge baat. "Of we zouden in gebreke moe ten blijven en de Fransen de kans geven om hun Mirages aan hen te verkopen" vroeg Clements retorisch, daarbij geen twijfel erover laten be staand dat hij voor de verkoop van de gevechtsvliegtuigen is. Behalve de olie en de internatio nale machtspolitiek liggen ook ster ke economische motieven aan de steeds groter wordende wapenverko pen van de westerse landen teü grondslag. Met andere woorden, der gelijke verkopen aan het buitenland houden de Amerikaanse-oorlogsin dustrie gezond op een moment dat de verkoop aan het teruglopen was als gevolg van beëindiging van de Vietnamese oorlog. Hierbij komt nog, zo stellen de wapenleveranciers, dat door de ver koop van wapens éan het buiten land de prijs van bepaalde wapens voor de Amerikaanse strijdkrachten verlaagd kan worden. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9