Geen centraal akkoord '74 „We zitten tjokvol met olie Werkgevers wijzen ontwerp af MIJN POES HEEFTGUP KOORTS WAT NU? Krappe meerderheid voor de investeringscontrole PAS IN 1975 VIERJARIGE STUDIE AR-kamerlid Schouten waarschuwt tegen paniek: pen jaar l pet degen SLUITEND ININDEX ALEND rj)R DE DNGRENS I Waardezegels Scheuring dreigt in kamerfractie D 66 j)AG 7 NOVEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 EN HAAG Mensen die hun Sstookte verwarming een Ije lager hebben ingesteld, •ege de Arabische boycot en •eigende schaarste zullen wel opkijken bij deze opmerking het AR-tweede-kamerlid drs. •houten: "Wij zitten tjokvol Gisteren legde Schou- it hoe hij tot deze constate- komt. ifhouten: "Wie de zaak van de j oycot nuchter analiseert ont- dat er geen reden is voor pa niekerige reacties. Er is nu spra ke van dreigende schaarste van daar de autoloze zondag. Maar wat is er eigenlijk aan de hand? Schaarste kan ontstaan door stag natie bij de invoer. Van deze stagnatie is nog niets te merken". Door Peter Riemersma "Schaarste kan ontstaan door vergroting van het verbruik. Ook dat is niet het geval. Door 't minder snel rijden en de autolo ze zondag is eerder verkleining van het verbruik te constateren. Blijven over als schaarste-oorza- cen: a. vergroting van de export b. speculatieve voorraadvorming bij handelaren; c. hamsteren van particulieren en kleine handela ren". Het AR-kamerlid weet uit mede delingen van het ministerie van Economische Zaken, dat de ex port naar vooral West-Duitsland "aanzienlijk is gestegen" de laat ste tijd. Hij weet ook: "Er zijn hier Amerikaanse dochtermaat schappijen die uit het moeder land te horen krijgen: Je ver koopt niets meer in Nederland. Exporteer alles wat Je hebt naar Duitsland". Schouten hoeft niet lang te zoe ken naar de reden voor deze ex- Dortpolitiek, die hij zonder aarze len een slechte kant van de com mercie noemt. De reden is: de /eel hogere olieprijzen in West- Duitsland. Wat de huisbrandolie betreft beschikt hij over een cij- ferstaatje. Het prijsverschil tussen gasolie en huisbrandolie in West-Duits land en Nederland bedroeg 1 augustus van dit Jaar f 11.60 per duizend liter. Op 1 oktober daal de het verschil tot f9.40 als ge volg van een prijsverhoging in Nederland met twee cent per li ter. Sinds 1 oktober is het prijs verschil evenwel opgelopen van f 9.40 tot f 135.40 per duizend li ter. Conclusie van Schouten: "De exportpolitiek van de grote olie maatschappij leidt tot schaarste in Nederland". Als tweede oorzaak van de schaarste ziet het tweede-kamer- lid de speculatieve voorraadvor ming. Hij heeft uit de mond van een beheerder van een opslag plaats gehoord: "Meneer, we zit ten tot de nok toe vol". De derde oorzaak, het hamsteren, is vol gens Schouten van minder be lang. Eenvoudig omdat de ge bruikers van gasolie en huis brandolie niet over zo n grote op slagcapaciteit plegen te beschik ken. Een tweede gevolgtrekking die Schouten maakt uit de situatie op de oliemarkt: "De kans is groot, dat de grote maatschappij en de vrije handel, bijvoorbeeld de "witte pompen", dooddruk ken. Op de vraag wat de overheid nu kan doen, antwoordt het AR- kamerlid 1. De overheid kan toestaan, dat de prijzen omhoog gaan. Dat is nu gebeurd. Het kan ertoe lel den, dat de export iets minder aantrekkelijk wordt. 2. De overheid kan overgaan tot distributie. Zelfs dan, meent Schouten, kunnen de grote olie maatschappijen de "vrije handel" een vernietigende slag toebrengen. 3. De overheid kan 'n leverings plicht invoeren aan de handel. Maar, oordeelt Schouten, dat is een ingewikkelde zaak. "Erg moeilijk". 4. De overheid kan specifiek in grijpen door speculatieve voor raadvorming te verbieden. "Ook al geen eenvoudige zaak". Schouten vindt in het alge meen, dat er over de olieschaar- ste nogal wat "Indianenver halen" de ronde doen. Hij meent, dat men ermee is gebaat een analyse van de oorzaken voor geschoteld te krijgen. "En", zegt hij, "bij een volledige boycot is er altijd nog olie genoeg om hon derd dagen vooruit te kunnen. In honderd dagen kan er in het diplomatieke overleg met de Arabische landen veel gebeuren We moeten voorkomen, dat er nu al paniek ontstaat"i ADVERTENTIE [G De pryzen zün dit 7,2 procent gestegen. In 3 medio september tot me ier stegen de prijzen met |procent. idexcijfer van de gezins voor werknemersge- ls in het Centraal Bu- de Statistiek dat maan- menstelt op basis van i, liep op van 131,5 medio tot 132,8 medio oktober, iber 1972 bedroeg het in- 123,9. Ijfer voor kleding nam toe tot 138,4, hetgeen een stij- het totaalindexcijfer met int veroorzaakte. Bij ver van deze indexcijfers voor lent men er rekening me iden dat het prijsindexcij- iptember nog gedeeltelijk ier- en gedeeltelijk op het Jcet betrekking had. ter- voor oktober uitsluitend xpakket betrof. De stij- de kledingprijzen is voor 70 procent aan deze pak- ig toe te schrijven, werden ook waargenomen groente, fruit, vis, eieren, zielekking, vaste brandstoffen, ud van de woning, schoei- tr ekenhuistarieven. Dalingen >p voor vlees voor melk en ducten en voor nog enkele di artikelen, in hoofdzaak in voeding en verkeer. LG (ANP) Met ïari 1974 moet de Jaarlijkse van de loongrens van de I Iswet geschieden aan de de loonindex. Tot dusverre die aanpassing aan de de gemiddelde stijging van inindex als de prijsindex, veede Kamer is voorgesteld ng in de ziekenfondswet Kgen. t>lg hiervan zal de loongrens el ziekenfondsverzekering met an het komend Jaar ver- "•frden van f 22.850 tot f 23.000 staatssecretarissen Hen- i Volksgezondheid en tan Sociale Zaken in hun S bij het voorstel, itaande aanpassingsmecha- -Vft in de maatschappelijke hig, waarbij de gemiddelde de gemiddelde prijsstij- ireft, voortdurend een gelei- kugloop van het percentage verzekerde werknemers tot ftende mate, aldus de toe- bidt de overgang naar de >re verzekeringssector tot fi- bezwaren, in het bijzonder meerdere kinderen tot het e werknemer behoren. bewindslieden hebben de van het aanpassingsmeoha- laatst in het licht van eiding van een volksverze en ziektekosten, waardoor van verzekerden tot het ge wordt uitgebreid. DEN HAAG De kans op een centraal loon- en prijsakkoord voor het komende jaar is verkeken. De leden van de werk geversbonden hebben gisteren een even massaal als krachtig 'nee' laten horen tegen de voorlopige overeenstemming, die topdelegaties van de ondernemers en de vakbeweging maandag bij verrassing hadden bereikt. Het kabinet-Den Uyl zal nu alsnog een alternatief moeten zoeken voor een centraal ak koord. Minister Boersma (Sociale Zaken) verklaarde gister avond dat er nog wel andere mogelijkheden zijn dan een loon maatregel. Alvorens zich daarover uit te laten wilde hij echter de verdere opstelling van de vakbeweging afwachten. Er is dus geen gegronde hoop meer op een centraal loon- en prijsak koord Nihil Dr. Bartels verklaarde ook dat de werkgevers bereid blijven tot nieuw overleg over een centraal akkoord, dat dan echter wel een duidelijk an der aanzien moet hebben. De kans daarop is nihil, want de vakbeweging is niet bereid nog verdere concessies te doen. "Wij zien geen enkele mogelijkheid meer om verder te gaan .Er zijn geen concessies meer mogelijk", aldus vi ce-voorzitter A. de Boon van het NVV op het niet doorgaan van een centraal akkoord. Het ziet er nu naar uit dat er col lectieve contacten tot stand moeten komen tussen de individuele werkge vers. De heer De Boon voorspelde dat deze onderhandelingen "Imoei- lijk" zullen worden. Vooral nu er naast deze onrust op het arbeidsfront ook nog een oliecrisis bestaat. Hoewel vandaag in de Stichting van de Arbeid nog een confrontatie zou plaatsvinden tussen de werkge vers en de werknemers, ziet de heer De Boon geen verdere mogelijkheden meer. "Wij van onze kant hebben onze bereidheid getoond door con cessies te doen. Nu de werkgevers geen bereidheid meer tonen tot over eenstemming, laden zy wel een zeer zware verantwoordelijkheid op zich", zo zei hij en voegde er aan toe dat het CNV en NKV er "exact dezelfde mening op nahouden". Het "nee" van de werkgeversach terban tegen het voorlopige akkoord is een forse nederlaag voor werkge versvoorzitters dr. J. Bartels, hij staat overigens per 1 november zyn plaats af aan oud-minister Van Veen, die de eerste betaalde voorzitter van het VNO"* wordt. De ondernemers had den vooral ernstige bezwaren tegen de voorgestelde afroming van de ho gere inkomens via de prijscompen satie en tegen een bodem van f 160 per procent prijsstijging in de prijs compensatie. Maar ook de voorlopig overeengekomen begin-loonstyging van 2,5 procent in de cao's werd ge troffen door het veto van de onder nemers. Nederlaag In het middaguur, toen zyn ne derlaag vaststond, belde werkgevers voorman Bartels zelf de voorzitters van de vakcentrales op. NKV-voorzit- ter W. Spit en A. de Boon, vice-voor- zibter van het NVV, repten zich naar Den Haag, waar in het Nederlands Congresgebouw de algemene leden vergadering van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen werd gehouden. Daar arriveerden tegen drie uur oo kde ministers Boersma (Sociale Zaken) en Duisenberg (Fi nanciën) Niet veel later bracht dr. J. Bar tels verslag uit van de onderhande lingen over een centraal loon- en prijsakkoord. "De onderhandelings delegatie heeft het voorlopig akkoord met overtuiging verdedigd", vertelde hij, "maar wy zijn gestuit op een unanieme weerstand by onze leden. ADVERTENTIE Vanavond maar 'ns warm voor de buis, Mevrouw K. te B., morgen weer over. Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspecièèlzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEESMENU, nieuwe knabbelbrokjes van puur-natuur en boordevol eiwit. Vleesmenu heeft de wereldcup! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. DEN HAAG Een krappe meer- wetsontwerp. Onder de uitzonderin- van investeringen in bedrijfsgebou- sector, maar ook veiling- en vee- De Wan Chun, het Chinese vrachtschip dat hij de novemberstorm van vorig jaar op het strand bij Castricum liep, is voor de tweede maal het slachtoffer van een novemberstorm geworden. Het is thans over bakboord omgevallen, waarbij de drie mannen, die op dat moment aan boord wa ren, ongedeerd bleven. Berger Elfrink uit Haarlem blijft echter doorgaan met zijn pogingen, om het wrak weer in open water te krijgen. bied opnieuw in een nadelige uitzon deringspositie is geplaatst. CITROENJENEVER CITROENTJE MET SUIKER puur natuur de extra attractie bij elk De Kuyper-artikei Vraag Uw slijter de Boekencoupon Desgewenst rechtstreeks aan te vragen bij De Kuyper B V Postbus 54, Schiedam Controverse over benoemingsbeleid DEN HAAG (ANP) Ten aanzien van het benoemingenbeleid blijken de standpunten van de pro gressieve drie en hun regeringspart ners KVP en ARP moeilijk on der een noemer te brengen. Dat bleek gistermiddag in de Twee de Kamer tijdens de begrotingsbe handeling van Binnenlandse Zaken toen mevr. Goudsmit van D'66 in een motie om de invoering van het recht van aanbeveling voor gemeen teraden en provinciale staten met betrekking tot de benoeming van burgemeesters, resp. commissaris sen der Koningin, vroeg. KVP-woord- voerder Fievez vond het beter om de zijde van de minister De Gaay Fort man te kiezen door de problematiek rond het benoemingenbeleid naar de komende grondwetsherziening te verwijzen. Hij vreesde dat het recht van aanbeveling teleurstelling op te leurstelling tot gevolg zal hebben als de minister keer op keer van een aan beveling afwijkt. Bovendien acht hij de gekozen burgemeester niet Lnhae- rent aan ons bestuursstelsel. AR-woordvoerder Schakel meende, dat deze staatsrechtelijke vraagstuk ken niet voor een politieke oplossing in aanmerking komen. "We kunnen beter wat afstand nemen van be paalde wonden van de KVP over' n recente benoeming. Voor de politieke motieven hebben wij geen enkel oor", zei Schakel. wen in de Randstad. Voor het Rijnmondgebied gaat het om gebouwen waarvan de bouw marktgebouwen. Voorts zal de regering ter goed keuring aan het parlement de wei- kosten meer dan één miljoen mil- gering van een vergunning moeten voor voorleggen. Verder is enige ver- dan zachting aangebracht in de tijds ruimte, waarbinnen beslist moet worden op de aanvrage van een ver gunning. "De huidige oliesituatie maakt de invoering van de wet selectieve in vesteringsregeling hoogst ongewenst. Dit geldt in het bijzonder voor het Rijnmondgebied, waar de olieboy cot het hardst en het meest direct aankomt". De Rotterdamse Kamer Joen gulden installaties die duurder zijn vijf miljoen gulden. In het overige deel van de Randstad zijn deze be dragen drie en vijftien miljoen gul den. Het vergunningenstelsel (overi gens gebonden aan tal van waar borgen) voor de hele Randstad haalde het dankzij de steun van de fracties van PvdA, D'66, PPR, PSP. GPV en tien leden van de KVP- fractie. De AR-fractie die geacht wordt DEN HAAG De tweede-kamer fractie van D'66 dreigt te scheuren. Vijf van de zes fractieleden hebben zich gisteravond uitdrukkelijk gedis tantieerd van het standpunt van mr. dr. Imkamp inzake het Midden-Oos ten. dat minister Van der Stoel van Bui- Van .arl ee datgeschre- tenlandse Zaken moet aftreden. Hij i in een brief aan de minister van kabinet te steunen was furieus te- Economische Zaken. In de brief wordt gen dit voorstel. Het hoofdbezwaar voorts gewag gemaakt van grote on- richtte zich tegen een te grote in- gerustheid die bij de Kamer is ont- vloed van de overheid die zou leiden staan over het feit dat in de afge- tot willekeur en rechteloosheid. De Kamer bracht voorts nog en kele detailwijzigingen aan in het lopen week door de minister inge diende gewijzigde wetsontwerp in vesteringsregeling het Rijnmondge- vond, dat Nederland in de Midden- Oosten-zaak een meer pro-Arabisch standpunt zou moeten innemen. Namens de vijf overige leden van de fractie verklaarde voorzitter Jan Terlouw, dat zij zich van de opvat tingen Van Imkamp distantieerden. Imkamp, zelf voor commentaar. Ook staatssecretaris dr. J. Brink horst (D'66> van Buitenlandse Zaken heeft zich scherp gekeerd tegen de uitlatingen van partijgenoot Im kamp. „Ik vind de eis tot aftreden die Imkamp ten aanzien van de heer Van der Stoel heeft geuit een on verklaard, verantwoordelijke uitspraak, die ge tuigt van een volstrekt ontbreken van inzicht ln de belangen die op het psel staan." KVP-fractieleider Andriessen heeft laten weten zeer verheugd te zijn over de gezamenlijke verklaringen van de negen EG-ministers in Brus sel over het Midden-Oosten. Andries sen leidde eruit af. dat het Pales- onbereikbaar tijnse probleem niet meer uitsluitend als een humanitair maar ook als een DEN HAAG (ANP) De herstruc turering van het wetenschappelijk onderwijs zal niet volgend jaar, maar op 1 september 1975 worden inge voerd. Voor alle studierichtingen geldt dan dat de totale cursusduur voor propedeuse en doctoraal vier jaar bedraagt, tenzy op grond van herprogrammering van de cursus voor 1 november '74 verlenging is ge vraagd. De inschrijvingsduur zal voor elk van de twee fasen één Jaar lan ger dan de cursusduur mogen zijn. De student mogen binnen de grenzen Dit blijkt uit de memorie van ant woordt van minister Van Kemenade en staatstsecretaris Klein van Onder wijs en Wetenschappen en van mi nister Van der Stee van Landbouw bij het wetsontwerp voor herstructu rering van het wetenschappelijk on derwijs. Dit antwoord op de schrifte lijke viagen van de vaste commissie uit de Tweede Kamer is een boek werk van bijna 200 bladzijden. Het wetsontwerp, dat door een vo rig kabinet werd ingediend, blijft in hoofdlijnen gehandhaafd, ofschoon niet onbelangrijke wijzigingen worden aangebracht. Zo zal elke student aan het einde van zijn eerste studiejaar verplicht zijn aan het propedeutisch examen deel te nemen. Wie niet slaagt kan het advies krijgen naar een verwante studie binnen het ho ger beroepsonderwijs over te stappen. Hij of zy heeft hoe dan ook nog één inschrijvingsjaar om het nog eens te proberen. Na geslaagd te zijn gaat hy of zy naar de doctorale fase, waar voor de insschryvingsduur maximaal vier Jaar bedraagt. Wie in de prope deutische fase binnen de eigen fa culteit "omzwaait" naar een studie richting die weinig gemeen heeft met eerste studierichting, kan verlenging van de maximale inschryvingsduur krygen. Voor omzwaaiers van de ene naar de andere faculteit was dit in het oorspronkelyke wetsontwerp al opgenomen. Ook moet het postacademisch on- derwys voor verdere na- en bijscho len van de grond komen, aldus de be windslieden. De essentiële vraag by de herprogrammering ls dan: welke onderdelen moeten vóór het afslui tend universitair examen aan bod ko men en welke kunnen dat net zo goed of Juist beter daarna. Eisen, die aan de herprogrammering gesteld dienen te worden, zyn: een zekere relatie tussen onderwijs en onderzoek en dif ferentiatie in uitgewerkte doelstel lingen en programma's. politiek vraagstuk wordt gezien. Sinterklaas wil rijvergunning GRAVE Ook Sinterklaas dreigt te worden geconfronteerd met de autoloze zondag in Nederland. Zondag 18 november doet hij zijn intrede in het Brabantse Grave. Or ganisatoren zijn reeds naar de plaat selijke politie gestapt om voor de goedheiligman een ontheffing te vra gen zodat hij alsnog per boot het stadje kan bereiken. Zeker ls dat laatste nog niet maar de organisa toren hopen er het beste van.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7