Minder luchtverontreiniging en „geurtjes" van Fasson-bedrijf Uniek zee schip van Romeinen Vondsten in oude haven bij vroeger fort aan Rijn Nog geen oplossing voor preventieve rechtshulp Fietsen vliegen weg Parkeer automaat in Camp Hazerswoude - R ijndijk PAGINA 4 WOENSDAG 7 NOVEMBH L, ZWAMMERDAM De archeologische ontdekkingen rijgen zich aaneen in Zwammerdam, waar op het terrein van het complex de Hooge Burch voor geestelijk gehandicapten, op nieuw een houten schip uit de Romeinse tijd van onder de vette klei tevoorschijn is gekomen. Dat is nummer zes al. De vorderingen die de laatste dagen zijn gemaakt met het graaf werk duiden er zelfs op dat hier naar alle waarschijnlijkheid een voor Nederland unieke vondst wordt gedaan. Het schip, dat nu nog slechts gedeeltelijk is bloot gelegd, blijkt zeer groot te zijn. Een scheepsbouwdeskundige, die gistermiddag pools hoogte kwam nemen, twijfelde er niet aan of hier is een zee schip aangetroffen. Een dergelijke vondst is alleen nog maar vanuit Engeland gemeld. cheologisch museum te Ketelhaven waar de onderdelen worden gepre pareerd en geconserveerd. Over 'n aantal Jaren zullen de opgegraven Zwammerdamse boten dan geschikt zijn voor opstelling in een museum. Zwaard Bij het behoedzame graafwerk rond deze meest recente scheepsvondst, zijn ook enkele "kleinere" zaken naar boven gekomen. Zoals een Ro meins zwaard met houten gevest 'n ijzeren bijl met houten steel, twee fraaie lanspunten (zo vlijmscherp, dat iemand bij het schoonmaken er van zich de vingers openhaalde) veel wapens, geïmporteerd Romeins vaat werk en talloze Romeinse artillerie- kogels van gebakken klei, projectie len die werden gebruikt in katapul ten. Er zijn er zoveel van, dat prof. dr. W. Glasbergen, eveneens van de universiteit van Amsterdam en ar cheologisch adviseur van de Johan nes Stichting welke het complex de Hooge Burch bouwt, het vermoeden naar voren brengt "dat hier iets aan de hand moet zijn geweest". De toe dracht van die vermeende krijgshan delingen kan misschien met passen en meten en omzichtig graven "le vende" geschiedenis worden. Het Alphense dorp Zwammerdam krijgt daarmee op slag internationa le vermaardheid, zo het dat al niet heeft. Een tv-ploeg van de BBC is bijvoorbeeld bezig met opnamen, over het Romeinse verleden van de ze poldergemeente en een blad als Paris Match heeft ook al uitvoerige aandacht besteed aan het archeolo gische speurwerk dat de afdeling prae- en protohistorie van de uni versiteit van Amsterdam hier nu sinds enkele Jaren verricht. Door Henk de Kat En telkens weer stuit het onderzoek team op nieuwe bodemschatten. In deze hoek van Zwammerdam heeft in de eerste drie eeuwen na het be gin van onze Jaartelling een Romein se nederzetting gestaan, Nigrum Pullum ("Zwart Moeras" of met 'n woordspeling "Zwarte Kip") geheten als een vesting langs de 3500 kilome ter lange watergrens van het Ro meinse Rijk, gevormd door de ri vieren de Rijn en de Donau. Een grens die liep vanaf Katwijk tot diep ir. Europa. Grootscheepse graafwerkzaam heden in 1970 hebben meer aan het licht gebracht over die Romeinse vestiging in Zwamerdam. Gebleken is dat het fort tot twee keer toe is verwoest en weer opnieuw is opge bouwd, om tenslotte rond 230 na Christus definitief in vlammen op te gaan. Het hoe en wat daarbij blijft In historische nevelen gehuld. Bij de vestiging behoorde ook een haven (de Rijn liep destijds langs het terrein waar nu het gehandi captendorp de Hooge Burch wordt ge bouwd) en het is op de verzonken resten daarvan dat het onderzoek zich thans concentreert. Drs. M. D. de Weerd, onderzoekslei der van de universiteit van Amster dam merkt daarover op in een ar cheologische publikatie: "het gelijk tijdig voorkomen van zoveel sche pen van uiteenlopende constructie is uniek. De Zwammerdamse schuiten leveren nieuwe gegevens voor de ge schiedenis van verschillende s<: i eepsbouwtradities in Europa zoals ze zich langzaam hebben ontwik keld". rot dusverre zijn gevonden- C een 7 meter lange boomstamboot (in 1971) C een bijna 23 meter lange eikenhou ten praam, vermoedelijk gebruikt, voor transport van o.m. leisteen met een laadvermogen van zeker 30 ton (in de afgelopen winter aangetrof fen. evenals de rest) restanten van een schip uit ver moedelijk de eerste eeuw na Chris tus een 10,5 meter lange boomstam- boot die waarschijnlijk in Zwitser land of Zuid-Duitsland is vervaar digd een 5,5 meter lange boomstamka- ho, die laatstelijk naar men aan neemt is gebruikt als visb(e)un voor het bewaren van levende vis en dan nu de spectaculaire vondst van een minstens 35 meter lang schip. Het stuurboord (de "railing") daar van is, voor zover men dat heeft kun nen meten, 35 meter lang, 0,8 me ter hoog en 8 centimeter dik eiken hout. Het schip ligt echter schuin in de oude Rijnbedding, zodat de Am sterdamse onderzoekers nu de mijn- opruimingsdienst van de genie wil len inschakelen om verdere metin gen te kunnen doen. Stuurriem Wel is al de complete stuurriem op gegraven, een vondst die gisteren door drs. De Weerd als "uniek in de geschiedenis van de scheepsbouw' werd aangemerkt. Het geheel is 5,15 meter lang. Volgens de scheepsdes- k'tndige J. Roelfzema. die gisteren kwam kijken in Zwammerdam, houdt deze roerhoogte in dat het schip een hoogte moet hebben gehad van 4,5 meter, wat zou kunnen dui den op een zeewaardige (zeil) boot. Gehoopt wordt, dat men op de boot Inscripties of tekenen vindt die wat meer vertellen over de herkomst en tijo van het schip. Het is overigens we. zaak om voort te maken met de berging van de boot. om niet dooi vorst te worden verrast Vrieskou zou grote schade kunnen toebrengen aan de eeuwenoude houtresten, lie nu zo snel mogelijk worden gecon serveerd. De stuurriem oljvoorbeeld, gaat maandag al naar het scheepsar- Leidse rechtswinkel in jaarverslag: Beperkingen Verder onderzoek is echter wel aan enkele beperkingen gebonden. Zo moet rekening worden gehouden met de bouwactiviteiten van de Jo hannes Stichting (prof. Glasbergen staat er in dit verband wél op dat de medewerking van de stichting bij 't archeologisch onderzoek wordt geëerd) en met de subsidiëring voor dit werk. Vermoedelijk liggen er nog vele oudheidkundige rijkdommen in de Zwammerdamse klein opgehoopt, die door één en ander nooit het dag licht zullen halen. Voor het grote (zee) schip waar nu aan wordt gewerkt, blijkt ondertus sen een grote belangstelling in bin nen en buitenland te bestaan. Ko ning Boudewijn van België zou zon dag komen, maar een woordvoerder van het paleis in Brussel liet gisteren laat in de middag weten dat het be zoek niet doorgaat, in verband met de olie-rantsoenering. De koning zou anders per helikopter zijn geko- De Russische dirigent Kirill Kon- drasjin, die sinds 1968 herhaaldelijk het Concertgebouworkest heeft ge leid, heeft nu een uitnodiging aan vaard om als vaste gastdirigent op te treden bij dit orkest. De nieuwe verbintenis tussen het Concertgebouworkest en Kondras- jin geldt vanaf 1975. Hij zal dan Jaarlijks gedurende twee perioden van elk twee weken een reeks concer ten leiden. Bovendien zal Kondrasjin al in no vember 1974 opnieuw gedurende een periode van twee weken het Con certgebouworkest dirigeren. LEIDEN De Leidse Rechts winkel is er wat de preventieve rechtshulp betreft nog niet uit. In 't jaarverslag van het Juridisch Ad viesbureau (JAB) over de periode februari 1972Juni '73 vragen de me dewerkers van de rechtswinkel zich af of men zich niet te veel bezig houdt met "kleine" problemen, waardoor de structurele problemen blijven liggen. In het Jaarverslag wordt veronder steld dat er door medewerking aan de acties van de Bond van Huurders en Woningzoekenden (BHW) een goe de gelegenheid wordt gecreëerd om de bevolking bewust te maken. Het blijkt echter dat er geen JAB-mede- werkers zijn te vinden die zich hier voor willen inzetten. "Het is in hoofd zaak een kwestie van mentaliteit, en dus van motivatie. Het instituut van het motivatiegesprek is niet van de grond gekomen. Dit heeft tot gevolg dat nog te veel medewerkers' bij het JAB komen die niet voldoende door drongen zijn van het belang van de structurele aanpak", aldus het jaar verslag. Ondanks dit probleem wordt 't JAB in het Jaarverslag een bloeiende rechtswinkel genoemd waarin zeer veel wordt gedaan aan de nood waar in cliënten vaak verkeren: "De in dividuele hulpverlening functioneert uitstekend". De Leidse rechtswinkel draait sinds haar oprichting in februari vorig jaar op volle toeren. Er zijn ver schillende secties in het leven geroe pen, die alle nauwelijks over enige belangstelling hebben te klagen. Van de vijf secties (fiscaal recht, contractenrecht, publiekrecht, so ciaal recht en wonen) behandelde de sectie sociaal recht (arbeidskwesties sociale verzekering en bijstand) ver reweg de meeste zaken: ongeveer 30 procent. In het jaarverslag van het JAB wordt aangetekend dat de rela ties met andere organisaties welis waar goed zijn, maar dat nog te vaak eenvoudige zaken, vooral door de Gewestelijke Arbeids Bureau's in de omgeving van Leiden, naar de rechtswinkel wordt verwezen. "Maar wat erger is, is dat regelmatig door gewestelijke arbeidsbureaus voor namelijk in de omtrek in het ka der van de W.W. aan werknemers verkeerde adviezen wordt gegeven. Het komt voor dat die werknemers een uitkering W.W., waar ze gezien de feiten recht op hebben, daardoor mislopen". De cliënten die op de rechtswinkel een beroep deden bestonden in het verslagjaar voor 60 procent uit man nen, 35 procent uit vrouwen en 5 pro cent uit echtparen. Het merendeel van de cliënten was tussen 20 en 30 jaar oud. De meeste cliënten waren afkomstig uit Leiden (55 pet.), de rest kwam van Leiden-Noord (11 pt.) en buiten Leiden (34 pet.). Opmerkelijk in dit verband zijn de percentages cliëntsen die van buiten Leiden ko men: b.v. Katwijk, Noordwijk en de omgeving ten noord-westen van Lei den 36 pet. In 57 procent van de ge vallen werd volstaan met louter ad vies, bij 12 procent werd een verwij zing afgegeven en bij 31 procent werd bijstand verleend (brieven, kanton gerecht etc.) De Leidse rechtwinkel, die in het Volkshuis aan de Apothekersdijk is gevestigd, startte in december van het vorig jaar met een dependance in het clubhuis "De Zevensprong" in Lei den-Noord. De belangstelling van de bewoners in Leiden-Noord groeide, hoewel geconstateerd werd dat twee maal zoveel mensen uit Leiden-Noo'rd naar de Apothekersdijk in plaats van de dependance. Wat de financiële aspecten van de rechtswinkel betreft, ziet de toestand voor 1973 er minder rooskleurig uit dan het jaar daarvoor. Tegenover de gestegen uitgaven door een stijging van het aantal medewerkers en een uitbreiding van de werkzaamheden staat een daling van de inkomsten. Voor het tweede jaa'r van de rechts winkel werden in elk geval een subsi die verkregen van het college van bestuur van de Leidse universiteit (f 10.000) en een voorschot van de gemeente Leiden (f 2.500). Het Juridisch Adviesbureau is ove rigens geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 3 uur en bovendien op donderdagavond (koopavond) van 19 tot 21 uur. Van elke sectie Is dan een adviseur aanwezig en een recep- DIEREN (ANP) Gazelle in Die ren, een van de grootste rijwielfa brieken in het land, kan de verkoop van fietsen nauwelijks baas. Sinds de olieboycot is de vraag dermate ge stegen dat het bedrijf reeds door zijn voorraden heen is. Gazelle heeft vorige week ruim duizend fietsen meer verkocht dan normaal in de ze tijd. Volgens directeur W. Breukink stijgt ook de verkoop van bromfiet sen, zij het minder sterk dan van de fiets. Het bedrijf heeft dringend be hoefte aan meer personeel (30 tot 35 man), maar dat is volgens de be drijfsdirectie moeilijk te krijgen. Men denkt nu aan het aanstellen van buitenlandse werknemers. Ook bij Batavus in Heerenveen is men door de voorraad heen. Hier vangt men de hausse op door het exportpakket gedeeltelijk naar de binnenlandse markt te verschuiven. De produktie is met ongeveer 15 procent opgevoerd. Omsingeld De Zweedse ambassa deur in Chili, die tevens de belangen van Cuba behartigt, is met personeel van zijn ambassade en vijftien poli tieke vluchtelingen in de voormali ge Cubaanse ambassade in de Chi leense hoofdstad door militairen in gesloten. Kijkdagen in weekeün ZWAMMERDAM Het heidkundig-onderzoekteam de Amsterdamse universitf heeft, gezien de grote bel j stelling voor de meest re vondst in binnen- en bu land, besloten ook twee ki gen te houden voor de pla lijke bevolking. Aanstaande zaterdag men de stand van zaken het grote (zee) schip bek van 10—11 en van 2—3 zondag van 1011 uur. De kuil waarin het schip bevindt, ligt op het bouwte van de Johannes stichtii Zwammerdam langs i Alphen—Bodegraven, Spoorlaan. „Hoogvliet" naar gewone rechter DEN HAAG/ALPHEN De ge meente Alphen mag het cash and carrybedrijf „Hoogvliet" aan de Van Foreestlaan twee maanden lang (ge rekend vanaf vandaag) niet belem meren in de bedrijfsuitvoering. „Hoogvliet" moet voor het verstrij ken van deze termijn wel naar de „gewone" rechter stappen met he* verzoek uit te maken of de vesti ging van de supermarkt in het voor malige pand van Hollandia Tricota- gefabriek al dan niet in strijd is met het bestemmingsplan voor dit gebied. Aldus de uitspraak, die de presi dent van de Haagse rechtbank van morgen heeft gedaan in het kort ge ding, dat „Hoogvliet" heeft aange spannen tegen de gemeente Alphen. Zijn terugverwijzing naar de „gewo ne" rechter betekent, dat de defini tieve uitspraak wel eens lang op zich kan laten wachten. Beide partijen willen de zaak na melijk tot in hoogste instantie uit- veohten. En dat is een weg, die een Jaar of zelfs langer kan duren. s LEIDEN Op het terrein aan de Caeciliastraat tegenover het St. Eli- zabethgasthuishof in De Camp is 'n parkeerautomaat geplaatst. Door middel van deze automaat die morgenochtend in werking zal worden gesteld kunnen automobilis ten voortaan tegen betaling (één kwartje per uur) parkeren voor een periode van maximaal vier uren. Het terrein, dat in afwachting van de ontwikkeling van een bestem mingsplan voor De Camp voorlopig als parkeerterrein is aangewe zen omvat circa 60 plaatsen. De automaat, die in De Camp is neergezet, is afkomstig van het par keerterrein aan de Beestenmarkt, waar een nieuwe "tweeuurautomaat" is geplaatst, die eveneens morgen ochtend in werking zal treden. Tegen invloef overheid Staking bij Franse radio en televisie PARIJS (Reuter) J< bij de Franse staatsradio sie (ORTF) zijn een staking uur begonnen uit protest zij noemen „overheidsinmengifi Hun collega's bij de en de persbureau's zullen ujA dariteit het werk tussen 1400 uu'r neerleggen. De bond van ORTF-jour^ heeft de regering te trachten een steeds groter! op radio en televisie te krij bond van' dagbladjournalist met zijn solidariteitsstakinH ook uitspreken voor vrijhei0 voorlichting. Volgens deze heeft de regering druk op de ORTF bij de be'richti het Midden-Oosten, de sta in Chili en sommige binm kwesties. Zuidvietnami bombardemc opVietcong-b; 3a SAIGON De Vietcong he daag bekend gemaaJkt dat vli< van de Zuidvietmamese luel het bestuurscentrum van de 1 hebben gebombardeerd bij Lo 110 kilometer ten noorden gon. Van Zuidvietnamese geen bevestiging of ontkenLj krijgen. iet Het beweerde bombardem< plaats birmen 24 uur nadat ccng een zware raketbeschiet uitgevoerd op de luchtma Bien Hoa, 23 kilometer ten c oosten van Saigon. Verst hebben gisteren meer dan tuigen van Bien Hoa zien voor bombardementsmissies. In Saigon vrezen waame de communisten nu wellicht gan zullen toeslaan met com°j! UITBARSTU ETNA DREIu" ür CATANIA (AP) De f;, meest actieve in Europa, heeft zijn kap blazen in een uitbarsting schreven werd als de hevigs^ afgelopen vyf Jaar. Deskundigen zeiden dat 1 barsting het materiaal wei blazen dat zich sinds de grote uitbarsting in de kra verzameld. Nu de „kap" er a staat er volgens deskundigen tere kans op een nieuwe uitl i Zij voegden er echter aan de dorpen op de heuvels i ving geen onmiddellijk gevaajen 'd ngl HAZERSWOUDE Het bedrijf voor de vervaardiging van zelfklevend papier "Fasson" in Hazerswoude-Rijndijk heeft sedert enkele weken een installatie in gebruik, waardoor min der reukgassen dan voorheen in de buitenlucht vrij kunnen komen. De leden van de commissie milieu hygiëne Hazerswoude, die gister avond in openbare vergadering bij eenkwamen. waren hierover zeer verheugd. Niettemin reden zij na af loop van de vergadering naar om de geluidsoverlast te peilen. En kele bewoners zouden hinder onder vinden van de fabreiek, nu de nieuwe installatie in werking is. "Want wij moeten als commissie de- zaak begeleiden", aldus voorzit- Lelderdorpse zijde van de Oude Rijn, ter VerweiJ, die verder meedeelde dat de directie van Fasson plannen heeft om ook dit nieuwe probleem te bestrijden. Prins Claus heeft intussen het door de commissie milieu uitgegeven "milieu-ganzenbord" toegestuurd ge- TNO—medewerker Brasser gaat op 20 november in een gecombineer de vergadering van milieuhygiëne- commissie en commissie voor open bare werken o.a. in Boskoop en an deren, de meting van de luchtver ontreiniging onder de loep nemen. Ook de resultaten van de Bos- koops/Hazerswoudse „Snuffelpaal" (Hazerswoude investeert hierin vier duizend gulden per jaar) worden doorgepraat. Het ligt in de bedoeling dat op 27 maart 1974 "boomfeestdag" wordt gevierd in Hazerswoude, met onder wijzend personeel op de lagere scho len zal worden overlegd op welke wijze dat gaat gebeuren. Wat betreft de groenvoorziening in de nieuwbouw in de wijk Zuid III zal een voorlopig plan worden opgesteld, dat in Januari in de com missie kan worden behandeld. Ook zullen dan een aantal (toekomstige) bewoners worden uitgenodigd voor eventuele inspraak. De wens leeft bij de commissiele den dat de speelruimten bij de scho len in de wijk Rhynenburch in de vrije uren, uiteraard onder bepaal de voorwaarden, voor de spelende Jeugd beschikbaar zullen zijn. Er is na een wijkonderzoek van enkele commissieleden gebleken, dat er géén schrijnend tekort aan pa pierbakken is ter plaatse. Klachten zijn er overigens nog pn-ijs ovor dl£ Hai ït bewoners, die het nodig acht huisvuil uren (soms halve vóórdat de huisvuilophaalwa j riveert op het trottoir plaat L komt bij de commissie ook n j ker" aan dat er nogal wat gejaagd door de wind door j wijken dwarrelt, omdat I werk is gegaan bij het bu*a*L van de vuilniszakken. De gemeente onderzoekt mje zich afgelopen maandag m« oe overvloeidige regenval wee: m overlast voor deed, hoe eein

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4