orgen over de pllecten voor t diakonaat Landacht voor de op-zich-zelfstaanden jging criminaliteit niet verontrustend Onafhankelijke kerk in Afrika worclt vrij eenzijdig gezien Nieuw onderdak voor de Youth for Christ GEVAARLIJKE VERGISSING BAKKENSCHIPPER, Jj G 7 NOVEMBER 1973 G5S3Q3S2SB c in de kerk wordt onbe- gesuggereérd dat men pas lig mens wordt in het hu- Terwijl toch centraal moet dat men in Christus ook als ing een nieuwe schepping en dat daarin de zin van ren is gelegen. Deze gedach- ,ng wordt ook gestimuleerd >t kerkelijke huwelijksformu- Daarom vragen deputaten de Algemeen Diakonale Ar- aan de synode van de gere- »erde kerken na te laten hoe het huwelijksformu- n dit verband zou moeten gewijzigd. Deputaten |ven dit in het gedeelte urn rapport aan de synode, op 15 november aan de orde dat handelt over het werk behoeve van de op-zich- itaanden. liakonaat wordt in de plaat- e gemeente gemaakt. Daar- cht het werk van deputaten it Algemeen Dia'konaal Bu- zich vooral op de voorlichting over de diakonale taken en moge lijkheden van de plaatselijke kerk. Er zijn echter ook zaken op het gebied van het diakonaat die maar moeilijk plaatselijk te ver wezenlijken zijn. Dan zijn er regio nale of landelijke aanvullende voorzieningen nodig. Daarbij blijft overigens een nauwe relatie be staan met het diakonaat van de plaatselijke kerk. In dit verband kan men met name denken aan het rekreatieweik op de Blije We- relt, waaraan jaarlijks 4500 men sen deelnemen die er anders niet uit zouden komen, en aan het werk voor de op-zich-zelfstaan- den. Ongeveer 9,52% van de Neder landse bevolking boven de dertig is niet getrouwd. Telkens weer blijkt dat er over het getrouwd zijn of niet getrouwd zijn over en weer (waan) denkbeelden zijn die nu niet erg bevorderlijk zijn voor de integratie van de ongehuwden in onze samenleving. Daarom werd er een diakonale commissie in het leven geroepen, die als voornaamste taak mee kreeg te bevorderen dat gehuw den en ongehuwden een Juister zicht op elkaar krijgen om een betere integratie te bevorderen van de minderheidsgroep die de ongehuwden in ons land zijn. Eerst werd er een aantal ge- sprek-weekends georganiseerd. Daarbij ging het om de vraag wat Trtoe geleid heeft dat het onge trouwd zijn zo wordt onderge waardeerd. De volgende oorzaken kwamen daarbij op een rijtje: men werkt niet mee aan het de algemene neiging bij een meerderheid om een minderheid te discrimineren de scheefgegroeide christelij ke traditie. Wat de eerste twee punten be treft kwam uit de bus dat men met allerlei middelen zoals ge- sprekskringen en via de pers en andere massamedia een proces van denken op gang zou kunnen brengen zodat de opvatting gewij zigd wordt dat iemand die niet ge trouwd is ook niet compleet zou zijn. Iemand die helemaal alleen is, is misschien niet af, iemand die in gesprek is, is dat wel. Daar om moet men de bewustwording van de ongehuwden op dit punt blijven stimuleren en doorgaan met het scheppen van mogelijk heden voor de behoeften van de ze groep. De scheefgegroeide christelijke traditie werd doorgesproken met enkele theologen. Aan hun werd onder meer de volgende vraag voorgelegdmoeten de bijbelse ge gevens waar het gaat om de posi tie van de ongehuwde opnieuw worden geinterpretee'rd? Het ant woord luidde: God is voortdurend met ons mensen onderweg, in wel ke leefsituatie ook. De gemeente leden hebben echter veel meer in zicht nodig in de leefvorm van -ehuwde medemensen. want anders worden toch bijbelteksten, hoe ook bij elkaar gezet, zo geïn terpreteerd dat eigen (voor) oor deel ermee wordt gestaafd. Een andere vraag was: hoe kan er een betere pastorale verzorging voor deze groep komen. De kerk is eigenlijk zelden aanwezig in het leven van een ongehuwde. Men trouwt niet, dus geen kerkelijke huwelijksplechtigheid, men krijgt 'doorgaans) geen kinderen, dus geen doopdienst, men is niet zoveel jaar getrouwd, waarbij dan de aandacht van de ke'rk tot uiting komt en zo zou er nog veel meer te noemen zijn. Daarom zouden bepaalde gele genheden in het leven van een on gehuwde, zo men zelf wil. kerke lijke belangstelling moeten krij gen, bijv. zoveel jaar werkzaam bij, het betrekken van een eigen huis, bezoek bij speciale verjaardagen, zoals 30. 40 of 45 jaar. Daarnaast zou het persoonlijk huisbezoek ex tra aandacht moeten krijgen. Juist hieraan mankeert het vaak, voor al ook door de grote uithuizigheid van de ongehuwde. [aten voor de Algemeen Diakonale Arbeid (ADA) van onze kerken maken zich jrgen over het teruglopen van het aantal collecten voor het diakonaat in vele :e kerken. Dit blijkt uit het rapport „Gereformeerd Diakonaat" dat deze depu- iben uitgebracht aan de Generale Synode van Haarlem en dat daar op 1 5 no- al worden behandeld. ,nten ADA richten zich de synode met het drin- ek om de diakonale "col- ji'.en wezenlijk bestanddeel 'A lenst te doen zijn en vra- zover men de praktijk e offer toepast ten- eer per jaar. het ene of- diakonaat. Tegelijk vra- iten de synode de kerk- wekken blijmoedig geld .ieven ten behoeve van 't m de gemeente, inten ADA zijn erg ge- an de uitkomsten van 'n er de diakonieën over de )llecte. Hiervoor werd 'n ive steekproef gebruikt, ten die bij de invoering teem van het ene offer t dit ten koste zou gaan ntal diakonale collecten, k gekregen, duidelijk dat het aan sterk is gedaald als ïste mag aannemen dat iet ene offer werd inge- ndag gecollecteerd liakonale doeleinden. 68 kerken hebben slechts 10 collecten. Dat is 30%. (34%) van de kerken is collecten verhoudings leer gelijk gebleven, ongunstig is de situatie ite, kleine en middelgro- dus in de kerken met 1000 leden. Waarschijn- ier vooral een rol, dat juist in deze kerken de uitgaven voor "de kerk" een geweldige last betekenen. Dat dit één van de be langrijkste oorzaken is van het te ruglopen van het aantal diakonale collecten komt ook naar voren uit het commentaar dat op het Alge meen Diakonaal Bureau binnen komt, zoals: "Waarschijnlijk vol gend jaar twee collecten minder in verband met de financiële toestand van de kerk". Het is verhelderend deze ontwik keling te plaatsen tegen de achter grond van de discussies op de syno des over het zgn. ene offer. De sy node van Utrecht 1959—1960 accep teerde de praktijk van het ene offer "onder voorbehoud dat ook deze praktijk tot doel heeft om aan de roeping en de taak van de gemeente ten opzichte van de dienst der barm hartigheid te voldoen". Dezelfde synode gaf ook antwoord op de vraag of het geoorloofd is het aantal diakonale collecten te ver minderen ten gunste van het kerke lijk budget. Er werd toen uitgespro ken dat dit in strijd is met de kerk orde en dat verbintenissen die op deze grond zijn aangegaan, verbro ken dienen te worden. De synode van Middelburg 1965/ 1966 heeft bij de aanpassing van de kerkorde aan de praktijk van het ene offer overwogen, "dat de dienst der barmharigheid aan degenen, die aan onze zorgen zijn toevertrouwd, geen schade of beperking van een en ander mag ondervinden". De deputaten ADA achten het duidelijk dat deze positieve uitspra ken bij heel veel kerken niet zijn ge honoreerd. Zij vinden dit een zorg wekkende situatie want zo wordt de nood onvoldoende geleenigd en dreigt er een geestelijke verarming. Heel veel noden in binnenland en buitenland kunnen door een tekort aan diakonale gelden niet of onvol doende worden gelenigd. Voor het werelddiakonaat zal dat voor iede reen duidelijk zijn, maar het geldt ook voor verschillende terreinen van het binnenlands diakonaat. Te noe men vallen onder meer diakonieën die op grond van fi nanciële overwegingen geen gasten kunnen opgeven voor het recreatie- werk op de Blije Werelt, dat ge schiedt voor mensen die anders waarschijnlijk niet met vakantie zouden kunnen gaan; het jeugdzorgwerk, dat meer en meer een diakonaal karakter heeft gekregen en op vele plaatsen aan fi nanciële bloedarmoede lijdt; diakonaal gerichte instellingen (op het gebied van kinderbescher ming, drugbestrijding e.d.) die on danks overheidssubsidie nog steeds diakonale bijdragen nodig hebben; de noodzaak van toerusting van diakenen. De diakonale collecte dreigt uit de eredienst te verdwijnen. Dat bete kent niet alleen een liturgische ver arming. De gemeente dreigt zo te Het verschijnsel „onafhankelijke kerken" in Afrika wordt hier nogal eenzijdig gezien in het licht van de opvatting, dat wie zich losmaakt van de zending (of van een door de zending gestichte kerk) al snel ver valt in allerlei rand-christelijke, soms zelfs rand-religieuze toestan- fden. Men denkt al snel aan de on afhankelijke profetes die een aan tal jaren geleden in zuidelijk Afrika een schrikbewind zou hebben uit geoefend. Ook zou vermenging met oer-Afrikaanse heidense elementen zich snel voordoen. En op zijn best zou men kunnen spreken van sterke sectarische invloeden. De geringe kennis die hier te lande bestaat omtrent de onafhankelijke kerken in Afrika is aanzienlijk uit gebreid door een dissertatie waarop dr. C. van der Poort is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschap- Den aan de Vrije Universiteit. Hjj is olv. algemeen secretaris van de In terkerkelijke coördinatiecommissie ontwikkelingsprojecten. Het proef schrift gaat over „Gamba, een onaf hankelijke kerk in Zaïre". De Gambakerk in het noordoosten van de vroegere Kongo is ontstaan doordat in 1960 zich een groep le den afsplitste van een door angel saksen gedomineerde zendingskerk. De groep bestond voornamelijk uit leden van één stam. Zij wilden meer zelfstandigheid en tevens meer nadruk op het werk in de stad Isi- ro: de zending vond het werk ln d« dorpen belangrijker. Hoewel deze zending reeds sinds 1913 in dit gebied werkte had zij aan de Kongolezen vrijwel geen kansen gegeven om aan het kerke lijk werk mede leiding te geven. Voorstellen tot meer zelfstandigheid en meer stadswerk werden door de zending afgewezen en de predikant Donda en zijn medestanders werden ontslagen. De afsplitsing was daar op een reactie. Als onafhankelijke kerk groeide Gamba snel. Ook financieel is er sprake van zelfstandigheid. Er is grote offervaardigheid en daarnaast komen de leden elke donderdaj naar de velden van de kerk om daar te werken of om potten te bakken en matten te vlechten, waarvan de opbrengst naar de ker- kekas gaat Zonder steun van buiten heeft net kerkewerk zich sterk kunnen uit breiden. Er is een polikliniek tot stand gekomen, een aantal kerkjes werd gebouwd en enkele lagere scholen worden zonder subsidie in stand gehouden. Nieuwe rituelen, uitbundige leider verering zal men in de Gambakerk niet vinden. Gamba is trouw geble ven aan de belijdenis van de zen dingskerk die haar uitstootte. Tege lijk uit zich in Gamba, aldus dr. Van der Poort, een dynamiek die in vele zendingskerken niet te vinden Aan de grote zeggenschap die generaal Franco (op foto) heeft bij de benoeming van bis schoppen en aan de speciale pri vileges van de Spaanse geestelijk heid zou volgens het Vaticaan een einde moeten ivorden gemaakt. Dit standpunt zal ongetwijfeld 'n rol gaan spelen als tussen het Vaticaan en Spanje onderhandeld zal uiorden over een herziening van het concordaat van 1953 en andere kwesties van wederzijds belang. Beide partijen hébben zich tot onderhandeling over deze punten inmiddels bereid ver klaard, zo blijkt uit een commu niqué dat zaterdagavond in Ma drid werd uitgegeven nadat mgr. Agustino Casaroli, "minister van buitenlandse zaken" van Paus Paulus, na twee dagen intensief overleg in de Spaanse hoofdstad naar Rome was teruggekeerd. De meeste Spaanse bisschoppen vinden het concordaat verouderd en willen een lossere band met Rome. De stichting Youth for Christ Ne derland heeft in Driebergen een nieuw centrum betrokken, waardoor deze opwekkings- en evangelisatie- beweging ruimte krijgt voor trai ning, toerusting en „verdieping" van haar medewerkers. De beweging, is direct na de oorlog vanuit Amerika naar ons land ge komen, waar zij opviel doordat zij jongeren aanmoedigde vrijmoedig over God en hun behoudenis te spreken en verder doordat zij oude en nieuwe liederen voorzag van het strakke dansritme dat toen voor „werelds" doorging. Lange tijd trad zij niet bijster op de voorgrond, totdat zij meekwam op de hekgolf van de zgn. Jezusbe- weging aan de ene kant en de ver ontrusting in bepaalde kerken aan de andere kant. Nogal wat predikanten zagen liever een Youth for Christ groep met koffiebars en andere getuigende ac tiviteiten in hun gemeente dan het gewone Jeugdwerk dat zich te maatschappijkritisch naar hun zin ging uiten. Youth for Christ heeft een aantal boekjes samengesteld, voor hen die pas tot geloof zijn gekomen. Daarin worden bijbelstudies gegeven over een aantal kernwoorden uit de bij bel. Binnen de gereformeerde kerken is een concept-rapport gereed gekomen over het gereformeerde standpunt ten aanzien van het We reldraadsprogramma ter bestrijding van het racisme. In opdracht van de synode van Dordrecht 1971 72 heeft een commissie van de drie deputaat- schappen voqr oecumeiische aangele genheden, diakonaat en zending een concept-rapport opgesteld. Dat con cept zal 8 november a s. door de drie deputaatschappen worden besproken. Het ligt in de bedoeling het defini tieve rapport in de komende weken aan de synode voor te leggen. veel betrokken te worden op de in terne huishoudelijke problemen. Dat zal in geestelijk opzicht verarmend werken op die gemeente, zo stellen de deputaten ADA. Mede daardoor kan men in een vicieuze cirkel te recht komen, waarbij velen ook minder opgewekt hun bijdrage ge ven voor de interne huishouding van de gemeente. Daarom vragen de deputaten ADA in hun rapport de diakonale collecte weer een wezenlijk bestand deel te laten zijn van d eeredienst en tenminste 17 maal per jaar het ene offer voor het diakonaat te bestem men. Daarnaast vragen zij om de kerkleden op te wekken blijmoedig geld en tijd te geven voor het dia konaat van de gemeente. HILVERSUM Een pomphouder in Hilversum heeft een gevaarlijke vergissing gemaakt. Hij heeft aan ongeveer twintig klanten, die om pe troleum kwaimen. benzine verkocht. De meeste van deze klanten zyn oudere mensen, die nu bloot staan aan brandgevaar als zij de benzine gebruiken, bijvoorbeeld in een pe troleumkachel. In totaal is ongeveer 250 liter benzine verkocht. De politie heeft tot nog toe zes klanten kunnen opsporen. De brandweer van Hilver sum is in staat van paraatheid ge bracht. G (ANP) Minister Van ;n reden om alarm te 9' de ontwikkeling van de in ons land. De be an Justitie zei dit gister- Tweede Kamer tijdens de handeling van Binnen- en. waar met name de DS'70 en de WD de Cfadden geluid. deze uitspraak op de tevens: Üven met een 1971 op 72 bijna 17 naar het gaat om kleine ter in het licht van an- orzaken in onze samen- bijv. de 3000 verkeers- ingen, die van 1971 op 72 van 15 procent te zien n in de totaalstijging van n slechts een aandeel van De handelingen in strijd met de vuurwapenwet bewegen zich in het lopende jaar op het niveau van 1972. De stijging van de verkeersmisdrij- ven (36.000 naar 39.000) van 1971 op 72 is niet imponerend. Het aantal verkeersmisdrijven in de categorie dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld geeft zelfs een dalend beeld te zien, In vergelijking met de Ver. Staten West-Duitsland en Engeland is de stijging van de criminaliteit per 100.000 inwoners lager, wat de Bonds republiek betreft aanzienlijk lager. Met een percentage van 35 is het opsporingsresultaat niet bemoedigend, maar de meest verontrustende mis drijven geven gunstige opsporingsre sultaten te zien: misdrijven tegen het leven 91 procent, mishandeling 85 95 procent van alle misdrijven uit vermogensdelicten bestaat, waarvan 2/3 deel eenvoudige diefstallen. De vermogensdelicten tonen een hogere stijging dan het gemiddelde. De hoeveelheden verdovende mid delen die in beslag worden genomen nemen toe. Bedenkelijk vindt minis ter Van Agt het dat ook de harde drugs een stijgende lijn te zien geven. Weggelopen De Chinese ambassa deur in Moskou, Lioe Hsin-tsjoean, is gisteren van een receptie op het Kremlin weggelopen toen Kirilenko, lid van het politburo, in een toe spraak Peking beschuldigde van het voeren van een koude oorlog. Kiri- procent en bijna 100 procent van de lenko deed zijn aanval tijdens een zwaarste verkeersmisdrijven wordt opgehelderd. Minister Van Agt zette uiteen dat toespraak bij de viering van de 58-ste verjaardag van de Sowjetrussische revolutie. meente erwoude eester van Zoe- naakt ingevolge 1| ïn de Wet op de Ordening be let ingang van november 1973 de termijn van voor een ieder ter retarie ter inzage mtwerp van het splan „Hoge )rd (1973)". bovenvermelde een ieder schrif- e gemeenteraad dienen tegen het I est 7 november 73. LEIDSE VOLKSUNIVERSITEIT - K&O Wegens uitbreiding van werkzaamheden kan op het Bureau van K&O geplaatst worden een jonge part-time boekhoudkundige kracht die genegen is naast zijn/haar werk op het bureau, gemiddeld 1 a 2 keer per week avonddiensten te ver richten bij concerten, toneeluitvoeringen, cursussen enz. Sollicitaties te richten aan: Direktie K&O, Oude Vest 45, Leiden. Persoonlijke leningen f. 1.000,— tot f. 10.000,— voor elk doel. Zeer vertrouwelijke behan deling. Telefonische afhan deling mogelijk. /joordemo JONGE VROUW BIEDT ZICH AAN om iemand in de drukke dagen te helpen. Heeft winkelervaring. Mevrouw Boere 01720—93219 TE KOOP MODERNE 4 kamerflat Uniek gelegen, 5 Mei plein 90, Leiden, boven winkelgalerij. Ie woon laag. Prachtig vrij uit_ zicht. Snel leeg. Vraagprijs f 57.500,- k.k. stoffering. Inl. Fa. J. H. Key, tel. 01710—23264, 23154. BEPERKTE HANDLICHTING Bij beschikking van de Kan tonrechter te Leiden d.d. 31 oktober 1973 is aan de min derjarige Johannes Cornells Nicolaas Leonardus BROEK HOF, geboren op 1 april 1955 te Noordwijkerhou, wonende te Noordwjjkerhout aan de Pilarenlaan no. 5a, handlich ting verleend tot: de gehele of gedeeltelijke ontvangst van zijn inkom sten en de beschikking daar over, het uitoefenen van het be drijf van bloemen broeierij en trekkerij, een en ander in de ruimste zin des woords, doch met inachtneming van het be paalde bij artikel 235 van het Burgerlijk Wetboek. De Griffier van het Kanton gerecht te Leiden. Mr. W. L. J. van Hartings- veldt, w. GEZELLIGE AVONDEN IN DE WINTER iedere dinsdag „BALKANAVOND" vele specialiteiten SALANKA SOEP lamsvlees varkensvlees enz. vaste prijs f 17,50 p.p. Iedere vrijdag „VISAVOND" o.a. mosselen schol tong tarbot kabeljauw paling enz. vanaf f 8,50 p.p. „De bestaande menukaart blijft van kracht'" Iedere dag geopend vanaf 17 uur. Specialiteiten restaurant boerderij „de herbergh" HOOFDSTRAAT 129 - NOORDWIJK A. ZEE TEL. 017193900, even een telefoontje na 16 uur. VERENIGING VOOR CHRISTELIJK BEROEPSONDERWIJS VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor de Chr. nijverheidsschool voor meisjes „Boshuizen", Toussaintkade 51 te Leiden, wordt voor zo spoedig mogelijk gevraagd een LEERKRACHT V.A.V.O. (circa 11 lestijden per week) Positief christelijke levensovertuiging. Sollicitaties zo spoedig mogelijk aan de directrice van de school, mej. M. C. Visser. Inlichtingen verstrekt vorengenoemde directrice, of de adj. directrice mej. E. Paats, telefoon 0710 30822. Wij zoeken met spoed FLINKE VERKOOPSTERS GEVRAAGD varend van Valkenburg Z.H. naar Katwijk aan den Rün. 15-16 Jaar. Aanmelden T. ZWAAN, Jaagpad 32, Leiderdorp. Telefoon 01710—46910. PAKKEN OUDE KRANTEN 87 ct. per 5 kg. Afgehaald aan ons Bureau Witte Singel 1, Leiden in schoenenzaak. 5-daagse werkweek. Hoog salaris. Zomer- en wintervakantie. Leeftijd 17—20 jaar. H. SIMONIS HAARLEMMERSTRAAT 138 - LEIDEN TEL !36?0 DIERENPARK WASSENAAR zoekt op korte termijn een constructie schilder magazijnbediende meester leerling-dierenverzorgers Sollicitaties mondeling na telefonische afspraak: Dierenpark Wassenaar, Rijksstraatweg 667, Wassenaar, tel. 01751 8691.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15