IG-solidariteit iet Nederland iiwaarschijnlijk NOREN BANG VOOR SLUITING NAVO-BASIS IN IJSLAND zuirugingen )or Europees ndbouw- nds ZWARE STRAFFEN VOOR „HELPERS" VLUCHTELINGEN Anne verwacht 1500 gasten bij huwelijk ïretli igt 6 J anden Ga nu naar de NMB. Daar ligt een formidabele verrassing voor u klaar. Een posterkalender voor 1974. urijs en Londen bang lor Arabische boycot GARAGE POOT )INOIS STELT VOOR: LIG 6 NOVEBMEE 1973 5EL/KOEWEIT (ANP/Reuter/UPI) De vraag of de EG zich als geheel so- al verklaren met Nederland ten aanzien van de oliecrisis lijkt voorlopig niet po- kunnen worden beantwoord. Hoewel de eigenlijke politieke besprekingen in Euro- ►rband van de Arabische boycot pas vandaag im Brussel zullen beginnen, liet men iteravond in EG-kringen sceptisch uit over de mogelijkheid tot een gelijkluidend mt terzake te komen. BUITENLAND tme ziet ADVERTENTIE MORRIS/MG VALKENBURG Z.H. - LEIDEN Showproces in DDR BONN In een strafzaak, die al le trekken van een showproces ver toonde, heeft gisteren een Oostber- lijnse rechtbank drie Westduitsers Oost-Berlijn te verhinderen de Oostduitse staat te verlaten. Bij wijze van afschrikking, heeft niet landen in de Hen omwille van een Europese solidariteit. opstellen met Nederland in de olie- enige dagen volledig is dichtgedraaid, dat Frankrijk en Enge- crisis, zo heeft premier Anker Joer- Hoewel de kwestie in het slotcom- betrekkingen met de gensen gisteren verklaard. muniqué niet werd aangeroerd zou Intussen is de kwestie van d eolie- men zich tijdens de conferentie ak- voorziening van Europa nog nijpen- koord hebben verklaard ook de olie der geworden na het jongste besluit stroom naar een bevriend land, bij- t daarom aannemelijk dat van de OPEC, de organisatie van voorbeeld Frankrijk, af te snijden als Lg bij het politieke Waad Arabische olie-exporterende landen, dat zou besluiten olie te heruitvoeren rmondpaleis in ieder geval Na een tweedaagse conferentie het naar een niet-bevriend land. bij- de afgelopen weekeinde in Koeweit be- voorbeeld Nederland. ;n. sloten deze landen met onmiddefllij- dag bij het begin van de ke ingaing hun olleprodukten te ver ministerraad (die slechts minderen met 25 procent ten opzich te van het niveau van september. De- NetoiandS;; £2 e^iTautoloze wegens commercieel bedreven hulp aan Oostduitse vluchtelingen tot zwa re gevangenisstraffen van 11, 5 9 en 7 jaar veroordeeld. De zwaarst ge strafte, Karl-Helnz Hetzschold <30) uit West-Berlijn had elf Oostduitsers over de grens geholpen, de andere twee waren bij de organisatie van vluchtpogingen actief betrokken ge weest. De Westduise regeringswoordvoer- groot mogelijke ruchtbaarheid aan het proces willen geven. Voor het eerst waren Westber- lijnse en Westduise Journalisten uit genodigd de strafzaak bij te wonen. Daarvoor heeft de DDR een zekere prijs moeten betalen: voor het eerst kwam het thema van de massale vlucht uit de socialistische republiek in het openbaar aan de orde. De machthebbers in Oost-Berlijn, achten dit prestige-verlies kennelijk de agenda had de bij de ontwitokelings- atbraken de ministers heden die Zaken van de gro- ten Opvallend was ech- de Verenigde Sta- De mogelijkheid wordt na de Jongste ontwikkelingen steeds groter dat ook Westduitsers en Belgen bin- LONDEN Drieëntwintig konink- nenikort, naar het voorbeeld van de lijke gasten prijken op de gastenlijst met 1.500 namen die prinses Anne Engeland heeft opgesteld der Von Wechmar vertolkte gisteren geringer dan het publicistisch effect. nissen in strijd noemde met recht, sten maken met hun riskante hulp, en rechtvaardigheid. Volgens hem zou er van dergelijke processen, geen sprake zijn, als niet de DDR noraria opstrijken, bleven bij met geweld probeerde haar burgers proces buiten schot. linister Van der Stoel, zijn vriendelijk-gezinde landen. 1 de iken Thorn wel aanwezig cent ten opzichte van het november- worden geconfronteerd. Officiële vau r.ngeianu neeiu upgesieiu voor 1 t trvmWincr nn functionarissen in Bonn zeiden gis- haar huwelijk op 14 november met j n et van t passing op teren dat de Arabische boycot het kapitein Mark Phillips, zo heeft Buc- ADVERTENTLE ben tegen vier niveau. Verder zullen twee ministe- Secretaris-Generaal riële vertegenwoordigers (van Alge geen twijfel meer dat Van den (Inclusief Den Haag) om de door bezig was zijn Benelux-col- de Arabische olielanden genomen be- 170 mobiliseren om een front sluiten uiteen te zetten. Belangrijk ten aanzien van Euro pa en de eventuele Europese solida riteit is wat gisteren na afloop van De Franse bevolking de conferentie in Koeweit werd nomen. Men stelde dat de oliekraan regeringsleiders solidair naar Amerika en Nederland i L Het Nederlandse lid evenwicht tussen vraag en aanbo land spoedig zal treffen waardoor, met het oog op de komende winter, discipline zal zijn vereist bij het olie- verbruik. De olievoorziening in Frankrijk, Engeland en Oostenrijk is voorlo pig nog gewaarborgd. De speciale president Sadat van Egypte, El Zayat, maakte gisteren na een gesprek met president Pom pidou in Parijs bekend dat Frank rijk zich geen zorgen behoeft te ma- echter toch opgeroepen het verbruik benzine en stookolie vrijwillig &üds te beperken. De Britse regering 'blijft op het standpunt staan dat de olieverzorging van het land niet bedreigd wordt. Volgens minister van Industrie, Pe ter Walker, heeft Londen duidelijke toezeggingen van de Arabische sta ten dat de olieleveranties onaange tast blijven. „Er zijn geen definitieve informaties van het tegendeel", al dus Walker. elijk 3,5 miljard gulden per ken op de uitgaven voor landbouw. Dit bedrag, 3 van de som die voor het is uitgetrokken voor 't landbouwfonds en an het bedrag dat landbouw nodig zc larktomstandigheden wat nsüig waren dan thanis is. Lardinois wil tevens vereenvoudiging van het landbouwbeleid invoeren eel meer de nadruk op het streven naar Veranderd "De houding van de wereld ten opzichte van de Arabieren is volledig veranderd", heeft de Egyptische minister van Buitenland- kingham Palace bekendgemaakt. De Zweedse koning Carl Gustaaf, 'n vriend van Anne, komt niet op de lijst voor, omdat hij zojuist koning is geworden en staatshoofden niet uitgenodigd worden. De enige uitzon dering is prins Rainier van Monaco, die met zijn vrouw Gracia komt. De bij het Britse hof geaccrediteer de ambassadeurs zijn ook niet ge vraagd, maar wel de Hoge Commis sarissen van de Gemenebestlanden. Harer Majesteits Dragonders het onderdeel van Mark Phillips zal rijkelijk zijn vertegenwoordigd, zoals ook paardrijdende vrienden en vrien dinnen van bruid en bruidegom. Onder de 23 koninklijke gasten uit het buitenland zijn dertien familiele den van Anne. Voorts zullen de regi menten waarvan zij erekolonel is en instellingen waarvan ze erevoorzitster is, een afvaardiging sturen, en ook het personeel van het ouderlijk huis van bruid en bruidegom. De foto is speciaal gemaakt in ver band met het op handen zijnde hu welijk. De prinses draagt een dia manten tiara, diamanten oorringen en een diamanten collier. Grenstroepen De Ierse repu- bliek is gisteren een recruterings- Zaken Ismaü Fahniy gisteren in camPaene begonnen ter versterking onge- 'oor de zijn, 'GTON (AP) De politie- Donald Segïetti is ver- >t zes maanden gevange- overtredingen van et ten tijdens de vericie- "?ne in 1972. üe eerder heeft verklaard aangeworven voor z'n po stage daden door de assistent van het Witte )t Chapin. heeft op 1 ok- schuldig te zijn ge- drie overtredingen van de in zijn activiteiten tij- frverkiezingen in Florida, ir. een week tijd gekregen, ken te regelen voordat hij Wt uitzitten. k een der mannen die be- 6 in de Waitergate-affaire riee samenhangt, die nu gekreun. bezuiniging "dagelijks bestuur" van de Europe se Gemeenschap, dat gisteren aan de EG-ministerraad is aangeboden. De genoemde bezuinigingen denkt Lardinois, die de landbouwporte- feuille beheert, voor iets meer dan de helft te vinden in de zuivelsector en voor iets minder dan in de sector gramen. Het meest ingrijpende onderdeel, van zijn voorstellen is, dat hij in tij den van overschot de melkproducen ten wil laten meebetalen aan de kos ten van de "boterberg". Dit zou moeten gebeuren door de instelling van een tijdelijke heffing (tot een maximum van 2 procent van de richtprijs) op de melk die bij de melkfabriek wordt afgeleverd. Deze bijzondere belasting, die dus door de boeren moet worden be taald, zal ln hoogte varieren naar gelang de omvang van de zuivel- overschotten. Het geld zal worden gebruikt om de afzet van zulvelprodukten, in het baander boter, in de EG te bevor deren. Lardinois zei gisteren dat dit op den duur kan leiden tot een da ling van de boterprijs voor de con sument, maar tevens tot een ver hoging van de melkprijs. In de sector granen wil de Euro pese commissie tijdelijk afzien van een verhoging van de garantieprijs, voor zachte tarwe en in verhouding de prijzen optrekken die de boeren ontvangen voor gerst en mals. Het brood zal daardoor wat goedkoper kunnen worden, maar veevoer (uit voedergranen) wordt duurder en dus ook bepaalde soorten vlees. "De bezuinigingen op het Europese landbouwbeleid worden niet afge wenteld op de huisvrouw en evenmin op de boeren", zei Lardinois met nadruk. Hij gaf wel toe dat zijn voorstellen op korte termijn bepaal de offers zullen vragen van de Euro pese landbouw, maar de agrarische sector als geheel wordt volgens hem niet benadeeld. Het "groene front", zal er ongetwijfeld anders over den ken. Cairo gezegd bfj zijn terugkeer een bezoek van een week aan de Ver enigde Staten. "Zelfs in de; Verenig de Staten", voegde hij daaraan toe. Deze verandering is een groot pro bleem voor Israël en premier Golda Meir heeft het gemerkt bij haar bezoek aan Amerika, aldus Fahmy. Gevlucht Een Poolse mijnwer ker van 37 Jaar heeft maandag onder gebruikmaking wijk genomen Hij stak bij Hannover de grens Nedersaksen over. Drie Oostduit sers hadden dit zaterdag al gedaan en hebben intussen om politiek asiel gevraagd. haar veiligheidstroepen ter be waking van de 322 km lange grens, met Ulster. Er zullen zeker 1.000 man worden aangetrokken voor dienst aan de grens. Tankschip gezonken Het Noor se tankschip "Golar Patricia", dat leeg op weg was naar Bahrein in de Perzische Golf, is gisteren gezonken na een ontploffing waarbij brand was uitgebroken. Het 216.326 ton me de duisternis de tende en drie jaar oude schip is ge- West-Duitsland. zonken op ongeveer 208 km, ten noordoosten van de Canarische eilanden. Het schip had geen olie aan boord. Een Spaans passagiers schip wist de veertig opvarenden op te pikken. Twaalf posters in prachtige kleuren Evenzoveel fleurige wand versieringen Getekend door bekende kunstenaars Op fors formaat (40x66 cm.) Samen vormen ze een vrolijke kalender. ua deze waardevolle kalen der nü halen bij de NMB. Hij ligt voor iedereen klaardievóór 10 november a.s. bij de NMB een spaarrekening opent met een eerste inleg van minstens 50,-. Een prachtig welkom geschenk. U mag hem vrijblij vend inzien. Kom gauw eens langs. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. De Noorse regering is ernstig ongerust over de mogelijkheid van sluiting van de Amerikaanse luchtbasis in Keflavik (IJs land). De IJslanders hebben dit gevraagd, en hun minister van Buitenlandse Zaken Einar Augustsson is onlangs in Washing ton geweest voor de laatste ronde van besprekingen met het State Department over dit onderwerp, die in december zullen worden voltooid. Noorwegen is bevreesd dat, als de Verenigde Staten Keflavik hebben verlaten en IJsland in praktijk buiten de NAVO zal staan het land blootgesteld zal worden aan druk van de Sowjet-Unie. IJsland bewaakt de toegangen tot het Noordpool-gebied, dat aan de Sow- Jet-Unie grenst. Vliegtuigen met ba sis in Keflavik houden wacht in het vitale strategische gat tussen de zuidkust van IJsland en de noord kust van Noorwegen. Dit is als het ware de sluis, waardoor de Russi sche vloot vaart op weg naar het Noordzeegebied bij Noorwegen. Het is de vitale verbinding in de noor delijke sector van de NAVO. Het is daarom te begrijpen, dat de Noren achter de schermen gedaan hebben wat zij konden om de IJs landers van gedachten te doen ver anderen. De Noorse regering heeft de laatste maanden diplomatieke stappenaedaaninReykJavikjinet het doel Keflavik open te houden. De Noren kunnen gebruik maken van de gedachte „broeder spreekt tot broeder". Skandivische broe derschap is een doeltreffende mythe van het noorden. Gebaseerd op ge lijkheid van taal en geschiedenis heeft deze mythe psychologisch veel effect. Een Noor die spreekt tot een IJslander, is niet gewoon maar een buitenlander en zijn woorden win nen daardoor aan kracht. Voorzichtige, maar intense activiteit van de Noren zou er zeer toe heb ben bijgedragen dat er een bestand is gesloten in de kabeljauwoorlog met Engeland. Deze kwestie hangt nauw samen met IJslands lidmaat schap van de NAVO en het lot van Keflavik. Het is twijfelachtig of IJsland de kabeljauwoorlog begon nen zou zijn door eenzijdig zijn vis- sierij grenzen uit te breiden tot 50 mijl, zonder te wachten op de con- ferentieoverhetzeerechLdievoU gend jaar moet plaatsvinden, als niet de binnenlandse politiek hier toe aanleiding had gegeven. De hui dige IJslandse regering is links geo riënteerd. Er zitten communisten in, onder wie de minister van visserij- zaken, en de linkervleugel speelt op nationalistische gevoelens onder de IJslanders, welke zich concentreren op kwesties als visserij grenzen en territoriale wateren. Josefsson en zijn partijgenoten heb ben gebruik gemaakt van het visse rij geschil met Engeland als een zeer machtig wapen in hun campagne om IJsland uit de NAVO te halen. Daarom was de Noorse rege ring opgelucht toen het bestand in de visserijoorlog werd afgekondigd. De Noorse ongerustheid ten aanzien van Russische druk in het noorden is verre van theoretisch. Ondanks de ontspanning heeft de Sowjet Unie haar strijdkrachten in het noorden dermate versterkt, dat die niet anders dan als agressief van karakter kunnen worden beschouwd. Enkele honderden raketten voor korte en middellange afstand, som mige ervan met atoomkoppen uitge rust zijn geïinstalleerd in Moermansk en Archangel, de Arktische havens niet ver van de Noorse grens. De Arktische vloot van de Sowjet Unie met basis in Moermansk is ook ver-i sterkt, vooral wat betreft onder zeeërs. Misschien nog het meest van betekenis is dat er aanzienlijke am fibiestrijdkrachten, speciaal getraind voor oorlog in het Noordpoolgebied, naar hetzelfde gebied zijn overge bracht, samen met enige tankdivi sies en gemotoriseerde infanterie. In oorlogstijd zou dit een preventie ve aanval mogelijk maken om Noord-Noorwegen af te snijden en controle te verzekeren over de Noorse kust, die toegang geeft tot het Russische Noordpoolgebied. In vredestijd kan deze militaire bedrei ging als politiek drukmiddel worden gebruikt. Maar met de Amerikanen in Keflavik wordt er een soort mili taire en politieke balans gehand haafd. Voor Noorwegen is dat niet onplezierig. Er schuilt een zekere geruststelling aldus de Noren, in de permanente patrouilles langs hun kusten waarbij nagegaan wordt wat de strijdkrachten van de Sowjet- Unie uitvoeren. Maar als de basis in Keflavik zou worden gesloten zou dit betekenen, dat de Sowjet Unie haar positie et telijke honderden kilometers naar voren verplaatst in het gebied van de Atlantische Oceaan. De Noren zouden zich van een van hun flan ken beroofd voelen en zouden ten zeerste blootgesteld zijn aan Russj-» sche druk aan hun noordgrens. Men kan dan wel betogen, dat dezelfde verkenningsvluchten ook gedaan zouden kunnen worden van andere bases uit, b.v. in Groenland of Schotland, maar de politieke en psychologische gevolgen van het verlies van een vooruitgeschoven basis door de NAVO zouden voor Noorwegen zeer ernstig zijn. En als Keflavik zou worden gesloten, zou dit de krachten in Noorwegen aan moedigen die willen dat het land de NAVO verlaat en zijn westelijke oriëntatie wijzigt in een neutralisti- sche positie, aanleunend tegen Rus land. De Noorse interesse in de Amerikaans-IJslandse besprekingen is daarom zeer begrijpelijk. En ook de neutrale Zweden, wier heil evenzeer afhangt van een ba lans tussen de grote mogendheden, zijn niet erg gelukkig met het voor uitzicht, dat IJsland de NAVO ver laat. Olof Palme, de sociaal-demo cratische Zweedse premier, die niet bepaald warme sympathieën voor Amerika koestert zou volgens be trouwbare berichten wensen, dat de Verenigde Staten ln Keflavik blij ven. Het gaat eenvoudig om de ba lans van krachten in Noord-Europa. De Skandinaviërs willen niet dat die balans wordt verstoord. Observer-dienst.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9