eneraal IJsselstein |ient zijn ontslag in Helft miste de auto wel Todol wist niets van een autorijverbod.... Weer groep Chileense vluchtelingen in Nederland aangekomen OUD-BRIDGEKAMPIOEN WIL VRIJSPRAAK IN ZAAK BELASTINGONTDUIKING Eerste „zondagsrijders" morgen al voor rechter M Schoten in woon wagen kamp Ret meer verantwoord te werken |AG 6 NOVEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG Luitenant-Generaal G. IJsselstein, chef van de generale staf teven-s be velhebber der landstrijdkrachten heeft de Koningin gevraagd hem met ingang van 1 de cember eervol ontslag uit de militaire dienst te verlenen. Zijn voortijdige ontslagaanvra ge is gebaseerd op de gang van zaken na het generaailsconflict, waarover de commissie- Langemeijer in juli aan de minister-president rapport heeft uitgebracht. ib) zondag aan de kant "ongetuige >rd naar erland [AAG Ook de komende m il Nederland moeten lopen 00'Minister Westerterp, Ver- j Waterstaat, heeft dat gis- ln het programma "Hier en edeeld. tn zondag bespaarden we te rijden 20 miljoen liter slechts één procent van t verbruik werd gebruikt, ig zullen de rijkshoofdin- belast met het onthef- bijeenkomen. Het is mo- voor aanstaande zondag il verstrekte vergunningen n uitgebreid. 'landsman voelt er wel veel Sok buitenlanders aan het verbod te binden. "Gelijke >tté, gelijke kappen", vond hij niet zeggen of een der bod al aanstaande zondag kunnen zijn. erp verwacht dat bin- lelgië en Duitsland met 'n ïdi jondag zullen volgen. Generaal IJsselstein vindt dat hij zijn functie niet langer op verant woorde wijze kan uitoefenen. Al in april was hij van plan weg te gaan. Aanleiding was toen de houding van de commandant van het eerste leger corps, F. E. Meijnderts, die volgens hem ontslagen had moeten worden wegens schending van het dienstge- heim. Hij heeft zijn ontslagaanvrage toen uitgesteld totdat de door oud premier Biesheuvel benoemde com- missie-LangemeiJer haar advies had uitgebracht. De commissie had vanwege wijzi ging aan de top - Vredeling nam de plaats in van De Koster - het ontslag van Meijnderts niet noodzakelijk ge acht. Luitenant-generaal IJsselstein stelt nu in zijn ontslagaanvrage "dat hij heeft ervaren, dat na het door de commissie-Langemeijer uitgebrachte rapport door de politieke leiding geen maatregelen tegen de bedoelde opper- officier zijn genomen." Bijzonder hoog zit hem dat minis ter Vredeling nu Meijnderts heeft gevraagd om zijn plan omtrent diensttijdverkorting nader uit te werken. Dit plan zou het leger niet duurder maken of de paraatheid schenden. In het plan Meijnderts stond o.m. het voorstel om brigade-generaal Clumpkens vrij te maken voor de uit werking hiervan en hem rechtstreeks aan de minister toe te voegen. Vredeling wenste dit echter niet en verlangde dat de diensttijdverkorting tot stand zou komen onder verant woordelijkheid van de legerkorps commandant. Clumpkens kOn be noemd worden, indien hij het nodig achtte. Wel wenste de minister bin nen een maand hierover een rapport in verband met de komende defensie nota. Generaal IJsselstein was het met deze procedure niet eens. Zijn ontslagaanvraag kwam nadat Vredeling bewust voor deze procedu re koos. De minister heeft generaal Meijnderts gevraagd zijn plannen concreet uitgewerkt aan de politieke leiding voor te leggen. Utrecht Todol Wiccirilo uit Utrecht weet eigenlijk nog niet wat hem zondag overkwam. De 36-jarige Italiaan stapte zoals altijd in zijn groene automobiel en bracht zijn drie kinderen naar het zwembad Ozebi aan de Biltstraat. Volkomen onwetend van het feit, dat het land, dat al negen jaar zijn gastheer is, het autopark had vast genageld. De buurtbewoners uit de Auriollaan lachten zich een kriek, toen de Ita liaan niets vermoedend wegtufte. Op de parkeerplaats van het over dekte zwembad kreeg de realiteit vat op de man, aan wie het wereld nieuws volledig voorbijsnelde. In zeer gebroken Nederlands vertel de Todo Wiccirilo ons: „Op de par keerplaats zei iemand, dat ik niet mocht rijden. Ik had wel gezien, dat het overal erg rustig was. Maar het was al te laat, op dat moment stopte de politie-auto en moest ik mee naar het bureau." Daar verklaarde Todol, dat hij van 't plotseling rumoer niets begreep en werkte zich aldus in het vader landse nieuws. Want een rondvraag bij de de betrokken politievestigin gen leerde, dat niemand van de verbaliseerden wegens rijden zonder vergunning een beroep op zijn on wetendheid had afgegeven. „Ik spreek Nederlands zeer slecht, mijn vrouw ook". En radio en tele visie? ..Ja. daar begrijp ik niet veel van. Lezen in Hollands kan ik niet". Ondanks zijn negenjarig verblijf kan Todol Wiccirilo maar niet wen nen aan onze tongbrekende taal. Maar heeft niemand hem dan ge waarschuwd, toen hij de regels om verreed? „Nee. Ja, op de parkeerplaats, maar toen was alles te laat". Op het hoofdbureau van politie heeft men de grootste moeite gehad Todol alles uit te leggen en eenzelf de lot lijkt de rechter beschoren, die over enige tijd uitspraak zal moeten doen. De Italiaan begrijpt wel dat het hem geld zal gaan kosten en dat zit hem dwars. „Ik ben al drie Jaar werkloos. Veel ziek. Ik heb grote schulden. Nu wordt het wel moeilijk". Hopelijk lichten vriendelijke men sen Todol nu voor komende zondag Een beeld van de enorme ravage bij de botsing tussen een tram en een bus gisteren in Den Haag. Bij het ongeluk werden 31 mensen gewond. SCHIPHOL (ANP) Op Schiphol is gistermorgen een tweede groep Chileense politieke vluchtelingen aangekomen. Onder de veertien vol wassenen en zeven kinderen bevond zich de echtgenote van de Neder landse ex-priester Joep Wagener. Wagener, die vier jaar in Chili heeft gewerkt, is een maand geleden het >ND De zweTver E. J. D. kroongetuige wordt gezocht i d met de moord op de 58- I Wouw J. E. Soetèrs-Bom- federweert in Juli van dit Nederland worden uit- Hij is in het Duitse Landau 1 "interpol Wiesbaden aange- 1 heeft gistermiddag gezegd raag vrijwillig naar Neder - om duidelijk te maken dat niet kan worden verdacht moord. Districtscomman- Isman van de rijkspolitie I, die met twee recher- ar Landau is gereisd om de verhoren, verwacht dat V. ïr weken in Nederland kan ADVERTENTIE Prijs omhoog van olieprodukten DEN HAAG (ANP) De minis ter van Economische Zaken heeft er mee ingestemd dat de pry zen van de aardolieprodukten zullen worden verhoogd per 10 november aanstaan de. Dit betekent onder meer dat de pompprijs van benzine zal sty gen met twee-en-een-halve cent per liter en de maximum pryzen van petro leum, gasolie en zware stookolie met resp. 4,5 cent per liter, 4 cent per liter en f 12,50 per ton. Spoedig minder licht op rijkswegen DEN HAAG Rijkswaterstaat gaat zo spoedig mogelijk de verlich ting van de rijkswegen beperken. Dit betekent niet dat de verlich ting tussen zondag 03.00 uur en 24.00 uur geheel wordt gedoofd. De verlichting langs de rijkswegen bedraagt ongeveer vijf procent van het totale vermogen van tweehon derd megawatt, dat voor de verlich ting over het hele land wordt ge vraagd. De beperking van licht bo ven de rijkswegen komt er bijvoor beeld op neer dat van armatu ren met twee lampen er een wordt uitgeschakeld. Van de middenberm- veriichtiing met dubbelanmige mas ten wordt zig-zagsgewijze een ar matuur gedoofd. Binnenkort wordt de verlichting boven onder meer de ruit rond Rotterdam, rijksweg 16 (RotterdamBreda), rijksweg 13 (Den Haag— Rotterdam) en rijks weg 12 (Den HaagUtrecht) aan zienlijk getemperd, zo meldt het mi nisterie van verkeer en waterstaat. DEN HAAG (ANP) De 55-jarige in Casablanca wonende Nederlander Bob S., die wereldkampioen bridge is geweest en nu als tennistrainer in Marokko leeft, heeft gisteren voor het gerechtshof in Den Haag gesteld, dat hij volledig vrijgesproken dient te worden tegen het tegen hem lopende strafproces wegens belastingontdui king. De rechtbank in Rotterdam heeft hem veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens het verzwijgen van f 250.000,- aan inkom sten over 1963. S. is al begonnen met de betaling van het bedrag van een ton 'tot hij daarvoor nu alsnog op tafel moet leggen, maar hij acht zich ten onrechte in het strafproces ver oordeeld. Daarom is hy by het Hof in beroep gegaan. S. hield de kwart miljoen gulden over aan de verkoop van een boer derij met grond, die volgens zijn ver klaring voor het hof niet meer dan twee ton waard was geweest, maar die naar een nie HILVERSUM Byna de helft van de Nederlandse automobilisten 45 procent heeft de auto op de eerste autovrije zondag gemist: 43 procent heeft hem een beetje gemist en twaalf procent deed het niets. Dit is vastgesteld door AVRO's actuali teitenrubriek Televizier na een en quête onder vijftienhonderd automo bilisten in ons land. Een kwart van de ondervraagden had al vaste plannen voordat zondag autoloos werd verklaard en 54 pro cent had half-half plannen. Zeven procent vond het alleen maar lastig zondag geen auto te hebben. De zaterdag voor de autovrije zon dag was er gemiddeld 37,7 kilometer gereden. Tussen zondagavond 24.00 uur en maandagmorgen 7.30 uur bleek het gemiddelde elf kilometer. Als er geen rijverbod zou zijn ge weest, hadden de ondervraagden zondag gemiddeld 79,9 kilometer ge reden. Veertien procent heeft zon dag gebruik gemaakt van het open- Voor het uitbreken van het con flict ging van 73 procent de sympa thie uit naar de Israëliërs, zes pro cent naar de Arabieren en 21 procent had geen voorkeur. Nu zijn die per centages: 72 voor Israël, vier voor Arabieren en 24 geen voorkeur. Ove rigens vindt 79 procent de houding van de Nederlandse regering ten op zichte van dit conflict niet juist, negen procent vindt dat wel en twaalf procent heeft geen oordeel. Verder verwacht 41 procent ern stige moeilijkheden binnen zijn be roep of bedrijf als de olieboycot lan gere tijd duurt. Twintig procent denkt dat het wel zal meevallen, 31 procent verwacht geen moeilijkheden en acht procent onthoudt zich. gegaan voor f 650.000.-. De koper had S. bovendien f 250.000.- als "schade vergoeding uitbetaald. S. had de hoeve verkocht voor een vriend van hem die in Londen woont en die de werkelijke eigenaar was. Deze vroe gere eigenaar ontving van de trans actie alleen de f 650.000,-. Dat hy er een kwart miljoen aan had overge houden had S. zyn vriend pas een paar Jaar later tijdens een bridge drive verteld. Deze had hem daarna wagens oplichting aangeklaagd. S. had by de verkoop in Nederland ge werkt met voorlopige koopcontracten tussen hem en zijn Landense relatie. Voor het Hof zei S. dat hy ervan overtuigd was geweest dat hy het be drag als speculatiewinst belastingvrij had mogen inkasseren. Hy had deze overtuiging omdat volgens hem mins tens tien belastingexperts, onder wie een inmiddels overleden hoofdinspec teur van belasting, hem zouden heb ben verzekerd dat er geen belasting over betaald hoefde te worden. Het Hof heeft de zaak nog aangehouden om enkele getuigen a décharge te horen. Kamerleden DEN HAAG Een aantal overtre ders van het zondagryverbod komt in Den Bosch morgen al voor de econo mische politierechter. Ook in andere arrondissementen, waaronder Den Haag, wordt spoed betracht by de be rechting van de overtreders: vier van de in totaal 21 verbaliseerden in het Haagse arrondissement versohynen vrijdag voor de rechter. In Rotterdam is nog geen rechter met economische bevoegdheid aangewezen voor de be rechting van de zwartryders en zyn nog geen overtreders opgeroepen. De Justitiële haast moet worden toegeschreven aan de wens, het pu bliek vóór de komende autoloze zon dag te laten weten welke straf men kan verwachten by overtreding van het zondagse ryverbod. Van de zijde van het openbaar ministerie kunnen harde eisen worden verwacht, waarby in alle arrondissementen zal worden gestreefd naar zoveel mogelijk unifor miteit in vervolging en berechting. Vertegenwoordigers van het O.M. der verschillende arrondissementen hebben hierover met elkaar overleg gepleegd. Tenlastegelegd wordt over treding van de beschikking gebruiks beperking motorbrandstoffen tydens het weekeinde, gebaseerd op de arti kelen 5 en 6 van de distributiewet van 1939. Zondag werden hiervoor in Noord- wyk 2 processen-verbaal opgemaakt, in Leiden 1, Alphen axi. Ryn 1, Was senaar 1, Boskoop 1 en in Voorscho ten 1. Wat was effect autoloze zondag?' DEN HAAG "Wat heeft die au toloze zondag uitgehaald?" willen een aantal PvdA-kamerleden weten. Zy vragen de premier om openheid over "de uiteenlopende resultaten van het toevallige experiment", zy willen niet alleen een overzicht van de economi sche, handels- en energiepoiitieke kanten, maar ook als dat mogelyk is de aspecten over het welzijn horen. Het zal echter nog wel even duren, voordat het ministerie van Economi sche Zaken weet wat het effect is ge weest van de eerste "autoloze" zon dag. Het ministerie is voor deze we tenschap afhankelyk van de olie- maatschappyen. Men verwacht dat uit de omzetcyfers van de maat- schappyen vanzelf wel zal blijken hoeveel brandstof er door het ry verbod is bespaard. Er zyn geen ver keerstellingen gehouden, waaruit men zou hebben kunnen afleiden of vele bestuurders van motorvoertui gen hun activiteiten in het verkeer soms hebben verplaatst van de zon dag naar de zaterdag en/of maandag. "Speciale controlemaatregelen heb ben wy niet genomen. Er wordt fre quent overlegd met de oliemaat schappijen over de situatie aan de hand daarvan wordt beslist of de autoloze zondag voldoende besparing oplevert", aldus een woordvoerder van het ministerie. land uitgezet. Zyn Chileense vrouw, die op het moment van zyn vertrek elke dag kon bevallen van haar tweede kind, moest hy achterlaten. Op Schiphol vond in de perskamer een gelukkige hereniging plaats en zag Wagener voor het eerst zyn nu drie weken oude zoon, die niet in het minst onder de indruk op de arm van zdjn moeder lag te slapen. In het gezelschap bevonden zich ook de dochter, schoonzoon en klein zoon van de in het kabinet van Al- lende zitting gehad hebbende minis ter Baltra van Handel. Baltra ver- biyft nog steeds in de Nederlandse ambassade in de hoofdstad Santiago in Chili. De Chilenen hebben vyftien dagen ln de Nederlandse ambassade geze ten voor zy vier dagen geleden van de junta toestemming kregen om het land te verlaten. Sommigen van hen bleken in die korte tyd al een aar dige kennis van de Nederlandse taal te hebben opgedaan. „Zeg ik het goed, wy zyn met negentien", klonk het tot verbazing van de Nederlandse afhalers van het ministerie van CRM na aankomst. De vrouw en zoon van Wagener, die de Nederlandse natio naliteit hebben werden door de Chi lenen niet tot-de groep gerekend. Na een kort woord van welkom werd het gezelschap, dat meest uit jonge Chilenen bestond, voorname lijk arbeiders en studenten, overge bracht naar hotel „Noordzee" in Noordwyk. Sinds gisteren verbiyven daar ook de zeven Chilenen die an derhalve week geleden in ons land zyn aangekomen. Hoeveel politieke vluchtelingen nu nog in de Nederlandse ambassade verbiyven wilde de groep niet bekend maken. WIEGEL WIL BESPREKING MOTIE- KRUISINGA DEVENTER VVD-fractieleider Hans Wiegel heeft in Deventer ver klaard dat de VVD 't niet neemt dat de motie Kruisinga over de positie van de middenstand bij de Algemene Beschouwingen door Den Uyl in de prullemand is gegooid. "In goed over leg met de CH zullen we het tijdstip en de wijze waarop we het kabinet ter verantwoording zuilen roepen, be palen." De WD wil de komende week de re gering aan de tand voelen over de loonontwikkeling. ZIJ zal dit doen tijdens de begrotingsbehandeling van Sociale Zaken. Vergunningen wapenvervoer niet verleend DEN HAAG Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken, heeft mede namens zijn collega's van Eco- nomsiche Zaken en Defensie de Ka mer meegedeeld dat er geen vergun ningen zijn verstrekt voor in- of doorvoer van wapens naar hert Mid den-Oosten. Hij antwoordde dit pp Vragen van het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP). Van der Stoel ontkende dat er met dit doel tussenlandingen waren ge weest op Schiphol of Gllze-Rijen van Boeings 747. ADVERTENTIE Ifcw lp® om vanavond, W1eens ^lu^s met een aardigheidje en zeg: omdat we vandaag precies zeven jaar en tweeëntwintig dagen getrouwd zijn. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Crème de Cacao. LikeurenuL Advies van AL BOLS Juwelier liet zich bestelen LEEUWARDEN De Leeuwar der Juwelier S. heeft tegenover de politie verklaard dat hij zelf de in braak heeft georganiseerd, waarbij in de nacht van 19 op 20 mei van dit jaar voor 63.330 gulden aan goud en Juwelen werd gestolen. De Juwelier had een kennis, een dertigjarige schilder, 's nachts zijn winkel binnen gelaten. De man, ge holpen door een tot nog toe spoor loos gebleven handlanger, had de he le voorraad meegenomen. De Juwe lier werd drie maanden na de in braak gearresteerd omdat de politie enkele onvolkomenheden in zijn ver klaringen had ontdekt. EINDHOVEN Na een achtervol ging per auto en een schietparty op het sloopterrein van een woonwagen kamp by Eindhoven heeft de poli tie gisteren een man gearresteerd, verdacht van poging tot doodslag. Een patrouille van de Eindhovense politie postte by twee als drugop vangcentrum ingerichte slooppanden en achtervolgde van daaruit een auto met een groepje i Bij de achtervolging werd de politie voor het eerst beschoten. De agenten wisten een van de achterbanden van de achtervolgde auto lek te schieten. De wagen reed toch door naar hot woonwagenkamp, waar de mannen zich over het sloopterrein verspreid den. Na een korte achtervolging werd een 26-Jarige man uit Breda gegre pen. Toen vanuit het kamp vier keer werd geschoten, trokken de agenten zich terug. Een inval in het drugcen trum leverde geen verdere aanwijzin gen op.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7