Bloembollenkeuringsdienst herdenkt eind november het „tiende lustrum' Ook in medische wereld roep om een ombudsman 'PHILOKTETES' IN CLOWNSPAK "Ik heb politieke en bestuurlijke ervaring" ENGELSE TECHNICI STAKEN TREINRAMP BIJ KASSEL 13 DODEN Krijgsgevangenen afgeslacht door Syrische soldaten Hogere eisen voor kosters AVOND OVER RUSSISCHE DISSIDENTEN Van der Stee: Bergbeklimmen ook duimde- REGELPANEEL IN DE WAR Inhaalmanoevre kol leraar f150 boete PAGINA 4 VARIA DINSDAG 6 NOVEMBER^ HILLEGOM De Bloembollenkeuringsdienst bestaat vijftig jaar. In een bijeenkomst, die 30 november wordt gehouden in het Bloembollencentrum in Hillegom, zal ruime aandacht wor den geschonken aan dit gouden jubileum. Ir. A. de Zeeuw, directeur-generaal van de Landbouw, behoort tot degenen, die het woord zullen voeren. Begrijpelijk zal er worden terugge blikt op die halve eeuw van keuringsactiviteiten en w;at er in die periode werd bereikt. Daarnaast zal het oog worden gericht op de toekomst, waarin voor deze "gouden dienst" beslist nog vele belangrijke taken in het belang van het boeiende bloem bollenvak zijn weggelegd. De Vereniging "De Narcis' komt de eer toe nu vijftig Jaar geleden de grondslag te hebben gelegd voor de Bloembollenkeuringsdienst. Men had te kampen met grote moeilijkheden op het gebied van de export. De gro te narcisvlieg en het stengelaaltje waren er de oorzaak van. Zij tastten de narcisbollen ernstig aan. Amerika, tn die tijd de belangrijkste afnemer, eiste maatregelen. De eisen voor de import van Nederlandse narcissen werden verscherpt. Men ging zelfs zo ver. dat er enige jaren geen narcis- bol naar Amerika mocht worden ge ëxporteerd. Veldkeuringen "De Narcis" startte in 1923 met veldkeuringen. De eerste stap op de weg om te komen tot verbetering van de gezondheidstoestand van dit veel gevraagde bolgewas. In dat jaar be paalde de Plantenziektenkundige Dienst, dat een exportcertificaat al leen zou worden verstrekt als er naast de inspectip vóór de verzen ding ook een controle op het veld had plaatsgevonden. De door "De Narcis" georganiseerde keuring te velde, werd - zo staat in de vergeelde voorschriften - "mede als eisch ge steld voor het afgeven van certifica ten aan allen, die narcisbollen zullen exporteren". Die keuringsdienst van de Vereni ging "De Narcis' groeide uit tot de perfecte Bloembollenkeuringsdienst van nu. De leiding berustte van de oprichting af bij W. van der Laan. Na zijn overlijden in 1935 werd hij opgevolgd door F. Limburg. Onder diens leiding groeide de narcissen- keuringsdienst uit tot de algemene keuringsdienst voor bloembollen en knollen, waarover het bloembollen- vak thans de beschikking heeft. Een organisatie, die in niet geringe mate heeft bijgedragen tot het gezond ma ken van de produkten bol en knol, die zo'n belangrijke plaats innemen onder de door ons land geëxporteerde goederen. Stem met gezag Ir. H. van Os uit Voorhout is sinds 1963 directeur van de Bloem bollenkeuringsdienst. Hij kent het "vak" door en door. Wanneer het genoegen heeft geregeld met hem in contact te komen en daar bij met hem spreekt over de taken, die "zijn" dienst zijn toebedeeld, er vaart men met iemand te praten, die op zijn terrein een gezaghebbende stem heeft. Van Os kent het vak door en door. Hij heeft in zijn fun- tie in die tien jaar al vele vakgeno ten van deskundig advies kunnen dienen. De Voorhouter maakt zich echter niet alleen verdienstelijk voor de keuringsdienst. Van Os heeft ook een gezaghebbende stem in de Voor- houtse gemeenteraad en hij is een gewaardeerd lid van het bestuur van het Bollenstreekcorso. Een man dus, die er niet tegen opziet in zijn vrije tijd de streek nog op ander terrein te dienen. Toen in 1926 door het ernstig op treden van geelziekte de Vereniging "De Hyacinth" werd opgericht en tegelijkertijd een keuringsdienst voor dit gewas werd ingesteld ont stond de eerste taakuitbreiding. Twaalf Jaar later, in 1938. volgde de Vereniging "De Irisin 1941 de Ne derlandse Gladiolus Vereniging, in 1947 de Nederlandse Dahlia Vereni ging, in 1951 de Vereniging "De Le lie" en in 1955 de Vereniging "Het Bijgoed". Iedere vereniging bracht zijn eigen keuringsdienst en zijn eigen problemen in. Ir. van Os: "Aan het min of meer vrijwillige karakter van de keuring was inmiddels reeds een einde geko men door de in 1937 op advies van BRAZILIAANS I CONSULAAT BELGIE BEZE1 ANTWERPEN Een groep geveer twintig jongeren heeft middag voor korte tijd het£ liaanse consulaat in Antwerp zet gehouden uit protest te*j Braziliaanse tentoonstelling Export 73", die morgen wordt geopend. De Jonge bezetters sloten ketting de glazen deur, die geeft tot de lifthal en nesteld^ in het kantoor van het de negende verdieping 1 toorgebouw aan de Meir. Een j kantoorbedienden wist op ven moment te ontsnappen enj^ schuwde de politie. Na wat heen en weer gepraa vertegenwoordigers van de geJ» en de politie openden de bezet# aan de gevel van het gebour groot spa-nidloek met het woordf1 hadden ontvouwd, de deur kantoor en gaven zich aan c over. De Jongelui zijn voor o ging meegenomen naar het bureau, waar proces-verbaal huisvredebreuk tegen hen gemaakt. Ook woordvoerders van het' meen Christelijk Vakverbond u het Algemeen Belgisch Vakv- hebben gisteren op een persoi^ tie in Brussel stelling genomei de Braziliaanse tentoonstelling, den werden alle reeds eerder ge- rika worden geëxporteerd gaat er noemde verenigingen ging "De Tulp". De gezondheidszorg een keuring door de Bloembollen- keuringsdienst aan vooraf. Zon- controle der exportcertificaat, binnenlandse bloemenproduk- Er zijn wel veranderingen op til, in het bloembollenvak heeft zich in staat vermeld, dat de bollen ge want momenteel zijn besprekin- nodig en gen gaande om ook voor bloembol- an een len niet alleen de gezondheidscon trole, maar ook de kwaliteitscontro le wettelijk geregeld te krijgen". Groei tie. Een exportcertificaat had voor die bollen niet mee ook verviel de noodzaak veldkeuring. Het gevolg was, dat 'n wettelijke, dwingende grondslag voor wat in de voorgaande jaren was be reikt niet langer kon worden gemist. Opmerkelijk is wat de toenmalige minister van landbouw schreef zijn eigen ontwerp van wet. Hij stateerde, dat, wanneer dit ontwerp vergroting éénmaal tot wet verheven Nederland op het gebied ring en bestrijding ziekten aan de sp Als erkende instelling werden de het organiseren verenigingen, die op dat moment op dienst ter uitvoering die vijftig jaar grandioos ontwikkeld. In het begin waren er maar enkele controleurs, die slechts een paar leidde tenslotte tot de oprichting van de Bloembollenkeuringsdienst met 46 controleurs in vaste dienst, 4 in los- dienst, 3 hoofdcontroleurs, zond zijn, komen zij Amerika niet binnen. De keuringsdienst waakt dus over de gezondheid van de over de afzet in het binnenland. LONDEN (Reuter) Het werfa Britse autofabrieken en gisteren voor 24 uur stil komeupi gen als gevolg van een staking bond voor technisch en aaniv d personeel (AUEW) had uitgejii uit protest tegen een boete va$i pond sterling die de rechtbatfe industriële betrekkingen de bole opgelegd omdat geen gehoor geven aan een oproep zich hoorzitting te laten vertegent gen. Het bloembollenvak financiert Sen' i- 1960 opgericht. Dat geschiedde ter ministrateur en 3 administratieve de Bloembollenkeuringsdienst nog- het personeel en om een duide lijke lijn te krijgen in het organisa- bloembollen- tiepatroon van de keuringsdienst. De ze nieuwe vereniging heeft als doel keurings- de keu- de rechtszekerheid krachten. De dienst is onder ge bracht in het fraaie Hillegomse Bloembollencentrum. Keuringsdienst-directeur Van Os tenslotte met gerechtvaardigde trots: "De overheid heeft tot nu toe nooit financieel in de keuringen bijgedra- steeds geheel zelf. Dat is, dunkt wel de moeite waard. Er wordt steeds prettig met alle betrokkenen samengewerkt en voorts heerst er een fijne teamgeest onder alle medewerkers esters) van de dienst". BONN Tenminste dertien dodei i er gevallen bij een treinramp, die zichs gistermiddag bij het station Gunterhausen, ten zuiden van Kas sei, heeft voltrokken. Uit de ravage werden tot gisteravond bovendien 25 zwaar en veertig lichtgewonden ge- orgen. Het ongeluk ontstond toen door nog onopgehelderde oorzaak de D-trein van Kassei naar Frankfurt met vol le snelheid op de express-trein Mön- chengladbach-Leipzig in reed. De laatste wagen van deze goed bezette trein werd tot enkele meters lengte in elkaar gedrukt. De machinist van de D-trein was op slag dood. LEIDEN In een ledenvergadering van de afdeling Leiden van de prot. chr. Vereniging van Kosters is grote aandacht besteed aan een concept a angepaste arbeidsvoorwaardenrege ling voor kosterbeheerders. De nood zaak van een dergelijke regeling is voortgekomen uit het feit dat er de De oorlogscorrespondenten van de laatste jaren vele moderne kerke- log zouden zijn afgeslacht. Drie Is- drie kranten schreven dat de lijken lijke centra zijn gesticht, die ook in raëlische^ dagbladen berichten dat de werden ontdekt onder een stapel de toekomst nog steeds gesticht zul- rgkgjjjokkgjj de omgeving van len worden. Door deze ontwikkeling t zullen aan de kosters hogere eisen worden gesteld, die o.a. inhouden dat Volgens hen waren de soldaten eerst de koster een horeca-diploma zal vastgebonden en daarna doodgescho- moeten hebben, ten. Uit de situering leidden zij af Bij de vergadering was namens het TEL AVIV (AP) Israëlische ten die het terrein afspeurde UTRECHT (ANP) Om enig in zicht te krijgen in de kwaliteit en doelmatigheid van het medische werk is het dringend noodzakelijk, dat de ziekenhuizen verplicht wor den gesteld medische gegevens te verstrekken, die op wetenschappelijk verantwoorde wijze moeten worden verzameld en bewerkt. Omdat de maatschappelijke organisaties en de rijksoverheid er de afgelopen dertig Jaar niet in geslaagd zijn, regelingen te treffen die tot het gewenste resul taat leiden, zal een en ander wette lijk moeten worden geregeld. Dit is de conclusie van een nota over „kwaliteit en doelmatigheid van het medisch werken in ziekenhuizen" op gesteld door de nationale ziekenhuis raad, die de nota als discussiestuk onder zijn leden heeft verspreid. Volgens de opstellers zal er via de wet een kamer voor medisch toe zicht en advies moeten worden inge steld. Deze kamer zou de ziekenhui zen de gegevens moeten verschaffen die „prikkelen tot bezinning op kwa- soldaten hebben de lijken gevonden, achtergelaten Syrische wapens, van 12 kameraden die tijdens de :den zijn ie dagblac handen en voeten gebonden stoffelijke overschotten onder rotsen Khushniya, aan de oostflank - begraven lagen even binnen Syrisch Israëilisch-Syrische slagveld, grondgebied vlakbij de voormalige bestandslijn van 1967. Het Israëlische opperbevel weiger- de commentaar te leveren op deze dat zij in de eerste oorlogsdagen als hoofdbestuur aanwezig de heer C. berichten maar volgens niet officië- gevangenen moeten zijn omgebracht d- Perk. De vergadering werd voorge- toen de Syrische troepen heer en meester waren in het bewuste ge bied. Inmiddels maakte de Israëlische politie vandaag bekend dat een 19- jarige Spaanse toerist en twee Ne derlandse bezoekers worden vermist in de heuvels van Golan. Hun huur wagen is daar doorzeefd met kogels en granaatscherven aangetroffen. De politie indentificeerde de Span jaard als de 19-jarige Mariano Vi tas uit Toledo. Samen met hem, reisden de gebroeders Avner en Yo- sef Yigal (17 en 23) Nederlandse staatsburgers met een Israëlischs naam. De Nederlandse ambassade deelde mee geen verdere bijzonder heden te kunnen verschaffen. De drie werden het laatst gezien in de heuvels van Golan op vrijdag 5 oktober, een dag voor het uitbreken van de oorlog, zo deelde de politie mede. Hun wagen werd verlaten aangetroffen in de omgeving van de nederzetting Nahal Gesher waar he vig is gevochten. Volgens onbevestig de berichten zouden zij wellicht ge vangen zijn genomen door het Syri sche leger. liteit en doelmatigheid van het me disch werken" en hij zou aan de overheid en aan ambtelijke en maat schappelijke organisaties betrouwba re medische gegevens moeten ver schaffen voor een verantwoord be leid. Een derde taak voor deze ka mer zou moeten zijn: de gemeen schap en het individu door publika- ties ruimschoots inzicht en vertrou wen te geven in de gang van zaken in en de ontwikkeling van het zie kenhuiswezen. Daarbij kan ook wor den gedacht aan een „medische om budsman". zeten door Joh. Onderwater. Proces Onder grote publieke belangstelling is gisteren in Locar no in Zwitserland het proces begon nen tegen de moordenaars van de multimiljonair Egon Zylla uit Ham burg. Terecht staan de Westduitser Geuer (53), zijn 45-jarige vriendin Gisela Kemperdick, een voormalige kunsthandelaar, de 36-jarlge Zwitser Stoppini en de 45-jarige Manser, die Zylla met een kous wurgde voor 50.000 Zw. franken. De beklaagden moeten zich verantwoorden wegens moord, poging tot moord, oplichte rij, diefstal, valsheid in geschrifte en verduistering. Vliegtuigongeluk Een transport vliegtuig van de Zuidvietnamese luchtmacht dat versterkingen over bracht naar een belegerde stelling van regeringstroepen aan de Cam bodjaanse grens, is zondag bij de landing op een vliegveldje op 28 ki lometer ten zuiden van Boe Prang, neergestort. Alle 29 inzittenden, kwamen om het leven. DEN HAAG Tijdens de kennis- maandelijks overleg tussen schap makingsbijeenkomst van de nieuwe minister voort te zetten. GENÈVE De Zwitserse Alpen- gidsen hebben hun prijs met twintig de i procent verhoogd vanwege de geste- D gen kosten van levensonderhoud. voor Het beklimmen van de Matterhorn, zoek aa de bekendste berg in Zwitserland, bracht, LEIDEN De politieke werkwinkel van de Leidse Studenten Ekklesia belegt morgen in haar pand Rapen burg 100 een avond over de politieke fluit" van landbouw afweet. „Ik ben heeft de nieuwe bewindsmam zich ik er nooit aan begonnen", merkte verzet tegen het beeld dat hij „geen Van der Stee op. dwarsliggers in de Sowjet-Unie met name over de natuurkundige Sa- charow, voorzitter van het onder gronds "comité voor de rechten van geen specifieke landbouwdeskundi ge", gaf hij toe. „Wel pretendeer ik lement over het dekkingsplan. enige bestuurlijke ervaring, fi- lange nachtelijke vergaderingen nancieel inzicht en politiek benul te Brussel en Luxemburg geven hem hebben". De heer Ruitenberg, die onlangs Amnesty International een be- aan de Sowjet-Unie heeft ge- bijeenkomst als minister is het niet weinig problemen: „Ik heb een nacht uilenmatuur". Wat de grondpolitiek betreft zal de met de kritiek uit landbouwkringen nieuwe minister zich opstellen op zijn onervarenheid. Met het land- achter het kabinetsstandpunt ont- 360 in plaats van 300 Zwit- spreker-inleider optreden. De avond bouwschap heeft hij al in een eerste eigeningsvergoedingen gebaseerd op begint c ontmoeting afgesproken om het gebruikswaarde. De Haagse Comedie heeft ander maal het clownspad betreden, dat in het HOT met verschillende geaarde toneelwerken geeffend is en dat voor de première vtan „Phitoktetes" als vervreemdend middel werd toegepast bij een Grieks drama. Dat wil zeggen de versie, die de Ocst'duitse heeft gemaakt in een lange een akter. Müller heeft een situatie willen schetsen, waarin de (kapitalisti sche) manipulatie van de leugen wordt gesteld tegenover de solida riteit, de trouw aan zichzelf. Het ironische lot heeft natuurlijk al gewild dat zijn cynische spel een jaar of zeven na het voltooien niet achter het IJzeren Gordijn is gespeeld, maar wel (spaarzaam) ten westen daarvan. Naar Sophocles leert men hoe Odysseus en Achilles' zoon Neop- tolemos het rotseiland Lemnos be treden om daar op slinkse wijze Philoktetes te vangen, die er tien Jaar eerder met een stinkende wond is achtergelaten, maar die nu met zijn magische strijdbaar heid zal moeten helpen om de oorlog met Troje definitief te be slechten. Hoewel Neoptolemos de argeloze spil van dit spel van manipulaie tegen een door tien jaar isolement gevoede wrokkige wijsheid zou moeten zijn, is dat niet zo. Phi loktetes vervult de rol van het ge weten en krijgt daarmee ook de taak van het koor opgedragen. Hij ALPHEN AAN DEN RIJN Een blikseminslag heeft gisteren het re- gelpaneel bij Samsom danig in de war gebracht. Brandweercomman dant Hannaart zei het als volgt: „Als gevolg van het opgeroepen kracht veld raakte het regelpanaal in het ongerede met gevolg, dat de alarm- schel overging in de centrale meldka mer van de brandweer". De brand weer rukte wel uit maar hoefde niet in actie te komen want er was verder niets aan de hand. HeathPompidou De Brit se premier Heath gaat akkoord met het voorstel van de Franse presi dent Pompidou, voor het einde van dit jaar nog een topconferentie van de "negen" van de EG tehouflea. maakt Neoptolemos bewust van zijn vuile handen. Nu liggen de Griekse tragedies (ook in bewer king) op zijn hoogst dicht bij het gym.na.9iuh Door de pla'tas in de tijd en hun vorm bij Müller oorspronkelijk in blanke verzen hebben zij daardoor al een ver vreemdende werking op de toe schouwer. Die wordt dus verdub beld met de intentie van de schrijver zfjn helden als olownsfi- guren op te Voeren. De intelligente, heldere voorstel ling. die Kees Coolen in samen werking met Ricardo Nastasi bij de Haagse Comedie realiseerde strandde daar Juist voor een groot deel op, want de overstilering be lette dat dit drama direct of indi rect emotionerend ging werken. Het is natuurlijk toch al een gi gantische taak los van de woor denstroom van een versdrama te komen, mensen tot leven te bren gen boven een klingklang van woorden uit. Dat lukt dan ook al leen maar in de dankbaarste rol. die van Philoktetes. In zijn ter ging en de geraaktheid werd dat één van de meest treffende pres taties, die Wim van Rooy tot dus verre heeft laten zien en om deze rol moet „Philoktetes" zeker ge zien worden. P. Ruivenkamp Zeker 100.000 werknemers, sloten bij de 1,4 miljoen leden i de bond, hadden aan het stak t rooi gehoor gegeven. Het erg de staking getroffen war fabrieken in de Midlands. B j land rekende men op een prot verlies van 3300 voertuigen, in het noorden van het laj(£ ook de grote dagbladen maand» verschenen. Ook in de schee i waren de gevolgen van de merkbaar. Italiaanse vrouw wilde Kosigin veimoorden MILAAN (AP) Gina Boni r Italiaanse vrouw en eigenai een bezinestation wilde vorig tijdens een trip in Moskou d( a sche premier Alexei Kosigin omdat zij deze leider verantjt lijk hield voor de huidige oliec r Een en ander kwam gistel het licht in Milaan, waar Bonucci na terugkomst in chiatrische inrichting werd Op de derde dag van de re zei van een gids weten woonde. Ze stapte naar en vertelde vervolgens wachten dat zij Kosigin wil(j> ken en dat zij hem wilde doc^i een bom die ze in haar tas 2 be, tenzij hij zou beloven ha r zinestation in Castiglione Dev caia van benzine te voorzien. De vrouw had echter geen zich. De Russische autoritei n zich over haar ontfermden, haar mee aan eèn Italiaan i die ook meereisde in het gezel a LEIDEN Een 39-jarige leraar uit Oegstgeest haalde destijds met zijn auto op de Achthovenerweg te Lei derdorp een voor hem rijdende auto in en dat terwijl een tegenligger dicht was genaderd. Er volgde een frontale botsing, waarbij geen slacht offers vielen. De materiële schade was niet gering. Waarom hij die stunt uithaalde? „Ik dacht, dat het nog wel kon" zo luidde verdachtes bescheid voor de Leidse kantonrechter. De officier kwam tot de conclu sie, dat verdachte zeer onverantwoor delijk had gemanoeuvreerd en eiste daarom een geldboete van f. 100 subs. 10 dagen en een voorwaardelijke ont zegging v. d. rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden met een proef tijd van 2 jaar. „Een zware straf" vond verdachte. Temeer, omdat hij door de fikse schade aan eigen auto al een even fikse financiële „aderlating" onder ging. De plv. kantonrechter dacht er anders over. Gezien de ernst van de overtreding verhoogde hij de geld boete tot f. 150 subs. 15 dagen. Wel liet hij de voorwaardelijke ontzeg ging rUtrrm.ftl achtcrWÊgQ. „Ik voel mij niet schuk auto was nog een heel eind ik overstak en ik was bovei- bijna aan de overkant toen aanreed". Aldus een 65-Jarige bron rijdster uit Leiden. Zij st recht, omdat zij destijds vl een haar inhalende auto de weg te Voorschoten overslS daardoor werd aangereden, de getuigen stak u over auto u op slechts enkele me genaderd en handelde zeer onverantwoordelijk", koi kantonrechter aan de hand proces-verbaal repliceren, niet waar" hield verdachte vo Op de grond van de verk 1 van de getuigen, achtte de1 het afdoende bewezen, dat i te een gevaarlijke taxatief begaan en hij eiste dan ook e boete van f. 80 subs. 8 dagen. „En dat terwijl ik feitelijk i dig ben", aldus verdacht^ ste „verzet". Volgens de plv. kante stond verdachtes schuld aan vaarlijke stunt onomstotelijl Hij vond de geëiste boete uitgevallen en vonniste met f. 100 subs. 10 dagen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4