laad van eiden iest ntegratie Biertje werd duur betaald mossel versteeve ®NS, sRGER Kret: "Niet met de natte vinger maat regelen voor fietser (TV Wilt u piano of orgel spelen? Prof. Maas en drs. Gevers gekozen in college van bestuur Geurtje Puur Jfi® Plukje Puur Pijpje Puur Puur Lekker Voortrekker SDAG 6 NOVEBMER 1973 D'66-er Will van Rooijen, die gisteravond zijn intrede deed in de Leidse raad heeft fans (u ziet, ik zit nog een beetje in het Osmond-sfeertje). Van de publieke tribune, waar hij deze raadsperiode de trouwste bezoeker van het raadsgebeuren was, daalde een cadeautje aan een touwtje. Inhoud een speel goedautootje, miniatuur van wat Van Rooijen in de binnen stad verafschuwt, en een spel (op foto Jan Holvast). )EN De meerderheid van de Leidse raad heeft van- it gekozen voor het door BOO voorbereide voorstel van ttW. m te gaan in de richting van geïntegreerde be- voorbereiding. Daarmee werd het eerste genomen van rincipebeshiiten, die de huidige raad moet nemen om emocratische spelregels voor de toekomst vast te leg- iM Toepasselijk in deze vergadering, waarin uitvoerig over toekom stige spelregels bij de beleids voorbereiding werd gesproken. Toepasselijk ook, omdat de raad ditmaal afweek van zijn spel regel "elf uur hoogste tijd" om tenminste het voorstel inzake de beleidsvoorbereiding af te ronden. Op een aantal hamer stukken na bleef de rest van de op het vuur. Door Hans Melkert Het spel was het meest toepasse lijk vanwege de naam. U raadt het: Mens, erger je niet. Ik heb het eerder gezegd: in de kleine uurtjes komt er meestal een bitse stemming in de raad. Zo was het ook nu. De mensen, die om bij half twee na bijna zes uur vergaderen over één onder werp, het eerste huis van deze stad verlieten, hadden zich wel geërgerd. En niet ten onrechte. Niet de lengte van de discussie was hinderlijk beleidsvoorbe reiding is een moeilijk onder werp, maar wel de sfeer, die naar buiten kwam. Wat moet je als burger er bleef een hand vol zitten, ook na de koude dronk en de warme hap den ken van een geïntegreerd sys teem van beleidsvoorbereiding zaak met haken en ogen, een ok met voor- en tegenstanders, raadsleden, die het voordeel nxfle twijfel toekenden aan het stelde systeem van beleids- ireiding of het huidige wilden aven, dat van de gedifferen- voorbereiding van het beleid. !8-6 kwam het voorstel erdoor, nmig was alleen het PAK, ie de prot. chr. groepering lat SGP-er Houtman, die zich 5ór had verklaard, op het be- moment al weg was)De te- 'dïpmers vond men bij de VVD (KVP en aan hun zijde schaar- ook DS'70-er Zunderman. Hij litvoerig uiteen waarom, even- fP-leider Driessen en VVD- J raster Kappeyne v.d. Coppel- dus niet door hun hele fractie i gesteund. sen vond, dat een keus tussen uitersten de duidelijkheid niet Hij bouwde een aantal "voor- en basisvoorwaarden in, z.i. niet is voldaan. Ook hij zich af of Leiden zich de in een omschakeling kan per- In 't Veld (PvdA), voorzitter van BOO, noemde het voorstel geen com promis, maar een verwoording, die inhoudt, dat men niet gelooft in uto pie, terwijl er wel een vastberaden heid is om door te gaan. Hij waar schuwde voor een te lange periode van verschillende systemen en legde er de nadruk op dat 't slagen voor 'n groot deel afhankelijk is van het ambtelijk apparaat, waarin hij vertrouwen heeft. (met z'n allen om de tafel om het populair te zeggen) als zelfs de integratie bij de voorberei ding van 't voorstel zelf al ont breekt? Ja, er lag een pre-advies op tafel van B. en W. in overeenstem ming met de Begeleidingscom missie Organisatie Onderzoek (BOO) en zowel van het college als uit de raad kreeg BOO lof toegezwaaid voor de moeizame arbeid. Maar de verdediging was niet geïntegreerd. Het col lege behield zich dit recht voor, volgens burgemeester Vis zoals was afgesproken. Volgens hem was BOO-voorzitter In 't Veld wel gevraagd, maar niet geko men om in een (forse) schor sing het college van advies te dienen. In 't Veld vulde als raadslid de karige beantwoor ding van de vragen door het college aan. Hij was niet naar B. en W. gegaan, omdat volgens hem de afspraak was gemaakt, dat de gehele commissie BOO met B. en W. zou overleggen. Na een dergelijk incident begrijp je de stemverklaring van VVD- er Wessels, de zei een fel voor stander van integratie te zijn geweest, maar door de discussie te zijn afgezwakt tot alleen voorstander. In de wandelgan gen voegde hij eraan toe: „Nog vijf minuten en ik was tegen geweest". Zijn nieuwe fractieleidster Anne- lien Kappeyne van de Coppello, die door haar kamerlidmaat schap in Wiegel's rijen? veel militanter is geworden dan ze vroeger als raadslid was maakte de kolonel b.d. een beetje heer b.d. toen zij hem min of meer verbood een papier weg te leg gen. Jammer van een toch zo hoffelijk gebaar. -gemeester Vis had dat ook ,:unnen maken door te voldoen aan een verzoek van wethouder mevr. Den Haan om vóór haar eerst BOO-voorzitter In 't Veld het woord te geven. De voorzit ter hanteerde de regels glashard en weigerde het verzoek van het BOO-lid, dat zuchtend be gon met "Daar gaat het brave meisje danEen andere wethouder, de eveneens liberale Duyverman, kreeg van Vis niet het woord toen hij erom vroeg. „U krijgt namens het college zo het woord ter afsluiting van de ze instantie" was zijn motive ring. Maar de wethouder wilde niet namens het college, maar namens zichzelf spreken, zo bleek. Hij aarzelde over het voorstel en kondigde aan niet aan de stemming te zullen deel nemen. Dat wilde hij als lid van de raad zeggen en wethouders zijn dat toch? Daarentegen kreeg In 't Veld wel gelegenheid veel te zeggen in een z.g. stemverklaring. Welis waar onderbrak de voorzitter hem met de mededeling, dat dit geen stemverklaring was. enkele malen zelfs, maar de PAK-frac- tieleider zei dan alleen maar "ja" of "precies" en ging door met het luchten van zijn ge moed. Mens, erger je niet. Ook niet aan de benadering door een aantal raadsleden van een toch al in gewikkeld vraagstuk met moei lijke woorden en citaten in een andere taal. De liberale leidster had het over de studeerkamer en niet ten onrechte. En over een wetenschappelijk dispuut en ook daarin had ze geen on gelijk. Dat zijn andere dingen dan de speeltuin van de ge meentelijke democratie, die de raad moet zijn. ^Kappeyne vond het compro- Wljorstel een heel klein stapje, echte beslissingen later vol- had moeite met de verant- elljkheid van alle bij de be- 8 >orbereiding betrokkenen. derman legde er de nadruk op, dergelijk systeem vertrou- vraagt, wat hij in de huidige U01 ledigheden ver te zoeken acht. A-er Van Dam wierp zich op I fcte beantwoorder van de tfpj toonde zich een voorstander voorgestelde systeem, omdat t i fger bij het bestuur wordt be- of,:n- Een politieke beslissing, het raadslid het. houder mevr. Den Haan zoverre met hem eens, dat het Dlltieke beslissing is, dat er in- moet komen. Wethouder Els- ^1. dat er hier en daar al ltegratie aan de gang is. De van het voorstel noem- LEIDEN Wethouder Kret stadsontwikkeling en verkeer is niet van plan om op korte termijn een aantal maatregelen te nemen ten be hoeve van fietsers en bromfietsers. Dat heeft hij de verkeerscommissie gisteren laten weten. Het punt kwam aan de orde naar aanleiding van 'n brief van de Werkgroep Fiets. Deze werkgroep, die nauw samenwerkt met de Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse universiteit, had een aan tal mogelijkheden geschetst om op korte termijn iets te doen om het lot van fiets en brommer in de binnen stad te verbeteren. Op deze brief had wethouder Kret een antwoord geformuleerd dat D'66- er Oosterman "vaag" noemde. Hij drong er bij de wethouder op aan om in elk geval duidelijk uit te spreken dat de fiets prioriteit krijgt boven de auto. De wethouder deed dat niet. Hij wees er wel op, dat de nota, wa/arin wordt aangegeven wat er in het belang van fietsers en bromfiet sers moet gebeuren eerder zal ver schijnen dan de nota over het auto verkeer in Leiden. "De nota's zullen heel bewust in deze volgorde uitko men", aldus de wethouder. "Maar om nu met de natte vinger $vat fiets te nemen, dat kan niet Kret ging wel akkoord met 'n voorstel van PvdA-er Ouwerkerk om een voorlopig commentaar te leve ren op wensen en vragen die diver se Leidse wijk- en buurtverenigingen op papier hebben gezet aangaande de stedebouwkundige en verkeerssi tuatie in him wijk. De bewoners zou den dan de kans moeten krijgen om zelf wat gedachten over verbetering van de situatie kenbaar te maken. Wethouder Kret merkte overigens wel op, dat het commentaar van het college "niet volgende maand ver wacht moet worden". Hij zegde toe, dat er een speelter rein zal komen in de Fruitbuurt. "We moeten in elk geval iets doen. Maar ik ben niet van plan om de si tuatie in deze wijk meteen integraal aan te pakken terwijl er andere buurten zijn die dat veel harder no dig hebben", meldde hij op vragen van Ouwerkerk. De commissie kreeg voorts te horen dat het volgens de NZH niet moge lijk is om een bushalte te maken bij het bejaardencentrum Willigenhof, aan de Apollolaan. Overigens zei wethouder Kret, dat dat punt nog eens aan de orde zou kunnen komen bij de behandeling van de nota open- LEIDEN Een half miljoen Nederlanders zal deze winter weer de besneeuwde hellingen van Zwitserland, Oostenrijk of een ander wintersportland wil len bedwingen. Voor velen zal het een eerste kennismaking met de ski-sport zfjn. Hoe die eerste kennismaking met de lange latten verloopt de grapjes over gebroken benen en armen tijdens zo'n vakantie zijn zeer talrijk hangt voor zeker 95% samen met de veiligheid van de ski-uitrusting. En daar mankeert nog weieens wat aan, volgens Theo Wilms Floet, die op het gebied van wintersport artikelen gerust een autoriteit genoemd kan worden. Daarom ook heeft de Leidse sportartikelen-handelaar, zelf een enthousiast skicr, zich inge zet om de veiligheid van de skiër te verhogen. Enige seizoenen in troduceerde hij als eerste een apparaat om de skibindingen te testen. Hoe belangrijk de goede binding is illustreert een Duits onderzoek naar ongelukken bij het skiën. Hierbij kwam aan het licht dat 63% van de ski-onge lukken wordt veroorzaakt door verkeerd afgestelde bindingen. Helemaal nieuw, Wilms Floet is de eerste in Nederland die dit toestel aanschafte, is de appa ratuur die professor Vögel ont wierp om de spanning van de ski te meten. De spanning van de ski niet alleen van belang voor de veiligheid maar ook voor prettig skiën, want als de span ning verkeerd is zul je nooit een maximale "wegligglng" krij gen wordt bepaald door het gewicht van de skiër en de lengte van de ski. Door middel van het apparaat en de tabel kan men nu vaststellen bij welke ski-lengte en welk gewicht de spanning druk op 't sneeuw- oppervlak juist is. Omdat bü het steeds drukker wordende ski-verkeer de veilig heid ook voor de andere sikërs van belang is, is Theo Wilms Floet ook een tegenstander van ter plaatse skies huren. Hij zegt: „Het is als je tien dagen naar de wintersport gaat gewoon tijdver lies. Moet je je voorstellen, er komt een vliegtuig aan vol men sen zonder skies. Het wordt een run op de verhuurder. Vaak is er in een klein dorpje maar een zo'n winkel. Iedereen heeft dan haast om zo snel mogelijk aan schoenen en ski's te komen en het is voor de verhuurder on mogelijk alles goed uit te testen. Op de foto test Rob Poelman de binding van een schoen. Daarnaast het nieuwe toestel om de spanning te controleren. HENRIET TE V. D. HOEVEN FOTO JAN HOLVAST Vergadering Welzijnsraad LEIDEN A.s. donderdagavond is er een openbare vergadering van de Welzijnsraad in het pand Stations weg 28. In deze vergadering, die om acht uur begint, zal o.a. de nota bij zondere huisvesting aan de orde ko men en een uitbreiding van het da gelijks bestuur. Het publiek wordt traditiegetrouw na de vergadering in de gelegenheid gesteld te reage ren op bepaalde, met het welzijns werk samenhangend kwesties ter tafel te brengen. ADVERTENTIE Vraag de 80 pagina's tellende kleurenkatalogu». een wereldcollectie orgels, piano's en— eigen muziekscholen 1-3 (ln pand Hees LEIDEN Prof. mr. H. H. Maas en drs. J. K. M. Gevers zijn gister avond door de universiteitsraad geko zen om de per 1 december a.s. ont stane vacatures in het college van bestuur van de Leidse universiteit op te vullen. Voor deze vacatures waren drie kandidaten gesteld. Prof. Maas, die ook bij de eerste universiteitsraad deel heeft uitge maakt van het college van bestuur, verwierf 31 stemmen, terwijl Gevers 13 stemmen aan zijn "opponent" dr. R. Louw kwijtraakte en er derhal ve 18 overhield. De 13 stemmen voor dr. Louw, lec tor in de organische scheikunde, wa ren voor een belangrijk deel afkom stig van raadsleden die meenden dat in het college van bestuur behalve een drietal juristen (mr. Cath, prof. Maas en mr. Koppelaars) en een historicus (prof. Cohen) ook een vertegenwoordiger van één van de beta-faeultetiten zitting moest heb ben. Met name prof. dr. Van den Handel achtte dit van groot belang gezien de speciale geaardheid van de problemen in deze faculteiten. Hij vond het wenselijk dat een deskundi ge uit deze faculteiten die problemen in het college van bestuur nader zou kunnen belichten. Aan deze overweging voegden prof. Feldbrugge en het studenten lid Helle (Centrum Groepering Leiden) toe dat het voor de diversi teit ln het college van bestuur (zo wel prof. Maas als Gevers maakt deel uit van de progressieve partij), van belang zou zijn dr. Louw in het college op te nemen. Het raadslid Prof. dr. Ouwerkerk meende echter dat het bij de verkiezing van kandi daten voor het college van bestuur niet ging om de politieke geaard heid, maar veeleer om bestuurlijke en andere kwaliteiten. Het studen tenlid v. Rij zei het argument over de vertegenwoordiging van de bèta faculteiten irrelevant te vinden. Hij meende dat de problemen die in de bèta-faculteiten leven te allen tijde vertaald zouden kunnen worden. Drs. Jan-Karei Gevers is met zijn 29 Jaren het jongste lid van het col lege van bestuur. In het dagelijks le ven is hij als wetenschappelijk me dewerker verbonden aan het Sociolo gisch Instituut waar hij als voorzit ter fungeert van de vakgroep i.o. makro-sociologie. In de universi teitsraad heeft hij ook de eerste pe riode meegemaakt. Hij deed zich toen al gelden als een bekwaam "op positieleider". die vaak uiterst scherp en adrem de standpunten van zijn fractie kon vertolken. En voor de meeste raadsleden speelde dat be langrijk mee toen zij gisteravond besloten Gevers op één van de ze tels in het college van bestuur neer te zetten. VOOI Sleutels in nieuw gebouw in Leiden LEIDEN Nadat enkele maanden geleden de produktie- en expeditieaf delingen van Sleutels conserven B.V. (voorheen L. E. Nieuwenhuizen) van Leiden naar het reeds bestaande be drijf in Helden-Panningen (L) wa ren verhuisd, heeft de onderneming thans per 1 november in Leiden een nieuw kantoorgebouw betrokken aan het Bevrijdingsplein (56). In dit ge bouw zal het bedrijf worden geleid en zal het administratieve hart blijven kloppen. Sinds de opname van Sleutels conserven in de Franse Blanchaud- groep richt de onderneming zich op een groter dan alleen op het regiona le gebied. De omzetten van het be drijf vertonen overigens een stijgen de lijn. Vorig Jaar werd een omzet- verhoging van bijna 25 procent be reikt. LEIDEN Morgen organiseert de Evang. Luth. Kerk haar jaarlijk se bazar aan de Hooglandse Kerk- gracht 28. Er zullen handwerkjes, levensmiddelen, huishoudelijke goe deren en andere gebruiksvoorwerpen worden verkocht. Verder is er een demonstratie te zien van hoe men zelf sieraden kan maken en is er voor de kinderen 's middags een kin derkennis. De bazar is geopend van 10 tot 12, van 2 tot 6 en van 7 tot 10 i LEIDEN Doordat een 55-jarige benzinepomphouder uit Rijndburg met zijn auto in de avond van de 15de Juli J.l. een bocht in de Leidse Vaart te Sassenheim veel te ruim nam, botste hij tegen een geparkeer de auto op. „U had, zo las de plaatsvervangend- kantonreohter, mr. E. G. Sprey. in het proces-verbaal, „enige glazen bier gedronken. Ook beging u de 'fout niet op de komst van de politie te wachten maar door te rijden zon der Uw identiteit bekend te maken". Doordat een getuige het kenteken had genoteerd, kon de pomphouder worden achterhaald. Deze gaf toe een stuurfout te heb ben gemaakt. Hij ontkende echter met nadruk tevoren bier te heb ben gedronken. „Dat gaf u destijds wel toe", repliceerde de plv. kan tonrechter. „Ik gaf niks toe", bleef verdachte aanhouden. Op grond van de getuigenverklaringen achtte de officier, mr. D. J. Bender, het wel bewezen, dat verdachte die avond bier had gedronken. Met dit feit als een strafbezwarende omstandigheid op de achtergrond, eiste hij zowel een geldboete van f. 100 subs. 10 dagen ais, bij wijze van waarschu wing, vier maanden voorwaardelijke ontzegging met een proeftijd van 2 jaar. Van zijn recht op .'t laatste woord maakte verdachte geen gebruik. De plv. kantonrechter vond verdach- tes alcoholgebruik en „stuurfout" dermate ernstig, dat hij de geëiste boete te mild vond. Hij vonniste dan ook met f 150 subs. 15 dagen en de gevraagde voorwaardelijke ont zegging. „Ik viel even in slaap. Hierdoor werd m'n auto even stuurloos" zo ver klaarde een 50-karige instrument maker uit Lisse. Reden waarom hij op een mooie zondag in Juni jl.. de rijbaan van de Teylingerweg te Voorhout had „verlaten", in de berm 2 verkeerspaaltjes ramde en ver volgens het (bolland) land was inge doken. „Het was middag en mijns inziens dus geen tijd voor een slaap je", merkte de rechter op. „Het was nogal warm in de auto en dat speelde mij blijkbaar parten", meende verdachte. De officier keurde verdachtes „slaapje" ten scherpste af. „u Ibracht aldoende het verkeer ln groot gevaar en mag nog van geluk spreken, dat er geen slachtoffers vie len". Omdat verdachte nog een blan co strafregister had beperkte hij zijn eis ditmaal nog tot een geldbo?re van f. 100 subs.' 10 dagen en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 4 maanden met een proeftijd van 2 Jaar. De plv. kantonrechter zag geen re den tot nog meer clementie en von- niste derhalve geheel conform. Voortrekker is een pure,natuur zuivere tabak, met een smaak helemaal van zichzelf. Heeft geen toevoegingen nodig en is niet te vochtig. Daarom trekt-ie licht en brandt-ie makkelijk. Geeft een geur en een smaak die nooit verveelt. Dat waardeert de ware pijproker. 1,60

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3