"Zandwinningswinst Zwanburg ook voor derde fase aanleg riolering" Chili Bert Enk laar in Leiderdorp Pater Pieterse over WARMONDS RAADSLID VAN DER KROFT agendz tK Oprichtingsbijeen komst raad v. Kerken DINSDAG 6 NOVEMBE Dinsdag WARMOND Het Warmondse gemeentebestuur staat de komende maanden voor het probleem op welke manier de zandwinningswinst, die volgens raming ruim acht miljoen gulden zal bedragen, besteed moet worden. Twee belangrijke vragen ko men hierbij naar voren 9> Hoe groot is het bedrag dat no dig is voor het recreatieschap Zwan- burgerpolder. Hoeveel geld blijft beschikbaar voor voorzieningen in het dorp zelf. De raad heeft al besloten om de kosten van de 3de fase van de riole ring ten laste van de zandwinnings winst uit de Z wanburger pol der te laten komen. Een korte maar felle discussie had in de afgelopen raads vergadering plaats, toen de voorzitter aan het eind van de vergadering een agendapunt toevoegde om "n krediet van f. 11.500.- beschikbaar te stellen voor het maken van berekeningen van de Zwanburgerpolder. Hierover hadden wij een gesprek met de voor zitter van de samenwerkende fracties in de raad, ook voorzitter van de fi nanciële commissie G. J. v.d. Kroft. Deze zei "De Kroon heeft geen goed keuring verleend aan de (woning) bouw in de Zwanburgerpolder. In af wachting van deze uitspraak is er na de verwezenlijking van het bouwplan Endepoel I niet meer gebouwd. Dit had tot gevolg dat er in Warmond een grote woningnood is ontstaan. Dit speelt vooral omdat het in onze regio nog steeds niet mogelijk is om de bouw van woningen regionaal te re gelen. Iedere gemeente moet zorgen voor de bouw van woningen voor de eigen inwoners. Vanuit deze pro bleemstelling moest Warmond dan ook wel het bouwplan Endepoel II aanpakken. Opmerking ter zijde: er bestaat bij mij en ik geloof wel bij de gehele raad veel waardering voor de inzet met name van de burgemeester, waardoor binnen recordtijd met de bouw van woningen in dit plan kon worden begonnen. Of de gemeente in plan Endepoel II meer geld zal moe ten investeren is niet relevant, omdat elk plan een sluitende exploitatie moet hebben. Dit is ook in Endepoel II het geval. Een heel ander geval is of de kavelprijs per woning in de Zwanburgerpolder belangrijk lager zou zijn geweest als nu in het plan Endepoel II. Ofschoon daar geen zui vere berekeningen voor handen zijn, bestaat het vermoeden dat de prijs per woning in de Zwanburgerpolder belangrijk lager zou zijn als nu in het plan Endepoel II het geval is. Nog daargelaten dat het. voor onze eigen inwoners in plan Zwan burg bijzonder mooi wonen zou zijn Tekorten Door de van jaar tot jaar toene mende tekorten op de gewone dienst van de gemeente-begroting is er geen geld meer beschikbaar voor investeringen, ook niet voor de 3de fase van de riolering. De raad kent aan deze investering de grootst mo gelijke prioriteit toe. Daarom heeft de raad besloten om dit plan zo'n kort mogelijke termijn te kunnen uitvoeren, over een gedeelte van de zandwinningswinst te beschikken. Dit besluit moet echter goedgekeurd worden door G. S. Bij G.S. vreest men echter dat de zandwinnings winst nauwelijks voldoende zal zijn om het recreatieplan Zwanburger polder te verwezenlijken. Om deze vrees weg te nemen zouden er, op basis van een ontwerpplan dat de raad nog moet goedkeuren, door de Heide Mij berekeningen moeten wor den gemaakt. Voor het opstellen van deze berekeningen zou een krediet van f. 11.500,- nodig zijn". De raad is met het verlenen van dit krediet zonder meer, niet ak koord gegaan. Niet alleen vond de raad een krediet van f. 11.500,- voor het maken van deze berekeningen veel te hoog, maar de raad wilde zich ook beslist niet te gedetailleerd vast leggen op het punt van de beschik king over de zandwinningswinst. „Ik ben van mening", zegt Van der Kroft, „dat eerst de nodige prioritei ten voor wat betreft toekomstige in vesteringen moeten worden bepaald. Hierbij komt nog dat ik vindt dat, vooral nu de woningbouw niet door gaat, de hele gemeente moet pro fiteren van de zandwinningswinst. Een situatie waarbij deze winst ge heel besteed wordt aan de inrichting van het recreatiepan Zwanbur gerpolder is voor mij onaanvaard baar". Om de vrees bij G.S. toch weg te nemen heeft de raad besloten om te volstaan met het aangeven van de kosten die gemoeid zijn met een eenvoudige inrichting van dit plan, met daarnaast alternatieven als be sloten zou worden tot grotere inves teringen. Door dat deze berekeningen een globaal karakter zullen dragen, kan volstaan worden met een aan merkelijk lager krediet. Het formu leren van de wensen voor de in richting van het voormalige woon- eiland (het huidige Kouwenhoven) worden begrensd door de Kroonuit- spraak. Een eerste ontwerp is door B. en W. met de raad in een infor mele raadsvergadering besproken. Een definitieve standpunt bepaling kan niet plaats vinden zolang nog niet bekend is wat deze plannen gaan kosten. Dit laatste is volgens Van der Kroft veel belangrijker zo lang het gemeentebestuur de prio riteiten voor wat betreft de beste ding zandwinningskosten nog niet heeft vastgesteld. „Hoe dan ook', zegt hij, „bij de inrichting van dit plan zal zeker gerealiseerd moeten wor den de mogelijkheid tot een recht streeks contact van de Warmonders met de plassen en een uitbreiding van de jachthavensaccommodatie. Wat het gemeentebestuur beslist niet wil is het aantrekken op grote schaal van massa-recreatie. Het is mogelijk dit plan zo duur te ma ken, zodat de zandwinningswinst ge heel hieraan besteed zou moeten worden. Hier ben ik beslist tegen. Waar voor mij de grens precies ligt kan ik niet zeggen. Dit is o.m. af hankelijk van het door de raad vast te stellen prioriteitsschema. Wij stel len, tot op heden, ons wel op het standpunt dat het tot de taak van Warmond gerekend moet worden om Kouwenhoven in te richten om de ontwikkeling in dit voor Warmond kwetsbare gebied, in de hand te kunnen houden. Diaman am. I laan 11, Oegstgeest. vrij. 8.15 i Simultaanschaak in Dorpshuis LEIDERDORP In het kader van het eeuwfeest van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond zal Inter nationaal Meester Bert Enklaar van avond in het Dorpshuis van Leider dorp een simultaanséance geven. Aan dit schaakfestijn, dat om acht uur begint, kunnen veertig schakers, ook huisschakers, deelnemen. Indien zich meer dan veertig man voor dit schaakgebeuren melden, zal een tweede simulbaangever uitgenodigd worden. Op het PIDE-congresi dat onlangs te Helsinki werd gehouden, is Bert En klaar tot Internationaal Meester benoemd. Zijn briljantste prestatie is ongetwijfeld de met zwart bevochten winstpartij tegen Ljubomir Ljuboje- vic in de grootmeestergroep van het dit jaar gehouden Hoogoven-toer- nooi. Tijdens de beslissingsdriekamp om de Nederlandse schaaktitel tussen Gena Sosonko, Coen Zuidema en Bert Enklaar kwam laatstgenoemde nog wat adem tekort. Sosonko nam de ti tel over van Zuidema. In de hoofd klasse van de KNSB komt Bert En klaar uit voor het Amsterdamse VAS/ASC I. Op deze schaakvereni ging begon hij na een sterk gespeelde schoolschaakcompetitie voor het Barleusgymnasium aan een veelbelo vende i OEGSTGEEST Het grofvuil, wordt 8 november opgehaald in Adm. de Ruyterlaan - Lange Voort - Piet Heinlaan - Witte de Withlaan - Jo- han Evertsenlaan - Hazenboslaan ged. - Karei Doormanlaan - M. H. Tromplaan - Aert van Neslaan - Irislaan - Floralaan ged. - Lelielaan - Ridderspoorlaan - Violenlaan - Ri- zenlaan - Anemonenlaan - Akelei laan - Gladiolenlaan - Freesialaan - Narcissenlaan. In Voorschoten wordt woensdag, 14 november het grofvuil opgehaald in Boschgeest, aan de Papelaan (tus sen Rouboslaan en Veurseweg), John F. Kennedyplantsoen - Oranjekade - Narcisstraat - Tulpstraat - Hya- cinthstraat, Van Kempenstraat, Bij- dorpstraat - Willem de Zwijgerlaan - Burgemeester de Keimp emaer straat - Pauwenstraat - Crocusstraat. Wijngaardenlaan (zuidzijde) - Veur seweg - Essenlaan - Rouwkooplaan - Peppellaan - Wilgenlaan - Kniplaan - Laan van Duivenvoorde en Haag- wijk. Vrijdagavond in Ons Huis Oegstgeest Witte Huis disc, tank en mogelijkheden van di bioloog. Inleider H. Wals, dli en Kindertuinen, Den Haag. 8 uur nam. Woensdag Stadhuis Leiden Vergadering missie voor cultv jeugd, 8 uur nan Donderdag Surinameavond SSRL gebouvi ge woerd 108, aanvang 8 ui Gespreksavonden Gespreksavonden Baha-l Ken Pred. Hendrïkplantsoen 25. Leide Vogelasiel Anna Paulownastraat 15, Gewonde- eD uitgeputte vogels 34687 Kinderopvang Informatiebureau werkgemeen telefoo: 10—12 i 24 uur nam. Sociale raadsvrouw Spreekuur sociale raadsvrouw di. 10.30—11.30 straat 49. wo. 10- straat 2a. wo. 4.: recht 10. muziek, do. werkgroep huis? werkende jongeren, dag. 810 Voor weduwen en weduwnaars Nderlandse Vereniging en weduwnaars. Telefoon LeidsJ viesbureau: 61112. Koordstudio intermenselijke jarigen. Oude Rijn 88, Kaarsen Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft de mede werkers en studenten van de univer siteit gevraagd in de komende maan den zuinig te zijn met energiemidde len. De universiteit verbruikt Jaar lijks gemiddeld 3.600.000 liter stook olie, 20.700.000 Kwh electriciteit en 4.750.000 kubieke meter gas. En vol gens het college van bestuur zal dit verbruik met tenminste tien procent moeten worden beperkt. Welaan vrienden, laten wij de kaai"S in ere herstellen. Deze edele staaf uit vroeger en dus beter tijden heeft im mers genoeg te bieden: licht, warm te en..een vleugje romantiek. Wat, vrienden, willen wij nog meer? Zegels Inspecteur Dinsdag 13 november a.s. wordt er speciaal or de ouderen een ver- keersvoorlichting gegeven in het Dienstencentrum Noord Van Ho- gendorpstraat 36. Inspecteur Oudman van de ver keerspolitie Leiden heeft zich bereid verklaard de ouderen in Leiden wat meer wegwijs te maken in het ver keer en de verkeersregels. Ook on der deze kategorie zijn er nog te zlfs eheeeeleml niet) op de hoogte zij veel, die niet helemaal (misschien zelfs helemaal niet) op de hoogte zijn met de nieuwe verkeersregels, wat gevaar kan opleveren voor henzelf en voor henzelf en voor andere ver keersdeelnemers. Dus 13 novem ber in grote getale naar van Hogen- dorpstraat 36, aanvang 10.30 des morgens. De toegang is gratis. Bloem Vanaf 13 november wordt de tweede fase van de 26e kinderpostze- gelaktie ingezet. Op meer dan 400 plaatsen in ons land, voornamelijk in postkantoren en warenhuizen, maar ook wel op andere trefpunten verschijnen fleurige kraampjes. Vrijwillige medewerksters van plaatselijke comité's brengen daar, naast de inmiddels verschenen kin derpostzegels, een grote verscheiden heid aan wenskaarten op tafel. De aktde is in september ingeluid, door de schoolkinderen, die huis aan huis bestellingen hebben opgenomen voor zakjes kinderpostzegels en map jes prentbriefkaarten. De bestellin gen worden na 13 november thuisbe zorgd. Bij de kraampjes is er nu ge legenheid om eens rustig te neuzen in en te kiezen uit het volledige as sortiment wenskaarten, dat de aktie "voor het kind" op de markt brengt. De verkoop wordt tot eind decem ber voortgezet. Kerst- en nieuw jaarskaarten nemen uiteraard een belangrijke plaats in, maar er is ook een ruime keuze aan kaarten, die zowel voor zakelijke als privé- doeleinden (felicitaties, corres pondentie, mededelingen, geboorte- en menukaarten) het hele jaar bruikbaar zijn. Daar zitten bijvoor beeld bijzonder fraaie tegel- en gra vure produkties bij. Er zijn luchtpost- uitvoeringen verkrijgbaar, waardoor het de koper mogelijk gemaakt wordt om vrienden en relaties in 't buitenland met een stijlvolle lichtge- wicht-reproduktie te bedenken. Bij dit alles valt vooral te bedenken dat de aktie een geweldig bedrag voor het kind bijeen pleegt te bren gen, vorig Jaar ruim zes miljoen gul den. De opbrengst wordt ieder Jaar verdeeld door het Nederlands Comi- onder redactie van Paul Wolfswinkel té voor Kinderpostzegels, over uit eenlopende maar broodnodige voor zieningen voor kinderen, jonge en oudere. Zo ging er in het afgelopen jaar geld naar inrichtingen (bijvoorbeeld voor een kinderboerderij in een dorp voor gehandicapte kinderen), naar adviesbureaus voor ouders en Jonge ren, naar een kindercircus in een grote stad. Ook naar het buitenland: onder andere naar een opvangcen trum voor wezen in Tanzania en naar een spraakkliniek in Djakarta. Hopelijk zal de 26e kinderpostze- gelaktie in nog ruimere mate con creet kunnen bijdragen aan leefbaar- eid voor kinderen. Burgemeester Vis zal op de dertien de om half negen in de (vroege) och tend de eerste postzegel kopen in het hoofdpostkantoor. LEIDEN Op de trappen van het Leidse stadhuis de winter mode van het ontwerpers-duo Patrick en Patricia. Van links naar rechts Marveil met een pan talon met steekzakken. Eric in een trenchcoat met bijpassende pantalon. Patricia in een steen- rode-beige gespikkelde tweed mantel met cloche. Wim in een sportief pak van dezelfde stof en tenslotte Patrick in een mantel- costuum van Indiase tooi. (Foto Jan Holvast) ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse missionaris Pater Pieterse zal vrijdagavond in verenigingsge bouw Ons Huis praten over zijn er varingen in Chili. Pater Pieterse, te ruggekeerd na de machtsovername, van de generaals, is in dat land eni ge jaren werkzaam geweest in een van de armste wijken van Santiago. Zonder veel financiële hulp stond hij samen met de bevolking voor de moeilijke taak iets te doen aan on derwijs, christendom en vorming. Daarbij speelde de politieke en so ciaal-economische situatie van het land natuurlijk een grote rol; Chili is tenslotte een ontwikkelingsland en de taak van een missionaris, houdt ook de zorg voor de materië le omstandigheden in. Vrouw en studie LEIDERDORP Bij Leidse Onder wijsinstellingen is een speciale bro chure uitgegeven om 'het studeren van de vrouw te stimuleren: "Be richt aan de vrouw". Deze voorlich tingsbrochure richt zich met name op de vrouw die de schoolbanken al kortere of langere tijd verlaten heeft. Men schenkt onder meer aandacht aan de vele redenen die de vrouw tot het volgen van een opleiding kunnen doen besluiten. Bovendien kan een schriftelijke stu die geiheel thuis worden gevolgd - een praktisch voordeel dat vooral voor studerende moeders van belang zal zijn. In een zestal interviews geven vrou wen idle bij de Leidse Onderwijsin stellingen studeren of hebben gestu deerd, hun studie-ervaringen weer. king enthousiast te maken voor zijn Apotheken werk. Hij sprak toen voor de werk groep Missie- en Ontwikkelingshulp de werkgroep Vrede en andere be langstellenden. Pater Pieterse wil vrijdag in de grote zaal van Ons Huis (Dorpsstraat) met iedere geïnteres seerde praten en discussiëren over de situatie in Chili, voor en na de staatsgreep. Aanvang 20.00 uur. Leiden De avond dienst van de apotheken in de Leiden wordt deze week waari men door Driesum, Leiden, theek Voorschoten, Van Smallenbrug, Leiderdorp. KWJ-Leiden donderdagavond geopend Wetswinkeltje i -r 7- -| Havenpleln 3, Kinderen gewond in het verkeer Leiden Twee kindererf zijn giste ren gewond geraakt in het Leidse verkeer. Op de kruising van de Oegstgeester- weg en de Willem de Zwijgerlaan werd 's-middags omstreeks kwart over vijf een tienjarige jongen met zijn fiets gegrepen door een scooter. Heb ventje kreeg een zware hersen schudding en 'moest naar het Aca demisch Ziekenhuis worden overge bracht. Op de Churchilllaan kwam gister avond omstreeks kwart voor zeven een zevenjarige jongen onder een auto, toen hij hollend de rijbaan overstak. De jongen kreeg een her senschudding en een wond aan zijn bovenlip. Ook hij werd door de EHD naar het ziekenhuis overgebracht. Koningin 17 november in manege "Moedig Voorwaarts" werkende long Volkshuis Apothekersdijk 33 Opei 1 lo., vrij.: 101 uap1 Zevensprong vrll. Dienstencentrum Noordeindpleln 2b, tel. 40483. mene Informatie dagelijks vs' Moeders voor moeders Actie "Moeders^ lof dij E3652. Humanitas mstverlenln it 84. Spreel woensdag 8.3010.30 SOS-dienst lijkheden verkeren berelkbaai werkdag van acht uur n.m tol uur v.m doorlopend in bet weefcp i d.w.z. van vrijdag acht maandag acht uur vm Release Hulpverleningsdienst Release; ZOETERWOUDE De raad van kerken in Zoeterwoude-dorp zal op dinsdag 20 november zijn oprich- tings-vergadering houden en vervol gens op donderdag 6 december (tij dens de Toerustingsbijeenkomst „Ver zoening tussen de kerken" van die avond met dr. A. van den Heuvel, die op de geplande dag 22 november niet kon) worden geïnstalleerd. De raad van kerken is een orgaan dat in dienst staa/t van kerkbestuur/pa rochieraad en kerkeraad, waar het kwesties van oecumene betreft. In de raad moet steeds één lid van de kerkeraad en van het kerkbestuur of de parochieraad zitting hebben. Die parochieraad zal trouwens don derdag 8 november in een verga dering alle suggesties verzamelen om te komen tot een parochieavond voor alle parochianen. Daarbij is het de bedoeling dat voor de pauze een uiteenzetting wordt gegeven van b.v. de financiën van de parochie en dat daarna gelegenheid bestaat tot discussie over problemen op ker kelijk gebied. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: DEN HAAG Koningin Juliana heeft het voornemen op 17 november Architecten aanstaande een bezoek te brengen aan de manege "Moedig Voorwaarts" van de "stichting paardrijden voor gehandicapten" voor Leiden en om streken. De koningin zal hier aan de stichting een pony overdragen, die is geschonken door de algemene se- natenvergadering en de bond van vrouwelijke studenten in het kader van de actie "Kind in nood" ter ge legenheid van het 25-jarig regerings jubileum. Leids Volkshuis, Apothekersdijk Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden gezinsverzorging n£r--— i voorm) Bijdrage: Wim Wiirtz Warmondse raad vergadert op 12 november WARMOND De Warmondse raad vergadert 12 november om acht uur weer in het gemeentehuis. Op de agenda voor die avond staan maar twee punten: prea-advies over de plantsoenendienst een aanwijzing van een gemachtigde voor de hoor zitting over het Bestemmingsplan west. Het spreekuur van de woonruimte adviescommissie is uitgeteld tot vol gende week woensdag 14 november van half acht tot half negen. Dirk T. J., zn. van D. Stokkel en A. M. P. Hoogenboom; Johnny, zn. van C. Rijstaergen en T. W. van der Lult; Mi- chiel A., zn. van R. H. Schreve en A. P. Braat; Fahreten. zn. van I. E. Celik en A. Kakci; Albertus J., zn. van W. Zandbergen en J. Kulvenhoven; Gea, Zweeden; Miranda C. J. M. Waasdorp: Elisa- newi, ar. van A. J. Eijgelaar en C. van Oven; Mirjam R.. dr. van J. W. D, T(js- greet, dr. van T. de Wit en T. Jan- Mercedes F. M.. dr. van B. van Vlerk en G. A. M. T. van Gestel; M. D. Bijleveld en D, van der Aart (69) man 3) man; W. F. van de m; B. Loosbroek (71) ak (63) echtgen. van E om; G. Verkalk (21) n KVP houdt Leids Appel LEIDEN De Kring Leiden van de KVP houdt maandag 19 november een zogenaamde "Leids Appel". Dit gebeurt in het kerkelijk- en ge meenschapscentrum "De Bron' in de nieuwbouwwijk Ridderveld (Al phen). De staatssecretarissen Haze- kamp (middenstand) en Hendriks (volksgezondheid) en onder andere de kamerleden mevrouw Gardeniers en Van Zeil zullen hier het woord In het bestuur van de Kring Lei den is ir. dr. Blans uit Leiderdorp ge kozen. Het Wassenaarse raadslid E. H. Schuyer is benoemd tot di recteur van het Centraal Bureau voor het neutraal bijzonder kleu ter-, basis-,, buitengewoon- en voortgezet onderwijs te Den Haag. Op dit moment is de heer Schuyer leraar Nederlands aan het 2de VCL. docent aan de Nutsacademie in Rotterdam en bestuurslid van de Haagse IVO school. zinsverzorging Rilnsburgerweg Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenings- en informatie an gemeenschap LEIDSCH DAGBLAD on Bijl Uitgave: Leidscb Dagblad 8 Dort Witte SingeJ 1 - Leiden Postbus 64 Giro 67055 Telefoon directie en admmut|fn 01710-25041 TelefooD redactie 01710-21501 p Hoofdredacteur Haü Muidei Maandabonnement I rste Kwartaaisabonnementt Per Post I '2 st Losse nummers t fEer Abonnementsgelden oy vov.j. betaling te voldoen by autoü f tlsche overschry ving geeD adi nou zov 18.00 - 20J(0litii Zaterdag van 16.00 18.00 U TelelOOD 01710-30500. Jnteg

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2