dizabeth Taylor kust veel eld voor Israel bij elkaar oonoverleg toch weer op gang Philips kleuren televisie 3t Hollandse Henri in Hilton DUITSE TV am Robert Kreis toonde zijn talent in LAK Rotterdam verliest positie van eerste wereldoliehaven vandaag... ...e/7 gisteren i [iMAfKQgrammai TV morgen] IB )AG 5 NOVEMBER 1973 RADIO TV - KUNST PAGINA 5 5RDAM Zaterdagavond half acht. In het Hilton- vorden ongeveer 600 mensen met goedgevulde beurzen, rt, dat overloopt voor de Israëlische zaak naar een zaal ren. De gang is schoon. Slechts wat journalisten, foto- in veiligheidsagenten wachten geduldig af. Het wachten «en 41-jarige vrouw. Elizabeth Taylor, bekend van film hard Burton. Drie kwartier verdoet het groepje wach- met het maken van melige grapjes. er dan eindelijk aankomt de veiligheidsagenten zon- maar haar vriend ermer Henri moet zich legi- Nederland gereisd voor r en antiekveiling van de Israël Actie (CIA). Een eve veiling, met voor Ne- begrippen een ongekende sfeer. Veel chic en onge- eeel geld. is opgewekt. Liz zweeft ons huimtoreedlte afstand voorbij, alsof zfj lange tijd nodig |n lad, die schoonheid te be- nu als een soort fon- ikrans uitstraalt. De heer che, directeur van de Col- jraël Actie, zegt: „Ik ging haar kamer halen. Ze was spijen aangedaan. Niet de ac- opmoet, maar iemand die de zaak betrokken is. We haar natuurlijk uitgelegd, van de veiling hoog kan zijn als bij der- op [ebeurtenissen in de Ver- Efitaten. Die puissante rijk- nen wij hier niet". [houwer, voorzitter van het Parlement, ter opluistering pakt gauw een kusje mee. de Israëlische ambassadeur and, de heer Bar-Om. De zich daarna tkt vervolgens tot dat ge in het publiek, dat iets te beeft: „Ik ben tegen oor- overal te wereld geld ■engen voor de slachtoffers oorlog. Bedenk, dat het er niet toe doet wat u in gt. maar alleen het bedrag voor betaalt telt". Liz, in- er de vaderlandse arg- e gestalte krijg in de 'at blijft er van mijn cen- de strijkstok hangen", stelt gerust. dèeen organisatie", zegt ze, .ai aald moet worden. Al het at rechtstreeks naar de van deze oorlog. Het is af aan een zaak tussen u Zü krijgt applaus. Liz is het Joodse geloof sinds uwelijk met Mike Todd, komt volgens ingewijden otionele binding voort met isohe zaak. het bieden, dat op gang ïaalt zij zich tot het slaken etjes als: „Ja, goed zo", „prachtig, en „u loopt jker". Het eerste kusje aan melijke bieder deelt zij uit nament, dat de handel rond pren koffieservies met een roomkannetje, een cje en twaalf kopjes en f ;en miljoen gulden aan prijzen Klere week 26 weken lang! kunt u voor ƒ1 dit prachtigé eschenk van Philips winnen, wanneer u deelneemt aan de Natio- ale Puzzelactie in deze krant ten bate van de Stichting Natuurbe- jjtöud en Natuurbeschermingseducatie. park. 19.59 Progr. overz. WDR: 8.55- 9.25 Schooltelevisie. 9.30-10.00 Sesam - strasse (123). 10.30. 11.00 en 11.45- 12.15 Schooltelevisie. 18.00 Nws uit Noordr. Westf. 18.05 v. d. Kleuters. 18.15 Eddies Vater. 18.40 Hier und Heute. 19.20 Lerchenpark. 19.48 Progr. overa.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Report: feiten, beelden en ach- tergr. 21.00 Muz. uit studio B. 21.45 Die reine Flamme der Revolution. 22.30 Journaal, komm. en weerber. 22.50 Fllmrep. 23.35 Journaal. DUITSLAND II 18.25 Der rosarote Panther. 19.00 Journaal. 19.30 Alles Gute. 20.15 Doe. progr. 21.00 Journaal. 21.15 Die 25. Stunde. 23.05 Journaal. ADVERTENTIE -r- -.«uren, échte kleurenl Dat ervaart het kristalheldere geluid en de uiters ld u als u straks de gelukkige winnaar bent comfortabele bediening. Dit is pas >e v®n deze fantastische Philips kleuren- Deze luxe Philips all-transistor heelt iej Wtvanger. U geniet van het royale 66 cm. winkelwaarde van 2.595,- en is een "■"eld. de natuurgetrouwe kleuren, geschenk van Philips Nederland B.V schoteltjes, stokt bij 3000 gulden. Het kusje kost de man duizend gulden en het servies verlaat de veiling derhalve voor 4000 gulden. Puissant rijk mogen we dan niet zijn, maar voor een dergelijk souve- uier willen we wel loskomen. Hilton wemelt op deze avond van de „onopvallende stillen". Als het bieden met voortvarendheid voort gaat snorren de camera's van de AVRO-tv om het toch vrij sfeerloze gebeuren weer te geven. De AVRO is wat vreemd aan het handel drijven gegaan met de re portage, die zaterdagavond wera uitgezonden. De Amerikaanse tv- maatschappij NBC toonde belang stelling. De AVRO vroeg 100 dollar per uit te zenden minuut, plus nog wat extra's, vanwege de exclusivi teit. NBC vond het bedrag te hoog en liet het dan ook afweten. De AVRO-reactie daarop verraste de Amerikanen zodanig, dat men de zaak niet meer vertrouwde. De AVRO wilde de film toen wel voor niks weggeven. NBC bedankte. Gisterochtend vertrok Liz met haar Henri weer uit ons land. CIA-directeur Palache zei gisteren: „Ik ben geïmponeerd door de wijze waarop Liz de veiling heeft aange pakt. Ze was bijzonder ingenomen met het resultaat". De veiling van de Collectieve Is raël Actie heeft ongeveer een half miljoen gulden opgebracht. Daar bij is n$g niet gerekend het be drag dat is binnengekomen uit de entreegelden (600 maal 25 gul den) en het geld dat het koud buffet aan het slot opleverde (250 maal 100 gulden). De organisatie is bijzonder tevreden. Over enige tüd zal er een tweede veiling wor den gehouden, omdat het aanbod van goederen nog steeds doorgaat. De geschatte waarde van de goe deren, die zaterdag werden ge veild is ongeveer twee ton. Het duurste stuk dat wegging was een werk van Melle, „Het Theater", dat een waarde vertegenwoordigde van 40.000 gulden. Liz Taylor is zaterdag dan echt in Amsterdam aangekomen, in gezelschap bovendien van haar Hollandse vriend en beschermer Henry Wynberg. De begroeting op Schiphol met Henry's vader (rechts) was zoals de foto laat zien allerhartelijkst. Dick Holthaus ernstig gewond AMSTERDAM De 44-Jarige Am sterdamse couturier Dick Holithaus ia na ean auto-ongeluk in Amsterdam met ernstige verwondingen aan hoofd en benen in het Wilhemina- Gasthuls in de hoofdstad opgeno men. Hij reed met zijn sportwagen door nog onbekende oorzaak tegen een vangrail en moet uit de auto zijn geslingerd. Volgens de politie moat hij met te hoge snelheid hebben gereden, ge zien het bandenspoor van 185 meter. Een andere inzittende van de auto kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis. Voetbal Oost-Duitsland zal vol gend jaar voor de eerste keer verte genwoordigd zijn in de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal. De Oostduitsers versloegen zaterdagmiddag in Tira na in de beslissende voorrondewed strijd (groep 4). Albanië met 41 en passeerden door dit resultaat in de stand Roemenië. LEIDEIN In de vrij kring van jonge vaiderlanidse caba retiers heeft zich sinds kort'n nieuw talent gevoegd. Het is de 24-jarige Hagenaar Robert Kreis, die na zijn opleiding aan de Klemkunstaceudemne met succes in diverse vesJtzakJbheaJters is opgetreden. De Leiidse schouwburg directie heeft er zeer goed aan ge daan deze kleinkunstenaar naar deze Stad te halen. Robert Kreis presen teerde namelijk zaterdagavond in het LAK-theater zijn nieuwe Poliichinelle programma, dat over het algemeen erg enthousiast is ontvangen. Te recht, want Robert kan met name als „typemaker" een grote toekomst tegemoet gaan. Opvallend is voorts dat het programma van deze talent volle nieuwkomer voor een groot ge deelte is gebasseerd op nostalgie. Dansend, zingend en onvermoeibaar imiterend plaatst hij het verleden in het heden, tovert hij .tempo doeloe weer te voorschijn. De tijd van de stomme film, van de roaring twen ties, van Pola Negri en Lilian Har vey, van de tingel-tangel en de tap- dance, Robent Kreis laat die op een geheel eigen manier herleven. Met zijn Indische achtergrond kost heit hem misschien niet zo bar veel moei te om een Indische boy neer te zet ten, maar ook als g?golo en als rijks genoot in het op de beruchte Bijlmer meer-expres geïnspireerde nummer komen de capaciteiten van deze ca baretier heel verrassend tot uiting. De liedjes, waarbij Kreis zich zelf op de piano begeleidt, zijn niet steeds even Sterk, soms zelfs onverstaanbaar maar een dialoog tussen bijvoorbeeld Mary Dresselhuys en Heintje Davids en ook die tussen de Javaan en de Jood, die in goud en Djokja-zilver doen, wordt op weergaloos knappe wijze gevoerd. Robert Kreis, dat proef je hier en daar toch wed even, mist bij de sa menstelling van zijn gevarieerde ca baretmenu nog een paar ingrediën ten. Het is moeilijk om aan te geven welke die dan zijn. Er is wellicht nog een gebrek aan podiumervaring, aan „versiering" van de show, aan the- aterraffinement. Robert Kreis' ideeën zijn origineel, de uitwerking ervan biedt veel meer mogelijkheden dan tot nog toe het geval is. Maar er zit in elk geval groei in Kreis' onder neming, die vast en zéker zal slagen. PLETTER C. ROSIER. ROTTERDAM De Rotterdamse haven raakt als gevolg van de olie boycot gegarandeerd zijn „onaan tastbare" positie als 's werelds be langrijkste oliehaven kwijt. Dat is de mening van havenwethouder drs. H. J. Viersen, die gisterochtend terug keerde van een goodwill-reds die hij met een Rotterdamse delegatie naar enkele Amerikaanse havens heeft ge maakt. Wethouder Viersen „Ik ben zeer somber gestemd over de positie van Rotterdam als oliehaven. Die positie wordt nooit meer zoals die is geweest, ook al wordt de boycot snel Rotterdam is volgens wethouder Viersen een duidelijk kwetsbare olie haven geworden. „Nu Nederland als één van de heel weinige landen uit- s van olie uiit het Midden- i het duidelijk dat een be drijf dat op het gebied van de olie geld te investeren heeft, ndet naar Rotterdam of niet alleen naar Rot terdam gaat. Zo'n bedrijf zal zijn be langen verder spreiden", aldus de wethouder. „De wereld-olie-industrie zal zich na zo'n boycot nooit meer op een punt concentreren". Wethouder Viersen: „Rotterdam is een A-l gekwalificeerde oliehaven., die 25 procent van alle Europese olie invoert. Dit Jaar krijgen we via de de haven 80 miljoen ton olie binnen die niet voor verwerking in ons ei gen land is bestemd. En die hoeveel heid wordt bedreigd, want ik ben minder bang voor de bevoorrading van de raffinaderijen in het Water weggebied. Die zullen wel olie blijven verwerken. Een groter wordende con currentie verwacht ik van Le Havre en in een verdere toekomst ook van de grote ollehaven die Engeland op de Shetland Eilanden gaat aanleg- Robert Kreis °3saag (ANP) "Werkge- werknemersorganisaties heb- bereid verklaard tot een na trek tussen de voorzitters van ale organisaties over de mo- dl van het tot stand ko- een centraal akkoord voor van uitgaande dat over en d bereidheid bestaat alle in ge- op ide punten te bespreken". Dit >gi °r de Rijksvoorlichtingsdienst yt leeld na intensief en lang- Ittleg, dat premier Den Uyl en Kien van zijn kabinet zater- de centrale organisaties beb oerd. Mr. C. van Veen, vice-voorzitter van het VNO heeft na afloop desge vraagd meegedeeld dat er geen nieu we feiten aan het licht zijn gekomen. In het gesprek van vermoedelijk he denmorgen zullen de voorzitters van de centrale organisaties van werkge vers en ondernemers hun ongewijzig de pakket voorstellen by zich hebben. Dat pakket is hetzelfde als dat waarmee zy donderdag in het bestuur van de Stichting van de Arbeid zyn gekomen en gegaan. Toen waren de werkgevers en ondernemers graag be reid met de vakcentrales tot stemming te komen over een centraal akkoord voor 1974. Als het nieuwe gesprek openingen biedt voor mogelijkheden nader tot elkaar te komen, dan zullen we daar gelukkig mee zyn, aldus de heer Van Veen tenslotte. Een schorsing in het gesprek van zaterdag, die na ongeveer tweeëneen half uur vergaderen, op verzoek van de werkgeversdelegatie in het gesprek werd aangebracht, doet vermoeden dat van de kant van het kabinet een middel tot het Ujmen van de scherven la het overleg was aangedragen. Be raad daarover in interne kring van de werkgeversvertegenwoordiging zou na ongeveer vyf en twintig minuten de kabinetsdelegatie na het gezameniyk voortgezette gesprek de kans hebben geboden telefonisch contact te zoeken met de voorzitter van het overlegor gaan van de drie vakcentrales, de heer W. Kok. Voor zover viel na te gaan heeft de minister-president daarby de rol van telefonist vervuld: minister Lubbers liep tenminste "vrij" en de ministers Boersma en Duisenberg bleven by de werkgevers. De staatssecretaris van Eoonomi- Maandag 5 november 1973. NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Toppop (AVRO) 19.30 Het ziekenhuis, tv-serie (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Alexander de Tweede, tv-filmserie (AVRO) 21.40 MASH een lastig parket, een satirische comedy serie (AVRO) 22.05 Televizier-Magazine (AVRO) 22.55 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 18.55 19.05 19.10 19.30 20.00 20.21 21.15 22.00 Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) In de soete suikerbol, jeugdserie (9) (NCRV) De Beverly Hillbillies, tv-serie (NCRV) Tweekamp een kwis voor middelbare scholieren (NCRV) In deze uitzending komt de ploeg van het Bischoppe- lijk college in Roermond uit tegen het team van het Christelyk Gymnasium in Utrecht. Journaal (NOS) Boerin in Frankryk, tv-serie (3) (NCRV) Hier en Nu (NCRV) De Avonturier: Bradley voorziet moeilijkheden, tv- filmserie (NCRV) Koorzang: geesteiyke liederen (NCRV) Zondag voor de tweede keer Bellevue: meer een plaatsaan duiding, krijg ik de indruk, dan een rake omschrijving van het betreffende programma, want afgezien van Hanmeke Meersum-Terwogt die het pro gramma presenteerde (en na tuurlijk Marlies Hamelynck van Proloog) is er van „mooi zicht" niet zo zeer sprake. We zagen enkele fragmenten van het stuk Neus en Co, waarmee de Eindhovense groep Proloog de zesde-klassers van een lage re school in de Bijlmermeer maatschappelijk bewustzyn poogde bij te brengen, we za gen voorts drie medewerkers van Proloog, en voor het overi ge waren we overgeleverd aan de telefoon. Op zichzelf is de telefoon een verantwoorde vorm Jk mag er graag naar kijken, maar het is mijn ervaring dat een foto die de plaats in moet nemen van de man aan de andere kant van de lijn, een verstard beeld scheot dat slechts weinigen flatteert. Maar ja, wat moet dajt moet. die telefoon is nu eenmaal de gimmick van het programma, daarom kan Je die onderwijzer en dat raadslid uit Eindhoven, die minister uit Hilversum of daaromtrent, en die acteur uit Amsterdam moeilijk naar de Amsterdamse studio halen, want dan onder graaf Je het principe van Je programma en bovendien mis Je dan dat geknepen stemge luid van de telefonerende, wiens stem altijd een dun uit gerekte klank krijgt omdat hij door die draad moet. U zult mij dus geen kwaad ho ren zeggen over die formule met die panelleden die thuis naar het scherm kijken en dan telefonisch hun mening zeggen. Want eens zal dat een ideale formule blijken, bijvoorbeeld als bedlegerigen hun mening moeten zeggen, of anders mi nisters die wel iets anders aan hun hoofd hebben dan vele uren uit te trekken voor zo'n programma. Minister Van Doorn van CRM bracht giste ren in ieder geval zijn nut op, want hij zei heel positief te genover het „vormingswerk" van Proloog te staan, en hij zei zich niet te kunnen voor stellen dat de Eindhovense raad, op de gronden die de heer Combe van de christelijke CCP-fractie gaf, een komende subsidie zou afwijzen. „Dat hangt misschien ook een beetje van de nieuwe burgemeester af", zei Hanneke toen ad rem. Het kijken naar Bellevue ver gemakkelijkte het kijken naar Waaldrecht niet, zeker niet in het begin. Het was een afle vering van de nieuwe reeks. Geschreven door Kees Holier- hoek, geregisseerd door Eimert Kruidhof. Uit dit tv-spel mag toch wel geconcludeerd worden, dat de Vara er goed aan heeft gedaan de serie op te zetten, en dat zy er nog beter aan doet de serie nu voort te zet ten. Want als er een bezigheid in de wereld is waarvoor het gezegde „al doende leert men" geldt, dan is het voor het schrijven en regisseren en spe len van typische tv-spelen. „Een schuilplaats voor Sonja" had een simpel verhaal, maar het zat logisch en „menselijk" in elkaar, het kreeg de kans zich relaxed te ontplooien, en het was in een uitstekend rit me door Kruidhof geregisseerd Met ritme bedoel ik in dit ge val, dat korte scènes op hun tijd werden afgewisseld met uitgespeeldee scènetjes, die niets te lang en niets te kort duur den, dat alle scènes en alle ac teurs de kans kregen zich te ontplooien. Iedereen vertoonde dan ook een treffende gelijke nis met degeen die hij of zij uitbeeldde, met op de voor grond een heel overtuigende rol van Paul Brandenburg. Kortom: een verademing. NICO SCHEEPMAKER MAANDAG 5 NOV. HILVERSUM L NCRV: 18.00 (S) NCRV Combo Cor- 19.30 (S) llterama; kron. theologie en poëzie. 20.20 (S) Omroep. 21.00 (S) Kom lampjes of zijn de lampjes er voor ons. 22.00 8) De komponlst v.d. maand. 23.00 Theolog. etherleergang. 23.35 (S) Planorecital: mod. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Vroeg op. (8.00 Nws.) 9.00 Nws. 9.03 Uit de lucht gegrepen (10.00 Nws.) 11.00 muziek (gr.). (7.30 Nws. 7.41-7.50 Echo). 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 8.45 Moeders wil ls wet. 9.40 Schoolradio 10.00 De Wereld om ons heen: een In formatieve rubriek. 10.20 (S) Aubade: klassieke muziek (gr.). (10.30-10.32 Nws.). 11.00 Voor de zieken. 11.30 Be- Jaardenprogr. 11.55 Mededelingen. 12 uur (S) Van twaalf tot twee: pauze programma. met om 12.22 WIJ van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nwb.; 12.41 -12.50 Echo en 13.00-13.05 Raden maar 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op dinsdag: gevar. progr. met om 15.30 13.00 Nws. en 13.03 Raden TROS: 14.00 Nws. 14.03 van twee tot drie op III. 15.00 Nws. 15.03 ugo van Gelderen Show. incl. de nationa le tlp-twlntlg. (16.00 en 17.00 Nws.) HILVERSUM III NOS: 18.00 Nws. 18.02 Joost mag niet eten. AVRO: 19.00 Nws. 19.02 (S) Ne derland - non-stop: platenprogr. 20.00 Nws. 20.02 Radiojournaal. 20.05 FM -kanalen de pep. (10.00 Nws). 16.03 (8) Mix. (17.00 Nws 24.00 Nws. 0.02 Radlo-Joumaal 0.05 Droom-top-tlen. 1.00 Muz. met Meta. 2.00 Continu de nacht door. 5.00-7.00 voor dag en dauw de mist ln. AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. sche Zaken, de heer Th. M. Haze- kamp, heeft zich vrywel de gehele dag in het gebouw van het ministerie van Algemene Zaken bevonden waar de gesprekken werden gehouden, maar hy heeft niet aan die gesprek ken deelgenomen. Minister-president Den Uyl was na ongeveer tien minuten telefoneren gereed om met het antwoord van de heer Kok naar de werkgevers terug te gaan. Het laatste deel van het ge sprek heeft daarna nog ongeveer een half uur geduurd, waarna de mede deling over de vermoedeiyk heden morgen te houden vergadering werd gedaan. (gr.). (9.35-0.40 (gr.). (11.00 Nws.; 11.03- 11.05 Radlojourn.). 11.30 (S) Rond om twaalf een uur allerlei voor ledereen. met: De groenteman; Paris 13.00 Nws. 13.11 Radlojourn. 13.21 (S) Wat deed hij hier?: klassieke liederen. E.O.: 14.00 Het woord der waarheid: Kernbegrippen uit de Bij- hel. 14.15 (S) Over tualitelten, informatie taar. 16.10 (S) Voor de kinderen. 16.3 (8) Jeugdtoer. AVRO: 17.00 (S) Mo- makeropzeeshow. 19.25 (K) Daar men de schutters, tv-serle. NOS: 20.00 (K) Journ. VARA: 20.20 (K) De One- Nederland II— B.45 (K) Ti-t KRO: 19.05 Voor Achten. KRO's Praatuur. NOS: 20.00 (K) Journ. KRO: 20.20 (K) Gamma rubriek over wetenschap en tech niek. 21.10 (K) Oorlog en Vrede, tv- fUmserle (6). 21.55 (K) Waar gebeurd. NOS: 22.25 Den Haag -23.10 (K) Spaans les 17.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5