Pers eist aftreden van Nixon DAYAN VREEST NIEUWE OORLOG Y ietcong-aanval op Zuid-Vietnaii Groot diplomatiek offensief §r Scheel terug uit Moskou mr ft* Schandalen te groot Mislukte kaping boven Rusland MARINER-10 NAAR MARS Geen Russen gevangen in Midden-Oosten houoc de moed erin. STAATSHOOFDEN REIZEN DOOR MIDDEN-OOSTEN Veel doden en gewonden bij busongeluk in Californië (Van onze correspondent) WASHINGTON In politieke kringen wordt het aftre den van president Nixon binnen korte tijd waarschijnlijk geacht. Gedurende het weekeinde is de pressie op Nixon toegenomen met hoofdartikelen in de New York Times en twee conservatieve dagbladen die zijn aftreden eisen. Ook voormalige conservatieve Nixon-supporters hebben zich aangesloten bij het groeiend tij van protest. BUITENLAND MAANDAG 5 NOVEMB wm 4 S' t Senator Barry Goldwater, die ex- vice-president Spiro Agnew tot het laatst toe verdedigde, heeft samen met de zeer conservatieve Journalist William Buckley bekendgemaakt dat er over enkele dagen „schok kende ontwikkelingen" verwacht kunnen worden in de kwestie van de twee geluidsbanden, waarvan het Witte Huis heeft gezegd dat ze nooit hebben bestaan. Gissingen over de aard van deze onthullingen hou den in, dat bewijzen geleverd zou den kunnen worden dat deze twee banden zijn achtergehouden of zijn vernietigd. Goldwater verklaarde al eerder dat de president naar zijn mening niet meer in staat was het verlo ren vertrouwen in zijn beleid te her winnen en zag als enige mogelijk heid dat Nixon zich vrijwillig aan ondervragingen door de Watergate- commissie va nde senaat onder werpt een mogelijheid die nihil geacht moet worden. Even opzienbarend als het feit dat de New York Times officiéél het af treden van Nixon heeft geëist, is ook dat de conservatieve Journalist Jo seph Alsop, die Nixon vooral heeft gesteund in diens Vietnam-beüeid, nu ook onomwonden heeft geschre ven dat Nixons aftreden wenselijk is als enige oplossing voor de nationale vertrouwenscrisis. Alsop voerde als argument aan dat de verzwakking van Nixons positie hem niet in staat zou stellen het Congres er toe te be weging de defensiebegroting te ver hogen. Behalve William Buckley, een Nixon-aanhanger van het eerste urn en broer van de eveneens conser vatieve senator James Buckley, heeft ook de bekende Journalist Jack An derson opgeroepen tot Nixons aftre den, naast de New York Times kwa men de Denver Post en de Detroit News dit weekeinde met hoofdarti kelen die aandrongen op aftreden. De New York Times schreef onder de kop „de stand van zaken van het presidentschap" onder meer: „De zichtbare desintegratie van president Nixons moreel en politiek gezag, van zijn vermogen als hoofd van de re gering op te treden, van zijn aan spraak op leiderschap en geloofwaar digheid brengt ons tot de schoorvoe tende conclusie dat de heer Nixon zijn laatste dienst aan het Ameri- Autoloze dag in Israël voor Nederland TEL AVIV De plaatsvervangende secretaris-generaal van het Israëli sche vakverbond Histradoeth. Hillel Seidel, heetf in een brief aan minis ter-president Golda Meier voorgesteld dat de Israëlische automobilist een dag per week gaan lopen. De daar door uitgespaarde benzine zou aan Nederland ter beschikking moeten worden gesteld, het land dat door een Arabische olieboycot is getroffen. Dit gebaar zou niet slechts een demonstratief karakter hebben tegen d Arabische pogingen, westelijke landen onder „oliedruk" te zetten, maar zou ook de dank aan Neder land tot uitdrukking moeten brengen voor „de tot dusver betoonde vriend schap jegens Israël", aldus Seidel in zijn brief aan mevrouw Meir kaanse volk en aan hemzelf zou kunnen verrichten door af te tre den voordat deze natie gedwongen wordt het traumatische en tweespalt veroorzakende afzettingsproces door te maken". „Hij heeft al te lang getracht zijn mannetje te staan tegen een te ho ge prijs voor het land. Zolang hij zich vastklampt aan zijn functie, laat hij het presidentschap overstro men door een zee van schandalen en plaatst hij het Amerikaanse volk in een moeras van bezorgdheid en verwarring. De nationale toestand vereist niets minder dan een veran dering in de bedroevende toestand van het presidentschap", aldus de New York Times. Voor zover vastgesteld kan worden lijkt het ontbreken van de twee ge luidsbanden waarop belangrijke ge sprekken hadden moeten staan met ex-minister van Justitie John Mit chell en de voormalige Witte- Huisadvocaat John Dean, vooral President Nixon (rechts) aan boord van het jacht van zijn qoede vriend en buurman, de ban kier B?be Rrbozo (midden). Er wordt ook door zijn eigen partijleden nu steeds meer druk op de president uitgeoefend om af te treden. Bestandslijnen te onzeker JERUZALEM De huidige impasse in het bestand tussen Israël en Egyp te dreigt regelrecht op een nieuwe en Egypte en Syrië anderzijds de indirecte onderhandelingen die regeling met de Verenigde Staten zijn gevoerd tussen Israël enerzijds kunnen voorkomen, met dit verschil MOSKOU (Reuter, DPA) Vor deringen ten aanzien van het vraag stuk van de rechtshulp aan Westber- lijners vormen het belangrijkste re sultaat van 't bezoek van drie da gen van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, aan Moskou. De minister keerde dit weekeinde naar zijn land terug, na dat zijn Sowjetcollega Andrei Gro- myko een uitnodiging voor een te genbezoek had aanvaard. Op een persconferentie voor zijn vertrek uit de Russische hoofdstad zei Scheel dat afgesproken is, dat deskundigen van de twee landen 'n regeling zullen uitwerken voor de consulaire en Juridische rechten van de bewoners van West-Berlijn. On der de voorstellen die daarbij zul len worden bekeken, is er een voor rechtstreekse contacten tussen Rus sische rechtbanken en rechtbanken in West-Berlijn en West-Duitsland, als er zaken aan de orde zijn waar bij Westberlijners zijn betrokken. Volgens Scheel moeten de deskundi gen zo spoedig mogelijk met hun overleg beginnen. De Westduitse bewindsman gaf als zijn mening te kennen, dat een regeling met Moskou op dit punt ook van invloed zal zijn op de on derhandelingen met Tsjechoslowa- kije over het aangaan van diploma tieke betrekkingen. Zaterdag had minister Scheel 'n gesprek van twee uur met premier Kosygin, waarin voornameljik over het Midden-Oosten en over econo mische kwesties werd gesproken. Daarbij had de Russische rege ringsleider, „interessante denkbeel den over een intensivering van de economische samenwerking met de bondsrepubliek ontvouwd. Onder meer sprak hij over het energiebeleid en de mogelijke sa menwerking bij grote projecten, zo als de exploitatie van bodemschat ten in Siberië. Volgens Scheel neemt de Sowjet-Unie een positief stand punt in ten aanzien van de vorming van internationale consortia dit doel. Scheel had Kosygin gewezen dat de Bondsrepublli grond van haar stabiliteil gunstige offertes kon doen. De Westduitse minister tenslotte mee dat hij in Moski grote hoeveelheid informatie de crisis in het Midden-Oostej gekregen. Hij zou deze inlicht begin komende week in Brus de bijeenkomst van ministers Buitenlandse Zaken van d doorgeven. de conservatieven de druppel oorlog af te gaan. Minister van De- Amerika als bemiddelaar hebben te zijn geweest die de deed fensle. Mosje Dayan heeft gisteren geen directe resultaten opgeleverd. Egypte een gevoelige maar niet al t overlopen. Toch zijn er in het Con- de verwachting uitgesproken dat gres nog talrijike politici die ook Egypte de oorlog zal hernieuwen, thans Nixon blijven steunen en erop mede gezien de nieuwe aanvoer van aandringen een volledig onderzoek van de feiten af te gelasten. Hun aantal wordt echter dagelijks klei- i Israël het eens harde klap krijgt, die haar afhanke- gemeenschappe- lijkheid van Rusland zal versterken, lijk standpunt, dat hier op neerkomt Dat moet ongeveer de Russische troepen in de riohltimg van het front, dat Israël en Egypte zich beide moe- denktrant zijn. De verwachting in Israël is dat als ten terugtrekken op de Egypte zal besluiten het vuur op nieuw te openen, dit voor woensdag zal gebeuren, de dag dat Kissinger in Cairo wordt verwacht. zij voor het uitbreken 1 Voor Egypte is dit Israëlische stel onaanvaardbaar. Egypte zou he'rstel i Niet dat Israël blij zou zijn met een voortzetting van de oorlog. Israël is op dit moment bereid, behalve een Met behulp van een Atlas Cen taur-raket is zaterdag van Kaap Canaveral het onbemande ruimte vaartuig Mariner-10 gelanceerd. Het is de bedoeling, dat de Mariner eerst de planeet Venus passeert voor het maken van foto's en het verrich- metingen, om daarna door spelen. ten te reizen naar de planeet Mercurius. Deze moet op 1000 km afstand wor den gepasseerd. Ook van deze klei- ste planeet van het zonnestelsel wor den vele duizenden foto's gemaakt. Dat gebeurt in maart komend jaar. Het oorlogsidee wordt, naar men in daarmee haar, uit prestige-overwe- zioh nog ;ing, zo belangrijke winst ten oos- het Suez-kanaal terug te trekken, ten van het Suez-kanaal uit handen als Egypte datzelfde doet aan de an- delingen over het bestand, die nu in geven. Voor Israël is daarentegen dere kamt. Aan weerszijden van het Washington de laatste dagen heb- iedere verdere concessie zonder Egyp- tanaal zouden dan troepen van de ben plaatsgevonden, buiiten spel ge- tisohe tegenprestatie onaanvaardbaar vredesmacht van de Verenigde Na zet. doordat deze onderhandelingen om de eenvoudige reden dat de rege- ties moeten worden gelegerd. Vervol- rechtstreeks tussen Amerika, Egyp- ring 'het niet aan het thuisfront zou te. Syrië en Israël gevoerd worden, kunnen veikopen. Israëlische conces- zeer tot ontevredenheid van Rusland, sies op het gebied van het terugtrek- Europa als Rusland belang bij heb- dat echter geen diplomatieke betrek- ken van troepen en voorzieningen ben. Deze normalisering van de toe voor het derde Egyptische leger zou- stand zou een eerste stap moeten zijn den een ongekende stroom van protes op de daarop volgende vredes onder- ten uit de gehele bevolking tot gevolg handelingen tussen Egypte en Isra- De directe aanleiding tot de o< logsdreigdng is de fundamentele c enigheid over de bestandslijnen alle problemen die daarmee in hebben. Voor de Russen is het al genoeg dat het vuur door de Egyptenaren wordt geopend en door Israël wordt beant- ël. Met dit plan lonkt Israël duide- aar West-Europa, dat nu zo onder de oliedruk zit, en wil diplomatieke steun Israëliërs beweren: TEL AVIV Een Israëlische mili taire woordvoerder heeft officieel het bericht tegengesproken dat er Rus sische militairen krijgsgevangen zou den zijn gemaakt in het Midden-Oos ten. Het Engelse blad de Observer meldde gisteren dat de Israëli's in de eerste week van de oorlog Russische mili tairen in uniform gevangen zouden hebben genomen bij een tegenaanval op Syrische troepen in de heuvels van Golan. De kwestie werd volgens het blad door de Israëli's met de grootste geheimhouding omgeven. DüSSELDORF (AP) B!1 mislukte poging om met een sisch vliegtuig naar Zweden men zijn een kaper gedood ejjj medeplichtigen overweldigd, meldt het dagblad Rheinisch«fl uit Düsseldorf. Wolfgang Kuballa, correspa van het blad, citeert nlet-o! zegslieden in de Russische hoo die gezegd hebben dat de vier nen zich vrijdag boven M c Rusland meester maakten toestel. Zij gaven de piloot op^ naar Stockholm te vliegen. I per en een bemanningslid gewond toen het kwartet de binnendrong. De piloot stelde voor een landing te maken op de luch Vnukowo van Moskou om te Nadat het vliegtuig daar was werd vijf uur onderhandelt tussen kapers en politie. De eisten 1 miljoen dollar plus vrijgeleide naar Zweden. Indien aan deze eis niet werd vf 5 dreigden de kapers de 25 pas, dood te schieten. De kapers gewapend met geweren 1 lopen waren afgezaagd, aldus j Rheinische Post. Daarop besloot de militi vliegtuig te bestormen. Een opende het vuur en werd de gewond toen de militie terug! Daarop gaven de drie andere over. Later zou een Russische voerder verklaard hebben, de bestorming niet één, maa kapers de dood vonden. De waren mannen tussen de 20 jaar. band staan. Tijdens het bezoek van woord. Een snelle Israëlische opmars plan het Egyptische offensief in premier Golda Meir aan Washington zouden de Russen dan 1 vla een West-Europa pareren. ADVERTENTIE Volgens Saigon: SAIGON A OP) Noordvietna- tanks, hebben gisteren twee k - mese infanteristen, gesteund door van de Zuidvietnamese reg< tenminste twintig Russische T-54 troepen dicht bij de grens met SACRAMENTO (UPI) Een dubbeldeksbus met 46 mensen aan boord is zaterdagavond bij Sacra mento in Californië tegen de beton nen pijler van een viaduct over de weg gereden en voor een derde door midden gespleten. Dertien inzitten- vonden de dood en tientallen passa giers werd gewond Alle passagiers waren negers, van Richmond in Californië op weg naar een gokweekeinde in Reno, Nevada. De bus botste tegen de pijler na eerst de vangrail te hebben geraakt. Hoe dat gebeuren kon weet de poiltie nog niet. Twee inzittenden werden uit de bus geslingerd en kwamen achttien meter verder tegen een andere pij ler terecht. Ze werden op slag ge dood. De chauffeur van de bus werd twlnti g meter weggeslingerd en overleed enkele minuten nadat as sistentie was komen opdagen. CAIRO/DAMASCUS/TEL AVIV/ WASHINGTON Het diplomatiek overleg over hert Midden-Oosten is het afgelopen weekend in hoog tem po en in een groot aantal hoofdste den voortgezet. Eern „nieuwkomer" in dit overleg was de Libische president Moeammer Gaddafi, die eerst Saoe- die-Arabië en Irak en vervolgens Sy rië bezocht voor besprekingen met de staatshoofden van die landen. Presi dent Hoerari Boumedienne van Alge rije reisde in omgekeerde richting van Damascus naar Bagdad. De Russische vice-premier Wassili Koeznetsov sprak in Damascus met de Syrische vice-president en minis ter van Buitenlandse Zaken Abdel H-alim Khaddam. Koetznetsov, die eerder al overleg in Cairo had ge voerd, vertrok gistermiddag met on bekende bestemming uit Damascus. De Israëlische premier over de opvattingen van het Krem lin inzake een regeling in het Mid den-Oosten. De Egyptische presidentiële adviseur dr. Mohammed Hassan el Zayyat vertrok zondag uit Cairo naar Parijs met een boodschap van president Sadat voor president Pompidou. Morgen zal hij zijn reis voortzetten naar Londen, eveneens met 'n bood schap van Sadat voor premier Heath. Verwacht wordt dat hij in Europa vooral zal wijzen op de noodzaak van terugtrekking van de Israëlische troepen naar de bestandslijnen van 22 oktober. Irak is actief bezig met de vorming van een „front" van Arabische lan den die tegen het bestand en een vreedzame regeling van 't Arabisch- Israëlische conflict zijn, zo menen waarnemers in Bagdad. Ze wijzen in dit verband op de talrijke contacten Golda Meir stelde haar vertrek uit die dezer dagen gelegd worden door Washington aanvankelijk vastge steld op zaterdag uit voor verdere besprekingen met minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissinger. Ook de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken Ismail Fahrrü, over legde opnieuw met Kissinger. De Amerikaanse minister vertrekt van daag uit Washing,ton voor een reis Kolonel Gaddafi langs een reeks Arabische hoofdste- dent Boumedienne den naar Peking. Zijn eerste halte plaats is de Marokkaanse hoofdstad Rabat. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban werd zon dag in Roemenië verwacht, het eni ge Oosteunopese land waarmee Is- desconferentie over hert; Midden-Oos ten, en over de eisen die dan ten aanzien van de .Palestijnse staat" gesteld moeten worden. De bespre kingen staan onder leiding van Jas- ser Arafat, behalve Pabah-leider ook bevelhebber van de overkoepelende Palestijnse bevrijdingsorganisatie. Het overleg hierover zal nog wel ge ruime tijd duren en uiteindelijke be slissingen moeten worden genomen door het .Palestijnse parlement", waarin alle Palestijnse organisaties zitting hebben. Volgens welingelichte kringen heeft Moskou de Palestij nen onder druk gezet om wel mee te doen aan een vredesconferentie en een eensgezind standpunt ten aanzien van een Pa lestijnse staat in te nemen. Over het idee van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en Gaza, die in „coëxistentie" met Israël zou moe- meningen peilen De Egyptische president Sadat en koning Feisal van Saoedi- Arabië tijdens besprekingen in Riyad. Eerder bracht Sadat een bezoek aan Koeweit. Arabische leiders die zich tegen het ten leven, wordt nu in Palestijnse Palestijnse besluiten uiteen gaan hebben uitgesproken. De eerste resultaten van de Iraakse stappen zullen binnenkort bekend tegen uitgesproken. Alle organisaties sohuldigd Syrië worden, zo verwachten deze waarne mers. Onder de staten die zich tegen het bestand hebben uitgesproken, zi>n Koeweit, Libië, Algerije en Irak. Libië en presi- tn Algerije heb ben dit weekend een kort bezoek aan Bagdad gebracht. Boumedienne sprak in Damascus ook met de leider van El Fatah, Jasser Arafat, zo meldt het Palestijnse pers bureau Wafa. Top-figuren in El Fa tah, de grootste Palestijnse organisa- raël nog diplomatieke betrekkingen tie, hebben zich gisteren in debuurt Volgens zegslieden in Beiroet wil Arafat eerst in Irak, Koeweit dere Arabische landen de Arabische gedood. zijn het erover eens dat het uitein delijke doel moet zijn „de vorming van een democratische staat, waar in Joden, christenen en moslems ge lijkberechtigd samen leven", een staat die in de plaats van het hui dige Israël moet komen. De Palestij- nen lopen echter het risico dat ze voorgoed buiten spert komen te staan als ze nu weigeren mee te doen aan een vredesconferentie, een conferen tie waarop ze in ieder geval veel wa ter bij de wijn zouden moeten doen. moord op Is raëlische krijgsgevangenen. Een Itim-oorrespondent berichtte giste ren dat hij getuige was geweest van de berging van twaalf lijken van Is raëlische militairen, die onder een rotahoogte op de Hoogte van Golan waren gevonden. Ze war doekt en handen en voeten In Damascus overlegt een hoge func tionaris van het internationale Rode Kruis, Pierre Gaiilard, met de Sy rische regering, onder meer over de uitwisseling van krijgsgevangenen, de gezamenlijke militaire cobT Volgens een Syrische bekendmaking in Saigon heeft de persburea aprak Gaiilard met de Syrische lefonisch op de hoogte geste t~~J~Buitenlandse het feit dat de nieuwe ordi bodja aangevallen. Hiermee brandde een van de felste sinds het op 28 Januari geslot stand in Vietnam zo meldt perbevel in Saigon. De militaire woordvoerder gon beweerde dat er negen Vietnamese tanks bij de ten zijn uitgeschakeld. Volgen was dit het grootste aantal tai de Noordvietnaimezen ooilt sin bestand hebben ingezet. Hij zei dat communistische pen een dorp van de Monta hadden bezet tussen de beide heuvel gelegen kampement' Boe Bong en Boe Prang, m regeringsstellingen niet onder 1 hadden gelopen. De stellingen liggen op 01 drie kilometer van de gren Cambodja in de provincie Doek op ongeveer 200 kilometfv noordoosten van Saigon. Boe is een oud kamp van de Amet se speciale strijdkrachten dat zwaar is aangevallen. De slag viel samen met een der van de Vietcong aan zijn krachten in de centrale Zuid' mese provincies om in de tegi val te gaan ter herovering v bieden die bij bestan door de troepen van Saigon zijn bezet. De delegatie van de Vietcöta staatssecretaris Zaken ven ties van Genève, met name de de verzetsbeweging in de vierde, die betrekking heeft op de provincies, bescherming van de burgerbevolking, Israël de toepassing toepassing is op alle eenhedfjd De militaire eenheden geketend, aldus de Journalist, die sinds 1967 heeft opgeschort. Syrië co^g hebben onder meent dat deze vondst opheldering brengt over het lot van een aantal van de Israëlische krijgsgevangenen In Syrië. Hy meent dat de twaalf soldaten in de eerste week van de meent dat de conventies van Genève een ondeelbaar geheel vormen en in tegraal toegepast moeten worden. Het stelt dus de uitwisseling van afhankeiyk 1- gevechten zijn gevangen genomen en naleving van de conventies door Is raël. - - <j F direkt tot de tegij" val over te gaan en alle verovjjj® akties van het leger niet te doen, het bevrijde verdedigen en de gebieden onwettige wyze door zyn bezet, te heroveren.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4