/echten om Donny's doek Met Osmonds in een overvalwagen van de Leidse politie Volgende keer beter als er 'n volgende keer is De Groenoordhal is ook evene mentenhal en zal dat in de toe komst misschien nog meer wor den. Het optreden van de Os monds was 't eerste popevenement van omvang. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt bij de organisatie en uiteraard zijn tekortkomingen gebleken. Het is zaak, dat de be trokkenen de balans opmaken voor een volgende keer. Er zijn gewonden gevallen. De kans daarop moet zo klein moge lijk worden gemaakt, maar het gebeurt bij een evenement als dit. Het gebeurt niet alleen hier, maar overal. In Londen liggen nog slachtoffers van het optreden van de Osmonds in het ziekenhuis. Werd dit bijverschijnsel van een jeugdevenement als dit adequaat opgevangen? De bedoelingen wa ren zonder twijfel goed. Maar GG en GD hadden niet ingecalculeerd dat hysterie verbijsterende vor men kan aannemen. Waterspren- kelaars op verhitte meisjeshoof den zaten er geschrokken bij te kijken. Het aantal brancards was absoluut ontoereikend. Adequate opvang had minstens een uitgebreid contact moeten be tekenen met organiseren die voor dit soort evenementen hun hand liet meer omdraaien. Je zult dit alles moeten inschat ten bij evenementen als dit. Wil je dergelijke toestanden niet in de Groenoordhal, dan moeten ze niet worden aangetrokken en moeten we doorgaan op de tour van de zangdagen en beurzen. Die dragen nauwelijks bij aan de imago van ien hal, die je behalve vee- en sporthal ook evenementenhal durft te noemen. Met het optre den van een groep als The Os monds Brothers, dat publiek uit het hele land trekt, kom je na tuurlijk wel meer in de schijnwer per. En dat kan geld gaan opleve ren, een artikel, dat schaars is in Leiden en in de Groenoordhal- exploitatie alleen in nadelig op- iicht ter sprake komt. Maar weer doet zich de vraag voor: wat willen we nou eigenlijk met de Groenoordhal? Wanneer gaan de beleidsorganen in Leiden zich nu eens serieus over die vraag buigen? JTERDAM Ongeveer kwart n >n. In een eivolle Fietsotheque n drinkgelegeiiheid onder lton Hotel, waar je geen pilsje, biertje behoort te bestellen, Een barkeeper ons bijbrengt Mies Bouman zojuist een nis i platen uitgereikt. Eén single aan alle Osmond Bro de single „Crazy Horses" langspeler van dezelfde naam. nds meest bewonderde vrouw verelds meest aanbeden mooie je, Donny Osmond, zitten in 5^5 ekje in een microfoon te bab- pe Ufonder toezicht van wat foto- ïcamera s. De rest van de Os- heeft zich na een kwartier broken „cheese" zeggen togratfen d'ie de broertjes met den last wilden kieken - ïgen in de drukte begeven. opzij staat Merill Osmond kletsen met een fotograaf van Een lijfwacht met pleister kin kijkt vanuit een hoekje etwat schroomvallig daar ;lot van rekening z miljoen per Jaar 2- nbelasting naderen onpn valt snel vanons af. Merill erg aardige jongen met een nogal pafferig gezicht, die Idelijk benadrukt dat de Os- ,very normal people" zijn. ■oi ewone jongens, die ook wel 'et i Dommelen |e hebben over welke num- [™|r wel, en welke er niet op het d ire mogen, die in de bus stu- en die van plan zijn om altijd lar te blijven. Mocht het suc- u de Osmonds ooit ophouden wil niet kwijt wanneer hij dat dat zal gebeuren dan het dagelijks brood met ka- aan verdienen als producer bij Kn platenlabel dat de broer- bben, Kolob. Veel meer heeft niet te vertellen. In een eschouwing over zijn levensvi de Osmonds zijn Mormonen ijj onderbroken door een hy- |ieiske, dat alle Osmonds een Al kening heeft laten zetten op ciaal geel zakdoekje, maar dat Merrills krabbel nog ontbeert, iendelijkst signeert de jongen Amerikaans-smakeloze id( ven vriendelijk geeft hij ons een nogal zweterige hand, plicht roept. Onze rechter- blyken later plotseling zeer a5" bij meiskes aan het begin van 50perteit. Groenoordhal, half zes. Het ijke publiek is binnen, en zit 11 :wart over vier keurig in stoel- ffier en daar zijn de verschyn- an een naderende orkaan al 8 nemen in de zaal. Een lief van rond de twaalf wordt lt0 oor vier vriendinnen min of rust gebracht wanneer ze tag in snikken uitbarst. In de •auto is het inmiddels al knap Sr ligt zelfs een meiske dat de liddag buiten westen is, zo erg niet eens meer weet hoe ze |ln de zaal stijgt het aantal dankzij de roep „Wij willen ojnonds" De diamanten wonder- ocen het vast niet, in hun ka- 1 Holiday Inn. M half uur later. De roep om de zo sterk, dat de itiftordhal, gewoon aan korf bal - Johova's Getuigen, verbleekt, roadmanager die het podium lt, wordt met massale huilende verwelkomd, als was hy zelf •ra 'smond. Wanneer Toppops 01 glimlachende Ad Visser het - betreedt kan hij zich zelfs au, ïhulp van de gigantische bat- srsterkers nauwelijks verstaan- Paken. Het lukt deze niet van oipn wetende baas toch om de nu al uitzinnige vrouwen dui- te maken dat de Osmonds 8 komen, en dat nu eerst een gezelschap het podium zal be- Sprinfield Revival, heten ze, en ze hebben een succes dat ze nooit meer zullen behalen als ze niet in het voorprogramma van de Osmonds staan. Nu echter is de zaal nauwe lijks te houden. Op hun vakkundig uitgevoerde, maar zeker niet van grote originaliteit getuigende reper toire is het ongeveer twaalfjarige meiske nu bijna volledig buiten zin nen geraakt. Haar vier vriendinnen verbergen haar behuilde gezicht te gen toegesnelde fotografen en col lega Paul Wolfswinkel, die het ta fereeltje met stomheid geslagen be- kykt, krygt te horen: „Kijk niet zo verd Even voor zeven. De Springfield Revival heeft zojuist professioneel een einde gemaakt aan haar optre den. het hijgerig wachten is op de Osmonds themselves. Tot nu toe hebben we erg gelachen, Paul en ik, om al die uitzinnige toestanden die wij, boven-de-twintigers, met letter lijk stomme verbazing hebben aange keken. We hebben geen woorden om te beschrijven wat we zien. Zo blykt het ook de Leidse politie te vergaan. Het gebaar een in de omgeving van het voorhoofd draaiende hand is echter duidelijk genoeg. De Osmonds! Iets na zeven uur. De roep om de Osmonds is inmiddels zo sterk dat een meevoelende ordebewaker ont watjes heeft gegeven om de medisch gezien onverantwoord hoeveelheden geluid wat te dempen. Goddank. Het publiek zit in de startblokken. Het lawaai blijkt nog groter te kun nen worden, de meisjes in de zaal zetten zich nog schapperde ordedienst stelt zich op bij de hek ken, het geroep verandert in een gehuil, en dan zijn ze erde Osmonds Ze beginnen meteen met een potig uitgevoerde Grazy Horses, opgeluis terd door een korte speech in onze landstaal, een niet eens zo slechte prestatie van Jay Osmond. De horde meisjes verdringt zich nu voor de hekken rond het podium, want nu nog op Je stoeltje blyven zitten hoeft niet meer van meneer Acket. De or dedienst weet de stormlopend horden met moeite by de hekken tot staan te brengen. De aardige, wat boerse Jongen van vanmiddag, Merrill, blijkt nu een in wit showpak gestoken superman, ver oorzaker van een deel van de ont stellende chaos in de Groenoordhal. Deze chaos wordt nog veel erger wanneer de allerpopulairste Osmond Donny de enige die ook van dicht- by erg knap is van achter zyn orgel naar voren komt en een feil loos ingestudeerd brokje verleiding in vierkwartsmaat komt weggeven, besloten met het gooien van zijn pet in de zaal. Het gegier blijkt nog ern stiger te kunnen. Uw verslaggever heeft inmiddels een rondje door de zaal gemaakt. Achterin staat vrywel geen stoel meer overeind. Eenzaam temidden van de leegte zit een vrouw van rond de veertig op haar dooie gemak een boek te lezen. De hoop dat ze dochterlief nog kon stuiten in haar enthousiasme heeft ze blykbaar allang opgegeven. Zichzelf overwinnende heeft on dergetekende zich vervolgens onge veer twintig minuten laten heen- en weerslingeren in de mensenmassa vlak voor het podium. Want Je moet er middenin gestaan hebben om een goede indruk te krijgen, nietwaar? Ietwat meewarig glimlachend heeft hy zich tientallen malen op de tenen laten trappen, heeft hy zich door volledig in extase zynde meisjes, die zijn toch niet zo indrukwekkende bo vendeel kennelyk verwarden met dat van Donny wild over de bol laten aanien, is hy tientallen keren be schaamd opzij gegaan voor fans wier uitzicht hy in hoge mate bleek te be lemmeren. Somber Zijn lach maakte echter, naarmate het optreden vorderde, steeds meer plaats voor somberheid. Niet doordat de Osmonds het niet goed zouden doen, hou me ten goede. Hun mu ziek denderde voortdurend als een sneltreind voort, hun show zat bijna angstig perfect in elkaar, compleet met een oude-rockersact en een stukje karate-imitatie, en met een piano waarop met verlichte letters Donny stond te lezen. Nee, aan de Osmonds lag het niet dat uw ver slaggever zich hoe langer hoe be nauwder begon te voelen. Waar het wèl aan lag: op een gegeven mo ment is het gewoon eng om te zien hoe een tiental meisjes bereid blijkt om elkaar desnoods zes voet onder de grond te timmeren om maar een stukje te bemachtigen van de hand doek waarmee Donny zich heeft af gedroogd. Je vraagt Je af of het nog wel leuk is als meisjes urenlang alle staten van histerie doormaken, paarsblauw aanlopen van het huilen en in dolzinnigheid zelfs soms pogin gen ondernemen om de mond uit te cheuren in de hoop zich daardoor verstaanbaar te kunnen maken voor de broers Osmonds. Zaterdag ran dhet middaguur. The Osmond Brothers op Schiphol, de beroemde broertjes in Amsterdam. In Leiden neemt de drukte toe en de druk op de hekken langs het Groenoordhalterrein. Politie te paard en t e voet probeert de meisjes in de hand te hou den. Ze zijn niet onwillig, maar door het dolle met het oog op de komst van hun idolen. De politie is vroeger gekomen, omdat ook de drukte eerder kwam. Sandor von Benes, Acket-organisator, heeft ongelijk gehad. Ook „meisjes van dertien" staan uren in de rij. En ze blijven duwen. Politie-inspecteur Erenst neemt een onpopulaire maatregel: hij haalt de voorsten die van het eerste uur en dat was 5 uur in de ochtend weg bij het hek. Gemor. Erenst: ,,Ik heb het eerst aan de achterkant geprobeerd en dat lukte niet. Moet ik ze dan dood laten drukken?" De eerste flauwval-gevallen zijn er al vóór nege nen, de eerste gebroken arm rond 1 0 uur. De EHD haalt de gewonden van het popfront. Als ze zich in alle bochten wringen om maar zo dicht mogelijk by d'ie doodgewone wat dikkige Mercill, (die ook ra<og getrouwd iis) te kunnen ko men. Als ze by tientallen in het tot een halve psychiatrische kliniek ge worden G roenoord hal - restaurant worden binnengedragen, volledig van hun stokje, en als je ze dan op de grond ziet liggen, alleen nog maar in staat om om Donny, Merrill, Jay of een andere Osmond te roepen. Little Jimmy De Osmonds naderen het einde van hun programma. De voortreffelijk geprogrammeerde computer heefit be schikt, dat nu Little Jimmy, een baasje dat de kleuterschool net ver laten lijkt te hebben hij schijnt echter negen te zyn moet opko men. Aldus geschiedt. De ook al weer aan de dikke kant zynde peulebroek van de band blijkt al net zo'n doorkneed showman te zijn als zyn broers. Met zijn negen jaar loopt hij als een vod- ledig verleider over het toneel. Een blik op de EHBO-wagen leert dat het weer aardig wat meisjes te- Kwart over acht. „You 've been a wonderfull audience", roepen de broers naar goed show-gebruik. En weg zijn ze. De lichte floepen aan, de show is over. De meisjes met de ge zwollen gezichten en de roodomrande ogen lijken weer tot de mensen te ko men. De zaal loopt zeer ordelijk leeg. Want zonder die zes „very normal people" zijn ail die meiskes best te houden. Het is voorbij, en dat is maar goed ook. Het is mooi genoeg geweest, en het is griezelig genoeg geweest. Het toneel wordt weer vrijgemaakt van schoenen, zakdoekjes, lingerie. Het meisje van ongeveer twaalf zal het weer met een fotootje moeten stellen. Onder toezicht van haar vriendinnen, want anders gaat ze wellicht nog van haar stokje. Een getraliede overvalwagen de M'obiele) E(enheid) 1 van de Leidse politie rukt uit. Over het terrein gaat het gemakkelijk. Er staan alleen P°- litie-agenten uit Den Haag met drei gende honden. Door een achterhek lukt het best. Richting Roelofarends- veen gaat het. Even over de Zijlbrug stopt de wagen. Iemand heeft zijn auto op een parkeerplaats gezet en doet een plasje in de sloot langs de autoweg. Hy kijkt verschrikt naar de overvalwagen. ''Zouden ze je daarvoor arresteren?'' vraagt hij zich af. De politiechauffeur lacht. "Pisverbaal- tjes geven we zelden en alleen in de binnenstad als ze het tegen een deur aandoen", zegt hy. De wagen draait. De automobilist is opgelucht en laat ook zijn dochtertje een plasje doen. Zijn dochter van drie turven hoog. Weet zo'n vader veel, dat de Osmonds komen Door Hans Melkert Het is een zorgvuldig bewaard ge heim, dat de Osmonds 's middags al komen om in de Groenoordhal het geluid uit te proberen. Groenoordhal- directeur Daey Ou wens en inspec teur Erenst hebben de vondst van de overvalwagen gedaan. Daey Ouwens in de polder en Erenst in de hal houden draadloos contact. De eerste spreekt om eventuele meeluisteraars niet op het spoor te brengen over "de Jongens de tweede over "de apen". Het duurt lang. Het tweetal spreekt net af. dat de broertjes niet meer naar de hal kunnen als ze na kwart voor vier arrivieren, want om vier uur gaan de hekken open en als de Osmonds dan binnen zijn is het hek van de dam. Tegelijkertijd meldt een motorordonnans van de rijksweg: "Ze komen eraan". Het is by half vier. Twee limousines stoppen met een bus erachter. In de auto's de Osmonds, in de bus "het bywerk". De bus gaat door. De auto's gaan via een omweg naar de "Holiday Inn". De hitmakers gaan in de overvalwagen. Aardige jongens Ze "smilen" meteen als onze foto graaf Jan Holvast zyn camera richt. Ze zyn vriendelijk en geven me een hand. Ze denken, dat ik by die "vreemde auto" hoor. We praten wat over die "car", ze halen de wapen stokken en de schilden uit de rekken en spelen ermee. Gewoon aardige Jongens zonder capsones, een beetje dik, in truitjes, rip-broeken en jekjes. Clean shaven voor zover ze een baard hebben, haren net niet te lang. We praten over koetjes en kalfjes vooral over het eerste, want ze De foto's op deze pagina zijn van Jan Holvast lachen zich rot, dat er vrijdag nog koeien stonden in de hal waar ze van avond optreden. Daar is de hal al en het publiek. De idolen kijken door de tralies. Sommigen in de menigte herkennen iets en worden extra luidruchtig. De politie houdt het in de hand. Volle snelheid door naar de achteringang, waar bijna niemand staat. We moe ten stoppen voor een wegrijdende auto. Bijna gaat het mis: een deuk en de komst van meisjes dreigen. De wagen scheurt door, over het terrein en de hal in. Daar zijn enkele tien tallen kijkers, maar cüe krijgen niets van de show, die later volgt. Het ge luid wordt uitgeprobeerd en dat is een bloedserieuze zaak. Alan gaat achter het mengpaneel, Donny achter zijn orgeltje, Wayne en Merill pakken de gitaar. Jay drumt er lustig op los. Even de stemmen: achter elkaar en alleen maar "We got tot live to gether". Little Jimmy is er niet bij. Met pa en ma Osmond is hij naar de Holiday Inn, waar ze de grote broers opwachten om samen te eten. De vyf popidolen gaan per zelfde gelegenheid als ze gekomen zijn, nu door een middenhek en niemand heeft het in de gaten. In de hal stap pen ze in de getraliede wagen. De Engelse manager vraagt aan mij of ze weg kunnen en of ik mee ga. Ik hoor immers bij die autoIk sluit de deur van de wagen. Politiecom- misaris Barends heeft plezier voor tien. Hek van de dam Het is vier uur geweest era de Os monds zijn geweest en dus kunnen de hekken open. Alsof Je een kata pult afschiet! De politie en de hek ken kunnen het gedrang niet aan. De hekken buigen, de politie krijgt assistentie van bezorgde vaders. Toch worden meisjes onder de voet gelo pen en vloeit er bloed. De EHD heeft de handen vol. Inspecteur Erenst bezint zich op een andere methode bij een dergelijk volgend evenement. Of dat komt? Paul Acket kijkt ern stig, maar zegt niet rechtstreeks nee. De Groenoordhal is hem niet tegen gevallen. maar de verkoop van kaar ten in deze regio wel. De kassa heeft de hele zaterdag niet meer dan 50 kaartjes verkocht. Er is concurrentie van "zwarthandelaren" ,die de ge dachte winst zien omslaan in een ver lies.. Kaartjes gaan voor een tientje (oorspronkelijke prys 16 piek) van de hand. Wie laat is, kan er goedkoop in. En gemakkelijk, want om half zes loop je zo door, al zit Je natuurlijk wel achteraan. Vooraan zit Mies Bouwman met haar kinderen handtekeningen weg te geven. Vlakbij zit orkestleider Harry de Groot met twee dochters. Ik ben hun koerier voor brieven aan Alan. Het wachten duurt lang, maar het voor programma vergoedt veel. Achter de schermen spanning. Hoe laat komen de Osmonds? Ze zijn vroeg, al om half zeven. Via de hoofd ingang en achter gordijnen door. Eén van de spotlights valt op het gordijn. Een deel van het publiek "ruikt", dat daar de beroemde broertjes lopen. Even gebruiken ze het zitje in hun kleedkamer. De witte glitterpakken hebben ze al aan. Ze gaan snel op om de pauze kort te houden. Ze gaan na hun enorme show nog sneller af. De auto's staan al voor, de begeleiding heeft gezorgd, dat alles erin zit. Badjas omgeslagen en weg. De zaal wacht nog op een toegift, maar de Osmonds zyn op weg naar Schiphol, naar een volgend optreden. In de zaal krijg ik een met harten versierde brief van een meisje. "Geef die", zegt ze smekend. Ik begrijp het. Ik heb ook een dochter vara die leeftyd. Cora (12) is vry nuchter ge bleven, maar heeft volop genoten. Zeg niks van haar idolen. Zondagmorgen is ze de eendjes we- ze voeren Gillende meiden En zondagavond schreef ze dit: Hallo fans van The Osmond Brothers. Zijn jullie ook by de The Osmond Brothers geweest. Vond Je Donny ook niet geweldig? Merrill viel me erg te gen. Want ik heb hem vlak by gezien, het zal jou ook wel eens gebeuren. En Jay is heel erg leuk want hy valt altijd tegen op de foto's. En Alan is geweldig want voor half vyf toen jul lie nog niet binnen waren ben ik zo wat tegen hem opgebotst het scheelde misschien 1 of 2 stappen. En dan kry- gen we Jimmy zo'n lekkere vetzak. Om kwart voor 7 's morgens waren er ook al van cüe gillende meiden. Je moet heus niet denken dat ik al om kwart voor 7 zat. Myn vader is Journalist by het Leidsch Dagblad en heeft by de Os monds in de overvalwagen gezeten. Hy heeft my verteld dat het aardige boys zyn. De moeder van Alan, Wayne, Mer rill, Jay Donny, Mary en dan nog die kleine Jimmy lykt my een mens, dat veel lekkere dingen lust. ADVERTENTIE Ondanks TOPr*M GOUDPRIJZEN zyn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas sen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, biyft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare Juweliersadres, met de voordeligste pryzen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 18

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3