JONGE GEVANGENEN VINDEN ZICHZELF IN DE CORRIDOR Weens cafe heeft tand des tijds doorstaa EXTRA MAANDAG 5 NOVEMBER WENEN Economen, op zoek naax oplossingen voor de inflatieproble men in de wereld kunnen misschien een gedeeltelijk antwoord vinden in het nog steeds voordurende wonder van het Weense café. En het mag ze ker een wonder genoemd worden dat het Weense caféwezen de tand des tijds heeft doorstaan door een uitge breide klantenkring te hebben die niet eens voor 'n kop koffie zelf bin nenkomen. Niet dat er iets mis met de koffie zou zijn, verre van dat. De meeste klanten komen binnen om van de ouderwetse armstoelen ge bruik te maken, gratis de kranten en tijdschriften door te nemen, de dingen van de dag te bespreken en de oude gewoonte te volgen zich elk half uur door een zeer vriendelijke ober een glas water te laten aanreiken, zelfs indien ze na uren conversatie nog hun eerste kop koffie voor zich hebben. "Het is een plezierige manier van leven, deze echte gemoedelijkheid", vertelt Leopold Hawelka, eigenaar van het Café Hawelk, een van de bekende etablissementen in de buurt van de St. Stefan's. "Henry Miller heeft hier vier dagen in stilte door gebracht en ook Leonard Bernstein houdt er van zich hier te ontspannen na een concert gedirigeerd te heb ben", voegde hij er aan toe. Terwijl Hawelka bedachtzaam bij zyn koffie zat te converseren bracht zijn ober, onberispelijk in het zwart, elk half uur een rondje water bij de bejaarde heren, die in een hoekje bij het raam zaten te schaken. Achter hem zat een pijpsabbelende advocaat op een grote blocnote aantekeningen te maken en aan een hoektafeltje een studente haar dictaten Tilt te werken. Langs de muren zaten vele zakenlie den de ochtendbladen door te nemen. Jeudige gedetineerden bezig met het bouwen van een avontu- ren-speeltuin, waarvan er door de jongens van de Corridor nu al een achttal in Brabant zijn neergezet. Door Anton Pfeiffer Directeur Walter Evers: „Een dierenparkje bouwen vinden ze fijn, maar denk niet dat het hier 'n zachte-eieren-kamp is" ZEELAND (N.Br.) In een nieuwbouwwijk van Veghel staat sinds kort een dieren parkje. Nou ja, dierenparkje: een huisje en nog een huis en een loopbruggetje, een dui ventil, een hokje. En afgerasterde insteekhaventjes, zodat je als mensen goed dichtbij kan kijken naar de dieren. Konijnen, marmotten, ezeltjes, schapen, pauwen. En duiven voor in de til. Een kneuterig, gezellig bedoeninkje. Maar niet zo klein of de staatssecretaris van Justitie kwam uit Den Haag om het te openen. Een mevrouw, die het uit haar raam aan de overkant allemaal had zien groeien stond in haar tuintje en zei, stralend alsof ze er aandelen in had:, „Wat is het leuk geworden, hè? Die jongens? Daar heeft niemand last van gehad. Ze zijn alleen maar aardig enbehulpzaam. Die moet je toch niet opsluiten? Het zijn nog kinderen Een lief pleidooi voor de Jongeman nen, die het grootste aandeel heb ben gehad in het bouwen van dat parkje. Maar kinderen zijn het niet. Het zijn gedetineerden, ze zitten gevangenisstraf uit. Ze doen dat in het penitentiair trainingskamp „De Corridor", vlak bij het Brabantse dorpje Zeeland. „Denk niet, dat het een zachte-eie ren-kamp is", waarschuwt Walter Evers, de directeur. „Het is geen softe boel hier. Die jongens tuchten hier hard. Je wilt gewoon terug maar huis, maar Je moet er keihard tegenaan en er dan nog over ouwe hoeren ook". Open kamp Toch zijn bijna al die Jongens blij in De Corridor te zitten. Want wie van een gevangenis of huis van be waring in dit kamp belandt, komt van de hel in een wat tegenvallen de hemel. Een zeer open kamp, waar nagenoeg geen ontvluchtingen zijn. „Ontvluchten? Dat kan hier niet eens. Je kan hier alleen maar weg lopen". Dat zeggen de jongens. Ze doen het niet, omdat ze weten dat het nooit meer De Corridor wordt als ze weer worden gepakt. Het kamp draait nu zeven Jaar. Het is opgezet na een samenspraak in de Penitentiaire Benelux-commissie, waarin werd gezooht naar een ex periment: een positief alternatief voor de traditionele vrijheidsstraf, de korte gevangenisstraffen voor jeugdige delinkwenten. Doel: de ne gatieve effecten van de traditionele detentievorm voorkomen en van be tere uitgangspunten uit iets bewer ken dat de gedetineerde later van dienst kan zijn. „Huizen van bewaring zijn hoge scholen van negativiteit", zegt de heer Evers, „Je komt er gestigmati seerd uit, je ontmoet er het leider schap van de misdaad. En de in- fantillsering: alles is er verboden tenzij het is toegestaan". De Jongeman, die uit een dergelijke inrichting in de maatschappij te rugkeert staat hulpeloos. Het ont breekt hem aan zelfinzicht, hij weet niet hoe hij sociaal moet handelen en in een groep moet leven. Hij wordt weer óf de man van de twaalf ambachten-dertien ongeluk ken óf de man van de vuist erop. Sociaal vaardig „Hier proberen we hem sociaal vaardiger te maken door een leer proces, dat hem meer zioht op zich zelf en op het groepsgebeuren geeft. En dan maar hopen dat hij zich dat ten nutte kan maken in de vrije maatschappij", aldus de direc teur. Die samenwerking tracht men de mensen in de Corridor te leren door ze in gesloten, kleine groepen te zetten: steeds tien Jongens samen, afgezonderd van de anderen, in een paviljoen waar ze onder leiding van een vast team groepsleiders hun programma draaien. „Het is de onbewoond-eiland doctri ne. Het bekende verhaal: als je Je zelf en anderen wilt leren kennen moet je eens samen op een onbe woond eiland gaan zitten". In De Corridor is dat niet zo een voudig. Er zijn jongens uit Surina me en de Antillen, uit de grote stad, van het Limburgse platteland en uit Ambon: ze moeten het met elkaar maar zien te maken. Groepswerk Het kamp is bestemd voor gedeti neerden tussen 18 en 23 jaar, wier werkelijke straftijd minstens nog vier weken en hoogstens nog vier maanden is. Er zijn zes paviljoen eenheden, waarvan er nu maar vier zijn bezet. Door de vacatures top in de herstructurering van het gevangeniswezen zijn er niet vol doende groepsleiders. Vier per pavil joen heeft men er nodig. In het kamp is afgestapt van het geijkte gevangenisleefpatroon: ar- beid-vrije tijd. Er wordt een halve dag gewerkt en een halve dag sport gedaan en daarna een beperkt avondprogramma. Het werken is niet op produktie ge richt, de groep moet in de eerste plaats leren samenwerken. Als een groep goed opereert; komt er van zelf goede produktie. Het werk is middel om tot groepswerk te gera ken. Met de sport net zo: geen sporthel den kweken, zelfs niet de lichame lijke conditie bevorderen, maar het materiaal bijeen krijgen waarmee voor individu en groep de zaken duidelijk kunnen worden gemaakt. In de verplichte groepsgesprekken wordt dan het gebeuren in die groep hier en nu ter discussie ge steld. De onvrijwilligheid van dit geheel zal men in De Corridor nooit ont kennen. Er is een duidelijke machtsverhouding. Tussen personeel en gedetineerden liggen enorm veel conflicten van allerlei aard. Maar men is er niet als in andere straf inrichtingen bang voor die conflic ten. Ze worden niet vlug weggere- geld. Men tracht ze functioneel te maken en te laten dienen als leer proces. Je moet aan Walter Evers niet vra gen hoe in de praktijk het effect van dit soort detentie is. Hij vindt het een onzindelijke vraag. Weinig bagage „Die jongens zijn tekort geschoten maar het is verdomde duidelijk, dat ze ook veel tekort gekomen zijn. Het kwaad is niet in de man. De man is het slachtoffer, omdat veel hem heeft ontbroken en hij geen kans heeft kunnen vinden een be vredigende plaats te bekleden in de moderne samenleving. Hij heeft te weinig bagage meegekregen. Dan mag niet in rede worden veronder steld dat wij in zes of acht weken de situatie voor die Jongens anders kunnen doen zijn". Wel hoopt men door de aanpak deze gestruikelden een positieve le venservaring te bieden, die hen een beetje kan harden tegen de harde maatschappij. „Als je ze de mogelijkheid geeft zichzelf te verwerkelijken, als je ze de kans geeft iets te doen waarin ze zelf betekenisvol zijn dan komen ze tot grootse, onvermoede presta ties". Projecten Die kans ligt in de bijzondere ar beidsprojecten, die ruim twee jaar geleden werden aangepakt. Bij het vaste karwei van het wer ken in het bos (het verplegen en schonen van de bossen, zoals dat heet), kwam veel hout vrij, dat in de verkoop niets deed. Toen kwam het eerste plannetje op: een avon- turenspeeltuin bouwen voor de jeugd van Zeeland. Het werd een groot succes. In nog geen tijd ston den er acht van die speeltuinen rondom in het Brabantse. De grootste bevrediging werd ge vonden toen de jongens konden meegenomen uit het grote rek bij de deur. En in het midden van de zaal waren vele toeristen bezig prent briefkaarten voor thuis te schrijven. Het café met een ouderwets hoog plafond, grote ramen en zwarte gor dijnen is vervuld met het aroma van de "Buchtel", het bekende Weense koffiegebak met pruimen, dat in de keuken bereid wordt. Alles ademt een gezapige rust. Hawelka is geabonneerd op dertig verschillende dagbladen, in meer dan tien talen, en ook nog op ongeveer 40 tijdschriften. Hij serveert meer dan een dozijn verschillende uitvoeringen van een kop koffie, waaronder de klassieke "goeden kop", die bij de minder romantische gebruikers meer bekend is als een "koffie-ver- keerd". Ook is er natuurlijk mees terwerk, de "Melange mit Obers", bestaande uit koffie, melk en grote klodders slagroom. In de grote dagen van Strauss had Wenen 1.500 café's, maar op het ogenblik is dit aantal zeer sterk te ruggelopen. Meestal gelocaliseerd in de buurten met hoge huren, hebben ze nu plaats gemaakt voor banken en auto-showrooms. Na de Tweede Wereldoorolg toen de huisvesting erg moeilijk was kwa men de mensen naar de café's om hun moeilijke woonomstandigheden te vergeten, mijmert Hawelka. De belastingen waren laag en het leven was goedkoop. Toen de belastingen, op eten en drinken hoog werden, om de nodige financiën bijeen te brengen voor herstel van de oorlogs schade, werd het erg moeilijk, de mensen weer over de drempel te krijgen". Maar Hawelka is niet zo pessimis tisch dat hij toch wel aanneemt dat meewerken aan de bouw zwembad in De inrichting voor geestelijke en melijk gehandicapte Nijmegen. Ze werkten daar zo groot enthousiasme, rectie heeft gevraai van die gasten voor te mogen hebben. En twee ders van dat den zich tot groepsleider Corridor. Kinderen „Daar zag je ze meedenkenhoe hoog toestelletje worden? En de felijke wijze, waarop kinderen van De gingen. Die hadden dez matiek: mensjes met sen", vertelt Evers. Als zoveelste bijzonzer nu bij Veghel een neergezet. Niet door zoals die mevrouw zei. gens, die het bijzonder te hebben met zichzelf maatschappij. En vaak mèjln groepsleiders van hun stra! Sc die ze net zo goed voor ro schelden als zij dat hen Maar een dierenparkje zwembad bouwen vinden De kinderen, voor wie ze staan gretig bij het werk Misschien gaat het straks nen. Dan lezen die gosers J in die bouwkeet nog vóór ooi dit geen blijvende toestand a Zijn zoon is naar Spanje en rijk "om de geheimen kenvak en zijn danig op te poetsen, zodat kan opvolgen". Opnieuw ging de ober advocaat van eten en drin) voorzien. Hawelka glimlacht den als hij zegt: "We hebbes steeds de grote ouderwetse Maar hij voegt er aan toe de porties Buchtel en de koff' den kleiner. Misschien merkt niet, zolang de kranten Jes water nog een traditie

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 18