geluidsbanden rijn gestolen „BESTANDSLIJN ONDUIDELIJK" Tt deband met de groene stip ftxon benoemt (eer minister an Justitie ISRAEL MOET HARD AANPAKKEN i u ÊyresoleS JoedkiM)p& veilig op Gesprek met Dean bestaat toch Amerikaans Congres: „EUROPA MOET BETALEN VOOR TROEPEN VS" Golda Meir in Washington Executies in Marokko VN-OFFICIER TERUG NAAR ZWEDEN tIJDAG 2 NOVEMBER 1973 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) (ASHINGTON Het mysterie rondom de twee ontbrekende Witte Huis-geluidsbanden t zich toegespitst door voorlopige aanwijzingen dat een van de banden, die het belangrijke Irek bevatte tussen president Nixon en John Dean, wel bestaan heeft, maar op last van hoge te Huis-functionarissen werd verdonkeremaand. Gesuggereerd wordt dat deze band een van jpnamen was die ex-Witte Huis-medewerker Bob Haldeman in juli werd gegeven, maar Hal- lan deze niet retourneerde. 1 van de Witte-Huisgeluidstech- dat hij e Raymond Zumwalt, verklaarde geluidsband i ondervraging door een van de faten van de staf van de ont- speciale aanklager Archibald desbetreffende band uit luis werd gehaald op het tijd- dat Haldeman de beschikking I over andere geluidsopnamen, pder blijkt dat begin dit jaar lens 48 andere geluidsbanden Witte-Huisfunctio- Stephen Buil, uit de kluis fen gehaald en nooit werden te- Ibracht. Volgens andere berich- fou een groot aantal van deze tn zich in de particuliere ver- len van de president in het Witte ibevinden. de ondervraging van de ge- lechnicus werden twee dozen als Isstukken getoond. Daarin be- in zich de geluidsbanden die het [inde bestreken, waarin het ge- met John Dean (op 15 april) E vond. Op een van deze dozen I de aantekening dat een van de op 16 april werd verwijderd. Deze gegevens zijn van belang, om dat Fred Buzhardt, een van de advo caten van het Witte Huis, gistermor gen voor de rechtbank verklaarde dat men pas twee weken geleden tot de ontdekking was gekomen dat er twee geluidsbanden weg waren. Vraag: als een van de banden al in april zoek was, of niet bestond, waarom zegt het Witte Huis dan nu dat het pas twee weken geleden tot die ontdekking kwam? Andere gegevens en andere vragen die nu pas los beginnen te komen, hebben de geloofwaardigheid van Ni xon bijna tot een absoluut nulpunt gereduceerd. toch geen Rebozo bevindt. Zijn vertrek was zo onverwacht, dat de verslaggevers, die ;lane. om- gewoonlijk met hem meereizen, er pas van op de hoogte waren toen Ni- xons helikopter in de tuin van het Witte Huis landde. ADVERTENTIE Idoos 1 Het dagblad Saint Louis Post-Dis- patch publiceerde een artikel, geba seerd op tot nog toe onbekende me moranda van het Witte Huis, waarin gesteld werd dat de inbraak in de Watergate-kantoren van de demo craten gepleegd werd, omdat het Witte Huis vreesde dat de demo- WASHINGTON Een commissie uit De commissie wil dat de troepen- beide huizen van het Amerikaanse sterkte wordt verminderd overeen- Congïes is akkoord gegaan met een komstig het percentage dat de Euro wetsontwerp dat voorziet in inkrlm- pese bondgenoten niet bijdragen in ping van de Amerikaanse strijd- het bedoelde tekort op de betalings krachten in Europa als de bondge- balans. Als de bondgenoten van de noten van de VS in de NAVO het te- VS maar 75 percent vergoeden van kort op de Amerikaanse betalingsba- dit tekort, zullen de Amerikaanse lans, ontstaan door de handhaving strijdkrachten met 25 percent wor- van deze strijdkrachten, niet volledig den ingekrompen. De Amerikaanse autoriteiten schatten de netto-kosten van de het handhaving van deze troepen op bi)- President Nixon verlaat zijn kantoor met de Israëlische pre mier Golda Meir en zijn minister van Buitenlandse Zaken Hen ry Kissinger na hun gesprek over het Midden-Oosten. rift „deel 1". De technicus gaf jat het zeer waarschijnlijk was en „deel 2" bestond (met i het craten bewijzen beschikten dat president Nixon persoonlijk betrok ken was bij de ITT-trust-affaire, 2 ook gebleken is uit verklarin- het gesprek met gen van de voormalige waarnemend- er van Justitie Richard Klein- piddels is ook bekend geworden president Nixon drie dagen na resprek met John Dean op 15 [het ministerie van Justitie od- daar sprak met Henry Pe- Het hoofd van de afdeling laken. Nixon vertelde Petersen hem had gezegd dat hij van s zijn medewerking te verle- het onderzoek van het mi- naar de Watergate-affaire en IhiJ immuniteit van strafver- pg hoopte te krijgen. gesprek heb ik een band- d president Nixon tegen kocht! n als Je wilt, kun Je er- luisteren". Petersen wees dat echter van de hand, maar jop de dag kwam Nixon niette- i onopgehelderde redenen op ,nbod terug met de mededeling Bovendien, schrijft het dagblad, vreesde het Witte Huis dat de demo craten gegevens hadden over de rol die Bebe Rebozo, de boezemvriend van Nixon, speelde bij het in ont vangst nemen van fondsen van de geheimzinnige biljonair Howard Hughes. Achteraf is gebleken dat Rebozo, na dat hij de 300.000 gulden van Hughes in ontvangst had genomen als een gift voor Nixon, met het Witte Huis samenspande om aan te tonen dat Hughes de Democraten had omge- President Nixon is gistermiddag, compenseren. De gemengde commissie schrapte een artikel al door de Senaat is aangenomen dat een automatische inkrimping van de Amerikaanse troepenmacht in het buitenland met 110.000 man voor 1975 inhoudt. ADVERTENTIE EERSTE NEDERLA E WIJNMARKT. Snuffelmarkf voor wijnliefhebbers. Keus uit 60 geselecteerde wijnen. Gehouden in het Oude Konincv.- huis te Sassenheim. Geopend vrijdag 2 november van 20.00 uur tot 22.30 uur, zaterdag 3 november van 10.00 uur tot 16.30 uur. Toegang gratis. Wijnkoperij BERGERS DE RUYTERSTRAAT 4 - USSE WASHINGTON (AP) De pre mier van Israël, mevrouw Golda ling van krijgsgevangenen kan Meir heeft voorgesteld dat de be- den gesloten, standslinies in het midden Oosten RABAT In de Marokkaanse stad Kenitra zijn 15 van de 16 per sonen gefusilleerd die twee maan den geleden waren ter dood veroor deeld. De 16e veroordeelde is nog akkoord over uitwisse- onderhandelingen met de Arabie- niet terechtgesteld, omdat hij bij ren. nog een andere zaak betrokken 2 miljard dollar per Jaar. Het door de commissie uitgewerkte wets voorstel is al goedgekeurd door het Huis van Afgevaardigden. Het moet nu nog door de Senaat behandeld worden. Tot nu toe heeft president Nixon zich altijd verzet tegen de maatrege len die gericht waren op een eenzij dige vermindering van de Ameri kaanse troepen in Europa. Mogelijk komt er nu een verandering in zijn standpunt door de spanning die tus sen de VS en hun Europese bondge noten is ontstaan in verband met de crisis hl het Midden-Oosten. De Westeuropees-Amerikaanse be trekkingen worden moeilijk gemaakt door wanbegrip en oprechte bezorgd heid en onwil om veranderingen te accepteren, zo heeft het Instituut voor Strategische Studiën in Londen inmiddels verklaard. De nadruk in de betrekkingen wordt ook gelegd op tactische doel stellingen op korte termijn, ten koste van overwegingen op lange termijn. De opmerkingen staan in een verkla ring voor de pers naar aanleiding van een discussiestuk over de NAVO en Europa, van de hand van ad junct-directeur Kenneth Hunt In het discussiestuk stelt Hunt dat de Westeuropese defensie en de politie ke samenhang waarop zij moet rus ten "nooit helemaal compleet kun nen zijn zonder Frankrijk". Va meningsverschil Maar, zonder uit te weiden, tegen zijn gewoonte in, overhaast recht te trekken door "strijdkrach- ..ik ben optimistischer gestemd over Meir de huidige bestandslijn het Witte Huis vertrokken een lang weekeinde naar zijn villa in Key Biscay, die zich naast die van de krijgsgevangenenwkestie nu ik NGTON President Nixon dat de 68-jarige advocaat Leon Ja- Op de vraag waarom ze zo plot seling naar Washington gekomen was antwoordde premier Meir: „Al leen maar om te verifiëren dat geen druk wordt uitgeoefend". Mevrouw Meir zei dat Israël be reid is tot vredesonderhandelingen yg" Republikeinse senator Wil- iaxbe van Ohio benoemd tot Justitie en de uitver- van Leon Jaworski, een ad- uit Texas, tot speciale onder van de Watergate-zaak goed- rd. )enoeming van 57-Jarige Wil- I. Saxbe, die persoonlijke door bekend werd gemaakt, moet tor de senaat worden goedge- De president zei te verwach- at dit met een overweldigende erheid zal gebeuren, be wordt in Nixons regering »hn Mitchell, Richard Klein- Elliot Richardson de vier nister van Justitie. Hij staat betrekkelijk onaf- lijke republikein, die zich in 't verscheidene malen kritisch uitgelaten over de door Nixon :de politiek. Nadat Nixon vo ir december opdracht had ge- Noord-Vietnam te bombarde- Saxbe dat de president waar lijk zijn verstand had verlo- 3ij de leden van de senaat, an hij sinds 1968 deel uit is hij zeer gezien vanwege evoel voor humor. Voordat hij Ir werd, was hij tien jaar lang van Justitie in zijn geboor- Ohio. lijk met de bekendmaking Nixon van de benoeming van maakte de tijdelijke minister ustitie, Robert Bork, bekend worski uit Houston (Texas) benoemd tot de bijzondere officier van Justitie in de zaak-Watergate. Bork verzekerde dat de opvolger beide zijden ervan te plaateend Het handhaven van net ^ndlaT pre^denrN^ staakt-het-vuren zo daardoor "zeer vergemakkelijkt worden, zo zei zij. Mevrouw Meir noemde de linie van 22 oktober, de geheimzinnigste ter wereld", omdat niemand weet waar ze precies ligt. De Israëlische premier pleitte voor verplaatsing van grote aantallen Israëlische en Egyptische soldaten in de gevechts zone van Suez, om de bestandlij n "cöherenter" te maken en het be stand meer vlees te geven. Mevrouw Meir wilde niet uitvoeri ger ingaan op haar voorstel en wil de niet zeggen of verplaatsing van troepen beëindiging zou betékenen van de omsingeling door Israëlische troepen van het derde Egyptische legerkorps op de oostelijke oever van het Suezkanaal. moeilijk". „Alles krioelt door elkaar heen. Het zou verstandig zijn ze co- herenter te maken en de troepen van beide partijen te scheiden", zei ze. Mevrouw Meir herhaalde Israëls afwijzing van eisen van president Egypte, dat de Israëli- op 20 oktober in deze functie troepen zich achter de linies ontslagen Archibald Cox alle vrij- van 22 oktober moeten terugtrekken heid van handelen en volledige on- met de Arabieren waar ook ter reld, zelfs in Cairo als de Arabieren die eis zouden stellen. De onderhandelingen zouden ge houden moeten worden zonder dat vooraf voorwaarden worden gesteld. Ze herhaalde dat Israël niet weer zal toestaan dat Jeruzalem een in tweeën gedeelde stad wordt of de sta tus van Israëls hoofdstad verliest die het sinds de oorlog in Juni 1967 ge niet. Sprekende over ander sinds '67 be zet Arabisch gebied zei mevrouw Meir dat Israël ideeën heeft ten aanzien van Golan en SJarm-el-Sjeik met be trekking tot zijn eis van veilige en verdedigbare grenzen en dat zij be sproken zouden moeten worden op In antwoord op een vraag zei me vrouw Meir, dat er geen reden was tc verwachten dat de VS later druk op Israël zuil enuitoefenen om dit land tot concessies te dwingen. Zij hoop te dat de Sowjet-Unie evenzeer als Israël geïnteresseerd is in het bereiken van een duurzame vre de. Zij gaf blijk van instemming met de ontspanning tussen de VS en de Sowjet-Unie sedert het bezoek van president Nixon aan Moskou in 1972, mits dit niet tot nadeel zou zyn van Israël of enig ander klein land. Mevrouw Meir zei gekant te zijn tegen deelneming van Europese lan den aan eventuele Arabisch-Israëli- sche onderhandelingen. Volgens haar zou een conferentie niet voor iedereen toegankelijk moeten zijn. Het overleg zou niet moeten wor den bijgewoond door mensen die wel licht iets voor zichzelf zouden wil len bereiken. 5 in Rabat bekendgemaakt. De 16 werden op 30 augustus door een militaire rechtbank in Kenitra gevonnist tijdens een massaproces tegen 157 beklaagden, allen leden of ficier bij de sympathisanten van de oppositie- Verenigde Naties partij Union Nationale des Forces Populaires. Het proces was voortge vloeid uit de bloedige opstand in t voorjaar in het Atlasgebergte van "Marokkaanse verraders in Libische NEW YORK (AP) Een woord voerder van de Verenigde Naties heeft bevestigd dat een Zweedse of- de Egypte heeft verzocht naar Zweden te mogen terugkeren, na een meningsverschil over een verklaring die hij zou heb ben afgelegd over de bestandslinies. Lt. kolonel A. B. Bendrick ADVERTENTIE loondienst". 87 van de 157 beklaag- vorige week hebben gezegd dat het onmogelijk was om er achter te ko men hoe de partijen stonden op het moment dat het staakt-het-vuren in ging op 22 oktober. De woordvoerder zei da/t niet omdat dat de verklaring werd bestreden door het hoofdkwartier van de V.N. in New York. De veiligheidsraad heeft een resolutie aangeno men waarin wordt gezegd dat de par tijen moeten terugkeren naar de po sities die zij innamen op 22 oktober toen het staakt-het-vuren van kracht werd. De woordvoerder zei dat niet om het ontslag van Bendrick was ge vraagd maar dat deze had verzocht naar Zweden terug te mogen keren. Bendrick was sinds 1971 bij het waarnemerscorps van de V.N. afhankelijkheid bij zijn onderzoek zal hebben. De president heeft, al dus Bork, toegezegd dat de nieuwe officier van Justitie niet zoals met Cox is gebeurd de laan zal worden uitgestuurd zonder dat het Congres dit goedkeurt. Als het Congres zich daartegen zou verzetten, dan zal Nixon zich daarbij neerleggen, al dus Bork. Verliescijfers nog steeds niet bekend De nieuwe aanklager in de zaak Watergate: Leon Jaworski, die gisteren benoemd is. Zijn be noeming moet nog door het Ame rikaanse Congres worden goedge keurd. JERUZALEM Israël heeft nog steeds niet haar verlies cijfers gepubliceerd. Na de achtste dag van de oorlog waren er 656 gesneuvelden en 2000 gewonden. Dit aantal moet nu ongeveer 1500 doden en 3000 gewonden bedragen. Op de hoog ten van Golan zijn alleen al 650 soldaten gesneuveld. In Israël stijgt daarom, behalve op het politieke vlak, ook bij de mensen thuis de spanning: het leger doet dagelijks nieuwe mededelin gen over gesneuvelden, vermisten en gewonden. Tragedies spelen zich af. Een gezin zit een week in rouw, omdat het dacht dat de zoon gesneuveld was. Na een week kwam de zoon ge zond en wel thuis voor 24 uur. Hij ging terug naar het front en sneuvelde nog dezelfde dag. Weer zit de familie in rouw, nu definitief. wordt omgezet in een omsingeling van het Israëlische leger ten westen van van het Suezkanaal. Dat bete kent het doodvonnis voor onze solda ten, zo wordt in Israël gezegd. Het zou Israëls militaireoverwinning on. maken. Loze beloften „Er is een grens aan wat de pu blieke opinie in Israël verdragen kan", heeft Golda Meir tegen Nixon ADVERTENTIE Een gezin, waar op dezelfde dag de vader sneuvelt in de Golan en de zoon aan het Suezkanaal. De twee moeders die beide in dezelfde Jon gen hun zoon in krijgsgevangen schap hebben herkend op de Syri sche televisie. De vrouw die van twee hoog uit het raam springt, als zij hoort dat haar man gesneuveld is. 's Avonds komt de man thuis: niet hij, maar wel zijn twee zonen zijn gesneuveld en zijn vrouw heeft zelfmoord gepleegd. Front De vrouw die haar man verloor in de Zesdaagse oorlog van 1967 na pas twee maanden getrouwd te zijn. Twee maanden geleden hertrouwde zij en nu is ook haar tweede man gesneuveld. Dan de verhalen van het front: de man die 's morgens wakker wordt en een paar nieuwe schoenen ziet liggen. Als hij ze wil passen, blijken er voeten in te zitten van een Pales tijnse commando die uit elkaar is gerukt. De gewonde soldaat, die geen inkt heeft, en een kaart naar huis schrijft met zijn eigen bloed. De mensen vertellen de verhalen en ze lachen er zelfs om. Lachen is bij zo veel leed en verdriet vaak de enige uitweg. Politiek is de situatie nog uiterst onduidelijk. Amerika zou van Israël eisen terug te keren naar de be standslijn van 22 oktober: dat zou een grote Egyptische overwinning betekenen: ontzetting van het inge sloten derde leger. Israël zal zich met hand en tand daartegen verzetten. Het zou erop neerkomen dat de om singeling van het Egypitische leger gezegd. Ook van de krijgsgevange nen hebben de Israëli's nog niets na ders gehoord, ondanks de belofte dat er binnen twee dagen uit Egypte volledige lijsten zouden komen. „Het lijkt erop dat we met een kluitje in het riet worden gestuurd en dat het allemaal loze beloften zijn", wordt in Israël gzegd. Tot zover onze correspondent. De Israëliërs zullen na de vierde Arabisch-Israëlische oorlog de buik riem moeten aanhalen. "We zul len langer en harder moeten wer ken", zo zei de Israëlische minister Sjimon Peres in een interview. De Israëliërs in goede doen zullen zich met wat minder tevreden moeten stellen. De totale kosten van de oor log zijn nog niet bekend, maar al leen de eerste week oorlogvoeren kostte Israël al bijna acht miljard Israëlische ponden. De 3,2 miljoen Israëliërs zijn al gewend aan een inflatie van 20 procent per Jaar en een inkomstenbelasting die tot 80 procent gaat. Er zijn al vrijwillige oorlogsleningen uitgeschreven en er zullen zeker ook nog leningen met verplichte intekening volgen. Oorlogsles Volgens schattingen is het bruto sociaalprodukt op het ogenblik een derde minder dan voor het uitbreken van de oorlog omdat veel Israëliërs nog gemobiliseerd zijn. Het verkeer stagneert nog. omdat veel vrachtwa gens nog in gebruik zijn bij het le ger. Een van 'de lessen van de oor log is dat het spoorwegnet uitge breid moet worden, aldus minister Peres, die bekendmaakte dat er meer treinmaterieel is besteld. Om de de- viezenpositie te verbeteren wil Israël het toerisme uit Europa en de Ver enigde Staten bevorderen. Het pro gramma van minister van Fnanciën Pinkas Sapir voorzet voorts in ver groting van de export, kredieten op gunstige voorwaarden voor het ho telwezen en voor kleinere bedrijven en enkele industrietakken, waarvan de betekenis in de oorlog duidelijk is geworden. De Israëliërs werden deze week ook geconfronteerd met drastische triciteit en water, verhogingen van prijsverhogingen van benzine, elek- 35 tot 40 procent. In normale tij den zou dat onmiddellijk tot een golf van protesten en stakingen hebben geleid. Maar nu reageert het publiek hierop niet. ADVERTENTIE Cox's. Die smaakt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9