CVP diende motie van wantrouwen in andbouw ontvangt an der Stee koel Nieuws van Mercedes „Geld maakt niet gelukkig..." Nog meer veiligheid en 2 nieuwe modellen. [Voordeel van de twijfel" Amateur werd prof. lumoer rond benoeming Eindhoven houdt aan RIJDAG 2 NOVEMBER 1973 BINNENLAND ADVERTENTIE feuwe minister van landbouw en ij, mr. Pons van der Stee (45) Zichzelf in 1968 nog een ama- n de politiek. In dat jaar werd orzitter van de KVP. Naar ve- ertuiging juist, omdat hij zo'n :hreven blad was. De KVP e een crisis door als gevolg van ^band der radikalen. kostte de toenmalige {voorzitter mr. P. J. M. Aalber- ;op. Het was voor Van der Stee g in het duister toen hij de om Aalberse op te volgen Tot dat moment was hij fastingexpert die eigenlijk al- iets wist van de centjes - igsmeester van de KVP. i der Stee heeft zich als KVP- Itter heel behoedzaam ontpopt jorstander van 'n herstel van de {-rode coalitie van weleer. Be- aimheid was inderdaad gebo- imdat politiek leider drs. W. K. nmelzer, de fractievoorzitter in veede Kamer, van harte bezig let liberaal-confessionele kabi- |e Jong op de been te houden, fe eigenlijk totaal onbekende rabantse boerenzoon begon po naam te maken in debatten Be toenmalige PvdA-voorzitter I Vondeling. Inzet: de door Van tee bepleitte intrekking van de pVP-resolutie van de PvdA. lling en Van der Stee kwamen pt elkaar. Het wantrouwen was jef groot. De KVP had het kabi- pls (KVP) - Vondeling (PvdA) pp geholpen en dat had tot een la geleid bij de socialisten. [eite is het ve'rdere verloop van llitieke loopbaan van Van der ADVERTENTIE N Cadeautje: 4 lucifersmapjes met grapjes van MaxTailleur. Gratis bij Parade. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De landbouworganisaties hebben gereser veerd gereageerd op de benoeming van mr. A. P. J. M. M. van der Stee tot minister van Landbouw en Visserij. In de reacties overheerst de teneur, dat men Van der Stee "het voordeel van de twijfel" geeft. Voorzitter Knottnerus van het landbouw schap en van het Koninklijk Nederlands landbouwcomité was het meest kritisch. Hij sprak van "onbegrijpelijk". Stee een onderstreping van het ka rakter van de KVP. Als het zo uit komt wil deze partij best samen re geren met de WD en als regeren met de PvdA geboden lijkt kan dat ook. In 1971 is Van der Stee voor zijn 'moedige voorzitterschap in moeilijke tijden als hat ware beloond met een "leeg" staatssecretarisschap bij fi nanciën. Qua functie had hij weinig te doen. Maar in de praktijk Week, dat Van der Stee zijn tijd voor allerlei bemoeienis mtt andere over- heidsterreinen. In de ministerraad moet hy een belangrijke stem gehad hebben. De invloed van de KVP was nog niet zover getaand, dat zij de "be smette" Van der Stoel niet kon red den voor het nieuwe kabinet. Hierin kreeg hij een zeer belangrijke post, nl. die van staatssercetaris voor de belastingen. Het heeft nogal wat ver bazing gewekt, dat Van der Stee in die functie dwars tegen de gevoelens van zijn eigen partij in, hartstochte lijk de verdubbeling van de huur waarde voor de eigen woning heeft verdedigd. Dat pleidooi moet hem voor minis ter-president Den Uyi (voor wie de huurwaardeverdubbeling een punt is waar hij persoonlijk nogal aan hecht) aanvaardbaarder hebben ge maakt als kandidaat-minister. Uit de vredelievende verklaring die KVP- fractieleider Andriessen heeft afge legd, mag worden afgeleid dat over deze benoeming geen gemor tussen KVP en PvdA zal ontstaan. Van der Stee is definitief van ama teur beroeps-politicus geworden. De heer Knottnerus zei niet de indruk te hebben gehad, dat de heer Van der Stee zo in de landbouw problematiek was ingewerkt, dat hij op korte termijn zou kunnen: optre den. „Wat we nodig hebben", aldus ir. Knottnerus, „is een man die het volledig onder de knie heeft. We ho pen maar dat het mee zal vallen". Meer wilde de heer Knottnerus er niet over zeggen: „anders kan ik straks helemaal niet meer met de heer van der Stee praten". Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse christelijke boeren- en tuindersbond en van de koninklijke Nederlands zuivelbond Fnz., had het volgende commentaar: „de heer Van der Stee heeft in de politiek, behal ve als voorzitter van de KVP, een weinig opvallende rol gespeeld, de landbouwvraagstukken, vooral ook 't internationale deel hiervan, vormen voor hem onbekend terrein. Enthou siasme over deze benoeming kan ik dan ook niet opbrengen. Evenwel vind ik dat wij hem als landbouworganisa ties ook het voordeel van de twijfel moeten gunnen. In de persoonlijke sfeer is mij wel gebleken dat de bereidheid tot en openheid voor overleg in een goede sfeer bij hem zeer zker te vinden zijn en ik hoop van harte dat, hij de grote en complexe problemen waarvoor wij in land- en tuinbouw staan, onder de knie zal krijgen. Vice-voorzitter prof. dr. P. W. J. Kriellaars van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond ging iets verder. Wij willen de nieu we minister in positieve zin het voor deel van de twijfel geven". Hij dacht, dat Van der Stee als oud- voorzitter van de KVP wel oog zou hebben voor de problemen van klei ne zelfstandigen, wat boeren toch zijn. Volgens KVP-fractieleider Andries sen is Van der Stee „een heel goede keuze". Ofschoon geen landbouw deskundige in de strikte zin is de nieuwe minister naar de mening van Andriessen voldoende met de landbouwproblematiek vertrouwd. Leden CPN geen burgemeester DEN HAAG Ook minister De Gaay Fortman weigert voorshands leden van de Communistische Partij Nederland te benoemen tot burge meester. Hij heeft dit verklaard in de Tweede Kamer waar de CPN-er Dragstra had geïnformeerd of deze minister een ander standpunt zou dan zijn voorgangers. Elke Mercedes heeft nu nóg Nieuwe modellen: meer veiligheid te bieden. Zo worden thans bijvoorbeeld op alle typen hoofdsteunen vóór en radiaalbanden standaard gemonteerd. Door ingenieuze constructies kan tijdens het rijden nauwelijks meer regenwater op zijramen en achterruit komen. Een speciaal profiel houdt de achterlichten beter zichtbaar, ook na lang rijden in slecht weer. De zijspiegel heeft een vuil- werende vorm en is van binnen uit verstelbaar. De motorkap is verlaagd en de grille verbreed. Mercedes 240 D en 230/4. De nieuwe 240 D, met een 2,4 liter dieselmotor,versterkt het Mercedes Diesel aanbod. Z'n extra vermogen komt hoofdzakelijk de acceleratie ten goede. Verder de nieuwe 230/4 met viercilinder benzinemotor. Wij staan klaar voor een proefrit en uitgebreide informatie. Bel ons even voor een afspraak. Het nieuws is vanaf heden te zien in de showroom van: B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710-69303 - Rijnsburg, Rijns- burgerweg 132, tel. 01718-73141 ROOYAKKERS AUTOMOBIEL BEDRIJF N.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 01710-52643/4 ADVERTENTIE |0; Kabinet gaat Prof. Wemelsfelder: praten over zomertijd interieur maakt een vergrijsde irxlruk Vernieuw hef. Toon een modem uiterlijk naar binnen en builen. In ons Informatiecentrum staan zeer fraaie en funktionele kantoormeubelen. En... Aspa garandeert u tenminste één nieuw idee. \wX ASPA-LEIDEN BV 23'(01700) 20342* v gesprekspartner voor kantoorefficiency DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl gaat praten over invoering van een zomertijd in Nederland. Minister De Gaay Fortman heeft gisteren aan de Tweede Kamer beloofd, dat hij dit punt zal aansnijden in een vergade ring van de ministerraad. Zelf ziet De Gaay Fortman er niet veel in. Hij heeft de Kamer voorge houden dat de sociaal-economische raad enkele Jaren geleden al conclu deerde, dat Nederland niet op eigen houtje kan handelen. De midden-Europese tijd die in West-Europa wordt aangehouden is al veertig minuten vooruit op de zon netijd. Invoering van een zomertijd, door bijvoorbeeld de dag een uur eerder te laten beginnen, zou conse quenties hebben voor de contacten met de andere Europese landen. Het komende halfjaar wordt de laatste hand gelegd aan het ontwerp van het nieuwe Intercityma- terieel voor de N.S. Op de foto het model dat uiteindelijk door de concernleiding werd gekozen. Het is de bedoeling dat de nieuwe treinstellen aan het eind van de zeventiger jaren in dienst gesteld kunnen worden. UTRECHT (ANP) De groei van de welvaart per hoofd is niet van zo erg veel belang voor de geluksbele- venis van het mensdom, evenmin als al of niet radicale veranderingen in maatschappelijke structuren. Prof. dr. J. Wemelsfelder, hoogle raar in de wijsbegeerte, maatschap pijwetenschappen en economie aan de Technische Hogeschool in Eind hoven, zei dit vandaag in Utrecht op de ledenraadvergadering van de be- •irij fa vereniging voor detailhandel en ambachten. Hij sprak over "men sen en maatschappelijke struc turen". Aan het nationaal inkomen per hoofd van de bevolking wordt vol gens hem als statistische maatstaf voor de ontwikeling van de maat schappij 'in het algemeen en de eco nomie in het bijzonder overdreven betekenis toegekend. Verschillende onderzoekingen wijzen uit, dat ook al os het reële inkomen gestegen de mensen in het algemeen denken dat ze achteruit zijn geboerd of gelijk zijn gebleven. Uit andere onderzoekingen is ge bleken, dat indien mensen in ver schillende landen zichzelf een cijfer geven voor geluksgevoel, rijke lan den gemiddeld geen hogere cijfers Wijziging onderwijswetten aanvaard De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de wij zigingen van de kleuteronderwij swet en de lager-onderwijswet aangeno men. Een deel van deze wijzigingen was afkomstig van de regering, het andere deel bracht de kamer er zelf in met behulp van amendementen. De fracties van SGP, GPV, BP en RKPN kregen aantekening, dat zij geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. Ir. Van Dis deelde mee, dat SGP en GPV die aanteke ning vroegen, omdat zij er bezwaar tegen hebben dat in de wet een ze kere verplichting is opgenomen voor de instelling van oudercommissies bij het bijzonder onderwijs. scoren dan arme landen. De gemid delde rijke Duitser geeft zichzelf voor geluk een vijf en een half, evenveel als de straatarme Egypte naar. de Joegoslaaf of de Philippino. De hoogleraar vroeg zich af. of in plaats van te discussiëren in ter men van nationaal inkomen niet veel meer moet worden geredeneerd in termen van "gevoelens en reacties van mensen". Als deze relativerin gen gemeen goed worden, zouden wij ons van veel discussieballast kunnen bevrijden, zei hij. Ook als men het over democrati sering heeft bestaat gauw de nei ging om in een wat gezwollen pam flettistische taail te spreken, aldus prof. Wemelsfelder. Als de tendens tot beduiJfsdemocra/tisering uitloopt op zelf besturende bedrijven waarin alleen de factor arbeid het voor het zeggen heeft, betekent dat niet dat de tegenstelling tussen kapitaal -n arbeid wordt opgeheven. 'Indien werkers zelf zouden kunnen beslis sen over ieders individueel aandeel in reserveringen en investeringen", aldus prof. Wemelsfelder", 2X>uden binnen het bedrijf superkapitalisti- sche verhoudingen ontstaan tussen kapitaalbezitters en niet-bezitters. waarbij de verhoudingen van 1840 zouden verbleken". Ook menselijker verhoudingen moeten van arbeiderszelfbestuur vol gens prof. Wemelsfelder niet worden verwacht. Bedrijven die gunstig lig gen of een technische voorsprong hebben kunnen voor eenzelfde pres tatie hogere inkomens uitkeren dan armere bedrijven. Inkomensver schillen binnen een land hebben 'n negatieve invloed op geluksgevoelens. Prof. Wemelsfelder merkte op, dat uit een en ander niet mag worden afgeleid dat een ontwikkeling van het bedrijfsleven in de richting van zelfbestuur een ramp zou beteke nen en het einde van een gezonde economie. Wel lijkt een meer ge nuanceerde benadering voor de hand te liggen. Het gaat om een complex geheel van voor- en nadelen. HAAG (ANP) Minister ïaay Fortman van Binnen- Zaken heeft donderdagavond teede Kamer-ernstig ontraden VP motie met afkeuring over noeming van een socialistische neester in Eindhoven aan te i. „Die motie doet geen recht lijn motieven. Zij betekent dat juist zou hebben gehandeld 1 ik mijn opvatting Juist hecht nderbouwd, aldus de bewinds- ie huidige Nederlandse verhou- an kan het volgens de minister I neer, dat iemand anders dan KVP-er niet op een belangrij ke bestuurspost in het zuiden des lands benoemd wordt er dient by de benoemingen rekening gehouden te worden met de politieke verhou dingen en deze wijzigen momenteel sterk. De minister gaf het kamerlid Fie- vez, indiener van de motie, toe dat geleidelijkheid en wijsheid betracht moeten worden bij het doorgaan op de weg, die nu ingeslagen is. Maar op die weg wordt voortgegaan. Er is geen onrecht gedaan, bij de benoeming van mr. van der Lee tot burgemeester van Eindhoven, aan hetgeen onder de bevolking leeft. Het handhaven van het systeem van de benoemde burgemeester betekent niet, dat altyd recht gedaan moet worden aan de wens van de meer derheid van degenen, die inspraak leveren. „De zaak moet in ruimer verband bezien worden", aldus minis ter de Gaay Fortman. Hij herinnerde er aan, dat van uit het seniorenconvent van de Eind- hovense gemeenteraad de naam van mr. van der Lee genoemd werd. Over de motie wordt volgende week gestemd. Minister de Gaay Fortman had eerder gezegd dat voor de vervulling van het vakantie burgemeesterschap in Eindhoven blijkt geen enkele sol licitatie te zijn binnengekomen. Evenmin werd door derden de aan dacht op een bepaalde persoon ge vestigd. De gemeenteraad van de lichtstad wilde bovendien geen profiel van een kandidaat opstellen. Een gesprek hierover met de Commissaris der Koningin had, naar het oordeel van beide partijen, een onbevredi gend verloop. Begrip zei de minister van Binnen landse Zaken ervoor te hebben dat de KVP en een groot deel van de ge meenteraad moeite hebben met de benoeming van een niet KVP-er— de socialist mr. Van der Lee tot burgemeester. „Maar er komt een ogenblik dat een minister de eigen verantwoordelijkheid moet nemen". Let men echter op de belangrijke politieke verschuivingen die zich de laatste zes jaar hebben voltrokken en neemt men mede in aanmerking wat zich bij de laatste kamerverkiezingen heeft voorgedaan dan moet men de redelijkheid erkennen van een lid van de PvdA in Eindhoven, een gro te gemeente ten zuiden van de grote rivieren. Een benoeming van een so cialist in Eindhoven is niet ongewo-: ner dan die van een lid van de KVP tot burgemeester van Den Haag, van Haarlem of van Arnhem. Een recht vaardig benoemingsbeleid kan, volgens mr. De Gaay Fortman, aan deze politieke verschuivingen niet voorbij gaan. Het comité van samenwer king waarin deelnemende partijbe sturen van de KVP, AR en CHU in Eindhoven, hebben in een tele gram een dringend beroep gedaan op mr. J. J. van der Lee, zich als kan didaat terug te trekken. In het tele gram aan mr. Van der Lee wordt verwezen naar de motie die maan dagavond in de Eindhovense gemeen teraad werd aangenomen en naar de verwikkelingen die zich sindsdien rondom de voordracht hebben voorgedaan. Het bestuur van de NKV-central? Eindhoven heeft in een telegram aan de minister van Binnenlandse Zaken zijn afkeuring uitgesproken over de voordracht van mr. J. van der Lee. De gevolgde benoemingsprocedure zou in strijd zijn met de huidigp democratische begrippen en de poli tieke en levensbeschouwelijke ver houdingen in de gemeente Eindho ven en de agglomeratie.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7