„Goede wijn behoeft geen krans" Twee alternatieve schetsplannen Nooit te oud om te leren NATIONALE BLOEMENTENTOONSTELLING IN Na ruim zes kwartier praten slechts besluit tot: EEB3FI VRIJDAG 2 NOVEMBER 18 Bloemen voor wethouder Haasnoot KATWIJK BU de aanvang van de raadsvergadering gieter avond ging wethouder Haasnoot schuil achter een groot bloem stuk. Het was precies vijfentwin tig jaar dat hij deel uit maakt van de Katwykëe gemeenteraad. „U heeft geen gelegenheid ge had de lagere school geheel te doorlopen", zei burgemeester A. G. Vermeulen. „Daarom zijn wij dilep onder de indruk van uw wijze van betoog en van uw woordgebruik. Het moet onge twijfeld voor u een groite handi cap hebben betekend". De be wondering van de burgemeester ging ook uit naar het feit dat wethouder Haasnoot zotn grote kennis van zaken aan de dag spreidt bij de voorstellen die hij te verdedigen kreeg. „Wanneer er gevraagd zou warden wie er een goede Katweker zou zijn, zou Huibert Haasnoot daar aefcer bij zijn". Namens de raad sprak de nes tor, CHU-raadslid Pronk: „Ik ken u a1 Jaren. M'n moeder wilde vroeger nooit een kwaad wootrd van u horen. Wanneer we zei den dat u toch wel rood was, zei ze altijd: 't is een beste man. Toen er een vierde wethouder moest komen was het helemaal geen probleem wie dat moest worden". „Dit keer gaat de formulering me niet gemakkelijk af", repli ceerde de wethouder. „Ik ben gelukkig met de wijze waarop u mij heeft willen toespreken". Hij dankte het college van B. en W., de commissies en de raad. AALSMEER Aalsmeer krijgt van acht tot en met elf november weer zijn reeds in binnen- en buitenland befaamd geworden nationale bloemenvaktentoonstelling. Voor de elfde maal in successie zullen de liefhebbers van bloemen en plan- ten in staat worden gesteld de bloemen van vandaag, maar ook van morgen te bewonderen. Internationaal gezien is het een evenement van bijzondere betekenis. Ieder jaar komen er duizenden buitenlandse kwekers en handelaren naar Aalsmeer om daar de met zorg en vakmanschap ontwikkelde produkten van de Nederlandse bloemen- en plantenkwekers te bekijken. Dit internationale facet komt eveneens tot uitdrukking in het feit, dat donderdag acht november 's morgens om half elf in de Burgerzaal van het Aalsmeerse raadhuis, de opening van deze gigantische show verricht zal worden door Willy Mayer, voorzitter van de "Bundesfachgruppe Blumen- und Zierpflan- zenbau" uit Bamberg (West-Duitsland). Die Aalsmeerse bloemenvakten toonstelling is echter niet alleen be langrijk voor de mensen uit "het vak". Ook de doodgewone liefhebbers van bloemen en planten, de consu menten, 'kunnen in het gebouw van de V.B.A.-potplanten veiling aan de Van Oleefkade in Aalsmeer volop ge nieten van de kleurrijke bloemen- en plantenpraoht en bovendien kunnen zij er het nodige leren. inzending samengesteld. De bezoekers kunnen waarnemen met hoeveel licht bepaalde planten toe kunnen en wat de maximale afstand tot de ramen kan zijn, waarbij men de planten zonder kunstlicht goed kan houden. De belangstelling van cactussen groeit mede door de toepassing van planten in het moderne interieur. Ze worden in grote verscheidenheid met gebruiksmogelijkheden getoond". Goede wijn. Aalsmeers burgemeester Brouwer zegt het kernachtig: "Goede wijn be hoeft geen krans". Vast staat, dat de professionele bezoekers en de ama teurs uit binnen- en buitenland weer in de ban zullen raken van de resul taten van het vakmanschap, die in de veiling zullen worden getoond. Dank en bewondering wil ik graag uitspreken tot diegenen, die zich ook dit Jaar weer zoveel moeite hebben getroost deze expositie tot een groot succes te maken". Met secretaris Dirk Tas Wzn. (51 Jaar oud en kweker van professie, houdt zich intensief bezig met de vna- rencultuur) hebben we een uitvoerig gesprek gehad over "zijn" Aalsmeerse bloemenvaktentoonstelling. Deze ge boren en getogen Aalsmeerder zegt la chend: "Een Jaar of twintig geleden al organiseerde de afdeling Aalsmeer van de koninklijke Nederlandse maatschappij voor tuinbouw en plantkunde jaarlijks speciale rozen- anjer- en cyolamen'keuringen. Ik zat toen al in het organisatiecomi té. Toen die keuringen minder be langstelling gingen trekken hebben we naar een andere weg gezocht on ze kweekprodukten te tonen aan vakgenoten en andere bloemenlief hebbers. Dat resulteerde nu al weer elf jaar geleden in die nationale bloe mententoonstelling. Daar hebben we beslist geen spijt van gehad. Er bleek grote belangstelling voor te bestaan. Zowel van de zijde van de inzenders gis van de bezoekers. We kregen zelfs naam im 't buitenland. Een eenvou dige telling van relatie- en vrijkaar ten op naam heeft uitgewezen, dat van de ruim 25.000 bezoekers, die vo rig Jaar naar Aalsmeer kwamen, er ongeveer 11.000 uit het vak afkomstig waren". Het gesprek wordt herhaalde ma llen onderbroken door telefoonge sprekken met exposanten en mensen, dile met de opbouw van de expositie zijn belast. Tas wil nog kwijt, dat de bezoekers graag komen, omdat zij uit ervaring weten dat men in Aalsmeer de toekomstige ontwikkelingen op bloemisterij gebied kan zien en dat op technisch gebied altijd nuttige nieu wigheden worden getoond. Hij is er zeker van, dat vakman en liefhebber ook dit Jaar weer versteld zullen staan van de artistieke arrangemen ten, die door en onder leiding van hoofdarrangeur Jelle Atema zullen Worden uitgevoerd. Tas is er vast van overtuigd, dat de nadruk van deze tentoonstelling weer zal vallen op de nieuwe mogelijkhe den, die door vakmensen zijn ontwik keld en die in de naaste toekomst hun weg zullen vinden naar de de taillisten en consumenten. Hij stelt: "Opvallend is bijvoorbeeld, dat de or chideeën, dankzij nieuwe teeltme- thoden, in grotere hoeveelheden kun nen worden geproduceerd en daar door aan popilariteit winnen. Belang rijk - vooral uit vakoogpunt - is, dat de planten door meristeenkweek snel ler in bloei kamen dan vroeger. Voorts heeft een speciale behandeling het mogelijk gemaakt bloeiende lelies te exposeren en de aanvoerperiode van deze bloemen aanzienlijk te verlen gen. Ze zulllen waarschijnlijk op den duur tot de jaarrond- gewassen gaan behoren. *k Weet niet of je het nog herinnert: indertijd waren ook de eerste Jaarrond-chrysanten en vroe ge forsythia's op de AaJlsmeerse vak- tentoonstelling te zien. Heel erg ge heimzinnig zijn de inzenders nog over de nieuwe creaties van rozen, die "aan den volke" getoond zullen wor den. Op het gebied van de anjers is de opkomst van kleinbloemige soor ten naar mijn gevoel een duidelijke aanwinst voor het snijbloemen-sorti ment". Planten Wanneer we het gesprek van de bloemen verleggen naar de planten is tentoonstelling-secretaris Tas graag bereid daarover iets te zeg gen. Ook uit deze sector zal het no dige te bewonderen zijn. Consta teert kweker Tas: „De trend van de toekomst blijkt ook uit de grote ver scheidenheid aan groene en bonte bladplanten, die steeds meer worden gebruikt in zogenaamde kantoorland schappen, die in de moderne be drijfsgebouwen de wanden vervan gen en in decoratieve beplantingen binnenshuis, waarvoor de belangstel ling groeiende is. De middelbare tuinbouwschool in Aalsmeer heeft daarover een boeiende en leerzame KATWIJK Het ruim zestig kop pige publiek dat zich gisteravond de moeite heeft getroost vier uur te wachten op de behandeling van het OD badcentrumplan en dat daar na nog tot kwart over één heeft ge- gewacht op een beslissing, heeft wel waar gekregen voor zijn moeite. In ieder geval bevatte de lang verbeide discussie over het gewijzigde OD- plan alles waarvoor men tot in de vroege uurtjes zou opblijven: Juist gedoseerde hoeveelheid sensatie en evengoed bemeten porties emotie, hevigheid, hatelijkheid en kluchtig heid. Voor dat programma heeft het aanwezige publiek vier uur vaak staand, of in de hal naast de poli tieke arena het gebeuren kunnen volgen. In de hal was niets te zien, alleen was via een geluidsinstallatie het gebeuren in de raadszaal te vol gen. Overigens waren de meeste raadsleden in de hal niet of nau welijks verstaanbaar. Er is gisteravond een beslissing genomen, maar nog lang geen defi nitieve. Er is besloten bureau Haje- ma en OD 205 ieder opdracht te ge ven een schetsplan te leveren bin nen een tijd van drie maanden en voor de prijs van ten hoogste twin tigduizend gulden per plan. Het komt er dus op neer dat men over drie maanden met vermoedelijk één of twee plannen extra het badcen- trum in de Katwijkse raad zal ko men, maar daarover straks. Mr. J. van der Plas opende de badcentrumdiscussie met een, wat kun Je van een bekwaam advocaat anders verwachten, uitvoerig en gloedvol betoog pro OD-plan, daar mee veel sprekers, voor- en tegen standers, in de schaduw stellend. In zijn betoog werd Mr. van der Plas gehinderd door voor de tribune niet merkbare interrupties van zijn buurman-raadslid Van Duijn. SGP-fractieleider Van der MeiJ kwam daarop met een voorstel, dat hierop neerkomt, dat het college het punt (van het OD-badcentrumplan) nu van de agenda voert en dat in 'n komende raadsvergadering het schetsplan van bureau Hajema zal worden besproken, eventueel samen met dit OD-plan. Lang werd er daar na heen en weer gepraat. Dat leid de uiteindelijk tot een steeds groter wordende babilonische spraakver warring. Gemeenteambtenaar Ande- weg moest op een goed moment zelfs komen vertellen hoe lang iedere pro cedure zou gaan duren voordat het dan tot resultaat zou kunnen leiden. De vraag was namelijk of, wanneer er tot een nieuwe opdracht werd be sloten, deze raad dan nog eens be Mr. J. van der Plas: gloed vol betoog voor het OD- badcentrumontwerp. slissing zal kunnen nemen over het uieindelijke plan. Bij de voorstanders van het OD- plan sloten de argumentatie-rijen zich hechter dan bij de dertien te genstrevers. Summier tegen over elkaar gezet komen de argumenten hierop neer: Van de voorstanders: er is lang ge noeg gestudeerd op deze materie, er bestaat geen zekerheid of een tweede schetsplan mooier zal zijn, zeker niet omdat bureau Hajema helemaal geen ervaring heeft met de problemen van kustgemeenten, lan ger wachten kost veel geld. In 1971 heeft de raad opdracht gegeven om het plan verder uit te werken. Daar op terugkomend en niet loyaal mee werken is onbehoorlijk bestuur en ook geen kenmerk van een christe lijke politie (mr. J. van der Plas). Misschien bestaat de kans dat bu reau OD 205 de samenwerking met Katwijk verbreekt, wanneer de Kat wijkse raad besluit met andere bu reaus te gaan werken. Van Mierlo: plan wordt verwor pen op subjectieve gronden. Het is te delicaat om aan een willekeurig bureau de opdracht te geven. M. A. de Vries: Als we het niet aannemen hebben we vier jaar la ter nog niks. Als we nee zeggen du peren we de middenstand en we Ja gen de badgasten weg. J. Vink: We hebben een goed plan als straks blijkt dat het plan van Hajema minder is hebben helemaal niks. R. D. Buitendijk beperkte zich tot een klemmende oproep tot de raads leden een eerlijk en objectief oordeel te vellen. Burgemeester Vermeulen: Haje ma is een planologisch bureau en geen architectenbureau. Het plan van Hajema zal dus door iemand anders moeten worden uitgewerkt. Wethouder Van der Plas: De raad heeft van te voren inspraak gehad. Er zijn geen bezwaren uit de burge rij alleen van L. J. Haasnoot, die zijn persoonlijk belang verdedigt. De tegenstemmers kwamen met weinig nieuwe gezichtspunten aan dragen: A. C. Berkheij: Raad had van meetaf inspraak moeten hebben in het plan. De raad moet niet de laatste hindernis zijn. L. C. van der Plas: Toen ik voor stemde was ik al niet voor honderd procent enthousiast. De tegenargu menten zijn steeds zwaarder gaan wegen. Jammer dat mijn stem de doorslag zou kunnen geven. L. J. Haasnoot: Uit alles blijkt dat er weerstanden zijn tegen het plan. We zijn met een alternatief geko men. Het doet nu een beetje hypo critisch aan op het OD-voorstel te rug te komen. Die woorden heeft hij overigens la ter weer ingetrokken. De dertien denken nog altijd snel van Hajema een schetsontwerp t kunnen verwachten. Later bleek dat niemand van d dertien opposanten wel had onder zocht of Hajema inderdaad bereid t een plan binnen drie maanden op ta fel te leggen. Bureau OD 205, dal één van de meest gerenommeerd» en één van de grootste bureaus van onl land blijkt te zijn, heeft nog eei aantal ingenieurs in dienst „dat noi nooit aan het Katwijkse badcentrum plan heeft gesnuffeld". Daarom i! het voorstel om twee opdrachten U geven aanvaard. Het voorstel van de twee opdrach ten is trouwens tot veler verbazini ondersteund door de wethouders Vai der Plas en Haasnoot. Eé van d mensen op de tribune had daarvoo wel een verklaring: „Binnen drij maanden kan geen enkel bureau dal nog nooit met deze materie heeft gef werkt een schetsplan op tafel leggen Er kan dus hooguit een tweede plan van OD worden verwacht". In dat geval was het gisteravond zeker een schertsvertoning over een schetsplan. Redelijkerwijs kunnen w< dus over drie maanden een volgende episode optekenen uit de geschiede] nis van het badcentrumplan, dat al sinds 1946 de Katwijkse gemoedered bezig houdt. Op het gebied van de techniek zal er ook het nodige te zien zijn. Het proefstation voor de bloemisterij is met een uitgebreide inzending aan wezig. Ditmaal komen onderwerpen aan de orde als de gewas koeling in de kas, en de Juiste verhouding tus sen kali en stikstof in de meststoffen (waarbij volgens de onderzoekers sensationele resultaten zijn bereikt) De bloemententoonstelling in Aals meerse veilinghal is geopend donder dag 8 november van 13.00 tot 22.00 uur, vrijdag en zaterdag van 9.00 tot 22.00 uur en zondag 11 november van 11.30 tot 18.00 uur. Vele Aalsmeerse kwekers zullen tijdens de tentoon- stellingsdagen de deuren van hun bedrijven wijd open zetten voor bin nen- en buitenlandse relaties en an dere belangstellenden. Bij benoeming burgemeester wil de raad best inspraak KATWIJK Bij de ingeko men stukken was ook een brief waarin werd meegedeeld dat burgemeester A. G. Vermeulen voor de periode van twee jaar is herbenoemd tot burgemeester van Katwijk. Namens zijn frac tie feliciteerde M. A. de Vries Katwijkse eerste burger met dit feit. Hij betreurde echter dat bij de herbenoeming van de burge meester helemaal geen inspraak is geweest van de raadsleden. 'Per 16 november bent u her benoemd", zei drs. H. van Mier lo. "Dat is een wijs besluit. Wij willen u veel wijsheid wensen bij het voeren van het beleid in deze gemeente. Toch leeft by onze fractie het gevoel dat in het al gemeen raadsleden moeten kun nen meedenken en meepraten over zulke benoemingen. De raad zou in het algemeen eigen- lyk periodiek gehoord moeten worden over de relatie tussen de raad en haar voorzitter. Burgemeester Vermeulen dank_ te voor de vriendehjke woorden tot hem persooniyk gesproken: "Ik zou eigeniyk niet zo goed hebben geslapen als ik geweten had dat ik by myn herbenoe ming van uw mening afhanke- ïyk was." Café-brand in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Van^ nacht omstreeks vier uur brak ei( een vrij hevige brand uit in bar Li. Calèche aan de Hoofdstraat in Al|j phen. Door een sterke rookontwikke^ ling werden omwonenden gealar^ meerd en zij waarschuwden dty brandweer. |2 De brand woedde in de bar, waa|£ een oververhitte en vermoedelijk ver^ sleten flessenkoeler vlamgevat moe{É hebben. Naar schatting loopt dé schade tot in dt veertigduizend gul-I den. Het interieur van de bar is vrlj£ wel volledig vernield. HARLEKINO LISSE Trudy van der Eterdeifc en Ria Hulsman hebben in Lissi lang gezocht naar een geschikte eijt voor het doel geschikte ruimte omi de jeugd van Lisse ceatlef te doen ontwikkelen en de jeugd ook vooe toneel op te leiden. Ze zijn daar iic geslaagd door een gedeelte van boer dery Warmerdam, Grachtweg 9, te kunnen bemachtigen. a Vanaf heden geeft HarOekino d<D volgende cursissen: maandag van tot 5.30 uur pottenbakken en boet3 seren leeftijd 6-12 Jaar; 's avonds varx 8-10 uur boven 16 Jaa'r; dinsdagmid dag van 1.45-3.45 uur kreatlef wer ken boven 16 jaar; van 4-5.30 uui van 12-6 jaar; 's avonds van 7.30 9.30 uur toneelcursus en vrije ex pressie boven 12 jaar; woensdagmid dag 2-2.30 uur kreatlef werken 5-1! Jaar en van 4-6 uur klndertoneé „Harlekino" 5-12 jaar; donderdag ochtend 9.30-12.30 uur kreatlef bovei 16 jaar en donderdagmiddag 4-5.3 uur pottenbakken en boetseren 12 16 jaar. Kreatlef werken houdt in: schilde ren, werken met lapjes, poppen er kussens maken, waardeloos mate riaal, figuurzagen, enz. Nadere informaties bij Ria Huls man, Joz. Israëlsstraat 25, Tel. 1484' en Trudy v. d. Eerden, Zwanendree 22, tel. 15575. Een inzending van allerlei soorten anjers, kunstig gearrangeerd, zoals deze vorig jaar tijdens de Aalsmeerse bloemen vaktentoonstelling te zien ivas. IN HAZERSWOUDE HAZERSWOUDE —De bejaar den uit Hazerswoude worden voortaan eens in de veertien da gen in de gelegenheid gesteld, creatief bezig te zyn. Het bestuur van de stichting „Open bej aar- werk" heeft het initiatief hiertoe genomen en organiseerde een kennismakingsbajeenkoimst wor- alle 65-plussers die houden van handwerken en knutselen. Het was een gezellig groepje, dat gis termiddag in het voormalige raadhuis van Hazerswoude bij een was. Naald en draad werden ijverig ter hand genomen, erva ringen werden uitgewisseld en men keek elkaar de kunst af. Men hoopt dat de bejaarden van Hazerswoude in grote getale blijven komen op deze "werkdag", want ongetwijfeld is het een goe de aanwinst voor de 65-plus-aoti- viteiten, die georganiseerd wor den. Iedereen, als hij of zij maar bejaard is, kan meedoen aan de creatieve bezigheden. Het ma teriaal dat gebruikt wordt, moet men zelf betalen, maar de koffie wordt gratis verstrekt. Uit de belangstelling voor de bijeenkomst en de interesse in el- kaars werk bleek weer eens dat men, hoe bejaard ook, nooit te oud is om te lenen. (Foto Will Dykman)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4