pialoog Joden )ii Christenen ^oet versterkt Manifestatie 120-jarig C.J.Y. JENKINS WEER IN SCHADUW-KARINET >J& Nederland straks vijf provincies Secretariaat actie Voor Goclopgeheven Sollicitatie commissie Veronica-fans an het werk gegaan tfJDAG 2 NOVEMBER 1973 Naar aanleiding van het 120-Ja- Ug bestaan van het Christelijk jongeren Verbond (23 oktober Jl.) frordt op zaterdag 17 november in de „Meerpaal" te Dronten pen landelijke manifestatie gehou met als thema „Uit-dag-ing" lïaast mogelijkheden voor ont- ng en uitwisseling bestaat r de deelnemers aan deze nifestatie gelegenheid zich in Reinere groepen bezig te houden met de taak van de oudste Jeugd- in ons land voor de >ekomst. Voor wat die toekomst betreft een ferme bouwsteen ngedragen. Afgelopen maandag rerd op het terrein van de Ernst 3illem Hoeve in Lage Vuursche een in aanbouw zijnde slaapvleu- gel van het centrum gepre senteerd als eerste onderdeel voor een Internationaal Centrum. Het bestaande centrum zal daartoe worden omgebouwd. Het totale plan omvat de bouw van een nieuw dienstencentrum en de aanpassing van het be staande huis. waarmee een bedrag van 2,4 miljoen gulden gemoeid zal zijn. Met de volvoering van het bouwschema, dat tegen 1976 gebeurd moet zijn, wordt het con ferentie- en vakantieoord, naast de voortzetting van het nieuwe werk, geschikt gemaakt voor inter nationaal recreatie- werk. Het programma voor die acti viteiten wordt door het Christe lijk Jongeren Verbond ontwikkeld in nauw samenspel met de Euro pese Young Men's Christian As sociation, waarvan't verbond deel uitmaakt. Deze week, ruim voor de realisering van het volledige plan, heeft in het bestaande cen trum reeds een studie-conferentie van de YMCA plaatsgevonden. De presentatie van de nieuwe fase in het werk van het verbond werd bijgewoond door vertegen woordigers van het ministerie van CRM (dait een forse subsidie ver strekte) van zusterorganisaties, bedrijven en instanties die nu reeds cursussen in het centrum houden. Penningmeester W. Littel van het C.J.V., voorzitter van de bouwcommissie, benadrukte in 'n toespraak dat het C.J.V. de taak heeft zijn internationale karakter uit te drukken in activiteiten die over de grenzen reiken. „Wij pak ken een nieuwe taak op in een tijdsgewricht waarin velen op een verenigd Europa hopen, op een nieuwe tijd waarin grenzen zullen vervagen. Velen leven in de ver wachting van het rijk dat komt. Die verwachting vraagt van men sen die zich door het evangelie van Jezus Christus laten inspire ren. een daadstelling". ^rvoimaen n.a.v. brief rabbijnen: Qjj zijn ervan overtuigd dat vrede en gerechtigheid in het Midden Oosten alleen tot ^ld kunnen komen als Israël kan leven binnen de veilige grenzen die internationaal wor- (gegarandeerd en beschermd, en wanneer het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelin- evenals dat van de Joodse gemeenschappen in de Arabische landen door alle volken |n dit zwaar geteisterde gebied leven, gezamenlijk worden opgelost". Dit jongetje is één van de duizenden slachtoffers van de hongersnood in Ethiopië waar een schrijnend tekort aan gekwalifi ceerd medisch personeel en medi cijnen het uitzicht op een ramp van onvoorstelbare omvang vol ledig rechtvaardigt. In het land heersen epidemieën van cholera, pokken, tyfus,dysenterie en mala ria: de ziekenhuizen kunnen de stroom van zieken niet meer op vangen. De toestand is er kort om rampzalig. De Ethiopische regering heeft weliswaar niet openlijk om hulp gevraagd maar staat zeer waar derend tegenover het werk van de hulp-organisaties, die samen werken in een "Christian Relief Fund Committee"Via dit comité, dat wekelijks bijeenkomt om de hulp aan het door honger geteis terde land te coördineren, heeft de stichting "Mensen in Nood"/ Caritas Nederland inmiddels f 50.000 aan de hulpteams ter be schikking gesteld. Het rampen nummer. giro 1111222 t.n.v. "Men sen in Nood" met vermelding van "Ethiopië", blijft voor de hulpver lening geopend. HEEMSTEDE Het landelijk se cretariaat in Heemstede van de ac tie „Voor God" is gisteren opgeheven. Dit is een gevolg van een reorgani satie bij de kerkprovincie, waarbij het nieuwe algemeen secretariaat van de provincie een belangrijk deel van het voorlichtings- en publiciteits- werk heeft overgenomen, aldus een communiqué van het secreta riaat. Het bureau is al gesloten en ontruimd. De actie „Voor God" ontstond in september 1936 uit particulier ini tiatief. Doel was „met alle moder ne middelen de eer van God te be vorderen in de samenleving". Via tentoonstel'Lngen, conferenties voor niet-katholieken. vliegende bladen en lichtkruisen verwierf de actie bekend heid. Later kwamen er vliegende winkels, die de voorlopers werden van „Open Deur". Jaarlijks werd een schrijft het breed moderamen hervormde synode in een JÉaan de (opper) rabbijnen van Hand die enige tijd geleden in ^rief aan een aantal kerken in gesignaleerd dat de kerken tfficieel hun afkeuring hadden proken over de Egyptische en aanval op Israël. |n brief zegt het breed mode- in de hervormde synode te zijn dat de rabbijnen agen bij het breed modera- taM hebben willen leggen it dit ons de gelegenheid geeft enige misverstanden die er mis schien tussen de Joodse geloofsge meenschap en de Nederlandse Her vormde Kerk zijn gerezen, uit de weg te ruimen". Verbondenheid Het breed moderamen stelt voorop dat de hervormden zich in het bij zonder in deze dagen van strijd en spanning wezelijk verbonden weten met het Joodse volk. "Deze verbon denheid berust niet alleen op een historische verwevenheid, maar zij is voor de christelijke kerk ook in haar belijden verankerd. Wij zijn dank baar, dat wij na de verschrikkingen van de laatste wereldoorlog nog een Joodse gemeente in ons midden heb ben en wij spreken ook nu nog eens de hoop uit dat de dialoog tussen Joden en Christenen steeds meer aan diepte en inhoud mag winnen". Aldus het breed moderamen. In de brief van het breed modera men wordt verder gewezen op de pastorale handreiking "Israël", volk, land en staat", die de generale sy node van de Hervormde Kerk in 1970 heeft laten uitgaan en waarin al werd gesteld dat de verbondenheid met het Joodse volk politieke conse quenties heeft. "Het Joodse volk is van de bestaande staat niet los te denken. Verbondenheid met uw volk betekent ook volle erkenning van het bestaansrecht van de staat Israël, welk recht door dje Verenig de Naties is bevestigd. Dit geldt ook voor die leden van onze kerk die vanuit hun zorg om het lot van de Palestijnse vluchtelingen hun soli dariteit met de staat Israël als een zeer kritische solidariteit beleven". Het breed moderamen toont zich in zijn brief aan de rabbijnen dank baar dat deze begrip hebben ge toond voor het besluit om naast de steun aan de Collectieve Israël Actie ook voort ie gaan mei de hulp aan Arabische bevolkingsgroepen in het Midden Oosten. De brief van het breed moderamen besluit met: "Ten slotte bidden wij met u dat de wapenstilstand die thans tot stand is gekomen het be gin mag zfjn van directe vredesbe sprekingen tussen de volken in het Midden Oosten, en dat dit mag lei den tot een duurzame en rechtvaar dige vrede". naar New York (ANP) Drie-en-een- nadat de Tweede Kamer met als doel de bescherming te ge- sollicitatieprocedures, is gis- ■BÖdag in Utrecht de „commissie deprocedure" officieel met haar £#aamheden begonnen. Iddels is de taak uitgebreider Tweede Kamer destijds aan ging het er vooral om de meer rechten te geven bij logische test, wanneer die een een sollicita- niet ongebruikelijk dat dtant niets of vrijwel niets wat de psycholoog aan ituele, toekomstige werkgever •rde, ook niet als de solli- daar nadrukkelijk om vroeg, kabinetsbesluit van mei 1972 le eerste aanzet van deze com- hooglopende 3uzi ie over stakingsrecht Mimbtenaren N HAAG Over het stakings- ii voor ambtenaren heeft zich jfcooglopende ruzie afgespeeld 'tl minister De Gaay Fortman Binnenlandse Zaken en de iommissie die sinds 1970 bezig 1 advies over het rechtskarakter verhouding overheid- en ersoneel, op te stellen. De Gaay Fortman heeft [reede Kamer gisteren in ken- eld van de afloop van het de commissie heeft ontslag commissie onder leiding van lain is ter mr. E. H. Toxopeus is ptede ontstoken, nadat de nieuwe tng in principe had laten weten "Itakingsrecht voor amtenaren te (de Troonrede was dit verpakt in bmerklng dat de regering goed- fog van het Europees Sociaal Jvest met spoed wil, met inbe- de erkenning van het sta- ïcht, ook voor ambtenaren. toelichting op zijn begroting volgend Jaar heeft minister De J Fortman verder aangekondigd I strafrechtelijk stakingsverbod ambtenaren en spoorwegperso- te zullen intrekken. Bovendien I hy laten weten, dat in plaats dit strafrechtelijk verbod niet disciplinaire verbodsbepaling i te komen. Iinenkort beraadslaagt de Twee- Kamer over het stakingsrecht amhff nar—" missie, die als taak heeft de metho den van werving, selectie en aanstel ling door zowel overheid als bedrijfs leven te inventariseren en met als centraal uitgangspunt de rechten van de sollicitant, voorstellen voor wet telijke of andere maatregelen te doen. Volgens de voorzitter van de com missie, de econoom prof. dr. W. Hes- sel, zal tevens worden nagegaan wel ke normen bedrijven, de overheid keuringsartsen, psychologen, wer vingsbureaus en andere die met aan- stellings- en selectieprocedures van personeel te maken hebben, hante ren. Ook wordt nagegaan of er aan bevelingen nodig zijn om de sollici tant van betrouwbare en volledige informatie te voorzien. De commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van het ministe rie van Sociale Zaken, enige rijks diensten, organisaties beoefenaren werkgevers en werknemers, in totaal 17 leden. Prof. Hessel zei na afloop van de eerste vergadering van de commissie dat met geen mogelijkheid te zeggen is, hoe lang de commissie nodig heeft. Dit hangt volgens hem in sterke mate af van de vraag of er speciale onderzoeken moeten worden ingesteld. Een termijn van één tot twee Jaar zal het werk naar zijn ver wachting zeker gaan beslaan. Theodorakis mag terug naar Griekenland ATHENE (AP) De Griekse componist Miki Theodorakis mag als hij dit wil vrijelijk terugkeren naar Griekenland, zo is door een rege ringswoordvoerder in Athene bekend- "Zover ik weet wordt Theodorakis nergens van beschuldigd of wordt er geen aanklacht tegen hem voorbe reid". Theodorakis had Griekenland verlaten in Januari 1970, nadat hij was losgelaten uit de gevangenis door ingrijpen van de Franse politicus en jouraadist Jean Jaques Servan Schreiber. Wegens zijn oppositie tegen het militaire regime had men hem ge vangen gezet. Een deel van de com posities van Theodorakis mag in Griekenland nog niet worden ge speeld, aldus de woordvoerder, om dat de commissie van censuur deze muziek nog niet had "vrijgegeven". Maar hierover kan spoedig een be sluit worden verwacht. Het ziet er naar uit, dat van 7 tot en met 16 november Radio Veronica voor de laatste maal als zeezender een grote activiteit ontwikkelt. In die periode vliegt Veronica met bij na vijfhonderd Nederlanders naar New York. De als 's werelds eerste flight-in-show aangekondigde trip begint op 7 november om half twaalf wanneer de Jumbo KL 538 van Schiphol vertrekt, een uur later gevolgd door nog een tweede Jumbo met flight-in-deelnemers. Het programma voor deze trip met een flight-in-show aan boord van de toestellen en een live-optreden van boogie-woogie pianist Jaap Dekker is nu helemaal afgerond. Aan boord van de KLM-machine be vinden zich behalve Veronica-direc teur „ome" Buil Verwey ook de disc- Jockeye's Tineke Vos, Tom Collins en Hans Mondt. Zij zullen ook meewerken aan de drive-in show in New York in sa menwerking met CBS-radio. Op popgebied staat nu vast dat de deelnemers in New York het con cert van Hot Tuna kunnen bijwo nen. Alle andere programmapunten, zoals een sight-seeing-tour, bezoek aan de musical. „Irene" en een be zoek aan een tv-show blijven onver anderd op het programma staan. De oudste deelnemer aan de vlucht is zeventig Jaar. FREULE BOB KNEUST DU DEN HAAG Het voormalige tweede-kamerlid van de CHU Jkvr. mr. C. W. I. Wittewaal van Stoetwe gen is gisteren in het ziekenhuis op genomen, nadat zy by een val een gekneusd dybeen had opgelopen. Haar is volstrekte rust voorgeschre- Studenten De Griekse rege ring heeft besloten dat studenten die voor het leger zijn opgeroepen omdat zij moeilijkheden hadden ver oorzaakt in de universiteiten uit het leger zullen worden ontslagen en toestemming zullen krijgen om him studies te hervatten. BANANEN Een merk van kwaliteit en verrukkelijk van smaak. Labour-leider hei kozen (Van onze correspondent) LONDEN Roy Jenkins, de vroe gere plaatsvervangend leider van de Britse LabourpartiJdie achttien maanden geleden aftrad na een hooglopend meningsverschil inzake het EG-beleid van de partij, is op nieuw met grote meerderheid in het schaduwkabinet van de Labour-par- tij gekozen. Hoewel zijn verkiezing in politieke kringen werd verwacht, kwam zijn vijfde plaats bij een aantalvan twaalf kandidaten toch als een verrassing. Het is nu aan partijlei der Harold Wilson om te beslissen welke rol Jenkins in het schaduw kabinet zal krijgen te vervullen. De verstandhouding tussen beide politici lijkt allesbehalve ideaal, als men mag afgaan op recente uit spraken van Wilson ten aanzien van zijn vroegere plaatsvervangerOn langs vergeleek de oppositieleider Jenkins met een „schoonmoeder, die achter in de auto meerijdt". In de laatste Labour-regering was Jenkins zowel minister van Bin nenlandse Zaken als minister van Financiën In het schaduwkabinet was hij tot aan zijn aftreden mi nister van Economische Zaken. Onlangs heeft Jenkins verklaard dat hij zijn EG-standpunt heeft gewij- ADVERTENTIE TS-BANDENSERVICE Leiden, Zocterwoudseweg 7, bij Herenstraat/5-mci-Laan,.tel. 01710 - 43590. Alphen a/d Rijn, Prinses Margrietlaan 12, nabij Avifauna, tel. Ö1720 - 92844. zigd en het dn grote lijnen eens is met het nieuwe beleid van de partij, wat behalve een discussie over de wijzi gingen van de voorwaarden waarop Engeland lid is geworden van de EG, tevens een referendum over het ge hele onderwerp kan inhouden. De posities van een paar leden van de linkervleugel van de partij zoals Anthony Wedgwood Benn en Peter Shore, die door een verkiezing van Jenkins in gevaar kanden wor den gebracht, zijn onaangetast ge bleven. In Labour-kringen werd de verkiezing van Jenkins vooral ver welkomd door leden van de rechter vleugel en het centrum van de par tij. Twee zwaer bomexplosie heb ben schade aangericht aan een zie kenhuis in de Rooms-Katholieke FaJlls Road en 'n café evrnield. Er waren tien gewonden. De eerste bom beschadigde een hoofdbuis van de waterleiding, waardoor het water de straat op gutste. WATERPOLO De Nederlandse waterpolokampioen De Meeuwen zal in de halve finale van het toernooi om de Europa Cup opnieuw een verre reis moeten ondernemen. De ploeg is namelyk ingedeeld voor Belgrado. Er zal gespeeld worden tegen CSKA So fia, Dynamo Moskou, Ethnikos en Partizan Belgrado. De nummers één en twee gaan over naar de finale. Deze halve finale wordt gespeeld van 16-18 november a.s. Onder de titel 'Je leert er mee leven' zendt de NCRV-televisle ko mende zaterdagavond vanaf 21.50 uur via Nederland I een film uit over het gebruik van kunstnieren. Deze pro- duktie is gemaakt in opdracht van de Nierstichting Nederland (ter gelegen heid van het 5-Jarig bestaan», in sa menwerking met het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Hendriks tvil prijsstop in ziekenhuizen UTRECHT Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) wil e'en personeelsstop invoeren voor de zie kenhuizen. Hy ziet dit als één van de maatregelen op korte termyn om de sterk stygende curve van de kos ten in de gezondheidszorg wat „af te buigen". Ook denkt de staatssecretaris aan beperking van de styging van lonen en salarissen, die in de ziekenhuizen de afgelopen jaren aanzieniyk boven de gemiddelde loonstyging in Ne derland heeft gelegen. De heer Hendriks meent dat er een aanpassing moet komen van de kostenvergoeding aan de huisartsen, als biykt dat die vergoeding niet meer in overeensteming is met de werkelyk gemaakte kosten. Het aantal ziekenhuisbedden (68.000) moet volgens hem geleideUJk met dertienduizend worden terugge bracht. als men uitgaat van de norm vier bedden per duizend inwoners. „Vry verontrustend" vindt hy de sterke groei van het aantal specialis ten. De staatssecretaris is niet van plan toe te geven aan de drang naar meer opleidingsplaatsen voor specia listen. By een ongewyzigd beleid zul len er in 1982 vyftig procent meer specialisten zyn dan nu. De heer Hendriks meent dat nu de nadruk moet worden gelegd op de opleiding van huisartsen. zogenaamde paasloterlj genouden. uit de opbrengst waarvan pastorale ac tiviteiten werden gesteund. In 1941 werd de actie door de Duitsers als één van de eerste ka tholieke instellingen geliquideerd. In het geheim werd er doorgewerkt voor d? tewerkgestelde^ in Duitsland en ten behoeve van vluchtelingen oorlog ontstond samenwerking met de inmiddels opgerichte ..Katholieke Aktie". In 1962 organiseerde „Voor in opdracht van de bisschoppen de eerste, sindsdien Jaarlijks terugkeren de, bisschoppelijke vastenaktie. In de Jaren van het pastoraal concilie fungeerde „Voor God" als voorlich tingsdienst en als uitgeefster van de pastorale brieven van de Nederlandse bisschoppen. Het bestuur van de Stichting Ak tie voor God heeft slechts 80.000 gul den beschikbaar voor afvloelings- en overbruggingsregelingen voor het personeel. Vooral voor de pensioen regeling van directeur Heiman Di- vendal <59» zijn nauwelijks voorzie ningen getroffen. Gelden die dona teurs eventueel nog overmaken, zul len voor deze regelingen worden be steed. De enkele maanden geleden aan getrokken bedrijfspsycholoog dre. A. Uyen is van mening dat het be stuur in het verleden wed kwistig is omgesprongen met het verlenen van subsidies aan allerlei kerkelijke in stellingen. maar dat er onvoldoende is gezorgd voor de eigen medewer kers. Directeur Divendal haalde drs. Uyen erbij om de belangen van de werknemers te verdedigen bij het bestuur. Mede naar aanleiding van soortge- ïyke ervaringen met katholieke in stellingen, die soms verre van doel treffend functioneren, heeft mr.dr. J. Aibers os.a., directeur van heit se cretariaat van de kerkprovincie, ver klaard dait het nuttig zou zijn eens te onderzoeken of de kerkelijke fi nanciën die in verschillende instellin gen. omgaan, doeltreffend worden be steed. Beroemnvswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wouterswoude-Herkin- gen en als bijstand voor het pasto raat te Sommelsdijk (kandidaat)M. Baan te Waddinxveen:, te Hendrik- Ido-Ambacht: L. G. Zwanenburg te Huizen:, te Yerseke (toezegging): F A. L. Franken te Wou brugge. te RseuwRk: J. L. W. Koppenhol te Huizen, te Nieuw-Loosdrecht T Poot te Groningen. Aangenomen naar Almelo: H. M. Boogert te Bant-Rutten, naar Hen- drik-Ido-AmbachtK. Pot te Aspe- ren, naar Rotterdam als predikant voor bijzondere werkzaamheden (pastoraat bejaardentehuizen Her vormde Gemeente)H. W. Doomlnk te Stevensweert en Maasbracht: Be dankt voor Winterswijk als zesde pre dikantsplaats: R. Holwerda te Ren- kum: voor Aalst (Utrecht): J. W. de Bruyn te Harderwijk. Toegelaten tot de evangeliebedle ning en beroepbaar, kandidaat M. Baan, Waddinxveen, H. W. Doorn- weerd, Soesterberg. B. Chr. Helmers, Amsterdam. L. Schaap Laren (Noord-Holland). Beroepbaar per 2 Januari 1974 Toegelaten tot de evangeliepredi king en niet beroepbaar: kandidaat L. P Bryan, Otterloo, M. D. Geuzen, Oegstgeest, O. Hokojoku Eefde. G. van Kamp Amersfoort. Geref. Kerken Beroepen te Haarlem-noord, J. A. A. de Boer te Middelburg. Geref. Kerken vrijgem. Beroepen te Pietersburen-Baflo.te Garrelsweer-Ten Post en Grootegast kandidaat J. Hoorn te Sappemeer. Aangenomen naar Assen: H. J. Nijenhuis te Groningen-oost. Geref. Gemeenten Beroepen te Utrecht: J. v. Haaren te Amersfoort die bedankt voor Arn hem. Vrij Evangelische gemeente Beroepen te Amsterdam-West: A. te Amsterdam-zuid. ETHIOPIE LEIDEN A s. zondag zullen in alle kerkdiensten van de Ge reformeerde Kerk van Lelden extra-collecte» worden gehouden ten bate van de slachtoffers van de hongersnood in Ethiopië. Men kan ook giften storten op giro 40000 t.n.v. Wilde Ganzen. IKOR, Hilversum. DEN HAAG (ANP) Vyf landsde len zullen in een niet al te verre toe komst de enige vyf provincies van ons land vormen. Daarby komen dan rond 45 gewesten en een in getal af genomen aantal gemeenten. Dit beeld van de bestuurlyke organisatie heeft minister De Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken donderdagmiddag in de Tweede Kamer geschetst ty- dens het voortgezette debat over zyn begroting voor 1974. Het is de bedoeling voorlopig alleen daar gewesten in te stellen, waar de urgentie het duideiykst aanwezig Is. Dat zal medio 1975 zyn, als de par lementaire behandeling voltooid is van de nieuwe gewestwet en de structuurschets voor de gewestelijke indeling van het land. Geschat wordt, dat in de eerste sta dium er tien gewesten zullen zijn. Maar ge Leidel yk zal het gehele land met gewesten worden overdekt waar mee een aantal Jaren gemoeid Is. De gewesten worden Ingesteld door de Kroon, na overleg met betrokken ge meenten en provincies, maar niet met inschakeling van de kamer. Het gerwestbestuur zal bestaan uit eon ge westraad. rechtstreeks gekozen, een dagelijks bestuur en een benoemde voorzitter. De huidige regering huldigt wat de gewestvorming betreft, eon ander standpunt dan de vorige. Deze legde aan de kamer reeds eon ontwerp-gv- westwet voor, waarbij uitgegaan werd van gewestvorming van onderop Mi nister De Gaay Portman bereidt een geheel nieuw wetsontwerp voor, wa&rby de kern ligt by de Instelling van de gewesten door de centrale overheid.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13