Minder vet, suiker en eieren eten Arabisch wantrouwen tegen de issie Renardel de Lavalette ;lm nog niet [aar tel aviv Dood baby schuld van dronken chauffeur? Uitzonderingen op rijverbod Ditmaal moeilijker dan in 1956 ^k._NAAR C^RO Kamer kibbelt over aantal benoemingen STORMLOOP BEGONNEN Verdubbeling van de olie- en gasprijzen binnen tien jaren Heeft u al een NS-gezinskaart? \foderen Moeder betalen-de kinderen" gratis mee! Advies Voedingsraad aan de regering )AG 31 OKTOBER 1973 BINNENLAND PAGINA 1 .OET Nederland zit klem. Terwille van het hervat- |van de Arabische olieleveranties zal pro-Israëlisch Ne- md niet plotseling de Arabieren omarmen en Israël i'n teek laten, terwijl aan de andere kant de missie van de rlandse ambassadeur in Iran in de Arabische oliestaten lislukken zijn gedoemd. n na de korte boycot na de zesdaagse oorlog in 1967 de Ara- en hun olieleveranties weer hervatten, vloog de toenmalige ister van Buitenlandse Zaken Luns naar de Arabische Edsteden en stelde de Arabieren gerust over de Nederlandse ding ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten. Arabieren geloofden toch op- de woorden van de heer waarna weer hartelijker ban- intstonden. Nu echter Neder- volgende krachtme- och meteen weer pro-Israëlisch de gelooft de Arabische wereld de Nederlandse op dat de "afstraffing" van Nederland een extra maatregel is, is hier niet bekend of deze boycot ook afhangt van die ontruiming. Er zijn geen verklaringen uitgegeven waarin wordt gezegd wanneer de boycot kan worden opgeheven, maar het vermoeden bestaat dat de Arabi- leid goede betrekkingen te wil- sohe landen van Nederland aller- :s oderhouden met de Arabische eerst een verklaring wensen dat ons m ngen en valt het woord schijn- land achter de eis tot terugtrekking Israël uit de bezette gebieden staat en daarna duidelijke pogingen in het werk stelt om de steun van de Nederlandse bevolking aan Israël te temperen. Men vindt dat Nederland totaal uit het oog verloren heeft dat de Arabieren de oorlog voerden ter bevrijding van bezette Arabi sche gebieden, iets, dat men hier dagelijks hoort zeggen, Juist Neder land moet aanspreken dat in de Tweede Wereldoorlog zelf bezet is geweest en de bevrijding nastreef de. De prijs voor de olie lijkt het opgeven te zijn van principes en overtuigingen die ten aanzien van Israël diep in ons land verankerd dit keer niet zoals met Luns 't liggen. De missies van ambassadeur uit het hoofd laten praten dat Renardel de Lavalette en de Neder- ch van de Nederlandse houding laudse ambassadeur Vroom in Bei- ;n gevormd. Verlangen de Ara- roet die in Jordanië de boycot pro- o dat Nederland uit eigen be- beert te verzachten lijken op het eerste gezicht te zullen falen door het wantrouwen van de Arabieren De Nederlandse ambassadeur Renardel djvalette, heeft nu de opdracht - dden wat er nog te redden *^n zal ongetwijfeld verklaren Nederlandse regering zich pro-Israëlisch heeft opgesteld Ier wordt aangenomen. Maar de Arabieren niet ontgaan meerderheid van de Neder- bevolking vierkant achter Is- staait en dat zeer duidelijk heeft blijken. Men gelooft hier dan niet dat een diplomaat deze ng met enkele woorden glad itrijken, integendeel. Het heeft schijn van dat de Arabieren gevormd. Verlangen de Ara dat Nederland uit eigen be de energievoorziening in t komt, een andere houding - eemt? In algemene termen tegen welke verzekeringen >n de olie-producerende landen Nederland dan ook. De goede d de olieleveranties iedere standhouding die na 1967 weer id met vijf procent te laten te- pen zolang Israël de bezette bisch-Israëlische den niet heeft ontruimd. Om- teniet gedaan. Minister Lubbers (voorgrond) tijdens de persconferentie in het Haagse nieuwspoort waarin hij gistermiddag verklaarde, dat het kabinet al voor komende zondag een rijverbod voor auto's had uitgevaardigd. (Door Sybe Stamm) Een dronken automobilist schampt een tegenligger. In laatstgenoemde auto staat een reiswieg met een baby van tien maanden los op de achterbank. De wieg met het kind valt tussen de zitting van de achter bank en de rugleuning van de voor bank. Diezelfde avond overlijdt de baby aan hersenletsel dat door het indrukken van haar zachte schedeldak bij de val is veroorzaakt. Is de dronken automobilist, die de aanrijding veroorzaakte, schuldig aan de dood van het kind? De offi cier van Justitie bij de Haagse recht bank mr. E. van der Schans meent van wel. Verdachtes advocaat mr. H. A. Groen vindt van niet. Hij meent dat de dood van de baby valt te wijten aan het feit dat de reis wieg verkeerd was neergezet. IHIPHOL (ANP) De KLM mede dat zij haar geregelde iten op Cairo en Bagdad heeft at. De diensten op Tel Aviv a op een daartoe geschikt mo- worden hervat", aldus de me ling. steren is reeds een vlucht uit (KL 550) via Cairo naar en Amsterdam geleid. Voor laag staat een retourvlucht van terdam naar Cairo op het pro- ïma. vluch/ben op Syrië en Jordanië nog niet worden hervat, at het Syrische luchtruim en de thaven van Damascus nog voor burgerluchtvaart gesloten zijn. rdoor kan de KLM ook niet op nan in Jordanië gaan vliegen, il zullen de wekelijkse retour- iten op de Iraakse hoofdstad worden uitgevoerd, te men op vandaag. ministerie van Buitenlandse n heeft meegedeeld, dat de be- ing van de KLM om de dien- op de Israëlische hoofdstad Tel nog niet te hervatten, is geno men na overleg met functionarissen van het Ministerie van Buitenland se Zaken. De KLM ondervindt nu ook hin der bij de diensten op de Libische hoofdstad Tripoli. De KLM DC-8, die zaterdag op het vliegveld van Tripoli aankwam voor de normale wekelijkse dienst tussen Amsterdam en de Libische hoofdstad, werd niet afgehandeld. De passagiers moesten worden opgevangen door de KLM- staf. De personeelsleden van de af handelingsmaatschappij weigerden om de vracht te lossen, zodat deze weer met dezelfde machine naar Nederland terugkwam. Dat was dan ook de enige bagage aan boord. De voor de vlucht naar Amster dam geboekte passagiers moesten op het vliegveld toezien hoe de KLM DC-8 zonder hen de lucht inging. Een woordvoerder van de KLM noemde de zaak gistermiddag "een vakbondsaangelegenheid". Hij deel de verder mee dat er onderhande lingen gaande zijn over de vlucht van aanstaande zaterdag. DEN HAAG Vooral de fracties van KVP en D'66 in de Tweede Ka mer willen opheldering van minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken over de benoeming van een nieuwe Commissaris van de Konin gin in N.-Brabant en een burgemees ter van Eindhoven. De KVP is gebelgd over het passe ren van haar kandidaat drs. P. C. W. M. Bogaers voor Eindhoven. D'66 laakt vooral de gevolgde procedure. De woordvoerder van de grootste re geringsfractie, de PvdA-er mr. J. R. Stoffelen, wimpelde de kritiek af. Stoffelen herinnerde eraan, dat een Kamermeerderheid nog niet zo lang geleden een initiatiefwetsont werp van de PvdA heeft verworpen. In dit wetsontwerp wordt aan ge meenteraden en provinciale staten het recht van aanbeveling toegekend bij de benoeming van e< ter en een commissaris. In N.-Brabant is niet anders ge beurd, dan het toepassen van het al jarenlang bestaande systeem: bij be noemingen wordt rekening gehouden met de politieke krachtsverhoudin gen in de provincie, betoogde Stoffe len. De KVP-er F. A. A. M. Fievez vond de benoeming van mr. J. J. van der Lee tot burgemeester van Eindhoven "volstrekt onjuist". MeJ. mr. A. M. Goudsmit (D'66) was teleurgesteld, dat dit kabinet het verkiezingspro gramma van PvdA, D'66 en PPR op dit punt had genegeerd. Ook mr. K A. Keuning (DS'70) wees hierop. Hij suggereerde, dat de vroegere staats secretaris drs. A. J. van Stuyvenberg van DS'70 als oud-wethouder van Eindhoven wel welkom was geweest als burgemeester van die stad. Minister De Gaay Fortman ant woordt donderdag op de kritiek uit dè Tweede Kamer. De advocaat betoogt dat geen van alle andere inzittenden van beide auto's een haar is gekrenkt bij deze lichte botsing. Als de reiswieg met de baby goed vastgezet had gestaan, was er niets gebeurd. Daarentegen had hetzelfde dodelijke ongeluk met de baby in de losstaande wieg kun nen gebeuren als haar vader plotse ling had moeten remmen. De advocaat bepleit derhalve dat verdachte zal worden vrijgesproken van dood door schuld. Zijn pleidooi is indringend, omdat de officier een zeer forse eis heeft laten horen: acht maanden gevangenisstraf en drie Jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De verdachte zelf zwijgt met gebo gen hoofd. Hij is nog steeds diep on der de indruk van het rampzalige gevolg dat zijn dronkemansrit heeft gehad. Hij is sinds vier Jaar uit Su riname in ons land en is nog nim mer eerder met de strafrechter in aanraking gekjomen. Hij is een hard werkende electrotechnicus wiens drankgebruik zich pleegt te beper ken tot hoogstens een glas sherry voor de zondagse maaltijd. Op 22 Juli daarentegen heeft hij zich door twee vrienden laten verlei den tot cafébezoek en het drinken van vier of vyf flesjes bier. Toen hij bij het betalen meende te ont dekken dat hij was bestolen, ontstak hij in razernij. Na een rel geschopt te hebben stapte hij met zijn vrien den in zijn auto en reed hy weg .slin gerend. Op de Westvlietweg te Leidschen- dam gebeurde het tragische ongeval. De uitspraak volgt 13 november. DEN HAAG Direct nadat minister Lubbers gistermiddag had laten weten, dat aanstaande zondag al een rijverbod zou gelden, begon de stormloop op de kantoren, waar men aanvraagformulieren kan halen voor ontheffingsvergunningen. Inmiddels heeft de minister een lijst opgesteld van die groepen autorijders, die in principe buiten het verbod vallen, hoewel ook die een vergunning moeten hebben. Het rijverbod geldt niet voor motorvoertuigen: van rijks- en gemeentepolitie, van brandweer en van ambu lancevervoer; die worden bestuurd door huisartsen, specialisten, verloskundi gen, wijkverpleegsters of dierenartsen voor de uitoefening van hun beroep; voor het vervoer van invaliden naar kerkdiensten ingericht voor en bestuurd door een invalide. Voor vrachtwagens gelden de volgende ontheffingen: voor de verzorging van mensen en dieren en voor goederen, die snel aan bederf onderhevig zijn; voor goederen die op zondag of maandag voor 08.00 uur per schip, spoor of vliegtuig naar het buitenland moeten worden vervoerd; die noodzakelijk zijn voor het verrichten van spoedeisende werk zaamheden; al het internationale grensoverschrijdend goederenvervoer. Tenslotte hebben onderstaande voertuigen een algemene onthef fing: alle personenvervoer per autobus; taxi's; het vervoer van poststukken; de NS en de openbare nutsbedrijven 'oor het vervoer op vliegvelden or het maken van radio- en tv-reportages inge richte motorvoertuigen; motorrijtuigen voor de hulpverlening by rampen, ongevallen en gladheidbestrij ding motorrijtuigen die zyn ingericht voor het vervoer van goederen en materieel van toneel- en muziekuitvoeringen; landbouwtrekkers; militaire motorvoertuigen; alle motorvoertuigen met kentekens AA. CD en CDJ bromfietsen. Iedereen, die in aanmerking wenst te komen voor een ontheffing dient een formulier te halen by de Kamer van Koophandel, één van de kantoren van ANWB en EVO of by de rijksverkeersinspec tie. Het ingevulde formulier dient vervolgens te worden verzonden aan of afgegeven by de rijksverkeersinspectie in de provincie waar men woont. Daarna krygt men schrifteiyk bericht of de ontheffing wel of niet is verleend. De politie dient de controle op naleving van het rijverbod op zon dag uit te oefenen. Een woordvoerder van het ministerie van Eco nomische Zaken zei, dat de sancties tegenover overtreders van het rijverbod nog niet bekend zyn. In de beschikking, die zeer binnen kort zal komen, zullen alle details zyn geregeld, ook omtrent het geven van boetes by overtreding van het ryverbod. PTT-auto's vooi motorrijders vai motorry tuigen alle speciaal ARNHEM Los van het huidige olieconflict zal er binnen tien jaar een verdubbeling van de olie- en gas prijzen optreden, zo heeft ir. U. Ge ling, secretaris van de hoofdafdeling tuinbouw van het landbouwschap, voor de tuinbouwadviescommissie, de Gelderse standsorganisaties, ge zegd. Tijdelijk is volgens ir. Geling een grotere verhoging mogelijk. Dit geldt vooral voor bijvoorbeeld lichte olie, die éen milieu-vriendelijke brandstof is, vanwege het zeer lage zwavel-gehalte. Vanwege de stren ger wordende overheidseisen is een enorme toename van de vraag naar deze brandstof te constateren. Overi gens kan Nederland t.o.v. omringen de landen iets goedkoper blijven, vanwege de grote eigen gasproduktle en de grote raffinagecapaciteit. Over de onzekerheid over de aard- gasprijs op lange termijn, zei hij nog dat naar zijn mening de gasprijs minder zal schommelen dan de olie prijs en gas op langere termijn ab soluut goedkoper zal blijven, dan olie. Roolvink komt op voor de top ambtenaren DEN HAAG Oud-minister B. Roolvink (ARP) heeft als lid van de Tweede-Kamer gisteren de aan dacht van de regering gevraagd voor de top-ambten aren. Hij vond. dat de inkomensnivellering waar de rege ring naar streeft niet tot een kwali tatieve afroming van de ambtenaren- top mag leiden. Ook betoogde Rool vink dat steeds meer topambtenaren niet tot hun 65-ste jaar aan het werk blijven. Rooi vin ks CHU-collega H. Wisse- link hield minister De Gaay Fort man van Binnenlandse Zaken voor, dat het aantal ambtenaren dat jaar lijks Invaliditeitspensioen aanvraagt sterk stijgt. "Dit wijst erop, dat bepaalde ambtenaren het erg moei lijk hebben", dacht Wisselink. ADVERTENTIE Tóch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. d.w.z. alle kinderen t!m 19 jaar. voordelig uit met NS DEN HAAG De Voedingsraad heeft aan de ministers van Landbouw en Visserij en van Volksgezondheid en Milieuhygiëne een advies uitge bracht over de hoeveelheid en de aard der vetten in de voeding van de bevolking. De meerderheid van de raad beveelt een voedingspatroon aan dat naar haar verwachting het aantal gevallen van atherosclerose en de complicaties daarvan gunstig zal beïnvloeden. De regering heeft zich over de aanbevelingen nog geen oordeel kunnen 1 In de praktijk komen de aanbeve lingen op het volgende neer. Berper- kingen van bepaalde vetrijke voe dingsmiddelen, van suikerrijke voe dingsmiddelen en van alcoholische dranken en de veelal daarbij ge bruikte snacks; althans wanneer de ze soorten voedingsmiddelen voor heen geregeld werden gebruikt. Beperking van het gebruik van eie ren tot gemiddeld twee a drie per per soon per week. Matiging van het ge bruik van lever, nier etc. De bij voorkeur te kiezen voedings- vetten dienen relatief ryk te zyn aan meervoudig- onverzadigde vetzuren. Op 't ogenblik zijn dit naast bepaal de (dieet) margarines en spijsoliën met een hoog gehalte aan linolzuur ook sommige halvarines, vet uit gra nen, vet uit sommige noten, vet van de meeste vissen en van sommig» soorten gevogelte. De grotere hoeveel heid linolzuur zal naar verwachting een relatief grotere behoefte aan vi- tamine-E veroorzaken: dit kan wor den opgevangen door ruim gebruik van volkorenbroodsoorten en blad groenten. De meeste oliën met veel li nolzuur zijn van nature al vitamine- E-bronnen. Voldoende, doch niet overdreven grote hoeveelheden vlees en vleeswa ren dienen als dierlijk eiwitbronnen gehandhaafd te blijven, bij voorkeur in de vorm van mager vlees. Alle vis soorten en gevogelte zijn goede eiwit bronnen en bevatten relatief slechts geringe hoeveelheden verzadigd vet. Melk, melkprodukten en kaas be vatten dat verzadigde vet wel, maar ook verscheidene belangrijke voe dingsstoffen. Gebruik van halfvolle melk en magere melkprodukten en kaas wordt daarom aanbevolen. Het koolhydraataandeel van de ca lorieën zal voornamelijk dienen te worden ontleend aan brood (bij voor keur volkorenbroodsoorten die niet zijn „veredeld" door vettoevoeging) volkoren graamprodukten zoals ha vermout en andere grove graanpro- riukten, macaroai, rijst, aardappelen en peulvruchten. Deze kunnen ook als bronnen van plantaardige eiwit- tón en een grote variatie van andere voedingsstoffen een waardevolle bij drage aan de voedingssamenstelling leveren. Toepassing van de adviezen kan volgens de meerderheid van de raaa bevorderd worden door: gemakke lijke verkrijgbaarheid en herken baarheid en redelijke prijs van de aanbevolen voedingsmiddelen, hogescholen. Het overgrote deel van de Neder landse bevolking, zo meent de Voe dingsraad, neemt In verhouding tot zijn lichamelijke activiteit te veel caloriëen uit zijn voeding op. Bij zeer velen leidt dat tot overgewicht door overtollig lichaamsvet en dat waarvan het vet eventueel verrijkt kan worden met linolzuur, opheffing van wettelijke barrières voor het bereiden en verkopen van aanbevo len voedingsmiddelen, uitbreiding en Intensivering van voorlichting, pas sende voeding in de krijgsmacht, in ziekenhuizen, kantines, horecabe drijven enz, vernieuwd onderwijs op alle typen scholen en integratie van voedingsleer in de medische fa culteiten van universiteiten en geeft o.m. kansen op suikerziekte, mogelijk ook atherosclerotische vaatafwijkingen. De met vetzucht gepaard gaande verhoogde bloed druk zal het hart en vaatstelsel ex tra belasten. De totale calorieënopneming dient per individu zo te worden geregeld dat dat het voor hem of haar "nor male" lichaamsgewicht wordt be reikt of gehandhaafd. De meerder heid van de raad wil ernaar stre ven dat de vetten in de voeding 30 tot maximaal 40 procent van de totale hoeveelheid calorieën leveren, in plaats van een gemiddelde van ruim 40, waardoor thans de meer derheid van de bevolking een te vetrijke voeding gebruikt. De raad wil vooral het gebruik van verzadigd vet beperken. Hij geeft toe dat, bij de huddlge stand van onze kennis terzake, niet in cij fers is uit te drukken wat de beste verhouding zou zijn tussen verza digde en enkel- en meervoudig on verzadigde, vetzuren in de voeding van de hele bevolking. Het lid van de voedingsraad prof. dr. H. Mulder geeft in een minder heidsadvies kritiek op "het ongenu anceerd aan de hele bevolking ad viseren van een hoog percentage meervoudig onverzadigde vetzuren in het voedingspakket". Naar zijn mening geeft dit gemakkelijk aan leiding tot overwaardering van de maatregel, die door onverantwoorde reclame nog kan worden bevorderd. De relatie tussen atherosclerose en meervoudig onverzadigde vetzuren is volgens prof. Mulder zeker niet dominerend ten opzichte van ande re "risicofactoren". Een ongenuan ceerd, voor de héle bevolking gel dend advies kan onnodige ongerust heid wekken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7