LEIDSCH DAGBLAD Wellicht zondag al zonder auto's Supermachten voor Palestijnse staat Doodslag na drie jaar opgehelderd vandaag „Op kortere termijn Volgens Libanese krant: LEIDSCH DAGBLAD VVD wedt niet met Koekoek ,ANDAG 29 OKTOBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34157 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Pyromaan is leer op pad JBELLINGWOLDE De py- ^iiaan in Oost-Groningen heeft seer toegeslagen. Vanmorgen drie uur ging een kapschuur de landbouwer K. Klok uit jjllingwolde aan de Lutje- Lsterweg in Lutjeloo, gemeen- I Blijham, in vlammen op. Veehonderd ton stro en een [adbouwmachine gingen verlo- De schade bedraagt DEN HAAG (ANP) Minister Lubbers ziet de autoloze zondag dichterbij komen. Of de aanstaande zondag al een autoloze dag zal zijn, kan de minister nu nog niet zeggen, maar hij acht dat niet helemaal uitgesloten. De Nederlandse oliepositie wordt nu na het weekeinde anders door het ministerie van Economische Zaken bekeken dan daar voor. Leek het vóór het weekeinde, dat de regering geen haast had met het beperken van het olieverbruik, thans ziet het er naar uit, aldus een woordvoerder van het ministerie van Eco nomische Zaken, dat op korte termijn maatregelen zullen moe ten worden genomen dan men de vorige week nog nodig had geoordeeld. Er zijn ln het weekeinde twee din- olieti.ndust.rie graag aan gen gebeurd, die tot deze verander- over. de kijk op de zaken heeft geleid. Deze waarschuwing Nu het wel vaststaat, dat Saoedi- Arabië ook de oliekraan voor Neder land zal dichtdraaien, is de Arabi sche olieboycot tegen Nederland na genoeg compleet en is een groot deel van onze olie-aanvoer weggevallen. Verder hebben de verantwoorde lijke ambtenaren van het Ministerie van Economische Zaken zaterdag 'n ontmoeting gehad met vertegen woordigers van de olie-industrie om hen op de hoogte te brengen van de uitslag van de besprekingen in het oliecomité van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling). Bij deze gelegenheid is van de kant van de olie-industrie verklaard, dat men op zeer korte ter mijn de olie-aanvoer in ons land aanzienlijk ziet teruglopen. BEPERKING Wil de Nederlandse voorraad- positie niet worden aangetast, dan zal dus spoedig ook het verbruik moeten worden beperikit. Hoe dart in de praktijk moet gebeuren, laat de Vereldrecord laverjassen r Haarlemmers, wonende in Ikwijk, kunnen zich houders het wereldrecord klaverjas- noemen, nadat zij in het af- en weekeinde 36 uur en 12 den hadden gespeeld. Zij 'terden daarmee het record 32 uur en 2 minuten dat vier lers uit Schipluiden in het van dit jaar hadden geves- De Haarlemmers v.l.n.r. M. lie, W. Remme, J. Hartman v. d. Bergh klaverjasten in kantine in Heemstede en na- aan 91 partijen van 1500 en deel. Ieder uur hadden zij minuten rust. De controleurs de recordverbetering waren toe enkele uren BEIROET TEL AVIV (AP, UPI) De Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie zouden voorgesteld hebben te komen tot de oprichting van een Palestijnse staat om de crisis in het Iewezen door de Nederlandse midden-oosten op te lossen, zo heeft het gezaghebbende Libanese dag- blad An Nahar vandaag gemeld. Van welke bron deze berichten af komstig zijn werd niet bekend ge maakt. Er werd alleen bij gezegd, dat het Amerikaans-Russische plan zou zijn besproken met de Egypti sche president Sadat. Palestijnse guerrilla-strijders zijn altijd ge kant geweest t°T"« de stichting van een aparte Palestijnse staat, waar onder niet het huidige Israël zou vallen. Volgens de correspondent in Cairo, van het blad behelst het plan het öde nacht In de nacht en ochtend felijk mist, weinig an 5 gr. spunt elders. Overigens 5 gr. vlak t elders. maxima ongeveer nereiuleels zwi luit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt te 30 OKTOBER lop: 7.30 uur; onder 1.15 uur) llaagwater te 13.2 Ter kennismaking 4 weken veer de halve prijs. adres: Ik word abonnee per 13 nov. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen ïn open envelop (zonder postzegel) sturen ean Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 214, Lelden. volgende: Israëlische terugtrekking uit de Sinaï waarna het aan de on derhandelaars wordt overgelaten te beslissen welke gebieden moeten worden gedemilitariseerd. Sjarm el sjeik (aan de ingang van de golf van Suez, nu door Israël bezet) zal mo gelijk onder internationaal toezicht worden geplaatst als bij de onderhan delingen geen overeenstemming, of een andere formule wordt be reikt. Internationale troepen zullen worden gestationeerd op de hoogte van Go lan om toezicht te houden in het ge bied, waardoor een "veiligheidsgor- del" voor Israël wordt geschapen. Vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jor- daan, in de strook van Gaza en be zet Jeruzalem. Het semi-officiële Egyptische dag blad Al Achram heeft de Israëli's, ervan beschuldigd de burgerbevol king van dorpen op de westelijke oever van het Suezkanaal te ontvoe ren om vervolgens te beweren dat hiet Egyptische soldaten zijn die bü militaire acties krijgsgevangen zijn gemaakt. Volgens het blad zou Israël deze streek toepassen om de mensen in eigen land en andere landen wijs te maken dat grote aan tallen Egyptische soldaten gevangen zijn genomen. Intussen heeft het Egyptische persbureau voor het midden-oosten bekend gemaakt dat 11 Arabische landen gisteravond hebben besloten een conferentie voor ministers van defensie en buitenlandse zaken te or ganiseren. De Egyptische waarnemend mi nister van buitenlandse zaken Ismail Pahmy is op het ogenblik als spe ciaal afgezant van Sadat naar de Verenigde Staten onderweg voor be sprekingen met de staatsleiders in Washington. Dat heeft een officiële woerdvoerder voor de regering he denmorgen vroeg bevestigd Fahmy's opdracht luidt: de bespreking van de uitvoering van de resolutie van de Viihgheidsraad met betrekking tot een wapenstilstand en regeling in het Midden-Oosten. De Israëlische premier Golda Meir verdrag met koning Hoessein van Jor danië hebben gesloten, aldus een van de oorlogscorrespondenten van het Britse dagblad Sun, die dit weekeinde in Londen is teruggekeerd. De afspraak tussen de Israëlische premier en de Jordaanse vorst zou gemaakt zijn tijdens de eerste da gen van de strijd. Om zyn gezicht in de Arabische wereld te redden „zou premier Melr Hoessein hebben toe gestaan met een schljnleger op te rukken naar het Syrische front, ln plaats van een derde front te ope ner bij de rivier de Jordaan. Pre mier Meir zou daarvoor de belofte hfhben gegeven Jordanië niet recht- sti eeks aan te vallen. Israëlische militairen hebben de len van de oliepijpleiding van Suez naar Cairo in handen, waar- ccor de olietoevoer van Egypte's olie velden aan de golf van Suez naar Van zondag tot zo'n dag. En met zo'n dag wordt dan bedoeld die wonderlijk rustige zondag van 25 november 1956, toen Nederland voor de eerste maal verplicht de wagen op stal moest laten staan. "Dat er nog maar veel mogen vol gen", verzuchtten de fietsers en brommers. "De eerste, maar wat ons betreft ook de laatste", tandenknarsten de 330.000 automobilisten van toen. Het duurde tweeëneenhalve maand. En nu zit zo'n autoloze zondag weer in de lucht. Hoe vreemd en hoe vredig het toen was? PAGINA 5 de olie industrie is de tweede factor, de regering in haar overwegingen heeft te betrekken en het heeft er toe bijgedragen, dat men nu wel aan beperking van het verbruik op kor te termijn denkt. Het ligt gezien deze nieuwe ontwikkelingen (de olie boycot van Saoedi Arabië, Neder lands grootste olieleverancier en de waarschuwing van de olieindustrie) in de lijn der verwachtingen, dat 't kabinet deze week zich op maatre gelen zal beraden, aldus de woord voerder. Volgens de RVD was er vanochtend nog geen speciale kabi netszitting in verband met de olie- situatie uitgeschreven. OOK ANDERE Overigens hebben volgens andere berichten de oliemaatschappijen ook de andere Europese landen gewaar schuwd, dat de boycot speciaal van Nederland mede door die andere landen moet worden gedragen. Of de Europese regeringen dit zullen aanvaarden is nog een open vraag. Frankrijk, dat zich graag ziet als 'n vriend van de Arabieren, zou er niet veel voor voelen mede-slachtoffer van Nederland te worden. De boycot zal echter zeker ook elders doorwerken, als gevolg van 't ingewikkelde patroon van raffinade rij, transporten en doorvoer in Eu ropa, waarin Nederland een bijzon der grote rol speelt. Dit patroon wordt thans ernstig verstoord. PLEITBEZORGER Minister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren be sloten mr. P. A. E. Renardel de La- valette, buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur in Iran, als ambassa deur in bijzondere zending naar Irak, Koeweit, Quatar, de Verenig de Arabische Emiraten en Saoedi - Arabië af te vaardigen. De heer Renardel de Lavalette heeft opdracht in gesprekken met de betrokken regeringen, waar mo gelijk, bestaande misverstanden weg te nemen en te trachten een beter begrip te wekken voor het Neder landse standpunt ln het miidden-Oos- ten-conflict. 20 PAGINA'S Volgens het weekblad "Times" heeft Rusland gedreigd Israël van de aardbodem weg te vagen PAGINA 4 Een groot deel van de krant is weer aan de sport gewijd. De gro te overwinning van Ajax naast het gelijke spel van Feyenoord .De omstreden dispensatie voor Crujjff, die in zijn eerste Spaanse compe titiewedstrijd meteen al een flink aandeel had in de 40 zege van Barcelona. De hernieuwde dam titel van Sübrands. Maar ook veel aandacht aan het regionale sport gebeuren PAGINA'S 9—17 Arrestaties in Barcelona BARCELONA (AFP) In Barce lona zijn gisteren tijdens een ver gadering in een parochie ongeveer 100 personen, onder wie hoogleraren en advocaten gearresteerd onder ver denking te behoren tot het perma nente comité van de „assemblee van Catalonië", het overkoepelend orgaan van alle groepen die zich verzetten tegen het bewind van Franco. Dit ls vandaag uit goede bron DEN HAAG ANP) De VVD heeft besloten niet ln te gaan op de weddenschap, die het tweede-ka merlid Koekoek, voorzitter van de fiactie voor de Boerenpartij, wilde sluiten tijdens het algemene politie ke debat in de Tweede Kamer. Pij de tweede termijn van dit de- tar op donderdag 11 oktober zei het kamerlid dat hij.niet geloofde in de g-ote ledenwinst van de WD. Hij betwijfelde of de liberale partij dui- /.eno nieuwe leden per week in schreef. "Ik wil", aldus de heer Koe koek. „de heer Wiegel de kans ge ven zijn bewering waar te maken. Als hij voor een week duizend nieu we leden op tafel kan leggen, dan leg ik er duizend gulden bij." De liberale fractievoorzitter ging op deze opmerkingen ln „Die duizend gulden ls de heer Koekoek kwijt", rel de heer Wiegel en hij deelde mee. dat op deze dag zijn partij sinds Prinsjesdag (dinsdag 18 sep tember) 10.000 nieuwe leden boekte. ,Jk doe mijn woord gestand", aldus de heer Koekoek. De heer Wiegel: Ik zal er natuurlijk niet ln slagen, de duizend nieuwe leden In persona cp een tafel te deponeren, maar wel de aanmeldingsformulieren", en hij voegde de heer Koekoek toe: „Ik zou zeggen: gaat u maar wat van uw spaarbankboekje afhalen". De WD heeft besloten niet op de weddenschap ln te gaan omdat de partij het niet geoorloofd acht na men en adressen van leden aan een buitenstaander te geven, aldus een mededeling in het WD-blad „VriJ- hcic' en Democratie". De redactie voegde aan deze mededeling toe: „Koekoek zal wel denken dat wij het niet kunnen waarmaken". Nieuwe gasten in Nederlandse kogel een muur raakte en toen de steeg ln ketste. Het werd in teder ge val een dodelijke toevalstreffer: Ho- werd ln de halsslagader getrof- het AMSTERDAM (ANP) De lan ge tijd onbekend gebleven schutter, die op nieuwjaarsdag van 1971 om 5 uur in de ochtend ln de rosse sea buurt van Amsterdam de 36-Jarige fen en overleed op weg cp Soesterberg gestationeerde Ame- zif kenhuis. rikaanse sergeant James Locket Ho- seamet een afstandsschot dodelijk in de nek trof, is na bijna drie Jaar »u de steeg entmaskerd. De groep ernstige delic- teerde zijn I 1 tsn van de Amsterdamse recherche ambassade Lhüi in hoofdstad ls afgesneden. Dit heeft go heeft opnieuw gastvrijheid De 144 km lange pijpleiding werd na de oorlog van 1967 gebruikt om de 9 tot 11 ton ruwe olie per Jaar uaar Cairo te pompen. Volgens het blad hebben Israëlische militairen ook een krachtcentrale, een che misch complex en een olie-industrie centrum in handen. LIJK PALACH VERWIJDERD leend aan een elftal Chölenen, dat wegens politieke vervolging toe vlucht heeft gezocht op de Neder landse kanselarij en de landbouwaf- deling van de ambassade in de Chi leense hoofdstad. Dit deelde de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken vanmorgen des gevraagd mee. Hiermee komt het aantal gas ten op de ambassade op 38. Inmiddels zijn de vorige week zeven Chilenen die naar de ambassade waren ge vlucht, in Nederland aangekamen. Onder de elf Cuilenen bevinden zich de communistische senator Gla dys Marin, de voormalig Juridisch adviseur van de minister van Econo mische Zaken, professor Gonzalo Bulnes en de voormalig direc- Chili De dag na zijn daad hoorde de kamerverhuurder pas dat er iemand gedood. Hij demon buks en wierp cue ver buiten de stad ln het Noord- bcbands Kanaal. Zij zijn nog niet opgevist. De dader is uiteindelijk in de val gelopen omdat sommige omwonen den tijdens naarstig onderzoek door de politie verklaarden, dat de man ern buks moet hebben gehad, maar ai-ze nu kennelijk niet meer bezat. De dader is voorgeleid en beschul- mem luc van doodslag, niet van moord zich"1 ergerde omdat bij niet de bedoeling heeft FRAAG (UPI De Tsjechoslo- wsakse autoriteiten hebben het lijk van Jan Palach, symbool van 't pro test tegen de Russische invasie van teur van de centrale bank 1968. verwijderd. Het graf, waarop Marco Dolodro. geen naam was aangegeven, draagt nu de naam van een 2 oktober over leden vrouw. Niettemin was er zon dag bij het graf op de Olsany-be- g.aafplaats in Praag veel belangstel- l.ug Er brandden meer dan hon- rlud kaarsen. Falach, een 21-Jarige student, stak va/aoocki a a d zich 8 Januari 1969 op het Wenceslas- W^bbtNAAK r'ein in Praag in brand als protest LEIDEN ttgen de voortdurende aanwezigheid De dood van Hosea is niet zoals de tcherche destijds geneigd was te >ci onderstellen veroorzaakt door 'n vu dwaalde kogel uit een wapen dat ter verhoging van de vuurwerkvreug de werd afgeschoten. James werd doodgeschoten door vlide gaan slapen e.» aan het lawaai, dat de sergeant met ^ehad iemand te doden. zijn maat en twee prostitiuees in de steeg achter zijn woning, genaamd het Wijngaardestraatje, maakte. Hosea had de Jaarwisseling ge vierd met een Amerikaanse vriend en twee prostituees. Alle vier waren dionken en maakten luidruchtige i uzie in het steegje achter het slaap vertrek van de kamerverhuurder die daardoor niet kon slapen. Uit woe- tfe loste hij een schot in de lucht met zijn buks, maar dit sorteerde geen enkel effect. Daarop schoot hij Buit bankroof 2 miljoen mark FRANKFURT (AP) Twee ge wapende mannen hebben vanmorgen in het centrum van Frankfort een overval gedaan op een bankloper en over een platje in de steeg heen. Het er me^ ^wee miljoen mark lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de VAN DER VELDE Citroen Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 Zoeterwoudseweg 23 tel. 1441 tel. 33741 zou in het geheim een niet-aanvals- vau Russische troepen ln zijn land. door gegaan. Het geld werd in een stationwagen van de centrale bank van Hessen overgebracht naar het hoofdkantoor van de bank van Dresden. De twee mannen sloegen toe toen de wagen voor het gebouw van de bank van Dresden arriveerde. Een volgens ooggetuigen gemaskerd ro ver stond voor de bank klaar en de ander kwam in een auto aanrijden. De twee gingen er met een sportwa gen vandoor.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1