hnerika boos op e NA V O-landen Vage resolutie over het Griekse bewind Portugal mag kiezen: Caetano ofCaetano uw luxe <mbouwl{eul{en van Keiler voor een wtengewoon gewone prijs: iropa verwijt Amerikanen gebrek in overleg inzake Midden-Oosten ESO-comité is tegen rdeling olie-aanbod in vogelvlucht in vogelvlucht NS-Minitrips in eigen land m m JRDAG 27 OKTOBER 1973 BUITENLAND lASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gisteren duidelijk ontstemd en p gereageerd op het Westduitse protest tegen de levering van Amerikaans oorlogs- riaal uit Westduits gebied aan Israël. jordvoerder McCloskey van het ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de hou- van Bonn „en een reeks andere NAVO bondgenoten" een poging „zich openlijk van is te distantiëren". doet de vraag rijzen wat de verstaan onder de on- rheiid van een gemeenschap- veiligheidspolitiek. Onze her- iddng in het Midden-Oosten precies evenveel belang voor litsland en andere NAVO- ïoten aüs voor ons". „Wij wa- zijn geweest in een zeer kri- >riode, een periode welke in zichten ons allen aanging, ons bondgenoten in West- aldus McCloskey. feit dat de Verenigde Staten en de Zaken in Washington meegedeeld. Sluiting De Amerikanen zijn met name zeer /er de sluiting van No- het Europese luchtruim voor de Amerikaanse luchtbrug naar Israël in de kritieke dagen van de ontstemd mogelijke Een woordvoerder van dat departe ment zei dat Amerika niet ongerust is over de mededeling van de Russische partyleider Brezjnjew dat er al Rus- name zeer sische waarnemers zijn vertrokken, ofschoon het nog niet bekend is, hoe veel het er zijn en of het burgers oi militairen zijn. Er was echter geen reden om aan te nemen dat het geen burgers zouden zijn. Engeland gaf vorige week te ken nen dat zijn bases op Cyprus niet ge bruikt konden worden door Ame rikaanse vliegtuigen met wapens voor Israël. Turkije sloot zijn lucht ruim, terwijl Russische vraohtsche- beter aan gedaan wat Pen> Ee'»den met wapens voor de .dacht te schenken aan het Arabieren, ongehinderd van de Dar- danellen gebruik onden maken. West- [erenigde Staten hadden bij ,n de afgelopen dagen eenheid en steun" ge- De bondgenoten in Europa Een Israëlische militaire woord voerder maakte vrijdagavond bekend dat het aan alle bestandslijnen weer rustig was. De gevechten van vrijdag hadden ongeveer drie uur geduurd. Voorts onthulde hij dat de Israëlische luchtmacht in de afgelopen dagen pamfletten voor leden van het derde Duitsland deelde de Verenigde Staten Egyptische legerkorps had uitgewor- Lissabon In de vijf jaar dat Marcell Caetano premier van Portu gal is, heeft het land enige mate riële vooruitgang geboekt. Politiek gezien is er echter weinig veranderd sinds het vertrek van dictator Sala- heeft de oppositie alle 68 kandida ten teruggetrokken en opgeroepen tot een boycot. Intimidatie en dis criminatie van de kant van de re gering maken volgens de verenigde oppositie een eerlijke stembusstrijd onmogelijk. Door E. S. Corbett van The Observer dat de Westduitse havens niet gebruikt mochten worden als door voerhaven voor Amerikaanse wapens met bestemming Israël. West-Europa is op zijn beurt ver toornd over de wijze waarop de Ame rikaanse regering de crisis in het Midden-Oosten heeft behandeld en over de „grote mogendheden"-diplo- matie die in verband met deze cri sis tussen Washington en Moskou is de Franse staatsom- S^oerd. aangesloten, hebben opge- Europeanen zijn m het bijzon- t een 24 uursstaking op 6 der b°os ov,eJ het e<*rek aan overleg uit protest tegen de staats- van de zllde„ de_ Amerikaanse Lg b« de ORTF. De actie voordat deae donderdag ins omroep- soneel t staken JS De vakbonden waarbij pen waarin werd voorgesteld de ge vechten te staken en naar huis te gaan. De Egyptische president Sadat gisteren gefotografeerd tijdens het zeggen van de „Bairam"-gebeden in de El-Hoesseini-mos- kee in Cairo. aandacht vesbigen op het end machtsgebruik van de re- tegen de ORTF. Tevens wil iio- en televisie-programma staking protesteren tegen de verwachts haar troepen in alle de len van de wereld in staat van alarm bracht. Waarnemers President Nixon heeft besloten on- NAVO-parlement in Ankara bijeen i de ORTF en „het gewapende burgerwaairnemers van honderden ORTF-i JS liet oliecomité van de atie voor Economische Sa- Icing en Ontwikkeling i heeft besloten niet tot een g van het olie-aanbod over ipese landen over te gaan, zo topfunctionaris van de or- in Parijs meegedeeld. De de regelingen voor een ver- an de beschikbare hoeveelhe- men echter op elk gewenst zeer spoedig in werking wor- steld als de aanbodsituatie leiding geeft, zo zei hij. comité zet de besprekingen de vraag of de regeling orden uitgebreid tot landen OESO buiten Europa. Het 21 november opnieuw bij- Parijs. Om de regeling in werking te stellen is het wel no dig dat het comité weer bijeenkomt maar dan kan het systeem ook bin nen een week functionneren. Volgens de woordvoerder waren de afgevaardigden het erover eens dat geen maatregelen mogen worden ge nomen die tot een confrontatie tus sen de olieproducerende en oliever- bruikende landen zouden kunnen lei den. Ze toonden zioh algemeen be zorgd over de snelle en zeer krachtige stijging van de olieprijzen in som mige productielanden. Ze kwa men tot de conclusie dat de beta lingsbalansen van de oflieverbruiken- de landen het zwaa/r te verduren zul len krijgen als de stijging in hetzelf de tempo doorgaat, met alle gevol gen van dien voor de economische bedrijvigheid. ADVERTENTIE ANKARA Het NAVO-parle ment heeft gisteren in Ankara met een zeer kleine meerderheid besloten, niet met zoveel woorden aan te dringen op herstel van de democratie in Griekenland. Het aanvaardde een resolutie, waarin "kennis werd genomen" van de "beperkte hervormingen die het Griekse bewind heeft uitgevoerd" en de hoop wordt uitgesproken dat Griekse parlementariërs spoc- dig opnieuw zitting zullen hebben in de assemblee. Het deed tevens een beroep op de NAVO-regeringen in het algemeen, alles te doen opdat de beginselen die het bondgenootschap verdedigt wor de gehandhaafd. Onder andere twee Nederlandse ka merleden hadden voorgesteld, dat de regeringen bovendi en wordt ge vraag, er in het bijzonder naar te streven dat de vo lledige democrati sche rechten in Griekenland worden hersteld.' Dit voorstel werd, in de eni ge hoofdelijke stemming van deze vergadering, met 37 tegen 32 stem men verworpen. Van de zeven Neder landers die aan de stemming deelna men stemden vier voor (Van Eisen, Dankert, Wieldraaiijer en Wijk, KVP en PvdA en drie tegen (Gooden, Van der Werff en Ploeg, VVD en KVP. De Noorse delegatie stemde in haar geheel voor het voorstel, de Portuge se in haar geheel tegen. Aanvankelijk hadden de initiatiefne mers van het voorstel betreffende Griekenland de NAVO-regeringen ook willen vragen hun invloed om Portu gal aan te wenden om het recht op zelfbeschikking van zijn Afrikaanse koloniën te erkennen. Dit voorstel dat in de politieke commissie reeds was verworpen, werd echter ingetrok ken omdat het niet voldoende werd gesteund. In de plaats daarvan kwam een door de Amerikaanse republi keinse senator Javits gesuggereerde formu lering, die zó vaag was dat een Deen se afgevaardigde zich afvroeg of Ko penhagen thans Groenland onafhan kelijkheid moest gaan verlenen. De Assemblee keurde namelijk een voor stel goed dat, volgens Javits, ook be trekking zou kunnen hebben op Ne derland (vanwege Suriname en de Antillen, namelijk dat de NAVO-raad zijn Invloed) moet iaanwenden tenein de „een versnelling van het prodes vanzelfbesdhikking voor de onaf hankelijke gebieden die de NAVO- landen nog kennen, te bevorderen. De gehele gang van zaken was voor de Nederlandse socialisten aanleiding zich van stemmen over de resolutie over de rechten van de mens te ont houden. De Assemblee deed geen uitspraak over de ontwikkelingen in Turkije, hetmartelen en gevangen zet waarop de afgelopen Jaren vooral in de Raad van Europa kritiek is gele verd. Dankert, die in de raad de schen dingen van de redhben v. d. mens in Turkije aan de kaak heeft gesteld - het martelen en gevangen zetten van politieke tegenstanders - verklaarde gisteren na 'n gesprek met de nieu we Turkse prem. Ecevite dat Turkije heeft aangetoond dat, "de strijd voor de rechten van de mens individuele strijd vrijheid en de rechtsstaat kan worden gewonnen als de politieke wil voor deze strijd wordt gemobiliseerd". De nieuwe regering zal namelijk onmiddellijk allen die wegens gewe tensdelicten zijn veroordeeld in vrij heid stellen. Criminelen en terroristen die tot levenslang of ter dood zijn ver oordeeld krijgen 30 Jaar. Degenen die tot 30 Jaar zijn veroordeeld krijgen 25 Jaar en op deze basis zal een straf vermindering van vijf jaar worden toegepast. Overschot De balans van de Ame rikaanse buitenlandse handel wijst over september een overschot van 873,3 miljoen dollar aan na correctie voor het seizoen. In augustus was er een tekort van 16,6 miljoen dollar. Volgens het Amerikaanse ministerie van Economische Zaken ontstond in de eerste negen maanden van het Jaar een overschot van 153,1 miljoen dollar vergeleken met een nadelig saldo van 4.810,5 miljoen in dat tijd vak van het vorige jaar. Al bijna vijftig Jaar zit er geen af gevaardigde van de oppositie meer in de Nationale Vergadering. Hoe wel de grondwet deelneming van de oppositie aan de verkiezingen toe staat. is het kiesstelsel erop bere kend haar geen kans te geven. Voor de verkiezingen van morgen had de „liberale" oppositie (waarvan de verboden communisten geen deel mogen uitmaken) dan ook vooral zijn kandidaten gesteld om te kun nen profiteren van de verzachting van de censuur in de dertig dagen lange verkiezingscampagne. Als in de tijd van Salazar trok de oppositie haar kandidaten vlak voor de dag van de verkiezingen terug. Caetano heeft echter gedreigd de politieke rechten te ontnemen aan kandidaten die op deze wijze weige ren hun van te voren vaststaande nederlaag onder ogen te zien. Dit jaar heeft de oppositie het nog moeilijker dan bij de verkiezingen van 1969, omdat het nu strafbaar is de oorlogen in Afrika ter discussie te stellen en kritiek uit te oefenen op de vastbeslotenheid van Portugal om in Afrika te blijven. Rechts georiënteerde lieden beschouwden het besluit van Caetano in '69 als een klap voor het moreel in Afri ka. Magaelhais Mota, leider van een li berale groep, zei onlangs: „Onze aanwezigheid in overzeese gebieden is duidelijk ons grootste probleem. Het is een last voor onze economie. Herstel van onze individuele vrijhe den is nauwelijks mogelijk voor het probleem van de overzeese gebieden is opgelost" De politie bezit klassieke middelen om de campagne van de oppositie te frustreren. Op een bijeenkomst maakte zij het geluid onklaar toen een kandidaat een rede van een re geringskandidaat begon te kritise ren. Bij andere bijeenkomsten zijn aanhangers van de oppositie beboet, louter omdat zij er aanwezig waren. Bijzonderheden over hun persoon zijn gneoteerd, mogelijk om daar la ter misbruik van te maken. Ongeveer dertig aanhangers van de oppositie en zes kandidaten zijn gearresteerd in het gebied van Lis sabon omdat naar men zei de pam fletten tegen de oorlog, die zy uit deelden, weinig verschilden van die van de klandestiene communisten. Ook weigerde de regering de namen van oppositiekandidaten op de ys- ten te zetten. De Afrikaanse provincies, die elk aspect van het leven in Portugal beheersen, hebben geen oppositie kandidaten. Om dit te voorkomen en elke „ondergrondse" agitatie te ondermijnen heeft de regering 20.000 agenten gerecruteerd voor haar Nationale Volksactie (NPA) die moeten zorgen, dat de zwarte bevolking slechts één zyde van het politieke verhaal te horen krijgt. Hoewel Angola en Mozambique met elkaar meer dan 12 miljoen inwo ners hebben, zenden ze elk tien af gevaardigden naar de Nationale Vergadering, terwijl Portugal zelf, dat slechts 9 miljoen inwoners telt Ofschoon de Arabische landen met de vermindering en zelfs dreigende beëindiging van hun olie-uitvoer voomamelyk Amerika op het oog hebben als wapenleverancier van Israël zou het er in de praktyk op neer kunnen komen, dat vooral Europa en Japan de dupe worden. Ons werelddeel is namelyk voor 60% afhankeUjk van de invoer uit de Ara bische landen, Japan voor 80 procent en Amerika slechts voor 7%. Daarby moet niet vergeten worden, dat de be hoefte aan energie in de Verenigde Staten in sterke mate toeneemt, zo dat het geringe percentage van 7 pro cent in korte tyd aanzienlijk kan sty- gen en dat ook wel zal doen. Maar, op zeer korte termyn gezien, ïykt de bedoeling van de Arabische maatre gelen te zyn een wereld tekort te scheppen en Europa en Japan er toe te brengen zich los te maken van de pro-Israëlische politiek van Washing ton. Het overschakelen op andere bronnen van energie is namelyk geen kwestie van vandaag op morgen. Een land als Amerika beschikt weliswaar over grote reserves in Alaska, maar die zyn nog niet beschikbaar omdat er nog een pypleiding moet worden aangelegd. Bovendien is er een clau sule, die de pryzen aanzienlyk zou doen stygen. Hetzelfde geldt voor de olie, die uit de leisteen van de Rocky Mountains gewonnen kan worden of uit het zand van Athabaska in Ca nada. Zou de produktie van die ge bieden eenmaal op gang komen, dan zouden de Verenigde Staten kunnen beschikken over voorraden, die waar- schynbjk groter zyn dan die onder alle Arabische woestynen by elkaar. Met een dergelyke oplossing is men echter op het ogenblik niet gediend, evenmin als met het inschakelen van de kolenvoorraden, een grondstof die Amerika in overvloed bezit en die trouwens in de gehele wereld in enor me voorraden beschikbaar is. Op kor te termyn kunnen de Arabieren dus wel degelyk invloed oefenen, door de oliekraan dicht te draaien of althans geen vergroting van de produktie toe te staan. Daardoor zyn zy bovendien in staat hun inkomsten sterk te ver groten, een proces dat door de prijs stijging al op gang is gekomen. Van Arabisch standpunt gezien is dat be grijpelijk. Want de voorraden zyn niet onbeperkt: de eigenaars moeten in enkele tientallen Jaren enorme som men uit de olieproduktie verzamelen om nadien in staat te zyn op hun fi nanciële reserves te teren. Er zyn dus twee factoren: olie als politiek stryd- middel en olie als bron van inkom sten. Wat dit laatste betreft kan men zeggen, dat de Arabieren, zelfs als Amerika en West-Europa voor hon derd procent pro-Arabisch zouden zyn, in elk geval voorzichtig met hun leveranties zouden zyn. De vraag is overigens of de Arabische leveran ciers zich niet ernstig vergissen als zy de olie-uitvoer, om welke reden dan ook, te sterk beperken. Want be perking van die export is een twee- snydend zwaard. Hoe groter het te kort, hoe energieker de klanten naar andere oliebronnen zullen zoeken en, gevaarlyker nog voor het Midden- Oosten, naar andere energiebronnen. Amerika aen de Westelyke wereld in het algemeen worden dus gedwongen zuiniger met de beschikbare olie om te springen en tegeiykertyd over te gaan tot het voeren van een natio nale energie-politiek, die dat pro bleem voor langere tyd of misschien voor altyd kan oplossen. Dat intus sen Nederland van Arabische zyde als voornaamste doelwit voor de olie boycot is uitgekozen, ligt voor de hand. Ons land beschikt immers over grote raffinaderyen, waardoor het gemakkelyker te treffen is dan an dere staten. Natuurlyk hebben de Arabieren dat niet als argument aan gevoerd. Inplaats daarvan zyn er be schuldigingen over pro-Israëlische gezindheid uit de bus gekomen, die echter slechts ten dele hout any den. Ten dele, want de vraag is gewettigd of van regeringszyde wel altyd beseft is hoe kwetsbaar dit kleine land is met zyn (over) bevolking van dertien miljoen zielen, die en dat onder scheidt ons van byv. Amerika niet in staat zyn een vuist te maken. Hoe dit zy, bepaalde bezwaren van Ara bische zyde zyn beslist zwak. zoals het verwijt, dat de KLM Joodse vrij- willigers naar Israël heeft vervoerd. Luchtvaartmaatschappyen vragen nooit waarom een passagier een be paald land wenst te bezoeken, waar om dus in dit geval? Waarom zyn niet andere landen als „vyand" aan Premier Caetano 124 afgevaardigden heeft. De rest van de 150 zetels in de Nationale Vergadering is bestemd voor de kleinere overzeese gebieden van Portugal. Het electoraat in Angola en Mozambique telt minder dan 400.000 personen. Strikte kwalifica ties, zoals het Portugees kunnen le zen en schrijven, beperken de kies- gerechtigheid afdoende tot de blan ke bevolking. In Portugal zelf zijn de kiezers over het algemeen apathisch. Volgens een onderzoek van het Lissabon se blad Expresso gaat van de 1.500.000 stemgerechtigden niet meer dan 40 procent ooit naar de stembus. Zij die de verkiezingen als pure scherts beschouwen, liggen in de leeftyds- groep tussen 24 en 34 Jaar. Van hen heeft 82 procent nooit een stem uitgebracht. Deze getallen tonen wel aan hoe onzinnig Caetano's bewe ring was, dat zijn „overwinning" bij de verkiezingen van 1969 een man daat was voor zijn politiek in Afri ka. Vrachtenmarkt tankschepen stort in LONDEN Op de vrachtenmarkt voor tankschepen die in het Midden- Oosten landen doet zich een ware in eenstorting van de tarieven voor. Vrijdag werd ruimte geboekt tegen een tarief van 120 tot 125 worldscale, (met worldscale wordt een soort in- dexcyfer aangeduid dat is samenge steld uit de tarieven voor het vervoer van alle soorten lading op alle scheepvaartroutes op basis 1969 is 100). Donderdag kwamen nog afdoe ningen tot stand op worldscale 175 en een week geleden lag het peil bij 450. In tankvaartkringen was in verband met de maatregelen van de Arabische olielanden wel op een da ling van de tarieven gerekend, maar een zo grote daling als zijn thans af tekent is voor velen toch een ver rassing. ADVERTENTIE gewezen, zoals byv. Engeland? Wel iswaar laat dat land op het ogenblik aan Egyptische officieren les geven in het besturen van helikopters, maar het heeft Israël krachtdadig geholpen door de levering van grote aantallen Centurion-tanks. En neem een land als Portugal, dat volgens een radio bericht, by de Arabieren te boek staat als een vriendschappeiyk-ge- zinde natie, maar intussen geen en kel bezwaar maakte tegen het ge bruik van de (Portugese) Azoren als tussenstation voor het vervoer van Amerikaanse wapens naar Israël. Blykbaar zyn die landen en het zelfde geldt voor andere Europese staten erin geslaagd zichzelf by de Arabieren „beter te verkopen" dan Nederland, hoewel hun gedragingen niet „braver" zyn dan de onze. Een geluk is dat een land als Perzië (Iran) weinig behoefte heeft aan de boycot mee te doen, om de eenvou dige reden dat het de inkomsten uit de olie niet kan missen. En voor Sa- oedi-Arabië geldt, dat het er al ge noeg aan heeft de door het Westen gewenste vergróting van zyn uit voer af te snijden. De Sjah van Per zië en Koning Feisal van Saoedl-Ara- bië weten, zo schreef de Frankfurter AUgemeine Zeitung" onlangs in een hoofdartikel, „dat men met hysterie in de politiek weinig bereikt". Het is te hopen, dat het gezond verstand in de Arabische landen de boventoon zal voeren. Een acute energiecrisis in het Westen is zeker ook niet in hun belang. RL Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieaer station; logies en maaltijden. 2 dagen Amsterdam VA f 5L- DenHaag|Scheveningen va f 60.- 3 dagen Ziiid-Lhiburg Montferland Bergen (fLH.) Twente Drenthe Zeeland Friesland Brabant Giethoorn VA f 61- va f 66.- vAf 68.- vAf 69.- VAf 71- va f 71- va f 79.- VAf 80.- va f 85.- 5 dagen Schiermonniumg va f 111- Ameland va f 111- Terschefcg va <115.- Vertrek dagelijks. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op het station. voordelig uit met NS

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9