)lieboycot lap voor lotterdam Sparen *s goed. Maar't kan béter. Bij de ABN. lans wacht op de dag van overmorgen Drie jaar geeist tegen lid van de „Rode Jeugd IN BEZIT VAN BOM-ONDERDELEN bcenten hbo tegen Dorontwerp van wet Algemene Bank Nederland De freule is ook in vertelsels aardig DAG 27 OKTOBER 1973 Buiten maakt de repu- rldje zich op voor de festi- rond haar vijftigste ver- mdag is het zover, tromgeroffel en trompetge- et bot de cel van Hans van zullen doordringen, 1st hij die dag als geen an te kunnen vieren. het Noordhollandse Laren, jor gratie. Ter gelegenheid jubileum is gevangenen, die un vijf jaar hun straf uit- irijheid in het vooruitzicht (Hans kijkt in een voorstad fnboel al zo'n zes maanden jen de tralies aan. Mag ook aan-dag de zon weer zien? if in ieder geval zeer hard [snel bergafwaarts gegaan der Aar sinds een jhter begin 1968 naar onze beestachtig vonniste: der- >or het in zijn land l verhandelen van ram hasjiesj. /an zijn Duitse moe- Nederlandse stiefvader, de (Hans heeft de Duitse en Nederlandse consul en het Rode Kruis om te kragen hebben sindsdien it, als maandag de gren- Zijn deur niet worden en, ten onder te gaan in tegen de Turkse normen, ijn brits heeft hij de pers Turkse regeringsautori teiten gebombardeerd met brieven. Zonder succes. Ten einde raad is Hans nu in hon gerstaking gegaan. De laatste krachten vloeien uit zijn lichaam weg. Hans weegt nog maar zeventig pond, minder nog. Hij is er zo slecht aan toe dat mogelijk een van zijn longen moeten worden wegge nomen. Ook zijn nieren functione ren nog maar gedeeltelijk. De geestelijke aftakeling houdt ge- lije tred met de lichamelijke. Een poging tot zelfmoord mislukte. De laatste maanden is Hans drie keer in een zenuwinrichting behandeld. „Ik verkeer in een onmogelijke toe stand", schrijft hij in een van de laatste brieven, die in Laren in de bus gleed. Ondertussen tikt de klok emotieloos naar maandag. Misschien draaien de wijzers de laatste uren weg van een tragedie, die al te lang heeft geduurd Eerste brief In 1966 keert Hans de familie in Laren (zeven halfbroertjes en -zus jes) de rug toe. Hij wil mode in die dagen gaan trekken. Zes maanden lang hoort men in Laren niets van Hans. Dan komt zijn eerste brief, uit Afghanistan. Gelukkig, prevelt moeder Van der Aar, hij leeft nog. Veel meer weet zij niet. Niet. dat Hans in Zweden al eens drie maanden heeft gezeten voor een handeltje in drugs. Niet, dat Hans een vriendinnetje heeft, waar mee hij over de wereld zwerft. Pe- Korst brood nolope Cash heet ze. een Ameri kaanse miljonairsdochter, die roken, slikken, spuiten lekker vindt als Hans. cel, Penelope en Hans wippen begin 1968 over naar Turkije. Op hun ho telkamer in Istanboel worden zij gearresteerd. Om zijn meisje vrij pleiten bekent Hans dat de twee ki logram hasjiesj, die Penelope in Afghanistan heeft gekocht, van hem zijn. De injectiespuit de set naalden, de vijf gram opium en een aantal tabletten palfium, die ook worden gevonden, gaan in één moeite door. Papa Cash, scheepsbouwer, vliegt in recordtijd over en telt een indruk wekkende stapel dollars uit. Penelo pe komt vrij, Hans voor. De recht zitting duurt maar kort, maar er zijn heel veel journalisten bij. Het is duidelijk: Turkije wil een daad stellenn dertig jaar cel voor het be zit, de import en het verhandelen van drugs. Laren komt het wrede nieuws hard door. Vader Van der Aar heeft in zijn werk met Turkse gas tarbeiders te maken. Turkse gastar beiders lezen Turkse kranten. De koppen schreeuwen het uit: dertig jaar gevangenisstraf voor Hans van der Aar. „Misschien familie van jou?", vraagt een Turk terwijl hij de vader van Hans de krant onder ogen duwt. „Vertaal het eens", sta melt Van der Aar. Het leven in een Turkse, is geen pretje. Het eten moet door de gevangenen zelf wor den betaald. Zelfs voor de korst brood 's morgens en de soort soep 's middags wordt later de rekening gepresenteerd. Hans wordt door het Duitse en Ne derlandse consulaat maandelijks geld toegestopt, maar hij geeft het liever aan sigaretten uit dan aan eten. Hans heeft zich, sinds hij van huis is, nooit om zijn gezondheid bekommerd. In september 1971 haalt Hans op nieuw de krant. Hij zou in de ge vangenis hasj-sigaretten hebben uitgedeeld en er zelf één hebben gerookt. Hans moet opnieuw voor komen. Als hij weer schuldig wordt bevonden kan zijn straf met nog eens tien jaar worden verlengd. De ouders van Hans nemen een Turkse advocaat in de arm. Hij weet het proces een maand uitge steld te krijgen om zich goed te kunnen voorbereiden. Dat geeft moeder Van der Aar de kans naar Istanboel te reizen, waar zij tien minuten met de rechter mag pra-i ten. Voor alle zekerheid neemt zij 300 gulden aan medicijnen mee, die in Turkije niet zijn te krijgen. Hans is er slecht aan toe. Het proces duurt welgeteld 20 mi nuten. Hans wordt niets gevraagd. Hans mag ook niets zeggen. De rechter verklaart Hans onschuldig. De dader blijkt een Turkse gevan gene te zijn, die met de buitenwe reld in contact kon komen. Dat is dan meegenomen, geen zesendertig jaar meer, nog maar zesentwintig. Hans verkommert meer en meer, natuurlijk. Het laatste beetje men selijkheid van zijn situatie wordt 29 november vorig Jaar weggenomen door de Turkse krant Hurriyet. ,Hans van der Aar bedot door Amerikaanse miljonair", brult de Hans zou, aldus Hurriyet, bij zijn arrestatie expres de schuld op zich hebben genomen, zodat Penelope Turkije ongestraft zou kunnen ver laten. John Cash, Penelope's vader, zou in rui} voor die bekentenis Hans later wel met geld vrijkopen. Hans, zo beloofde Cash ook, hoefde zich daarna zowel op financieel als maatschappelijk gebied geen zorgen meer te maken om zijn toekomst. John Cash, zo vervolgt Hurriyet, liet echter na de vrijlating van zijn dochter niets meer van zich horen. Eenmaal terug in Amerika kon Pe nelope het echter niet verkroppen, dat haar vader de beloften tegen over haar geliefde niet nakwam. Penelope keerde terug naar Europa i een poging Hans vrij te krijgen. rnfau Op doorreis in Joegoslavië kon de ook al niet zo evenwichtige Penelo pe de zorgen, de teleurstellingen en de spanningen niet meer aan. Ze werd ziek en pleegde zelfmoord. In een brief, aldus Hurriyet, beves tigde Penelope wat zij ook aan an deren had geschreven of verteld: zij was de schuldige en niet Hans van der Aar. Moeder Van der Aar ver klaart later, dat zij tijdens haar oezoek aan Istanboel inderdaad van de Duitse consul heeft gehoord, dat Penelope Cash in een brief schuld heeft bekend. Net als alle bemoeienissen haalt echter ook de publikatie in Hurriyet voor Hans niets uit. In een cel van een gevangenis in een voorstad van Istanboel wacht een hoopje mens op de dag van maandag, overmor gen. Als hij het haalt tenminste. ITTERDAM Voor de meeste oliemaatschappijen terdam en omgeving zal een ver doorgevoerde olie door de Arabische staten een gevoelige klap bete- Als het waar is dat ook Saoedi-Arabië de kraan lederland heeft dichtgedraaid wordt de situatie voor in en Esso zelfs zeer precair. tirt in 1972 circa 27 (ton naar Rotterdam, waar- itig procent afkomstig was ,-Arabië. Esso haalt 75 van zijn olie uit het land ig Fedsal: 6,9 miljoen ton in negen maanden van dit met een aanvoer in 1972 miljoen ton de grootste Nederland, was niet m te zeggen in welke mate I de boycot kan worden ge- Wel gaf men toe dat zeven- éat van de olie uit het Mid- ten komt. it vorig Jaar 30 miljoen ton t Rotterdam vervoerde heeft e lijden van een boycot door- lolie uit Pe: men afhankelijk van Koe- 'eigert te leveren. Gulf 5 miljoen ton in 1972) aangewezen, voor zestig procent, op Koeweit, iverigens nog wel zo'n twee ten duren voordat de ge- i een boycot in Rotterdam zullen zijn. Alle maat- omslag van andere goederen be draagt 110 miljoen ton. Sommige deskundigen leiden hieruit af dat de Rotterdamse haven te eenzijdig ge richt ls. Wethouder Viersen van de haven en economische ontwikkeling Ls van mening dat Rotterdam meer werkgelegenheid in de tertiaire sec tor zal moeten scheppen. Een boycot van Nederland zal ook voor de EG gevolgen hebben. Van de 513 miljoen ton olieconsumptie in de EG in 1972 wordt 129 miljoen ton of 25 procent als ruwe olie in Rotterdam aangevoerd waarvan 59 miljoen ton In doorvoer. boycot zaAok de inkomste^van^de Rotterdam ernstig aantasten, wegens het teruglopen van het zeehavengeld. Rotterdam ontving het vorige jaar ongeveer f120 miljoen havengeld. Het grootste deel van dit bedrag had DEN BOSCH De procureur-gene raal bij het gerechtshof ln Den Bosch heeft gistermiddag in hoger beroep tegen het 23-jarige l'ild van de Rode Jeugd Lucien van H. beves tiging van het rechtbankvonnis van drie jaar met aftrek geëist. De rechtbank in Den Bosch had Lucien in april jongstleden wegens het in bezit hebben van onderdelen voor het maken van twee staaf- bommen en een cylinderrevolver met munitie tot deze straf veroordeeld. In de gisteren voor het gerechtshof in Den Bosch voortgezette behande ling van de zaak tegen Lucien van H. zijn het hoofd van de Binnen landse Veiligheidsdienst, drs. A. Kui pers, de Eindhovense politie-commis- saris C. Vringer en de adjudant J. P. van Dongen van de gemeentepolitie uit Breda als getuigen gehoord. Zy waren opgeroepen door de raadsman mr. P. H. Bakker Schut. De 18-jarige Denny M., die inder- tijde aan de BVD informaties over de Rode Jeugd had verstrekt en daar later de Rode Jeugd over had inge licht, was wegens ziekte niet versche nen. Bij de eerste zitting in septem ber had hij over zijn contact met de BVD een verklaring Het hoofd van de BVD en adjudant Van Dongen, die dienst doet bij de vreemdelingen- en inlichtingendienst van de politie in Breda en bevestigde dat hij deel uitmaakt van de BVD, beriepen zich op hun verschonings recht. Op grond van een koninklijk besluit van augustus 1972 hebben de medewerkers van de BVD geheim houdingsplicht. Beide getuigen zeiden dat ze zich daarom konden beroepen op het ver- schoningrecht. Het hof besliste na daarover in raadkamer te zijn ge weest dat dit beroep op het verscho ningsrecht gegrond was. De BVD heeft een geheimhoudingosplicht en zou volgens het hof onmogelijk kun nen werken als op een openbare zit ting alles verklaard zou moeten wor den over zijn werkwijze. De raadsman had betoogd dat ambtsgeheim iets anders is dan verschoningsrecht. Op ambtsgeheim kan men zich niet ver schonen, aldus mr. Bakker Schut. Het hoofd van de BVD gaf een uit eenzetting aan het hof over de taak van zijn dienst: het inwinnen van ge gevens over organisaties, groeperin gen en personen waarvan gezien hun doelstellingen het ernstige vermoeden bestaat dat zij gevaar opleveren voor de democratische rechtsorde en de van deze staat. Deze or- bedrijven hun werk in het geheim. Om gegevens te krijgen moet de BVD op geheime wijze te werk gaan, aldus drs. Kuiper, die verder zei dat de BVD geen 'geheime politie' is. Drs. Kuiper zei op een vraag daarover van de raadsman, dat hij de zaak van Denny M en diens con tact met de BVD kende. Voor verdere vragen daarover beriep hij zich, omdat het op het operationele terrein van de BVD lag, op zijn sprek een afspraak was gemaakt voor een ontmoeting op 18 augustus tussen Denny en een BVD-agent in de stationsrestauratie teTilburg. Toen de raadsman hem van deze ontmoe ting een met een telelens gemaakte foto toonde, zei de adjudant de agent te herkennen. De raadsman ondervroeg commis- ris Vringer naar aanleiding van een verklaring die deze tegenover de pers zou hebben afgelegd over de inval len van de Eindhovense politie in de cember 1972 op vijf adressen waar leden van de „Rode Jeugd" woonden, omdat het vermoeden bestond, dat in die woningen wapens en spring stoffen verborgen zouden zijn. Er was ook een inval gedaan in de ou derlijke woning van Lucien, die daar toen was. Er werd materiaal voor het vervaardigen van twee staaf bom- Adjudant Van Dongen zei, dat hij met Denny M had getelefoneerd. Denny had hem opgebeld. De adju dant ontkende echter, dat in dit ge- De advocaat-generaal voerde in zijn requisitoir als bewijsmiddelen aan: het lidmaatschap van „de Rode Jeugd'" van verdachte, de be halve de explosieven, bij hem ge vonden geladen revolver en de vin gerafdrukken op een zak poedersui ker in èèn der pakketten. Hij be toogde met nadruk, dat het lidmaat schap van ,4e Rode Jeugd" door de rechtbank en door hemzelf als be wijsmateriaal is gebruikt, doch niet als maatstaf voor de straftoemeting. De inhoud van de paketten kan geen andere bestemming hebben dan om als explosievan te worden gebruikt. Er is een absolute identiteit tussen deze materialen en de kort tevoren op verschillende plaatsen in het land hij. Een legendarische figuur uit het Nederlandse politieke leven, jonk- vrouwe mr. C. W. I. Wittewaal van Stoetwegen, heeft een boek geschre ven. „De freule vertelt" heet het. Het bevat dan ook om de beschei den woorden van de freule zelf te citeren: „Vertelsels." Een anecdoti- sche aaneenrijging van gebeurtenis sen uit het leven van een vrouw, die veel mensen zo direct aansprak en spreekt door haar spontane uit roepen. „Dit is gekkenwerk" over een nachtelijke kamervergadering is haar laatste bon-mot. Als lid van het noodparlement be trad de freule op 20 november 1945 de Nederlandse politieke arena. Zij werd lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk-Historische Unie. En dat is zij gebleven tot 1971. In die 25 jaar heeft de freule heel wat gebeurtenissen van nabij meege maakt. Het aardige nu van het boek is, dat het vol staat met aller lei menselijke hebbelijkheden en onhebbelijkheden van de politieke figuren die het voor het zeggen hadden. Over het huwelijk van Prinses Bea trix en Claus, waar de als „tante Bop" van de koninklijke familie be kend staande freule emotioneel zéér bij betrokken was. „Vraag niet wat zo'n mensenpaar heeft doorgemaakt moeit)tankers. Volgens het gemeen telijk havenbedrijf is op het ogen blik natuurlijk niet te zeggen welke invloed de olieboycot op de ADVERTENTIE is of en zo Rot- Ja hoeveel tankers de Maasstad door zo'n viereneenhalve de boycot minder zal binnen krijgen. aardig )luurt als als de boycot van de landen slaagt, dan zullen en het Rijnmondgebied veel van te lijden hebben. 250.000 ton f 120.000 aan ha- lat uit ruwe olie en keer dat het schip in Rotterdam af- 190 miljoen ton. De meert. PM - De Bond van Docen- JartiaÉr Onderwijs heeft van- de algemene vergadering in het voorontwerp van wet ding hoger onderwijs" af- De bond vindt het wel wen- ïenhang te ontwikkelen tus- hoger beroepsonderwijs het wetenschappelijk on- ziet in het voor- te grote nadelen om er mee te kunnen gaan. bond, die ongeveer 1200 le is het overgrote deel geor- i van de docenten bij het 'HAAG Inbrekers hebben Wdag uit een woning aan de fan Soemstraat in Den Haag Éhameling antieke munten, lis en diverse zilveren voor liet een totale waarde van Igestolen. Om binnen te kun nen hadden de daders een gat *!or geboord waarna het slot I kon worden. Ook werd een 'de voordeur gelicht. hoger technisch, het hoger econo- misch-admtoistratief en het hoger agrarisch onderwijs. In het voorontwerp van wet is vol gens de bond de hoognodige bewe gingsvrijheid voor het HBO tot prak tisch nul gereduceerd. Er blijft een ondoorzichtige structuur over met een "gemeenschappelijk orgaan met on gelijke bevoegdheden naar HBO en WO en met een onduidelijke samen steling. Bovendien is er geen enkele garantie, dat de docenten bij het HBO nog iets in te brengen zullen hebben, aldus voorzitter ir. H. Mak- kreel. in het 'ys worden ook geblokkeerd doordat helt HBO in de mammoetwet is geregeld. In de sfeer van de rechtspositie zijn er ook heel wat bezwaren. De docen ten, die direct verantwoordelijk zijn voor het onderwijs, vinden dat zij van Er zijn drie redenen: Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende spaarvormen, met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, rente Wh. Maar ook: spaardeposito's, met een opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die andere ABN-diensten: van een lening-op-maat tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN erf5,-bij!En-datis eigenlijk nog een Een echte bank, óók om te sparen. voordat het zijn trouwdag op 10 maart 1966 heeft bereikt," schrijft de freule. Maar wat zij nu precies bedoelt lezen we niet. Over de overgang van Prinses Irene naar de r.k.-kerk. „Als dit de diep ste levensovertuiging is van Prinses Irene',, heeft de freulle toen gezegd, „dan moet ik dat respecteren. Ik ben echter blij, dat zij binnen de christelijke kerk blijft." Volgens de Irene", heeft de freule toen gezegd, Kamerlid Cals, de latere minister president, daar vrij bits op gerea geerd: „Dus het had nog erger ge kund." Over Beernink, die lange tijd de CHU heeft geleid als voorzitter en fractieleider. „Beernink was natuur lijk geen gemakkelijk mens als het tegen zat en hij voorzag veel narig heid op allerlei terrein. We stonden als fractie pal achter hem, maar er waren ook wel punten die we niet begrepen." Welke nu die punten waren onthult de freule niet. Ook in deze „vertelsels" blijft zij aardig. In de herinneringen aan de kabi netscrisis die heeft meegemaakt, al evenzeer. Een hoofdstuk over de vrouw in de politiek" ontbreekt na tuurlijk niet. De meeste informatie zit in de verhalen over de Jonge ja ren van de freule. Er valt uit af te leiden, dat zij altijd gewoon heeft moeten werken om aan de kost te komen. Ze was secretaresse van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. Goede vrienden hadden haar daar naast enkele agentschappen van verzekeringsmaatschappijen bezorgd „omdat de financiële toestand dat bepaald noodzakelijk maakte." Haar eerste politieke inzichten deed zij op in het gezin van de vooroor logse minister-president Colijn. Zij assisteerde mevrouw Colijn bij ont vangsten, omdat mevrouw geen frans sprak. een beschrijving van „pijnlijke situatie" in Zweden, waar de freule met twee andere Kamerleden eens terecht kwam op één hotelkamer, zy nam het niet. Een van de twee, Cornelissen, fluis terde zy over de ander, Weiter, het volgende in het oor „Je moet goed begrijpen, dat als Weiter op De Witte zit en ze hebben een paar glaasjes op en gaan sterke verhalen vertellen, dan zegt hij: Jk heb in Zweden met de freule de slaapka mer gedeeld, en dan kan ik wel in pakken." De freule vertelt geschreven door Jkvr. mr. C. W. I. Wittewaal van Stoetwegen. Uitg. Bosch Keu- ning. Prijs: ƒ16.50. Boycot is nog niet effectief DEN HAAG Tot nu toe is niet gebleken dat een Arabisch land in feite een tanker verboden heeft olie naar Nederland te transporteren. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond verklaard tydens de avondpauze van de wekeiykse vergadering van de mi nisterraad. De premier zei ook dat niet bin nenkort de olie en benzine gerant soeneerd zullen worden. Maar de be richten uit het Midden-Oosten noemde drs. Den Uyl niet onver deeld gunstig. „Er is een ernstige situatie ont staan omdat twee-derde van onze olie afkomstig is uit het Midden- Oosten. Op diplomatiek vlak vindt er belangrijk overleg plaats", aldus de minister-president.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7