Psychotechnisch verleden in Leids museum te zien ri Almelo stapt men al over grenzen heen ree$ blij met )odse staat Onrechtvaardig heid bij aanleg van riool iden naar geintegreerd systeem van beleidsvoorbereiding? Geschiedenis der Natuurwetenschappen Zilveren jubileum iAG 27 OKTOBER 1973 LEIDEN (tfjteidse gemeenteraad buigt igavond het hoofd over de jke organisatie: moet de be- jrbereiding nu gedifferen- of geïntegreerd. Hans Mel- cij threef er al over en legde rse verschillen uit. 0 imelo heeft men al wat meer met reorganisatie, 'n woord in liever niet gebruikt. Drs. van Dalen van de hoofd organisatie (in oprich- lerkte daarover op: "We zijn bezig en hebben het woord iU lisatie omgedoopt in organi- itwikkeling. Je bent eigenlijk irend bezig met het omvor- in het apparaat, zodat het het meest handelbaar wordt, beleidsbepalers". Drie Jaar kwam het verzoek uit de ge- aad van Almelo om eens 'n X ek te stellen naar de wer- an het ambtelijk apparaat, men speciaal aandacht had voor de mensen die aan de weg tim merden, de sociale dienst en de dienst gemeentewerken. Daarovor werd een extern bureau aangetrok ken, dat al snel op de moeilijkheid stuitte, dat je slechts allerlei afde lingen afzonderlijk kunt gaan on derzoeken. Daarom werd de op dracht uitgebreid tot een algeheel structuuronderzoek en daaruit kwam wat men noemt een basisplan. Prin cipes, die daarin werden neergelegd, waren dat beleidsbepaling thuishoort bij het college van B. en W. en de gemeenteraad, dat er een onder scheid is tussen beleidsvoorbereiding en -uitvoering (Je moet Je zelf reali seren waar je mee bezig bent), dat de constructie secretarie en diensten moet verdwijnen en dat er altijd problemen blijven die niet in één groep zijn in te delen. Van Dalen: "De opbouw van een secretarie en een aantal diensten is niet doelmatig, er ontstonden dou blures. Je hebt bijvoorbeeld de dienst gemeentewerken, die beleidsvoorbe- reidende mensen aantrekt, terwijl op de secretarie-afdeling openbare wer ken technici in dienst komen. Nu is Almelo nog niet zo groot, we kun nen nog wel op die nieuwe situatie inspelen. Er komen hoofdgroepen, die naast elkaar worden geplaatst, een deel van diensten en secretarie, wordt geïntegreerd, voor zover ze hetzelfde doel beogen. Natuurlijk blijven er altijd proble men, die niet in één hoofdgroep pas sen. Je kan dat oplossen door het van de één naar de ander te zen den, maar dat geeft veel tijdverlies. Daarom past het binnen de organi satie projectgroepen een soort clubjes ad hoe op te richten. En die houden zich dan speciaal met dat bepaalde probleem bezig. Het vorenstaande wil nog niet zeg gen, dat Almelo nu helemaal "omge turnd" is. De secretarie bestaat nog, en de diensten zijn er ook nog. Maar een aantal projecten draait nu. Daarvoor is een andere menta liteit nodig, men maakt nu een leer periode door. Die wordt begeleid door drs. J. de Meij, begeleider ver anderingsprocessen. "Men moet in spelen op anderen, er kan niet meer solistisch worden opgetreden. Dat geeft menselijke problemen, want men moet zich bezig gaan hou den met wat een ander doet". Daar- raast wordt er nu een gericht on derzoek ingesteld naar hoe de hoofd- gioepen er straks moeten uitzien. Taarbij komt men allerhande vraag stukken tegen. Zo heeft de gehele se- cietarie bijvoorbeeld maar één ar chief, terwijl elke dienst er apart weer één heeft. Toch moet een stuk van die secretarie en een dienst sa men straks een hoofdgroep gaan vor- Eén werkgroep houdt zich inmid dels bezig met de toekomst van .'iimelo. De eerste aanzet was een riiscussienota, die de groep had ge maakt voor college èn raad. Omdat de verantwoording helemaal kwam voor rekening van ambtenaren hoef den burgemeester en wethouders niet re verdedigen en kon vrijuit wor den gediscussieerd. De groep ging niet uit van een positief zoeken, maar vanuit de besprekingen die er zijn, een vrij uniek uitgangspunt, liet vervolg zou een dialoog met de oevolking moeten zijn, maar dat is enigszins de mist ingegaan. De raad wilde eerst iets concreters hebben, zo cat het nog geen echte geïntegreer de beleidsvoorbereiding kan worden. Dan zijn er groepen die zich bezig bouden op de middellange termijn (2-5 Jaar)de werkgroep organisa tie en een werkgroep die alle plannen inventariseert die er nu in Almelo zjjn. Tenslotte dan de werkgroepen, die zich beraden over zaken als wel of niet centraal inkopen, informatie- uit wisseling en huisvesting buiten landse arbeiders. De Meij hierover: „Het is een proefperiode. De werk- gioepen moeten tot resultaten komen maar het is ook een proberen op een neuwe manier met elkaar samen te werken. Dat is het nieuwe facet, het is interdisciplinair. Er worden straks ervaringen uit gewisseld over dat werken in werk groepen. Misschien merken we dan. das er nog training voor nodig is. Bij voorbeeld in sociale vaardigheid". Enthousiast vertellen de twee nog \erder over hun ervaringen en hoe het allemaal moet worden. Over hoe ei vroeger wel werkgroepen waren, maar dan langs elkaar heen werkten cn vaak niets van elkaar wisten. Nu komt er een centrale coördi natie, het proces wordt beheerst, maar niet van bovenaf. Mensen, zo vmden zij, kunnen èn moeten zelf coördineren. „Je moet natuurlijk wel oppassen dat Je tijdelijk niet teveel van de mensen vraagt. Als men er eenmaal gewend is zal het onge twijfeld prima verlopen". Eén van de belangrijke facetten van dit geïntegreerd samenwerken is wel, dat de grenzen tussen afdelingen gaan vervagen. Zulke grenzen mo gen alleen maar bestaan als ze zin vol zijn, maar informeel wordt er nu voer overleg toch al overheen ge stapt. De gemeente heeft verder het urofijt van organisatie-ontwikkeling aal er uit de mensen wordt gehaald wat erin zit, voor de mensen is er de reële kans zich te kunnen ontwik kelen tot het niveau dat ze kunnen halen. „Ik geloof, dat Je dan heel wat status kwijtraakt, want dat is vaak het afreageren van een frustra te" is De Meij van oordeel. PIETER TAFFIJN. ouw Dijkwel. Wist u dat de Israëlische soldaat, die na Ie aan de muur stond te bid- oodgesohoten werd door een In 1967 moesten ze wel be- met vechten, daar de Joden rel hinder ondervonden door Arabische terreurgroepen, ben dat Jaren aangezien tot- zeiden: "Nu is het genoeg, erdt geen 19401945 meer, we niets terug kunnen doen", twee keer in Israël geweest heel wat terroristische daden bijvoorbeeld een bom in een i in een supermarkt. Ook in ibussen, auto's en bushaltes, ook uitgerekend in dat Sabe- tuig dat werd gekaapt. Nu de Arabieren aan dat de Is- een vliegtuig onderschept Dat is waar en dat is een n Israël. Maar als de Arabie- vliegtuig kapen en de mensen igen in de hete woestijn la an, dan staan ze zeker in hun ERS SCHRIJVEN aten in een bus om naar een te gaan, dicht bij de Golan - Er Hepen drie Arabieren ib us en de chauffeur moest Ets rijden om geen Arabier over te rijden. Iedereen be de het geduld van de chauf- se gooiden stenen naar laar de chauffeur heeft ge- [eduld te hebben en alles te m oorlog te vermijden. Wat en ophef maken als er rabier gewond werd. En zo de Joden veel van de Arabie- vat. De Joden 'kregen eindelijk ad Israël. Dat was bijna hele- kaal. Eerst lachten de ren om zulke dwaze Joden, au dat alles vruchtbaar is wil- het land te<rug hebben. Vele hebben ook stukken land ge- KLOKKEN iese Staart en Stoeltjes, jn Sallanders. Echte ieke Franse en Comtoise klokken, specialist met vak-service d. WATER tflemmerstraat 181, Leiden kocht van de Arabieren, die 't maar al te graag verkochten. Maar zie: ook dat waardeloze land van de Arabieren brachten de Joden tot grote bloei. En nu wiillen de Arabie ren wat ze voor goed geld verkoch ten zomaar terugwinnen. Nee, we moeten blij zijn met de Joodse staat. We moeten er blij mee zijn dat de Joden ook iets voor zich zelf hebben waar ze vrij hun gods dienst kunnen beleven. Jammer dat de buurlanden het hen zo misgun nen. Want vier maal oorlog in de ze venentwintig jaar is toch wel een beetje veel. Maar u begrijpt wel dat God mest zijn volk was, anders hadden ze nooit drie keer gewonnen en waren ze nooit zo sterk geweest. Weet mevrouw Dijkwel wel dat de Joden niet bij de muur konden en mochten komen? Maar nu Jeruza lem in Joodse handen is mogen de moslims en mohammedanen wel vrij langs de muur gaan. Nee, laten we blij zijn dat de Joden nu niet zielig zijn, maar een hard werkend volk. Als onze buurlanden ons ook eens met z'n allen bevoch ten? U zag het. In mei 1940 hielden we het maar vier dagen uit. Hulde aan Israël dat het tegen zoveel lan den moest opnemen en dat tooh niet ten onder zal gaan. Nog een P.S. Vindt mevrouw Dijk wel het niet Jammer dat ze Israël niet de schuld kan geven van bom men in boodschappenmandJ es en al die aanslagen en kapingen? Jam mer voor u dat dat alleen van de Arabieren kan worden gezegd. A. GIJZENIJ-ELKERBOUT Splinterlaan 1, Leiderdorp. Marokkanen vieren feest LEIDEN De Stichting Bijstand Buitenlandse werknemers „Rijn en Lek" wil graag haar deel leveren in het mogelijk maken en verhogen van de feestvreugde voor de buiten landse werknemers, die binnenkort het einde van hun vastenperiode vieren. Er wordt een 2Yz uur durend pro gramma georganiseerd op vrijdag 2 november in de stadsgehoorzaal in Leiden. Aanvang 8 uur. Twee professionele Marokkaan se gezelschappen dragen zorg voor de presentatie. LEIDEN In het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwe tenschappen is sinds gisteren een tentoonstelling te bezichtigen, waar psychotechnische apparatuur ge toond wordt. Met deze apparatuur kunnen vaardigheden van proefper sonen, bijvoorbeeld het snel reage ren op een verandering in een gege ven situatie, worden gemeten. De tentoongestelde apparatuur werd Jarenlang gebruikt in een nog jonge tak van wetenschap, de psy chotechniek, die tegenwoordig niet langer als zelfstandig oordeel van de psychologie bedreven wordt. Het doel van de psychotechniek was de resultaten van psychologisch on derzoek zoveel mogelijk in de prak tijk toe te pasen. In het begin van de twintigste eeuw ontstond langzamerhand het inzicht, dat de menselijke factor een zeer belangrijke rol speelt in het ar beidsproces. Met de menselijke factor wordt niet alleen bedoeld, dat iemand bepaalde eigenschappen moet hebben om een gekozen beroep goed te kun nen uitoefenen, maar ook dat de om geving waarin die mens werkt aan bepaalde eisen wat betreft warmte, licht etc. moet voldoen. De psychotechniek dn het bedrijf maakte gebruik van onderzoeksmethoden (om ervoor te zorgen, dat de menselijke factor in het arbeidsproces zo goed mogelijk tot zijn recht zou kunnen komen. Voor de werknemer heeft dit tot gevolg, dat hij werk doet, dat hij goed en met plezier kan doen en dat hij in een aangename omgeving werkt. Het spreekt vanzelf dat ook de werkgever daar wel bij vaart. Om ervoor te zorgen, dat de Juiste man op de Juiste plaats komt, wordt de sollicitant getest op een aantal eigenschappen, vereist voor het be roep, dat hij wil gaan uitoefenen. Od de tentoonstelling zijn een aantal voorbeelden van inmiddels verouder de testapparaten te zien, die bij de P.T.T. gebruikt werden om chauf feurs te testen. Het weldoordacht kunnen han delen in een moeilijke situatie, voor chauffeurs een eerste vereiste, werd getest met het zgn. 'kaarsjesappa raat. Ook de chauffeurscabine, waarin de proefpersonen, via een film, met allerlei verkeerssituaties werden geconfronteerd, vormde een belangrijk onderdeel van het test programma. Niet alleen het selecteren van de beste man voor een bepaalde func tie, maar ook de opleiding van per soneel binnen het bedrijf vormde een onderdeel van de psychotechniek, waarvan op de tentoonstelling enige voorbeelden te zien zijn. Van de aanpassing van de omge ving aan de werkende mens is de zgn. encephalometer een voorbeeld. Door de schedelvorm te meten werd ervoor gezorgd, dat telefonistes en telegrafisten met goed passende kop telefoons hun werk konden doen. De apparatuur, die op de tentoon stelling te zien is, werd in de dertiger Jaren vervaardigd door het Psycho technisch Laboratorium van de P.T.T., onder leiding van mej. dir. R. A. Biegel, mej. Biegel was in Neder land een pionier op het gebied van de psychotechniek. Op de tentoon stelling is daarom voor haar een ere plaats ingeruimd. De collectie apparaten, die door de P.T.T. aan het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschap pen overgedragen is, is representatief voor de bloeitijd van de psychotech niek in de jaren dertig. De tentoon stelling, getiteld: „Psychotechniek bij P.T.T.." illustreert een boeiend hoofd stuk uit de geschiedenis van de Psychtotechniek. Het Museum is op werkdagen van 10.0016.00 uur ge opend en op zondagen van 13.00— 16.00 uur. Encephalometer Buurtfoncls Rijn- en Schiekade: LEIDEN Het buurtfonds Rijn en Schiekade heeft in een brief aan de gemeenteraad aandacht gevraagd voor "onrechtvaardigheid bij de aanleg van een riool langs de Rijn en Schiekade". Het buurtfonds is het oneens met het feit, dat B. en W. huiseigenaren die zelf een aanslui ting op de riolering willen hebben, de hieraan verbonden kosten zelf la ten betalen. De gemeente betaalt al leen de kosten van de omzetting van de aanwezige lozingen op de Trek- vliet op het gemeenteriool. Om een aantal redenen vindt het buurtfonds dit niet rechtvaardig Het wijst er op, dat de eigenaren al sinds jaar en dag rioolbelastinn betalen, zonder dat de gemeente heeft gezorgd voor enige rioolvoor ziening. Dat heeft er. zegt het fonds, toe geleid dat veel huiseigenaren zelf kostbare tijdelijke voorzieningen hebben moeten aanleggen. Een argument is ook, dat eigenaren die nu op de sloot achter de huizen aan de Rijn- en Schiekade lozen, de ze situatie niet willen veranderen. Zij worden daartoe, zegt het buurt fonds, echter gedwongen door het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het buurtfonds zegt voorts, dat het optreden van de gemeente leidt tot ongelijkheid ten aanzien van de fi nanciële consequenties voor de be trokkenen. "Een vervallen bestaan de aansluiting zal wèl op kosten van de gemeente worden hersteld, terwiil een huiseigenaar die inmiddels zelf voorzieningen heeft getroffen ook de nieuwe aansluiting zelf zal moeten betalen. Bovendien zijn de aanslui- tingskosten hoger naarmate men verder van het riool afwoont" Het verzoek van het buurtfonds aan het gemeentebestuur is. gezien dit alles, dat de gemeente bij wijziging van een rioleringssituatie de kosten voor haar rekening neemt van het werk. dat op gemeentegrond wordt uitgevoerd. Mocht dat een te ver strekkend verzoek zijn. dan wil het buurtfonds in elk geval dat de men sen die nu op de sloot achter de Rijn- en Schiekade lozen niet de he le nieuwe aansluiting op het ge meenteriool hoeven betalen. Chauffeurscabine, rechts mej. dr. Biegel. LEIDEN Op 1 november 1973, viert de heer C. van der Bijl, tech nisch hoofdambtenaar A bij de af deling Stedebouw van Gemeentewer ken, zijn 25-Jarig ambtsjubileum. Hij werkte voor zijn komst naar Leiden, achtereenvolgens bij de ge meenten Rotterdam. Utrecht, Am sterdam, Dordrecht, Hengelo en Vlaardingen. Op 1 juli 1967 kwam hij als ontwerper bij de afdeling Stede- bouw van Gemeentewerken in dienst. Het Jubileum van de heer Van der Bijl zal in besloten kring worden ge vierd. Secretariaat: BOERHAAVELAAN' 230, LEIDEN - TEL. 51890

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3