ïulp voor le vrouw b lij ven OUDERS BLINDE KINDEREN GAAN Vrouwen hoeven geen secretaresse te blijven Iredictor 11141, SAMENWERKEN Informatiebureau adoptie zou wachttijd bekorten Je droomt wel eens een keertje... DAG 27 OKTOBER 1973 EXTRA ijn tl die veel zorg aan hun ■up besteden, hebben meer suk- hun leven", meent de Ameri- i cosmetica-koning Max Fac- Want vrouwen worden niet al door hun minnaar, maar ook andere mensen uit hun omge- het eerst op hun uiterlijk be eld". twoordig wordt er zelfs zo veel aan wat poeder en een vleug- istick gehecht dat het meisjes kan worden verplicht om „mooi" op hun werk te verschijnen. De Hoge Raad, de hoogste recht bank in Nederland, die zich meestal bezig houdt met meer serieuzere za ken, stelde onlangs een eigenaar van een parfumeriewinkel in het gelijk, die erop stond dat zijn verkoopsters, iedere morgen met verzorgde kap sels en een perfekte make-up aan hun werk zouden beginnen. De geschiedenis vermeldt niet of de meisjes, als tegenprestatie 's mor gens wat later mochten komen. De meeste vrouwen hebben nl. vrij veel tijd nodig om zich op te maken. En het zijn echt niet alleen wat onhan dige huisvrouwen die, wanneer zij een avondje uitgaan, een tijd lang voor de spiegel staan, omdat hun oog make-up niet wil lukken. Filmster Sophia Loren heeft er 's- morgens ruim een uur voor nodig om zich op te maken en de Neder landse topmannequin Tanya Tnj- bels bekende dat zij voor het aan brengen van haar make-up bijna evenveel kwijt is. Maar een vrouw die een druk huishouden heeft kan daar meestal niet zo veel tijd voor missen. SpeciaaJl voor hen schreef Guy van Rooyen „visagist" of liever make-up deskundige van Max Factor Neder land .het Boek der Schoonheid, een praktische met veel kleurenfoto's uit gevoerde gids, die sindskort bij de parfumeriezaken voor f 5,95 verkrijg baar is. Guy heeft daarin tientallen tips voor de bestrijding van de meest voorkomende huidproblemen. ACNE beter bekend als puberpuis tjes zijn een geweldige broedplaats van bacteriën. Om te voorkomen dat zij zich verder uitbreiden is het no dig om het gezicht desnoods drie maal per dag met een huidontvet- tende zeep te wassen. Gebruik daar na alcoholhoudende gezichtslotion en 's nachts een anti-puistjescrème. EEN BRIL hoeft geen belemme ring voor oog make-up te zijn. Aller eerst moet u er bij het kiezen van het montuur voor zorgen dat de bo venste rand van de bril samenvalt met de wenkbrauw. Heeft u brille- glazen die uw ogen vergroten ge bruik dan zachte kleuren op uw oog lid en vooral geen parelmoer. Heeft u verkleinende brilleglazen dan heeft u Juist wel parelmoer oog make-up nodig om de ogen wat groter te doen lijken. CAMOUFLAGE van puistjes, lid tekens en zelfs de meest ontsierende wijnvlekken is tegenwoordig heel goed mogelijk met speciale camouflage- sticks. Kies daarvoor altijd een stift die één tint lichter is dan de make up of uw huidskleur. Aanbrengen en voorzichtig inkloppen, maar niet inwrijven. De stift gebruikt u na de vloeibare make-up, maar voor de poeder. DE ELLEBOGEN mag u bij uw li chaamsverzorging niet vergeten want zij zijn de meest verraderlijke leef tijd verraders. Smeer ze min stens één keer per week in met een massage-crème. DE HALS heeft eigenlijk net zo veel behoefte aan een goede verzor ging als uw gezicht. Om te voorko men dat in de hals voortijdig vou wen ontstaan zult u het meeste suk- ses boeken met de volgende sauna methode: 1. Crème inmasseren met opwaartse bewegingen; 2. Warme handdoek enkele minuten tegen de nals houden; 3. Daarna afwisselen met een koude doek. GERSTEKORRELS, harde opeen hopingen van onderhoudsmateriaal zijn niet zo gemakkelijk te verwij deren als meeëters. Als het na een goede massage van de huid niet lukt om ze kwijt te raken blijf er dan niet aan peuteren, want daar komen in- Kkties van, maar roep de hulp in van een vakkundig schoonheidsspe cialiste. KRINGEN onder de ogen kunnen T.ooral als het een paar avondjes erg laat is geworden bijzonder lelijk slaan. U werkt ze onzichtbaar weg met wat donkere vloeibare make-up. Bovendien kunt u de aandacht wat afleiden door parelmoer oogschaduw op het ooglid en wat meer mascara te gebruiken. DE LIPPEN van de meeste vrou wen zijn lang niet allemaal zo sen sueel als die van Brigitte Bardot, maar u kunt wel veel doen om 'n mooie mond te krijgen en dat alleen al door 'n goede kleur lipstick te kie- Draag nooit een oranje of felrode Lpstick bij een blanke huid, want dat zal u alleen maar nog bleker maken. Heeft u nogal veel last van coupe rose gebruik dan nooit een cyclaam- Jueurige lipstick want daardoor wor den de gesprongen adertjes in het gezicht geaccentueerd. Heeft u een wat smalle mond kies dan nooit een biuine lipstick want daardoor lijken uw lippen nog smaller. Zijn uw lip pen te dun, trek dan een dunne lijn iets buiten uw eigen lipcontoures en vul de ruimte met lipstick in. Ts uw bovenlip te dik, trek dan die dunne lijn even binnen de natuurlij ke liplijn en vul alles tot zover in. Is v.w mond te groot breng dan eerst een vloeibare make-up op uw lippen aan en teken daarna een kleinere mond binnen de contoures en vul al leen dat gedeelte met lipstick in. Heeft u last van droge lippen dan eeist voordat u met lipstick gaat werken een vochtinbrengende dag- MEEëTERS zijn gemakkelijk te verwijderen als u eerst een poosje met het hoofd boven een bak met dampend water blijft staan. DE NEUS kan soms een storend Cxtment zijn, maar daarvoor is er nog geen operatie nodig want met make-up valt er heel wat te camou- Leren. Een bredere neus lijkt smal ler met een donkere schaduw links en rechts van de neusbrug. Een Comme neus corrigeert u door een rechte lijn over de neus te trekken met een wat lichte stift, terwijl men au zijkanten dan met een donkere make-up moet camoufleren. Lijnen die van de neus naar de mond lopen kan men wegwerken door in de scha duwen een lichtere kleur make-up aan te brengen. EEN ONDERKIN verbergt u onder wat donkere rouge of make-up op de cnkkere gedeeltes. OPEN PORIëN raakt men kwijt Qoor de huid regelmatig met alcohol houdende tonics te verfrissen. RIMPELS zijn een tijd lang te voorkomen wanneer men de huid met een voedende nachtcrème zacht en soepel houdt. PIGMENTVLEKKEN ontstaan -aak doordat men te snel na het rei nigen van het gezicht met 'n alcoho lische tonic weer in de zon gaat lo pen. WRATJES zijn meestal een on schuldige voortwoekering van de huid. Ze zijn met camouflagecrème aardig te maskeren, maar u doet er toch beter aan om aan de huidarts te vragen of het niet beter is om ze cp vakkundige wijze weg te laten ha- Men is voorts van mening dat het leeftijdsverschil van 35 Jaar tussen ouders en kind geen reden mag zijn om hen bij voorbaat af te wijzen Het duurde vele maanden voordat deze Koreaanse weeskindertjes aan Nederlandse en adoptie-ouders wer den toegewezen en op Schiphol aankwamen. MSTERDAM Niet alleen in Engeland worden immige vrouwen ook wel eens door hun man mishan- :ld. Mishandeling komt ook in de beste Nederlandse zinnen voor. Er wordt alleen zelden over gepraat, ant de meeste vrouwen schamen zich er voor om er hun familie, huisarts, dominee of pastoor over te agen dat hun man er 's-avonds wel eens dirftig op los sgint te slaan als het eten niet tijdig op tafel staat of ts anders hem niet bevalt. haar meedenkt en met haar mee voelt. De Stichting wil overigens niet al leen mishandelde vrouwen helpen, maar ook andere vrouwen, die in een conflictsituatie geraakt zijn of die met persoonlijke emotionele "problemen te kampen hebben. Het werk voor de „Vrouwen, Ver- trouwenstelefoon" wordt door vrij willigsters gedaan, maar de exploi tatie van het alarmnummer kost toch geld daarom werd er een spe ciale rekening bij de AMRO-Bank in Amsterdam geopend. Het giro nummer van de AMRO-Bank in Amsterdam is 8000 en het rekening nummer van de Stichting Vrouwen Bellen Vrouwen: 41 17 64 187. mishandelde vrouwen zwijgen zij, terwille van de kinderen, niet willen scheiden. Maar de Mina's, Man Vrouw-Maat- pij, de Amsterdamse Vrouwen groepen en de Groep 7152 vin- lat de onmondigheid van mis trouwen, die met dergelij- oeilijkheden te kampen heb- desnoods anoniem naar hulp- ïende instanties verwijzen. En werd de Stichting Vrou- Bellen Vrouwen opgericht. 1 oktober J.l. zijn speciaal ge le vrijwilligsters van de stich- an maandag tot en met vrij- m 9 tot 12 uur 's morgens en tot 12 uur 's avonds bereik- onder het telefoonnummer i015O. Iedere vrouw in nood dit nummer bellen en wordt te woord gestaan door een die naar haar luistert, met ADVERTENTIE fu kunt u zelf als eerste of u wel of niet in ichting bent. eenvoudige, betrouwbare :tor Zwangerschapstest, en op uw gemak. na het uitblijven van ;truatie kunt u 't weten, ndt de Predictor tgerschapstest bij apotheker Vangerschapstest oor thuisgebruik. Ombudsvrouw De vertrouwenstelefoon is overigens niet de enige instantie waar vrou wen voor hulp terecht kunnen. De ombudsvrouw van de Dolle Mina's Meta van Beek, die als bedrijfs maatschappelijk werkster werkzaam is bij de Haagse gemeentelijke So ciale Dienst, stelt tot 1 mei van het volgend Jaar vrijwel al haar vrije tijd beschikbaar om vragen en klachten van werkende vrouwen en van vrouwen, die willen gaan wer ken op te vangen. Zij is telefonisch bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 19 tot 22 uur onder 070—554513. Ongehuwde moeders Ongehuwde moeders die in moeijk- heden zitten, kunnen over de meest uiteenlopende zaken kosteloos advies krijgen bij het informatiecentrum van de Centrale voor Ongehuwde Moederzorg en de Hendrik Pierson Vereniging: Het adres is: Lange Jansstraat 26 Utrecht 030—318126. Creches n inlichtingen wil over kinderdagverblijven, peuter speelzalen en crèches in de naaste omgeving kan men zich wenden tot de Werkgemeenschap Kindercentra Nederland, Graaf van Rechteren- straat 53, Oosterbeek tel: 08307-57 Den Haag De Nederlandse Ver eniging ter Bevordering van de In ternationale Adoptie „Wereldkinde ren" heeft bij de staatssecretaris Glastra van Loon van justitie de oprichting bepleit van een centraal bureau dat informaties kan ver strekken over de vraag en het aan bod van kinderen voor adoptie. „Wereldkinderen" is er van over tuigd dat een dergelijk bureau veel zou kunnen doen om de wachttij den te verkorten voor ouders die een buitenlands kind willen aanne- In Nederland staan al meer dan duizend ouders op een wachtlijst die een buitenlands kind in hun ge zin willen opnemen. En dit terwijl hulpbehoevende kinderen vooral in Korea en Vietnam vaak onder er barmelijke omstandigheden op plaatsing in een gezin moeten wachten. De vereniging „Wereldkin deren" wijt dit ondermeer aan de weinig serieuze pogingen van de Nederlandse overtieid om buiten landse kinderen naar ons land te la ten komen. De Vereniging heeft ook kritiek op de selectie van adoptief-ouders. Men eist dat het gezinsonderzoek binnen een redelijke tijd wordt af gesloten en dat de ouders een af schrift van het rapport over hen krijgen. BROEK IN WATERLAND Ouders van gehandicapte kin deren worden door onze maatschappij dubbel gestraft, want behalve dat de opvoeding van deze kinderen een zeer zware opgave is, kost het grootbrengen van gehandicapte peuters ook bijzonder veel geld. Den Haag Ambitieuze vrouwen hebben in Nederland weinig kans cm bij een bedrijf manager of direc teur te worden, maar in Amerika liggen de zaken anders. Daar werd enige tijd gleden een wet van klacht waardoor alle commerciële- en overheidsinstellingen verplicht zijn om vrouwen die voor een lei dende functie in aanmerking willen komen, dezelfde mogelijkheden te bieden als mannen. Een vrouw, die naar een baan als piesident-directeur van een autofa- briek solliciteert, mag als zij de vereiste technische en commerciële opleiding heeft in de Verenigde blaten niet langer als kandidate werden afgewezen. En in Engeland heeft men sinds kort ook al een wet om gelijke Kansen voor de werkende vrouw te garanderen. In Nederland is men nog niet zo ver, maar grote, meer internatio naal gerichte bedrijven, houden er iekening mee dat er binnen afzien bare tijd ook bij ons een wet zal komen waardoor winkels, fabrieken en kantoren worden verplicht om voor de hoogste posten in hun con cern ook vrouwen in aanmerking te laten komen, als die zelfde capaci teiten als de mannelijke kandidaten hebben. fcï* Shell probeert men om de ont wikkelingen een stap voor te blij- Bij de personeelsafdeling van het concern werd mevrouw ir. M. C. Endert-Baylé als speciaal adviseuze benoemd met de bijzonder opdracht om een onderzoek in te stellen naar de plaatsings- en carrièremogelijk heden voor vrouwelijke academici in het concern. Mevrouw Endert schreef over haar bevindingen een rapport dat op het ogenblik door de Sliell-directie wordt bestudeerd. Over de aanbevelingen die zij deed, wil zij nog weinig zeggen, maar wel dat er voor vrouwen bij Shell meer mogelijkheden zijn dan om screta- resse te worden. niet overgeplaatst kunnen worden, en zich vaker ziek melden. Gebrui kelijke vooroordelen die veevuldig weiden gehanteerd zodra de positie \an werkende vrouwen in geding ia' De Shell-directie vroeg aan me- viouw Endert de waarde van deze argumenten eens te meten. Zij deed het en kwam daarbij tot de conclu sie dat 't voor een bedrijf als Shell inderdaad wel wat moeilijk is om vrouwen naar het Middenoosten te sturen om met Arabische sheiks over olieconcessies te onderhande len. Maar volgens haar zijn er voor- ai bij de research-afdelingen genoeg iuncties, die evengoed door vrouwen axs door mannen kunnen worden uitgeoefend. De hoogst geplaatste vrouw bij Shell is op het ogenblik een oc- tï ooigemachtigde, een functionaris die niet tot de top van het bedrijf behoort. En het zal trouwens nog wel even duren voordat er bij Shell een vrouw tot directeur wordt be noemd. Sicchts 1 op de 40 vrouwelijke em ployees heeft bij Shell een functie, ciie boven het secretaresse-niveau ligt. Maar verder dan een middelho ge functie zijn de dames bij Shell nog niet gekomen. Volgens mevrouw Endert kan men dat de Shell-direc tie eigenlijk niet verwijten omdat het aanbod van vrouwelijke inge nieurs, economen en wiskundigen nog vrij gering is. Er is de laatste Jaren echter een duidelijke verandering merkbaar omdat er een steeds groter aantal meisjes voor mevrouw Endert, dat van de vrouwelijke studenten maar liefst 60% door huwelijk of om een andere reden hun studie niet afma ken Maar onderzoekingen hebben volgens haar ook aangetoond dat vi ouwen, wanneer zij eenmaal een academische opleiding voltooid heb ben ook na hun huwelijk langer L'JJven werken. En die vrouwen krijgen bij Shell binnenkort meer kansen. tegen beter weten in, van een romantischer wereld. Van dat hutje-op-de-hei dat niet meer bestaat, begroeid met rozen en kamperfoelie. En jij zelf dan intens vrouwelijk en stralend in de deuropening. Maar stralend en vrouwelijk kunt n er ook in de flat bijstaan, daar hoeft n geen huisje voor te zoeken. De nieuwe bloeses bij Vinke, en de tuniekbloeses op de iets slankere pantalon, hebben de wijde mouwen, shawlkragen en kopmouwen van een romantischer tijd. Vinke mode voor langer dan vandaag. De ouders van polio-patiëntjes, sof- tenon-kinderen en blinde kinderen zijn astronomische bedragen kwijt wanneer zij bijzondere kleding, aangepast speelgoed of wat extra technische hulpmiddelen willen ko pen. Voor lang niet alles wordt een vergoeding door de ziekenfondsen betaald. Het is dan ook bijzonder nuttig dat de ouders van gehandi capte kinderen zich in een aantal belangengroepen hebben verenigd. Er zijn er al een hele reeks, maar binnenkort komt er ook een lande lijke vereniging van ouders van blinde kinderen bij. Men wil zoveel mogelijk ervaringen uitwisselen en een uitleensysteem voor speelgoed opzetten. Bovendien bestaan er plannen om regionale peuterklasjes en kleuterscholen op te richten. Men wil ook de belangen van ou ders van blinde kinderen bij de overheid wat beter gaan bepleiten. Het voorlopige contactadres van de belangenvereniging is: mevrouw G. Eiselin, Osteinde 15, Broek in Wa terland. Ouders van dove kinderen kunnen zich wenden tot de al langer be staande Federatie van Verenigingen van Ouders van Dove Kinderen, Se cretaris is de heer K. R. de Graaf, Dilgtweg 26, Haren (Gr.) tel: 050 347961. Of men kan zich voor informaties tot de algemeen overkoepelende or ganisaties van ouders van gehandi capte kinderen wenden. Het adres is: Anna Paulownastraat 52, Den Mevrouw Endert, zelf scheikundig ingenieur, getrouwd met een inge nieur en moeder van twee zoons, die in Delft studeren, voelt zich in het imposante oude hoofdkantoor van Shell aan de Haagse Carel van bylantlaan geen Dolle Mina. Ook al is haar kamertje waarschijnlijk het enige vertrek in het machtige olie concern waar een kleurige Ameri kaanse „Woman's lib" poster aan de Mevrouw ir. M. C. Endert- Baylé: 'Vrouwen kunnen bij Shell meer dan alleen secretaresse worden". muur hangt. ..De directie vond het zelf nogal «ucemd, dat bij het bedrijf nog steeds zo weinig hooggeplaatste vrcuwen werken. Toen men naar de oorzaak informeerde lieten de afde lingshoofden weten dat zij voor ho gere functies liever geen vrouwen nemen omdat die weer zo snel weg gaan, geen leiding kunnen geven,

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21