General Motors geeft Vauxhall steun in de rug i|5§y? impress» Solo Electra jN J)E INTER [OMT SEENS... Minder rijden door meer liften Ford Herstel van deuken en scheuren Een jaar lang zonder lekke band begint nu DATSUN 120 Y ook in radio's AUTO Henry Ford de tweede de grote baas van Ford Motor Com- nany heeft zijn minachting voor de stakingen, die de Britse autoindustrie bij herhaling teis teren, nooit onder stoelen of ban ken gestoken. Hij heeft wel eens hardop getwijfeld of het onder die omstandigheden mogelijk zou zijn de vestiging van Ford in Enge land te handhaven. General Motors daarentegen heeft besloten in de komende twee jaar 67 miljoen dollar uit te trekken voor het uitbreiden en ontwikkelen van de nogal bekritiseerde lijn van Vauxhall-modellen. Vauxhall heeft het de laatste Jaren niet gemakkelijk. Het Britse week blad, dat het bericht over de grote investering het eerst bracht, consta teerde nuchter, dat de Britse G.M.- produkten de twijfelachtige reputa tie van ouderwets en onbetrouwbaar hebben opgebouwd. In Engeland blijkt dat ook wel uit de verkoop cijfers. In enkele Jaren zakte Vaux- halls marktaandeel van 13 naar 8,3 procent. Dat tekent de situatie. Toch wordt aangenomen, dat de beslissing van General Motors om zo'n fors bedrag in de Engelse vesti ging te pompen niet alleen is geno men om Vauxhall in Engeland weer met beide benen op de grond te krij gen. Ook niet alleen om het aantal arbeidsplaatsen uit te breiden (2.000) Maar méér nog met het oog op de Europese markt, die ook voor Enge land open ligt. Daar zal in het nieuwe program van Vauxhall zeker rekening mee wor den gehouden. Er zal dan ook wel een wagentje in produktie komen, dat veel gelijkenis zal vertonen met de Vauxhall heeft de naam Firenza gereserveerd voor deze coupé met een hoog vermogen, dat wordt geleverd door een 2300 cc motor met dubbele carburateur (131 DIN-pk). Met de prototypes werd een maximumsnelheid van meer dan 190 kilometer per uur gehaald en een acceleratie van 0 tot 100 kilometer in min- dan acht seconden. De vijf versnellingsbak is standaard. De Firenza, die van voren iets lijkt op de Magnum coupé kreeg vergeleken bij deze wagen zioaardere schijfremmen en een ver zwaarde wielophanging met verlaagde veren. Deze Vauxhall Firenza, die op de automobieltentoonstelling deze maand in Londen zijn debuut maakte, zal begin volgend jaar in produk tie worden genomen. Over de prijs is uiteraard nu nog niets te zeggen. nieuwe Opel Kadett. Want al is de Vauxhall Viva vrijwel even groot, nagenoeg even duur (op dit moment zelfs iets goedkoper) het succes is altijd veel minder geweest. Oorzaak? Wellicht kwalitatief. De Kadett kan concurreren met Fords Escort met Chryslers Imp. met Leylands mini (inmiddels in ons land nog eens in prijs verlaagd om in de aanval te kunnen gaan). En dat zijn nog al leen de Britse wagens. We praten niet eens over de Fiats, Renaults, Citroëns, Volkswagens en kleine Ja panners op de Europese markt. De Kadett bleef in ons land de meest verkochte wagen. Daar General Mo tors ervan houdt van twee wallen (bij ons Opel en Vauxhall) te eten lijkt de conclusie ten aanzien van Vaux- halls toekomstige programma voor de hand te liggen. - zijn we op de komst van de ev voorbereid, hij openbaart toch vrij plotseling en meest- j die momenten waarop hij nog even had mogen wegblijven, allen veel automobilisten er- denken als straks het allereer- pak sneeuw hun auto in een ig- eeft veranderd en wanneer de meters naar fabriek en kantoor schuifelend" moeten worden af- gd: blikschade voorkomen is «nmaal beter dan repareren, lien behoort u tot de automo ten die hun wagen piekfijn op finter hebben voorbereid. Accu, men, ruitewissers, lichten, uit- systeem, waterslangen en ven- orriem moeten natuurlijk in ecte conditie zijn. Is nogal verwaarloosde onder - a van de auto zijn de banden rooral in het winterseizoen toch extra aandacht nodig hebben, s de technici van Goodyears iencentrum in Luxemburg. Een i van Goodyear testrijders reist ;aar naar Zweden en Zwitser- iom het gedrag van banden in uw en op ijs te controleren én erbeteren. Uit hun ervaringen en een paar vuistregels naar q. die iedere automobilist zon al te veel in gewikkeldheden opvolgen om zo veilig en com- ibel mogelijk met de auto de er door te komen. aden dienen een profieldiepte tezitten van minstens 1.5 mm sar van slippen neemt toe naar. i de profieldiepte afneemt. idhaaf de Juiste bandenspan en let daarbij vooral op de banden. Ongelijke spanning in oorbanden kan, zelfs bij gelei- 'j remmen, uw wagen doen gens met een groot motorver- ?n slippen gemakkelijker, dan e en middenklassewagens. Rij ig weg en rem geleidelijk. tand houden. Op een droog !ek heeft een wagen, rijdende "n snelheid van 80 km/u, al 45 r nodig om te stoppen. Op een eeuwde weg is dat 130 tot 160 r. Op een beijzeld wegdek meter. euwbanden geven uw auto een re wegligging en verhogen het rermogen. Het grovere blokpro- bijt zich vast in de sneeuw en Emakkelijkit optrekken en rem- Voor hen die voor het uitoefe van hun beroep veel moeten n zijn winterhanden natuur de beste oplossing. tersporters die met de auto hun vakantieverblijf gaan leninhun winterhanden ijsna- (spikes) laten aanbrengen, voor zijn de gaatjes in het iel reeds aanwezig .De banden- ialist weet er alles van. tuurlijk is het zo dat u onder erse omstandigheden veel zamer en voorzichtiger moet n dan gewoonlijk. Met de no- zelfbeheersing. een in perfecte verkerende auto én goede len hebt u de meeste kansen schade- en schandevrij uit 't erseizoen te voorschijn te ko- DEZE PAGINA IS 1ENGESTELD DOOR KOOS POST Een electrisch brommertje trekt nog heel wat bekijks. Eigenlijk geen wonder, wat het is een nog verre van alledaagse verschijning in het verkeer. Niet in het minst door het uiterlijk: breed, laag en erg kleine wieltjes. Het lijkt meer op een scoo ter dan op een brommer. Maar de rust, waarmee het vehikeltje zich over de fietspaden beweegt, maakt dat iedereen hem toch wel herkent. Vele jongeren kijken een beetje smalend toe. Ze vinden de maxi mum snelheid van de Solo veel te miezerig. Niet meer dan 24 kilome terdan kan je net zo goed gaan fietsen. Kan best. Enkele jongelui wilden ons tonen hoe traag wij wel waren. Breed lachend fietsen zij ons voorbij. We hebben vriendelijk terug gelachen. Maar nog vriendelijker, toen wij hen enkele honderden me ters verderop weer inhaalden. Want dat elektrische brommertje kan moeiteloos volhouden, waar zij heel stevig voor moeten trappen. Het is vrij gemakkelijk wat af te geven op dit nieuwtje in het ver keer. Natuurlijk die 24 kilometer is niet snel vergelek;en bij de benzine brommers. Dan wordt wel gemaks halve vergeten, dat die in de stad eigenlijk ook niet harder dan dertig kilometer mogen. Dat ze zich daar niet aan houden is natuurlijk een heel andere zaak. Maar de Haagse stemmen, die de bromfietsers toch strakker aan banden willen gaaD leggen, gaan steeds luider klinken en men heeft ons verzekerd, dat het nog maar een kwestie van tijd is voor 'n rijbewijs verplicht wordt voor brom mers met versnellingen. Er werd al leen niet bij gezegd hoeveel tijd. De snelheid van de Solo ligt in de stad dus niet zo veel beneden de officieel toegestane. En buiten de stad? Ach, dan moet men eigenlijk niet meer in Solo-termen gaan pra ten, want de Solo Electra is voor namelijk bestemd voor het stadsver keer. Voor de korte afstand. Dat kan niet anders. De fabriek geeft 'n actieradius aan van ongeveer veer tig kilometer. Maar die maximale afstand kan alleen worden gehaald onder de gunstigste omstandighe den. Dus zonder heuveltjes in de weg (het overwinnen daarvan kost extra stroom), zopder harde tegen wind, zonder zware bagage en zon der al te veel stops. En stops komt men herhaaldelijk tegen in het ver keer .want men kan het "gas" niet doseren .Het is niet mogelijk weinig of veel gas te geven en daarmee de snelheid te regelen. Het is alles of niets. Contact aan of uit. Volgens de handleiding zou doseren van stroom erg veel meer hebben gekost. Dan zou de verkoopprijs ver boven 1255 gulden zijn gekomen, die men er nu voor moet betalen. Maar inmiddels begrijpt men wel, uat men de ideale omstandigheden ooi de Solo zelden zal aantreffen. Daar het begeleidende boekje bo vendien zegt, dat men nooit het on- cerste uit de kan (accu) moet halen aan men wat de afstand betreft, maar beter wat extra marge nemen. Ben afstand als AlphenLeiden, heen en terug lijkt dan al een te riskante onderneming. In de week. dat wij de Solo ter beschikking had den. hebben wij een rit naar Lisse niet aangedurfd. Het gaat bij de So- 'o niet om afstanden, maar de kor te ritjes in de woon-werk-sfeer. En vele bromfietsers zullen moeten toe geven, dat zy zelden meer dan die af standjes rijden. Wanneer men bereid is met deze beperkingen genoegen te nemen nou een heeft men een zeer rustig, na- tiurlijk volledig schoon en bijna pro bleemloos brommertje. Het stille etektromotortje en de twee 12-volts accu's zitten goed opgeborgen in het (zware) hart van het brommertje. Elektromotoren hebben over het al- g( meen niet veel onderhoud We hebben dat in die week uiter aard niet kunnen ervaren, maar er is geen reden om aan te nemen dat cdt bij Solo anders is dan bij ande re motoren. Het is uitermate rustig. Men hoort alleen iets van het rammelen van de ketting, de krachtbron geeft vrijwel getn geluid. En het rijden is inder- «i.»ad probleemloos. Het kost natuur lijk geen moeite op zo'n laag zadel cj gaan zitten. En dan draait men de rechter handel maar om, daarmee v>ordt het contact aangezet en de tremmer zoeft weg. Bijzonder snel. dót moet worden gezegd. Bij een stoplicht is men over het algemeen sneller weg dan de benzine- biommers. Maar Ja, enkele tiental len meters verderop wordt men al ingehaald, want eenmaal op 24 kilo meter per uur aangekomen blijft de naald van de snelheidsmeter muur- .asl staan. Hij kan gewoon niet ver net. Overigens is dit een prettige si tlheid, want men kan vrijwel al le bochten "op volle snelheid" ne- Maar als men eenmaal thuis is ge komen dan moet de motor zich aan de bron laven. Hij kan niet zonder opladen. Dan staat men na enkele ti( ntallen kilometers gegarandeerd stil. Als men echter een stopcontact ir de buurt heeft, geeft dat ook geen problemen. Wij hebben de biommer elke avond de schuur in- gfieden. We moesten wel een flinke draai maken, want de draaicirkel van df Solo is nogal aan de royale kant. Sn het gewicht maakt, dat men dit vehikel niet zo gauw met de hand i indraait (wat men bij zwaardere eer-zinebrommers trouwens ook niet zo gemakkelijk doet). Maar goed, eenmaal binnen, dan neemt men de twee stekkers van het oplaadele- ment: één in het stopcontact en één in de brommer. De volgende mor gen staat de Solo weer gebruiksklaar. En hij tapt niet meer stroom af dan oor het opladen nodig is In de week, dat hij ons diende heeft rii ons niet in de steek gelaten. Dat zegt na zo'n weekje natuur- '.jk weinig. De fabrieksmensen be weren dat de accu's ongestraft dui zend' keer kunnen worden opgeladen. Een snel rekensommetje leert dan, dat men dik tweeënhalf Jaar met de accu's kan doen. De heren heb ben ook voor ons uitgerekend, dat 't been een kwestie van centen is en ztker niet duurder dan de benzine, die men voor een andere brommer moet kopen. Maar het zal zelden de goedkoopte (f 1255 inclusief oplader) Zijn die iemand zal doen besluiten, ton Solo te kopen. Het gaat om an- i eie voordelen. En die zijn er be- slisl Vooral in milieutechnische zin. Het Schoorlse gemeenteraads lid F. A. Sleking heeft een plan ontwikkeld om de verkeersdicht heid in Nederland te verminde ren. Hij meent dit te kunnen be reiken door een kwart van alle particuliere automobilisten dage lijks collega-autobezitters een lift te geven. Dat zou dan met name moeten gebeuren in de stedelijke buitenwijken, waar volgens hem het openbaar vervoer het dik wijls laat afweten. De automobilisten, die de lift geven, zouden herkenbaar moeten zijn aan een biljet op de voor ruit. De lifters zouden een refe- rentiekaart, een bewijs van "goed gedrag" moeten kunnen tonen. De belangrijkste voordelen van dit systeem zijn volgens het raadslid besparingen van miljoe nen guldens aan weg- en open baar vervoer, vermindering van de verkeersdichtheid met vijftien procent, meer parkeerruimte en verbetering van het milieu. De heer Sleking vindt dat er centrale liftplaatsen moeten ko men, bijvoorbeeld bij motels en parkeerterreinen. De lifter zou dan met een bord zijn plaats van bestemming kenbaar kunnen ma ken om zodoende vlotte afhande ling mogelijk te maken. Voorts denkt de heer Sleking aan een liftbijdrage van tien cent per ki lometer door middel van een bonnensysteem. Hij is van plan, zijn ideeën te verwezenlijken via een op te richten landelijke stich ting. Het zal hem niet meeval len. Maar is het allemaal nu wel zo gek? Holt in Weesp heeft, een re paratieset uitgebracht, xoaar- mee bijvoorbeeld deuken en schrammen goed en snel zijn op te vullen. Dat gebeurt met een mengsel van Cataloy- vloeistof en Cataloy-poeder. In tien tot twintig minuten wordt de vulling spijkerhard en kan dan gemakkelijk met schuur machine, vijl en schuur papier te lijf worden gegaan. Cataloy hecht ook goed op hout, plastic en steen, zodat de bruikbaarheid niet alleen tot de auto beperkt blijft. Integen deel, het kan ook in huis goede diensten bewijzen. In de repa ratieset zit ook een glasvezel doek. Dat kan worden gébruikt voor het overbruggen van scheuren of gaten. Of voor het verster ken van zwakke delen. Alles bij elkaar zes gulden, in clusief. Maar er zijn ook gro tere sets verkrijgbaar De Alkmaarse groothandels unie Agu BV zegt ervoor te kunnen zorgen dat banden van fietsen, bromfietsen en motor fietsen niet meer lek kunnen raken. Geen bandenpech dus meer. Wat u ervoor moet doen? Uw banden een FL-behande- ling geven. Volgens de impor teur van dit Deense produkt is FL een vloeibaar produkt op basis van natuurlijke vezels. Reukloos, gifvrij en niet brandbaar. Gemakkelijk te verwijderen met icater. Volgens de gebruiksaanwijzing in de band spuiten. Dat gaat heel gemakkelijk. Het wiel een paar maal draaien en de banden kunnen zeker zen jaar niet lek worden. Doen ze het toch dan vult de vloeistof in de band het gaatje vanzelf op. Alleen lek ken aan de velgzijde van de band worden niet gedicht. Maar die komen zelden voor. Enfin, een kind kan dit ivasje doen. Het heeft uitvoerig in deze krant gestaan: Datsun Nederland B.V., opende onlangs met het nodige vlag vertoon het gloednieuwe, imposante, en zeer royale distributiecentrum in Lisse. Natuurlijk ging deze officiële opening gepaarc? met een show van alle beschikbare Datsun-model- len En even natuurlijk was het dat de nieuwe Datsun 120Y daarbij een ereplaats had gekregen. De Datsun 1200 is altijd de best verkochte wa gen van dit Japanse merk geweest. En hoewel hij nu een ander pakje hx. een ander nummer heeft gekre- gen in feite is het de oude, ver trouwde 1200 gebleven. Dezelfde be proefde motor. Dezelfde soepele ver- s.iellingsbak en dezelfde wielop- n; nging. Eigenlijk is alleen 't uiter lijk veranderd. Aangepast aan de lijn, die alle Datsuns onmiddellijk Herkenbaar maken. De lijn met de *at hoge rug. De stoere, stevige auto. die zich blijkens de cijfers best iaat verkopen. We zullen er te zijner tiju nog wel wat uitvoeriger op te- Ford beweegt zich duchtig op de markt van onderdelen en accessoires. In heel Europa brengt Ford nu een nieuwe se rie autoradio's en een stereo- cassettespeler op de markt. Deze laatste kan onafhankelijk van de radio worden geïnstal leerd. De radioserie omvat vijf typenvan een laaggeprijsde met midden en lange golf tot een apparaat met vier golf lengten. Ford geeft op al deze apparaten (natuurlijk ver krijgbaar met het nodige toe behoren) zes maanden garan tie. Als binnen dat half jaar radio of cassettespeler kapot gaat wordt hij zonder meer omgeruild. Als de garantieter mijn is verstreken is directe ruil tegen een voordelige prijs mogelijk. tugkomen. De 120 Y komt in vier va-1 'h.nten op de Nederlandse markt: de' seaan met twee of vier deuren, de stationwagen en ongetwijfeld de meest opvallende coupé, die op de foto staat. In alle varianten zit de 1171 cc motor met een maximum vtrmogen van 69 SAE-pk, wat vol- gens de fabrieksopgave goed schijnt j te zijn voor een topsnelheid van 150 kilometer peruur. De goedkoopste uitvoering is te koop voor f 8695 in clusief btw. de afgebeelde coupé de j luxe kost f 10.300,-. Ook inclusief na- tuurlijk.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19