uig en rachtig dsport- lebied MINI-SKIËN Ultramoderne wintersport in Franse Alpen WCLTEFS Langlauf oer-vorm huidige skiën OEGO-SLAVIE: fH lOtOOl Iherenstraa™ wilms floet 0AG 27 OKTOBER 1973 PAGINA 15 Ooit van gehoord? Avoriaz, Flaine, La Plagne, Les Arcs, Les Menuires? Het zijn een aantal ultramoderne wintersportplaat sen, skiparadijsjes in het witte goud van de Franse Alpen. Negen van deze winterse lustoorden hebben de Fransen ver enigd in de Stations Nouvelles Ordinateur (SNO), een organi satie, die op computerbasis reserveringen voor elk van deze sportieve uitdagingen afzonderlijk boekt. Frankrijk is zijn witte woestijn pas veel later gaan ontginnen dan bij voorbeeld Oostenrijk en Zwitser land, wintersportvedetten, die allang de winsten van hun dik ingepakte berghellingen opstrijken. Dat heeft enkele opmerkelijke SNO-snufjes tot gevolg, al zijn aan die late ex ploitatie ook nadeeltjes verbonden. De pluspunten spreken echter zo aan, dat men moeilijk op de hin dernissen kan uitglijden. De vrijwel ongelimiteerde ski-moge lijkheden in de Franse Alpen ma ken van de bezoeker een ontdek kingsreiziger. Vanuit de SNO-plaat- sen wordt hij in vrijwel allemaal volautomatische skiliften naar hoogten getild waar hij bijna alleen is in een natuur, die nog maagd is. Langs de Franse bergruggen schui felen nog geen dames in weelderig bont, die zich achter poeder, par fum en pompeuze zonnebrillen lui druchtig afvragen hoe zij zich zomen een knusse, witte „binnen plaats", waar alle pistes op uitlopen. Bijzonder veel aandacht hier voor de kinderen: crèches voor de allerklein sten. die zich met droomspeelgoed kunnen verpozen, vrolijke skiklasjes voor de iets groteren, die de ruimte krijgen voor hun eerst buitelingen. De kamers zijn soberder dan in Avo riaz. maar functioneel. De prijs is er betrekkelijk laag door een handig bon-systeem, dat tussen het skiën door in snelle maaltijden voorziet. Twee dingen mag men in Flaine niet vergeten. Overdag een keer in de ski lift naar bijna 2500 meter, waar men bij goed weer een onvergetelijk uit- zich heeft op de Mont Blanc en zijn soortgenoten, 's Avonds eens eten in een ouderwets chalet boven Flaine. Zwijn aan het spit, veel wijn en dan sen na. Wie dan nog niet moe genoeg is kan gaan liggen in een discotheek. De bedden staan er klaar. La Plagne staat in schrille tegenstel- de après-ski van die middag zullen Ung tot Flaine. Met 11.000 bedden. verdeeld over drie woonlagen rond Wild De pistes zijn niet star en versle ten, maar wild en origineel. Zoals in Avóriaz bijvoorbeeld, waar men rustig over de Frans-Zwitserse grens kan glijden. Of in Les Me nuires, waar men nu al 150 en straks 300 kilometer sneeuw skiabel heeft gemaakt. Wie de creaties van SNO opzoekt, komt er duidelijk om te skiën. Het sportieve element overheerst, waar bij de Fransen door hun late start de fouten hebben kunnen vermij den, die in eerder uit de sneeuw getrokken wintersportcentra zijn ge maakt. SNO heeft de hotels naar de pistes gebracht. Daardoor geen gezeul met ski's op de nek, maar zo de kamer uitglijden. Skiliften in alle vormen en maten liggen op nog geen mi nuut van de hotels, appartementen en chalets en zij trekken de klant naar afdalingen van elke gewenste moeili J kheidsgraad Waagt men zich zelfs niet aan de lichtste glooiingen, dan nog zijn aan de Franse tekentafels voldoen de mogelijkheden uitgedokterd. Wie het skiën niet wil leren, trekt zijn zwembroek aan en duikt in het flink verwarmde water van de zwembaden, die in alle SNO-plaat- sen tussen hoge sneeuwmuren zijn uitgegraven. En wie niet met slee of skibob naar beneden wil, houdt het schaatsend op de vlakte op de kunst ijsbaantjes, die SNO her en der heeft neergelegd. Wonder Neem Avoriaz, architectonisch won der op 1800 meter hoogte. De hotels samen goed voor 4000 bedden, zijn zo gebouwd dat men met behuizing voor het Jaar 2000 denkt te hebben te doen. Bruggetjes, poortjes, trapjes en kui len zijn op onnavolgbare wijze aan eengesmeed tot een hoogst sfeervol geheel. Buiten wordt de weldadige stilte - auto's zijn in Avoriaz taboe - slechts onderbroken door de bellen van de arreslee. Winkelgalerijtjes, discothe ken en nachtclubs, gering in aantal overigens, zijn met hun rumoer diep weggeborgen in de bergwanden. Men hoort er slechts de snelle roffels van de ski's, die de bezoekers langs nog nauwelijks betreden paden voeren. Flaine, 2500 bedden op 1600 meter, kenmerkt zich door de beslotenheid. De ultramoderne hotels en apparte menten, opgetrokken uit beton, om- de 2000 meter, is daar de intimiteit rond het skiën, ook in Frankrijk on miskenbaar, vrijwel verloren gegaan. De bouw is ook hier bizar, zelfs door gevoerd tot in de futuristische vor men van de skiliften, maar de aan pak is bijna pompeus. Hoeveel knusser is dan weer Les Arcs, op 1600 meter hard op weg naar 4000 bedden. Les Arcs is liefde op het eerste gezicht. Het skidorpje is helemaal opgetrokken uit hout, waarbij de „parallellogrambouw" de zon van 's morgens vroeg tot 's- avonds laat toelaat. Liften tillen de skier tot in de naakte natuur boven de 300 meter. Diep beneden wacht hem een even charmante als luxe oase van rust. Les Menuires tenslotte is met zijn 7000 bedden op 1800 meter weer een stuk groter, maar waar La Plagne el ke persoonlijkheid mist bewaart Les Menuires zijn gezelligheid. Les Menuires is als middelgroot ski oord eigenlijk een doorsnee van het SNO-vertier: prijzige, maar pure wintersport rond een accommodatie, die niets te wensen of te fantaseren overlaat. WINTER VAKANTIE Cebuto DOEZASTRAAT 30—32 LEIDEN, TEL. 43612—25971 Steeds meer hoort men in de wintersportplaatsen spreken over .Langlauf". En men vraagt zich dan af wat nu die speciale bekoorlijkheid is van deze vorm va>n skiën, die niet naar de hoogste toppen van de bergen voert, maar zich in het relatief vlakke sneeuwlandschap af speelt. De Langlauf is eigenlijk de oer-vorm van het huidige •skiën. Duizenden jaren geleden trokken Kaukaklsche en Finse iagersstammen op .hou tem schoenen" door de sneeuw, soms in de vorm van sneeuwschoene-n om op te lonen, maar meestal op uit boomtakken gekerfde ski's. tegen de honger een voorsprong kreeg op het dier dat aan de Ja ger trachtte te ontkomen. In Noorwegen is deze bijna „uitge storven" vorm van glijden oveT de sneeuw in de tweede helft van de vorige eeuw weer populair ge worden. En het is vooral het boek van de beroemde Poolvor- ser Nansen geweest „Met sneeuwschoenen door Groen land" dat het skiën rond de eeuwwisseling bijzonder in de belangstelling heeft gebracht. Het huidige skiën van stijle hellingen en met duizelingwek kende snelheden lijkt nauwe lijks op die historische Noorse „Loipe", die immers door slechts heuvelachtig landschap voerde waarbij het er niet in de eerste plaats op aan kwam omlaag te glijden maar om lange afstan den af te leggen, dus ook met stijgende gedeelte. De wereldbe roemde „Wasa-loipe", jaarlijks in begin maart in Zweden wordt gehouden en als een soort Elf stedentocht (wait krachtsinspan ning en strijd tegen de natuur elementen betreft) duizenden sportieve deelnemers trekt. Deze Langlauf is in feite een jaar of tien geleden in de Al pen-gebieden herontdekt. Een toenemend aantal winterspor ters, vooral de ouderen, maar bijv. ook de beoefenaren van beroepen als arts, musicus enz., voor wie het skiën op stijle pis ten teveel persoonlijke risico's meebracht, ging over op de Langlauf, of beter: Op het Ski- wanderen - het „wandelen" op ski's door het ongerepte land schap, waarbij men genoot van tintelende atmosfeer en 's- avonds vermoeid maar voldaan bij het haardvuur in het hotel terugkeerde. Skiwanderen is in feite een ge moedelijke vorm van de Lang lauf, die overigens als pure wed strijdsport (15, 30 en 50 km en als estafette) op de program ma's van de Olympische Spelen voorkomt. De Langlauf is een sport die vooral wordt beoefend in Zwit serland en Zuid-Duitsland, maar tegenwoordig ook terrein begint te winnen in de overige wintersportlainden. Men heeft dan meestal speciale parcour- sen, variërend van 5 tot 15 km uitgezt, waarover men groepjes skiërs ziet trekken. Ze lijken op „trimbanen" en met name in Zwitserland vindt de ze trimsport onder het motto Langlaüfer leben langer" een enorme aanhang. Elke winter sportseizoen vinden daar mas sale marathonitoohten plaats, over lange afstanden, waarbij de deelnemers in leeftijd varie ren van tien tot tachtig Jaar. Beroemd is bijv. de Engadin- Langlauf. Langlauf is de meest natuurlij ke en dus eenvoudigste manier van skiën. Men glijdt met lan ge passen door de sneeuw, waar bij de snelheid (afhankelijk van de sportieve krachten) zelf be paald kan worden. De uitrusting is minder gecompliceerd dan die van de pure alpine-skier. Dun ne winddichte kleding, speciale schoenen met buigzame zool (ca. f90,-) en lichte ski's met eenvoudige binding (ca f 130,-) en uiteraard lichte stokken zijn voldoende. Probeer het eens! De sport is ongevaarlijk, heerlijk ontspannend en u beleeft net z veel genoegen aan uw winterse vakantie als de flitsende durf als en sportivelingen op de stijle, en dus gevaarlijke, pisten. Een grote sortering WINTERSNEEUW- en Wl NTERZO N REIZEN vindt U bij I R IDDELHOEK'S REIS- EN PASSAGEBUREAU HAARLEMMERSTRAAT 182-184, LEIDEN, TELEFOON 01710-24872-41830 R!!U250J3-4OHUH de K2 SKIES, de meest succesvolle ski uit Amerika. W SPORT LEIDEN BV. gedetailleerd komt dat neer v isjska Gora, een plaatsje in -* irden van Joegoslavië, tegen J mrijkse en Italiaanse grens iigging betreft dus ideaal. Je alle kanten op. Het land- s er prachtig, nogal ruig en skiër zijn er genoeg afdalin- iDral voor de beginners en eoefenden. De hotels zien er en de bevolking is vriende- toch denk je de eerste dagen: ms Joegoslavië en nooit weer. weling bekijkt Joegoslavië in istantie nogal argwanend en „Volgend jaar maar weer ijk". wanneer de nieuweling met toeristen praat, blijkt dat ivië na enkele dagen een aantrekkingskracht kan uit- Intersportreizen Zon in de winter Overwinteringsreizen Kerst-reizen 45 dagen minivlugjes. Inlichtingen en boekingen bij: Profiteer bij ons van diverse SPECIALE AANBIEDINGEN os KNEISSL SKI met Tyrolia bindung f 345r- ROSSINGNOL SKI met Tyrolia bindung f 498,- ANTI-RUTSCH pak (dames) f 199,- U vinclt bü ons EXCLUSIEF VOOR NEDERLAND, de SKISPANNINGSMETER, het SKIBINDUNGSTESTAPPARAAT, joslavië-kenners zeggen„Ik :r Joegoslavië gekozen en ik to anders meer". Dat zie je loment dan helemaal nog niet Je blijft het land met Oosten- gelijken en dat is beslist ver- loegoslavië is een land dat pas gaat doen voor zijn toeristen peciaail voor z'n wiartersport- In Oostenrijk en de andere wintersportlanden is alles georganiseerd voor de toerist, les tot het après-ski. Dat is in van Tito anders. Je moet Je- j,te vermaken. En Tito kijkt voortdurend op Je neer. Er Kgoslavië geen etablissement of het gezicht van de grote langt aan de muur. IDdat „gemütliche" dat vind Je t in Joegoslavië. Maar goed- i mooi is het land van Tito '1 oegoslavië lijkt ons ideaal insen die hun kinderen mee nemen op wintersport, geen in willen of kunnen neertel- Les Menuires: van de skies in het verwarmde zwembad. a Gora mag 't centrum van 1' oslavische wintersport worden d. Het plaatsje ligt op 810 k n heeft 1070 inwoners. Met ltjeslift kan men de belang- berg in dit gebied, de Bitranc, a tot op 1600 meter hoogte, i de stoeltjeslift zijn er ver- de sleepliften. Al deze liften situeerd op de zonnige hel- ie fraai bebost is. Kranjska ?eft negen hotels, voorname- 'jwbouw. Van deze hotels mag i -n zich A-categorie-hotel i maar kan hier echter nog le atippen. De B-hotels zijn zelfs ter, zeker wat de bediening e' Twee hotels zijn nog in aan- j" ?q wanneer er dit Jaar niet -I f gebrek aan geld ontstaat, dit seizoen klaar om gas- I ontvangen. In totaal heeft r ia Gora dan een beddenca- i van 1359, de particulieren segerekend. Over sneeuw heeft i het algemeen in Joegoslavië klagen. Vorig jaar was het t eerst sinds vele Jaren dat er jks sneeuw lag in Kranjska. ion men echter het hele sei- I ets over de prijzen: Joegosla- it nog bekend als vrij goed- Sen voorbeeld. Voor een kopje II betaal Je 40 cent in een snack- negentig cent in een hotel. aren kost voor een week zo'n !en. Schoenen komen voor een 15 gulden. Een abonnement 1 dlessen (12 uur) kost onge- 1 gulden. Voor een dagkaart, gang geeft op alle liften be- tien gulden. Dezelfde kaart, dan voor een week, kost eerste mini-skileraren in Zwitser land. Hij is van oordeel dan iedere niet-skiër moet beginnen met de mi ni-ski. De moni-skimethode is de leerme thode, waarbij de lengte van de ski langzaam wordt opgevoerd. Men begint met de 65 cm-latten, gaat dan naar de 1 meter om vervolgens een tijdje met de 135 cm te skiën. De vierde en laatste lengte is 165 cm. Deze laatste lengte komt aardig overeen met de „kurz ski" en met de korte, lange gewone ski. "De lange ski levert veel te veel pro blemen op voor de beginners. De mi ni-ski staat het toe veel bewegingen te maken. Je kunt makkelijker keren. Het gaat ook niet zo snel. Men is met de gewone ski allang blij dat men niet valt, laat staan dat er dan ook nog bewegingen bij gemaakt moeten worden. De mini- ski geeft de beginner een veel veiliger gveoel en wat belangrijker is, Je leert eerder skiën met de mini dan met de lange latten", aldus Hugentobler, die naast alle voordelen toch ook wel wil vertellen dat de organisatie het gro te probleem is om de mini-skimetho- de in te voeren. Karl Gamma directeur van de Zwit serse skisoholen en tevens president van de Internationale Skileraren Or ganisatie, zegt dat de mini-ski de meest systematische weg is om het skiën te leren, maar dat het tevens de meest gecompliceerde weg is. „De vier verschillende lengten zijn te veel. Waarom niet alleen 115 cm- en 160 cm-ski's. Of Je nou op mini-ski's of op gewone ski's gaat, de tijd om te leren heb je toch nodig". „Voor oudere mensen is de mini- ski ideaal. Aan de andere kant kun nen de ouderen of mensen die een ongeluk gehad hebben en die toch willen skiën, ook van de korte ski's (zgn. „kurz ski") gebruik maken. Ik zou niet willen zeggen dat de mini-ski's veiliger zijn. Misschien le vert de methode minder gebroken be nen op, maar in ieder geval meer gebreken armen en polsen. Overi gens gebeuren er bij het skiën weinig ongelukken. Het materiaal is zo ver beterd dat het risico, iets te bre ken, erg klein geworden is. Wanneer je een skischool hebt waar iedere dag ('s morgens en 's middags) hon derd leerlingen skiën, dan zal slechts iedere veertien dagen iemand iets breken". Op dit ogenblik telt Zwitserland een minisohool in Davos. Gamma licht toe: „Die school is er geko men op aandrang van artsen die ieder Jaar voor 'n congres in Da- vos bijeenkomen. De medici wijzen op de grotere mate van veiligheld met de mini-ski's". KOOP (of huur) meer VEILIGHEID Koop of huur bij ons uw SKIES en SKISCHOENEN. Laat 11 door ons uw WINTERSPORTKLEDING adviseren. „Binnen vijf Jaar zullen alle ski- scholen naast de gebruikelijke ski methode, onderricht gaan geven in het mini-skiën". Dit Is het oordeel van Robi O. Hugentobler, directeur van de skischool in het Zwitserse Lungern-Schonbühl in de buurt van Luzern. Hugentobler is een van de ïeer je gewend bent Oos- als je win tersportland te oven en je wilt eens een land proberen, dan komt eerste vakantiedagen niet er. In dit geval werd dat land het wintersportge- l-opkomst: Joegoslavië. wat dacht u van een winter sportvakantie Vismarkt 1, tel. 49041*, Leiden

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15