Minder CJP-ers dan voorheen Sanocel Sc vil a tegen Tempo Team kansloos Zuidsla vier Ivo Trumbic trainer/coach poloers Als lid van het NW ben je minder afhankelijk e {bon Rem op de loonkosten Klankverstrooiing in Pancratiuskerk is ideaal magneet reizen een miljoen gulden aan prijzen Voorlopig nog geen autoloze zondag PAGINA 10 VARIA ZATERDAG 27 OKTOBER 1973 ALPHENSE WERKENDE JONGEREN BLIJVEN WEG: ADVERTENTIE In het Amsterdamse Hïlton-hotél is gisteravond een surprise-party gehouden ten hate van het Wereld Natuur Fonds in het kader van de actie "Redt de tijger". De party werd bijgewoond door prins Bernhard in zijn junctie van voorzitter van het fonds. Op de foto de prins met de heer S. de Jong, die de hoofdprijs in de loterij won en deze uit handen van de prins in ontvangst mocht nemen. ALPHEN AAN DEN RIJN Het aantal op dit moment verstrekte CJP's (cultureel Jongeren paspoort) in Alphen ligt aanzienlijk lager dan in oktober vorig jaar het geval was. Aan het eind van het afgelopen sei zoen waren er 1800 Jongeren aange sloten bij het CJP. Er zijn tot op he den nog maar 700 paspoorten uitge geven. "Het is wel zo dat er altijd nog wel bijkomt, maar ik heb toch het gevoel dat we dit jaar op 800 blijven staan", aldus Henk van Berkel. hoofd van het bureau jeugd- en culturele zaken in Alphen. Geen popconcerten Dat achterblijven bij vorig jaar hangt volgens hem ten nauwste sa men met het feit dat er geen massale popconcerten meer kunnen worden georganiseerd binnen de gemeente Na de moeilijkheden die zich met na me aan 't eind van het seizoen 72/ 73 voordeden in en rond de Rijn streekhal bij popconcerten, heeft de kulturele raad besloten daar vanaf te stappen. De sportstichting toonde zich trouwens niet langer bereid de hal te verhuren voor dergelijke eve nementen. Een andere grote zaal om topgroe pen te laten spelen is er niet in Al phen. Er zal daarom moeten worden STATENLEDEN VRAGEN OVER UTRECHT Met ingang van 15 november a.s. zal de Zuidslaviër Ivo Trumbic worden aangesteld als trainer-coach van de Nederlandse waterpolo-selecties. De 38-jarige Trumbic zal daarmee de vacant ge wonden functies van Harry Vriend en Centraal beleid nodig voor de gezondheidszorg UTRECHT De gezondheidszorg wordt gekenmerkt door een groot aantal vrijwel autonome personen en instellingen die ieder een eigen doel nastreven en de gezondheidszorg be hartigen op een manier zoals zij die het meest Juist vinden. Onderlinge coördinatie ontbreekt nagenoeg. Van de geldende honorerings- en prijsre gelingen gaat geen remmende invloed uit op de opneming van patiënten en verblijfsduur in het ziekenhuis. Allerlei in de praktijk gegroeide situaties zijn achteraf tot 'norm' ver heven. De informatie is versnipperd en vertoond lancunes. Een centraal beleid ontbreekt. Dit zijn enkele zwakke plekken in de „lappendeken" van de Nederland se gezondheidszorg waarop de vinger is gelegd in het nog niet officieel gepubliceerde rapport „Onderzoek beheersbaarheid gezondheidszorg" dat drie organisatiebureaus hebben uitgebracht in opdracht van de vo rige minister van Volksgezondheid, dr L. B. J. Stuyt. Aanleiding tot de opdracht was de sterke kostenstijging in de gezond heidszorg en het ontbreken van (vol doende) mogelijkheden om de ont wikkelingen in deze sector te beheer sen. De organisatie-adviseurs zijn Berenschot, het Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psycholo gie en Bosboom en Hegener. Zij doen in hun rapport tal van aanbevelingen, zoals de instelling van een „Nationale Raad voor de Volks gezondheid" met wettelijke bevoegd heden. Deze raad zou enerzijds als centraal adviescollege voor de over heid moeten fungeren en anderzijds als centraal coördinerend college bij de beleidsuitvoering. Hij zou de wet telijke bevoegdheid moeben hebben in het kader van deze uitvoering bin dende regelingen te treffen. Bikila begraven ADDIS ABEBA Abebe Bikila, de tweevoudige winnaar van de Olym pische maraton, die donderdag over leed, is gisteren in Addis Abeba be graven. Bij de begrafenis waren Kei zer Haile Selassie, leden van het ka binet en een enorme menigte belang stellenden aanwezig. Bikila was lid van de keizerlijke garde. Jam Bultman gaan overnemen. Zo op het oog een goede keus van de KNZB want Trumbic beschikt over een enorme waterpolo-ervaring en heeft ook als trainer reedis de nodige suc cessen geboekt. Ivo Trumbic speelde vanaf 1959 tot 1968 liefst 152 wedstrijden voor het ZuiÜslavische team. Hij was ook één van de spelers, die deel uitmaakte van het team dat in Mexico beslag legde op de gouden medailles bij de Olympische Spelen 1968. Na dilt toer nooi zette Trumbic een streep onder zijn activiteiten als speler en werd trainer. Eerst bij zijn eigen club Mla- dost uit Zagreb, waar hij de laatste jaren ook reeds als coach fungeerde. Mat Mladost speelde Trumbic zich driemaal on de Europa cupsbrijd. De laatste drie jaar was Trumbic werk zaam bij het Griekse Olympiakos welke club onder zijn leiding eenmaal kampioen en eenmaal tweede werd. Naast trainer van Olympiakos was Trumbic ook werkzaam als adviseur voor het nationale Griekse water polo. Havelange geeft zich goede kans als opvolger Stanley Rous RIO DE JANEIRO Joao Have lange, de voorzitter van de Brazi liaanse sportfederatie, geeft zich een goede kans om sir Stanley Rous op te volgen als president van de Inter nationale Voetbal Federatie. Havelange zei gisteren in Rio de Janeiro, dat als de verkiezing van daag zou worden gehouden, hij zeker zou zijn van minstens 60 van de 141 stemmen. Hij vertelde tachtig lan den bezocht te hebben en overal sympathie voor zijn kandidatuur te hebben ontmoet. Havelange. een Braziliaan van Belgische afkomst, heeft acht pun ten op zijn programma: allereerst wil hij het aantal deelnemers aan de eindronden van het wereldkampioen schap in 1978 brengen op 20 en in 1982 zelfs op 24. Voorts wil hij een wereld-Junior cup voor amateurs of professionals tot twintig Jaar en een intercontinentale clubcompetitie met als deelnemers de kampioenen van Europa, Amerika, Afrika en Azië. Daarentegen zou de ontmoeting tus sen de kampioen van Europa en Zuid-Amerika moeten vervallen. Op het organisatorische vlak wil hy een nieuw hoofdkwartier voor de FIFA. De drie resterende punten van zijn programma hebben te maken met verbetering van de speel-voorwaar- den: hulp aan onderontwikkelde voetballanden, hulp bij de bouw van nieuwe stadions, en intensivering van de training van scheidsrechters. Trumbic kent het Nederlandse wa terpolo n'Let alleen uit eigen ervaring hy speelde in zijn actieve tijd meerdere malen tegen Nederland maar ook van het toernooi om hét eerste wereldkampioenschap ito. Bel grado waar hij de ploeg in actie zag. 'Er ailt goed materiaal in de ploeg. Het zijn vrywel allemaal jonge kerels waarmee veel te bereiken moet zijn. Veel hangt daarbij af van de instel ling van de spelers. Zij moeten wat meer zelfvertrouwen krijgen. Dat hoop ik hen in de komende tijd bij te brengen. Er zullen vooral voor de nationale ploeg vael wedstrijden moe ten komen. Weds trij der varing is bij zonder belangrijk bij waterpolo', al dus de nieuwe trainer, die voorlopig tot aan de Europese kampioenschap pen on 1974 is gecontracteerd. ST. BAVO DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT De statenleden drs. Spiro PPR) en mevrouw Vellefcoop (PvdA) zijn verontrust over uitlatingen in een artikel "Willen ze bij psychiatrisch centrum St. Bavo echt veranderen", dat in de Nieuwe Linie is gepubli ceerd. Zij dringen er bij Gedepu teerde Staten op aan om tot een beter gesprek te komen tussen alle betrok kenen zeker personeelsleden) over het door een werkgroep samengesteld rapport "De chronische patiënt" waarin wordt gesteld, dat om tot een acceptabele accommodatie te komen, op een uitgave van zeker vijfendertig miljoen gulden moet worden gere kend. Bovendien willen de statenleden, dat er een beleidsplanning komt. zo dat over een periode van tien jaar de genoemde doeleinden zoveel mogelijk worden gerealiseerd. Tenslotte drin gen zij er bij G.S. op aan hun invloed aan te wenden bij het COZ Centraal Orgaan Ziekenhuis tarieven) opdat met hun medewerking ook de finan ciële ruimte gecreëerd wordt voor de verwezenlijking van de beleidsvoor nemens. gezocht naar alternatieven, die waar schijnlijk gaan neerkomen op wat meer selecte muziek als van Chris Hinze, Boudewijn de Groot. "En daarmee bereik je juist een hoop werkende jongeren niet. Die wachten tot de zoveelste september, als ze horen dat Focus binnenkort naar Alphen komt, om dan hun CJP gauw te verlengen. Dat is er nu niet bij. Vandaar dat we nog maar op 700 CJP-ers staan. Het zouden er anders al veel meer zijn in oktober." Niet slecht Overigens: „700 is niet slecht voor een gemeente als Alphen, maar 1800 is gewoon erg veel. En daarbij zit een grote moot werkende jongeren die op grote popconcerten afkomen en daar mee bereikbaar worden voor culturele informatie en via het maandblad de Spetter ook voor andere informatie over de gemeente. Je moet daarbij geloof ik niet ver wachten dat mensen die eerst geen fluit gaven om klassieke muziek daar nu ineens van gaan houden, maar er druppelt toch wel wat meer door via het CJP dan alleen popconcerten. Dat kunnen we duidelijk merken. "Daar om", zegt Henk van Berkel, "zouden we het jammer vinden als we in een elitaire sfeer terecht komen, zo alleen voor middelbare scholieren." Er kan wel worden gekomen tot een bepaald popprogramma, maar dan niet meer zo massaal. Je kunt bijvoorbeeld Focus niet in Nabij la ten spelen. Dan staan er 1000 man buiten en zitten er 400 binnen. Bij 't contracteren van minder fameuze groepen raak je echter al gauw ver zeild op het werkterrein van de jon- gerensociëteiten. Van Berkel vindt.dat met hen daarover contact moet wor den opgenomen. Geld bij DEN HAAG De werkgeversver bonden willen via een centraal ak koord voor 1974 streven naar een be perking van de stijging van de loon kosten in dat jaar tot maximaal tien procent. Het dinsdag in de commissie-Ba- vinck door de vakcentrales gedane voorstel een loonsverhoging van 2,5 procent overeen te komen leidt tot overschrijding van dat maximum van tien procent loonkostenstijging. Dat heeft bij de werkgevers tot de conclusie geleid dat, aan de hand van de tot nu door het centraal planbu reau aan de commissie verstrekte ge gevens en variantenmodellen, de ini tiële loonsverhoging in 1974 zou kun nen leiden tot twee procent. Dit heeft de voorzitter van de naar hem genoemde commissie, drs. J. G. Bavinck, gistermiddag na afloop van de commissievergadering meege deeld. De discussies worden dinsdag voortgezet. LEIDEN Sanocel Scylla was gis teravond kansloos tegen Tempo Team. De landskampioenen wonnen het tafeltennisduel in Leiden met 1—9. Het vertoonde spel van de Lei- denaars was ronduit teleurstellend. Vooral Bert Onnes had niets in te brengen. Hij speelde ongetraind met een nieuw bat en bleef ver onder de maat. Opvallend was het dat de enige winstpartij op naam kwam van An ton Will van Zoelen. Scylla's derde man versloeg Nico van der Slobbe. Bijna zorgde hij nog voor een tweede tegenpunt in zijn party tegen Her man Hopman, die ternauwernood met 1921 en 2022 de winst wist op te eisen. Gerard Bakker speelde als vanouds weer met de nodige inzet, Heropening van onderzoek tegen Bobby Moore BOGOTA Het hooggerechtshof van Bogota heeft heropening gelast van het onderzoek tegen de Britse voetballer Bobby Moore. die drie jaar geleden werd beschuldigd van diefstal van een gouden, met edel stenen bezette, armband. Op 18 mei 1970 raakte het Engelse elftal in Bogota in grote moeilijkheden, toen een verkoopster van „Fuego Verde" Bobby Moore aanwees als degene, die een armband zou hebben ontvreemd. De aanvoerder van het Engelse elftal werd toen een week huisarrest opge legd bij de voorzitter van de Co- lumbiaanse voetbalbond Alfonso Se nior. Daarna mocht hij zich bij het Engelse elftal voegen dat in Mexico de wereldtitel verdedigde. Bij afwe zigheid van Moore werd de zaak bij diverse gerechtshoven in Columbia behandeld, tot de zaak nu dient bij het hooggerechtshof. maar kwam in de slotfase steeds door conditiegebrek iets tekort. Tegen Hopman leed hy in de openingspar ty zodoende een nederlaag met de cyfers 24—26, 18—21. Het dubbel werd door Bakker/Van Zoelen eveneens verloren. Weliswaar startte het duo overrompelend door de eerste game met 2113 binnen te halen, maar daarna stelden de Amsterdammers 1821, 1821 orde op zaken. Bert v. d. Helm bleef evenals Herman Hopman ongeslagen. 4 Mijn naam is: Straat: Plaats: Geboortedatum: Nationaliteit: Mijn beroep is: Ik werk bij: gê Adres bedrijf: Aard bedrijf: Het wegvallen van de grote pop concerten in Alphen heeft ook z'n gevolgen voor de begroting van de Kulturele Raad voor '74. De popgroe pen vormden namelijk het enige on derdeel dat geld in het laatje bracht. Vorig jaar was de winst f 4000 over acht optredens in de Rijnstreekhal. Bij groepen als die van Chris Hinze zal er alleen maar geld bij moeten. In de gemeentebegroting van Al phen die deze week verschijnt, staat nog dat de Kulturele Raad een be groot tekort van f 141.000 zal hebben in '74, maar dat bedrag is door deze ontwikkeling achterhaald. Geschat wordt nu op het bureau culturele za ken dat er een gat van f 174.000 zal zijn. Beroepingswerk Ned.Herv.Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden: E. F. Vergunst te Capelle aan de IJssel: te Huizen: N. H. Vlietstra te Doorn spijk: te Zevenaaar, tweede predi kantsplaats: J. Mooij te Noordlaren. Aangenomen naar Oosterland: M. C. van der Meer, kandidaat te Rot terdam naar Leiden als regionaal jeugdpredikant: H. J. Hemstede, vloötpredikant, wonende te Weesp. Beroepbaar na 1 november: kandi daat H. J. Stoutjesdijk Amsterdam- Noord. Geref. Kerken vrijgem. buiten verband Bedankt voor Heemstede-LisseK. H. de Groot, te IJsselmuiden-Graf- horst. Christ. Geref. Kerken Bedankt voor Eindhoven: A. Broersma te Goes. Tweetal te Urk: H. C. van der Ent te Katwijk aan Zee en B. de Romph te Naarden. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Amsterdam-Noord: J. C. Weststrate te Meliskerke Twee tal te Utrecht: J. van Haaren te Amersfoort en A. Hofman te Sche- veningen. Examens: geslaagd voor het exa men doctoraal theologie: A. M. Mook te Maarssen. Tennis Tijdens een demonstratie in Harderwijk heeft Tom Okker met 64. 36, 63 gewonnen van Mar ty Riessen. SASSENHEIM De H. Pan cratiuskerk van Sassenheim ver stootte het elektronisch apparaat, dat haar een tijdwijle tot kerkorgel dien de. In de kerk hoort geen syn thetische fabrieksklank. maar de levende aangeblazen toon, waarop de natuurlijke boventonen rusten, die de resonans opwekken. Begeleid door de adviezen van de heer W. J. A. M. van Zijl, kon de Alkmaarse orgelbou wer Vermeulen de opdracht worden verstrekt om een 13-stemmig orgel te vervaardigen, dat na inwijding door pastoor Dr. van Boxmeer, ten aan- hore van ettelijke honderden, offi cieel met een orgelbespeling werd in gebruik genomen. Die bespeling was voor Bernard Bartelink. een van on ze allerbeste vaderlandse orgelman nen. Aan het concert hebben de pa rochiële koren van A. J. v. d. Zande him toegewijde medewerking ver leend. De voor de zanger nodige ac- compagnementen zijn evenwel door Mevr. v. d. Zande-Langezaal ver zorgd. De akoestiek in de S. Pancratius is uitzonderlijk stabiel, de klank glans verflauwt nauwelijks in de uit hoeken. D.w.z. de klankverstrooiing is ideaal maar verraderlijk, bijv. voor koorverrichtingen. Wat de orgelregis ters en hun klankkracht betreft, de afstemming op de ruimte, waarmee Marktberichten 27; Waspeen 1920; breekpeen 2225; 2446; andijvie Leidse kaas. Prijzen in guldens per kg) ling: Anjers AM 28. Anthurium 2,32, Chrys. gepl. nc 40, idem jrc 64, Dahlia 5, Gerbera 49, Gladiolen colvill 19, ld. Nanus 22. Hyacinth met bol 22 Lelde kelk 48, Idem tak 89, Llatris 21. Or chideeën 72, Rozen grootbl 40, idem kleinbl. 14, Soabiosa 10. Step'hanotis 13. mentuur en intonering te m hebben, is prachtig in evenwich komen met het dienaangaande oogde. Er bleek nimmer enige a{ 1' sieve bijwerking en evenzomin e vaagheid. Een paar uitkom i stemmen erbij nog, ware welkom k weest, maar er zijn gestelde grei f Hoe evenwel kundig registerin kleurverrijkend functioneren bewees de St. Bavo-organist li zart's Fantasie (Köchel 608), dij ifi meestervertolking meekreeg. In telinks spel zit een onwrikbare eenheid in de superpositie v twee manualen en het pedaal. In de grotere stijl klonken noj Allegro uit Bach's bewerking Vivaldi-concert in a, Boëllra vermaarde Toccatoe ei derenswaardig van vormbouw, Improvisatie waarmee Bartelinlla sloot. De liturgische klankkli m spiegelden in vier koraalvoorsj a van Bach der Heiden Heiland, Brahms Herzlich, Schmücke Ein Ros entsprungen. De koren zongen boven het delde uit gregoriaans tot inle a: later werken van Strategier en ai Mul, geestelijke zonen van n driessen, die zelf met eer riërend passend Magnificat vert woordigd was. Allemaal goed de stemmen, geschreven. In Corde et Animo vervloeiden Jon f heren en orgel wat, maar dairi muziek als een molenraad, zesyü mig trouwens, bedoeld als lijke wirwar. Verder nog klein De dispositie is als volgt. HaP: werk prestant 8 voet, holpijp Ir taaf 4', fluit 4', sesquialter 2 s' ture 4—5 st. trompet 8'. Borst ei roerfluit 8', fluit 4', prestant 2', s 1 3 st. Pedaal: subbas 16', gede 1( KEES VERï 59, Begonia 2,03, Cyclamen 1,07. dlv. Potplanten 1,09, Rozen: Baccana 28, uper Star 31, Sonia 21 Belinda 13, Chrys. 1,48, idem jrc 2,25, Eike- 1,42, div. Snijbloemen 1,61, idem imp. 1.88, Anemonen imp. 42, alles per bos KATWIJK AAN DEN RIJN, 26 okt. Groenteveiling: Waspeen per kist: AI 530—670, All 280—620. BI 590—890. Bil 220—230, Cl 390—-160, CII 120— 390, andijvie 4349. bloemkool 61 123 Savoyekool 10. prlncessenbo- nen 460. selderie 2026, prei 6164, radijs 22. gr oenekool 3841 Aanvoer: Waspeen 150.000 kg; bloemkobl 12.000 ADVERTENTIE EXTRA PRIJZEN VOOR TROUWE PUZZELAARS De puzzelaars(sters) die aan alle 26 puzzels meedoen, die deze krant - in samenwerking met een aantal andere dagbladen - organiseert t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingsedu catie, maken kans op een bijzondere hoofdprijs. Notaris J. H. Birkhoff heeft n.l. één van de 26 weken aangewezen, waarin hij zes (goede) inzendingen trekt die, aan het eind van de aktie, beloond worden met bijzondere hoofdprijzen: ue eerste is e ter waarde van ƒ3.6 Deze fantastische prijs is een geschenk HOTELPLAN, internationale reisorganisatie B.V., Den Haag. De tweede t/m zesde prijs bestaan uit; een weekendreis naar Londen voor 2 personen per KLM (halfpension), aangeboden door reisbureau DE MAGNEET BV, Alkmaar. I vlieg-touringcar-trein-privó DEN HAAG Voorlopig komt er nog geen a zondag. Dat heeft het kabine sloten in de ministerraad van termiddag. Minister-president Uyl zei, dat hij er nog niet aa cl was de bevolking op te roepe 1 een zuiniger omspringen m< benzine. Over een benzineloze dag zei hfj: "Dit is niet dee2- manier om het zuiniger aan doen". Hij vond het wel "ernstig" dat Nederland als enige land in I uitgezocht als boycot ibflfJ maar hy rekende op de solida van de andere landen i pese Gemeenschap als Ne« werkelijk tekort a zou krijgen. Inmiddels heeft de olie-industrii ministerie van Economische wel om toestemming gevraag v benzineprijs en de prijs i olieprodukten te mogen verhi tt' De omvang van de gevraagde hoging kon niet worden deeld. Minister Lubbers van nomische Zaken zei gisteren de televisie, dat hy op enkele ten per liter benzine rekende. Titel Spasski MOSKOU Boris Spasskl, wereldkampioen schaken, heeft gl ren het schaakkampioenschap j. Rusland op zyn naam gebracht- laatste ronde kwam hy remise een met Tigran Petrosjan. Si j eindigde met een totaal van 11-5 uit zeventien party en. Vijf I meesters: Anatole Karpov. 1 Kort-snoj, Gennady Kouzmin, 1 Petrosjan en Lev Polugajevsky den met 10.5 punt ex aequo

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10