undamenteel zijn heilig voor de )olle Mina's Lorentzhof geopend m at doen tegen Fasson? ERKENDE JVENPLAN AMBTSWONING TANDARTS Imperium met 'Stofnesten' ,AG 26 OKTOBER 1973 LEIOEN oei 1973—1 mei 1974. mei 1973 werd gestart met actie voor werkende vrou- De actie duurt een jaar, en l de volgende zes hoofdpun- dijk loon voor gelijke ar- jten discriminerende belas- taatregelen. atis crèches. {emeenschappelijke woon- |ningen. ir elk actiepunt verschijnt met informatie en een af- Daarnaast is de ombuds- haar werk begonnen; ven met problemen in him situatie kunnen haar advies i afsluiting van 't Werken- fijvenplan zal op 1 mei 1974 nrartboek over de positie, de werkende vrouw uitgege- rorden. htingen: Postbus 1587, Den LEIDEN Morgen staat Dolle Mina met een kraam op de markt om aandacht te trekken voor het Werkende Wijven- plan (zie kader) en voor de sinds een paar maanden func tionerende Ombudsvrouw. Dolle Mina (DM) door Velen verguisd maar ook door ver schillenden geprezen. DM zegt af te zien van de show-toe standen van het prille begin. Er worden geen lintjes meer om de mannentoiletten gespannen om aan te geven dat er voor vrouwen geen soortgelijke oplossing bestaat; er wor den niet meer typische mannensociëteiten binnengevallen om te vertellen dat op zo'n manier de discriminatie ten top wordt gedreven. DM zegt volwassen te zijn geworden en zelfs politiek. Zonder bij een partij te horen, zonder er zelf een te vormen. Sinds half augustus kent DM een landelijke ombudsvrouw, Meta van Beek (53). Zij bestiert een organisa tie geholpen door een hele ploeg vrij willigsters. Leiden is de eerste afde ling, die apart van het hoofdkwar tier Den Haag gaat draaien. Voordat we het over dat ombudswerk gaan hebben, wil ik eerst eens weten wat DM in Leiden eigenlijk betekent. Dat vertellen Ida van Zijl (25) No- ra Schadee (26), Hilda Passchier (24) en Irene Farjon (34). "We be zoeken veel vormingscentra, worden daarvoor uitgenodigd. We vertellen dan over de geweldige onrechtvaar digheid die de vrouwen tegenwoordig nog steeds ondervinden. Ze verdie- Door Paul Wolfswinkel Foto Jan Holvast nen lang niet zoveel i worden op allerlei manieren ten ach ter gesteld", zegt Nora. "We pro beren de vrouwen op hun rechten te wijzen en ze te vertellen wat ze moe ten doen en naar wie ze toe moe moeten". Ida: "Ook de man-vrouw relatie, komt sterk naar voren. Vragen als: ilaatsing wegens misstelling) situatie bij Fasson-Leiden, jarenlang een ondraaglijke m de buurt veroorzaakt, is tot niets veranderd, ondanks li, die al die Jaren zijn geuit. MAN-actiecomité heeft een maanden geleden de klachten uurt onderzocht, deze samen- rapport, dat aan een antal instanties is verstuurd, rapport reageerde alleen de ,d van de gemeente. Na aan- /an het comité heeft ook de [actie deze zaak onderzocht m tot de conclusie, dat de ge- geen juridische mogelijkhe- eft stappen tegen Fasson te draait op het ogenblik met iderwetvergunning uit 1965; in eidde de fabriek uit en vroeg 1972 de vereiste vergun- Deze procedure loopt nog. die vergunning verlenen, eerst advies afwachten van rondheid. Volksgezondheid wil in proefnemingen bij Hazerswoude afwachten al- advies te geven. Voordat de ling verleend is, zal nog min- Jaar verlopen zijn. bestaande wetten in de eer- its de belangen van de indus- niet die van de bevolking be- blijkt uilt het feit, dat de een vergunningsloze perio- onvermijdelijk acht, in welke rerking van installaties beke- worden. zal in totaal 5 jaar zon- junning gedraaid hebben, in i ondraaglijke stank ge- erd werd. steem: eerst uitbreiden, ?unning aanvragen, maakt de lustrie dankbaar gebruik om ongestraft hinder te ver- rillen er nogmaals op wijzen, bedoeling niet is, dat ;n zo de werkgelegen- gevaar komt. ruden wel vast aan onze eis: met verwerking van stank- icnde lijmen totdat afdoende om de stank te voorko- iroffen kunnen worden. de huidige wetgeving, die ik de gemeente onmogelijk ip te treden, hoe graag ze dat kunnen wij tot geen andere e komen dan dat resultaten 6 verwachten zijn van acties de bevolking zelf. N-comité tegen overlast van Contactadres Lammen- ffisweg 235, Leiden. IAGEN et lezen van het artikel van iWieringen in de krant van met als kop: Wie stuurt naar Egypte en met nog ADVERTENTIE lovingsringen De ruimste keuze De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. koning der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier .dL Water rtemmerstraat 181 grotere letters: "Arabieren zijn geen schoften", kwamen enkele vragen naar voren. Wie stuurt zijn bloed naar Egyp te? Ik geloof dat ieder, die weet een mensenleven hier mee te redden, dat zal doen. In de oorlogsberichtgeving kon men zelfs lezen dat Israëliërs ook hun vijanden probeerden te redden waa/r het mogelijk was. Dus de heer van Wieringen zal ook niet worden tegengehouden wanneer hij desnoods al zijn bloed voor zijn goede zaalk wil geven. "Arabieren zijn geen schoften", maar wie heeft dat dan beweerd? Een volk als Israël, wat in gebed was ver zonken werd door zo'n stuk of zes landen met steun van buiten onver hoeds aangevallen. Dat is toch geen schoftenstreek? Dat is hoogstens mi lieuvervuiling. Laten we de rest maar buiten bespreking laten want met al zijn aangevoerde bewijzen heeft hij alleen maar het tegendeel van zijn zaken bewezen. Allemaal demagogi sche nonsens en met een variant op een bekende krantenpublikatie „Goed dat we zelf beoordelen kun nen" af te doen. De krant van 24 oktober wierp een nieuw licht op dit stuk wereldgebeu ren. Hier werden we "Kond gedaan" van de bekering van mevr. B. Dijk- welVan Niekerk. Een Egyptische lo gé kwam net op tijd om met haar het bloedbad van München te bespreken. Dit drama zal haar dan tenminste geen slapeloze nacht hebben bezorgd. Wat kan men in 6V» week al niet le ren en daar tussendoor nog vriende lijk en innemend zijn? Waar hebben wij dat meer gehoord? Waren dat die Spanjaarden, kort na de burgeroor log? Of waren dat die Duitse dienst boden, innemend en lief? Of leerden wij Duitsland kennen als voorbeeld van hoe het moet door de verhalen van Nederlanders die een dagje naar Hitler-Duitsland waren geweest? Mevr. DijkwelVan Niekerk hoopt dat veel mensen nu eens gaan na denken enz. enz., nu al denkende her inner ik mij de verkiezingsplaat van de S.D.A.P. direct na de oorlog. Daar stond op: "Fascisme, het smeult nog". H. VAN ECK Hoge Rijndijk 3, Leiden. De gemeente kocht het pand Wit te Singel 41 in 1965 aan om er de burgemeester in onder te brengen. De afschrijving van het huis (de fei telijke huur) bedraagt f 28.000 per jaar. Daarvan betaalt de burge meester zelf slechts f 7.000 bij een salaris van rond een ton. In 1965 werd de ambtswoning voor enkele honderdduizenden guldens opge knapt. Dat jaar ook schreven de wethouders een briefje aan de ge meentelijke woningstichting, waarin deze instelling het onderhoud van het huis werd toegewezen. De rekenin gen daarvoor moesten maar aan de gemeente worden voorgelegd. Sinds die tijd worden talloze werkjes, die een gewone huurder zelf moet bekos tigen, voor de burgemeester uit de gemeenschapsgelden gefinancierd. Over 1971 werden de totale kosten berekend op ongeveer f 60.000! Na enig rekenwerk kwam er later f 30.000 uit de bus. In bestuurskringen bracht dit toch wel enige paniek teweeg. Om het schandaal weg te moffelen werden pogingen in het werk gesteld om de rekening onder de tafel te werken. Om lastige vragen van de gemeente raad te voorkomen werd het met de democratie maar niet zo nauw ge- LEZERS SCHRIJVEN nomen. Maandenlang sudderde de kwestie door achter gesloten deuren totdat de buitenwereld er toch lucht van kreeg en een storm van protest opstak. Nu heeft de gemeenteraad dan be sloten de beide burgemeesters een schijntje te laten betalen van de to tale gemaakte kosten. „Nederlaag voor B. en W. en „Burgemeesters moeten betalen" meldt deze krant. De werkelijkheid is volgens ons, dat de bewoners van de GWS voor tien duizenden guldens de bpot ingaan. Zij moeten de resit van de onkosten opbrengen. Het wordt tijd, dat de rollen eens worden omgedraaid. De huizen van de gewone burgers moe ten goed onderhouden worden zonder de bewoners de ene na de andere huurverhoging op te leggen. Dagelijks bestuur van de Bond van Huurders en Woning zoekenden, afd. Leiden. VERGEER. Hoge Morsweg 120. MEVR. VERMEER, Alexander - straat 17 MEJ. ZIJLSTRA, Groenesteeg 31 MEVR. DE GRAAF, Toussaint- VAN RESTEREN, Gortestraat Naar aanleiding van het stukje van tandarts Peeters uit de Zaan streek (in deze krant van zaterdag) wil ik graag het volgende zeggen. Mijn zoontje van bijna drie heeft „de wolf" in zijn tandjes, en een ont zettend slecht bovengebit. De onder tandjes zijn in orde. Het is een „er fenis": ook mijn man heeft een slecht gebit. Ik heb er van alles aan gedaan. Vroeg begonnen met tandennoetsen en elke dag fluortabletten, maar er is niets aan te doen. Ik vind het ook niet leuk als hij lacht en Je ziet die rotte tanden. Maar als Je dan dat stukje van tandarts Peeters leest waarin hij je uitmaakt voor vieze rik, terwijl je je kind niet teveel snoep geeft, dan vind ik dat niet leuk, omdat ik er alles aan coe cn het niet helpt. Dit moest mij even van het hart. MEVR. G. DE GRAAF, Woonboot Johanna Bai tha, Tasmanstraat, Leiden. ADVERTENTIE wordt nu lid van de VVD Secretariaat: BOERHAAVELAAN 230, LEIDEN - TEL. 51890 Het is weer herfst, dus fonduetijd! Mooi fonduestel in rood of oranje email, geheel kompleet. 1 Naar ons idee heeft nu iedereen zijn zegje over de ambtswoning kun nen zeggen. M.a.w.: discussie geslo ten redactie) LEIDEN Bejaardencentrum "Lo- rentZhbf" werd gistermiddag met luid klokkenspel officieel geopend. Burgemeester Vis verrichtte deze daad en hij wenste de aanwezigen in de aula en de bewoners van het centrum in hun kamers, waar zij via een centraal geluidssysteem mee konden luisteren, alle succes (op de foto's (Jan Holvast) onder en bo- Mevrouw Vis en mevrouw Lefe- ber kregen een bloemstuk aangebo den. De eerste voor haar komst, en de tweede voor alle telefoontjes, die zij voor haar man, voorzitter van de stichting, heeft moeten beantwoor den. De heer Lefeber sprak namens het bestuur en de directie van Lo- rentzhof. "Het is welhaast ongeloof lijk dat dit schitterende tehuis bin nen twee jaar is opgebouwd. Op 11 augustus 1971 werd de eerste paal geslagen en in april van dit jaar kon den de eerste bewoners reeds hun in trek nemen. Eind mei zaten we vol". Het centrum biedt plaats voor 97 "zelfstandigen" en 10 echtparen. Er zijn zes kamers voor het interne per soneel, ziekenkamers voor negen pa- tienten en er is één stafflat. Door de bouwvorm zijn er geen, voor derge lijke tehuizen vaak onvermijdelijke, "eindeloze" gangen. Iedere wooneen- heid bestaat uit een zit-slaapkamer van ruime afmeting en een keuken, met koelkast en electrische kook plaat. Eigen douche, wastafel en toi let completeren het geheel. Echtpa ren hebben een zit- èn Lefeber noemde vervolgens de ge middelde leeftijd van de bewoners, die voor de dames op 80 ligrti en voor de heren op 81. De oudste is 99 jaar en hoopt in juli 1974 haar eeuwfeest te vieren. Vóór hierna het grote moment was aangebroken, sprak burgemees ter Vis over de waardering die hij koestert voor alle mensen, die aan dit project hebben gewerkt. "Lo- rentzhof is tot stand gekomen door particulier initiatief. Dat bleek al, toen ik het dossier in handen kreeg, waaruit ik mijn speech wilde voor bereiden, want dat hoort dan zo. Meestal bestaat zo'n "inlichtingen pakket" uit een enorme bundel meest onoverzichtelijke papieren, 't Dossier Lorentzhof bestond uit drie en een half velletje. Lorentzhof is gesitueerd op een ideale plaats, dichtbij het centrum en toch rustig, ver in de bocht van de singel. "De mensen zitten hier niet opgesloten, en dat is een groot voordeel. Het is fout wanneer zij niet meer bij het leven behoren, zo als vaak het geval is in een cen trum". Met het luiden van de grote huis bel in de aula was Lorentzhof ge opend en werden nog enkele spre kers in de gelegenheid gesteld, iets te zeggen. Tevens werd er 'n reeks geschenken aangeboden, zoals een fraai schaakbord, een schilderij en vanzelfsprekend van allen de har telijkste gelukwensen. Directeur Van der Lant sprak hier na over de doelstelling van het cen trum. "Huisvesting en verzorging, van bejaarden in de ruimste zin van het woord. Daarbij zijn drie aspec ten het belangrijkst, en dat zijn voe ding, beweging en contacten. De bloe- menman komt bijvoorbeeld iedere week langs, als contact met de bui tenwereld. De verschillende leveran ciers komen bij de mensen aan de deur. Een verzorgingstehuis hoeft geen ghetto te zijn". De bewoners van Lorentzhof doen veel samen. Regelmatig wordt er 's middags gezamenlijk thee gedron ken, een groep mensen is bezig met het maken van een wandkleed in de gang, waarbij op een bordje stond vermeld "werk in uitvoering". "Wij kunnen geen Jaren toevoegen, aan het leven van de bejaarden maar wij willen alles doen om leven toe te voegen aan hun jaren", sprak Van der Lant. "en Lorentzhof is op de goede weg". LEIDEN De Christelijke to neelgroep „Imperium" brengt as. za terdagavond het tweede stuk van dit seizoen in première in haar eigen Microtheater aan de Vestestraat. Het stuk heet „Stofnesten" en gaat over een huis vol mensen. Het is geregisseerd door Huub Hansen. Van „Stofnesten" worden na as. za terdag nog voorstellingen gegven op 2, 3, 9. 10, 16, 17, 23 24 en 30 november en 1, 7 en 8 december. ADVERTENTIE iets aardigs mee naar huis te nemen heb je geenreden en geen excuus nodig. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Apricot Brandy. Likeur en[f.Advies van BOLS schappelijk werkster en in haar vrije tija actief in DM. Ze zegt: „We heb ben de naam gekozen om, hoe zal ik het zeggen, geen verwarring te wekken met andere instituten. We behandelen klachten, vragen en pro blemen die van allerlei vrouwen en meisjes op ons afkomen. Mensen vanuit het hele land bellen en schrij ven ons. De meesten zijn van het kastje naar de muur gestuurd. Dat merken we als we vragen waar ze allemaal zijn geweest. En wanneer ze van ons een ruggesteuntje hebben gtnad, weten ze meer". „Kun je wat van die klachten noe men?" „Ontslagkwesties bijvoorbeeld, mensen die zomaar op straat worden gezet, die geïntimideerd worden tot cn met. Ook kom Je gevallen tegen van vi ouwen die van baan veranderen en cue zwanger blijken te zijn. Ze we ten niet hoe ze dan moeten hande len en naar wie ze toemoeten. Verder vertellen we vrouwen hoe de WW-wet werkt, wat de pensioen en AOW-wet voorstelt. We zijn eigenlijk een tussenscha kel; we sturen door; we verwijzen". „Is dat allemaal gratis?" „Ja, toen we begonnen heben we 5Ü0 gulden gekregen van MVM (Man Vrouw Maatschappij), maar dat ia_al op'. „Hoeveel mensen ritten nu aan de ttlefoon en beantwoorden de post?" „In Den Haag zo'n 20. Het Leids team zit op maandagavond van 7 tot 10 in het gebouw van de KWJ. We vinden het erg lief dat we hun telefoon mogen gebruiken (21139). In elk geval gaan we door tot J mei van het volgend jaar. Dan heb Je ervaring en dan kan je kijken hoe het allemaal is gelopen. Kijk, je bent een schakel tussen de vrouw en de diverse instanties. E>genlijk is wat wij doen een taak \oor de vakbonden, maar die doen alleen wat voor hun leden. Als Je ueet dat 30 pet. van de beroepsbevol king vrouw is en van die 30 pet. is 8 pet. lid van een vakbond, nou aan weet Je het wel. Daarom geven we ook het advies in elk geval lid te worden van een vakbond. Vrouwen rijn vaak kwaad op het werk, ze vinden het nutteloos; er gebeurt niks. En daarom willen ze ook geen lid worden van een bond. Weggegooid geld. Ze willen zo snel mogelijk trouwen en kinderen krij gen". Nora Schadee, Meta van Beek, Irene Farjon en Ida van Zijl, Dol le Mina's en werkende wijven. „Hoe staan jullie tegenover het vei slag van Nettie Rosenfeldt, die een tijdje in fabrieken heeft ge- verkt om te zien wat daarom gaat?" „Ze heeft één werkweek in de ene en één werkweek in de andere fa briek gewerkt. Daar kan ze geen goed beeld hebben gekregen, dat be praat niet". Twijfel Dolle Mina. Een groep die op komt voor de „onderdrukte vrouw," een groep die het ongeschoolde vrou wenberoep de wereld uit wil hebben en die op 1 mei van het volgend Jaar ten zwartboek zal uitgeven met alle gevallen die bij de ombudsvrouw cijn binnengekomen. Het is de grote vraag wie het zal lezen en wie er zich überhaupt voor interesseert. Weinig mannen, dat ze ker. En Dolle Mina blijft een minder heid. Dus of er veel zal veranderen ten goede of niet. valt te betwijfe len. genoeg. "Hoeveel mensen in Leiden zijn er actief?" Ida: "Ongeveer 15, maar we heb ben veel sympathisanten. Niet erg veel mannen; 't betreft typisch vrou wenproblemen. "Maar we werken wel samen met andere actiegroepen, bijvoorbeeld de KWJ. "DM komt nog bij veel mensen over als een zichzelf discrimineren de groep vrouwen, die erg zielig doen". Alle vier, zeer stellig: „Nee, klopt mets van. Is niet waar. We zijn niet zif lig". Meta van Beek is bedrijfsmaat- blijf je werken als je getrouwd bent of stop je ermee kom je erg vaak tegen. Daarnaast geven we onder meer voorlichting over abortus". Eerst waren we ludiek, nu rijn we veel fundamenteler geworden. Na tuurlijk moet je eerst aandacht heb ben; nu hoeft dat niet meer. We zijn bekend". Meta: "DM is de eerste groep van vrouwen die de straat opging". Irene: "Baas in eigen buik, man daar stonden de kranten vol van. Nu we bezig zijn op een fundamentele manier, hoor je er gewoon niets meer van; het is niet interessant

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3