.EIDSCH DAGBLAD ALARM IN AMERIKA Mm ers GENERAAL GAAT DOOR DE KN1EEN Stuur VN-politiemacht Israëlische minister eist aftreden Dajan 11121 ffiffiT vandaag 15§ luba KOFFIEMELK Militairen paraat eutrale landen in Veiligheidsraad: V) be Bikila verleden Publiek vindt reclame unfair Musici anti discriminatie Korond HALFVOLLE Kabinet bespreekt autoloze zondag JERDAS 25 OKTOBER 1973 OPGERICHT MAART I860 No. 34154 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG Generaal-majoor L. A. D. Kranenburg heeft bak zeil gehaald. Hij zal zich houden aan het dienstbevel, dat hij van morgen heeft gekregen van luite nant-generaal IJsselstein, bevel hebber van de landstrijdkrachten, tevens chef van de generale staf. Het dienstbevel houdt in, dat Kranenburg, die territoriaal be velhebber oost is, onverwijld de actie staakt die hij is begonnen door middel van zijn brief van 29 augustus 1973. De minister van Defensie heeft vanmorgen luitenant-generaal IJsselstein verzocht dit dienstbe vel aan Kranenburg door te geven. De directe aanleiding tot het con flict vormt een (derde) brief van generaal Kranenburg aan zijn on dercommandanten, waarin hij zegt "helaas" niet aan de wens van de minister te kunnen voldoen om niet langer de militaire hiër archieke kanalen te gebruiken voor het weergeven van zijn op vattingen. Hij handhaaft zijn zienswijze "onverkort". Minister Vredeling had de ge neraal eerst op 9 oktober monde ling en daarna nog eens schrifte lijk verzocht zijn ondercomman danten te laten weten dat hij geen reacties meer op zijn brieven ver wachtte en de zaak als gesloten beschouwde. De bewindsman vond het onjuist dat hiërarchieke kanalen worden gebruikt omdat de militairen zich gedwongen zou den kunnen voelen tot een politie ke stellingname. Gisteren liet generaal Kranen burg weten dat hij "na lang be raad" evenmin kan voldoen aan het schriftelijk verzoek van de minister, gezien de gronden, waarop het berust. WASHINGTON (UPI/Reuter/AFP) Vanmorgen vroeg is in de Verenigde Staten de alarmtoestand afgekon digd voor de Amerikaanse strijdkrachten in de V.S., Eu ropa en de Grote Oceaan. Het alarm zou verband houden met berichten uit Moskou, dat de Sowjet-Unie troepen naar het Midden Oosten zou kunnen zenden om het naleven van het bestand af te dwingen. Volgens niet bevestigde geruchten zou de Amerikaanse nationale Veilig heidsraad, het hoogste orgaan op het gebied van de buitenlandse politieke en militaire aangelegenheden, gister avond hebben vergaderd onder voor zitterschap van president Nixon. Het alarm zou naar in Washing- (e waarnemers van de Verenigde Naties, een Noorse (l.) en een Amerikaanse officier po en bij hun door kogels toegetakelde observatiepost in Kuneitra, hoofdstad van de Golan- wels. De VN-militairen keerden gisteren terug om hun controletaak op te vatten bij de penstilstand tussen Israël en Syrië. YORK, CAIRO, TEL AVIV Acht neutrale lid-staten Veiligheidsraad van de Ver- Mies hebben vanmorgen om de onmiddellijke op- van een V.N.-politiemacht uit elkaar houden van de e partijen in het Midden- desbetreffende motie eisen niet-gebonden landen aiddelT.jke en complete wa ad" en terugtrekking van achter de posities die ze namiddag tien voor zes in- i-ABEBA Abebe Bikila, tijdens de Olympische Spe- 1960 (Rome) als van 1964 ie marathon won, is vandaag ailitair ziekenhuis in Addis wieden. Bikila werd 46 Jaar. sas reeds zaterdag getroffen hersenbloeding. Bikila laat w en vier kinderen achter, luitenant in de keizerlijke 1969 overkwam hem een ingeluk, waarbij hij zijn rug- tak en verlamd raakte. Bi- zich sindsdien slechts met in een rolstoel voortbewegen. is op 7 augustus 1932 in de plaats Mout. Geïnspi- cr zijn Finse trainer Onnle snelde Bikila tijdens de toe Spelen v»n 1960 in Rome naar een volkomen onver- Kerwinning op de marathon, over de 42 kilometer en 195 is 2 uur, 15 minuten en 16,2 bereikte Abebe Bikila nog uiterste van zijn kunnen. De atleet greep als eerste in de ner Jaar later in Tokio voor ie achtereenvolgende maal tii goud op de marathon, nu van 2.12.11,2. De televisie- de gymnastische oefe- die Bikila na zijn race uit een nog vers in het geheu- a kwam als 41-Jarige in 1968 opnieuw tijdens de Olym- ïpelen uit in de marathon, Kst reeds na tien kilometer staken Zijn landgenoot Ma- greep toen de gouden me- namen, toen de eerste wapenstil stand inging. De neutrale landen waren met hun motie gekomen na een opschor ting van de derde spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad in drie dagen over het Midden-Oosten. De pauze was ingevoegd om privéberaad over ter mogelijke nieuwe resolutie moge- ii;.k te maken, nadat Egypte had ver klaard dat een hele nieuwe oorlog was begonnen. Nadat de motie was Ingediend, werd de Veiligheidsraads- ttftlng verdaagd tot vanmiddag. De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken El-Zayyat vroeg om rechtstreekse Amerikaanse en Russische interventie in 't Midden oosten om de wapenstilstand af te dwingen. Maar de Amerikaanse af- g- vaardigde Scali wees op een eerde re afwijzing door het Witte Huis in Washington van een suggestie door piesident Sadat van Egypte, dat een gecombineerde Amerikaans- Russi sche strijdmacht toezichthoudster op het bestand wordt. Egypte had Israël er woensdag- ave nd van beschuldigd dat het de wa penstilstand schond en in een in Cairo uitgegeven militair communi qué was gezegd dat mirages van een kLder land dan Israël Egyptische stel kngen op de oostelijke Suezoever hadden aangevallen. Op de nationa- iiteit van de Franse toestellen werd met gezinspeeld. Wel schreef 't dagblad El-Achram ln Cairo vandaag dat gisteren boven Sinaï een nieuw type Mirage was neergeschoten en dat het er een was van 50 die Zuid-Afrika aan Israël heeft verkocht. Israël verklaarde dat de gevechten gistermiddag begonnen af te nemen na hevige botsingen aan het zuid einde van het Suezkanaal, zonder aat de posities der strijdende partij- et. in vergelijking met dinsdag ver andering ondergingen. Israël schafte woensdagavond de verduistering af, die sinds het uit- t; eken van de Jongste oorlog op 6 oktober van kracht was geweest en minister van defensie Mosje Dayan vei klaarde dat de vooruitzichten op vt ede in het Midden-Oosten beter wsien dan ze waren na de vorige zesdaagse oorlog van Juni 1967. Ambtgenoot Abba Eban van Buiten landse Zaken zei op zijn beurt dat Tfieël de vrijlating van krijgsgevan genen zou beschouwen als bewijs van Arabisch goed vertrouwen en es sentiële voorwaarde voor een wapen stilstandsverdrag. Temidden van de tegenstrijdige be richten over de situatie aan het Si- na'i-front, lijkt de situatie aan het Golan-front rustig te zijn. Zowel Sy rië als Israël beaamde dit. UTRECHT (ANP) De meerder heid van het Nederlandse publiek (62 pet) meent reclame wel te kun nen missen. Twee van de drie Ne derlanders vinden reclame in veel gevallen ook oneerlijk en mislei dend. Dat blijkt uit een onderzoek: "reclame en publiek 1973" van het Instituut voor Psychologisch Markt onderzoek. TEL AVIV (AP) De Israëlische minister van Justitie, Jaacov SJa- piro, heeft het aftreden geëist van de minister van Defensie, generaal Dajan. Sjapiro beschuldigde Dajan ervan niet voldoende voorbereidingen voor de oorlog te hebben getroffen. Dajan heeft geweigerd af te treden en gezegd dat hij slechts zou heen gaan "als hij niet meer het volkomen vertrouwen genoot van premier Gol- da Meir", aldus heeft het ministerie van Defensie bekend gemaakt. Me vrouw Meir zou hierop in een radio uitzending geantwoord hebben, dat haar vertrouwen in Dajan voor de hand liggend is. Inmiddels is uit welingelichte bron in Tel Aviv vernomen dat Sjapiro, zijn ontslag bij premier Golda Meir heeft ingediend. Dit gebeurde tij dens een spoedvergadering van het Israëlische kabinet. H «is afgetre den om de vrije hand te hebben voor het voeren van een campagne tegen Dajan. lelijk mist Luba barst veer van ae best betalende banen voor mensen die van aanpakken veten. Mannen en vrouven vanaf 18 jaar: ve zitten om je'te springen 1 Kom dus snel, pak dat hoge netto veekloon ton is vernomen bepaalde onderde len van luchtmacht, leger en vloot betreffen en wellicht ook het corps Mariniers. Volgens nog niet be- .estigde berichten uit Heidelberg, \tsar het hoofdkwartier van de Ame rikaanse troepen in Europa is ge vestigd, zouden ook alle Amerikaan se troepen in Duitsland in staat \ar alarm zijn gebracht. De eenhe den voor snelle interventie zijn in de kazernes geconsigneerd, aldus het Fianse persbureau AFP. Het personeel van de luchtmacht tasis in Florida zei dat het alleen ir.aar ging om een „interne oefe ning", maar volgens een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie \an Defensie was het mogelijk dat net alarm verband houdt met de toestand in het Midden Oosten, „maar het zou ook kunnen zijn voor binnenlandse doeleinden". Journalis ten melden van de SAC-basis in O- maha dat naar schatting 40 reuze bommenwerpers van het type B-52 in staat van „volledig alarm" zijn gebracht. Diplomatie Een woordvoerder van „nationale luchtgarde" van Texas heeft mee gedeeld dat de bemanningen van de 147e groep Jagers-onderscheppers '.aar de luchtmachtbasis Ellington waren gezonden. "Onze taak is de ver- ceöiging van dit gebied te verzor ger" zo zei een woordvoerder van de garde. „Dit alarm is echt, het be lieft geen oefening. Meer kan ik niet zeggen". Een van de andere eenheden die b'J het alarm betrokken waren, was ac in de V.S. gelegerde 82ste divisie parachutisten, die tot taak heeft het eerst naar een gebied te gaan waar een crisis heerst. In regeringskringen in Washington is vernomen dat de Russische am bassadeur in de Verenigde Staten rr<nister Kissinger heeft laten we ven dat de Sowjet-Unie van plan is tioepen naar de Midden- Oosten te sturen. Journalisten hebben kort na middernacht de auto van de ambas sadeur bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken zien wegrijden. AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Nederlandse toonkunstenaars- bond zal aan leden terstond de ver plichting opleggen het werk in open bare gelegenheden- en horeca-eta- blissementen te staken indien er spra ke is van discriminatie van bezoe kers op grond van huidskleur of af komst. Dit deelt het boadsbestuur mee naar aanleiding van een verklaring van de voorzitter van Horeca Nederland dat het aan horeca-ondernemers moet worden overgelaten hun bezoekers te selecteren. 32 PAGINA'S Jan Mulder wordt weer eens hard aangegrepen door een verdediger van CSKA. De spits van Ajax grijpt naar de arm van de Bul gaar als om te voorkomen dat de daaraan vastzittende hand het broekje van Mulder nog lager zal trekken. Mede door dit soort gre pen kon Mulder gisteravond niet het beste van zijn spel ontplooien; het was een van de oorzaken dat Ajax slechts met 10 won. Met voetbal dat Ajax na de rust "on waardig was" (zei trainer Knobel). Feyenoord deed het wat de uitslag betreft beter: Gwardia Warschau werd dankzij een enorme dosis wilskracht van de Rotterdammers toch nog met een 31 nederlaag weggestuurd uit de Kuip. Ook Twente heeft uitzicht op de derde UEFA Cupronde. Niet geremd door de kracht van het Griekse Panahaiki, maar meer door de kracht van de scheidsrechter be reikten de Tukkers een 11 ge lijkspel in Patras PAGINA'S 19-23 JÊLm |Al AUT0 AMLiWJ VAN HET JA A OOK V/OOR SERVICE EN ONDERHOUD. VROQACAVONO GEOPEND TOT 21.00 UUR. De emoties ln Engeland laaien hoog op: de grote dag van Prinses Anne komt naderbij PAGINA 9 Platen, platen, platen PAGINA 13 MeningenPAGINA 17 deze week fles 1000 gram 1';' DEN HAAG Morgen vergadert het kabinet over de vraag of moet worden overgegaan tot het instellen van een autoloze zondag. Een beslis sing zal niet voor morgenavond wor den genomen. De regering wil eerst de afloop afwachten van het extra OESO-beraad. De 25 landen van de Organisatie voor Economische Sa menwerking vergaderen vandaag en morgen in Parijs over de olie-kwestie. In Parijs worden moeizame bespre kingen verwacht, die niet resulteren in een scherpe opstelling. Belangrijke olie-invoerende landen als Frankrijk en Japan hebben al geen geheim ge maakt van hun angst voor nieuwe Arabische tegenmaatregelen. Nederland probeert zich deze dagen op deze internationale besprekingen te wapenen. Maar zowel in Rotter damse haven- als in Haagse politieke kringen worden ingrijpende maatre gelen gevreesd. Het drastisch veria- en morgenochtend hier en Overigens zonnige perloden Deer. Zwakke tot matige, in Mengebled af en toe vrij j zuidwestelijke wind. Mini naturen van 0 tot 2 graden, temperaturen rond 14 gra- (Opgeniaakt te 11.15 uur) voor"alle uitzendkrachten MEUBELEN LISSE Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 nv') Lange Gracht 5^aan de City-Ring). Tel. 01710-21645* bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's. gen van de export (tweederde van de aanvoer gaat in de vorm van olie- produkten weer terug de grens over) wordt door velen als een effectief be sluit beschouwd. "Er is geen reden voor paniek" zeg gen de grote oliemaatschappijen rond Rotterdam, "de opslagtanks en de raffinaderijen hebben een voorraad voor minstens twee maanden. Er is bovendien een grote vloot onderweg, die ook nog eens voor een maand olie garandeert. Zelfs als we voldoen aan de behoeften van bijvoorbeeld Duitsland dan nog staan we voor lopig sterk". In Den Haag zijn er echter steeds meer zegslieden die rekening houden met een invoering van een autoloze zondag. En men ziet de benzine al op de bon gaan. Wanneer het kabi net morgen of zaterdag tot de auto loze zondag zou besluiten zal zo'n maatregel het komende weekeinde nog niet van kracht worden. Op zo n korte termijn kan de machine, die de uitzonderingsvergunningen moet gaan verlenen, niet op gang komen. Vooral de stellingname van Saoe- di-Arabië, de grootste Arabische olie leverancier van Nederland, roept duistere twijfels op. Koning Feisal heeft Nederland nog niet genoemd. Maar gisteren werd in Saoedi-Arabië de 23,75 procent die de Shell in de Basrah Petroleum Company bezit ge nationaliseerd. Wanneer Saoedi-Arabië (dat na de Verenigde Staten, Rusland en Iran het vierde olie-producerende land ter wereld is) nog verder zou gaan in zijn reacties op de boycot-oproep van de Arabische Liga en het Koeweitse voorbeeld zou volgen lijkt in elk ge val op langere termijn een autoloze zondag onontkoombaar. De voorde len zijn duidelijk: we gebruiken met zijn allen op een zondag, bumpertje- bumpertje in de file. gemiddeld 20 miljoen liter benzine: zeven miljoen meer dan op een gewone werkdag.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1