geslagen PRESIDENT LEONE NAAR NEDERLAND Vrouwelijke kaper dood Feisal beperkt olie- produktie met 10 pet. Russische luchtbrug via Joego- Slavie NEDERLANDSE BOEREN KRIJGEN EG-COMPENSATIE -aelische troepen landen in Egypte BESLAG OP GELD BRITSE VAKBOND NA GEVECHT MET POLITIE EE LEDEN BELPRIJS- ÜMISSIE BETREDEN Israel heeft genoeg benzine Zelfverbranding in Vietnam IUSTRIE KTEBRON VENETIE inflG 19 OKTOBER 1973 BUITENLAND iuez-kanaal AVIV/CAIRO/WASHINGTON (AFP/UPI/Reuter) II lijkt steeds meer greep te krijgen op de oorlogshande- ji in de Sinai. Van het noordelijke front aan het Suez- jal kwam gisteravond de melding dat de Israëli's een brug- öfd hebben geslagen naar de westelijke oever in een poging voet op Egyptische bodem te zetten. 0 maakte slechts melding van moeilijke defensieve oorlog moet voe- uëllsche poging het kanaal ren. van de Bittermeren over Het begon met het Joodse nleuw- jn, De vijandelijke eenheid jaar, eind september. Toen zou de 3 omsingeld en voor de keus Israëlische minister van Defensie, rich over te geven of te wor- Dayan, al bij Golda Meir op mobill- uletigd. De Verenigde Staten satie hebben aangedrongen in ver- tovjet-Unie lijken zich inmid- band met Egyptische en Syrische ifds meer in te spannen via troepenconcentraties. Vooral minister kanalen een eind aan de ge- van Financiën Sapir zou zich daar ln het Midden-Oosten te ernstig tegen verzet hebben. Op de fatale grote verzoendag deelde pre mier Meir 's morgens om 10 uur aan de Amerikaanse ambassadeur mee dat Egypte en Syrië klaar stonden om aan te vallen. Wie er gefaald heeft aan Israëli- geheimzinnige bezoek van de sche kant, moet nog worden ultge- \t premier Kosygin aan Cairo zocht. Het gerucht gaat dat de chef ir een belangrijk onderdeel van de militaire inlichtingendienst, maken. Het conflict in het generaal Zeira, ontslagen is. Van of- Oosten is daarmee na de ficiële zijde wordt dat ontkend. Vast- 1 zowel op het politieke als staat dat Zeira's voorganger, gene- Srijdtoneel duidelijk in bewe- raai Yariv, aan de touwtjes trekt en tomen. dat de adviezen van generaal Bar correspondent in Jeruzalem Lev, de oud-opperbevelhebber, bij het it nu reeds vast staat dat na bepalen van de strategie een grote ie van de oorlog in het Mid- rol spelen. jen in Israël een onderzoeks- Met dit alles Is ook de positie van ie zal worden ingesteld. Deze minister van Defensie Dayan onder- ie zal moeten uitzoeken wel- mijnd. Hij is uiteindelijk de man die jrzaken ziin geweest van het de ministeriële verantwoordelijkheid Israëlische militaire en voor al de Israëlische tekortkomingen leiding in de dagen, die aan draagt. Na de oorlog zal moeten blij- voorafgingen. Oorzaken die ken in hoeverre de positie van Dayan leid hebben dat Israël, geheel werd geschaad, zin en gewoonte in, een LONDEN (DPA) De Britse jus titie heeft via het Hof voor de indus triële betrekkingen beslag gelegd op een vermogensbedrag van 100.000 pond (610.000 gulden) van de bond voor de metaalarbeiders. Het hof had PARIJS Politiemannen hebben aan haar toerekeningsvatbaarheid. Eerst dacht men dat de vrouw mis schien een politieke beweegreden voor haar daad had. Nadat de machine op het vliegveld De een-en-een-kwart miljoen leden sagiers aan hoord had overmeesterd, op een afgelegen landingsbaan was die op weg gezet en zich klaarblijkelijk nog vorige week vrydag reeds in deze zin een vuurgevecht in Marseille de vonnis gewezen. Over de definitieve 35-jarige, vermoedelijk geestelijk ge- hoogte van de boete wordt waar schijnlijk komende maandag beslist. ri de luchtbruggen van beide in volle omvang blijven func- worden de aanwijzingen dat een vredesinitiatief van mogendheden in de maak ADVERTENTIE tegen prijs [issinger en Tho tellende metaalbond was veroordeeld wegens minachting van het gerecht, omdat hij geweigerd had gehoor te geven aan een gerechtelijk bevel een staking bij een bedrijf in de Zuid engelse stad Woking op te geven. De metaalbond is de enige grote vakbond in Engeland die halsstarrig vasthoudt aan zijn afwijzing van de bijna twee jaar oude arbeidswet. De bewapende naar het ziekenhuis overleed, had de maar één gijzelaar aan boord bevond, kaping uitgevoerd op een vlucht van drongen twee politiemannen met ko- Parfjs naar Nice. Ze dwong het lyn- toestel koers te zetten naar Mar seille. Op de luchthaven Marignane van Marseille mochten de passagiers en gel vrije vesten binnen. De vrouwe lijke kaper opende het vuur, de poli tiemannen schoten terug en de vrouw viel zwaargewond neer. Uit de papieren die men op haar welijke kaper installeerde zich met twee bemanningsleden als gijzelaars. Zij had op een uit het toestel ge worpen briefje geëist dat alle auto verkeer in Frankrijk voor de duur van 24 uur verboden zou worden. Deze eis deed meteen twijfel rijzen Crisis in IJsland over kabeljauw- oorlog REYKJAVIK De communisti sche party van IJsland, onmisbaar element in de regeringscoalitie, heeft De Belgen zullen, samen met Britse de Britse voorstellen ter beëindiging en Duitse eenheden, oefenen in een van de een jaar oude kabeljauwoor- gebied dat begrensd wordt door de iog afgewezen en zo de regering in cLpnpn Rhvnprn TTa.nnnvor "Rrniin- ook de bemanningsleden het vlieg- vond bleek dat ze Danielle Batisse veld ongehinderd verlaten. De vrou- heette en woonde op de Champs Elysees. Volgens niet bevestigde be richten zou de vrouw de echtgenote zyn geweest van de publioist Geor ges Cravenne. BELGRADO De woordvoerder van het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken, Zupan, heeft op een persconferentie meegedeeld dat DJoego-Slavië vluchten van Sow je t- 15.000 man aan deze oefening mee- premier Olafur Johannesson Deze russische vrachtvlietuigen met be- doea Er worden 4200 voertuigen ge- had to de Brlt5c hoofdstad bespre. Snelle trein De Zweedse Staats spoorwegen <SJ) en de elektronische maatschappy ASEA gaan gemeen- sohappeiyk een nieuwe supersnelle trein ontwerpen die snelheden zal kunnen bereiken van maximum 220 km per uur. De nieuwe trein zal o.a. worden uitgerust met een speciaal sy steem dat het mogelyk maakt om bochten te nemen bij hoge snelheden zonder dat het comfort van de pas sagiers daardoor nadelig wordt be- invloed en ook zonder dat de veilig heid in gevaar wordt gebracht. Black Dominica Van 22 tot 30 oktober zullen eenheden van de 16de Belgische divisie in Duitsland een grote oefening houden die het motto ,31ack Dominica" heeft meegekregen. steden Rhynern, Hannover, Braun schweig, Götingen, Kassei, Scherfede, Neheim en Werl. In totaal zullen Reykjavik in een crisis gestort. De Britse voorstellen waren dins dag uit Londen meegebracht door Balchen overleden De bekwame lieger Bcrnt Balchen is in Amerika dd «""-stellen toegelicht op een na een langdurige ziekte overleden. Balchen, die op 23 november 74 jaar had zullen worden, was geboren in Noorwegen, hy werd in 1931 Ameri kaans staatsburger en trad toe tot de luchtmacht waar hy het bracht tot kolonel. Hy is o.m. bekend geworden door enige pioniersvluchten over het Noordpoolgebied. stemming het Midden-Oosten van zyn luchtruim gebruik laat maken. Zupan zei dat de Arabische landen om toestemming voor de Russische vergadering van de ministerraad, vluchten hadden gevraagd. Zupan kingen gevoerd met premier Heath. Woensdag had premier Johannes- Minister van Vissery, Ludvik Josefs- son van de communistische party, wees ze gisteren van de hand. Een van de voornaamste redenen voor de afwyzing is dat de voorstel len de vorm hebben van een ultima- wilde bevestigen noch ontkennen dat de Russische toestellen in Joego-Sla- vië een tussenlanding maken om by te tanken. Zupan bevestigde dat Joego-Slavië met de Verenigde Sta ten contact over de oorlog had ge- tum. Verder vinden de communisten had, maar hy wilde niet beamen of dat ze niet ver genoeg gaan terzake Washington had gevraagd om in- van het beperken van de Britse vis serij ter hoogte van IJsland. trekking van de permissie aan de Sowjet-Unie. iReuter) Twee leden van s Nobelpryscommissie zyn afgetreden uit protest tegen de Nobelprys voor de Ü3 toe te kennen aan de inse minister van Buiten den, Henry Kissinger, en «Metnamees Le Due Tho. de liberaal Helge Rognlien oud-parlementslid voor de partij, Einar Hovdhaugen. ig was gemeld dat zy tegen toekenning waren. [hebben politieke leiders van 'it in kennis gesteld. Aan van de byeenkomst van eiste een socialistische afge- e, mevrouw Berit Aas, een ld debat over de samenstel- BEIROET (AP) functie van de Nobelprys- Mosje, Dayan, de Israëlische minister van Defensie, schudt het woestijnzand uit zijn schoenen na een bezoek aan de westelijke oever van het Suez-kanaal. SAIGON (AP) Een 20-jarige Boeddistische monnik heeft zich woensdagmorgen door zelfverbran ding van het leven beroofd by een pagode in Na Trang, 370 kilometer ten noordoosten van Saigon, aldus is hier bekend geworden. De monnik, Le Ai Min, zou zich hebben „opgeof ferd voor de vrede", aldus werd ver nomen. Op het gebeurde is van offi ciële zyde in Saigon nog geen com mentaar geleverd. ADVERTENTIE Het ïs weer bloembollentyd Haal eert gratis (catalogus DE KROON 0PUWTUIN Amsterdam Amstelveen Haarlem Hilversum Singel 508 Binnenhof Schalkwijk Hilvertshof Leidschendam Leidsenhage ADVERTENTIE Koning Feisal tot tastbare resultaten leiden zal het wordt verbruikt is afkomstig van u - van het olie-ryke Saoedi-Arabië heeft koninkryk Saoedi-Arabië de levering Egyptische olievelden in de door Is le, waarvan de leden door een beperking van 10 procent van de van olie aan de Verenigde Staten raël bezette gebieden. De rest is af- rse parlement voor een pe- 0iie.pr0duktie afgekondigd met in- stopzetten", aldus de verklaring. komstig uit geheime bron. gang van gisteren, aldus heeft radio Saoedi-Arabië is na Canada en Ve- Israël heeft de Egyptische olievelden Saoedi-Arabië bekend gemaakt. nezuela het land van waaruit de bezet in de oorlog' van 1967. De op- In een door de radio omgeroepen Verenigde Staten het meeste olie in- brengst van deze velden ongeveer verklaring van het koninklyk paleis voeren ongeveer 19.794.000 barrel 100 pompen zijn langs de kust van de - werd ook gedreigd met volledige per maand. Sinaï-woestijn opgesteld wordt via ben zich gisteren bezig gehouden met tegemoet te komen de BTW gedu- robi', waar enkele dagen na de her stopzetting van de olie-uitvoer naar Belangryker is echter nog dat Sa- oliepypleidingen naar de Middel de Verenigde Staten „tenzy de rege- oedi-Arabië de onbetwiste leider is landse Zeekust gevoerd. ia zes jaren worden be- Het voorstel is in overwe- «men. STRAATSBURG (ANP) Het Nederland gekozen compensatiestelsel Europese parlement zal vandaag een houdt geen nadelen in voor de con- voorstel van de Europese commissie sument ten aanzien van de pryzen de boeren verleent ter compensatie bouwcommissie, de Belgische Chris- van het verlies dat zy lyden door de ten-Democraat Charles Heger, heeft revaluatie van de gulden. de revaluatie van de gulden 'niet by- De regering heeft om de boeren gedragen tot een goede sfeer in Nai- iegemoet te komen de BTW gedu- robi', waar enkele dagen na de her- het treffen van voorbereidingen voor rende een half jaar van 4,25 tot 6,25 waardering het IMF vergaderde. De procent verhoogd, hetgeen neerkomt valutamarkt kan volgens hem op- IHQPH op een steun van 120 miljoen gulden, nieuw in beroering komen, en ook huidige" positiéten*°aanzieïi van dè Feisals stap waarschynlyk zal wor- ties' van deze olievelden op de vierde by voorbeeld zou ernstige gevolgen De Eeuropese commissie, het „dage- wordt de vorming van een onafhan- J— hebben voor West-Europa en Japan lyks bestuur" van de gemeenschappen kelyke Europese rekeneenheid ver die respectievelijk 50 en 88 procent heeft voorgesteld dat de gemeenschap traagd. hiervan 15 procent voor haar reke- ring van de Verenigde Staten haar van de Arabische oliewereld en dat Egypite heeft verklaard de installa- huidige positie ten aanzien van de Feisals stap waarschynlyk zal wor- ties van deze olievelden op de vierde oorlog in het Midden-Oosten wyzigt". den gevolgd door soortgelyke stap- dag van de oorlog te hebben gebom- „zyne majesteits regering spant zich pen van de andere Arabische olie- bardeerd om „de vyand olie te ont ijl opdat de regering van de Verenig- landen. Gisteren heeft het kleine zeggen" en de Israëliërs hebben toe- van hun olie uit het Midden-Oosten, de Staten haar huidige u' -- ten oliestaatje Aboe Dhabi aan de Per- gegeven dat op 11 oktober een nach- betrekken. De meeste olie die in nmg neemt In het Vene- aanzien van de Arabisch-Israëlische zische Golf reeds bekend gemaakt teiyke aanval op de olievelden is uit- Amerikaanse tankers wordt vervoerd dat het de olie-uiltvoer naar de Ver- gevoerd, maar deze aanval zou vol- is voor Europa bestemd. De Arabi- oorlog zal wyzigen", aldus de verkla- Forto Marghera hebben zich ring. Met nadruk werd gezegd dat enigde Staten heeft stopgezet. vergiftigingsverschynselen men hierby het oog had op de Ame- t -1 ■n, veroorzaakt door chemi- rikaanse steun aan Israël. ïsraci Porto Marghera is de He buitenwyk van Venetië, lucht zo is vervuild dat het ®?au de arbeiders opdracht Seven tydens het werk gas te dragen. Woordvoerders wbeldsbureau vertelden dat f ongeveer 1200 arbeiders de ontvluchtten nadat ze de "rotte eieren hadden waar- 24 uur tevoren hadden 35 duldelyke vergiftigingsver - 1 opgelopen in dezelfde fa- 5>nds het begin van deze iii vier afzonderlijke in- minstens 135 vergiftigings in Porto Marghera gesig- gehs hen geen schade hebben aan gericht. De regeringen van de meeste wester- „Indien de maatregelen niet spoedigTwee-derde van de olie die in Israël se landen en ook die van Japan heb- pen is gepompt. ITALIAANS STAATSBEZOEK JAREN UITGESTELD (Van onze correspondent) Dit eerste staatsbezoek aan een Nederiand nu eindelyk plaatsvindt. verwaarloosde zuiden ten volle van Kuivii. President Giovanni van de beste partnertainden van Ita- President Giovanni Leone, die ais profiteren. Ook in Frankrijk is presi- I enne komt dinsdae naar Nederland lie komt 20 laait, omdat Italië in het goed Napolitaan alleen maar Napoli- dent Leone enkele weken geleden ijeonc Komt uuiöuag llïtwi ""lu x. tno,nc roroWorf- mo-r, ir. Rin miRn r«Q+ Ho+ noronolr irplmmpri mflair voor het eerste officiële bezoek van verleden altijd eiste dat bij een te- een Italiaans staatshoofd na de genbezoek ook de pans bezocht werd. Maar er waren Nederlandse regerin- Tweede Wereldoorlog. Leone, die nog geen twee jaar president is. wil aller- gen die vreesden dat men met zo n eerst de landen van de gemeen- j j* 1 De Turkse Republikeinse schappelyk markt laten blyken dat (RVP) is na de verkie- Italië werkelyk lid wil zyn van die ,'ia afgelopen zondag (met gemeenschap. Hy hoopt door zyn in het parlement) in staat bezoeken de banden met de andere legering te vormen met de Europese partners te versterken. Nationale Redding. De De Italiaanse president denkt dat taarns spreekt omdat men in die oude met dat verzoek gekomen, maar stad dacht daarmee makkelyk de Pompidou waarschuwde hem dat er wereld te kunnen veroveren, zal in geen echt gemeenschappelijke regio- Nederland allereerst aandacht willen naie politiek kan zyn als er ook geen paus te ontmoeten. Diplomatiek succes Het schijnt dat de moeilykheden 'socialistisch- democratische vooral in Den Haag te kunnen doen, nu minder groot zyn. De Italiaanse West-europees voorbeeld, omdat Nederland en Italië binnen regering heeft in ieder geval de eis 'overwinning onder leiding de gemfenschappelyke markt vaak niet meer gesteld dat by een tegen- tó-jarige Journalist Bulent eenzei politiek voeren. Beide lan- bezoek ook meteen naar het Vati- met 48 zetels naar de derde den z^- bezorgd dat Frankrijk en caan wordt gegaan. De vraag is om- ^rukte Party tot Nationale Duitsland de samenwerking zullen zeild, omdat het schema van de ko- _*ordf, wegens haar streng- overheersen. Ook Italië is voor de ningin niet voor zo'n lange tyd vast 5' ^wereldbeschouwing als versterking van een op den duur kan liggen. Het mag een diplomatiek 0 ^'alificeerd. Met haar eco- rechtstreeks gekozen Europees parle- succes van de Nederlandse ver tegen- sociaal program staat ze ment en voor grotere bevoegdheden woordiging by het Quirinaal ge- linkser dan de RVP. van de Europese commissie. bezoek aan het Vaticaan de duivel in huis zou halen. Bovendien was de koningin zelf terughoudend om een warme banden aanhalen. De naam kelblok, omdat de lire alleen zweeft van Italië heeft in Brussel by de en zwak blyft. Europese Gemeenschap niet altyd de beste klank. Door deze bezoeken Volgens de resolutie die het parle- toenemende inflatie te bestryden ment vandaag zal aanvaarden schuilt volgens Heger 'een ernstig ge- sche landen kunnen trouwens geen 'schynt' het besluit tot revaluatie vaar'. De- en revaluatie zyn volgens invloed op de bestemming uitoefenen eenzydig te zyn genomen, hetgeen deze redenering niet langer de con- de olie aan boord van de sche- 'terecht' by enkele andere EG-landen sequentie van een bepaalde econo- bezorgdheid heeft gewekt. Het door mische of financiële situatie, maar worden een instrument van het con- 11junctuurbeleid. „Men besluit tot op waardering om een oververhitting van de economie tegen te gaan, en tot devaluatie om een lusteloze economie te stimuleren". Revaluatie maakt de uitvoer van landbouwprodukten naar Nederland aantrekkelyker. Hierdoor zullen de ontvangsten uit heffingen voor het gemeenschappeiyk landbouwfonds stygen, terwyi de Nederlandse uit voer enigszins wordt afgeremd en de restituties betrekkingen zullen heb ben op een geringere omvang van de hoeveelheid goederen of in waarde zullen dalen. ADVERTENTIE h°°i* dat i™3?0 ™n Italië wat Zal[en Moro en VM1 der stoeli zul. te verbeteren en in ieder geval de goede wil en bereidheid tot nauwe samenwerking nog eens te onderstre pen. Arm zuiden In ieder geval zal president Leone vragen om hulp voor het zuiden van Italië. Nu de gemeenschappelyke markt ook een regionale politiek gaat noemd worden dat dit bezoek aan voeren, wil Italië daar met zyn arme dupe. Len bespreken. Het zyn geen echte vraagstukken. Nederland zal aan dacht vragen voor de moeilykheden met het vrachtverkeer en ook voor de steeds grotere problemen voor de KLM in Italië. Doordat de Italiaanse staatsmaatschappy Alitalia zoveel verlies lydt, wil men de buitenlandse maatschappy en steeds verder terug dringen. Ook de KLM is daarvan de President Leone van Italië

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9