OK CHINA STRIJDT EGEN VERVUILING ligenaar bejaardenhuis rommelde maar wat aan" CONCEP CONDOOMS „DE MAN MOET GEK ZIJN" inbraken kost handen vol geld afgestudeerden geen criterium toelatingsbeleid ffoorcleeld voor te hoge prijzen Behoefte aan VoOrkoiQCÏl Vclïl pHT (ANP) In araper s tijd waren tot zes keer toe (en van de provincie bij de 'oerrit van S. aan de deur hem te vertellen dat hij provincie schriftelijk toe- g moest vragen als hij de r0or verzorging en huisves- sjn bejaardentehuis wilde 4 vergat steeds de papie- sturen", verklaarde Van S. rommelde maar wat aan. Ir trouw deed u aan de pro- en opgave van uw prijzen, sel kon vermoeden dat u sijhjk geen toestemming joging zou krijgen. De prij- q vroeg waren knap aan de at", meende de Utrechtse chter H. F. Oosterhuis. Hij •1de gisteren Van S, eige- eerder van het kleine par- bejaardentehuis D. in Bilt- egens overtreding van de i verordening op het prij- tt bejaardenoorden tot 'n 26 bedden Davos bezet BT Er worden nog patiënten verpleegd in het trum "Eugenia" in 't Zwit- 106. Het centrum kwam vo- sterk in het nieuws, toen ar dreigde het te sluiten. van dit Jaar werd beslo- ntrum toch te behouden. iinterimbestuur de kans te een nieuwe basis door te wel een patiëntenstop af- het personeelsbestand Een kliniek als Euge- Imeerd het best met een ran 40 tot 60 patiënten. in de afgelopen patiënten in Davos wilden kregen te horen dat er hoge uitzondering nieuwe a worden bezet. De Behartiging van de van Nederlandse Longlij - Inmiddels een organisatie- leschakeld om een nieuwe gp kliniek te vinden. Judy uit de tv-serie is niet meer. Judy is in markt in de Bretonse die haar had geleend loeleinden, in haar kooi had de luchttoevoer, gas verwarmde kooi afgesloten. geldboete van f900 en een week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van een Jaar. Officier van Justitie mr. D. J. Buys had een boete geëst van f 1500. Dat bedrag moest een bejaard echt paar, dat in huize D een kamer be woonde ook maandelijks neerleggen (inclusief een toeslag van f500 we gens "speciale verzorging"). Twee gebrekkige oude dames die een ka mer moesten delen waren samen per maand f2500 kwijt, inclusief een toeslag van f 1000,-. Een ambtenaar van de provincie verklaarde tegenover de kantonrech ter dat verdachte op jaarbasis naar schatting vermoedelijk meer dan 48 mille teveel (zonder toestemming van de provincie) heeft gerekend. Van S. verzekerde met klem, dat dat werkelijk geen pure winst was. "Ik hield Jaarlijks netto elf mille over", zei hij. In het midden bleef overigens wat precies onder netto moest worden verstaan. De zegsman van de provincie ver klaarde dat de prijzen die Van S. rekende aan de pdittige kant waren. Aan een gemiddelde verzorgingsprijs van f 1500 per maand komt men in de meeste moderne tehuizen met voortreffelijke accommodatie vaak niet toe. "Maar die tehuizen opere ren meestal niet op commerciële ba sis", voegde hij daaraan toe. En aan de accommodatie schortte bij Van S. nogal wat, want de inspectie van de bejaardenoorden had er in het ver leden al eens bij hem op aangedron gen om de verzorging en huisves ting van "zijn" bejaarden te verbe teren. Zo was het lijnrecht in strijd met de provinciale verordening dat Van S. twee dames een kamer liet delen .Normaliter zitten alleen echt paren op één kamer. Voorts was op een gegeven moment gebleken, dat zeven van de acht bejaarden in het tehuis zo hulpbehoevend waren, dat ze voor een verpleegtehuis in aan merking kwament erwyi het tehuis van Van S. voor verpleegtehuis eigenlijk ongeschikt was. 'Tk heb twee verpleegsters, onder wie mijn vrouw in dienst", wierp verdachte tegen. De functionaris van de pro vincie sprak dit echter met klem te gen. "Verpleegster is blijkbaar nog al een rekbaar begrip, constateerde de kantonrechter. Het bleef mr. Oosterhuls overi gens een raadsel dat de directeur van de sociale dienst in Bilthoven op een bepaald ogenblik twee be jaarden naar Van 8. had gestuurd terwijl de situatie daar toch niet ideaal was. Daar was een tijdelijk plaatsgebrek door sluiting van een ander Bilthovens bejaardentehuis debet aan, aldus de man van de pro vincie. Prinses Margriet fungeerde gisteren als Rode-Kruisverpleegster in Neurenberg. Voor de derde achtereenvolgende maal organi seerde Martinair de jaarlijkse vliegreis ten behoeve van ge handicapten onder auspiciën van het Nederlandse Rode Kruis. In Neurenberg werd o.a. een toeristische rondrit gemaakt en was er gelegenheid om inkopen te doen. r (Reuter) Het pers- v China heeft onlangs gepubliceerd, waarin leven wat er op het ge- i strijd tegen de milieu- In de Chinese Volksrepu- ordt gedaan. rt ls eigenlijk een beleids- Igens diplomatieke krin- ereid door de staatsraad thoonmaakwagens in ijn bakfietsen, uitge- <en watertank en rote- els, aangedreven via dig mechanisme. De ■se steden zijn over w schoner dan me- b het buitenland. voor het komende Nationale Volks congres. De grootste stad van China SJanhai was, aldus het rapport, voor de re volutie van 1949 „berucht om haar vervuiling van lucht en het water". „Veel fabrieken met een verouderd machinepark en zonder mogelijkhe den voor vuillozing stonden Juist in de arbeiderswijken". Sinds 1949 zijn echter buiten Sjanghai nieuwe indus triewijken tot stand gekomen. „De regering ziet er nu op toe dat bij de bouw van nieuwe fabrieken ook re kening wordt gehouden met de vuil- verwij dering", aldus het rapport. In de Jaren na 1949 hebben meer dan een miljoen gezinnen in SJanhai nieuwe woningen betrokken. Er zijn achttien nieuwe parken aangelegd en 900 kilometer riolering en twee nieu we hoofdrioleringen zijn gereed ge komen om het afval buiten de stad te brengen. In de hoofdstad Peking hebben drie nieuwe parken de muggenrijke moerassen vervangen en worden ieder jaar een miljoen bomen ge plant. Ook hier zijn nieuwe riolerin gen en andere milieuzuiveringspro jecten tot stand gekomen. In China blijkt men ook afvalstof fen waar mogelijk een nieuwe be stemming te geven. Zo zijn bijvoor beeld in de provincie Lianning in het Noordoosten van de volksrepu bliek meer dan 2000 projecten ge reed gekomen, waar zeldzame meta- LEIDEN Binnen de eerstkomende drie Jaar zal het niet mogelijk zyn de doelmatigheid van het wetenschap- peiyk onderwijs te verhogen, het stu diefinancieringsstelsel aanzienlijk te veranderen of nauwkeurige ramingen te maken van de toekomstige be hoefte aan afgestudeerden. Een toe latingsbeleid kan binnen die termijn daarop dan ook niet worden geba seerd. Een en ander kan warden opgemaakt uit een vandaag vrijgegeven "Discus sienota witboek toelatingsbeleid" waarin het college van bestuur en de dienst Planning, Informatiesystemen en Allocatie van de Leidse universi teit een aantal conclusies trekken en aanbevelingen doen die betrekking hebben op het beleid van toelating van studenten tot het wetenschappe- ïyk onderwijs. Biykens deze discussienota is het noodzakelijk dat er binnen de ter mijn van drie Jaar voor studierich tingen die de stroom van studenten niet kunnen verwerken, een uitzon dering wordt gemaakt op het princi pe van vrye toelating. Daarby is het volgens de nota van groot belang dat er een aantal onregelmatigheden uit de weg wordt geruimd, zoals de tot dusver gevolgde procedure voor het instellen van studentenstops en de ongelijkheid in toelatingsprocedures tussen het hoger beroeps onderwijs en het wetenschappelijk onderwas. Voor een toelatingsbeleid op lange termyn doet de nota de suggestie dat de regering binnen de eerstkomende twee Jaar een schets maakt van de globale consequenties voor omvang en kosten van het hoger (h.bo. en wo.) ooderwys in de toekomst. De "Discussienota witboek toelatings beleid" zal in een vergadering van de universiteitsraad as. maandag aan de orde komen waarna vermoe- deiyk in december de definitieve tekst er van zal kunnen worden vast gesteld. In de definitieve versie zal het witboek volgens het college van bestuur een bijdrage kunnen leveren aan de vaststelling van het toela tingsbeleid in een wetteiyke regeling door regering en parlement. Zoals bekend Ls aan de universi teit»- en hogeschoolraden alsmede aan de Academische Raad inmiddels het voorontwerp van wet voor ver lenging en wijziging van de machti gingswet inschrijving studenten voor- "Pinguin" De Duits—Neder landse ruimtevaartindustrie VFW- Fokker in Bremen heeft een onbe mand onderwatervoertuig voor on- ütrzoekingswerkzaamheden ont wikkeld, de "Pinguïn" genoemd. In een voormalige onderzeebootbunker in Bremen is de Pinguin beproefd. Hij is uitgerust met eel televisieca mera en een halogeen-schijnwerper rn kan onderzoekingen verrichten tol een diepte van 200 meter. Bij jstere veranderingen moet de Pin guïn zelfs tot 6000 meter diepte kun nen gaan. Baam Bij de constante poging om de inbraak, winkel- en maga zijndiefstallen in te dammen, kamDt men vooralsnog steeds weer met het zelfde probleem: de doorgewinterde inbreker is vaak veel beter op de hoogte met zelfs de modernste vei ligheidsvoorzieningen dan de be zorgde directeur of bedrijfsleider De beroepsdief weet, om maar ean Door Gert Bestebreurtje kleinigheid te noemen, heel goed dat een ruit van 22 mm dik on breekbaar is, maar wél brandbaar - en smelt als sneeuw voor de zon onder 'druk' van een vlam uit een primusbrander. "Ik heb in de loop der tijd inmid dels enkele tonnen geinvesteerd in apparatuur voor een betere beveili ging, maar er is het laatste Jaar in mijn zaken toch twaalf keer inge broken. Een gemiddeld van precies één keer per maand. Om maar maar niet te spreken over wat er overdag ln de winkels wordt gepikt. Je zou eigenlijk alles aan de ket ting moeten leggen," meent Frans Buysen, die zowel in Rotterdam als Den Haag zaken heeft waar Juwe len, horloges, fototoestellen, radio's wasmachines, t.v.'s en allerlei huis houdelijke apparaten worden ver kocht. "We zoeken steeds naar nieuwe middelen om inbraak en diefstal te gen te houden. Dat kost veeil geld. Aan verzekeringspremies zijn we in tussen ook al zo'n 100.000 per Jaar kwijt. Al met al is dat dus een enorme kostenfactor. De grote be drijven kunnen dat nog wel op brengen, maar de kleintjes gaan hier onherroepelijk aan kapot. Want die moeten toch ook maatre gelen nemen; de misdaad spaart te genwoordig niemand" Wat duidelijk blijkt uit een onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek: één inbraak per dui zend inwoners in 1962 en vijf per duizend in "72. Het CBS heeft bo vendien becijferd, dat er in verhou ding tot tien Jaar geleden op het platteland ook steeds meer wordt ingebroken en dat het percentage opgehelderde inbraken sterk is ge daald. Dat heeft heel wat mensen aan het denken gezet, met name de verzeke raars, die in de meeste gevallen op draaien voor de schade. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat in veel gevallen zwaardere eisen moeten worden gesteld aan de beveiliging. Daarom ls aan het eind van dit Jaar een pakket met voorwaarden en voorschriften omtrent nieuwe maatregelen te verwachten, die be doeld zijn om de onrustbarende stijging een halt toe te roepen. Wat dan gezien kan worden als het eind rapport van de werkgroep 'In braakpreventie'. die anderhalf jaar geleden in opdracht van de assura deurs door he«t Technisch Bureau voor Brandschadepreventie TBB werd opgericht. Uiteraard zullen de verschillende soorten bedrijven per geval worden bekeken. Maar men streeft toch naar uniformiteit, naar normalisa tie, zowel wat betreft de mechani sche beveiliging «bouwkundige con structie en sluitingen van deuren en ramen) als de electrische en elec- tronische apparatuur. "De grote moeilijkheid ls echter, dat er op het ogenblik zo ontzet tend veel apparatuur op de markt verschynt. Er komt vrywel elke d?g wel iets nieuws by, weet d eheer Hughes va nhet TBB. "We proberen die fabrikanten, installateurs en technische bureaus te organiseren, want je moet het toch met elkaar doen." Wat volgens een woordvoerder van het Bureau Voorlichting Schadever zekering niet mee zal vallen, "om dat er in die kring nogal wat haat en nijd heerst en er heel wat deug- deiyk materiaal zit onder de aange voerde apparatuur" Juist daarom ook zullen er duidelij ke regels worden gesteld, waaraan iedereen zich heeft te houden. "De specialisten in de werkgroep, verte genwoordigers van alle betrokkenen, hebben zich daar intensief mee be zig gehouden", aldus de heer Hug hes. Wat zal leiden tot een verplichte beveiliging volgens voorgeschreven normen. En pas als die regels wor den nageleefd kunnen de winkeliers verzekerd blijven en zullen de assu radeurs de braakschade vergoeden. Men gaat er overigens wei vanuit, dat de apparatuur ook voor de klei nere bedrijven betaalbaar moet zijn. Daarom wordt het per geval beke ken en komen er verschillende soor ten standaardapparatuur. Maar al lemaal wel zo goed, dat de dief bui ten de deur blijft. Dat is althans de bedoeling. Zeven provinciale orkesten gaan nauw samenwerken binnen het con tactorgaan van Nederlandse orkes ten. Het zijn het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, het Frysk Or kest, het Noordelijk Filharmonisch nisch Orkest, het O ver ij seis Philhar- momsch orkest, 't Gelders Orkest, t Limburgs Symphonieorkest en het Brabants Orkest. Zij willen werken op die terreinen waar niet alle or kesten van ons land gezamenlijk kunnen opereren. Tot de belangrijk ste punten behoren verder volledige gelijkschakeling van arbeidsvoor waarden, nauwe samenwerking op 't artistieke vlak met ingang van het seizoen van 1975/76 en bundeling van de publiciteit. len en chemicaliën uit de afvalstof fen worden gezuiverd. Als gevolg van gezondheidscam pagnes zijn ziekten als "pokken, pest, cholera en de zwarte koorts", die zo dikwijls het land hebben ge teisterd, nu helemaal uitgebannen, aldus het milieurapoprt, dat eraan toevoegt dat het sterftecijfer in de volksrepubliek is gedaald van 18 per 1000 in het begin van de Jaren vijftig tot 7,6 per 1000 in 1972. Goedgekeurd door de NVSH Vraag er om bij uw winkelier Voor nadere informatie: NVSH, Prinses BeatrixIaanll,Den Haag, TeL(07ö) 832900. Mohammed AU over Lubbers: DJAKARTA De vroegere wereldkampioen Mohammed Ali, zaterdag in een gevecht over twaalf ronden te Djakarta tegenstander van Rudi Lubbers, heeft verklaard dat hij weinig heil in de ontmoeting ziet. Ali, de vroegere Cassius Clay: "Er is voor mij in deze partij geen eer te behalen. Een onverwachte nederlaag, en dat is altijd mogelijk, zou een eventueel gevecht tegen Joe Frazier ernstig in gevaar brengen." „Ik heb voor dit gevecht maar tien dagen getraind", aldus de opmerke- hjk reële en bescheiden Ali, „en ik ben niet in topvorm. Maax ik geloof dat ik nog wel goed genoeg ben voor Lubbers". De Amerikaan beschreef de Neder landse kampioen zwaargewicht als „de laatste hoop der blanken". Lubbers schat zyn kansen in het ge vecht tegen Ali op vtyftdg procent. „Maar mijn zelfvertrouwen groeit met de dag", zo voegde hy er giste ren in Djakarta aan toe. De Neder landse kampioen zwaargewicht heeft gisteren een periode van zware trai ning afgesloten. „Ik ben klaar", ver klaarde hij. „vyf maanden lang heb ik my in Nederland op dit treffen voorbereid". All is volgens Lubbers nog niet zo ver. „Hy traint elke dag nog steeds even hard om me con ditioneel gesproken in te halen. Momenteel schat ik myn kansen op zo'n vyftig procent, maar met de dag raak ik er meer van overtuigd dat ik hem kan verslaan". Toen deze uit spraak aan Ali werd overgebracht, reageerde deze met „de man moet gek zyn". In de Indonesische hoofdstad begint men er rekening mee te houden, dat het met Russische hulp gebouwde Senayan-stadion zaterdag niet uit verkocht zal zyn. Van de in totaal 120.000 plaatsen, zyn er tot dusverre selchts 30.000 verkocht. Men houdt er echter ekening mee dat de belang stelling tegen het einde van de week aanmerkelijk zal stijgen. De Füipijn Henrike Jaminez is aangewezen als scheidsrechter. De drie juryleden zyn afkomstig van Singapore, Thailand en Indonesië. Rudi Lubbers Volgens Ali "stapelgek".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11