limn uchtbrug issen VS ti Israël Arabieren zijn geen schoften KUYJf Petrucci van de reageerbuis- babies overleden eed Studenten aan macht in Thaise hoofdstad ierika vredestichter GARAGE POOT Drie leiders verlaten het land Wie stuurt zijn bloed naar Egypte? modehuizen ij OKTOBER 1973 BUITENLAND ee correspondent) INGTON De Amerikaanse regering heeft een luchtbrug naar Israël geopend. Volgens Portugese mers op de Azoren, landen grote militaire trans- lellen, zelfs Phantom-straaljagers, iedere 15 minu- bij te tanken op weg naar Israël. Uit berichten in kan worden opgemaakt dat de luchtbrug al in werking was, voordat het State Department iperatie maandagmiddag officieel aankondigde. Als dat Juist is, dan zal het gebruik van nieuwe wapens niet alleen aan tonen dat Moskou een stap verder is gegaan dan he,t leveren van in de strijd verloren gegaan oorlogs- materieel, maar ook dat de Russen de oorlog gebruiken om nog onbe kende wapens te testen. De beslissing om de luchtbrug te openen, zei het State Department, was opgenomen, nadat rapporten hadden uitgewezen dat de aanvoer van Russische wapens was opge voerd. Naar schatting zouden de Russen sinds verleden week woens- oag 200 vluchten naar Arabische lc-r den hebben uitgevoerd, waarin ongeveer 4000 ton aan wapens en materieel werd getransporteerd. Vol gens berichten worden door zowel Moskou als Washington straaljagers en tanks aangevoerd. De leverantie van de soort wapens wordt in Washington eerder als een criterium gezien dan de hoeveelheid. Met nieuwe wapens kan de oorlog een andere wending worden gege ven, terwijl het aanvullen van ver luien gegane wapens de strijd al- Ven kan toespitsen, maar wel op de huidige basis. Waarnemers geloven oat Moskou tot nog toe voorname lijk defensieve wapens heeft aange voerd en dat het bevoorraden van Israël met nieuwe Phantom-straal jagers in wezen ook als defensieve bevoorrading moet worden gezien, cmdat Israël superieur is in de lucht en zijn grenzen verdedigt. Aan de zijde van de Arabieren is de strategie dan ook gericht op het in-stand-houden van een krachtig defensief luchtdoelafweersysteem, loch is de algemene diplomatieke en politieke opinie in Washington dat het breekpunt tussen Moskou en de Verenigde Staten nog niet bereikt is, maar toegegeven wordt dat de situatie door de luchtbrug gen gecompliceerd en potentieel ex plosief is geworden. Nixon verklaarde echter dat de rol van de VS in het Mididen-Oosten die van „vredebrenger" is. „Wij willen de oorlog zo beëindigen, dat 'n duur zame vrede het gevolg is", zei de ADVERTENTIE ROVËR VALKENBURG Z.H. - LEIDEN Jonge Thaise demonstranten maken een triomfantelijke busrit nadat zij brand hébben gesticht in het hoofdbureau van de gehate militaire politie in de hoofdstad Bangkok. Anti-militaire stu denten namen het bestuur van de stad, en publieke gebouwen en ziekenhuizen over nadat zij een eind hadden gemaakt aan het bewind van de militairen. heeft het Democratische st Huis van Afgevaardig- Mills een beroep op on gedaan om een itie te beleggen van de ende mogendheden Ja- id, Frankrijk, Engeland jet-Unie. om een „econo- in de gehele wereld" ogton wordt veel belang jn een verklaring van de legering dat het binnen gaan gebruiken die eerder werden geïntrodu- volgens de Syriërs de Ijnlijk zullen verrassen. BANGKOK De opstandige Thaise studenten en hun sympathi santen waren gisteren heer en meester in Bangkok. De politie was van de straten verdwenen en zelfs 't> verkeer werd door de studenten ge regeld. De studentenonlusten, die nu al een week duren, hebben de hoofd stad Bangkok vrijwel onbestuurbaar gemaakt. Radio Thailand heeft be kend gemaakt dat drie Thaise mili taire leiders het land hebben verla ten in de hoop dat door hun vertrek de rust in Bangkok terug zal keren. Bij de drie militairen is de ex-pre- mier van Thailand, veldmaarschalk Thanom Kittikatsjorn, die het doel wit vormde van de studentenprotes ten. Hij wordt van corruptie be schuldigd en de demonstranten eis ten zijn openbare terechtstelling. Thailands nieuwe premier Sanya Thammasak heeft opnieuw opgeroe pen tot beëindiging van het bloed vergieten. Gisteren hebben groepen oproerige studenten opnieuw politie posten aangevallen en een aantal regeringsbureaus gepluderd en in brand gestoken. In een verklaring van premier Sa nya, die door Radio Thailand werd omgeroepen werd verklaard dat de premier twee studentenleiders had ontvangen, him had verzocht de de monstranten op het Plein van de Democratie te verzekeren dat de situatie spoedig weer normaal zoumocratie toegesproken en verklaard worden. De premier liet de demonstranten aanzeggen dat zij huiswaarts dien den te keren. In een tweede verkla ring heeft de nieuwe regering laten dat de onlangs opgerichte nieuwe partij "het volkscentrum", tot een accoord is gekomen met de re gering. Het Volkscentrum is een partij van studenten, Boeddhisti- weten dat =5? gers van de burgerij. De demonstraties zijn een onder- deel van een landelijke protestaktie den vervolgd. Voor Bangkok is een teRen de absolute heerschappij van uitgaansverbod ingesteld. de militaire machthebbers. Sinds 't begin van de zestiger jaren komen De oproep van de premier leek er berichten uit Thailand van serieus aanvankelijk wel te worden beant- links volksverzet in afgelegen pro- woord. Twee studenten hebben de vincies. Er werden aanslagen ge- menigte op het Plein van de De- pleegd op politie-posten en kleine militaire commando's, maar na verloop van tijd kwamen de akties steeds dichter bij de hoofdstad Bangkok. In Juni 1968 leek het er even op, dat de democratie terug zou keren, toen er een nieuwe grondwet en verkiezingen werden gemanipulrd bereikt met de studenten, waarschuwde dat allen die zich schuldig hadden gemaakt aan plun dering en brandstichting zouden wor- Moskou-Peking De Sowjet-Unie, heeft China er vandaag van be schuldigd te proberen de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en de Arabische landen te ondermijnen. In een hoofdartikel van het officië- verkiezingen werden gemanipuleerd 1#» nn.Tit.1 IhliOrl "Prn.nrHaxuo-r/i rrö_ le partijblad "Prawda", werd zegd dat' de leiders van China na de hervatting van de oorlog in veel terecht. In 1971 kondigde de Thaise militai re Junta de uitzonderingstoestand af Midden-Oosten "een lastercampag- en van de democratie kwam niet ne zijn begonnen tegen de Russisch uit deze tijd dateert het eerste ge- Arabische vriendschap en deze organiseerde studentenproest tegen proberen te ondermijnen en daarbij de militairen. Koning Bhumibol die in feite de plannen van de Israëli- zich neutraal opstelt, schijnt alge- sche agressors en him imperialisti- meen geliefd te zijn, ook bij de sche bazen te ondersteunen". protesterende studenten. BOLOGNA (AFP) De Italiaanse hoogleraar Daniele Petrucc*, die twaalf jaar geleden opzien baarde door het experimenteel kweken van menselijke foetussen in reageerbuis jes, is in Bologna op 51-jarige leef tijd overleden aan een hart verlam- Petrucci ontketende met zijn expe rimenten emotionele debatten, niet alleen op zuiver wetenschappelijk terrein maar ook op zedelijk gebied. Vanzelfsprekend kreeg hy de felste kritiek van de zijde van het Vati- Door de storm van protesten moest hy zijn experimenten althans in Bo logna staken. Hij deelde indertijd mede, zyn proeven in de Oosteuro- pese landen te zullen voortzetten. Het is niet bekend of hy dit inder daad heeft gedaan. Wel heeft hy vele bezoeken aan Oost-Europa gebracht en hy was juist dezer dagen uit Bul garije teruggekeerd toen de fatale hartverlamming hem trof. Petrucci bevruchtte buiten het menselyk lichaam een menselyke eicel met menselyk sperma, waarna deze vrucht op een voedingsbodem tot ontwikkeling werd gebracht. Voor zover bekend heeft hy een dergelyke Kosmos gelanceerd De Sowjet- Unie heeft gisteren de 599ste onbe mande satelliet in de Kosmos-serie gelanceerd, aldus Tass. De satel liet werd in oen baan om de aarde geplaatst met een hoogste punt van 294 km en een laagste punt van 206 km. De hoek met de evenaar was 65 graden terwijl de eerste omwen teling werd afgelegd in 89.3 minu ten. Roofoverval Vier gemaskerd en gewapende bandieten hebben gis terochtend een roofoverval gepleegd op een bank in een buitenwijk van Napels. De buit bedroeg 800.000 gul den in baar geld. Bewakers van de bank vuurden op de bandieten, die aankwamen en vluchtten in twee auto's, maar zij raakten niemand. Straf Drie jonge Russische Jo den, die zaterdag demonstreer den voor het hoofdkwartier van de communistische partij, zijn gisteren tot 15 dagen gevangenisstraf veroor deeld, zo is uit Joodse kringen in Moskou vernomen. Twee van hen waren ernstig mishandeld door de politie. De drie Joden hadden gede monstreerd met borden waarop stond dat zij zich beschouwden als Israëlische krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie. warm naar school in ige plaidjack met im. ®g. grove v.a. rote 39,75 ke unipantalon Kleine stijging lot 21 Uur geopend. "■w Kindermode». *lrMt 103-105 fl!JN Pleter Doelmanstraat 20 Thailandse studenten- kn gisteren de heftige togingen tegen de rege- sl' Bij deze betogingen, krden mensen bij botsin- litairen en politie gedood Bet afgelasten van de Seschiedde nadat be- - In totaal 57.000 arbei- toitofabirekeo Daimler tuttgart en van de «en voor elektrische zijn vanoch- gegaan. Het Ver- Metaalarbeiders in West dat de lopende ban ger worden afgesteld en Nim-lonen en meer be- v*a oudere arbeiders bij Het gaat weer precies zoals in 1967. Vrijwilligers uit de hele wereld melden zich om dienst te nemen in het Israëlische leger en tot in Urk worden centra ingericht waar goede Nederlanders geld kunnen storten voor steun aan het arme, kleine Israël. Bijna alle grote Westerse kranten xotpen verontwaardigd dat het een schande is zoals de vrije wereld het bedreigde Joodse land de zaak al ler n laat uitvechten en er verschij nen net als tijdens de Zesdaagse Orrlog weer gruwelijke karikaturen van woeste Arabieren. Is Israël werkelijk zo zielig, en verdedigt het wel werkelijk zijn eeuwen oude rechten op het Heilige Land? En zijn die Arabieren echt niets ontziende schoften, anti semieten die indertijd met de Nazi's heulden, bloeddorstige wilden die de Joden de zee in willen dryven? Veel ailikelen in de Westerse pers vesti gen deze indruk zeker en het zou tifurig zijn als iedereen dat alle maal zo maar zou geloven. Over de motieven achter dergelij ke artikelen kunnen we natuurlijk e.iieen maar gissen. Sommige extre me Arabieren zien in die verhalen het bewijs van hun vermoeden dat de Joden tot in alle sectoren van de Westerse samenleving zijn doorge- diongen en nu ook de pers beheer den. Anderen zeggen weer dat het nog steeds het oude schuldgevoel uit de Tweede Wereldoorlog is, dat de Europeanen er toe drijft partij te kiezen voor de Joden. Meer gematigde waarnemers wij zen er op dat de Israëliërs er in ieder geval veel beter in slagen hun zaak in het Westen te verdedigen en zelfs populair te maken. Zy verkla- rtn dat dan uit het feit dat de lfJoende Israëliërs bijna allemaal 'n Europese of Amerikaanse achter grond hebben en weten dat zij in net Westen niet zoal6 de Arabieren met retorische en overdreven ver halen moeten aankomen, maar koe^ .Voorlichters" Wie de propaganda-teksten van de Israëliërs en de Arabieren met elkaar vergelijkt ziet het verschil meteen. De Israëlische "voorlich ters" werken als Amerikaanse re- ciame-tekstschrijvers, hun teksten zijn beknopt en hameren "de waar heid" er in; hun Arabische collega's gaan tekeer zoals Nasser tijdens zijn urenlange redevoeringen. Zy zyn Ireedsprakig zoals dat in het Mid den Oosten gebruikelijk is en zij gaan soms zo op in hun verhalen da.t zy dingen zeggen omdat het zo mooi klinkt, niet omdat het waar is. Voor de diplomaten van de twee landen geldt hetzelfde. De Israëliërs zenden hoog gekwalificeerde ambte naren naar het buitenland die de zaak van de Joodse staat doorgaans uitstekend weten te verdedigen. Nooit komen zij in het nieuws om dat zij betrokken zijn bij een of an der smokkelschandaal: Arabi sche diplomaten zijn lang niet altijd zo integer en niemand kijkt erg vreemd op als een Jordaanse atta- cné met een koffer wapens of hasj wordt gesnapt. In Arabische landen gaan dergelij ke baantjes nu eenmaal niet altijd naar degenen met de beste capaci teiten; als het neefje van een minis ter niet wil deugeti wordt hij door de familie nog eens een paar Jaar naar een ambassade in het buiten land gestuurd om hem maar kwijt te zijn. Sal ah al Munaschid, de Syrische publicist, zegt inr zijn boek „Wohin treibt die Arabische Welt" dat het de Arabische diplomaten aan initia tief ontbreekt en dat zij vaak niet over grondige kennis van hun gast land beschikken, geen kranten lezen en zelfs vaak volkomen geïsoleerd leven. „De socialistische landen hebben de diplomatieke dienst met officieren bezet die met kanonnen kunnen omgaan, maar niet de kunst verstaan voor hun land vrienden te winnen," zo schrijft hij. De Arabieren zijn dus geen slim me, Westers geschoolde propaganda- makers en geen gladde, onberispelij ke diplomaten. Betekent dat dan dat de Arabieren domme, gevaarlijke en onverantwoordelijke bruten zijn? Be staat er zoiets als een Ara bisch volkskarakter? Ja, zegt de his toricus E. C. Hodgkin in zijn boek The Arabs. „Zij zijn uitbundig, drif tig en emotioneel, maar ze hebben een groot respekt voor waardig heid en ingetogenheid, alsmede voor de ouderdom. Van nature zijn ze zwaarmoedig en fatalistisch bang voor een verkoudheid, maar niet voor de dood. Zij bezitten een sterk gevoel voor het gesproken woord en de Arabieren hebben veel gevoel voor humor en zelfs voor het be lachelijke". Vredelievend In vergeiyking met de als geweld dadig bekend staande Turken, die de Arabieren van 1517 tot 1918 over heersten ein onderdrukten, zijn de Arabieren een kunstzinnig en vrede lievend volk. Hun godsdienst zoals beschreven in de Koran schrijft de Arabieren net als het Christendom naastenliefde en verdraagzaamheid voor. Wat doen de Egyptenaren en de Syriërs dan de laatste paar dagen, vraagt men zich af. Is dat dan geen anti-semitisme? Nee, dat is natuurlijk geen antisemitisme, want als Arabieren anti-semitisch waren zouden zy ook tegen ziohzelf zyn: Arabieren behoren nu eenmaal ook tot de Semitische volkeren. En het antwoord op de vraag waarom zij de Israëliërs hebben aangevallen is heel eenvoudig: Israël heeft hele stukken land van Egypte, Syrië en Jordanië afgeplukt en bezet en wei gert die gebieden ondanks resolutie 242 van de Verenigde Naties terug te geven. Het gaat hierbij overigens niet zo maar oan wat stukken dorre woestijn, zoals wel gedacht wordt: het Sinaï schiereiland bevat toevallig wel de enige oliebronnen van Ifjypte en andere belangrijke mineralen; de be zette Jordaanse gebieden behoorden tot het betrekkelyk kleine vruchtba re gedeelte van Jordanië. Schandaal Het is tragisch dat er om deze ge bieden een oorlog moest komen. Het is een schandaal dat er geen diplo matieke oplossing kon worden ge vonden maar het is ook een groot schandaal alleen de Arabieren hier van de schuld te geven. Het ligt voor de hand dat men automatisch meer sympathie heeft voor een klein land, dat door een aantal grote landen wordt aangevallen maar de Is raëliërs zijn toch niet alleen maar de onschuldige zielepoten waarvoor zij zich uitgeven. Er doen iets te veel verhalen over martelingen in ge vangenissen en kampen de ronde om te kunnen geloven dat dat alle maal maar verzonnen is. De Israë lische slachting in het Ara bische dorp Deir Yassein, waar een officier van het Rode Kruis in 1948 de lijken van 150 mensen verstopt vond, is niet het enige „incident" ge weest, integendeel. Volgens de Ver enigde Naties zijn er verder 1.246.585 Arabieren opzettelijk van hun grond gebied verdreven en in Jordanië, Sy rië en de Gaza-strip terecht geko men. Journalisten van UPI, de Guar dian en bladen als The Christian Science Monitor hebben afschuwe lijke beschrijvingen gegeven van wat zich in de bezette gebieden afspeelt. Het gaat dus niet aan om eenzij dig sympathie te hebben voor de Is raëliërs of de Arabieren. Beiden zijn fout en bedrijven verschrikkin gen. Het is vreemd dat alleen de fou ten van de Arabieren zo benadrukt worden. Zijn de Arabieren soms se- mitischer dan de Joden? Er wordt al veel voor Israël gedaan. Wie geeft zijn bloed voor de Arabieren? JAN VAN WIERINGEN. ..reageerbuis-foetus" maximaal 29 dagen In leven gehouden, alvorens het groeiproces te stoppen. Schrijver dezes heeft een van de films, die Petrucci van het ontwikke lingsproces maakte, gezien tydens een discussleby eenkomst over dit onderwerp te Nymegen, die werd by- gewoond door een aantal medici en biologen. De meesten hunner achtten de opnamen vooral van de bevruch ting zelf en de eerste fase van de ontwikkeling niet overtuigend. Zy twyfelden dan ook aan de waarde van deze experimenten, omdat zy niet meer dan reeds bekend was zou den kunnen leren over het verloop van het proces Dit oordeel formuleerden zy geheel los van de morele aspecten van de zaak. Ondermeer bestond de kritiek, dat men voor dergelyke proeven evengoed met dierlyk materiaal kan werken, omdat de fundamentele pro cessen by hoger ontwikkelde zoog dieren hoogstwaarschyniyk volledig overeenstemmen met die van de mens. Pas wanneer men uit proeven met dieriyk materiaal (waarvoor geen vivisectie of iets degelyks nodig is) de fundamentele processen volle dig doorziet, zou misschien (afgezien van de zedeiyke aspecten) een expe riment met menselijk materiaal zui ver wetenschappeiyk gezien gerecht vaardigd kunnen zyn. De reageerbuis-foetussen ontwik kelden zich in grote lynen wel vol gens het natuuriyke proces, maar er waren toch evidente verschillen, waardoor wanneer de „kweek" werd voortgezet onmogelyk „nor male" babies zouden kunnen ont staan. Vandaar dat Petrucci voor zo- ve bekend na maximaal 29 dagen de kweek beëindigde. Petrucci heeft altijd ontkend, men sen te willen kweken, of „monsters van Frankenstein", maar alleen fun damentele studies te willen verrich ten, die niet op andere wyze konden plaatsvinden. Dat laatste werd door zijn talloze tegenstanders fel bestre den. Overigens bleek later de toegepaste techniek van bevruchting van een eicel door sperma buiten het lichaam toch wel praktisch nut te hebben. Experimenteel wordt dit al toegepast by veefokkerij. Maar dan wordt de bevruchte eicel na korte tyd inge plant in de baarmoeder van een dier (b.v. een rund) om zich daar langs natuuriyke weg te ontwikkelen. Per fectie van deze techniek zou er toe kunnen leiden, dat een veestapel kan worden opgebouwd met zeer con stante en eenvormige kwaliteiten, be ter en sneller dan door het natuur iyke bevruchtingsproces of door kunstmatige inseminatie kan ge schieden. Op den duur zou het denkbaar zyn, dat ook by mensen deze tech niek anders dan experimenteel wordt toegepast Indien natuuriyke be vruchting en (nu ftl vaak toegepaste) inseminatie niet mogeiyk zyn. Maar het geheel „kweken" van volwaar dige mensen in het laboratorium Ujkt uitgesloten en zal waarschyniyk al- tyd op zedelyke gronden worden ver worpen. Wanneer een vrucht in het lichaam zich volkomen abnormaal ontwikkeld, overleeft deze de gravi- datie-periode of de geboorte zelden, waardoor op natuuriyke wyze een einde komt aan een zwaar misvormde foetus. In het laboratorium ligt die zaak wel wat anders. Dan moet ac tief de beslissing worden genomen, een duidelyk bestaand leven te be ëindigen. Dan moeten mensen beslis sen of een heel klein mensje goed genoeg is om het leven te behouden, of dat het vernietigd moet worden.. ADVERTENTIE IN FLES OF STENEN KRUIK" EXPORT JONGE JENEVER met CERTIFICAAT De enige Jonge Jenever ter wereld met het Certificaat van Zuiverheid, Kwaliteit en Waardering, verleend door The Royal Institute of Public Health Hygiene, te Londen DE KEUS VAN DE FIJNPROEVER

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9