Wiegel (VVD) ziet tien klippen voor kabinet De Toekomst" stapt uit de hengelsport federatie Buitenlandse artsen oor gastarbeiders MIJN HOND IMLINDEREKIAME WAT NU? leef weg ut je veel rdient melose arts wil: Mevr. Went van Wereldraad van Kerken "Ambassade in Chili weigerde mensen in levensgevaar" Conflict over hogere bijdrage wM® Plannen volks sterrenwacht op de Veluwe EEUW VAN Bij „Aktie Natuur" Mansholt bemiddelt 170 JAAR )A0 16 OKTOBER 1973 oogleraar ipleit: DHOVEN De Groningse jaar prof. P. Roska/m-Ab- eeft tijdens een bijeenkomst >ven gepleit voor verklei- de inkomens-verschillen, gleraar is van mening dat u reeds aan gewerkt kan f: die met recht vermoedt >t te verdienen dan hem i strikt rechtvaardige sa- ving toekomt, behoort wat weg te geven en sober te leven," aldus prof. Roskam- t In zijn inleiding over de van het geld verdienen zei gleraar voorts ervan over- :e zijn dat de factor macht bepaling van het inkomen erheersende rol speelt. „We bij de inkomensverdeling confroniteerd met de wet Jungle en de macht van toten". AMSTELVEEN (ANP) De medi sche voorziening van de buitenland se werknemers in Nederland moet op de helling. Dit is de opvatting van dokter H. Wieringa, hoofd van de Stichting Bedrijfsgeneeskundige Dienst Almelo en omstreken. Hij heeft daartoe een plan ontworpen, dat een herstructurering van deze begeleiding beoogt. Op grond van zijn ervaringen met een Turkse arts, die ruim een Jaar in Almelo werkzaam is, heeft hy in een rapport de aanbeveling gedaan meer buitenlandse artsen aan te trekken. Het moet volgens hem mogelijk zijn, dat de buitenlandse arts een gebied bestrijkt met ongeveer 10.000 werk nemers. Uitgaande van het gegeven van ruim 100.000 buitenlanders in ons land, moeten we het aantal bui tenlandse artsen uitbreiden tot tien en die verdelen over het land, zo zegt de heer Wieringa in een vraag gesprek met het blad „De Uitkijk" van de ziekenfondsraad. De heer Wieringa heeft verder voorgesteld alle buitenlandse werk nemers onder te brengen in een uit voeringsorgaan. ,AUeen al in Twen te zijn de duizenden buitenlanders verzeekrd bij verschillende zieken fondsen waardoor nog wel eens wat misverstanden en onbegrip ont staan", aldus de Almelose arts. Zijn gedachten gaan uit naar het ANOZ, dit is een ziekenfonds waar bij met name mobiele groepen, zo als schippers, zijn verzekerd. De heer Wieringa heeft ook gepleit voor een verandering van de status van de buitenlandse arts. Volgens zijn inzicht moet een in het leven te roepen stichting deze artsen in dienst nemen voor een bepaald van te voren vastgesteld salaris. Verder organiseert zo'n stichting spreekka mers, kleuterbureaus en dergelijke. Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren voor een vierdaags bezoek aan Frank rijk in Parijs aangekomen. Op het vliegveld werden zij begroet door de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, jhr. mr. J. A. de Ranitz, de permanente Nederlandse ver tegenwoordiger bij de Oeso, dr. J. Kaufmann en een ver tegenwoordiger van de Fran se regering. Het bezoek van het prinse lijk paar zal in hoofdzaak ge wijd zijn aan informatieve ge- sprekken bij de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling. De prins en de prinses hebben hiervoor twee hele middagen uitgetrokken. Gisteren lunchten zij bij de de secre taris-generaal van de Oeso, jhr. E. van Lennep (op foto rechts) Vanochtend had het paar een gesprek met de Franse staatssecretaris van Buiten landse zaken, Jean Frangois Deniau, die belast is met de kwesties van de ontwikke lingssamenwerking. Daarna werd het prinselijk paar ont vangen door de Franse pre sident Pompidou en zijn vruow, die de prins en de prinses een lunch aanboden. Vanmiddag is er weer de hele middag gesproken op het hoofdkwartier van de Oeso. Vanavond eindigt het officiële gedeelte van het be zoek van 't paar, dat donder dag weer naar Nederland te rugkeert. ZAANDAM In een verkiezings- tiespraak heeft WD-fractieleider Wiegel tien klippen opgenoemd waarop het kabinet-Den Uyl kan stuklopen. De woordvoerder van de fciootste oppositiepartij in de Twee de Kamer voorzag, dat het kabinet op deze punten een Kamermeerder heid tegen zich zal vinden. Volgens Wiegel zijn het: de verhouding tussen directe be lastingdruk en indirecte belasting druk, die volgens de KVP volgend jaar recht getrokken moeten wor den door een verhoging van de indi recte belastingen, o.a. de BTW. het voorstel de huurwaarde voor e.gen woningen te verdubbelen waar KVP en ARP tegen zijn; 9 het plan om de hypotheekrente ls aftrekpost voor de inkomstenbe lasting te schrappen, waar de KVP tegen ls; de verhoging van de vermogens belasting, waar de ARP tegen is; de pensioenregeling voor zelf standigen, die KVP en ARP mèt de VVD meer willen verbeteren dan de regering heeft voorgesteld; de omstreden compensatie voor oe inkomensderving van midden stand en landbouw door de opwaar dering van de gulden; de selectieve investeringsregeling, waarbij de regering het accent wil leggen op een vergunningenstelsel, en KVP, ARP en CHU op een hef fingenstelsel; de verschuiving van de woningen '.li de woningwetsector naar de sector eigen woningen, die de ARP wil; de tegenkanting van de ARP te gen het optrekken van de bijstands uitkeringen tot het minimumloon; de verdergaande bezuinigingen, die de PvdA wil op de defensie- uitgaven. Uit de opstelling van de fracties van KVP en ARP in de Tweede Ka mer bij het debat over troonrede, en miljoenennota concludeerde Wie- 618e Staatsloterij 15 OKTOBER 1973 TWEEDE TREKKING PRIJZEN VAN: f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: EEN PRIJS VAN: f 2.000 is gevallen op het numme f 2.000 is gevallen op het numme f 2.000 is gevallen op het numme f 2.000 is gevallen op het numme f 2.000 is gevallen op het numme DE PRIJS VAN: Een extra prys 1 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie T op het nummer: en een troostprijs van f 2.000 op nummer: van elk van de andere series. 013125 012800 001990 003175 094802 031613 031613 Attentie: op een met een de lagere prijzen gevallen. gemerkt nummer is tevens een UTRECHT (ANP) Na PvdA- voorzitter Van der Louw heeft nu der Stoel heeft mevrouw Went mee gedeeld, dat die instructie wel is ge- ook een vertegenwoordigster van de geven. .Jk weet niet of het bij de Chili heeft geweigerd, asyl te verle- Went. ambassadeur een kwestie is van on begrip of van onwil", aldus mevrouw gel: "Dit kabinet gaat een warme nen aan mensen in levensgevaar De heer Kweksilber, net PvdA- eerste-kamerlid, vraagt zich af. of de Nederlandse ambassadeur in Chili nog gehandhaafd kan worden. Hij ting Oecumenische Hulp aan kerken zegt dit in vragen aan minister Van winter en hete maanden tegemoet" Minister-president Den Uyl liet in Koog aan de Zaan gisteravond we ten, dat "het kabinet de strijd en net conflict niet zoekt, maar het evenmin uit de weg gaat". Over en vluchtelingen, die in opdracht van der Stoel. De heer Goedhart zou twee onderwerpen die Wiegel als wereldraad van 28 september tot geweigerd hebben ein ex-minister kdppen zag, liet Den Uyl zich uit. 611 met 4 oktober in Chili is geweest, uit de regering Allende en leiders van zei gisteren op een persconferen tie, dat de ambassade tijdens haar verblijf in Santiago heeft geweigerd twee Brazilianen en twee Uruguaya- nen toe te laten. Toen zij deze kwes tie de volgende dag met ambassa deur L. J. Goedhart besprak, ver klaarde deze dat hy niet de vry- heid had om de vier vluchtelingen cale huurwaarde te verdubbelen niet asyi te verlenen. Hij wist ook niets pen, niet kende en dus weinig bleek heeft^ laten vallen. De suggestie als van een instructie uit Den Haag, af te weten van Allende's regering en «„xg met-Nederlanders die in Chili in le vensgevaar verkeren (hetzij poli tiek, hetzij wat hun gezondheid be treft) op te nemen. Minister Van Hij waarschuwde AR-fractieleider Aantjes, dat hij "het kabinet tegen- o\er zich zal vinden", als hij de optrekking van de bijstandsuitkerin gen tot het niveau van het netto mi- r imumloon wil blokkeren. zou deze regeling een bittere aan slag betekenen op het eigen woning- bezit wees hij vierkant van de hand. de Chileense radicale party in de ambassade asiel te verlenen. De heer Kweksilber wil weten door welke misverstanden dit veroorzaakt is. De heer Kweksilber meende dat in dit geval toch zeker van on kunde moet worden gesproken, om dat deze ambassadeur prominente anti-fascisten die zijn hulp inroe- van de hem ondersteunende partijen. Hij vraagt zich af of deze ambassa deur plotseling van meer kundigheid en betrokkenheid blijk zal geven. ontwerpen van Jouse Junior die gisteren te zien waren f» een show van Franse confectie-mode in het Amster- se confectiecentrum. Het ivas de eerste keer dat Franse ikanten van dames- en kinder confectie een dergelijke show gaven. ADVERTENTIE doen, meneer F. te B., er zijn toch wel andere honde- 'aantjes? Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, f aag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar krijgt u auwens de uitstekende Witte Molen EIWITBROKS, het nieuwe puur-natuur voedsel, bakvol met krachtstof. Maakt ie alvast kans als model. Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. APELDOORN De volkssterren wacht Bussloo (in oprichting) heeft by de recreatiegemeenschap Veluwe een aanvraag ingediend om in het recreatiegebied Bussloo, in het hart van de z.g. stedendriehoek, een volks sterrenwacht te mogen vestigen. De stichting wil aktieve beoefening van de astronomie als hobby bevor deren. o.a. door middel van voorlich ting, kykin-avonden, tentoonstellin gen, rondleidingen, demonstraties en gerichte waarnemingsakties. De stichting hoopt spoedig na de Jaarwisseling de uitspraak te hebben van de recreatiegemeenschap en hoopt dat, als het projekt volgens plan verloopt, medio 1975 een voor lopig bescheiden start te maken. LEIDEN De Federatie van Hel- gelsportverenigingen Zuid-Holland zal met ingang van 1 Januari van het volgend Jaar aanzienlijk kleiner wor den dan nu. De Rotterdamse Hengel sport Vereniging „De Toekomst" met ruim 3600 leden heeft besloten de rijen van dit overkoepelende henge laarsorgaan te verlaten, omdat men de financiële eisen, die gesteld wer den te hoog vond. Federatie-voorzit ter G. F. van Dam uit Warmond be treurt het besluit, hoewel het volgens hem het voortbestaan van de federa tie niet in gevaar brengt. De federatie, die in 1971 werd op gericht met als belangrykste doel zoveel mogelijk sportvissers in zoveel mogelyk water te laten vissen, telt op het ogenblik rond de 9000 leden. De aangesloten verenigingen en bon den (o.a. de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken) proberen door een onderlinge uitwisseling van vis water die doelstelling te verwezèn- ïyken. De moeilijkheden zijn ontstaan na dat „De Toekomst" de Maaslandse wateren kwijtraakte en geen viswa ter meer kon inbrengen in de fede ratie. Voorzitter J. Steenbergen: „Er is toen beslist, dat we in plaats van de gebruikelyke f 2,50 per Jaar een bedrag van f 7,50 moesten gaan be talen. Tegen een dergelyke verhoging hebben we fel geprotesteerd, omdat daarmee de doelstellingen van de fe deratie met voeten werden getre den". Het resultaat van de protesten was volgens voorzitter Steenbergen, dat De Toekomst die 5 gulden extra over vyf Jaar gespreid zou mogen betalen. Een grote meerderheid van de leden heeft dit aanbod van de hand gewe zen. Op de ledenvergadering van vo rige week werd besloten uit de fede ratie te treden en de vrijkomende gelden te gebruiken om zelf water te verwerven. Verbolgen voorzitter Steenbergen DEN HAAGHet conflict binnen de stichting Aktie Natuur over de milieu-vervuilende pryzen die zyn verbonden aan de grootscheepse puz- zelaktie in 48 regionale dagbladen, lijkt uit de impasse te komen. Dr. Sicco Mansholt zal op verzoek van staatssecretaris Meyer van CRM een aantal gesprekken leiden tussen de besturen van de Lamdeiyke Ver eniging tot Behoud van de Wadden, zee. heit Wereld Natuurfonds Neder land. het Instituut voor Natuurbe schermers Educatie en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. De twee eerstgenoemde instellingen stapten uLt de stichting omdat ril de puzzel-pryzen aJs auto's en afwas machines onverenigbaar vonden met het doel van de actie. RHEDEN Een Jaar lang hebben de inwoners van het kerkdorpje Laag-Soeren bij Rheden gewerkt aan voorbereidingen voor het eeuwfeest van de plaatselijke Jan Ligthart- school; volledig overbodig, omdat de school al veel langer bestaat. Een pientere gemeenteambtenaar dook in de archieven en ontdekte dat de school minsten 170 Jaar oud is. Het gemeentebestuur heeft de aan vankelijk toegezegde financiële steun voor het „eeuwfeest" dan ook ijlings ingetrokken. „De federatie heeft weer eens het verenigingsbelang laten prevaleren boven het algemeen belang. Men heeft te veel naar het eigen bonds- water gekeken en te weinig naar de voordelen van een krachtige federa tie". Hoewel Toekomst-voorzitter Steenbergen zegt dat het besluit de- fenitief is, worden er volgens fede ratie-voorzitter Van Dam nog steeds besprekingen gevoerd. De verhoging van de bydrage van De Toekomst vindt hy redelyk: „Le den van De Toekomst kunnen in water van andere verenigingen vis sen. Andersom kan dat niet. De Toe komst heeft dus profyt van het bezit van andere aangesloten verenigingen. Vandaar die extra bydrage". De moeilykheden met De Toe komst omschryft voorzitter Van Dam als kinderziekten. „By de oprichting heb ik gezegd, dat we eerst vyf Jaar zouden kunnen vergaderen om dan goed van start te gaan. We zouden ook direct van start kunnen gaan met de mogeiykheld dat we enkele kinderziekten zouden moeten over winnen. We kozen voor het laatste. De kwestie met De Toekomst ove rigens niet de eerste is een van die kinderziekten". De financiële aderlating, die het uittreden van De Toekomst zal ver oorzaken ziet voorzitter Dan Dam niet zo somber in„Misschien zal een kleine verhoging van de bydrage noodzakelyk zyn. We krijgen er ech ter ook nieuwe verenigingen by. Al phen aan den Ryn heeft zich on langs nog by ons aangesloten". Plannen voor aansluiting by de Stichting ter voorbereiding van de landeiyke hengelsportfederatie vyf tien federaties die onlangs de „grote vergunning" introduceerden heeft de Federatie Zuid-Holland vooralsnog niet. „We zyn op dat punt uitermate voorzichtig. We zullen In forma tiemap van politie in omloop EINDHOVEN (ANP) Er is een onbekend aantal fotokopieën in om loop van een informatiemap, die door de Eindhovense gemeentepolitie ge bruikt wordt en waarin een groot aantal gegevens voorkomen van per sonen die om een of andere rede ge signaleerd staan. Theo Engelen, een Eindhovens lid van de Rode Jeugd, heeft by de mi nister van Justitie een aanklacht in gediend, omdat zyn naam op deze lyst zou voorkomen. De kopieën zyn gemaakt van een informatiemap die volgens een verklaring van de Eind hovense politie in het weekend van 21 op 23 september gestolen ls uit een surveillance-wagen, die in de binnenstad geparkeerd stond. De ontvreemde map is ongeveer 14 da gen later weer op het hoofdbureau van politie terecht gekomen. Op wel ke manier wilde een woordvoerder van de politie niet zeggen. Een uit gebreid onderzoek heeft tot nu toe geen enkel resultaat opgeleverd. In de verklaring die gisteravond door do Eindhovense politie werd uitgegeven wordt nadrukkelijk gesteld dat de in houd van de informatiemappen be stemd is voor intern gebruik. Vol gens dezelfde verklaring zouden er alleen gegevens opgenomen zyn. die voor een goede taakuitvoering van met name het surveillerende perso neel noodzakelyk c.q nuttig zyn.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7