burgerij gebaat met andere voorbereiding van het beleid? §nd en goed ONTWIKKELINGS STRATEGIE UfFELEN een Als generaal JAPANSE BLOEMSIERKUNST Ambtenaren vragen Leidse raad: U J modehuizen DINSDAG 16 OKTOBER 1973 Een vredelievende vergade- ing, die informatieve van isteravond. Een zakelijke jjeenkomst met een schat an argumenten. Slechts emotie. Een beetje saai igenlijk, maar de raad kon r een voorbeeld aan nemen, tok loat het schema betreft. En de raad zat erbij en ernaar, luisterde vooral, Jmdat de mening van het imbtelijk apparaat werd ge- ieild over het systeem van teleidsvoorbereiding. Er wa- en nauwelijks belang stellen de burgers en dat was gezien et onderwerp niet te ver- mieren. Toch is het een aak, die de burgerij direct etreft. Krijgt zij eerder en ieter en ook een grotere vin- in de gemeentelijke pap? en experimentele bijeen- omst was het onder leiding an BOO-voorzitter In 't eld, die terecht een compli ant kreeg van burgemeester ris. Ik ivas na afloop niet de tige, die verzuchtte: Kon sQej iet in de raad ook maar Als een generaal had In Veld de zaak gepland, van inuut tot minuut wist hij gebeuren moest en ivat leurde. De zaak liep Nauwelijks en zeker niet uit e hand. Dat kon ook niet iet "ordonnansen" met ge- innige piep-ontvang er in hun borstzak, met jes gelijk zettende itajofficieren", met een fou- agering, die op de klok ge- ik liep met het begin of inde van een onderdeel. Groepen werden ingedeeld n verwezen naar de verschïl- tnde ruimten, die de Stads- ehoorzaal rijk is. Drankjes 'i® iolgden. De groepen kwamen brug in plenaire vergadering d. De kroketten kwamen bin- ien. Na hergroepering op- iieuw discussie in groepen: 'rankje mee. 1 bélsignaal om \et einde aan te kondigen, m voor het begin van de eigende en laatste ronde. 'Intendance-officier" Mili um dirigeerde de broodjes iwar binnen. In 't Veld miste twee kan- ien. ik heb om de hoek van ''■deur gekeken: de sprekers id hij niet naar de solisten- jjner gedirigeerd en zelf zat ij niet in de kamer van de irigent De uitvoering er niet minder geslaagd Wie zei er, dat er in Lei- alleen maar gepraat ^lom geen andere uitdrukking e gebruiken kan worden? HANS MELKERT LEIDEN Zijn de bijna 1 00.000 burgers van Leiden ge baat met een verandering van het systeem van de beleids voorbereiding waar 't het plaatselijk bestuur betreft? Dat is de kernvraag, waarvoor de Leidse raad zich binnen veer tien dagen gesteld ziet. Er komt een advies van burgemees ter en wethouders en de begeleidingscommissie organisa tie-onderzoeken, kortweg BOO, bestaande uit raadsleden, ambtenaren en externe deskundigen. Het ziet er naar uit, dat dit advies gaat in de richting van verandering van het huidige gedifferentieerde systeem in een in ons land vrij wel nog niet toegepast systeem van geïntegreerde beleids voorbereiding. Zo is de zaak zwart-wit gesteld, Eén van de vragen luidde: is het maar in een gisteravond in de de moeite waard te gaan experim en- Stadsgehoorzaal gehouden informa- teren. Uitvoerig werd daarop inge- tieve bijeenkomst hebben de raads- gaan. Persoonlijke reactie van BOO- leden kunnen vernemen, dat nu bij voorzitter In 't Veld: We moeten de beleidsvoorbereiding vaak al geen extremen benaderen, maar wordt gewerkt via een tussenweg, koersen in een bepaalde richting. Via de z.g. horizontale organisatie, Burger en bestuur staan nu ver wordt in werk- en stuurgroepen e.cL van elkaar en mogelijkheden voor voor bepaalde projecten al geïnte- inspraak komen vaak te laat of greerd gewerkt. niet goed over. Nog enkele vragen en antwoorden Ambtenaren brachten die informa- vanachter de tafel tie in: diensthoofden en chefs van is het nieuwe systeem efficien- afdeTingen, het georganiseerd over- ter? Het is niet aan te tonen, maar leg en ook een groep uit pure be- er Is twijfel aan het huidige sy- laingstelling gekomen ambtenaren, steem. Bijna zeventig waren dat er en Zijn er praktische oplossingen, dat betekende 3 pot. van het totale voor competentiekwesties? De kans korps van 2200. op conflict in het voorbereidend sta dium is groter, maar de beslissings- Eerst kwam er iemand met kritiek bevoegdheid blijft onveranderd bij op het integratiesysteem en een het bestuursorgaan, voorstander hiervan aan het woord. Wordt het contact begeleid? Amb- Vervolgens werd in groepen gepraat tenaren zullen In het nieuwe sy- en werden vragen opgesteld. Een fo- steem meer als persoon hun ziens rum, bestaande uit de sprekers, en wijze naar voren brengen. Afwijken- BOO, gaf antwoord, de adviezen, die nu de chef niet passeren, komen ook bij het be stuur. Er wordt gepraat op voet van gelijkheid. De uitdrukking experiment voor 'n nieuw systeem werd niet uit de lucht gegrepen. Beide inleiders. Graadmeter halverwege de avond: noemde het geïntegreerde systeem iemand kreeg applaus voor de zo. Burgemeester Happé van Assen- vraag waarom al die soesa nodig is delft 25 Jaar bestuurder en voor als er toch al naar een nieuw sy- stander —noemde het een experi- steem wordt toegewerkt. Na dit ment met mogelijkheden, die er nu enige applaus is de nieuwsgierig- niet zijn. Bijsturing Speleologen hingen gisteren in het trappenhuis van Vroom en Dreesmann om aan dacht te trekken voor de tentoonstelling die momenteel op de tweede verdieping van het warenhuis is ingericht. Regelmatig worden klim demonstraties gegeven om een idee te geven van wat speleologie grotonder zoek) eigenlijk betekent en om de mensen aan te sporen de tentoonstelling te gaan zien. (Foto Jan Holvast) leden van BOO, gaf antwoord. Daarop volgde een bezinning, die resulteerde in het uitbrengen van naar voren gebrachte meningen en een opiniepeiling. Soesa Orgelconcert LEIDEN Peter van Dijk (21) zal morgenmiddag om 12.45 een pauze orgelconcert geven in de Stadsge hoorzaal. Er zullen werken worden vertolkt van Sweelinkc, Zipoli Post en Walther. De toegang bedraagt 50 Ikenoboschool, Senei Ikeno- heid naar de „harde cijfers" nog gelijk. Groot voordeel noemde hij .1. vntot- hle- riet e-TÜ".J' werd door de Nederlands-Japanse reniging in samenwerking met de LEIDEN In het Museum van Bij Ikebana worden verschillende Volkenkunde is gisteravond een de- technieken gebruikt: het verwerken u.onstratie van Japanse bloemsier- van alleen maar bloemen kunst gegeven door het 54ste hoofd bruikmaken van takken u. Bij deze laatste techniek zijn bloemen ondergeschikt dat raadpleging van de burgerij ingebouwd. Zaandams locosecretaris De Loos, een kritische begeleider, noemde als nadelen van het nieuwe systeem, groter. Die luiden als volgt: 62 ble ken vóór het nieuwe systeem van geïntegreerde beleidsvoorbereiding 21 voor het gedifferentieerde en 17 gaven geen mening. dat de cyclus langer wordt «au Over de groepen verdeeld bleken de doorzichtigheid eerder af- dan de ''toehoorders" het meest te voe- toeneemt. Hij vindt het systeem len voor vernieuwing: 37 tegen 5, nog te abstract en te zeer in de terwijl 12 geen mening hadden, studiesfeer om er praktisch mee te Daarna volgden de para-gemeente- gaan werken. Hij voelt hoogstens lijke instellingen met 10 tegen 2 te- voor een experiment dn deze rich- gen 2 en vervolgens het georgani- ting, seerd overleg met 5 tegen 4 tegen 1. De diensthoofden en afdelings- chefs bielden het op een verdeling: 10 tegen 10, terwijl 2 zeiden geen mening te hebben. Japanse ambassade in ons land. Na een inleidend woord van de si noloog prof. dr. Vos, begon Ikenobo zijn college in Ikebana, een kunst die al 500 jaar geleden in de Japan se geschiedenis voorkwam. Hij ver telde, dat Ikebana het streven is l aar harmonieuze eenheid met de natuur. Belangrijk is het innerlijke uit te drukken en daartoe de techniek van het bloemschikken te vervolmaken. takken. Er mogen dan ook geen al te overheersende kleuren, zoals rood, gebruikt worden. De chrysant is één van de belang rijkste bloemen in Japan, maar vooral bij Ikebana. Niet alleen is zij liet teken van herfst, maar tevens van waarheid, volharding en eeuwi ge trouw. De 16-bladige chrysant is het embleem van het keizerlijk huis. Vroeger mochten de Japanners de ze bloem niet aanschouwden: zij werd voor de gewone burgers met papiertjes bedekt. Ikebana is ontstaan uit verschil lende stijlen. Zo is er de Nageire- het ge- stijl, die oorspronkelijk uit twee bloe- p'anten bestond: de ene noemde men In, de negatieve, de andere Yo. de positieve. Dit nu is één van de oornaamste kenmerken in Ike bana: de wisselwerking en de har monie tussen In, het passieve vrou welijke, en Yo, het actieve manne lijke. Belangstellenden voor deze verfijnde Japanse kunst kunnen morgen om drie uur een demonstra tie bijwonen van Senei Ikebono in net Dijlerhuis, Hofkampweg in Wassenaar. (Foto Jan Holvast). LEIDEN Ontwikkelingsstrategie eisje gewond ij botsing Sprong De laatste groep zei, dait niet c aangetoond, dat binnen het huidige 19701980. Over dit onderwerp werd systeem de doelstellingen van een gisteravond in de studentensociëteit geïntegreerd systeem niet verwezen- Minerva ruim drie uur lang van ge lijkt kunnen worden. Ligt de waar- dachten gewisseld in een bijeenkomst heid in het midden? luidde de van „Doctrina" in het kader van de vraag, die de raadsleden zullen moe- gisteren begonnen Leidse ontwikke- te beantwoorden. lingsweek. De groep raadsleden, die niet aan de enquete deelnam, voelde ervoor Een vier man sterk forum, be de wat zij noemde "sprong in het staande uit prof. Glastra van Loon, duister" te wagen, omdat er nu een staatssecretaris van Justitie en oud- slecht bestuur is. De para-gemeen- rector van het Instituut voor Inter - LEIDEN Een 17-jarig Leids telijke instellingen merkten op, dat nationale Studiën, H. van Andel, se- ®]e raakte gistermorgen gewond, zij al doen aan enige vorm van het cretaris van de X min Y beweging, zij op de Hoge Rijndijk ter nieuwe systeem, omdat ze groepen prof. dr. Van Dam, beleidsvoorberei- »gte van de Meerburgerkade met horen voordat beslissingen vallen. der voor de ontwikkelingssamenwer- bromfiets tegen een bestelauto Het georganiseerd overleg en de king, en prof. dr. Brand, hoogleraar tóe. De chauffeur van de bestel- toehoorders vonden de voorberel- ontwikkelingseconomie, (minister C'zou bij het oprijden van de dingstijd te kort en concludeerden, Pronk was, hoewel aangekondigd, niet urgerkade geen voorrang heb- dat de ambtenaar een grotere aanwezig) belichtte voor en met een verleend aan het meisje, dat kwetsbaarheid krijgt, omdat hij in redelijk gevulde zaal de wenselijkhe- b met haar brommer op het fiets- gesprek gaat met groepen, waarin den en problemen rond de ontwikke- Het meisje kreeg ver- de partners (burgers niet verant- lingshulp. hersenschudding. Ze WOOrdeliJk zijn, maar hij wel. Stel- "'■f ""ling aan deze zijde: de ambtenaar moet gedekt zijn. Stormbrekers-jack van para- chutistennylon voor robbe doezen: in felle kontrastkleurcn, grote ritsen en a tricot manchetten kleine stijging per maat. jj II Opkoopavondo TT1 J Jol 21 uur gaopetitf, Weüjk •foor de EHD naar het Academisch tonhuis overgebracht. ADVERTENTIE Gestoofde gepaneerde wijtingroHetjes Wrijf 800 gr. wijtingfilets zuinig met zout in. Rol ze met de velkant naar buiten op en schik z 'in een beboterde vuurvaste schotel. Giet er wal water of visbouillon bij en leg er enkele klontjes fAVLii boter tussen. Bestrooi de rollen met paneermeel Prof. Van Dam begon met een korte schets van de geschiedenis van de ontwikkelingshulp zowel als van het besef dat die hulp er moet zijn. Volgens hem heerst er tegenwoordig vteel meer dan vroeger de tendens dat er met de relatie arm en rijk reke ning moet worden gehouden het hele complex uit de zaal hem er- tale instanties. Hij bestreed de term ontwikkelingslanden geen deel heeft op attent maakte dat in het geval ontwikkelingssamenwerking die van Chili nu toch wel duidelijk geworden dat de bijdragen verkeerd factoren wijzen dat feitelijk in elk ontwikke- n stoof ze vervolgens gaar. Geef er aardappel puree, speieiebonen of doperwtjes bij. U bóft alsuvanvishoudtwantvishoudt fit Vraag recept! de ontwikkelingsbijdragen. Brand noemde het ontwikkelingsvraagstuk een interne aangelegenheid. terecht waren gekomen. Van Dam het hier primair gaat om een verde- Prof. Glastra van Loon kwalificeer- kon toen niet anders meer dan erop ling van macht, bezit en kennis. Van de de ontwikkelingshulp als een in- Andel meende ook dat ontwikkelings- ternationaal probleem, dat uiteenvalt hulp moet worden gericht op kwali- in de relatie tussen rijk en arm en duidelijke rela- de zwakte van de internationale we- )-niveau, m.a.w. reldorde. Hij zei de ontwikkelings- ook in de rijke landen moet aandacht bijdragen niet alleen te willen zien worden besteed aan de onderliggende in directe zin maar ook voor de op- groepen. bouw van een andere internationale Prof. Brand achtte verreweg het orde. BB „.,..rvivi lingshulp. Hij meende dat de ont- belangrijkste probleem de handels- Glastra van Loon benadrukte dat ffij^noemde'in'dit verband wikkelingshulp gericht moet zijn op structuren. Hij toonde zich weinig alleen technische hulp, zoals ook al die deze relatie beïnvloeden erbij wil betrekken. Dait, zo stelde Van Dam, is ook het geval bij de huidige rege ring. Van Dam zei ook dat de regering in haar ontwikkelingsstrategie de voorkeur geeft aan landen waar al een ontwikeklingsmodel wezig is. Chili (wel) tegenover Brazilië (niet lingsland het bewind onstabiel i Van Andel moest op daJt moment teit en dat daar in zijn vuistje hebben gelachen, tie ligt met het 1 Want Van Andel en zijn X min Y beweging zijn voorstander van een conflict in plaats van een harmo niemodel als het gaat om ontwikke- de bevrijding van de ontwikkelings- En kreeg het met deze opmerking landen o.a. door middel van bewust 7 - knap moeilijk toen tijdens de dis- making en druk op de gouvernemen- 40 procent van de bevolking in de structuren van de ontwikkelingslan- ALPHEN a.d. RIJN Pieter.Qoelmanrtraal 20 den wordt verleend. „Het consump tiepatroon bij ons is het omge keerde in de ontwikkelingslanden.'" Hij illustreerde dat de technische bijdragen erg schril afsteken bij de groei van de rijke landen: in 1968 kwamen deze bijdragen neer op 6 dollar per hoofd van de bevolking per jaar, terwijl de groei van het bruto nationaal produkt zich voort zette met 220 dollar per Jaar. Daar bij werd voor defensie 240 dollar per hoofd van de bevolking uitgetrok ken. „Wij moeten dus niet praten over offers," zo concludeerde de staatssecretaris. Hij meende dat wan neer wij dat wel wilden doen wij onze markt moesten openstellen en ons er o.m. op moesten richten om de produktievormen waarvan de ontwikkelingslanden meer profijt zouden kunnen hebben, niet naar de rijke landen toe te trekken. De bijeenkomst werd besloten met een geanimeerde discussie.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3