NDONESISCHE )ELEGATIE IN EIDERDORP lisschopskwestie in Duits Limburg KLEUR BEKENNEN zendingswerk pje GSHD1BB21 n kader van zending turgie moet ruimte eden voor fantasie Ajax en Feijenoord in samenvatting op de tv Is een vrouw een cerrt minder dan haar man? lAG 16 OKTOBER 1973 v—De hervormde najaarszetidings- wervende foldertjes en een extra ymburg, een stadje aan de in Hessen, heeft nu ook een jjpskwestie. Ook hier speelt de p een rol. Maar verder is het Li heel anders dan bij ons. Bafile in Bonn heeft het jjn aangeraden de Limburgse Lp Wilhelm Kemf (67) uit de Lvan het bisdom te ontzetten pauselijk bestuur aan het wn het diocees te stellen. Nu de brief door de Frankfurter Allgemeine Zeitung (Frankfort be hoort tot het bisdom) is gepubli ceerd, heeft de nuntius ich gehaast mee te delen, dat hij weliswaar die brief verstuurd heeft, maar een paar dagen later tegenover akrdi- naal Döpfner, de voorzitter van de bisschoppenconferentie, heeft gezegd dat het toch maar niet zo'n vaart moest lopen. Ondertussen zit zo'n schriftelijk advies dan toch maar in het mapje „Kempf" ten Vaticane. Waarom moet Kempf weg van de nuntius? Hij is te soepel en bereid tot meer dialoog dan de nuntius lief is. En vooral: hij zwengelt de dis cussie weer aan over de mogelijk heid, getrouwde mannen tot priester te wijden. Die discussie mag eigen lijk niet meer. heeft al een oud-katholiek priester die rooms is geworden, maar zijn vrouw heeft behouden, de leiding van een parochie in Frankfort ge geven. Wat de Duitsers hoog zit, is dat een bisschop uit Italië als nuntius dit soort ongevraagde, geheime en niet met het gevoelen der gelovigen overeenkomende advizen aan de paus mag geven. week 1973 wordt van 411 novem ber a.s. gehouden onder het motto ..Kleur bekennen". Daarmee roept de raad voor de zending van de Her vormde Kerk de hervormden op dui delijk te „laten blijken waar men staat". Wie „in het evangelie van Je zus Christus" staat zal ook daadwer kelijk mee willen leven met de zen dingswerkers. En omdat te bevorde ren heeft de hervormde raad voor de zending een voorlichtingskrant je. en man sterke delegatie christelijke kerken d-Sumatra, Midden-Java en is afgelopen zondag in ons gekomen voor 'n bezoek aan formeerde Kerken, waaronder van Leiderdorp. Uit de gere- le zending zijn die drie In- be kerken voortgekomen, jgatie is ongewoon sterk, komen er twee of drie ver- jrdigers van zo'n overzeese „dochterkerk", om met de zending eti het werelddiakonaat besprekin gen te voeren over het werk dat in hun land wordt verricht. Voor zulke besprekingen is ook thans reden: de gereformeerde zending is de laatste jaren dnastosch gereorganiseerd Vroeger verscheen zo'n delegatie een dagje op de synode, er werden broederlijke toespraken gewisseld, de Indonesiërs mochten zondags er gens preken, hielden hier en daar IT De bischoppen van id hebben zich tijdens hun ijkse. in Haarlem gehouden ing, ruim een uur bezigge- met het concept van hun k schrijven voor de advent Jaar. De ze brief zal gaan ering en vergeving. Het ligt (doeling zowel een brochure voorleesbrief te verspreiden. zal in het bijzonder de van bekering en vergeving len: gebed, boeteviering, in- biecht, eucharistie. Dit perdienst van de r.k. kerk- hun volgende vergadering, mber in Utrecht, zullen de pen zich buigen over een tekst betreffende bekering ving. Brochure en voorlees- iillen verschijnen in de loop dvent. Hoewel hun herderlijk ter gelegenheid van de ad- komt, hopen de bisschoppen ook nog lang daarna zal wor- anteerd in de verkondiging, actiegroepen, zoals is met de vastenbrief van het Jaar. a hebben ook geduren- uur gesproken over een toe- op hun vastenbrief voor fze heeft als titel: "Macht, hoop" en zal, in verschil- innen, verschijnen op 11 fe- kader van haar agendaplan- lange termijn heeft de bis- ncouferentie langdurig van n gewisseld met de Nationa- voor Liturgie, waaraan zij itlsche beleidsvoering op li- terrein heeft gedelegeerd, men moet worden, zo werd B weer geconstateerd dat torbede voor ulden-Oosten HAAG De predikanten en tóen binnen de Bond van "angelistische Gemeenten in md, de Evangelisch-Lutherse Gereformeerde kerk zijn op to ervoor te bidden dat de wijdende partijen in het Mid- «fen „de strijd om vrede mo- Dflen". Nfcire geweld tn het Mid- ®®n brengt opnieuw onher- 'eed in de talloze gezinnen jtóe zijden, terwijl de emoties ^winding en haat worden tot Fepunt opgedreven, aldus de 'ti hun schriftelijke oproep De kerken spreken de J dat het eindelijk moge ko- Men echte vrede in het Mid- pn, waarin de frustaties van I6" de angsten van de ander P'aats maken voor het aan- van elkaar. Het hernieuwde 'al de verbeten gevoelens ver- h® het bereiken van vrede nog herder maken, vrezen zij. de liturgie zich aan de leiding van de moet worden bevorderd dat de ac tieve deelname van.de gelovigen aan de liturgie overeenkomstig het twee de Vaticaanse Concilie speelruimte houdt voor fantasie en scheppend vermogen en dat de goede vruchten daarvaai worden opgenomen in het geheel van de liturgie. een causerie op een regionale zen dingsavond en daarmee was het wel bekeken. Assistentie Dit keer gaat het anders. De reeds enkele jaren bekende klanken over: „wederzijdse assistentie" en „zen ding in zes werelddelen" (dus ook in Europa) worden nu in praktijk gebracht. Men komt als „zuster kerk". Het programma voor het anderhal ve maand durende bezoek omvat naast het bovenstaande ook overleg met de Nederlandse evangelisatie en met allerlei andere instanties. Het is de bedoeling dat de Indonesiërs niet zomaar voor een representatie ter synode verschijnen, maar aan het synodale werk deelnemen en daar him oordeel geven over allerlei kerkelijke vraagstukken. Vier plaatselijke kerken van uiteen lopende „ligging" zijn uitgezocht om de Indonesiërs in de gelegenheid te stellen intensief met het kerkelijk leven kennis te maken. Het zijn Aalten Ruinerwold, Groningen-West en Leiderdorp. grote affiche „Wij moeten kleur be kennen" naar een houtsnede van Azariah Mbata laten maken. Veël werk gebeurt in het kader van Jonge kerken-overzee, die met de Ne derlandse Hervormde Kerk als part ner samenwerken. Voor bepaalde f,a- ken wordt rechtstreeks geld ter be schikking gesteld. En wat de „man kracht" betreft: De hervormde raad voor de zen ding heeft op 1 november 1973 65 zendingswerkers in dienst in In donesië, Kameroen, Nigeria, Ghana en Egypte, van wie enkelen met ver lof in ons land zijn. Onder hen zijn 30 zendingspredikanten. 19 artsen. 5 verpleegkundigen en 11 anderen, zo als landbouwkundigen, maatschap pelijke werksters, een vormingsleider, een socioloog en een verkoopleider voor lectuur. Nederduitsen De afdeling interkerkelijke hulp (ICA) van de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken gaat omstreeks 1.000 zwarte boeren met een eigen lapje grond in de omgeving van Bethany in het Kwa-Zoeloe-'thuisland" helpen. Zij zullen vooral worden voor zien van een tractor, ploeg en plantmateriaal. De hulp wordt geboden op voorwaarde dat de „kleingrond- bezitters" zelf de helft betalen van de aankoopsom van de werk tuigen en dat de ICA zich het recht voorbehoudt van inzicht in de boeken van het gemeen schappelijk op te zetten tractor- servicebedrijf. De Nederduitse Gereformeerde Kerk (NGK) van Zuid-Afrika heeft haar inzet voor het zendingswerk de laastte jaren voortdurend vergroot. Over het afgelopen Jaar meldt de zendingsafdeling maar liefst 10.000 bekeringen onder de zwarte bevolking in Zambia en 8.000 in Malawi, waar door het aantal leden van de N.G- Zendingskerken in beide landen is toegenomen tot resp. 40.000 en 300.000. In Mozambique, waar de N.G. kerk al 50 Jaar werkzaam is zijn inmid dels de eerste twee autochtone pre dikanten bevestigd. Het beleid van de „uitwendige zending" van de N.G. Kerk is nog eens gedetailleerd uiteengezet in een recente brief, waarin wordt gezegd gezegd dat het breed moderamen de noodzaak onderkent de zendingsin spanningen van de kerk buiten de grenzen van Zuid-Afrika te vergro ten. Het buitenlandse N.G-zendings- werk kwam in 1877 op gang in Bots wana en in 1888 im Malawi. Het werd later uitgebreid tot Mashonaland in Rhodesië, Zambia. Mozambique. Ni geria, Lesotho, Swaziland en Nami bië. Ten gevolge van de N.G-afkeer van raciaal gemengde kerkdiensten werd aan de inheemse kerken in de zendingsgebiedem een grote mate van zelfstandigheid toegekend. Kolonel Bosshardt van het Leger des Heils drukt hier de kunstenaar Anton Pieck de hand tijdens een bijeenkomst in Amsterdam ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Goodwill-Centrum. Anton Pieck ïlllustreerde een boekje over vijfentwintig jaar Goodwill. HILVERSUM De NOS zal vol gende week woensdag geen recht streekse tv-uitzending verzorgen van één van de wedstrijden die Ajax, Feijenoord en FC Twente in de Eu ropacup-toernooien spelen. Wel wor den dezelfde avond in Studio Sport samenvattingen uitgezonden van Ajax—CSKA Sofia en Feijenoord— Gwardia Warschau. Van het treffen tussen Panahaiki Patras en Twente zullen waarschijnlijk geen beelden op het scherm komen. De NOS-radio zal in een schakel- programma op Hilversum 3 van kwart over acht tot kwart over tien wel rechtstreekse reportages uitzen den van de wedstrijden van Ajax en Feijenoord. Ook de wedstrijd van Twente wordt rechtstreeks via de radio verslagen, maar nog niet be kend is via welke zender. Briefgeheim Nederland vindt, dat de garantie van het briefgeheim een van de belangrijkste elementen is voor het verkrijgen van beter begrip tussen de volken, aldus een nota, die gisteren is ingediend, tij dens de tweede fase van de confe rentie voor Europese Veiligheid en Samenwerking in Genève. ADVERTENTIE De ongeveer 20 priesters, die om poli- redenen gevangen zitten speciale priestergevange- Zamora, wensen voor- rerschoond te blijven van Eft*. In een brief aan «knoppen schrijven zij dat de andere gevangenen "worden opgesloten en niet Zamora waar sinds Jaar de gevangenis spe- v°or hen is gereserveerd. 't Is tegenwoordig wel even anders dan vroeger. De vrouw is niet alleen maar keukenprinses, de man niet alleen maar baas over het geld. En dat is maar goed ook. Waarom zou alleen manlief beslissen over dingen waar je als vrouw dagelijks mee te maken hebt. Over je huishouden bijvoorbeeld. En over de kinderen. En over het geld. Zoiets doe je tegenwoordig samen. Het salaris komt elke maand opi-een Amro Privérekening bij de Amro Bank in de buurt. Zo kun je ook als vrouw over betaalcheques beschikken (dan hoef je tenminste geen groot geld in huis te hebben). Je hebt er als vrouw je eigen spaarrekening. Waarom ook niet? Je man spaart toch óók? Je kinderen hebben toch óók een spaarboekje? Je hebt er je kostbaarheden verzekerd, omdat je bij de Amro Bank alle verzekeringen kunt afsluiten. Je regelt er veel zaken als je met vakantie gaat: je vreemd geld, je reisverzekering, enz. Als je samen met je man besloten hebt dat er misschien geld belegd gaat worden, of dat je geld wilt lenen, of dat je hypotheek wilt voor een huis, wel dan weet je dat je bij de Amro Bank aan kunt kloppen. Voor de man geen problemen, voor de vrouw geen probleem: geldzaken regel je via de Amro Bank.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11