Weekeind in ;smai Russische wapens naar Arabieren Pro EG-kabinet in Noorwegen Arabieren voeren uitputtingsoorlog VLAMMEN IN DE WOESTIJN Elisabeth II naar Australië ISRAELI'S VERLOREN 656 MAN Luchtbrug via Joego-Slavie Ook onderzoek naar financiën van Nixon Noodwee aan Fran Rivièra Moord bij REDDEN FRANSE verkiezing in Turkije ISRAËLIËRS BLIJKEN TOCH NIET ONOVERWINNELIJK PREMIER V IJSLAND NAAR LONB PAGINA 4 BUITENLAND MAANDAG 15 OKTOB| SJNAI-WOESTIJN Dit weekeinde trokken we door het hete zand van de Sinaï-woestijn: langs het hele front van het ouez-kanaal barstte de oorlog los met een hevigheid die een beslissende fase leek in te luiden in de Egyptische pogingen om zijn smalle vier kilometerzone op de ooste lijke oever verder uit te breiden. Vooral zondag vonden zware en verbitterde gevechten plaats; de hele Suez-linie leek in vuur en vlam te staan als nooit tevoren. Een weekeinde in de Sinaï-woes- 1-1n. Israëlische vliegtuigen Joegen coor de lucht. Tanks ploegden door het zand en legercolonnes daverden voorbij op de wegen naar de Mit- la pas en de Egyptische kanaal-stad Ismailia, even boven het Grote Zoutmeer. „De Egyptenaren houden het nog steeds vol", zei een Israëli- scne officier terwijl hij ons langs de weg naar Ismailia liet meedrin ken uit zijn colaflesje. „Zo zwak *ijn ze nou ook weer niet", ant woordden we. „We moeten ze maar wat harder aanpakken", glimlachte de officier Ais een klein en passief slachtoffer ven Egyptes militaire kracht moes- Li n wij zaterdagmiddag vele uren doorbrengen achter de hekken van »en groot Israëlisch legerkamp diep in de Sinaï-woestijn. „Persoonlijke ciders van generaal Gonan", zei ton officier. „Er is verderop teveel activiteit, het is te gevaarlijk voor j om verder te gaan." We bedach ten dat we toch nog zestig kilome ter van het Suez-kanaal verwijderd varen. Als één ding in de Sinaï-oorlog ver lost dan is het wel de grote mili taire kracht van het Egyptische le ger na de debacle van 1967. De op lading die officieren en piloten van do Russen hebben gekregen werpen nu hun resultaten af: Russische vruchten bloeien, rood als bloed, in co Sinaï-woestijn. Een Egyptische piloot werd als krijgsgevangene binnengevoerd. Een kleine, bruine man, die beefde van de zenuwen. De Israëliërs gaven Icm sigaretten en vruchtensap en de kleine man, die de vijand voor stelde, begon te roken als een gek en wilde alleen maar iets over zijn opleiding zeggen. „Ik heb in Rus land de Migs leren vliegen. We kre gen ook les in grond-aanvallen". Een weekeinde in het tot achter alle horizonten voortgolvende zand van de Sinaï-woestijn: Israëlische clucieren brachten ons naar de op- pei bevelhebber van het Sinaï-front, generaal Samuel Gonan. De com mandant droeg een verrekijker op zijn borst en een pistool op zijn heup en hij maakte de kalme, zelf- vi,rzekerde indruk die van het hele i's^aëlische leger uitstraalt. Hij sprak geruime tijd over het giote en onbetwistbare voordeel dat Egypte als aanvaller had gehad. .Maar", zei hij met zijn rustige f.em, „ze hebben toch hun doelen en him objecten niet kunnen berei ken Nu zijn ze in het defensief. Wij lanceren nu de aanvallen. Hun vi «-liezen zijn al een paar dagen zo 1 rog dat die situatie nog best even mag voortduren." Cp het gelaat van de opperbevel hebber verschijnt een scheef glim lachje. „Hun verliezen zijn al vier tot zesmaal zo groot als in 1967", 2ei hij. Maar toen men hem vroeg of Israël hier net als aan het Go- lan-front het luchtruim beheerste, sweeg de generaal nadenkend. ..Scms wel, soms niet", antwoordde hij. Zc willen het onmogelijke", zei een Tsiaëlische legerwoordvoerder. „Ze willen doorbreken met alleen maar een overwicht aan mankracht. Het kosi ze enorme verliezen". Het opmerkelijke van de Egyptische atnvallen, die dit weekeinde zo he vig losbarstten, schuilt natuurlijk vooral ook in het elan waarmee ze voiden onderbroken: ook wat dat betreft is er een verschil met de zesdaagse oorlog. „Ze vechten voor de grond die ze als de hunne be schouwen. Ze hebben zich hier bo vendien zes Jaar op voorbereid", zei een woordvoerder. „Hun zelfvertrouwen heeft ook my verrast", gaf generaal Gonan toe, „ze vechten voor de Islam. Het is de kiacht van een religie. Maar het is nu over." We reden onder de brandende zon verder de woestijn in. De zandheu vels rolden aan beide zijden van de nmalle asfaltweg mee en in de Is raëlische tentenkampen bij het front klonk achter volgende heuvels het gerommel van het Egyptische geschut, zwaar en dreigend als de donder. LONDEN Koningin Elizabeth van Engeland is gisteravond per vliegtuig vertrokken naar Australië. Op 20 oktober zal ze in Sydney het nieuwe operagebouw openen. De vorstin reist via Vancouver, Honoloeloe en Pidzji. Woensdag komt ze in Canberra aan waar ze zal worden verwelkomd door haar man. Prins Philip, die bezoeken heeft ge bracht aan Bulgarije en Nieuw-Zee- land. Op de terugreis zal koningin Elizabeth op 23 oktober in Teheran op het vliegveld lunchen met de Sjah van Iran. Dd luide stem van de vijand was op dc oostelijke oever van het Suez- kanaal nog steeds niet tot zwijgen getracht - men bevond zich hier niet ver meer van de afvuurplaatsen van het sterkste en meest doeltref fende wapen dat Egypte in de strijd heeft geworpen, de nieuwe r. ussische SAM-6 raketten. In de Smaï doet deze feilloos bestuurde en tot een hoogte van meer dan Cf i tig kilometer reikende raket voor de eerste maal dienst in een oorlog - voor de Israëlische vliegtuigen be- ?il deze vliegende vuurlinie een on verwachte en dodelijke betekenis. We keerden terug uit de Sinaï. We hi dden het Israëlische leger even 7 eloverwogen, schitterend gediscipli neerd en sterk uitgerust gezien als op de Golan-hoogte en we konden, .ei wijl het Suez-front in lichter laaie stond, ons geen enkel ogenblik voorstellen dat het zou bezwijken voor het offensief waarmee Egypte dit weekeinde op zijn stellingen beukte. Nieuwe colonne's daverden over de smalle weg naar Ismailia en een Im aëlische soldaat die het front mocht verlaten en nu naast ons zat, keek hij ze na tot ze uit het gericht waren verdwenen. „Laat ze alsjeblieft in Syrië heel gauw win nen. Dan winnen we hier ook heel tauw. Waarom moet er gedood wor den?", zei hij. Om ons heen trok weer urenlang de inzet van de oorlog voorbijniets dan zand. TEL AVIV In Tel Aviv werd de volgende verlieslyst opgemaakt bij het ingaan van de negende dag van de oorlog in het Midden- Oosten. Egyptische en Syrische verlie zen in de lucht: 245 vliegtuigen, waaronder 35 helikopters. Israëli sche verliezen in de lucht: .Jicht". Egyptische verliezen te land: ruim duizend gesneuvelde solda ten en meer dan 220 tanks alleen al in de gevechten op zondag. Te voren meldde Israël de vernieti ging van „vele honderden" Egyp tische tanks. Syrische verliezen te land: minstens 800 tanks. Iraakse ver liezen te landen: ongeveer 80 tanks en twee brigades. Israëli sche verliezen te land: 656 solda ten in de eerste acht dagten op beiden fronten. Egyptische verlie zen ter zee: 16 schepen. Syrische marineverliezentien raketboten, waarmee de Syrische marine niet langer een rol speelt. Israëlische verliezen ter zee: „geen". Egyptische strijdkrachten zijn er in geslaagd het laatste Israëlische bolwerk op de oostelijke oever van het Suez-kanaal te veroveren. Hier een van de gevangen genomen Israëlische soldaden met de rood en gouden Tora, de joodse reiligieuze gebedsrollen. (Van onze correspondent) WENEN De Russen hebben via Jocgo-Slavië een luchtbrug naar de Arabische fronten ingesteld. De ma- cnines met wapens en munitie uit de Sowjet-Unie starten in de Oekraï ne en Hongarije, maken een tussen landing op het vliegveld van Belgra do of Dubrovnik, om daarna hun vracht aan de Arabieren af te leve ren. Dat wordt uit gewoonlijk goed ingelichte bronnen in de Joegoslavi sche hoofdstad vernomen. President I ito heeft voor deze hulpdiensten aan Egypte een voorwaarde gesteld, de existentie van de staat Israël mag door de Arabieren ook als ze de epilog winnen niet direct worden bedreigd. In het conflict tussen Israël en de Arabieren heeft Tito altijd al de kant ^an de Arabieren gekozen. Een van de redenen hiervoor was, zodoende de Joegoslavische invloed in de lan den van de Derde Wereld te consoli deren. Al sinds vele maanden kon ten waarnemers in Belgrado een in tensieve uitwisseling van militaire ex perts tussen Joegoslavië en Egypte registreren. Het staat vast, dat een gioot deel van de Russische specia listen, die door Egypte naar huis waren teruggestuurd, door Joegosla- ven zijn vervangen. Daarnaast heeft Joegoslavië sinds j'.ar en dag wapens naar het Mid den-Oosten geëxporteerd, vooral naar Egypte, Soedan en Algerije. Nog deze zomer heeft de Joegoslavische generaail Vojatuvic verklaard dat Joegoslavië veel meer wapens uit voert dan invoert, en dat deze export nog behoorlijk zou stijgen. In politie ke kringen in de Joegoslavische hoofdstad was men er allang van overtuigd, dat er tussen de Sowjet- Unie en Joegoslavië een geheime overeenkomst bestond, om in geval van een militaire escelatie in het Midden-Oosten de transportvluchten uit de Sowjet-Unie naar de Arabi sche landen via Joegoslavië te laten verlopen. Nauwelijks was op de fatale za- tei dagmiddag de oorlog tussen Is raël, Syrië en Egypte losgebarsten, of de Russische ambassadeur in Joegoslavië, Stepakov, kwam presi dent Tito een brief van de Russische partijleider Breznjew overhandigen. Daarin werd Tito zonder twijfel aan zijn oude belofte herinnerd. Sinds dien werd het luchtruim boven Joe goslavië herhaaldelijk voor het civie le luchtverkeer gesloten. ADVERTENTIE Cadeautje: 4 lucifersmapjes met grapjes van MaxTailleur. Gratis bij Parade. Eind vorige week ontving de Joe goslavische premier Bijedic de am bassadeurs van acht Arabische lan den, waarbij dezen hem de dank "fd hun regeringen „voor de ver leende hulp" overbrachten. Bijedic Frtwoordde daarop: „We zullen alles doen om onze hulp ook verder zo efliciënt mogelijk te laten verlopen". In Belgrado acht men het uitge sleten dat de Russen, behalve de "uchtbrug, ook een steunpunt voor hun vloot aan de Adriatische Zee toegestaan zouden krijgen. Dit is een van de dingen die de Sowjet- Lnie sinds jaar en dag eist en die Ti to even zo vaak categorisch heeft OSLO De nieuwe premier van Noorwegen, Per Bratteli, heeft gis teren het door hem samengestelde kabinet aan koning Olav voorgelegd. Minister van Buitenlandse Zaken wordt een van de ferventste voor standers van toetreding van Noorwe gen tot de EG, Knurt Frydenlund. Deze behoort tot de Sociaal- Demp er atische Partij van Brattöli. Het ministerie van Defensie zaï opnieuw worden geleid door Alf Ja cob Fostervoll, die deze functie ai in een vorig kabinet-Bratteli be kleedde. De 63-Jarige Trygve Bratteli krijgt voor de tweede maal de leiding van de nieuwe regering. In 1972 was hij als overtuigd voorstander van 1 jor- wegen's toetreding van de E.G. als premier afgetreden toen hij de con sequenties trok uit de uitslag van de volksraadpleging van 24 september, waarin de Noorse kiezers zioh met 53,5 tegen 46,5 tegen het lidmaatschap van de Europese economische ge meenschap uitspraken. Het kabinet-Bratteli volgt de drie- partijencoaütie op van Lars Kor- WASHINGTON De senaatscom missie voor Watergate is begonnen met een onderzoek naar president Nixons persoonlijke financiën en zal misschien proberen er zyn particu- secretaris over te horen, zo berichtte gisteren de Washington Post. De senaatscommissie zou vooral meer willen weten over een bijdrage van 100.000 dollar van multi-miljo- nair Howard Hughes aan president Nixons intieme vriend Charles G. "Bebe" Rebozo voor het fonds ter herverkiezing van president Nixon. Het geld heeft overigens bijna drie Jaar in een kluis gelegen en is toen aan een zaakwaarnemer van Hughes teruggegeven. vald, die vrijdag het ontslag n regering indiende. Bij de a]| verkiezingen van vorige maai overden de Sociaal-Democrati linkse bondgenootschap van ten en communisten en social splintergroepen samen 78 van zetels in het parlement. De 46-Jarige Jurist Knut frydenlund, die uit de buit® dienst voortkomt, was de pen adviseur van de vorige minis Buitenlandse Zaken Halvard Hij vertegenwoordigde later N gen bij de Raad van Ei® nam in 1969 ontslag uit i landse dienst. Sindsdien was Frydenlund langrijke medewerker van c ke afdeling van de Noorse art» partij. Zij benoeming tot i van Buitenlandse Zaken w- zien als een duidelijk bewijs nieuwe regering zal vasthon* de NAVO-koers en een zo nai gelijke samenwerking met de pese gemeenschap nastreeft NICE (AFP) De Franse! tussen Nice en Saint Tropez. terdag door zware regens gei de hevigste die sinds 20 Jaar streek zijn opgetekend. Drie mensen zijn door het weer om het leven gekomen. In Antibes, Cannes, Theoiil Saint Raphaël werden veel i gewond. Het ergst getroffen Frejus en Saint Raphaël was de prefect van het departemt de noodtoestand werd afgeb In al deze plaatsen moesten h den mensen worden geëvacueei Het treinverkeer op het I Nice-Marseille kwam stil te door een grondverschuiving over een afstand van strekt. De internationale lucl van Nice moest voor al het lu keer worden gesloten, tuigen moesten uitwijken i seille. NEDERLANDERS ISTANBOEL Volgens de allereer ste uitslagen van de Turkse verkie zingen ligt de Republikeinse Volks partij enigszins voor op de Rechts- partij van ex-premier Suleyman De- mirel. Zondagavond tien uur had de RVP 613.591 stemmen tegen de RP 599.332. De RVP deed het vooral goed in de grote steden, maar de RP hoopt op het platteland. Ruim 16 miljoen Turken zijn naar de stembus geweest. Het waren de eerste verkiezingen sinds de ophef fing van een ruim twee jaar oude staat van beleg. Er is één ernstig incident gemeld een moord op een 35-Jarige man in Tirebolu bij de noordelijke haven stad Giresun. De 45-Jarige dader had een andere politieke mening dan het slachtoffer. BEIROET (AFP) De vierde Arabisch-Israëlische oorlog is nog niet beslist. Zaterdag begon de twee de week, waarmee eens te meer de algemeen erkende gegevens werden omvergeworpen over de huidige poli tieke en militaire condities in het Midden-Oosten. Voor de eerste keer sinds de stichting van de Hebreeuw se staat, 25 Jaar geleden, hebben de Arabische landen een psychologische drempel overschreden door hun le gers in de strijd te durven werpen tegen hun tegenstander, ondanks diens reputatie onoverwinnelijk te zyn. Zij hebben daarvoor het wapen gekozen waarmee Israël tot nu toe zoveel succes had: de verrassing. Op de „bliksemoorlog" van 1967, die, een frustratie werd voor de Arabische wereld, hebben de Arabische opper bevelhebbers geantwoord met een „uitputtingsoorlog" om het militaire potentieel van de tegenstander gelei delijk te vernietigen. In een tijdsbestek van een week is de in het grootste geheim uitgewerk te strategie van de Arabische leger leiders langzaam gaan dagen: de tegenstander moet worden afgemat Bevreesd voor de grote slagkracht van Israël en diens capaciteit een korte, maar grote inspanning te leveren hebben de Syrische en Egyp tische legers, door het nadruk leggen op de duur, een doel bereikt waar van het lot van de oorlog in de eerste uren afhing: weerstand bieden aan de vernietigende reactie van Israël. De vuurgloed is over de Golan heen, de Israëlische tanks hebben gepoogd een tegenaanval op het Suezkanaal te lanceren, maar de gevechten du ren voort, de Arabische legerszyn niet op de vlucht geslagen en ont vangen nieuwe versterkingen. Raketten Er is nog een andere gunstige fac tor voor de Arabische legers: Na een week van bombarderen zou de Israë lische luchtmacht, die zware verlie zen heeft moeten Ujden met name aan Phantoms, een begin van adem nood gaan vertonen. In dit verband is een van de markantste faktoren van deze oorlog de verschijning van raketten. De oevers van het kanaal en Syrië zyn als het ware bedekt met mobiele lanceerinstallaties. Elke dag zyn honderden personen in Damas cus getuige van de enorme trefzeker heid van deze machines, waarvan het gebruik op zo grote schaal een grote verrassing betekende. De opperbevel hebbers hebben hun troepen groten deels kunnen beschermen onder de paraplu van deze raketten en zo doende gevechtsvliegtuigen achter de hand kunnen houden voor andere taktische opdrachten. De eerste oorlogsweek heeft Israël de hoofdmacht van zyn leger ingezet in de stryd om de Golan. Strijd machten van Syrië, Irak, Marokko, Jordanië en wellicht ook Saoedi-Ara- bië hebben weliswaar de Israëlische opmars in de richting van Damas cus moeten toestaan, maar ze zyn niet onder de voet gelopen en bieden nog steeds volwaardig tegenstand. Aan het kanaal hebben de Egypti sche troepen zich diep ingegraven. Syrië heeft de eerste oorlogsdagen echter duur moeten betalen. De eco nomische infrastructuur van het land is ernstig getroffen: eletrische centrales, raffinaderijen, pypleidin- gen, havens en vliegvelden. In een week tyd is het resultaat dat het regiem van generaal Assad voor de economische ontwikkeling van Syrië had bereikt volledig verwoest. Het ïykt er echter op dat de Syrische lei ders deze massale verwoestingen niet Vertrouwen Het resultaat van de Arabische le gers in de eerste zeven oorlogsdagen heeft een groot psychologisch effect gehad op de Arabische wereld, die het vertrouwen in haar zelf heeft hervonden. Na de nederlaag van zes jaar geleden hebben de Arabieren getoond dat ze sindsdien veel heb ben geleerd, zoals het niet te vroeg bezingen van de overwinning. De po pulariteit van de presidenten Sadat en Assad en hun prestige zyn mo menteel op het hoogtepunt. Talrijke Een persfotograaf volgt Is raëlische tankeenheden tijdens de opmars in Syrië. commentatoren beklemtonen dat zy, wat er nog moge gebeuren, voor hun volken en de Arabische natie de eersten zullen biyven die de uitda ging hebben aangenomen en tevens hebben aangetoond dat het mogeiyk was Israël te bestrijden zonder in en kele dagen overwonnen te zyn. BAGGERAAR CALAIS Het bergingsv "Bever" van Smit Tak uit Rol heeft gistermorgen vroeg een zes opvarenden van de don voor de kust van Frankrijk gel zes opvarenden van de doi voor de kust van Frankrijk gei de baggermolen "Cap d in veiligheid kunnen brengen, de ongeveer 25-Jarige Fransm rard Lionel. De "bever" was donderdag omstreeks 16.00 uur aangeka de plaats waar, de baggermol Door de slechte weersomsta) den was men echter genoodza zelfde avond weer de havent lais binnen te lopen. Uit Rol werd speciaal reddingsmateri» gevoerd, onder meer schietboiü De Nederlandse Marine reid gevonden met een exp springstoffen te hulp te komi aankomst van de deskundige daarna bij ieder tij met sprins weg gebaand naar de plaats i duiker van Smit Tak klops had waargenomen. Men door een geschoten gat melk,l boodschappen naar binnen t gen. Zondagmorgen om 04.00 uü bij hoog water het geschoten t groot en kon de duiker van S een der ingesloten opvarenda benauwde uren naar buiten gen. De man zei alleen te z Twee Nederlan priesters door Chili uitgewezt SANTIAGO (DPA) - re autoriteiten in de Chileea vincie Valparaiso hebben tw Nederland afkomstige Rod tholieke priesters uitgewezen, woning in Vina del Mar zond pens, materieel voor een 1 taal en extremistische pi gevonden zijn. Naar zondag in Santiago kendgemaakt gaat het om Hendrik Dielis en Gilbert de REYKJAVIK (UPI) - Olafur Johannesson is naar Londen vertrokken sprekingen over een oplos! het visserijgeschil tussen ttd Engeland. Johannesson was begin de# door premier Heath naar Uit genodigd, nadat Engeland r was gegaan met IJsland's d Britse oorlogsschepen uit bd rijgebied terug te trekken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4