VAN BLIJDSCHAP ROENOORDHAL VOL iezorging an melk n gevaar Grotonderzoek in trappenhuis V D ADVERTENTIE V" Symposium kleuterleidsters: Vooropleiding op middelbaar niveau Panden verkocht Collecte: f 5334 •Kamanten feest rk melkhandelaren INLEIDEN NOORD EN ZW LEIDEN DE KROON OPUWTUIN LEIDEN Zaterdagmorgen, on geveer tien uur. De Leidse binnen stad ontwaakt moeizaam. De straten 7_'Jn zo leeg als de Groenoordhal vol I-. Want daar zijn de Getuigen van Jehova uit de wijde omstreken, ruim 2500 in getal allang op. Hun twee dagen durende kringvergadering in '•e hal is geopend, en op dit moment aaan ze uitzwermen over de regio om o'e leer te gaan verkondigen. Niet al lemaal overigens, want er moeten voldoende mensen in de hal achter blijven om de organisatie van het gebeuren op rolletjes te laten verlo ven. En dat is een niet gering kar wei. Want de materie mag dan niet zo heel belangrijk zijn, gegeten moet er toch worden. Daarom zijn er broodjes (bijna letterlijk, ze kosten •ie somma van één gulden en vijfen veertig cents de drie) te krijgen, naarom ook wordt er een gigantische gaarkeuken opgebouwd. In de gro te Groenoordhal heerst nu al een wonderlijk huiselijke atmosfeer. Er lopen honderden moeders met kin- citiwagens, honderden spelende kinderen. De broeders en zusters hebben zich na het veldwerk tegoed kunnen doen n&n een complete warme maaltijd, geserveerd voor nog geen drie gul den, en ze zitten nu in lange rijen stoeltjes, aan weerszijden van elke rij kinderwagens. Od een podium vooraan in de hal wordt gesproken en worden sketches opgevoerd om het geloof van de Aetuieen te versterken. Dat is harder Het geheel ademt 'n sfeer die een dan nooit nodig, want binnenkort val de wereld vergaan, zo weten de li' lovigen, en dan zal alleen een stern prioof redding brengen. Want het is bepaald niet zo, dat alle goede mensen naar de hemel gaan. Wie de wee weet in de bijbel en die weten de Getuigen kan daarin lezen dat zelfs Johannes de Doper het ko- r» nkrijk der hemelen niet heeft be- t if den. evenmin als Koning David. Deze voor de buitenstaander toch wel opmerkelijke onthulling wordt praaan in een toneelstukje, waarin twee zusters demonstreren hoe zij hun geloof uitdragen. Door Bert van Dommelen Foto Jan Holvast Zulke stukjes worden er de hele middag opgevoerd, afgewisseld met korte betogen over diverse aspecten van het geloof. De gelovigen zitten er bepaald niet passief naar te luis teren. Ze bladeren met de sprekers mee in de bijbel, nemen stukken van wat er gezegd wordt op de cassette recorder op om er thuis nog eens naar te kunnen luisteren en over te kunnen denken, maken aanteke ningen. wonderlijke mengeling is van ernst over de somberheid van deze wereld van de blijdschap die geput wordt uit het samen het geloof beleven, en van een bijna kinderlijke vriende lijkheid, die niet toestaat dan een buitenstaander de gebeurtenissen staande in de gangpad gadeslaat. Eén van de broeders stevent op een gegeven moment op hem af om hem zijn stoel aan te bieden. Het meest overheersende element is de blijdschap, die nauwelijks van deze wereld. Een van de sprekers maakt duidelijk hoe ze tot zo'n vreugde komen: „Er wordt ons ver weten dat wij mensen zonder gevoel voor humor zouden zijn. Maar wij kennen blijdschap, omdat wij aan de ondergang van de wereld geen deel zullen hebben. Wij putten troost uit de bijbel". In deze blijheid passen nauwelijks aardse zaken. In één van de toneel stukjes wordt dan ook uiteengezet, dat uiterlijke schoonheid er voor Je hova niet toe doet. En dat, terwijl de zaal voor een groot deel gevuld is met mooie Jonge (de Getuigen heb ben bepaald geen hoge gemiddelde leeftijd) vrouwen, modieus in rokken tot net op de knie. af en toe zelfs een pietsje opgemaakt en gekapt op een manier, die verraadt dat het uiterlijk dan wel geen rol speelt, maar dat Je toch vrouw blijft, niet waar? AANDAG 15 OKTOBER 1973 I mende 3 jaar s ogelijkheid mdhaven identenstop j HDEN Het college van be- r van de Leidse universiteit J het onvermijdelijk dat in de i inde drie Jaar een (wettelijke) [ijkheid blijft bestaan om voor ilde studierichtingen een stu- enstop in te stellen. Het college dit in een voorstel aan de uni- Bitsraad, die 22 oktober het atwerp machtigingswet in ving studenten zal behandelen, het voorstel aan de raad wordt r gesteld dat een toelatingsbe lg alleen aanvaardbaar is, V Eer de regering in de komende Jaar een beleid ontwikkelt dat let in een dekkingsplan en dat doet aan de samenhang van ingsbeleid en beschikbaar te i middelen (voor personeel, uit- ng etc.). ti jens het college van bestuur zal 'e!e nieuwe machtigingswet de n twoordelijkheid voor een even studentenstop volledig bij de ter moeten komen te liggen et afhankelijk mogen zijn van se Ie universiteiten of hogescholen college van bestuur stelt de rsiteitsraad voor de Leidse de- e in de Academische Raad op tgen dit standpunt in te nemen vergadering van de A.R. op e ober. II de vergadering van de universi- 1 Bad op 22 oktober zal eveneens ritboek toelatingsbeleid aan de n komen waarin verschillende t nelingen worden gedaan, en usies worden getrokken. Dit lek zal nog deze week worden tgeven. Verwacht wordt dat de m de definitieve tekst ervan in de 'ij van de maanden november en rC nber zal vaststellen. Dagelijkse Raad van de Aca- Bhe Raad heeft voor de behan- g van het voorontwerp machti- wet inschrijving studenten in irgadering van de A.R. op 27 ok- inmiddels een standpunt inge- en. Dit komt er o.m. op neer dat Ie staatssecretaris van O. en W. worden aangedrongen op spoe- verschijning van een beleids- L waarin wordt aangegeven hoe op welke termijn de spanning e a de vraag naar wetenschappe- mderwijs en de onderwijscapa- zal worden verminderd. Dit constateerde gisterochtend in het St. Antonius Clubhuis voorzitter Van Holst van de feestcommissie tij dens zijn toespraak ter gelegenheid, '•an het 60-jarig bestaansfeest van de rk melkhandelarenvereniging "St. Fsscalis". In zijn betoog verklaarde de heer Van Holst aan wethouder Lijten en. aan collega melkhandelaren, dat de melkverkoop in Leiden-noord en Lei- cen Zuidwest ernstig gevaar loopt door de concurrentie van de super markten. In.de komende weken zullen in l eiden zeker zes melkhandelaren de Lianche verlaten. Voorzitter Van Holst had de saneringscommissie het advies gegeven binnen afzienbare tijd de huis-aan-huis-verkoop te sta ken. "Het is voor ons psychisch niet meer te doen in de betreffende wij ken alleen voor zieken en bejaarden to bezorgen". Ook heeft men de saneringscom missie geadviseerd de mensen uit de blnfïenstad voorrang te verlenen bij het openen van een bedrijf in de buitenwijken. Deze niet prettige geluiden klon- k<r tijdens een gezellige koffietafel na een misviering in de Leonardus- kerk. De festiviteiten golden deels ook ue heer M. Brouwer, die 40 jaar ac tief lid en 25 jaar bestuurslid van St. Pascalis is. Voorzitter P. Janson zette hem even in het zonnetje, waar bij het niet bij woorden alleen bleef. Morgen worden festiviteiten voort gezet met een diner-dansant, waar bij tevens zestien handelaren, die 25 jaar zijn worden gehuldigd. "Advertentie geweigerd voor een rechtvaardige zaak tegen onderdruk king en geweld en slavernij in An gola". Mag dit niet meer per adver tentie, zodat men alle mensen kan benaderen met dit probleem? De kranten zijn diep gezonken om en kel advertenties te plaatsen voor commerciële zaken. Ik lees dagelijks in uw krant van oorlog, geweld, martelingen, politie ke gevangenen, terechtstellingen, geestelijke ondrdrukking etc., mo gen wij dan alls lezers van uw krant niet het recht hebben om te pro testeren per advertentie? Het gaat om de oproep aan de Leidse bevolking geen koffie te ko pen bij Albert Heijn onder het merk "Indonesia", geïmporteerd uit Angola. MEVR. E. DE VINK-MERINSKY Topaaslaan 124, Leiden. LEZERS SCHRIJVEN De bejaardenbond Leiden vierde zaterdag het 25-jarig jubileum in het Antoniusclubhuis. Het werd een echte feestmiddag. Voor de pauze gaven de Randstadspelers en de Leidsche Sleuteltjes een prima voorstelling. In de pauze werden de dames Franke middenen De Breet gehul digd: ze hebben zich altijd helemaal voor het bejaardenwerk ingezet. Na de pauze kwam er weer een optreden van de Randstadspelers en imitator Robert Paul be sloot de grandioze middag. (Foto Jan Holvast) De Leidse Postduiven Club vierde zaterdagmiddag in het clubgebouw van een zustervereniging het vijftigjarig bestaan. Tot de velen, die kwamen gelukwensen, behoorde voorzitter De Graaf van de afdeling west van de bond. die op de foto (van Jan Holvastvoorzitter Van Alphen de hand drukt. Links naast hem secretaris Stein en commissaris Laterveer, rechts penningmeester v. d. Hoogt. LEIDEN "Het verdient aanbe veling dat van aspirant-kleuterleid sters een vooropleiding op middel baar niveau gevraagd wordt". Dat is één van de uitspraken die een in Leiden gehouden symposium over de opleiding van kleuterleidsters heeft opgeleverd. Het symposium, werd georganiseerd door de Neder landse regering onder auspiciën van de Raad voor Culturele Samenwer king van de Raad van Europa. Het telde vierenveertig deelnemers uit veertien landen. De uitspraken van het symposium zullen in de vorm van aanbevelin gen aan de Raad van Europa wor den overhandigd. Een van de belangrijkste uitgangs punten voor het symposium is ge weest, dat het kleuteronderwijs te be langrijk is om het te laten verrich ten door het onderwijzend personeel met de minste opleiding. Om de si tuatie te verbeteren, wordt aanbe volen dat de opleiding van kleuter leidsters op hetzelfde niveau komt te staan als dié van onderwijzers aan de basisscholen. Op het sympo sium is er tevens voor gepleit om, voor zover dat mogelijk is, de aspi rant-kleuterleidsters te laten op leiden door universitair geschoolde leerkrachten. In de aanbevelingen die tijdens 't symposium zijn gedaan, komt ook de selectie van aspirant-kleuterleid sters aan de orde. Er wordt voor ge pleit om hierbij behalve kennis ook psychische geschiktheid voor het be roep van kleuterleidster een rol te laten spelen. De opleiding zou gebaseerd moe ten zijn op de zg. menswetenschap pen (biologie, sociologie, etnologie, e.d.). Ook allerlei z.g. expressievak ken zouden gegeven moeten worden. Volgens de aanbevelingen van het symposium zouden afgestudeerde kleuterleidsters geregeld moeten worden bijgeschoold. Deze bij scholing zou moeten worden opgezet door nationale autoriteiten, oplei dingsinstituten, universiteiten en de kleuterleidsters zelf. LEIDEN In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen geveild t.o.v. Notaris Mr. J. A. Post te Leiden: 1. Woonhuis Stadhouderslaan 25 voor f44.200.--. Koper J. Zaalberg q.q. 2. Woonhuis Jan Vossensteeg 4 niet gegund. 3. Garage Noordrundersteeg 12 voor f 5.200,-- Koper dhr. Goddijn q.q. TELETYPE 2. LEIDEN De van 24 t.e.m. 29 september gehouden jaarlijkse co1- lecte voor het Prinses Beatrix Fonds heeft in Leiden f 5334.90 op gebracht. DEN Wanneer er geen verandering komt in de af- ii ie van melkprockikten in bepaalde Leidse wijken zal r binnenkort geen melk meer huis aan huis worden ver- k Een beeld van de koffietafel van de jubilerende melkhandela ren met v.l.n.r. wethouder Lijten, voorzitter en mevr. Janson en het jubilerende bestuurslid Brou wer met echtgenote. (Foto Jan Holvast) ADVERTENTIE Ondanks TOPF-W.0<fti: GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas sen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer als 35 jaar het betrouwbare Juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 18 LEIDEN Deze week geven speleologen spectaculaire demon straties in het trappenhuis van Vroom en Dreesmann. De speleo logie is in Nederland een vrijwel onbekende sport. Dit komt voor namelijk omdat men deze sport, onzichtbaar voor iedere suppor ter, in de duistere diepten wordt beoefend. Eigenlijk is het niet juist om plompverloren te zeggen dat de speologie een sport is. Het is de wetenschap van het groton derzoek. Als zodanig heeft het zich in de landen die, in tegen stelling tot ons land. wél grotten kennen, sterk ontwikkeld. Een ontwikkeling die zo'n 100 Jaar ge leden inzette met de ontdekking van de nu wereldbereoemde grot schilderingen en van de resten van de Neanderthalmens. De na dien groeiende wetenschappelijke belangstelling voor het onder grondse resulteerde in Oostenrijk ondermeer in een universitaire leerstoel voor speleologie. De Nederlandse speleologen zien het allemaal vooral als sport. Een ontdekkingsreis naar een andere wereld. De dichtsbijgelegen plaats om hun sport te beoefenen vin den ze in de Belgische Ardennen. Het merendeel van de vele hon derden grotten die zich daar be vinden, zijn echter niet zo diep. Een afdaling tot het diepste punt neemt daar vaak niet meer dan hij langs de wand omlaag of om- 5 a 7 uur in beslag. Maar komt ook wel voor dat de tocht meer dan een etmaal duurt. In zulke gevallen wordt op een ge schikte plaats in de grot een kamp opgeslagen, vanwaaruit te lefonisch kontakt met de buiten wereld wordt onderhouden. Ondergronds stuit de speleoloog op heel wat meer moeilijkheden dan de bezoeker van een toeris tische grot. De laatste hoeft zich hoogstens af en toe wat te buk ken. waarbij hij zich altijd nog aan de aanwezige leuning kan hoog zal moeten. Loodrecht, zo'n 10 meter, 20 meter of meer. Hij kan dan gebruik maken van bij voorbeeld een touwladdertje of afzeilen aan een koord. De stren ge veiligheidsvoorschriften eisen daarbij dat de klimmer op elk ge vaarlijk punt met een extra lijn doeltreffend wordt gezekérd. Om u in staat te stellen nu eens uw licht over deze sport te laten schijnen, is er bij Vroom en Dreesmann Leiden op de tweede verdieping een expositie ingericht. vastgrijpen. De speleoloog kent Fotomateriaal, een diaserie, tal deze luxe niet. Hij moet zich door nauwe spleten en gaten wringen als de gang zich plotseling ver smalt, of als hij in een andere gang van de grot wil komen. Gan gen die trouwens allerminst recht of horizontaal lopen. Kronkelend en soms met aanzienlijk hoogte verschil vinden ze him weg door de rotsbodem. Nu komt duidelijk naar voren hoeveel de speleologie gemeen heeft met het alpinisme. De beoefenaars van beide sporten gebruiken dezelfde klimtechnie- ken en dezelfde knopen om over hun onbebaande pad voort te gaan. Een pad waarin zich naast andere obstakels altijd wel één of meer schachten berinden. Dat be tekent voor de grotbezoeker, dat van vondsten etc. proberen de speleologie in een helder daglicht te stellen. Om bovendien een idee te geven van de klimtechnieken die in de grot worden gebruikt, zullen regelmatig demonstraties hiervan worden gegeven in het trappengat. De expositie kan tij dens de openingsuren van Vroom en Dreesmann worden bezichtigd. De demonstraties vinden in dit warenhuis in dit warenhuis iedere dag, met uitzondering van dinsdag, om 3 uur plaats. Boven dien worden extra demonstraties gegeven op donderdagavond om 7 uur en zaterdagochtend om 11 en AERTJAN GROTENHUIS Foto P. Heynsbroek. Amsterdam Singel 508 Amstelveen Binnenhof Haarlem Schalkwijk Hilversum Hilvertshof Leidschendam Leidsenhaga Het is weer bloenibollentijd Haal een gratis katalogus

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3